'Nullijn' bij verdelen subsidies Zoeterwoude Publiek vergaapt zich aan varende monumenten Diamond Tonka oppermachtig in kortebaandraverij vol debutanten Regio Leiden Tijdelijke opslagdepots voor slib in Oegstgeest MAANDAG 6 JUL11992 REDACTIE DICK V De Zoeterwoudse organisaties met beroepskrachten krij gen het volgend jaar niet gemakkelijk. Voor de gemeen telijke subsidies wordt de 'nullijn' gehanteerd, zo blijkt uit het welzijnsprogramma 1993. De ongeveer vier pro cent loonsverhoging die de organisaties in hun perso neelskosten moeten verwerken, wordt derhalve niet door de gemeente Zoeterwoude gecompenseerd. De proble men zijn vooral voelbaar bij de muziekschool, waar 98 procent van de uitgaven uit loonkosten bestaat. zoeterwoude De muziekschool Zoeterwoude- Rijndijk vreest dat muzieklessen straks alleen nog voor kinderen van goed verdienende ouders toegankelijk zijn. „De gemeente vindt dat we meer blokfluitles- sen en lessen algemene muzi kale vorming moeten geven, omdat die goedkoper zijn", al dus penningmeester J. Vlasveld. „Gitaar- en pianolessen moeten de ouders maar zelf betalen, heeft de gemeente ons gezegd. Maar wij willen niet op het pro gramma bezuinigen." De muziekschool durft een nieuwe docent echter niet aan te nemen. „We hebben zo'n 400 inschrijvingen en daarvoor heb ben we niet genoeg docenten. Maar we kunnen het niet meer betalen. We hebben de reiskos tenvergoeding al gehalveerd. De docenten gaan er steeds meer op achteruit, die hebben er straks geen zin meer in", vreest Vlasveld. Onder de Zoeterwoudse vere nigingen en instellingen wordt in 1993 een bedrag van 460.000 gulden aan gemeentelijke sub sidies verdeeld. Het college van burgemeester en wethouders houdt daarmee vast aan de 'nullijn': geen enkele financiële bijdrage wordt verhoogd, maar er wordt ook niet gesneden. Wel zijn er enkele nieuwe subsidies toegekend, aan de jongerenver eniging Utopia en de Vrouwen Advies Commissie (VAC). Onzichtbaar De 460.000 gulden is niet alles wat de gemeente bijdraagt aan het welzijnswerk. Er komt nog circa een half miljoen gulden bij aan allerlei indirecte subsidies. Dat komt doordat de gemeente niet de volledige kosten doorbe rekent van de gebouwen en ter reinen die door haar aan de ver enigingen en instellingen wor den verhuurd. Deze bedragen zijn per gebouw en terrein be schreven, zodat duidelijk wordt wat sommige clubs boven de reguliere subsidies nog ontvan gen. Aan allerlei volksfeesten, zoals bijvoorbeeld wielerevene- menten, draagt het gemeente bestuur verder nog 'onzichtba re' subsidie bij. Aan het plaat sen van onder meer drankhek ken en andere werkzaamheden, is de dienst gemeentewerken elk jaar ruim 17.000 gulden kwijt. Volgens wethouder R. Hoge- nelst moet er in de toekomst meer worden gedaan aan het bejaardenwerk in Zoeterwoude. Hij denkt daarbij vooral aan het organiseren van recreatieve ac tiviteiten. Van de onlangs inge stelde werkgroep Ouderenbe leid verwacht de wethouder aan het eind van dit jaar een rapport met aanbevelingen. Verder pleit Hogenelst voor meer mogelijkheden voor sport beoefening door ouderen. Ver zoeken die hiervoor door be jaardensociëteiten worden in gediend, zal hij 'welwillend' be kijken. Voor nieuwe initiatieven op dit gebied is bijna 6000 gul den gereserveerd. De hoorzitting over het Wel- zijnsplan 1993 wordt gehouden op 1 september. De muziek school Zoeterwoude-Rijndijk wil daar in ieder geval bezwaar maken. wassenaar Dat je ook met een terreinwagen geen al te gekke toeren moet uithalen, ondervonden gis termorgen twee Hagenaars op het Wassenaarse strand. Een 31-jarige man manoeuvreerde zodanig met zijn jeep, dat het voertuig op zijn kant aan de vloedlijn kwam te liggen. Een 37-jarige plaatsge noot die hem met zijn wagen te hulp wilde komen, kwam eveneens