Van Dorp uit het dal Seles zwijgen op Graf legt Zieke Erik de Bruin toch weer goed voor twee nationale titels Van Leeuwen loopt één op zestien Sport MAANDAG 6 JUL11992 N JOUSTRA AD V ROB ONDERWATER* Laatste kans voor Kulker en Baltus helmond De limietmarkt is officieel gesloten, maar voor Ton Baltus (800 m) en Han Kulker (1500 m) wordt een uitzondering gemaakt. Het duo krijgt woensdag in Lausanne nog een laatste kans om aan de olympische limiet te voldoen. De KNAU heeft Karen van der Kooy aangewezen als reserve voor de 4x100 me ter-ploeg. Zij vervangt Monique Bogaards die geblesseerd moest afhaken. Nelli Cooman en Karin de Lange treden in de olympi sche arena op twee onderdelen aan. Het tweetal komt behalve op de estafette ook individueel in actie. Cooman op de 100 en De Lange op de 200 meter. Als begeleiders van de atletiekploeg heeft de KNAU Peter van Wijk (meerkamp en discus), Has van Cuyk (snelwandelen en lange afstand) en Ruud Scholte (estaf- fetes en sprint) voorgedragen. Haico Scham, reeds aanwezig als coach van Suriname, begeleidt ook de Nederlandse middenaf- standloopsters. Jan Zelezny baart opzien met speer oslo Een perfecte combinatie van techniek en technologie heeft van Jan Zelezny zaterdagavond bij de Bislett-Games in Os lo de nieuwe wereldrecordhouder bij het speerwerpen gemaakt. De Tsjechoslowaak bereikte die status op een indrukwekkende manier. In zijn zesde poging wierp de 26-jarige atleet de speer naar 94 meter en 74 centimer, ruim drie meter verder dan het nog geen zes maanden oude record van de Brit Steve Backley (91,46). Trilogie Willem Ravensbergen leiden Na de winst op de vijf en de tien kilometer heeft Bataaf Willem Ravensbergen in Noorwegen ook de Europese titel be haald op de 1500 meter. In de kampioenschapsrace ging Raven sbergen één ronde voor het einde met succes aan voor het goud: 4.4112. Die tijd is slechts luttele seconden boven het nationale record voor de veteranen 3 (60+). Zijn clubgenote Astrid van Vel den dook in Den Haag met 2.19,6 voor het eerst in haar loop baan onder de 2.20 op de 800 meter. Roksnoer werkt sterke meerkamp af spukenisse» Elsemieke Roksnoer van De Bataven was afgelopen weekeinde succesvol op de meerkamp. Roksnoer won met 4269 punten de wedstrijd voor B-meisjes in Spijkenisse met sterke prestaties op de 100 meter horden 14,8), op de 200 meter (26,1), hoog (1.55) 29.46 met kogel (9.55) en speer (29.46). Bij het ver springen (4.39) en op de 800 meter (2.36,0) vielen de prestaties wat tegen. Yildiz van der Zijden werd met 3113 punten zevende. In Amsterdam werkten Dennis Verhaar (De Spartaan) en Martin Jansen (Bataven) een meerkamp af. Met 5266 en 4832 werden ze respectievelijk derde en vierde. Bij Verhaar sprong de speerworp van 43,50 meter er uit, bij Jansen de 11,6 op de 100 meter. Zilveren medaille op NK Yvonne van Dorp klimt verder uit het dal. De zilveren medaille die de Leidse atlete gisteren tijdens het Neder lands kampioenschap in Helmond op de 400 meter ver overde, drong de gedachte aan slechter tijden verder naar de achtergrond. Voor het eerst sinds twee jaar viel zij bij een outdoor titelstrijd weer eens in de prijzen. Haar tijd in de finale (53.54) was bovendien beter dan vorige week in Hengelo. helmond tim brouwer de koning Met deze klinkende prestatie lijkt Van Dorp een donkere epi sode uit haar atletiekloopbaan te hebben afgesloten. Nog geen jaar geleden beleefde zij op het NK in Eindhoven het diepte punt uit haar carrière. Zonder eremetaal droop zij toen voor tijdig af, zonder aan de finale op de 400 meter te hebben deelge nomen. „Het gaat nu weer lek ker", zei Van Dorp, nadat zij kennis had genomen van haar zilveren tijd. „Ik kan nog harder, maar ben in elk geval op de weg terug." De