Kroatisch staatje in Bosnië Buitenland Nazi-historicus uitgejouwd Italië gaat 45 miljard gulden bezuinigen Mandela wil niet met De Klerk praten Columbus nagespeeld Brullende muis Estland kan tweede Moldova worden MAANDAG 6 JUL11992 Aarde beeft opnieuw bij Los Angeles los Angeles'» Een week na de twee aardschokken in het zuiden van Califomië beefde de aarde gisteren opnieuw in de buurt van Los Angeles. De schok, met een kracht van 5,5 op de schaal van Richter, bracht hoge gebouwen in LA aan het zwaaien en werd zelfs gevoeld in Las Vegas, 350 kilometer naar het noordoosten. Persoonlijke ongevallen zijn niet gemeld. Commissie: Collor niet corrupt Rio de Janeiro Er is geen direct bewijs voorhanden dat presi dent Collor de Mello van Brazilië betrokken is bij een of meerde re corruptieschandalen. Dat heeft de voorzitter van een Brazi liaanse parlementaire onderzoekscommissie gisteren gezegd. Het onderzoek is gericht op Collor's voormalige campagnelei der, Paulo Cesar Farias, die is beschuldigd van grootschalige corruptie. Terrein Semipalatinsk nu rampgebied londen» Kazachstan heeft gebieden rond een voormalig Sovjet- testterrein voor kernproeven uitgeroepen tot ecologisch ramp gebied. Landbouw is er verboden en de regering heeft buiten landse deskundigen gevraagd de effecten van dé kernproeven te helpen verwijderen. De aangetaste gebieden liggen in het zuiden van de republiek tussen Semipalatinsk en de steden Pavlodar en Karaganda. Chaos door grote brand in Sidney Sydney Door een grote brand in een verlaten wolopslagplaats is vanmorgen in het centrum van de Australische stad Sydney een verkeerschaos ontstaan en moest een toeristisch stadsgedeelte worden ontruimd. De brand was een van de grootste die ooit in Sydney heeft gewoed. Armeniërs verlaten overleg Karabach rome» De Armeense delegatie heeft zich gisteren teruggetrok ken uit het vredesoverleg over de oorlog in de Armeense enclave Nagorno Karabach in Azerbajdzjan. De Armeniërs protesteren daarmee tegen een Azerbajdzjaans offensief in het gebied. Aze- ri's veroverden gisteren de stad Mardakert. De vredesbesprekin gen staan onder leiding van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). Bewaarder gedood bij gijzeling luik» Een bewaarder van de gevangenis van Luik is zaterdag middag bij een gijzeling door twee gedetineerden om het leven gekomen. De gevangenen hadden twee bewakers gegijzeld en gedwongen hen buiten de gevangenismuren te brengen. Vervol gens werd een van de giftelaars vrijgelaten en de ander meege nomen in een gestolen auto. Tijdens de achtervolging door de rijkswacht, werd er geschoten waarbij de bewaker dodelijk werd getroffen. De auto werd even later klemgereden waarna de ge vluchte gevangenen konden worden overmeesterd. Sixto Duran nieuwe president Ecuador quito Sixto Duran (71) van de rechtse Republikeinse Een heidspartij (PUR) wordt de nieuwe president van Ecuador. Hij won gisteren de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Duran kreeg 51,3 procent van de stemmen. Hij won in 19 van de 21 provincies. londen Ongeveer 200 mensen hebben zaterdag betoogd voor het huis van de Britse historicus David Irving, die door de Britse krant Sunday Times is gevraagd de in Moskou gevonden dagboeken van Joseph Goebbels te bewer ken. De betogers, voor het meren deel familieleden van overleven den van de Holocaust, beschul digden Irving van sympathieën Belangrijkste rente procent verhoogd ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse regering gaat 45 miljard gulden bezuinigen. Daarnaast heeft president Ciampi van de centrale bank besloten het belangrijkste ren tetarief, het disconto, te verho gen van 12 naar 13 procent. Op die manier hopen de autoritei ten het vertrouwen van inves teerders in de economie te her stellen. Dat