in het zuigende zand vast te zitten. De opkomende vloed maakte een snelle reddings actie onmogelijk. Pas enige tijd later konden de au to's door de vrachtwagen van een strandtenthouder worden losgetrokken. foto frans roomer IE GRAAFF UESBETH BI Warmonder eist vrije doorvaart den haag/warmond Een inwoner van Warmond heeft in een kort geding voor de Haagse rechtbank geëist dat hij met zijn boot weer de Warmon der Leede op kan. Twee buren zouden een toegangssloot aan de Dorpsstraat, door het aan brengen van een nieuwe be schoeiing en het afmeren van trekschuiten, teveel hebben ver smald. Daardoor zit zijn boot helemaal ingeklemd. Vooral de veehouder naast zijn perceel werd bestempeld als de grote boosdoener. De man zou zijn twee trekschuiten aan de andere kant van zijn perceel moeten afmeren. De veehouder betwistte op zijn beurt het recht van de ei sende partij op een onbelem merde doorgang. De sloot zou immers eigendom zijn van de veehouder. Hij had het gebruik van de sloot door zijn buurman altijd gedoogd. De omstreden trekschuiten had hij nodig voor de aan- en afvoer van vee en hooi naar zijn weilanden. De veehouder en de andere gedaagde buurman zagen ook geen kans om een stuk van de nieuwe beschoeiing af te halen. Die is aangebracht op aanwij zing van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Uitspraak over een week. Inbrekers profiteren van vakantie oecstgeest Tiidens vakantie van de bewoners zijn uit een huis aan de Kennedylaan in Oegstgeest sieraden, geld, een kleurente levisie en een videorecorder gestolen. De inbraak werd gepleegd in de periode tussen 27 juni en 4 juli. Uit een woning aan de Maarten Tromplaan verdween in de nacht van vrijdag op zater dag een portemonnee met inhoud. De dader kwam hier binnen na het forceren van de achterdeur. Een insluiper nam afgelopen vrijdag uit een huis aan de De Kempenaerstraat op klaarlichte dag een heuptasje met daarin onder meer een fototoestel en een portemonnee mee. Hij kwam waarschijnlijk binnen via een niet afgesloten deur. Evacuatie flat na brandstichting oegstgeest Een caravan die stond geparkeerd aan het Lange Voortplein in Oegstgeest is zondagmorgen vroeg in vlammen opgegaan. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken. De vlammen sloegen over naar de zijgevel van een videotheek en uit voorzorg werd een aantal bewoners van een naburige fiat ge- evacueerd. De brandweer slaagde er echter in de schade tot de caravan en de zijkant van de videotheek te beperken. Fietser gewond, dader rijdt door oegstgeest Een 21-jarige fietser uit Voorhout is zondagnacht om half drie in Oegstgeest aangereden door een onbekend ge bleven automobilist. Het ongeval ontstond doordat de auto bij het afslaan op de Laan van Oud Poelgeest geen voorrang ver leende. De Voorhouter kwam ten val en liep daarbij onder meer schaafwonden en een gebroken tand op. De automobilist liet het slachtoffer op de grond achter en reed door. Volgens de Voorhouter betrof het een zilvergrijze Renault 18, die bij de bot sing vermoedelijk schade aan de rechterzijkant opliep. De politie van Oegstgeest vraagt getuigen zich te melden. oegstgeest*polder en dan zijn de opslag plaatsen niet meer nodig. Het Er komen speciale opslagplaat- ministerie van defensie heeft sen voor vervuild slib aan de voor de depots een vergunning Haarlemmerstraatweg in Oegst- aangevraagd bij de provincie geest. Het gaat om opslagde- Zuid-Holland. Het provinciebe pots voor vervuilde grond die stuur heeft besloten de vergun afkomstig is uit de Morsebelpol- ning te verlenen. Maar omwo der. nenden kunnen bezwaar ma ken tegen de depots. Tot 20 au De depots zijn voor tijdelijk gustus zijn alle stukken in te gebruik. Binnenkort begint de zien op het gemeentehuis in het bebouwing van de