voormalige kampioene van Nederland had voor het be gin van haar race een stuk bozer gekeken. „Ik was behoorlijk kwaad, omdat ze mij baan zes hadden toebedeeld. Voor de se ries kreeg ik te horen, dat de drie winnaars in de finale naast elkaar zouden worden gezet. Prettig, want dan kun je nog meer strijd leveren. Later is dat kennelijk herroepen. Dat vind ik geen stijl. Maar toen ik eenmaal in het startblok zat, dacht ik daar gelukkig niet meer aan." Van Dorp kon in de ongunsti ge buitenbaan, met de ogen van alle concurrentes in haar rug, maar één ding doen: als een schicht vertrekken. Dat deed de Leidse dan ook. Alleen Ester Goossens (52.71) slaagde er op het laatste rechte stuk nog in Van Dorp te passeren. Monique Steennis kwam daarvoor een fractie van een seconde tekort. Haar zilveren medaille droeg Van Dorp voor een deel op aan haar trainer Wil Westphal, die de atlete van AV Holland sinds haar rampzalige NK van vorig jaar begeleidt. „Ik zie hem drie keer per week", aldus Van Dorp, die via Westphal ook in aanra king kwam met diens pupillen Gretha Tromp en Tineke Hid- ding. „Hoe druk hij het ook heeft, toch maakt Wil altijd tijd voor mij vrij. Dat vind ik heel belangrijk, net als zijn tips tij dens het inlopen." Toch is de wil van Westphal niet altijd wet. Op de 100 meter had Van Dorp nog een piepklei ne kans om zich voor de Olym pische Spelen te plaatsen. Maar met haar vijfde plaats op de sprint kwam zij zaterdag niet meer in aanmerking voor de re serve-plaats op de 4 x 100 me ter. Terecht, vond de Leidse. „Karen van der Kooy liep een stuk sneller. Bovendien, wat heb ik als reserve in Barcelona te zoeken. Nu kan ik nog lekker deelnemen aan wat andere wedstrijden." De rest van de Leidse afvaar diging kwam in Helmond niet in de buurt van het erepodium, loost la Lau en Jan Jansen gin gen beiden strijdend ten onder. La Lau hoefde op de 1500 meter niet de 'knecht' te spelen voor Han Kulker, die het NK meed om woensdag in Lausanne uit gerust aan zijn laatste olympi sche limietpoging te beginnen. La Lau zorgde in zijn serie op de 1500 meter voor een straf tem po. De Bataaf kwalificeerde zich met 3.48,56 ruimschoots voor de finale. Daarin zakte hij af naar de achtste plaats (3.49,40). La Lau maakte in de eindstrijd dezelfde misrekening als Jan Jansen. Te midden van de verzamelde Nederlandse toppers startten beiden veel te snel. De tol daarvoor betaalden Zij in de tweede helft van hun race. Jansen behield weliswaar zijn zesde plaats, maar kwam uit op een tijd (1435,44) die hij met een gelijkmatiger opbouw verre zou hebben overtroffen. Bianca Vermond en Michel Versteegen kwamen niet door de series heen. Vermond, die ook aan de 200 meter deelnam (26.29), kwam op de 400 meter tot een aanvaardbare tijd (57.65). Versteegen was in 3.54,86 kansloos op de 1500 meter. Adegeest door zege op Storks weer op kop leiden jan daan van oosten honkbalmedewerker Na twee nederlagen op rij heeft Adegeest zich gisteren tegen Storks 2 hersteld. Ade geest won de laatste wed strijd voor de zomerstop met 15-10 en neemt opnieuw de leiding in de overgangsklasse van het District West. Adegeest leek tegen Storks uit Den Haag in hoog tempo naar een monsterscore uit te lopen. Na een 5-3 voor sprong in de tweede inning liepen de Voorschotenaren in de vierde inning uit naar 12-3. Via een prachtige homerun van Hofstee in vijf de inning kwam de stand op 13-5. Daarna profiteerde Storks van omzettingen zo wel op de heuvel als achter de thuisplaat van Adegeest. Van der Burg had vakantie ganger Ter Haar vervangen als catcher, maar liet te vaak steekjes vallen. Coach Stok besloot daarom pitcher Ri chard Spraakman van de heuvel naar achter de plaat te laten verhuizen. Op de heuvel werd Spraakman