was de afgelopen tijd danig geschonden en er dreigde als gevolg daarvan zelfs een waardevermindering (deva luatie) van de lire. Tot de bezuinigingen is giste ren besloten in een spoedzitting van het kabinet, vlak voordat premier Amato naar München reisde voor de top van de lei ders van de zeven belangrijkste industrielanden. Er is Amato veel aan gelegen het vertrouwen in de Italiaanse economie te herstellen en de druk op de lire weg te nemen. Na het Deense nee tegen het Verdrag van Maastricht heerst er grote onrust op de internatio nale kapitaalmarkten, waarvan vooral de lire het slachtoffer is. De afgelopen weken heeft bankpresident Ciampi keer op keer moeten ingrijpen om te voorkomen dat de lire buiten de grenzen van het stelsel van Eu ropese wisselkoersen zou val len. Door de aankoop van lires en de verkoop van buitenlandse valuta (vooral Duitse marken) heeft Ciampi dit weten te voor komen, maar dat kostte wel enorme hoeveelheden geld. Met de discontoverhoging hoopt Ciampi de speculatiedrift te verminderen-en buitenlands kapitaal aan te trekken. De maatregel heeft echter ook een nadeel: Italiaanse bedrijven die willen investeren, moeten meer betalen voor het geld dat ze daarvoor lenen. Beschietingen verhinderen luchtbrug Sarajevo (nog) niet met de nazi's. Irving heeft her haaldelijk verklaard dat de joden- vernietiging in de Tweede We reldoorlog buiten medevyeten van Adolf Hitler is uitgevoerd. Vol gens hem lag het aantal slachtof fers van de Holocaust ook lager dan de algemeen aanvaarde zes miljoen. foto epa 'Herceg Bosna' heet de onafhankelijke staat die de Kroaten afgelopen weekeinde in het zuid-westen van Bosnië-Hercegovina hebben uitgeroepen. Het zuidwes ten van Bosnië stond al geruime tijd onder sterke invloed van Kroatië. ZAGREB/BELGRADO DPA-Rtr-AFP Volgens Radio Sarajevo, die de afscheiding gisteren bekend maakte, werd de stichting van Herceg Bosna officieel uitgeroe pen op een vergadering van de Democratische Kroatische Ge meenschap in Gruda, èen dorpje dichtbij de Kroatische havenstad Dubrovnik. Leider van de 13 gemeenten omvat tende 'ministaat' met 740.000 bewoners is Mate Boban, voor man van de Kroaten in Bosnië. Hoofdstad van het nieuwe staatje is Mostar. De luchtbrug op Sarajevo ging vanmorgen en het afgelo pen weekeinde gewoon door, al bleef het onduidelijk hoeveel vliegtuigen de Bosnische hoofd stad exact bereikten. Servische artillerie in de heuvels rond het vliegveld van Sarajevo vormen de voornaamste bedreiging voor de arriverende transport vliegtuigen. Desondanks slaag de een F27 van de Nederlandse Luchtmacht er zaterdagmiddag in veilig op het vliegveld van Sa rajevo te landen. Aan boord wa ren hulpgoederen van Artsen zonder Grenzen. Het was de tweede Nederlandse hulp- vlucht, de eerste vertrok vrijdag van Schiphol. VN-woordvoerder Eckhard zei gisteren dat het risico hulp goederen Sarajevo binnen te vliegen „onacceptabel hoog" is, maar „zolang de bereidheid er is om te vliegen, gaat de lucht brug gewoon door". Sinds vrij dag zou ruim 300 ton voedsel en medicijnen Sarajevo hebben bereikt. Vanochtend en gisteren leek het weer rustig in Sarajevo, na dat de beschietingen vrijdag nacht in alle hevigheid weer wa ren opgelaaid na het mislukken van de vredesbesprekingen tus sen Serviërs, Kroaten en mos lims onder leiding van de Britse LordCarrington. Elders in Bosnië werd er gis teren nog wel fel gevochten, zoals bijvoorbeeld in het noor den van de republiek, waar Ser viërs al dagenlang met een groot offensief bezig zijn. De Zuidkroatische kuststad Du brovnik kwam gisterochtend opnieuw onder Servisch artille rievuur te liggen. In de Servische hoofdstad Belgrado eisten zaterdagavond naar schatting 100.000 mensen het aftreden van president Milosevic. Het was de zevende opeenvolgende