Top van leiders De uitholling van Zapata's heldhaftige revolutie Voor Boris Jeltsin wordt het een knap zwaar weekje Feiten &Meningen MAANDAG 6 JUL11992 Kopstukken G-7 tot en met woensdag in Miinchen bijeen TOM JANSSEN Het stimuleren van de groei van de wereldeconomie, coördinatie van de hulp voor de uiteengevallen Sovjetunie en eindelijk een streep onder de zich al jaren voortslepen de GATT-onderhandelingen over de vrije handel in de wereld. Dat zijn de drie voornaamste doelstel lingen van de vandaag in Miin chen begonnen top van de leiders van de zeven belangrijkste econo- nomische machten, de G-7. De verwachtingen zijh hoogespan- nen, maar algemeen wordt aange nomen dat de staats- en regerings leiders de bijeenkomst ook dit keer zullen gebruiken om zich meer voor hun nationale achterban te profileren dan om de werkelijke problemen aan te pakken. HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De meeste deelnemers zitten thuis be hoorlijk in de problemen en moeten vre zen dat zij er in de toekomst niet meer bij zullen zijn. Een succesvol optreden in München zou een afgang thuis kunnen helpen voorkomen. Gastheer Helmut Kohl zal in ieder geval proberen het beeld van een uitgeblust, door de eenwording overbelast Duits land, bij te stellen. En hij wenst niet in de beklaagdenbank plaats te nemen vanwe ge de hoge-rentepolitiek die zijn land voert, waardoor de economische groei in de rest van de wereld wordt vertraagd. De Amerikaanse president Bush heeft geen top, maar een wonder nodig om uit de problemen te komen. Midden in de verkiezingsstrijd heeft hij niet alleen te maken met de Democratische uitdager Bill Clinton, maar ook met de zeer be- dreigendeanti-establishment-kandidaat Ross Perot. Bush heeft dringend een suc ces nodig, bijvoorbeeld een verlaging van de officiële rente in Duitsland. Aan gezien die er in München niet in zit, zal hij zich moeten inspannen om de scha de zo veel mogelijk binnen de perken te houden. Zijn Franse ambtgenoot Mitterrand heeft het in eigen land ook niet makkelijk. De 75-jarige, wiens socialisten bij de kiezers volledig uit de gratie zijn, heeft welis waar de economie van zijn land gezond gemaakt, maar de prijs daarvoor is een hoge werkeloosheid. Ook Mitterrand moet dus proberen met iets positiefs naar huis te komen. Zijn de kersverse Italiaanse premier Amato zal geen potten breken in de Beierse hoofdstad. In zijn land stottert de economische motor. Daarnaast is Italië met zijn elf kibbelende partijen notoir onregeerbaar en kampt het land met ge weldige interne spanningen. De rol van de Canadezen is traditioneel zeer be scheiden op de G-7-bijeenkomsten. In feite moet premier Mulroney als verte genwoordiger van veruit de kleinste van de zeven blij zijn dat zijn land er elke keer bij mag zijn. Dat geldt uiteraard niet voor de Britse premier Major, die zich nu eindelijk wil bevrijden van het imago Margaret That chers loopjongen te zijn geweest. Econo misch gaat het zijn land na een lange re cessie iets minder slecht, maar daarvoor is met een hoge werkeloosheid een forse prijs betaald. De laatste in dit rijtje, deels tamelijk aan geslagen leiders is de 73-jarige Japanner Miyazawa. Zijn liberale partij staat er electoraal niet al te best voor en deze maand worden in Japan verkiezingen gehouden. Het vertrouwen in de politiek heeft, ondanks een behoorlijke economi sche groei, een knauw gekregen. Dat bleek het duidelijkst bij de geweldige koersval op de Japanse beurs. Daarnaast liggen de Japanners nog altijd overhoop met de Russen over de toe komst van de Kurillen-eilanden, die de vroegere Sovjetunie sinds de Tweede Wereldoorlog bezet houdt. Als Tokyo de economisch waardeloze, maar psycholo gisch zeer belangrijke eilandengroep niet George Bush lust geen broccoli MÜNCHEN ANP-Rtr George Bush lust geen brocco li. Daarom is in München spe ciaal voor hem een bedje as perges aangelegd. De regerin gen van Duitsland en Beieren hebben koeten nog moeite ge spaard om de G-7-top tot een succes te maken. De uitgaven zijn er naar: 35 miljoen mark, ofwel 8.000 mark per minuut. Tijdens een onderonsje heb ben Bush en de Franse presi dent Mitterrand gisteren alvast gesproken over de Europese veiligheid. Ze zouden echter niet nader tot elkaar zijn geko men. Bush wil dat de Amerika nen flink betrokken blijven bij de