Budapest: Servië dwingt Bosniërs te vertrekken Generaals houden in Nigeria vinger in de pap Slowaken zetten Havel voet dwars Nigerianen met witmaken in spoor Michael Jackson Mandela buigt niet voor boze De Klerk Nederlandse medicijnen voor belegerde Bosniërs Jeltsin en Snegoer sluiten vredespact ZATERDAG 4 JULM 992 5 I - - TT T DPA*DeutschePresse Agentur CPD«CemeenschappeP|kePeAdicnst DUITENLAND ps. Agence France Presse Deutsche Presse Agentur 'Black is beautiful' was in de ja ren zeventig een populaire slo gan onder de Afro-Amerikaanse jeugd. Maar de levensgeschie denis van megapopster Michael Jackson, van wie wordt gezegd dat hij zijn huid heeft laten ble ken, leert dat zwart misschien wel mooi is, maar dat je met wat witter veel verder komt. In Afrikaanse landen, zoals bij voorbeeld Nigeria, zijn midde len om de huid te bleken dan ook zeer populair. Hoewel niet zonder gevaar voor de gezondheid worden zeep en lotions op kwikbasis, chemische haarmiddelen en ge woon huishoudchloor veel ge bruikt om de zeer gewilde lich tere huid te krijgen. Daarvoor moet de gebruiker zelf het re cept uitvinden. Volgens een winkelier besteden de meeste mensen 1.000 naira (ongeveer 100 gulden ongeveer drie keer het Nigeriaanse minimum loon) per maand aan de crè- De crèmes hebben de nodige bijverschijnselen, zo heeft Duro Olumide tot haar schade onder vonden. „Als ik van tevoren had geweten hoe ik mijn huid zou bederven met die bleekmidde len, was ik er nooit aan begon nen." Olumide, die een wijn handel drijft op Lagos heeft nog steeds zwarte vlekken op haar wangen, het gevolg van jaren lang 'gelen'. „Niemand zeijte- gen me hoe gevaarlijk dat ble ken wel niet was. Ik ging er dus mee door, hoewel mijn man uitdrukkelijk zei dat hij er niets van moest nebben." De schadelijke effecten liegen er niet om. De meeste crèmes bevatten hydrochinon een stof die bij het ontwikkelen van foto's wordt gebruikt anabo le steroïden of kwikverbindin gen. „De bijwerkingen van ana bole steroïden zijn acné, schim melinfecties en een heel dunne huid", zegt huidspecialist Debo Oresanya. Maar de bijwerkin gen van hydrochinon en kwik- verbindingen zijn zo mogelijk nog funester, zo zegt hij. De stoffen kunnen beschadiging van de nieren veroorzaken, an dere vernietigen het beenmerg. De Nigeriaanse overheid heeft de import, de fabricage en het gebruik van huidbleekmid delen verboden, evenals som mige cosmetische produkten die een hoge graad bleekmidde len bevatten. Maar ondanks het officiële verbod zijn huidcrèmes en bleekmiddelen uit Groot- Brittannië, Frankrijk en Italië ruim verkrijgbaar op de drukke Balogun-markt in Lagos. Voor de arme Nigerianen die de dure Europese produkten niet kun nen betalen, worden kleurrijke mengsels op basis van caustic soda uit het buurland Benin in gevoerd. Oproepen tot vrede (nog) tegen dovemansoren De kans op hervatting van het vredesoverleg in Zuid-Afrika lijkt met de dag kleiner te wor den. ANC-leider Mandela haal de gisteren in Nigeria hard uit in antwoord op de felle rede van president De Klerk, een dag eer der. Hij ontkende de aantijging van De Klerk dat zijn organisa tie er op uit is de macht in Zuid- Afrika met geweld over te ne- Tijdens een bëzoek aan Nige ria zei Mandela: „Het hele pro ces van onderhandelingen komt niet van De Klerk maar van het ANC. En wanneer De tóerk vooruitgang naar onderhande lingen blokkeert, is het enige wat wij kunnen doen gebruik maken van onze macht om het hele land te mobiliseren rond het hele principe van democra tie." De ANC-leid'er zei verder niet te weten waar het optimis me van de regering-De Klerk over hervatting van de onder handeling