Morsebel- OegstgeesterWilhelminapark. Warmond krijgt dikke voldoende van stichting Stamboek Ronde- en Platbodemjachten Warmond krijgt van de Stich ting Stamboek Ronde en Plat bodemjachten een dikke vol doende als recreatiegemeente. De nu bijna 40 jaar oude stich ting houdt jaarlijks een reünie voor historische schepen op een daarvoor geschikte plek en afge lopen weekeinde was de keuze op Warmond gevallen. „Om dat", aldus de organisatie, „Warmond zelf blijkens uitspra ken zich tot een recreatiege meente rekent. En omdat de contacten met de watersport vereniging De Kaag er lagen, én omdat we graag een plek uitkie zen waar het publiek ons goed kon zien. Dat ging vrij goed: overal aan de kant stonden mensen. Als stichting kenden we bijvoorbeeld helemaal de mogelijkheden van eiland Kou- denhoorn niet. Nou, de mensen zelf wisten dat dus wèl." Dat de gemeente Warmond blij was te zijn 'uitverkoren' voor de reünie bleek wel uit de speciale wisselprijs voor de sail- athlon, die het gemeentebe stuur met onmiddellijke ingang heeft ingesteld. Het is de bedoe ling dat die prijs jaarlijks met de reünie meereist, maar dat de naam Warmond er onverbreke lijk aan verbonden blijft. De eer ste beker ging vrijdagavond naar het team van de familie Fiolet uit Linschoten. Het Warmondse publiek kon ruim twee dagen lang rond het joppe en de Kaag tientallen va rende monumenten bekijken: de meeste deelnemers aan de reünie bezitten schepen met de respectabele leeftijd van mini maal vijftig jaar. Het oudste posteerd zat langs de wal ge zet. De boom krijgt een plekje in park Groot Leerust. Even dacht de organisatie nog dat het evenement vrijdag avond vanwege de weersom standigheden moest worden af gelast. „Maar we vonden dat we door moesten gaan zo lang er publiek stond. Natuurlijk liet een deel van het publiek zich afschrikken, maar er bleven mensen enthousiast langs de kant staan. Dan ga je dus door." Zaterdag daarentegen voer menige deelnemer aan de wed strijd hardzeilen af in oliepak. Tijdens de wedstrijden zelf kon den praktisch alle kleren uit. Het weer liet de organisatie ook gisteren tijdens de vlootschouw en het admiraalzeilen niet in de steek. „Een prachtige dag", oor deelt Inga Both van de Stich ting, „al moesten er wel wat ge vechten aan te pas komen om de formaties dicht te houden. Je vaart in het Joppe in nogal diep water en daar kwam de harde wind nog bij. Maar het was spectaculair en er kwam dan ook volop publiek op af." Een handjevol opvarenden van de historische schepen die afgelopen weekeinde Warmond aandeden, had het ondanks de kans op regen, aange durfd zich in bijpassend kostuum te steken. foto loekzuyderduin exemplaar, een beurtschip, da teert zelfs uit 1888. 'Op papier' was een en Einder ook te zien in de oude gymzaal op het plein tje, waar een speciale tentoon stelling was ingericht. Bezoekers konden via tekeningen en voor werpen een indruk krijgen van het leven op en om de ronde- en platbodemjachten en daar van werd goed gebruik ge maakt. Alleen vrijdagavond liet het publiek zich door de regen, die met bakken uit de hemel kwam, afschrikken. Hoewel de omstan digheden helemaal niet con trasteerden met een evenement dat nota bene 'waterspel' werd genoemd en waarin de oude strijd tussen Warmond en de Kaag herleefde. Een vloot trok er op uit om de bekende 'Jene verboom' te veroveren, c.q. te verdedigen. De veroverde boom werd onder toeziend oog van burgemeester G.W. van der Wel die in één van de jollen ge- In vroeger eeuwen gebeurde het admiraalzeilen vooral om de veiligheid van de samen zei lende schepen te bevorderen. Vandaag de dag is het bedoeld om het publiek op de wal te la ten genieten van een histori sche vloot die de oude manoeu vres vaart. Hoogtepunt bij dit onderdeel was het eskaderge- wijs groeten van de admiraal. In