Sport Wervelwind Zülle beloont zichzelf Agassi weerstaat bombardement MAANDAG 6 JUL11992 \a (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER Half-Hollander rijdt hartveroverend Alex Zülle giert het uit van de pret. Zaterdag bijl de proloog en gisteren hees de 'Nederlandse Zwitser' zich in het geel. foto Het was een debutantenbal op het podium, gistermiddag na de eerste spetterende Tourkilometers van 1992. Eerste Tour voor Dominique Arnould: meteen ritzege en groene trui. Debuutronde van Franco Chioccioli: bergtrui. Pre mière voor Alex Zülle: gele trui. san sebastian peter ouwerkerk gpd-verslaggever Vooral dat laatste was een wa penfeit om nooit te vergeten, voor de brildragende half-Hol lander uit Will, nabij Sankt-Gal- len, Zwitserland. Wie zichzelf op zijn 24ste verjaardag tot lei- i der van de Tour de France kroont, die hoeft zelf de cham pagne niet te betalen. Alex Zülle; wie hem dit sei zoen al eerder aan het werk had gezien, wist dat hij 'eraan' zat te komen. Zijn eerzucht en strijd- I lust zijn ongeëvenaard in het huidige peloton. Hij is de best- geklasseerde anderhalfjaars prof in het FICP-klassement. Zijn manier van koersen is hartver overend, doet denken aan het bekkentrekken van Dirk de Wolf, en de geslepenheid van de grote Jan Raas. I Zülle had de Tour eigenlijk helemaal nog niet hoeven rij den. Zoals hij ook in de Ronde van Spanje niet op de oorspron kelijke deelnemerslijst van ON CE had gestaan. Maar de ellen de in de blindenloterijploeg is bekend: vlak voor de Vuelta brak Marino Lejarreta zijn bek ken, vlak voor de Tour knapte het dijbeen van Johan Bruyneel, plus dat Melchor Mauri behept bleek met een geheimzinnig vi rus. ONCE-ploegleider Manoio Saiz móest wel van zijn overtui ging af, dat je een coureur niet te jong in het diepe moet gooi en. Maar, Zülle kan een stootje hebben. Ooit begonnen als skiër, zijn kost verdienend als huisschilder, op de fiets gezet door een paar vrienden, ont popte hij zich al spoedig als een van de beste amateurs van zijn land. In Spanje kreeg Saiz hem op het netvlies, en de zoon van een Steenbergse moeder en een Zwitsers vader hapte op het Spaanse voorstel toe, toen hij de deur naqr een profcarrière bij PDM en Helvetia gesloten had gevonden. Alex Zülle miste in zijn eerste profjaar net de eindzege in de Ronde van Catalonië, maar pre senteerde zich dit vooijaar via een uitstekende Siciliaanse- als eindwinnaar van de Catalaanse Week. De Vuelta? Hij vloog er in als een jong veulen. Tót hij na een hongeraanval op Luz Ardi- den door Saiz bewust naar huis werd gestuurd om ietwat tot be daren te komen. Saiz toen: „Hij is een groot ronderenner in spé, hij is een bovenmatig tijdrijder, een geta lenteerd klimmer en verkiest overal waar hij koerst de aanval. Maar hij zal in toom moeten worden gehouden. Ook een ronderenner mag het best heb ben van zijn passie, maar hij zal moeten leren economisch met zijn krachten om te springen." Wie Zülle bezig hoort, in het Nederlands, het Schweizer- Deutsch of het Spaans, weet precies met welk temperament hij heeft te maken: „Alleen met een lasso kan hij tot de orde worden geroepen." De manier waarop hij gistermiddag bij voorbeeld persoonlijk de eerste groep dichter bij het koptrio-Ar- nould bracht, daarmee zijn vir tuele gele trui veilig stellend, was typerend voor zijn karakter en instelling. Alex Zülle was na Spanje een paar weken 'op rust' gegaan, om begin juni, in de Ronde van Asturië die hij won op nieuw van zijn torenhoge ambi- tites blijk te geven. En de Tour, nog niet wat te veel? „Ik ben er om rond te kijken, ik hoef niets, alles wat komt is een meegeno men. Als aan de voet van de Al pen blijkt, dat ik de motor te veel heb belast, dan stap ik uit." Maar voorlopig heeft hij het Tourpeloton alleen nog maar van voren gezien. Nadat hij za terdag