verdediging van Europa, Parijs wil de rol van de Ameri kanen inperken. G-7 stop de moord op de natuur. Duidelijk zichbaar is die hartekreet van natuurbeschermers aange bracht in een graanveld bij de luchthaven van München. De ac tievoerders hopen dat ze zeven confererende wereldleiders hun oproep niet alleen zien, maar deze ook ter harte nemen, foto dpa terugkrijgt, zal Japan geen yen in Rus land investeren. Dat weet ook Boris Jelt sin, de Russische president die woens dag als gast zijn opwachting komt ma ken in München. Een poging van Bush om de Rus maar meteen te laten toetreden tot dit exclu sieve gezelschap, was al mislukt voordat iedereen van de verbazing was beko men. De Duitse minister van economi sche zaken, Möllemann, zei terecht dat hij zich met de beste wil van de wereld niet kan voorstellen, dat een land dat heeft gevraagd leningen later te mogen terugbetalen, voldoet aan de maatstaven voor het lidmaatschap van de G-7. Hulp aan Rusland is dan ook een van de centrale thema's op deze top. Jeltsin wil dat zijn land de komende twee jaar geen cent aan aflossing hoeft te betalen en het zit er dik in dat de zeven daarmee ak koord gaan. Anders ligt het met zijn dringende verzoek om extra geldinjec ties. Ook al zouden de andere staten wil- jen, hun kassen zijn leeg. Behalve die van Tokyo, maar die gaat niet eerder open dan het moment waarop Moskou de Kurillen teruggeeft. Meer kans van slagen heeft een programma om de Rus sische kerncentrales te saneren. Vooral de Fransen willen hiervan een thema maken. Alleen, en dat geldt voor alle we reldproblemen waarover de zeven zich moeten buigen: wie zal dat betalen? HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Ruslands president Boris Jeltsin krijgt het deze week zwaar voor z'n kiezen. In München moet hij woensdag de G-7, de leiders van de zeven rijkste industrie landen, overtuigen dat miljar denhulp aan Rusland in hun ei gen belang is. Hij zal daarvoor in grote lijnen dezelfde argu menten gebruiken als Sovjet leider Gorbatsjov een jaar gele den bij de G-7 in Londen. In één zin samengevat: steun onze hervormingen, anders wacht de catastrofe, niet alleen voor mijn land maar voor de hele wereld. Een jaar geleden kon Gor batsjov zijn collega's en bewon deraars niet over de streep trek ken. Hij keerde met lege han den naar Moskou terug. Dat was, schrijven de Russische kranten nu, mede de oorzaak voor de staatsgreep die een maand later plaatsvond. De ver gelijking tussen toen en nu wordt veelvuldig gemaakt, om dat de omstandigheden op het oog identiek zijn. Net als Gorbatsjov haalt Jeltsin conservatieve politici en krijgs haftige militairen naar sleutel- posten. Ook onder Jeltsin verke ren Rusland en het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) als geheel in een perma nente staat van anarchie en ge- ANENECUILCO COUN HARDING THE INDEPENDENT Het is overduidelijk wie de lie- velingszoon is van Anenecuilco, een klein stadje dat diep wegge doken ligt tussen de suikerriet velden van de Mexicaanse deel staat Morelos ten zuiden van Mexico-Stad. In een goed ver zorgd parkje op het grote plein staat een ruiterstandbeeld van Emiliano Zapata. Even verderop ligt de Emiliano Zapata kleuter school en dan heb je nog de Emiliano Zapata lagere school. En in een rustig steegje bevindt zich het Emiliano Zapata muse- stelt niet veel voor: de ruïne van het eenvoudige, twee-kamerhuisje waar Zapata in 1879 in een eenvoudig boe rengezin werd geboren. Aan de muur hangen vergrote foto's van taferelen uit ae Mexicaanse revolutie, waarin Zapata met zijn guerrillaleger ongeregel de troepen van boeren te paard in wijde witte hemden en broe ken en brede strohoeden ten strijde trekt tegen het federale leger. In 1914 hield deze havelo ze bende Mexico-Stad enkele dagen bezet. Er zijn kleinere foto's te koop van Zapata die voor de camera poseert in het kostuum van een landheer, maar wel met sjerp, patroongordel, geweer en sabel. Fans van Marlon Brando's film Viva Zapata zullen de branden de intensiteit van de donkere ogen herkennen, evenals de zware, hangende snor die in de jaren zestig in zwang was bij in tellectuelen en poseurs. Sommi ge Mexicanen dragen hem nog steeds. Op een muurschildering ver breekt Zapata met beide han den de ketenen waarmee zijn landgenoten zijn geboeid. Ook de belangrijkste 