op gebaseerd is. Het ANC schortte vorige maand na het bloedbad in het woonoord Boipatong de besprekingen met de Zuidafrikaanse regering op. In Boipatong vond gisteren overigens een massale demon stratie plaats. Zo'n vijfduizend mensen eisten dat de regering actie onderneemt tegen de da ders van het bloedbad, die aan meer dan 40 mensen het leven kostte. Het bloedbad werd zo goed als zeker aangericht door Zulu's, die volgens bewoners van Boipating in politiebusjes naar het zwarte woonoord zijn gebracht. Vooraanstaande zwarte en blanke leiders in Zuid-Afrika hebben gisteren opgeroepen tot verzoening. „We staan aan de rand van een ongekende ramp, die van alle betrokkenen de vaardigheden van groot leider schap vereist", betoogde Des- mond Tutu, aartsbisschop en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede. geen riool aansluiting nodig Duelleren weer verboden in Uruguay itevideoHet parlement van Uruguay schaft de 72 jaar oude wet op het duelleren afgeschaft. Het voeren van pistool- of sa belduels om geschillen te beslechten of beledigingen te wreken is voortaan weer verboden. De wet werd in 1920 aangenomen nadat oud-president Jose Batlle y Ordonez zijn politieke aartsri vaal Washington Beltran van 25 passen afstand met een welge richt pistoolschot doodde. Aftreden geëist Italiaanse minister rome» De nieuwe minister van financiën van Italië, Giovanni Goria, staat onder zware druk. Leden van de oppositie eisten gis teren het aftreden van de christendemocraat wegens zijn be trokkenheid bij een tweetal financiële schandalen. Het Italiaanse parlement moet vandaag het regeringsprogramma van premier Amato goedkeuren. Als Amato zijn minister van financiën blijft steunen, bestaat de kans dat het gehele vijf dagen oude kabinet r huis wordt gestuurd. Onderzoek tegen Shin Bet salem Het Israëlische ministerie van justitie zal een specia- Dmmissie instellen die klachten moet onderzoeken over on dervragingen uitgevoerd door de geheime politie Shin Bet. De imissie is het eerste externe lichaam dat toestemmimg krijgt r een dergelijk onderzoek. Volgens de Israëlische mensen- rechtengroepering Betselem zijn sinds 1987 vijf Palestijnen over leden tijdens verhoor door de Shin Bet Spion Treholt vrijgelaten OSLO» De Noorse rege ring heeft gis teren besloten de spion Ame' Treholt vrij te laten. Treholt, een hoge func tionaris van het ministerie van buitenlandse zaken, werd in januari 1984 toen bleek dat hij NAVO-ge- heimen door speelde naar de voormalige Sovjetunie en Irak. Hij werd tot twintig jaar cel veroor deeld, maar wordt nu vrij gelaten om 'ge zondheidsre denen'. FOTO Russen willen van historicus David Irving af De Russische regering over weegt de omstreden Britse his toricus en Hitler-expert David Irving te verbieden de dagboe ken van Joseph Goebbels, Hit- Iers propagandaminister, te be studeren. Volgens de Russische regering is zij 'bewust om de tuin geleid' over Irvings be kendheid zodat zij geen be zwaar zou aantekenen tegen de historicus die internationaal zeer omstreden is omdat hij be weert dat Hitier geen idee had hoe omvangrijk de holocaust Irving is aangezocht door de Britse krant the Sunday Times om de boeken op hun echtheid te bestuderen. De boeken lagen 47 jaar ongemerkt in de Russi sche archieven omdat de Rus sen niet wisten wat de stapel papier bevatte. Volgens Vladimir Tarasov, hoofd van de archieven, vertel de de Sunday Times dat Irving „een bekende Goebbels-histori- cus' is. Ik had toen geen enkel idee wie deze man in werkelijk heid was", aldus Tarov. NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT In Nigeria wordt iedere stap in de over gang