in de proloog alleen thuisrijder en Tourfavoriet der Basken, Miguel Indurain, voor zich had moeten dulden, sloeg hij gisteren de slag, die in theo rie mogelijk moest zijn. Hij reed londen eric de bie gpd-verslaggever John Curry applaudiseerde gis termiddag op het centre-court van Wimbledon vast en zeker het hardst, voor André Agassi. De voorzitter van de uiterst keu rige 'All England Lawn Tennis and Croquet Club' had afgelo pen week te kennen gegeven dat hij in de toenemende snel heid van het tennisspel voor het enige Grandslam-toemooi op gras geen bedreiging zag. Vol gens Curry is één van de be langrijkste kenmerken van de mens namelijk dat hij zich weet aan te passen. Dus ook aan een harde opslag. Uitgerekend bel hamel Agassi benadrukte de vi sie van de 'chairman' door in de finale van Wimbledon het bom bardement van servicekanon Goran Ivanisevic te doorstaan en zijn eerste Grandslam-titel te pakken: 6,7 (8-10), 6-4, 6-4, 1-6, 6-4. De meester van de return maakte daarmee de sinds vorig jaar verhevigde discussie over de amusementswaarde van vooral het grastennis in feite be lachelijk. Na de vorige Wimble- don-finale tussen Michael Stich en Boris Becker, die qua echte speeltijd maar negen minuten duurde, klaagde menigeen steen en been over het service- geweld en de superkorte slagen wisselingen. Een hele serie mo gelijke nieuwe regels en veran deringen passeerden daarna de revue. Een kleiner servicevak, zachtere ballen, langer gras, an dere rackets. André Agassi lach te er gisteren hartelijk om. De 22-jarige Amerikaanse baseliner en hardhitter bleef in zijn vierde Grandslam-finale zichzelf en won na een spannende strijd zijn eerste grote toernooi. „Ik vertrouw op mijn spel van achteruit", sprak een zeer geë motioneerde Agassi na afloop. „En dat dat ook op een snelle ondergrond als gras succesvol kan zijn, is vandaag wel geble ken. Ik durf niet te zeggen dat dit de terugkeer van het base line-spel is. Ik denk wel dat ik nu als voorbeeld kan gelden voor degenen die net als ik ten nissen", aldus de 'Las Vegas Kid', die gisteren nog 37 aces van Ivanisevic om zijn oren kreeg. „En van sommige heb ik echt genoten". De lange, links handige Kroaat kwam met dit aantal tot 206 aces in veertien simpel weg uit het peloton, pak te de eerste 6 bonificatie-secon den, en had tussentijds de 'gele trui'. Aan de finish waren de 20 winnaarseconden van Amould voor de Fransman net niet toe reikend. Zülle hield twee tellen Het eerste weekeinde van de Tour was zeer veelbelovend. Een bijzonder sfeervolle pro loog, met een Indurain, die gesteund door zijn familie zijn vierde 'ouverture' proloog van zijn leven won, daarmee specialisten als Marie en Nijdam in treurnis achterlatend. En een zondagrit door Basken land, waar de vonken vanaf vlo- dagen, een absoluut record. Het was voor Ivanisevic, die voor het eerst in de eindstrijd van een Grandslam-toemooi stond, echter niet genoeg om te zegevieren. Nadat de twintigja rige inwoner van Split de eerste set had gewonnen, leek hij weer last te krijgen van zijn oude ge woonte om in te storten als het even tegenzit. Agassi won de tweede en derde set door tel kens een 'break' in de eerste ga me. Vervolgens hervond Ivani sevic zich echter. „Ik begon meer aan te vallen op zijn twee de opslag en dat had succes. Misschien had ik dat in de laatste set moeten doorzetten. André heeft in elk geval ver diend gewonnen. Hij heeft recht op deze titel. Dat heb ik hem na afloop ook gezegd". Agassi hoorde die woorden snikkend op de schouder van zijn tegenstander aan. Na de mislukte volley van Ivanisevic op matchpoint zeeg de pupil van Nick Bollettieri jankend ter aarde en zong de 'Groene Ka thedraal' het Hosanna. „Op dat moment ging er van alles door mijn hoofd", bekende Agassi la ter. „Vooral de moeilijke mo menten die ik de