'slechterikken' uit de revolutie zijn afgebeeld: een landeigenaar in een zwarte, strakke broek, een'rijkelijk ver sierd kort jasje en een elegante hoed, een priester met tonsuur (geschoren kruin) en een veldopzichter met een geweer aan zijn riem en een zweep in de hand. De oude, blanke dicta tor, Porfirio Diaz, gekleed in een vlinderjas en hoge hoed, kijkt op de achtergrond misprijzend toe. Hij werd uit het land ver bannen toen de Mexicaanse re volutie de eerste grote sociale en politieke omwenteling van de twintigste eeuw zich in 1910 voltrok. Landeigendom De muurschildering werd vorig jaar onthuld door president Carlos Salinas de Gortarirdie in zijn toespraken vaak naar Zapa ta verwijst. De ironie wil dat juist president Salinas als geen ander Zapata's erfenis van radi cale landhervormingen heeft verkwanseld. Enkele maanden geleden maakte hij bekend dat het principe van landeigendom voor wie de grond bewerkt de slogan die boven Zapata's museum hangt niet meer geldt. De ejidos, collectieve landbouw coöperaties die zich gestaag hebben uitgebreid en steeds meer land hebben verworven sinds Zapata's revolutionaire programma (het-zogenaamde Plan van Ayala) in 1917 in de grondwet werd verankerd, han gen ingrijpende veranderingen boven het hoofd. Voortaan mo gen ejidos worden verkocht, s van Marlon Brando's film Viva Zapata' zullen de brandende intensiteit van de donkere ogen herken- i, evenals de zware, hangende snor die in de jaren zestig in zwang was bij intellectuelen en poseurs. foto archief verpacht of verhypothekeerd als de leden van de coöperatie dat willen. Dit betekent dat de grote hacienda's die Zapata en zijn volgelingen 70 jaar geleden hebben platgebrand, weer terug zouden kunnen komen. In de suikerrietvelden van Mo relos staan overal nog de holle geraamten vap vernielde suiker fabrieken als een monument voor de revolutionaire boeren, maar het beleid van de Mexi caanse regering is radicaal ver anderd. Er wordt nu gestreefd naar een commercialisatie van de landbouw. In andere delen van Mexico zijn al enkele proe ven genomen met joint ven tures tussen ejidose n particulie re bedrijven en de regering pompt veel geld in de infra structuur van het platteland als voorbereiding op het openstel len van de landbouw voor de krachten van de vrije markt. Werkloosheid Door Zapata's principe van 'land voor de bebouwer' zijn de ejidos in de loop der jaren ver snipperd in steeds kleinere ak kertjes, wat heeft geleid tot een structurele daling in de produk- tiviteit van het land en een groeiende werkloosheid onder de boeren, die massaal wegtrek ken naar de krottenwijken van Mexico-Stad (met een bevol king van 17 miljoen) of naar de Verenigde Staten. Morelos zelfheeft ook de nodi ge veranderingen ondergaan. De deelstaat is een soort achter tuin geworden van de zich steeds verder uitbreidende hoofdstad en veel afstammelin gen van Zapata's guerrillastrij ders zijn al lang geen arme klei ne suikerrietboertjes meer. Veel ejidos hebben hun land al ille gaal en voor veel geld aan pro- jektontwikkelaars verkocht. De heldhaftige dagen van de ejidos zijn verleden tijd. In het huidige Mexico zijn de techno craten sterk in de opkomst en de traditionele, ingeslapen ejidos worden steeds meer be schouwd als een beschamend anachronisme. Maar dat betekent niet dat Za pata's standbeeld in Anenecuil co binnenkort van zijn sokkel zal worden getrokken. De Mexi canen blijven trouw aan een oude en beproefde traditie: ogenschijnlijke tegenstellingen en ongerijmdheden worden verzoend in de warme boezem van de revolutie. Zapata werd uiteindelijk vermoord door een komplot van een andere held uit de revolutie, Venustiano Carranza, die een jaar later werd vermoord tijdens een op stand van de generaals Alvaro Obregon en Flutarco Elias Cal- les, die beiden later president zijn geworden. De Mexicaanse revolutie kent geen trotskisten: niemand wordt achteraf weggezuiverd. Straten, pleinen en dorpen wor den nog steeds naar deze 'hel den' vernoemd en de namen van alle bovengenoemden par ticipanten prijken in goudgra vure op de muren van het Mexi caanse congres. VERTALING MARGREET HESLINGA welddadige etnische conflicten. Jeltsins presidentiële decreten worden net zo min uitgevoerd als die van Gorbatsjov. Toch is er wel wat veranderd. Jeltsin heeft knopen doorgehakt