Op anderhalf uur rijden: Pret voor alle leeftijden Vrije tijd Vissen als patent medicijn tegen stress ZATERDAG 4 JULI1992 7 Zo kun je zonder moeilijk toeren overal bij. foto CPD Drie-treden trapje Om in de keuken bij de boven ste planken in de kasten te kun nen komen wordt vaak een pla teautrapje gebruikt, .een trap met twee brede, slipvrije treden en voorzien van een hoge beu gel voor steun en veiligheid. Maar de laatste jaren is er in de keukeninrichting iets veran derd. Steeds vaker wordt de ruimte tot aan het plafond opti maal benut door hogere boven kasten toe te passen. Helaas is zo'n tweetreeds trapje net te laag om dan de hogere regionen te bereiken. Brabantia haakt hierop alert in door een uit drie treden be staande plateautrap te brengen. Voorzien van een hoge beugel, zwarte antislip treden en verder uitgevoerd in wit. De prijs be draagt/125,-. Deodorantsticks De mannenlijn van Biotherm is uitgebreid met een deodorant stick, die niet alleen zonder de huid aan te tasten het transpira- tievocht regelt, maar tevens een bacteriedodende stof bevat, die de transpiratiegeur bestrijdt. Daarnaast is er voor de vrouw een 'zachte' stick van hetzelfde merk, geschikt voor de gevoeli ge huidtypes. Die stick is een olie-in-water-emulsie, waarvan de formule bestaat uit alumini- umzout, talkpoeder eh was. De formule is zo zacht voor de huid, dat de deodorant ook da delijk na ontharing kan worden gebruikt. Douchegels Yves Rocher De bloemengeuren mimosa, fresia en sering zijn door Yves Rocher verwerkt in een drietal douchegels. Het schuim irriteert de huid niet en laat een discrete geur achter. Net als alle badpro- dukten van Rocher zijn de ge parfumeerde gels bijna geheel biologisch afbreekbaar. De ron de witte flacons worden geslo ten met een doseerdop in de vorm van een bloemblaadje. Ook van Yves Rocher is de nieu we serie gezichtsverzorging Acaciane, geschikt voor dage lijks gebruik door elk huidtype. De lijn bestaat uit tien basispro- dukten waarin het extract van de acaciabloem is verwerkt: twee soorten reinigingsmelk en een reinigingsgel, twee lotions, drie beschermings- en twee ver zorgingscrèmes. Letterblokken Playskool presenteert een 'klas siek' speelgoedprodukt: de let- terblokwagen, een trekkarretje op vier wielen, waarin 24 hou ten, niet giftige blokjes met af geronde hoeken passen. Op de blokken staan cijfers en letters. Natuurlijk kunnen peuters ge woon met de blokken spelen, maar als ze iets ouder worden zijn de blokken pas echt func tioneel. Playskool bedacht het speelgoed (ƒ34,95) voor peuters en kleuters in de leeftijd van an derhalf tot vijfjaar. VISSPORT Bram van Leeuwen DOE HET ZELF Autotron, Strand- en Speelland Beekse BergenSafaripark, Land van Ooit Ik heb het verhaal in de loop der jaren zo vaak en in verschil lende toonaarden gehoord dat ik er langzaam van overtuigd ben geraakt dat eT wel waars in moet schuilen. Vissen als een vrijetijdsbesteding die heilzaam is voor de gezondheid. Onlangs op een verjaardag hoorde ik het verhaal nog weer eens uit on verdachte bron. De buurman had nooit in zijn leven een grijntje belangstelling voor een hengel en een dobber gehad. Zijn aanemingsbedrijfje was zijn lust en zijn leven en hij maakte weken van zeventig, tachtig uur. En in het weekein de stippelde hij al weer de op drachten voor de volgende week uit. Totdat het schip ineens de wal keerde. Zwaar overspannen thuis en niet langer in staat om nog maar een spat te kunnen doen. Zijn huisarts adviseerde hem zijn zinnen eens te verzet ten, voorlopig niet aan werken te denken en voor de ontspan ning af en toe een dagje te gaan vissen. Schouderdophalend had hij de raadgevingen in ont vangst genomen en - hoewel daartoe