Gunder Hagg, het vergeten genie ZATERDAG 4 JUL11992 ZATERDAGS BIJVOEGSEL Vijftig jaar geleden, midden in de wereldoorlog, vestigde de Zweedse atleet Gunder Hagg het record der records dat wel nimmer zal worden verbeterd: tien wereldrecords in tachtig dagen. De rest van de wereld sloeg er nauwelijks acht op. Men had wel wat anders aan het hoofd. In Zweden, dat er in slaagde buiten de krijgshandelingen te blijven, beleefde (je atletiek in de jaren 1940-45 een enorme bloei door de fenomenale pres taties van deze rustige boeren zoon. Toen het vrede werd schorste de Zweedse atletiekbond Gunder Hagg voor het leven. Bij een on derzoek bleek dat hij een graantje had meegepikt van de vette recettes die dank zij hem konden worden geïnd. Een terugblik op een genie, zoekgeraakt in de mist van de tijd. RUUD PAAUW Tien wereldrecords in 80 dagen tribunes uit. Zo veel vermaak was er ook niet in het vrijwel van de buitenwereld afgesloten Zweden. In 103 dagen verscheen Hagg maar liefst 34 keer aan de start, gemiddeld eens in de drie dagen dus. Het was je reinste roofbouw Gunder Hagg win naar en wereldrecord houder 1942 op de 1500 meter. Ach ter hem de duidelijk verslagen Ame An- dersson. foto archief ström bijvoorbeeld stond op het punt om te worden gekozen als voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité. Maar dat kon alleen als hij schone handen zou tonen. Er moest een grootscheeps onderzoek ko- de betalingen. Dat leverde i hij wist het. Desondanks verbeterde hij kelijk grote problemen op. De atletiek in de Niets wees er in de jeugd van Gunder Hagg op dat hij later als atleet tot zo n grote hoogte zou stijgen. Hij werd geboren op de laatste dag van 1918 als zoon vaft doodarme ouders in een bosrijke, afgelegen streek van de provin cie Jamtland, in Noord-Zweden. Zijn vader werkte zomers op het land van andere boe ren en was 's winters houthakker; een schraal en hard leven. Het maal bestond meestal uit soep en roggebrood. Vlees en boter kwamen zelden op tafel, dat was een luxe die men zich alleen op feestdagen kon permitteren. De jonge Gunder moest direct na de lagere school zijn vader helpen. Hij liep graag hard in de bossen van Jamtland, maar het zou ver moedelijk nooit tot een sportcarrière hebben geleid als de scherpe ogen van een hereboer in de omgeving, Fridolf Westman, hem niet hadden ontdekt bij een sportfeest vlak bij zijn geboortedorp. Westman had één grote passie: de atletiek. En hij had er ook kijk op. Van een van zijn knechts, Henry Jonsson, had hij van een ta melijk zwakke jongen (afgekeurd voor mili taire dienst) een topatleet gemaakt: winnaar van het brons op de 5000 meter op de Spelen van 1936 en later wereldrecordhouder. West man nam Hagg onder zijn hoede, op de boerderij en voor de atletiek. En Hagg moest er in beide gevallen hard tegenaan, want als Westman ergens een hekel aan had dan wel aan half werk. Dicht verbonden met de natuur als hij was, trainde Hagg altijd in de wouden van zijn werkomgeving. Hij oefende lang op parkoer sen met allerlei barrières. Voor de training meed hij consequent de sintelbaan. Daar moest hij om allerlei redenen niets van heb ben. De sintelbaan was er voor de wedstrij den, dat moest een apart genoegen blijven. Afgezien daarvan: het trainen op een derge lijke baan vond hij te monotoon, bovendien vreesde hij er voor beenblessures. De bospa den waren veel minder hard. Wat Hagg staalde was zijn training in de winter. Zes keer per week ploeterde hij in het open veld door de sneeuw, soms zakte hij daarin tot de knieën weg. Hoe laag de tempe ratuur ook was, Hagg trok er op uit. Be sneeuwd en beijzeld, uitgeput en tot in zijn botten verkild kwam hij vaak terug. Het maakte hem niet hard, maar keihard. Van april af bouwde hij zorgvuldig in de bossen zijn vorm verder op. j\fgezien van Westman in zijn