ver vangen door zijn jongere broei Rob. Storks had echter weinig problemen met de worpen van Rob Spraakman en sloeg zich terug in de wedstrijd: 13-10. In de zeven de inning werd Spraakman dan ook afgelost door Ray mond Kok, die de Haagse slagploeg de kans tot verdere scores bekwaam ontnam. Adegeest bevestigde in de laatste twee innings de over macht met nog twee scores: 15-10. KNS-veteranen naar KZ Leiden leiden Het volledige veteranenteam van KNS heeft zich aangemeld bij de nieuwe Leidse fusieclub KZ Leiden. Deze ploeg telt vele roemruchte spelers, onder wie Hans Kluts, Marrie en Bram Zirkzee, Hans Fielemon en Ger Lagas, de laatste voorzitter van de per 30 juni jl. opgeheven Oegstgeester club. Spelers van het eerste team van KNS heb ben zich niet aangemeld. Van wege de opheffing zijn zij echter niet gebonden aan de over schrijvingstermijn die op 1 juli sloot. BIJ ZIJN EERSTE A-toemooi van dit seizoen heeft Hillegommer Marco van Trigt een prima resultaat ge hoekt. Van Trigt, die vorig jaar nog de finale verloor, wist nu het A**- toernooi in Bilthoven te winnen. In de finale was hij met 4-6 6-3 6-1 de meerdere van Wim Groeneveld. Aan de zijde van Tom Bulters won hij ook het mannendubbelspeL helmond frans dreissen gpd-verslaggever De kleermaker van het NOC kan wat de atletiek betreft zijn schaar en naai gerei weer vier jaar opbergên. Bij de nationale titelstrijd in Hel mond, de laatste olympische paska mer op weg naar Barcelona, koester de niemand meer aspiraties om zich nog in het rood-wit-blauwe maatkos tuum te hijsen. Terwijl het merendeel van de zestien olympia-gangers (Ellen van Langen, Stella Jongmans, Christi ne Toonstra en zelfs de door een virus geplaagde Erik de Bruin) nog eenmaal de klasse demonstreerde, bleven an deren (zoals Frans Maas) met een on bevredigd gevoel achter. Afgezien van twee nationale jeugd- records (hoogspringer Ootjers, 2.20 meter en hinkstapper Ringenoldus, 12.11 meter) leverde het NK in Hel mond geen noemenswaardige hoog tepunten op. De topatleten deden wat van hen verwacht werd, maar weiger den wijselijk om met de Spelen in het verschiet tot het uiterste te gaan. De B-garnituur wist zich kansloos voor Barcelona en liep, sprong en wierp daarom berekenend op plaats en eventueel medaille. De prestatie van kogelstoter en dis cuswerper Erik de Bruin was gezien de omstandigheden nog het meest opmerkelijk. De nummer twee van zowel het EK in Split als van het WK in Tokio, wordt al enkele weken ge treiterd door de ziekte van Pfeiffer. Noodgedwongen wisselt hij een dag van intensieve training af met een et maal van absolute rust. „Het is ver schrikkelijk. Ik ben al zes kilo afgeval len en kan gewoon niet doen wat ik wil. Ik ben overgeleverd aan dat vi rus", foeterde De Bruin. De kracht patser sleepte niettemin fluitend de kogel- (17.97 meter) en discustitel (60.62 meter) in de wacht. „Zo lang ik nog rechtop kan lopen, wil ik hebben waar ik recht op heb." Van kanshebber tot outsider. De Bruin bevindt zich nu wel in een posi tie waarin hij zich sportief gezien het meest prettig voelt. „Fysiek gezien is dit natuurlijk pure ellende. Van een goede voorbereiding op Barcelona is geen sprake meer. Ik leef van dag tot dag. Afstanden van 66 meter en ver der zijn voorlopig een utopie. Ik laat de Spelen gewoon op mij afkomen." Berusting was er ook bij verspringer Maas. De Zeeuw had plannen om een laatste aanval op de limiet te doen. Voor Maas werden de drie aanlopen naar de zandbak echter een kwelling. Met een van pijn vertrokken gezicht stapte hij na drie foutsprongen uit de bak en gaf er de brui aan. „De pijn (afkomstig van een scheurtje in een van de onderste wervels) was niet meer te harden. Het is voorbij. Ik stop voor de rest van