die Gorbatsjov niet kon of wilde doorhakken. Hij haalde jonge economen als de huidige waar nemend premier Gaidar naar de top. Hij brak het systeem van staatsprijzen, bezuinigde fors op de overheidsuitgaven, er kwam een begin van vrije han del. Jeltsin gafi zij het met te genzin, het idee van een Sov jetunie op. Het GOS bestaat uit onafhankelijke staten, zonder een overkoepelend machtscen trum. Dat Rusland zijn positie als grootste binnen die club ge- of misbruikt, doet daar niets aan af. Veel meer heeft de Russische president nog niet bereikt, want al zijn andere beleidsvoorne mens, of het nu pm privatise ring of belastingwetgeving gaat, moeten nog door het parlement worden goedgekeurd. Maar het lijkt voldoende. Zaterdag, vlak voor een gesprek met directeur Camdessus van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), waarschuwde Jelt sin nog eens: „Rusland heeft een unieke positie, ondergaat unieke hervormingen". Met an dere woorden: het IMF en het Westen möeten deze kern macht met economische mi graine niet over één kam sche ren met welk Derde-Wereldland dan ook. Camdessus kwam uit het ge sprek met de mededeling dat hij het IMF-bestuur zal adviseren Ruslands hervormingen te steu nen. Dat betekent dat het groe ne licht zal worden gegeven voor toekenning van een krediet van 24 miljard dollar. Rusland heeft dat nodig voor de moder nisering van de industrie en het volledig convertibel (vrij inwis selbaar) maken van de roebel. Vermoedelijk zal Jeltsin in Mün chen ook zijn zin krijgen op een ander punt: voorlopig geen af lossingen voor de 75 miljard dollar schuld die Moskou bij het Westen heeft. Jeltsin wil een be vriezing van twee jaar, en de Europese landen voelen daar wel voor. De grote vraag is natuurlijk of (eventuele) westerse steun vol doende is om Jeltsin politieke leven te rekken. De binnenland se oppositie tegen zijn hervor mingspolitiek groeit met de dag. Jeltsins hardnekkige weigering om de energieprijzen vrij te la ten (een eis van het IMF), komt dan ook niet voort uit onwil om de oleiprijs te laten bepalen door de vrije markt, maar uit angst dat de prijsexplosie die onvermijdelijk op zo'n maatre gel volgt, de munitie levert voor een echte contra-revolutie. De oppositie concentreert zich nu op de hoorzittingen van het Constitutionele Hof over Jeltsins 'communistenverbod' die morgen beginnen. De com munistische parlementsleden die deze zaak aanhangig heb ben gemaakt, gokken erop dat het hof de president tot de orde roept. In dat geval is in theorie de weg vrij om het hoogste wet gevende orgaan, het Congres van Völksafgevaardigden, te la ten beslissen over de wenselijk heid om 'grondwetschender' Jeltsin als president af te zetten. Deze kwestie wordt in het Jelt- sin-kamp hoog opgenomen. Maar het politieke leven van de president lijkt meer bedreigd door de machtige pressiegroep van industriëlen en militairen. Voormalig Gorbatsjov- adviseur Jakovlev, de man die vorig jaar een week vantevoren trefzeker de coup voorspelde, waar schuwde al dat het gevaar niet van ouderwetse communisten komt. Die kunnen niet op steun van de bevolking rekenen, meentjakovlev. Dat militairen de etnische con flicten aangrijpen om met harde hand orde op zaken te stellen, is een veel groter gevaar voor de prille democratie, zegt hij. Jako- vlevs gelijk werd zaterdag al be wezen door generaal Lebed, net door Jeltsin benoemd tot com mandant van het 14e Leger in de opstandige provincie Dnje- str, onderdeel van Moldova. Jeltsin en president Snegoer van Moldova waren nog niet uitge sproken over hun vredesplan voor het bloedige conflict, of Le bed maakte de Moldovaanse re gering, inclusief Snegoer, uit vooreen 'fascistische kliek'. Jeltsin heeft met Lebed duidelijk de verkeerde man benoemd. Zijn kritici zeggen dat dit niet zomaar een vergissing is, maar een rechtstreeks gevolg van het feit dat hij generaal Gratsjov tot Russisch defensieminister be noemde. De defensietop be staat nu uit voormalige Sovjet houwdegens die bij de staats greep vorig jaar pas op het laatste moment voor Jeltsin ko zen. Tel daar bij op de vertegen woordigers van de (militaire) in dustrie die Jeltsin recentelijk in het kabinet haalde, plus een ambitieuze vice-president (Roetskoi). Jeltsin verkeert in slecht gezelschap.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2