beginjaren, beschikte hij tij dens zijn carrière nimmer over een trainer. Hij wist zelf precies wat er nodig was om in topvorm te komten. Wereldrecords 'voelde' hij dan ook aankomen. Het grote publiek in Zweden maakte voor het eerst kennis met Gunder Hagg in de zomer van 1937. Hij was toen achttien jaar oud. Tij dens internationale wedstrijden in Stock- Een opname van Gunder Hagg in zijn laatste wedstrijd. Schorsing maakte een einde aan zijn unieke carrière. foto archief holm werd hij verdienstelijk vierde op de 3000 meter. Er verschenen foto's van hem in de kranten: een jongen met lange, achterover gekamde haren, een hoog voorhoofd, een spitse neus en heldere ogen, diepliggend in een scherp gezicht. De kop van een asceet. De eerste aanwijzing dat hij een grote zou worden, kwam drie jaar later. Bij een wed strijd over 1500 meter in Oestersund klopte hij de al eerder genoemde Henry Jonsson, die in Zweden als onverslaanbaar gold, royaal met een sprint die ongeveer 400 meter in be slag nam. Wat vooral opviel was zijn veder lichte manier van lopen en de overtuiging waarmee hij de wedstrijd naar zijn hand had gezet. De tijd van 3.51.8 was voor die dagen heel goed (het wereldrecord stond toen op 3.47.8). Twee maanden later dook Hagg er maar liefst drie volle seconden onder in een kokend duel met Jonsson dat bij de finish geen waarneembaar verschil te zien gaf. De prestaties van 1940 brachten grote ver anderingen in zijn leven. Hij kon niet meer aarden in zijn afgelegen geboortestreek. Vele Zweedse sportlieden waren in die jaren on dergebracht bij de brandweer in diverse ste den. Daarmee hadden zij zich van een vast maandelijks inkomen verzekerd en de func tie bood hun tevens ruime mogelijkheid om te trainen. Hagg kreeg een aanbod om bij de brandweer in de plaats Gavle te komen en maakte daar dankbaar gebruik van. In het witte hemd en de blauwe broek van Gavle zou hij beroemd worden. In september 1941 brak hij in Stockholm voor het eerst een wereldrecord. Ofschoon de Gunder Hagg (10) op weg naar het wereldre cord op de twee Engelse mijlen. Links Anders- son, rechts Ahlden. foto archief baan niet al te best was en het weer te koel liep hij de 1500 meter in 3.47.6 (0.2 onder het oude record dat uit 1936 dateerde). De media stortten hun lof bijkans met kilo's tegelijk over zijn hoofd uit. Eindelijk had Zweden dan ook een crack met wie men het, als het een maal weer vrede was, tegen de gerenom meerde Finnen kon opnemen. Het zo succesvolle seizoen eindigde nogal merkwaardig voor Hagg. Hij had veel wed strijden gelopen en wilde er voor dat jaar een punt achterzetten. De atletiekclub in Eskil- stuna haalde hem over nog één keer te star ten en bood hem daarvoor een 'vergoeding' aan. Hagg was zo onverstandig daarvoor een kwitantie te tekenen. Korte tijd later ervoer hij dat iemand uit Eskilstuna hem bij de Zweedse Atletiekbond had aangegeven. Wegens overtreding van de amateurregels werd Hagg voor tien maanden geschorst, tot 1 juli 1942... Met andere woor den: als het nieuwe atletiekseizoen echt een aanvang nam, kon Hagg weer gewoon aan wedstrijden meedoen. Voor de Zweedse atle ten was dat een teken dat de bond niet zo nauw keek. Vroegere overtredingen van de amateurregels hadden altijd geleid tot schor singen voor het leven. De weinige twijfels over de houding van de bond werd helemaal weggenomen toen de voorzitter van de in stantie die Hagg had geschorst, hem een maand later een prijs overhandigde voor zijn wereldrecord op de 1500 meter, daarbij uit roepend dat Hagg weldra weer in alle glorie op de banen te bewonderen zou zijn. Angst Hagg toonde zich ontzet over de gang van zaken. Het was een publiek geheim dat de grote atleten startgelden ontvingen. Anderen 1 juli en 20 september (80 dagen) maar liefst tien keer een wereldrecord op af standen die lagen tussen de 1500 meter en de 5000 meter. Op de laatste afstand was hij de eerste atleet die onder de veertien minuten liep: 13.58.2, een verbetering van het oude record met maar even tien seconden. Die tijd zegt nu weinig meer, maar wel veelzeggend is de levensduur van dat record: twaalf jaar. De man was zijn tijd jaren vooruit. 