afgelopen ja ren heb gehad en mijn gedach ten waren bij de mensen die toch steeds in mij zijn blijven geloven". Daarmee bedoelde hij vooral zijn broer Phil, zijn vriendin Wendy Stewart en natuurlijk zijn coach Bollettieri. De om streden trainer, die tenniskam pioenen kweekt met de vaardig heid en snelheid van een bol- lenboer, had gisteren vóór de boeiende slotpartij van de 106- de Wimbledon-editie voor het eerst het gevoel dat zijn protégé kon winnen. „Dit is jouw toer nooi, heb ik tegen hem gezegd", aldus Bollettieri. „Verlies jezelf niet". Tijdens zijn drie vorige Grandslam-finales (Parijs '90, '91 en New York '90) was dat namelijk wel gebeurd. Op de beslissende momenten liet Agassi het toen afweten. Daar door kreeg hij het etiket 'loser' omgehangen en het gewicht daarvan leek hem begin dit jaar te zwaar te worden. Hij won bij na geen partij en duikelde op do wereldranglijst uit de top-tien. Bollettieri wist hem in de aan loop naar Roland Garos echter weer te motiveren. Nadat hij het toernooi van Atlanta had ge wonnen, wist hij in Parijs de gen. Het waren de Italianen Chioccioli, Bugno, Chiappucci die het Indurain op de Jaiz- kibel probeerden lastig te ma ken, maar de Zwijger uit Valliva reageerde prompt, nestelde zich mee vooraan, en terug op zeen iveau hadden alleen nog de sterkste zestig terug aansluiting gevonden. Bernard, Theunisse, Fondriest en Parra moesten om uiteenlopende redenen wel een handvol minuten inleveren. Het was goed te zien, dat Breukink zich meteen in de vuurlinie meldde, toen de Jaiz- kibel voor de wielen kwam. Hij maakte er zijn enigszins teleur- halve finales te bereiken. Daarin verloor hij van de latere win naar Jim Courier. Wat de geestelijke weerbaar heid betreft kan Ivanisevic Agassi overigens de hand schudden. Ook hij sloeg regel matig op tilt als het erop aan kwam. Bob Brett, de man die Boris Becker in 1989 naar zijn laatste Wimbledon-titel bege leidde, zorgde dat Ivanisevic thans in mentaal opzicht beter stellende proloog ('te traag weg') weer mee goed. En ook de jeugdige Eddy Bouwmans pikte in op een niet verkeerd mo ment. In het spoor van de jonge Brabander zat ook de tot dan groene trui van Alex Zülle. De jonge Zwitser, die graag nog naar Westbrabant komt om er met vrienden en vriendinnen te gaan stappen - Zülle stelde er zijn gele verjaarsdagcadeau meteen mee veilig: het Tour- geel. Zülle was het middelpunt van de Nederlandse mini-kolonie in de Tour. En hij had veel goede woorden over voor het geboor tegen een stootje kan. Verder zijn overeenkomsten tussen de sinds maart tot de Ion-Tiriacfa- milie behorende tennisser en Agassi even gemakkelijk te vin den als een Engelse pub die na elf uur 's avonds nog een biertje tapt. Zo is Ivanisevic zeer bijgelo vig en at hij de afgelopen week steeds hetzelfde menu in het zelfde Franse grillrestaurant. Agassi zweert daarentegen bij teland van zijn moeder, Wilhel- mina Herzelman. „Ik ben Zwit ser, maar ik voel me ook Hol lander. Zwitsers zijn me eigen lijk wat te correct, te stijf. In Ne derland zijn de mensen losser, ze feesten ook meer." Jan Gisbers zal gisteravond nog wel eens hebben terugge dacht, aan de dag waarop hij de jonge Zülle twee jaar geleden 'nee' moest verkopen, omdat zijn ploeg toen vol zat, hij geen buitenlander meer kon finan cieren. Maar er zijn er wel meer, die afgelopen weekeinde over rompeld werden - en nog zullen worden - door wervelwind 'Alexis'. 