dit seizoen en pro beer in oktober de training weer te hervatten", vertelde de verbitterde Maas. Wekenlang verbeet hij de pijn en bleef hij hopen, ,,'s Avonds voordat ik naar bed ging moest ik zelfs een vali- umtabletje slikken, zodat ik genoeg nachtrust had. Ik wilde blijven probe ren om die benodigde 8.01 meter te springen. Op een gegeven moment wreekt zich dat uiteraard. Dan loop je ook mentaal helemaal leeg. Ik heb het geprobeerd. Ik heb nog een keertje al les gegeven." Maas is niet de enige met een de pressie na de limietenjacht. Van de veertien atleten tellende Groep 1zeg maar de nationale elite, reizen er straks slechts vijf af naar Barcelona. Vormgebrek en vooral blessures de den de meeste sporters de das om. „Sommige atleten doen te veel in hun eentje", vindt Haico Scharn, een au toriteit op trainingsgebied. „Daar naast is de medische verzorging veel te duur in Nederland. Een gedegen bloedonderzoek, dat toch heel wat belangrijke gegevens kan opleveren, kost al gauw vier tot vijfhonderd gul den. Niet dat daarmee alle blessures voorkomen hadden kunnen worden, maar je had ze misschien wel iets tij- diger kunnen opsporen." voorschoten walther jacobs tennismedewerker Het is hem dan toch gelukt. Zestien jaar staat Joost van Leeuwen al op de B-lijst en voor het eerst in zijn carrière kreeg hij het op Forescate voor elkaar een BI toernooi te winnen. Of dit door gebrek aan concurren tie of door goed spel van Van Leeuwen kwam, daarover valt te twisten. Dat doet echter aan de eerste BI titel van de Roombur- ger in het district Leiden niets af. „Ik speelde niet eens zo goed", zei Van Leeuwen giste ren na zijn finale tegen de uit Rijswijk afkomstige Dennis de Vreede. Dat klopte. Van Leeu wen hield de bal in het spel. Hij won niet op vastheid, want De Vreede had tegen Perry Paauw al laten zien hoe vast hij kan zijn. Maar met korte dropshots en lange spinballen hield Van Leeuwen de rally's kort, waar door de Rijswijker niet in zijn spel kon raken. De Vreede miste de simpelste ballen, waardoor Van Leeuwen simpel naar een 6-2 6-2 winst liep. Toch was de Roomburger er niet van onder de indruk. „Het B-niveau in Leiden is in de ver sukkeling geraakt. Als ik met het spel van vandaag een BI toer nooi kan winnen, dan zit er iets goed mis." In het koningsnummer, het mannendubbel B, kon Van Leeuwen eveneens zijn ei kwijt. Aan de zijde van Rob van Mar wijk streed hij tegen de jongste twee gebroeders Van der Capel- len. In dat dubbel werden knap pe staaltjes tennis gedemon streerd. Óndanks slordigheids foutjes speelden de Van der Ca- pellens het meest constant. Zij braken in de tweede set zelfs door de service van baltovenaar Van Leeuwen heen. De Meren- wijkers speelden goed, waar door zij met 7-5 6-2 de titel pak ten. Robbert-Paul Hartwijk deed het gisteren in B2 overigens ook uitstekend. Nadat Hartwijk zijn halve finale van Alexander van den Berg had gewonnen, moest hij in de finale aantreden tegen Talbert Boef die in de halve eindstrijd knap van Eric Bolten had gewonnen. De finale was eenzijdig. Hartwijk dicteerde het tempo en Boef kon daaraan niets veranderen. „Hij speelde net een tempo hoger dan ik waardoor ik teveel fouten maakte", zei Boef na de wed strijd. Hartwijk had een simpele verklaring voor zijn overwin ning: „Als mijn service eenmaal lekker loopt dan komt de rest van zelf wel." Bij de vrouwen greep de Bel gische Sindy Vincent de titel. In de finale liet zij Renee Crama alle hoeken van de baan zien: 6- 2 6-1. „Ik hoop dat ik op Room burg voor het A-toemooi een wild card krijg, zodat ik dan kan laten zien wat ik echt kan." In B2 werd de eindstrijd een prestige-gevecht tussen de clubgenoten Annemarije van Overschot en Arjette van Noort. Van Overschot sloeg