van het militaire regime naar een burgerbewind gekenmerkt door tegen stellingen. Dat geldt ook voor de parle mentsverkiezingen die vandaag voor het eerst sinds 1983 worden gehouden. De hoop van de autoriteiten op een rustige sfeer rond de verkiezingen is al vervlo gen. Behalve eèn nijpend brandstofte kort als gevolg van stakende tankwagen- chauffeurs in de hoofdstad Lagos, zijn de eerste oproepen om niet naar de stem bus te gaan al gedaan. De nationale studentenvakbond heeft haar leden aangeraden de verkiezingen te boycotten omdat de Nationale Kies commissie (NEC) te elfder ure en zonder opgaaf van reden 32 kandidaten van de kieslijsten heeft geschrapt. Het Nigeri- aans Arbeiderscongres (NLC), de vak bondskoepel, sprak van een ongehoorde daad. Dit sterkt de critici in hun opvatting dat de militaire regering probeert eigen kandidaten naar voren te schuiven. Zo houden de generaals na de overdracht van de macht aan de burgers toch een vinger in de pap. Nigeria's 'nieuwe poli tiek' is van begin af aan gemanipuleerd door president Ibrahim Babangida. In 1987 ontbond hij de toen bestaande 13 politieke groeperingen en richtte twee nieuwe partijen op: de Sociaal-Demo cratische Partij (SDP) en de Nationale Republikeinse Conventie (NRC). De eer ste is een beetje links, de tweede een beetje rechts. Babangida dacht hierdoor een nieuwe politieke cultuur te kunnen scheppen, vrij van corruptie, vriendjes politiek en etnische, religieuze alsmede regionale problemen die het oude sys teem kenmerkten. Bij de oprichting van de SDP en NRC is het gebleven en de strijd gaat vandaag dan ook slechts tussen de kandidaten van deze twee partijen. Kandidaten die meer overeenkomsten dan verschillen vertonen, wat ook geldt voor hun partij en. De uitkomst van de parlementsver kiezingen zal dan ook nauwelijks wor den bepaald door de politieke achterban van de kandidaten, maar vooral door hun afkomst: etnisch, regionagJ en soci aal. Wat de rond honderd miljoen Nigeria nen nog meer zorgen baart, is de loyali teit van de SDP- en NRC-politici. Baban gida had aanvankelijk ahe oud-politici corrupt en machtswellustig verboden zich met het nieuwe politieke spel te be moeien. De 'oude hap' is echter weer te rug. Over de kandidaatstelling zijn als vanouds fikse ruzies uitgebroken en de factoren macht en geld (vaak enorme sommen) hebben wederom de over hand. Met name binnen de intern ver deelde en door crises geplaagde SDP hebben de oudgedienden reeds hun in vloed doen gelden. Dat de kiezers met dit alles veel moeite hebben, bleek bij de gouverneursverkiezingen van vorig jaar decerpber. Men bleef op grote schaal thuis. Luchtbrug Sarajevo komt goed op gang Een F-27 transportvliegtuig vol medicijneh is gistermiddag van af Schiphol vertrokken naar de Kroatische hoofdstad Zabreb. Dat heeft het Rode Kruis giste ren meegedeeld. De goederen zijn bedoeld voor de inwoners van de belegerde stad Sarajevo in Bosnië-Hercegovina. De ko mende dagen worden vanaf Schiphol vijf gelijksoortige vluchten uitgevoerd. De Nederlandse hulp maakt deel uit van de luchtbrug naar het belegerde Sarajevo, die gis teren pas echt goed op gang kwam. Als eersten landden een Brits en een Amerikaans toestel op de veilig verklaarde luchtha ven van de al drie maanden omsingelde stad. De comman dant van de VN-vredesmacht in Sarajevo, generaal Lewis Mac kenzie, zei dat hij hoopt op da gelijks acht hulpvluchten op het vliegveld, dat door 125 Franse commando's en zo'n 1.000 Ca nadezen wordt beschermd. Behalve in Sarajevo, waar het gisteren overigens 'relatief rus tig was', werd in heel Bosnië op grote schaal gevochten. Met na me in het zuiden en