'junkfood' en brengt het liefst elke avond een bezoek aan Mc Donald's. De langharige held is onmiskenbaar een produkt van de Amerikaanse reclame-indus trie. Hij is meer dan welke an dere tennisser ook handel. De blote navel onder het te korte shirt en de blonde manen horen allemaal bij de Agassi-show, waarvoor zijn sponsors hem met miljoenen betalen. Volleyballers blaken weer van vertrouwen florence anp Met een koffer vol zelfvertrou wen mag de Nederlandse vol- leybalploeg over ruim twee we ken op weg naar Barcelona. In de allerlaatste wedstrijd voor de Olympische Spelen behaalde het team in Florence een zege op Italië. Hoewel er weinig op het spel stond, beide ploegen waren ze ker van een plaats in de finale ronde van de World League, was de zege van groot belang voor het geloof in het welslagen van de olympische 'goldrush Vrijdag was immers eveneens in vijf sets verloren, wat de reputa tie van het team, als zouden be langrijke wedstrijden steeds ver loren gaan, bevestigde. Gisteren leek het dezelfde kant op te gaan als vrijdag. Twee sets speelde Nederland perfect. In de derde zakte het niveau van Zwerver, Benne en Boudrie in aanvallend opzicht. Ook het inbrengen van Van der Meulen voor de aanvankelijk uitblinkende Boudrie was zon der succes. Italië raakte op drift! Met Zorzi, Giani en Bernardi, de eerste twee hadden nog weinig speeltijd gehad, als aanjagers. De Nederlandse malaise hield tot 10-2 in de vierde set aan. Se- linger was inmiddels Zoodsma nam de plaats in van Posthuma. Punt voor punt knokte de ploeg daarna terug, maar de achter stand was juist te groot voor setwinst. In de vijfde reeks, vrij dag kansloos verloren, was de stand tot 7-7 in evenwicht Zwerver, die net een paar merk waardige missers had geprodu ceerd, herstelde zich, Held en Zoodsma het vijftiende punt maakten het karwei af: 15-12 De race naar goud kon begin nen. Bondscoach Arie Selinger sprak van de tweede voltooide opdracht (de finale van de World League) sinds zijn ren tree bij de ploeg in april. De eer ste was de kwalificatie voor Bar celona, de derde is de moeilijk ste. „In 1986 hebben we tegen elkaar gezegd dat we de gouden medaille wilden winnen. Intus sen is van alles gebeurd, maar nu zullen we die uitspraak moe ten waarmaken." Collega Julio Velasco ziet het streven van de 'tulipanos', zoals vrijwel elke Nederlander weinig origineel wordt genoemd, als wat onwezenlijk. ..Ik denk niet dat Nederland goud kan verove ren. Een medaille? Misschien." Selinger was naar omstandig heden tevreden, hoewel hij nog wel het een en ander mist. Za terdag, de ochtend na de eerste wedstrijd, trok hij liefst vier uur uit voor de analyse van de vi deo-beelden en de gebruikelijk praatsessie. Een van de ge spreksonderwerpen was dat Ne derland de zege liet glippen in de vierde set, bij 2-1 in sets en 7-3 (later 10-8) voor. Selinger: „Het echte gevecht in een set begint pas na het tiende punt. Italië verhoogde de druk. Op het moment dat we harder zouden moeten zijn, reageerden we juist zachter." Gisteren bleek de ploeg zijn woorden te hebben onthouden. De volleyballers moeten meer in zichzelf geloven, vond de coach, teruggekeerd omdat hij een 'toegevoegde waarde' zou zijn. Niet alleen praten over zelfvertrouwen, maar het uit stralen. Bovendien kan het geen kwaad, denkt de geboren Pool, als de onvoorwaardelijke wil om te winnen in Barcelona sterker aanwezig is dan tot nog toe. Waarbijde Amerikaan Selinger zijn landgenoten als voorbeeld stelde. „Zij spelen meer met guts, in een soort van extase." Mulder blijft ENSCHEDE GPD Youri Mulder heeft tegen de zin van ex-FC Twente trainer Theo Vonk gisteravond definitief af gezien van een vertrek naar het Spaanse Burgos. Mulder hakte de knoop door nadat hij nog steeds niets had vernomen van de Spanjaarden. „Hij moet ge woon nog even geduld heb ben", vond Vonk, de nieuwe technische man bij Burgos. „Mensen van Burgos hebben me verzekerd dat er een tegen bod onderweg is. In Spanje ver gen dergelijke zaken gewoon iets meer tijd dan in Nederland. Bij Burgos zijn ze de laatste da gen dagen ontzettend druk ge weest met het verkrijgen van een licentie." Stormvogels degradeert toch umuiden Het bestaan van Stormvogels in de