vurig aangespoord door zijn echtgenote - kocht hij met enige scepsis een goedkope kar- pernengel en dito molen. Door de plaatselijke hengel sportwinkelier liet hij zich de basisprincipes van de visserij - uitleggen en een paar dagen la ter trok hij naar het nabijgele gen wijkparkje om in de vijver zijn geluk te beproeven. Of Pe trus, de beschermheilige van het gilde der vissers, hem sym pathiek gezind was weet ik niet, maar al tijdens zijn eerste ken nismaking met de hengelsport kwam hij oog in oog te staan met een karpertje. Geen ex treem groot exemplaar, een centimeter of veertig. Een for maat waar een doorgewinterde karperaar de neus voor ophaalt, maar die voor de man wiens li chaam en geest snakte naar wat ontspanning de vonk was die oversloeg. Het smaakte naar Hij raakte gefascineerd door de sport. Hoewel hij inmiddels zijn werk weer op een wat lager pitje heeft hervat is de interesse voor het vissen gebleven. Waar hij zich in vroeger dagen tot in de kleine uurtjes over de kop werkte ziet zijn vrouw hem nu vol overgave 's avonds in de keuken met de föhn zijn pas vervaardigde karperboilies na- drogen. Zoals ik in de inleiding al zei, het verhaal staat niet op zich zelf. Al meerdere malen heb ik verhalen met een soortgelijke strekking aangehoord. De een die na een openhartoperatie wordt gedwongen het levens tempo in een wat lagere ver snelling te zetten, en weer een ander die door een reeks tegen slagen in de naaste familiekring flink van slag is geraakt. Ze zijn er allemaal weer aardig boven op gekomen mede dank zij een geregeld verblijf op of aan het water. Ruim twintig jaar geleden verscheen er een boekje van de journalist Piet Hendriks onder de titel 'Man ga vissen, zegt de dokter'. Ik ontleen daaraan de volgende passage: 'Specalisten van naam - want de dokter zelf vist ook - hebben het ons voor speld; moderne kalmeringsmid delen zullen eens tot een la chertje degraderen. Op recept zullen dan vishengels worden voorgeschreven, de apotheken zullen ingeschakeld worden bij de aasverkoop en tot werkloos heid gedoemde neurologen en andere medici zullen eindelijk zelf bevrijd kunnen uitvaren en uitblazen tussen de altijd nieu we compositie van wuivend Staatssecretatris Simons van volksgezondheid zou eindelijk zijn zo zeer nagestreefde kos tenvermindering in de gezond heidszorg gerealiseerd hebben gezien. Helaas zal het nooit zo ver komen. Er is zelfs de laatste tijd een krachtige lobby actief die vindt dat hengelen eigenljk verboden zou moeten worden. Omdat het aan de vooravond van de 21ste eeuw geen pas geeft om als mens plezier te ble ven aan de vangst van een paar Hoe het ook zij: van één ding ben ik inmiddels overtuigd ge raakt. Vissen is een bezigheid die veel mensen in deze maat schappij met zijn stress en soms plotseling en langdurige werk loosheid genoegen verschaft. Ze vinden het fijn om de sores van alledag even achter zich te laten en zonder rang of stand met een ouderwetse bamboekstok of met een kostbare ultramo derne kevlar-hengel aan de slag te gaan. Velen hebben in de loop der jaren ontdekt wat het waard is om even te relaxen in de vrije natuur. Met een visstoeltje tus sen het riet, met een simpel bootje in de afgelegen hoek een plas of in wedstrijdverband met een aantal 'lotgenoten' op visplateaus langs een kaarsrecht kanaal. Aan een buitenstaander is zoiets moeilijk uit leggen. Daarvoor moet je echt eerst zelf gevist hebben. Met deze verstekzaag kun je alle klusen aan. foto cpo Professioneel verstekzagen Voor het maken van overhellen de (schilderij)lijsten of stervor mige verstekken waarbij bij voorbeeld (5 of 8 delen op één punt moeten samenkomen brengt de Zweedse fabrikant Nobex nu een betaalbare 'ver