dag dat beto gers massaal de straat opgingen tegen hem. P. VAN NUUSENBURG correspondent ANC-leider Mandela heeft de uitnodiging van president De Klerk om de politieke crisis in Zuid-Afrika te bespreken, afge wezen. „Ik zie geen reden om het publiek en de internationale gemeenschap te misleiden over de ernst van de crisis. Het heeft op dit moment geen enkele zin om met hem te praten", aldus Mandela gisteren op een pérs- conferentie in Johannesburg. Daarmee is de hoop op een snelle oplossing van de crisis, die ontstond nadat het ANC de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel had afge broken wegens het bloedbad in het zwarte woonoord Boipa- tong, de bodem ingeslagen. In een reactie op de afwijzing zei minister Meyer (grondwetsza ken), dat het ANC tegen onder handelingen en vóór de con frontatie heeft gekozen. De Klerk had Mandela don derdag per brief uitgenodigd voor de ontmoeting, maar 's avonds in een tv-toespraak het ANC fel aangevallen. Hij ver weet het ANC dat het de onder- Israël laat weer vier Palestijnen vrij uit cel JERUZALEM/TYRUS AP Israël heeft gisteren nog eens Palestijnen uit de gevange nis vrijgelaten. Volgens een ver klaring van het leger gaat het om mannen die in december 1990 op een veerboot voor de Libanese kust gevangen werden genomen door de Israëlische marine. Tijdens een verhoor zouden zij hebben bekend in Libië te zijn getraind om een aanslag te gen de Israëlische staat te ple gen. Na het uitzitten van hun straf werden zij gisteren naar Li banon gedeporteerd en daar ge boeid en geblinddoekt overge dragen aan het Rode Kruis. Vrijdag droeg Israël op dezelf de manier al tien Palestijnen over aan het Rode Kruis in Liba non. De tien waren in 1985 in Libanon gevangen genomen. Jeruzalem heeft steeds gewei gerd te onderhandelen over een ruil van gedetineerde Palestij nen tegen de westerse gijzelaars in Libanon, waarvan de laatste twee vorige maand zijn vrijgela ten. handelingen saboteert en er op uit is de regering via stakingen en demontraties omver te wer pen. De president, die verder zei dat de radicale vakcentrale Cosatu en de Communistische Partij (SACP) het ANC de wet voorschreven, verklaarde niet te zullen zwichten voor 'ondemo cratische en revolutionaire druk'. De Klerk had ook een uitvoe rig memorandum naar de ANC- leider gestuurd waarin hij in ging op de eisen waaraan moet worden voldaan, alvorens het ANC de onderhandelingen wil hervatten. Maar concrete toe zeggingen, onder andere over het sluiten van de logementen van trekarbeiders en een alge meen wapenverbod, deed hij niet. Deze zaken wilde hij met Mandela en de leider van de Zulu-beweging Inkatha, Buthe- lezi, bespreken. Ook deze ont moeting heeft Mandela afgewe zen. Intussen blijft het politieke geweld slachtoffers eisen. Vol gens de politie kwamen afgelo pen weekeinde in Zuid-Afrika weer ten minste 20 mensen door geweld om het leven Honderd doden bij raketaanval op Kabul KABUL »AP-Rtr-AFP Bij raketaanvallen op de Af ghaanse hoofdstad Kabul zijn zaterdag zeker 100 mensen om het leven gekomen en 300 ge wond geraakt. Het Afghaanse ministerie van defensie be schuldigde gisteren de radicale rebellengroep Hezb-e-Islami van Gulbuddin Hekmatyar van het uitvoeren van de aanval. Een vertegenwoordiger van Hekmatyar ontkende echter verantwoordelijk te zijn voor het geweld. De gevechten begonnen na dat president Rabbani donder dag alle guerillagroepen gelastte Kabul te verlaten om zo een einde te maken aan de geweld dadigheden tussen rivaliseren de rebellengroepen. Volgens Hekmatyar is de militie van ge- neraal Abdul Rashid Dostum schuldig aan het geweld. Dostam liep eerder over uit het leger van de toenmalige presi dent Najibullah naar de rebel- newyork» Het Colombiaanse len, voordat de mujaheddin de schip Gloria