de ballen rustig op backhand van Van Noort, die keer op keer in de fout ging. Van Overschot eiste met 6-4 6-2 de winst voor zich op. Carlijn Buis won weer in Cl. ThuisspeelsterTammera Canter Visscher wist zich geen raad met het harde lopen en 'hard hitten' van de Unicumse. Hier mee behield Buis haar ongesla gen status. Bij de mannen in Cl pakte Patrick Wijffelman zijn tweede toernooizege. In de fina le tegen Merenwijker Wouter van Tongeren was de speler van de Leidse Hout net iets vaster. Met mooie backhands langs de lijn en onhoudbare opslagen dreef hij Van Tongeren tot wan hoop. voortdurende verhalen in de media over waarschuwingen en de kans op diskwalifi catie toonde de nummer één van de wereld zich zaterdag op het centre-court een angstig vogeltje. Zo stijf als ze gedurende de 58 minuten die de finalistes in totaal op de baan stonden haar kaken op elkaar hield, zo verkrampt was haar spel. Hoewel Seles na afloop van de eenzijdige slotpartij te kennen gaf dat ze niet had ver loren omdat ze niet kreunde, was de discus sie rond haar persoon natuurlijk niet bevor derlijk voor haar concentratie. „Het speelt toch in je achterhoofd. Je bent steeds bang dat je een waarschuwing krijgt", liet ze eer der in de week weten. „Ik vind dat het niet zo'n belangrijk on derwerp had mogen worden. Het is alle maal een beetje opgeblazen", voegde de uit Servië afkomstige speelster, die afgelopen week ook nog een door een Kroatische groepering ondertekende dreigbrief had ontvangen, daar zaterdag aan toe. Seles kreeg volgens eigen zeggen tevens leuke post. „In ongeveer 95 procent van de brie ven stond: 'Luister niet naar ze, Monica. Ga door met kreunen'. Tijdens de regenpauzes heb ik ze weer doorgelezen. Dat heeft me steun gegeven." Maar niet voldoende om de veel op een stomme film gelijkende ont moeting met Graf te winnen. Om het eerste verlies van Seles in een Grandslam-finale (haar zevende) helemaal aan de kreun-discussie te wijten zou echter te ver gaan. De wijze waarop Graf met suc ces haar titel verdedigde, mocht er zijn. Met soms briljant spel zorgde de 23-jarige Duit se voor de kortste vrouwenfinale op Wim bledon sinds 1983, toen Andrea Jaeger van Martina Navratilova ook maar drie games kreeg. „Ik kreeg gewoon geen kans om in mijn ritme te komen. Ze zat er steeds bo venop", aldus Seles. „Ik heb lange tijd niet zo goed gespeeld", zei Graf. „In de halve finale tegen Gabriela (Sabatini, red.) ging het al lekker, maar van daag voelde ik me helemaal geweldig. Ik kon de hele wereld aan", aldus de viervou dige Wimbledom-kampioene, die genoeg doening kreeg voor de door haar van Seles verloren finale op Roland Garros. Steffi Graf legde Monica Seles in de vrou wenfinale van Wimbledon figuurlijk het zwijgen op, maar Martina Navratilova was degene die werkelijk de hand op de mond van de Joegoslavische drukte. Een ernstig gesprek met de moeder van de tennisfami- lie had zo'n indruk op de momenteel sterk ste telg gemaakt dat ze er zaterdag nog he lemaal stil van was. Geen kreun of zucht kwam over haar lippen en dat was mis schien nog opmerkelijker dan de simpele manier (6-2 6-1) waarop Graf de drie keer door regen onderbroken eindstrijd naar zich toe trok. Joost van Leeuwen proefde bij Forescate voor het eerst ir B1. 16 jaar het zoet van een toernooi-zege in categorie FOTO LOEK ZUYDERDUIh Seles vertelde later dat Navratilova haar na afloop van de halve-finalepartij tussen de twee even apart heeft genomen. Onder vier ogen maakte de Amerikaanse, die tij dens de ontmoeting tot tweemaal toe klaag de over de geluiden die Seles produceerde, duidelijk dat het gekreun hinderlijk is. Blijk baar geschrokken door dit 'standje' en de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14