hoofdklasse hangt sinds vandaag in handen van de beroepscommissie van de KN VB. Afgelopen weekeinde besloot de tuchtcommissie van de voetbalbond dat Stormvogels twee punten in mindering krijgt omdat het in de wedstrijd van 18 april tegen DHC gebruik maakte van de diensten van een ongerechtigde speler: Maikel Peel. Dat heeft tot gevolg dat Stormvogels degradeert. Na de uitspraak tekende Stormvogels gelijk beroep aan. De 'zaak-Maikel Peel' speelt nu al bijna drie maanden. Peel, die als invaller in het duel tegen DHC twee keer scoorde, bleek niet in het bezit te zijn van de noodzakelijke overschrijvingspapieren. Later kwam aan het licht clat Peel lid was geweest van Transvaal. De degradatie van Stormvogels heeft overigens gevolgen voor UVS. De Leidse ploeg wordt inplaats van IA nu ingedeeld in de klasse 1B, omdat Wilhelmus de plaats van Stormvogels inneemt. 'Magie' wellicht terug in NBA i new vork Basketballer 'Magie' Johnson sluit een terugkeer in de Amerikaanse NBA-'competitie volgend seizoen niet uit. De ve dette, die op 7 november békend maakte seropositief te zijn, verklaarde dit tijdens een interview met de Amerikaanse zender ESPN. Johnson wil zijn beslissing laten afhangen van zijn lichamelijke toestand en de goedkeuring van zijn echtgenote. Johnson speel de na de bekendmaking van-zijn ziekte een wedstrijd voor het AU Star-team van de NBA-competitie en speelt ook in de Ameri kaanse ploeg, die zich via het kwalificatietoernooi in Portland plaatste voor de Olympische Spelen in Barcelona. Lentini kost nog maar de helft rome AC Milan betaalt 'slechts' 48,5 miljoen gulden voor aan valler Gianluigi Lentini. De 23-jarige spits verhuisde afgelopen week van Torino naar AC Milan. Lentini tekende voor vier sei zoenen. Volgens de voorzitter van Torino zou met de transfer ongeveer negentig miljoen gulden gemoeid zijn. Onderzoek van de Italiaanse bond leverde op dat Milan de helft van dat bedrag heeft uitgetrokken voor het grootste Italiaanse talent. Torino ontvangt 28,5 miljoen gulden als afkoopsom. Lentini staat bij Milan op de loonlijst met een jaarsalaris van 4,2 miljoen gulden. Hij incasseert daarnaast nog eens vier keer een bedrag j van 750.000 gulden aan tekengeld. Toppers komen niet naar Dekker londen De nationale tenniskampioenschappen dreigt een titel strijd voor de tweede keus te worden. Van de topspelers heeft al leen de op de wereldranglijst sterk teruggevallen Mark Koever- mans ingeschreven voor het toernooi, half september in War- mond. Richard Krajicek zal zijn titel niet verdedigen. Haarhuis, Sieme- rink, Schapers en Eltingh hebben andere bezigheden. Bij de vrouwen is de topdrie afwezig. Brenda Schultz, Manon BoUegraf en Nicole Muns-Jagerman laten het toernooi lopen. Maradona gaat weer bewegen buenos aires Diego Armando Maradona gaat weer aan zijn con ditie werken. De Argentijnse voetballer, wiens schorsing van vijf tien maanden wegens het gebruik van cocaïne woensdag was af gelopen, zal zich terugtrekken op een grote boerderij op 250 ki lometer van Buenos Aires. Zijn herstelproces op het landgoed van Antonio Alegre, de voorzitter van Boca Juniors, wordt bege leid door de vroegere arts van die club Luis Pinto. In het gezelschap van dë gevallen ster bevinden zich verder nog een Sportarts, een conditietrainer, zijn vader en zijn zaakwaar nemer. Maradona heeft als tegenprestatie aangeboden binnen kort in een vriendschappelijke wedstrijd voor Boca Juniors uit te komen. Maradona wil proberen een Europese club te vinden, maar heeft vorige week nadrukkelijk gesteld niet meer voor Na- poli te zullen spelen. Van sommige aces van Ivanisevic heb ik echt genoten Baseliner en hardhitter Andre Agassibleef zichzelf in zijn vierde Grandslam-finale, de eerste die hij zou win nen. foto AP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13