zeilt over de Hudson communistische president ten Rivier langs het Standbeeld van de val brachten. Vrijheid tijdens de manifestatie Sail '92. De Gloria was een van de Amerika door Columbus naspeel- dertig historische schepen van een de. vloot die zaterdag, op Onafhanke- foto afp lijkheidsdag, de ontdekking van MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De muis brult. Het onafhanke lijke Estland, de kleinste van de drie Baltische republieken, daagt de reus Rusland uit En de eerste harde reacties uit Mos kou zijn al binnen. Inzet van de strijd zijn de 130.000 militairen van de voormalige Sovjet-strijd krachten die nog zijn gestatio neerd in Estland, Letland en Li touwen. Een tweede conflict- punt is de positie van de grote Russische minderheid in Est land, ruim 30 procent van de 1,5 miljoen inwoners. Vorige week hield Estland een referendum over een nieuwe Grondwet en over de vraag of niet-Esten ook politieke rechten kunnen krijgen. Een kleine meerderheid van de 66 procent kiesgerechtigden zei 'nee' op de laatste vraag. Dat houdt in dat de Russen in Estland zich niet politiek mogen organiseren en dus straks geen vertegenwoordigers krijgen in de nieuw te Idezen Staatsas- semblée, het parlement. Het gaat om de grote groep die na 1940 in Estland is komen wo nen, de 'Stalin-Russen' die Est land moesten 'russificeren'. De aparte referendumvraag was nodig, omdat het door Est se nationalisten gedomineerde parlement eerder had besloten dat de Estse nationaliteit alleen zou worden toegekend aan (ui teraard) etnische Esten en aan inwoners van de republiek die kunnen aantonen dat zij of hun voorouders al vóór 1940 in Est land woonden. Dat betreft maar ruim 450.000 Russen in Estland. De Estse kiezers hebben dat be sluit nu bekrachtigd. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken reageerde donderdag met een gepeperde verklaring. „De politiek van de Estse regering en de provocatie ve acties tegen Russische troe pen brengen schade toe aan on ze verhoudingen. Als Estland de discriminerende praktijken te gen de Russische bevolking niet opgeeft, dreigt een Moldovaan- se situatie", aldus de verklaring. In Moldova (de voormalige Sovjet-republiek Moldavië) strijdt de Russische en Oekraïn- se minderheid voor een onaf hankelijke Dnjestr-republiek, uit angst dat de Roemeense meerderheid zal kiezen voor aansluiting bij Roemenië. De harde opstelling van Mos kou is begrijpelijk. De sterke na- tionalistisch-communistische oppositie in Rusland heeft het lot van de 25 miljoen Russen buiten de eigen republiek im mers aangegrepen als politiek wapen tegen president Boris Jeltsin. Dus moeten de leiders in de Estse hoofdstad Tallinn inbinden. Voorlopig gebeurt dat niet. Russen die op 1 juli per trein of auto naar Estland reis den, mochten de grens alleen passeren als zij een visum koch ten. Tegen harde valuta. De Russische kranten schreeuwden moord en brand over deze 'dis criminerende maatregel Maar president Ruutel houdt voet bij stuk. Hij meent, en niet zonder grond, dat Rusland niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk rpoet erkennen dat zijn republiek een onafhankelij ke staat is. De Moskouse kritiek dat bases van het Russische le ger door Estse nationalisten worden aangevallen, wordt door Tallinn gepareerd met nieuwe oproepen om deze 'bron van spanning' zo snel mo gelijk uit Estland en de Baltische buurstaten terug te trekken. Rusland zegt dat het daartoe niet in staat is, omdat het al problemen genoeg heeft met de opvang van de honderdduizen den militairen die uit Oost-Eu ropa en andere delen van de voormalige Sovjetunie worden gerepatrieerd. De druk op Mos kou om toe te geven aan de Bal tische eis, is deze week echter verhoogd door de Amerikaanse Senaat. Die bepaalde, tegen de zin van president