stekzaagmachine'. Hij is uitgerust met een univer seel zaagblad dat gespannen kan worden en dat stabiel wordt geleid. Er zit een materiaalklem aan die het werkstuk onder alle gewenste aaniegposities stevig vasthoudt en hij is voorzien van een lengteaanslag tot 72 cm. een maataanduiding op de voetplaat en een automatische vergrendeling voor verstekza gen van 4-, 5-, 6-, 8- en 12-hoe- kige lijsten. Op de werkbank gemonteerd garandeert dit gereedschap, dat de naam Proman draagt, uiter ste nauwkeurigheid zodat vol strekt naadloze verstekken ge maakt kunnen worden. De win kelprijs ligt rond de 150 gulden. Gratis zonlicht uit lantaarn The Blues Brothers voeren dagelijks een act op in het Strand- en Speel land Beekse Bergen. FOTO» Pi Het weer is mooi, dus erop uit! Maar waarheen Het strand is redelijk dichtbij, maar te druk. We hebben geen zin in fietsen. En we gaan zéker niet naar die speciaal aangelegde recreatiegebieden, die in het weekeinde wor den overspoeld door luidruchtige families met bunga lowtenten, koelboxen en gettoblasters. Aan de andere kant: urenlang autorijden met jengelende kinderen is óók niet alles. Wat dan? De commercie, ook niet gek, heeft natuurlijk al lang een ant woord bedacht. Heel uitge kiend, op één tot anderhalf uur rijden vanuit de Randstad (dus alleszins te doen), liggen in de driehoek Waalwijk - Den Bosch - Tilburg een vier attractiepar ken. Het Autotron, bij Rosmalen onder de rook van Den Bosch, het Strand- en Speelland Beekse Bergeh. even ten zuiden van Til burg, met aangrenzend het Safaripark. En tussen Drunen en Vlijmen ligt het Land van Ooit, recent nog decor van een jeugdserie. Zijn dergelijke parken leuk? Kun je er ook met kleine kinde ren een dag lang doorbrengen? En vooral: kunnen de ouders zo'n dag overleven zonder knet tergek te worden? In gezelschap van twee kleine keurmeesters van twee en een half jaar hebben wij de afgelo pen weken de vier parken be zocht. Aanvankelijk hadden we de nodige achterdocht (kinde ren vinden er niks aan, patat cultuur, te duur), maar inmid dels zijn we helemaal bekeerd. Autotron Allereerst het Autotron, onder de rook van Den Bosch. Ooit begonnen als automuseum is ook het Autotron met zijn tijd meegegaan. De auto's zijn er nog steeds, maar op het grote terrein is veel meer te doen. Onze keurmeesters waren vooral gecharmeerd van de To ren van Babel: een creatief op gezet klim- en klauterobject met glijbuizen, trappen, klim- touwen enz. Niet alles is ge schikt voor kleine kinderen, maar er zijn ook 'gewone' glij banen, wiptoestellen en klauter- huisjes. In een groot circustheater worden dagelijks twee voorstel lingen gegeven. Er is een ver- keerstuin waar kinderen hun rijbewijs kunnen halen, er kan op waterfietsen worden geped deld. Verder kun je in de paar dentram en de trein en de rond vaartboot. Wie educatief bezig wil zijn kan zijn hart ophalen in het Huis van de Toekomst: een visie op het wonen in de 21ste Omdat het Autotron 20 jaar bestaat zijn er wat extraatjes dit seizoen: een tentoonstelling over het museum zelf, en een overzicht van 125 jaar gewon dentransport, opgezet in sa menwerking met het Rode Kruis. Voor jeugdige coureurs is er een speciale jeep-baan aan gelegd. De entreeprijs voor het Auto tron bedraagt 11,75 gulden voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Vol wassenen betalen 14,75. Het at tractiepark is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur (in juli en augustus tot 18.00 uur). Het park ligt pal aan de A-50 bij Rosmalen, vlak naast Den Bosch. Beekse Bergen Vlak onder Tilburg ligt het Strand- en Speelland Beekse Bergen, waar kinderen van 0 tot 12 jaar zich probleemloos een dag kunnen vermaken. Het park ligt