het westen, waar Kroatische troepen op dit moment een tegenoffensief zijn begonnen. In de Servische hoofdstad Belgrado werd op nieuw gedemonstreerd tegen president Milosevic, die verant woordelijk wordt gehouden voor de crisis. Lord Carrington, de voorzitter van de EG-vredesconferentie voor Joegoslavië, arriveerde gis teren in de Bosnische hoofdstad voor een nieuwe vredespoging. Bij aankomst was hij vol goede hoop omdat hij van alle drie de partijen (Bosniërs, Kroaten en moslims) de toezegging had ge kregen dat ze bereid waren met hem te praten. Maar na geza menlijk overleg de eerste sinds een maand kon de Brit se diplomaat niets anders mel den dan: „Ik geloof niet dat we vandaag iets zijn opgeschoten." 'Instelling gedemilitariseerde zone Moldova MOSKOU» HANS CELEUNSE CORRESPONDENT Terwijl de gevechten in Trans- Dnjestrië in Moldova aanhou den, zijn de Russische president Jeltsin en zijn Moldovische col lega Snegoer het gisteren in Moskou eens geworden over een vredesplan voor de regio. Beiden spraken af een gedemili tariseerde zone in te stellen tus sen Moldava en de opstandige Dnjestrië-provincie, Een 'neu trale troepenmacht' zal in die zone toezien op naleving van het bestand, dat vorige maand al werd afgesproken. De volgen de stap in het plan is, dat het FIS dreigt met nieuw geweld in Algerije ALGIERS» AP Het verboden Islamitische Red dingsfront (FIS) in Algerije heeft de nieuwe president Kafi giste ren gemaand de democratische hervormingen te herstellen of anders 'een nieuwe cyclus van geweld' tegemoet te zien. De waarschuwing, in de clandestie ne nieuwsbrief Vrijdagtribune, vormt de eerste reactie van het FIS op de benoeming van Kafi tot president en opvolger van de vermoorde Mohamed Boudiaf. In zijn eerste toespraak sinds zijn benoeming heeft Kafi ge zegd het fundamentalisme (en dus het FIS) te zullen bestrijden. Moldovische parlement (dins dag) een besluit neemt over au tonomie voor de Dnjestrië-pro vincie. Tot nog toe was het parle ment tegen het onafhankelijks- heidsstreven van de etnisch- Roemeense Moldovaanse af scheidingsbeweging. Gevreesd wordt dat een autonoom Dj- nestrië aansluiting zal zoeken bij buurland Roemenië, waar door de Russisch-Oekraïnse meerderheid in Dnjestrië tot tweederangsburgers verworden. Snegoer en Jeltsin hebben ech ter afgsproken dat de bevolking van Dnjestrië zich per referen dum kan uitspreken als ooit wordt besloten tot een fusie tus sen Moldavië en Roemenië. De strijd tussen de etnisch Roemeense Moldovanen en Russische en Oekraïnse bevol king van Dnjestrië heeft d§ af gelopen maanden aan honder den mensen het leven gekost. Aan de vooravond van de top van de zeven belangrijkste in dustrielanden (G-7) in Miin- chen, maandag, heeft de Russi sche premier Gaidar nogmaals verzekerd dat de markthervor- mingen in Rusland onverdroten doorgaan, Hij bestreed dat re cente wijzigingen in zijn rege ring in feite neerkomen op be ëindiging van zijn hervormings programma. „Die geruchten zijn een beetje overdreven", al dus Gaidar in het Russische parlement. De G-7 heeft 24 mil jard dollar aan kredieten toege zegd op voorwaarde dat Rus land een snelle overstap naar een kapitalistische economie maakt. n glimlach af Duizenden vluchtelingen gedeporteerd naar Hongarije Servië deporteert Bosnische vluchtelingen naar Honga rije. De afgelopen paar dagen werden enkele duizenden vluchtelingen uit Bosnië door Belgrado gedwongen de trein naar Budapest te nemen. Dat hebben de autoritei ten in Hongarije gisteren bekendgemaakt. Ze zeiden 'zeer bezorgd' te zijn over de ontwikkeling. gen werden de steden, die begin april door de Serviërs werden