Bush in, dat miljoenen dollars aan humani taire hulp pas worden vrijgege ven als Rusland zich militair uit de Baltische republieken terug trekt. De conflictstof ligt hoog opge stapeld. In het noordoosten van Estland, met het industriële centrum Narva als middelpunt, is al een beweging groeiende die, naar het voorbeeld van de Dnjestr-republiek in Moldova, afscheiding van Estland voor staat. Uiteraard moet die wor den gevolgd door samenvoe gingmet Rusland. Olifanten in Kenya moeten aan de pil NAIROBIIPS Het wereldwijde verbod op ivoorhandel dreigt in Kenya uit te lopen op een ware olifan- tenplaag. Daarom hebben na tuurbeschermers in dit Oostafrikaanse land geopperd de olifanten aan geboortenbe- perking te laten doen. Deskun digen voorspellen dat de oli fantenpopulaties in Afrika en Zuidoost-Azië tot het jaar 2000 een enorme groei zullen door maken. Dat betekent dat oli fanten steeds vaker om land zullen concurreren met boe- Natuurbeschermers in Ke nya zijn inmiddels een onder zoek begonnen naar toepas singsmogelijkheden van ge- boortenbeperking bij olifan ten. Tot nog toe zijn drie plaat sen in Kenya uitgekozen waar de onderzoekers met honderd wijfjes-olifanten aan het werk gaan. De Franse firma Roussel- Uclaf, producent van een abor tuspil voor vrouwen, heeft al interesse getoond voor deelna me aan het onderzoek. Aanslag mislukt op echtgenote Mitterrand Daniëlle Mitterrand, de echtge note van de Franse president, is vanmorgen in Irak aan een aan slag ontsnapt. Ook de Franse minister van volksgezondheid, Kouchner, kwam met de schrik vrij. Vier mensen werden ge dood en 19 raakten zwaar ge wond, door de ontploffing van een autobom in de stad Hawa- na in het Kurdische deel van Irak. Mitterrand en Kouchner, die een bezoek brengen aan Irak, waren de plaats van de ontploffing juist gepasseerd. Irak heeft gisteren inspecteurs van de Verenigde Naties de toe gang tot het ministerie van landbouw en irrigatie gewei gerd. Volgens de leider van de VN-delegatie schendt Baghdad daarmee de resoluties van de VN -Veiligheidsraad. Machinisten leggen spoor Italië lam ROME EELCO VAN DER LINDEN In heel Italië lag vanmorgen het treinverkeer stil door een sta king van machinisten. Die zijn het niet eens met de komende privatisering van de Italiaanse spoorwegen en de daaruit voortvloeiende ontslagen. De protestacties zullen waarschijn lijk op 24 en 25 juli worden her haald. Luchtverkeersleiders, die on tevreden zijn over het uitblijven van een vernieuwing van hun contract, staakten vanochtend in Rome. Alitalia liet echter we ten dat, net als gisteren, geen vluchten zullen worden afgelast en dat de passagiers moeten re kenen op een vertraging van ten hoogste 20 minuten. Tot 16 juli zullen 'estafettesta kingen' plaatsvinden van lucht verkeersleiders op de diverse Italiaanse vliegvelden. Ernstige gevolgen lijken die niet te heb ben, zeker niet voor het interna tionale luchtverkeer. Rabin: Kiezers beslissen over 'land voor vrede' JERUZALEM. Rtr Yitzhak Rabin, de aanstaande premier van Israël, wil de kie zers het laatste woord geven over elk vredesverdrag waarin Israël wordt gevraagd land af te staan in ruil voor vrede. Rabin, wiens partij Arbeid, bij de parle- menstverkiezingen op 23 juni de Likudpartij van Yitzhak Sha mir een gevoelige nederlaag toebracht, doet verwoede po gingen kleinere partijen ertoe te brengen aan een coalitierege ring deel te nemen. Zijn aanbod de kiezers te raadplegen middels een refe rendum, zou de rechtse Tso- met-partij tevreden kunnen stellen. Tsomet verzet zich te gen het ruilen van land voor vrede. Rabin heeft echter ook de steun nodig van het linkse Me- retz dat voorstander is van de vorming van een Palestijnse staat in de bezette gebieden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4