aan een groot meer met een schitterend stuk strand erom heen. Er zijn meterslange glijba nen en een aquashuttle waarbij je meters over het water scheert. Over het terrein loopt een lange kabelbaan, met mooi uitzicht op alle attracties. Er is een restaurant met een groot terras. Wie zelf eten en drinken meeneemt, vindt ge noeg picknickplaatsen. Er is een grote speeltuin en een soort verkeersland. Er zijn wobbelfiet- sen, autootjes en bootjes. Je kan een ballenberg beklimmen of springen op een trampoline. Onze keurmeesters keken hun ogen uit en vonden alles boei end, ook al waren ze voor veel attracties nog te klein. Minder geslaagd vonden we de act van het konijnenduo Snuf en Snuitje. Het duo geeft iedere dag een voorstelling van een kwartier, waarin ze hun 'spannendste avonturen' vertel len. Er wordt uitvoerig reclame voor hen gemaakt, dus dat be looft wat. Zelden hebben wij zo'n ama teuristisch geheel gezien. Op het toneel twee gesticulerende konijnen, terwijl hun verhaal werd afgespeeld via de luidspre kers. Op de achtergrond werden wazige dia's vertoond uit het vakantie-albiim van tante Truus. Af en toe doorkliefden spots met een volstrekte wille keur de zaal. Een kinderhand is gauw ge vuld helaas, dus van die kant van het publiek geen gemor. Maar menig volwassene zat met gekromde tenen. Hopelijk doen The Blues Bro thers het beter. Twee in zwart geklede heren met zonnebrillen en een swingende act die in de komende maanden het park onveilig zullen maken. Het Strand- en Speelland Beekse Bergen is open van 10.00 tot 18.00 uur (tot en met 6 september). De toegangsprijs bedraagt tot 12 jaar 8,50 gulden, vanaf 12 jaar 9,50 gulden. Kin deren tot vier jaar gratis. Het park ligt aan de weg naar Hilva- renbeek, even onder Tilburg. Safaripark Pal naast het Srand- en Speel land ligt het Safaripark Beekse Bergen. Een combinatie van beide parken - tegen geredu ceerd tarief - is aan te bevelen. In het Safaripark lopen talloze dieren los rond. Dat betekent dat de bezoeker in de 'kooi' moet: de eigen auto of de safari bus (1,50 gulden). Voor 50 gul den is ook een jeep te huur. Door de opzet van het park kijk je naar dieren op een manier die zowel voor mens als dier prettig is. Neushoorns, leeuwen, zebra's, giraffen en antilopen lopen rustig langs het gemotori seerd verkeer dat aan hen voor bijtrekt. Midden in het Safariapark ligt een groot restaurant waar de bezoeker kan rondwandelen op het apeneiland. Tegenover het terras van het restaurant ligt het nieuwe tijgerverblijf. Wie geluk heeft kan de tijgers pal voor zijn neus in het water zien baden. Het restaurant is ook het ver trekpunt voor een boottocht door het park. Het Safaripark is in de maan den juli en augustus open van 10.00 tot 18.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt 15 gulden voor een volwassene, kinderen van 4 tot 12 jaar 12 gulden. Voor honden is er een speciale ken nel. Overigens is het park goed koper in de winter: van 1 no vember tot 1 april betaalt een volwassene 9 gulden. Land van Ooit Tussen Vlijmen en Drunen, aan de A-59 richting Waalwijk, ligt het Land van Ooit. Op de Efte- ling na, hebben we zelden zo'n fantasievol park gezien. Alles wordt eraan gedaan om de be zoeker de illusie te geven dat hij écht een ander land binnen komt. Het begint al bij de 'grens'. Daar wordt de bezoeker opge wacht door in middeleeuwse 'kledij gestoken pages voor een lesje omgangsregels. Geen dooeeeei'of 'hallooo'. Men groet elkaar met een zwierige buiging en neemt afscheid met de woorden 'tot ooit'. Na dit lesje mag de bezoeker verder om een inreisvisum te halen. In het Land van Ooit hebben de kinderen - de Kleine Bazen - het voor het zeggen. Ouders moeten zich een dag