'Ambassadeur' Ondanks nood en verwarring in de wereld oorlog was een zaak geweest van een kartel van grote clubs, waarvan de topfunctionaris sen de hand hadden gehad in alle belangrijke wedstrijden. In het web zaten verenigingen, officials en atleten. Niemand wenste zijn mond open te doen. Hoewel in de boeken van de diverse clubs talrijke merkwaardige posten waren opgenomen, ontbraken voor alsnog bewijzen tegen bepaalde functionaris sen of atleten. Toen greep de voorzitter van de Zweedse Atletiekbond, Bo Lindman, in. Lindman was het dagelijks leven militair, iemand die de drongen Haggs fenomenale prestaties door wereld zag in termen van orde, discipline, t althans een deel van de wereld. De Ameri kanen wilden hem graag aan de start zien en de Zweden, toch al enigszins verlegen met het feit dat zij buiten alle oorlogsellende ble ven, stuurden Hagg graag als een soort am bassadeur naar de Verenigde Staten. Het sei zoen 1943 bracht hij daar door en hij ver kocht de Amerikaanse top het ene pak slaag na het andere. Van zijn Amerikaanse tournee stak hij commercieel ook het nodige op. Hij zag en greep zijn kansen, zich voortdurend realise rend dat zijn atletiekloopbaan maar van be perkte duur z hoorzaamheid en eer. Grijstinten waren hem onbekend. In een vergadering met leidende officials riep hij in harde taal dat zij met de waarheid voor de dag moesten komen. Wie dat deed kon op clementie rekenen. Wie dat weigerde, zou buiten spel worden gezet. De keuze was niet moeilijk. Het was ont hutsend om te zien, zo schreef de Zweedse journalist Peter Brie, hoe de topbestuurders probeerden de atleten te bekladden om zelf er met zo min mogelijk straf vanaf te komen. Lindman sprak ontroerd over 'een daad van Zweedse mannen van eer'. Hagg maakte zich geen enkele illusie over Terug in Zweden verliet hij zijn betrekking de uitkomst van de kwestie. Op Twee grote rivalen na afloop van een van hun vele duels: rechts Gunder Hagg, links Ame An- dersson. foto archief hadden hetzelfde gedaan als hij, maar waren kennelijk handiger geweest. Hagg trainde in zijn schorsingsperiode nog gedrevener dan anders. Zijn come-back móest een succes worden. Hij had daarvoor zijn redenen. Zijn sportprestaties hadden de maatschappij voor hem geopend: hij kreeg er een goed leven door. Hagg kocht in de grote stad een kleine woning en richtte die smaak vol in. Hij bezat sjieke kleren, want de gewe zen boerenknecht wist zich uitstekend aan de grote wereld aan te passen. Hij wenste dat alles niet te verliezen. Zijn grote angst was dat hij zou moeten terugkeren naar de ar moede en ontberingen van zijn jeugd. Dat niet, dat nooit. Het jaar 1942 zou een soort paukenslag in de atletiekhistorie worden. Op 2 juli ver scheen Hagg voor het eerst weer op de atle tiekbaan. Twintigduizend toeschouwers be volkten de tribunes in Gothenborg om er ge tuige van te zijn. Op het programma stond een wedstrijd over de mijl (1609 meter). Tot Haggs grootste rivalen behoorde de in dat jaar sterk naar voren gekomen onderwij zer Arne Andersson, de man die het van zijn eindsprint moest hebben, terwijl Haggs kracht meer lag in een constant hoog tempo waarmee alles werd stukgelopen. Het werd een enorm gevecht. Hagg won in 4.06.2, een verbetering van het wereldrecord van de Brit Wooderson met 0.2 sec. Hij had bewezen nog steeds de beste te zijn. Overal in Zweden wenste men Hagg te zien lopen, de druk op hem was enorm. Hij doorkruiste het hele land. Overal puilden de als brandweerman. Hij kreeg tegen een riant jaargeld een baan in een toonaangevende herenmodezaak. 