Warmond bleek dat mr. P.J. Biesheuvel (jr.), Tweede Kamer lid en voorzitter van de vaste kamercommissie voor scheeps- registratie en vaarbelasting. Wedkantoortje haalt in Warmond recordomzet warmond paul de vlieger De Bildorfer Muzikanten speel den een deuntje naast de bier tent bij het ooievaarsnest. De speaker deed keurig waarvoor hij was ingehuurd en las de ad vertenties uit het programma boekje voor, maar werd onder broken door het nasaal klinken de 'Klaarmaken, op uw plaat sen, één-twee-drie af.' Het was zaterdag weer kortebaandrave rij in Warmond. Voor de vierde achtereenvolgende keer, sinds een groepje enthousiastelingen het evenement na een afwezig heid van jaren naar het dorp te rughaalde. En de Warmonders krijgen er steeds meer lol in. De grote schare toeschouwers die van begin tot eind de verrichtingen van dravers en pikeurs gade sloeg, was daar het bewijs van. De totalisator wreef zich in de handen. Met 18.279 gulden boekte het rijdende wedkan toortje een omzet die nooit eer der in het dorpje aan de Leede was gehaald. Wie zich ook in de handen wreef, was tegen een uur of half zes pikeur Manus Bouhuis. Hij stuurde de zes jaar oude ruin Diamond Tonka naar de over winning en streek daarmee een envelop met vier briefjes van duizend op. Plus een doos kar bonades, beschikbaar gesteld door Gé van Dam, slager en voorzitter van de Stichting Harddraverij Warmond. „Ziet moeder de vrouw je ook nog graag thuiskomen vanavond", aldus Van Dam tijdens de steeds gezelliger wordende prijsuitreiking in de Warmun- da-kantine. Winscore Drieëntwintig harddravers telde het deelnemersveld, zaterdag op de Herenweg. Met daarbij opvallend veel paarden die zich nog nooit eerder op een korte baandraverij hadden laten zien. Vandaar dat het de gokkers on der de toeschouwers niet ge makkelijk werd gemaakt. Kreten als 'ik heb zomaar wat ingevuld' en 'wie nu de winscore goed heeft, is spekkoper' waren daar om niet van de lucht. Toch was de uitbetaling niet eens zo gek hoog. Met 99,90 gulden per in gelegde gulden voor het voor spellen van alle goede winnaars in de eerste omloop, scoorde Warmond weliswaar hoger dan gemiddeld, maar werd bij lange na geen record geboekt. Ervaren rotten Dat het voor een kortebaande- butant niet meevalt direct een rol van betekenis te spelen, be wees de draverij van Warmond zaterdag overduidelijk. In de fi nale maakten alleen 'ervaren rotten' de dienst uit. Zeno Oost- land, Zarathoestra, Ditha O, Benny Jeanet en Diamond Ton ka zijn namen die bij iemand die al wat langer deze tak van paardesport volgt bekend in de oren klinken. Vandaar ook, dat de uitbetaling aan het publiek dat 'winnend' of 'plaats' had ge speeld in de meeste gevallen niet meer dan een paar gulden per ingelegde gulden bedroeg. De uiteindelijke zege voor Diamond Tonka kwam ogen schijnlijk vrij gemakkelijk tot stand. Achtereenvolgens reken de rijder Manus Bouhuis, zon der dat hij één kamprit nodig had, af met Debbie Buitenlust, Dart Groenhof, Benny Jeanet en, in de finale, Zarathoestra. Toch verzekerde de pikeur na afloop dat het allemaal niet ge makkelijk was gegaan. „Zag het er zo uit? Nou schijn bedriegt dan, want ik heb er behoorlijk stevig aan moeten rijden", al dus de pikeur met een tevreden grijns op het bolle gelaat. Tevreden was ook de organi satie van het evenement, die 's morgens nog bijna de moed in de schoenen zonk bij het zien van de lucht en het horen van de weersvoorspellingen. Maar zie, de eerste start was nog niet gevallen of de zon brak boven Warmond door, om vervolgens nooit meer te verdwijnen. Wol ken waren er genoeg, maar die hielden slechts andere dorpen uit het zonnetje. Je krijgt wat je verdient, moet Stichting Hard draverij Warmond hebben ge dacht. Pt*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6