gedeisd houden. Het park is een smaakvolle, geslaagde combinatie van mid deleeuwse aankleding en mo dem vermaak. Het terrein wordt bevolkt door talloze figuren: pa ges, ridders, jonkvrouwen enzo voorts. Deze acteurs, ingehuurd voor het seizoen, geven op ver schillende plaatsen in het park voorstellingen of doen bepaalde acts. Bij de ingang van het park (na de Koninkrijkszaal) staan borden met de tijden van alle voorstellingen. Noteer deze, an ders mist u de helft van alle lol. (Misschien kunnen die tijden voortaan op een handzaam A 4- tje worden gezet, of hebben wij dat over liet hoofd gezien?) Een van de vele voorstellin gen is de bruiloft van Alfred Jo- docus Kwak en zijn Winnie Wa- na. Ja juist, de Alfred Jodocus Kwak van Herman van Veen, die ook veel teksten voor het park heeft geschreven. Ronddwalend gebeuren er de meest fantastische dingen. We belanden midden in een voor stelling rond een gestrand schip. Op het toemooiveld ko men we galopperende paarden met jonkvTouwen tegen. Over een van de paden rijdt een koets met twee zwanen, de hoofdpersonen uit een verhaal van het poppentheater. Ridder van Graniet-Sterker-dan-ik- kan-niet vergast ons op een van zijn sterke avonturen. Sap de Aardwortel vertelt plantaardige verhalen. Roofridder Rak ae Reiger heeft een zwak voor de Hertogin van de Koude Vlam en dat kan nooit goed aflopen Dit alles in een landschap vol kleurige bouwsels van reuzen, kastelen, tenten en huisjes. Er is een grote speeltuin, en er rijn verschillende waterspelen. Overal in het park zijn mogelijk heden om iets te drinken, dan wel te eten. Wie het Land van Ooit be treedt moet rijn volwassen, kri tische blik even op nul zetten en zich overgeven aan de char mante sfeer die dit park uit straalt. Wij hebben er een ple zierige dag doorgebracht. Ook onze Kleine Bazen hebben zich prima vermaakt. Na de laatse hoofse afscheidsrituelen bij de grens viel de overgang naar het nuchtere Nederland een beetje zwaar. Wellicht tot ooit Visumprijzen: tot 3 jaar gratis, van 3 tot en met 11 jaar 14 gul den, 12 jaar en ouder 18 gulden. Voor groepen zijn er speciale arrangementen, bijvoorbeeld bij een veijaardag. Het zonnepaneeltje in deze lan taarn vangt Ieder sprankje licht Op. FOTO'CPO Apparaten die hun energie rechtstreeks aan het zonlicht ontlenen winnen steeds meer veld. De nieuwe Solara-lantaarn is een voorbeeld van de steeds verder gaande ontwikkeling op dit gebied. Hij is uitgerust met een zonnepaneeltje van amorf silicium dat elk sprankeitje licht opvangt. De snelheid waarmee het opge laden wordt, is uiteraard even redig aan de intensiteit van het toegevoerde licht, dus kun je de lantaarn het best altijd aan zo veel mogelijk (zon)licht bloot stellen. Maar ook bij bewolkte hemel en binnenshuis put hij toch nog energie uit het be- scheidenste licht. De parabolische reflector pro duceert een sterke, dubbele lichtbundel. Zowel thuis als op (vakantie)reis is een krachtige, van het elektriciteitsnet onaf hankelijke lichtbron bijzonder praktisch. Omdat er geen batte rijen aan te pas komen is de So lara bovendien milieuvriende lijk. De lantaarn kan, buiten ge bruik, zowel staand als hangend (waarvoor een aan de muuur te bevestigen steun bijgeleverd wordt) worden opgeborgen. Lr is ook een lichtnetnulplader bij. bestemd voor de eerste opla ding tot maximale capaciteit, die dan ongeveer zeven kwar tier brandduur oplevert. De handige, ergonomische vorm maakt de Solara prettig in het gebruik. Hij is in wit en zwart voor rond de zeven tien tjes te koop bij Camping Gaz aeakTS,0xxmdnkelbearfjven, gereedschappenwinkels, sport - zaken, enzovoort. Reuzenpret in Het land van Ooit

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7