'De duurste dassenverkoper van de wereld' werd hij genoemd. Hij gaf le zingen over zijn Amerikaanse reis en verleen de medewerking aan een Zweeds sportblad. En dan waren er de wedstrijden. Zijn bank saldo groeide gestaag. In 1944 begon hij zijn training wat lucht hartiger op te nemen. Goed beschouwd had hij slechts één tegenstander van formaat: Ar ne Andersson, maar zeker op de afstanden boven de 1500 meter kon ook die hem niet bedreigen. Andersson bleek echter uitste kend geprepareerd op het seizoen en sterker dan ooit. Op 7 juli 1943, tijdens een grote atletiek ontmoeting in Stockholm, kreeg Hagg de schok van zijn leven. In de eindsprint van de 1500 meter liet Andersson hem eenvoudig staan (3.48.8 tegen 3.50.2). Hagg zocht geen excuses. Hij was ook een buitengewoon goed verliezer hjj nodigde Andersson en diens wachtte hij op de gang samen met Ame An dersson en een official om door een commis sie van onderzoek te worden gehoord. De of ficial meende dat zij, atleten en officials, in hetzelfde schuitje zaten. Hagg sprak daarop deze puntige woorden: "Nee. meneer, zo is het niet. Wij hielden onze handen op en u vulde ze. Daarvoor zullen wij worden gehan gen en u zult vrijuit gaan. We zitten dus niet in hetzelfde schuitje, meneer". Schorsing De gewezen boerenknecht wist precies hoe de wereld in elkaar stak: als de belangen van officials en bureaucraten op het spel staan, tellen die van de sportlieden niet mee. Op 17 maart 1946 deed de Zweedse Atletiekbond uitspraak in de affaire. Hagg, Andersson en Jonsson (die notabene in 1941 zijn carrière al had beëindigd) werden voor het leven ge schorst. Acht andere atleten kregen straffen van een tot twee jaar uitsluiting. Korte tijd later werden de maatregelen te- i uit om bij hem thuis de overwinning gen de officials bekend gemaakt: schorsingen Het duel tussen die twee hield heel Zweden in de zomer van 1944 in zijp ban. Vele tienduizenden mensen trokken er voor naar de stadions. In de loop van 1944 bracht Hagg het wereldrecord op de 1500 meter met seconden om laag naar 3.43.0, een tijd die pas tien jaar later werd overtroffen. Hetzelfde gold voor zijn mijlrecord van 4.01.4, dat door Roger Bannister in 1954 al leen met behulp van twee eersteklas-hazen kon worden aangepakt. Hagg had zijn record geheel op eigen kracht gevestigd. Actie De vrede kwam en dat betekende, ironisch genoeg, het einde van Gunder Hagg als at leet. De geruchten over betalingen in de Zweedse atletiek tijdens de oorlogsjaren had den ook de buitenwereld bereikt en het was de Zweedse officials spoedig duidelijk dat. wilden zij voor talloze vacante internationale topfuncties in aanmerking komen, er een soort reiniging in de eigen gelederen moest worden doorgevoerd. Een map als Sigfrid Ed- Triest einde van briljante carrière hoogste Gunder Hëgg hoorde de straf aan en haalde zijn schouders op. In tegenstelling tot Anders son die jarenlang verbitterd streed voor rehabilitatie, pieker de hij er niet over om in beroep te gaan. Hij achtte dat zinloos. Hij kende de lieden aan de an dere kant van de tafel te goed. De schorsing betekende dat een Olympisch kampioen schap hem nooit ten deel zou vallen, maar wat hoefde hij na al die records nu eigenlijk nog te bewijzen? Met dezelfde energie waarmee hij atletiek had bedreven, ging hij in zaken. Het ging hem ook daarin voor de wind. Hij kreeg zijn schaapjes op het droge en geniet nu 73 jaar oud van een onbekommerde oude dag. De Zweedse atletiek dacht in 1946 over voldoende opvolgers voor Gunder Hëgg te kunnen beschikken. Maar niemand bereikte ooit ook maar in de verste verte het peil van die merkwaardige man uit lëmtland. De man van tien wereldrecords in tachtig dagen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35