veroverd, onlangs omsingeld door pantserwagens. De bevol king kreeg zes uur de tijd om te pakken en werd vervolgens naar een verzamelpunt in de buurt van de stad gestuurd. Daar wer- CORRESPONDENT OOST-EUROPA De vluchtelingen zijn voor het merendeel afkomstig uit Zvor- nik en Kozluk, steden met een moslimmeerderheid in Oost- Bosnië. Volgens hun verklarin- den ze verplicht een document te tekenen dat ze 'vrijwillig' af stand-deden van al hun achter gebleven eigendommen. Ver volgens werden ze in bussen en vrachtwagens geladen en afge voerd naar Palic, een dorp in de buurt van de Hongaarse grens, waar ze tijdelijk werden onder gebracht op een camping. En kele dagen later werden ze inmiddels voorzien van pas poorten van de nieuwe Joego slavische Federale Republiek in bussen geladen en in de grensplaats Subotica op de trein richting Hongarije gezet. De gedwongen deportaties komen op een moment dat steeds meer westerse landen Bosnische vluchtelingen zonder visa de toegang weigeren. Hongarije is zo ongeveer als enige Europese staat voorlopig niet van plan zijn grenzen voor de vluchtelingen uit Bosnië te sluiten. In het land bevinden zich op dit moment naar schat ting al zo'n 100.000 vluchtelin gen. Politieke rol van president/toneelschrijver nog niet uitgespeeld BUDAPEST» RUNAHELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA President Vaclav Havel van Tsjecho-Slowakije is, zoals werd verwacht, gisteren niet herkozen. De Slowaakse parlementariërs staken een stokje voor de herverkie zingvan de vroegere dissidente toneelschrijver, de eni ge kandidaat voor het ambt. Van hen stemde slechts een derde voor. Havel kreeg wel voldoende steun van de Tsjechische afgevaardigden. Om herkozen te worden had Havel tijdens de eerste stemronde, 's ochtends, tweederde van de afgevaardig den uit beide republieken achter zich moeten krijgen. Bij de tweede stemronde, die in tegenstelling tot eerde re plannen meteen 's middags werd gehouden, was een simpele meerderheid voldoende geweest. Maar ook toen hielden de Slowaken voet bij stuk. Havels nederlaag betekent dat hij voor de volgende kiesronde is uitgesloten. Hij zou echter in principe nog een keer kandidaat kunnen staan voor het president schap, als ook de volgende ronde geen president ople vert. Maar in Praag wordt ervan uitgegaan dat de presi dent zich geheel als kandidaat terugtrekt om zich in een later stadium verkiesbaar te stellen als president van de Tsjechische republiek. De grootste tegenstand tegen Havel kwam van de Beweging voor een Democratisch Slowakije (HZDS) die haast de helft van alle Slowaakse zetels heeft. Direct na de parlementsverkiezingen enkele weken geleden liet de HZDS al weten dat ze Havel niet zou steunen. De partijvoorzitter en nieuwe Slowaakse premier Meciar nam het de president uiterst kwalijk dat hij de bevol king enkele dagen voor de verkiezingen waarschuwde voor avonturiers met goedkope beloften. Daarmee doelde hij zeer duidelijk op Meciar. Bovendien riep hij op te stemmen voor behoud van de eenheid, terwijl Meciar's beweging juist pleit voor afscheiding van Slo wakije. Havel kan uiterlijk tot 4 oktober aanblijven. Waar schijnlijk zit Tsjecho-Slowakije daarna zonder presi dent. Inmiddels hebben premier Klaus en zijn Slo waakse collega Meciar besloten dat de Tsjechische en Slowaakse parlementen voor 30 september een besluft moeten nemen over de toekomst van hun republiek en het voortbestaan van Tsjecho-Slowakije. Een aanhangster van president Havel betuigt steun aan hem tijdens een pro-Ha- vel-demonstratie buiten het parlement in Praag, gisteren. FOTO EPA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5