B Een kerstboom van BV's P0STOBI ~jr~ ZATERDAG 4 JUL11992 Nationale Postcode Loterij tien tallen miljoenen overmaken aan 'doelen'die het zelf koos. Daar warenzo blijkt nogal eens organisaties bij be trokken met directe persoonlij ke lijnen naar bestuursleden van de Loterij. 'Justitie' loopt die lijnen thans na. In elk geval is er door de top van de Nationale Postcode Lo terij een netwerk van bv's, stichtingen en verenigingen op gezet dat er verbazingwekkend uitziet. De wirwar roept vele vragen op en heeft de schijn van belangenverstrengeling. Onze verslaggevers Jurriaan Geldermans en Maarten Pen- newaard inventariseerden dit wonderlijke financiële gangenstelsel in de top van de Loterij. Opzienbarend netwerk binnen Nationale Postcode Loterij JURRIAAN GELDERMANS feMAARTEN PENNEWAARD i Herman oudewijn Poelman de Jong die vrijdag samen met Si- Jelsma en Frank Leeman af traden als bestuurslid van de Nationale Post code Loterij zijn eigenaar/directeur van een 'kerstboom van bv-tjes'. Al dan niet samen met andere leden van het loterijbestuur, stampte het duo in nog geen tien jaar ettelij ke bedrijfjes uit de grond. Die voeren voor een deel commerciële opdrachten uit voor bij voorbeeld de Novib, de Vereniging Na tuurmonumenten en Vluchtelingenwerk. Re den genoeg voor een uitgebreid overzicht van die activiteiten, die zich uitstrekken van Amsterdam tot Moskou, van Groot-Brittan- nië tot Florida. Boudewijn Poelmann (43), afgestudeerd (bedrijfskunde) aan Nijenrode, is als staf functionaris werkzaam geweest bij de Novib. Deze Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Ontwikkelingssamenwerking is het geesteskind van Simon Jelsma, thans voorzit ter van de Nationale Postcode Loterij en van de daaraan verbonden Stichting DOEN (Duurzame Ontwikkeling En Natuurbescher ming). In het bestuur van Doen bepalen Poelmann, Jelsma en De Jong mede aan wel ke goede doelen 35 procent van de netto-op brengst van de loterij wordt besteed. Vorig jaar ging dat om een bedrag van ruim 42 mil joen gulden, dit jaar zal de netto-opbrengst naar verwachting 90 miljoen zijn. In 1983 begint Poelmann voor zichzelf. „Ie- 1 dereen deed dat in die tijd en ik wilde na tien succesvolle Novib-jaren een nieuwe uitda ging", zegt hij over die stap. Zijn bedrijfje wordt Nova Media BV. Poelmann vo de directie en in het handelsregister Amsterdamse Kamer van Koophandel staat Jelsma genoemd als commissaris. Eigenaren van het aandelenpakket (350 aandelen van 100 gulden) zijn Poelmann (349 aandelen) en De Jong (1 aandeel). Die constructie is nood zakelijk, omdat een vennootschap in '83 nog uit minimaal twee vennoten moest bestaan. Nova Media, dat zich toelegt op het geven van advies, het uitvoeren van reclamewerk en wat dies meer zij, is in die dagen gevestigd aan de Nicolaas Maesstraat 5 in Amsterdam. Vanaf 31 oktober 1986 blijft de inbreng van De Jong niet langer beperkt tot dat ene aan deel, maar wordt hij mededirecteur. De naam van Jelsma is inmiddels doorgekrast als commissaris, maar een formele wijziging tember van hetzelfde jaar vestigt Vehicle In- beschouwd als een 100 procent dochter. Dat Vehicle Innovations BV niet meer ge boekt staat, wil niet zeggen dat de onderne ming in rook is opgegaan. Net als bij Nova Media is de geschiedenis van Vehicle Innova tions BV het korte bestaan van de onder neming in acht genomen in het oog sprin gend. Het bedrijf, dat zich oorspronkelijk richt op het ontwikkelen van transportmiddelen voor moeilijk toegankelijke gebieden, vestigt zich op 8 februari 1988 als bv i.o. aan de Van Eeg- henstraat 93. Directeur-eigenaar is op dat Anthony Bibby Howarth. Op 7 sep- hiéromtrent zit niet in het KvK-dossier. Rond diezelfde tijd verhuist Nova Media naar de 24. Het pand Nico- I NATIONALE I LOTERIJ» 1991 vindt eerste wordt de directie niet langer gevoerd door Nova Media, maar door Poelmann zelf. De firma verhuist naar de Vondelstraat 94, het privéadres van Poelmann. Mededirecteur wordt mevrouw A. M. A. Hoogenboom. Vier maanden later, op 29 april 1992, gaat de naam Vehicle Innovations over in Cella Me dia, een beheermaatschappij die tevens ad viezen geeft op het gebied van communica tie, reclame, marketing en public relations. Studio Avenir blijkt evenmin verdwenen. De historie hiervan begint op 1 april 1989 met de oprichting van eén bv. Het werkelijke adres is Willemsparkweg 176 hs, het postadres Van Eeghenstraat 93. Op 25 oktober '89 wordt Studio Avenir BV gevestigd. De directie van Besti i>'OT'/ iniUa"efnem"s van ink Jkt deel van inkomsten op laas Maesstraat wordt betrokken door Waayer Public Relations, nu eigendom van Noblesse Oblige Beheer BV, dat in maart 1992 is opgericht. Directeur M. J. Waayer is alleen-aandeelhouder (6000 aandelen van 100 gulden). Waayer PR werkt voor onder meer de Nationale Postcode Loterij en krijgt via Nova Media opdrachten. Terug naar Nova Media, dat op 1 januari 1988 een eigen pand aan de Van Eeghen straat 93 betrekt. In april '92 worden de sta tuten van de organisatie drastisch gewijzigd, zelf De naamsverandering springt het meest in het oog: Nova Media BV wordt Nova Media Holding BV. De nadruk van de werkzaamhe den verschuift naar hei en het financieren van pijen. De naam Nova Media BV bestaat niet novations BV zich officieel. Dan duikt Poel mann weer op. In zijn hoedanigheid van 'ge volmachtigde van de Stichting Worldwide Appropriate Transport Trust (WATT)', is hij degene die het geplaatste kapitaal van 40.000 gulden inbrengt. De onderneming beweegt zich op het terrein van 'het houden van aan delen'. Bestuurders worden eerder genoem de Howarth en Carolyn Bobbie Hicks, beiden verbonden aan The Africar Centre In het En gelse Lancaster. Ruim een maand na de officiële oprichting om precies te zijn op 17 oktober 1988 Schipper. Maar denk niet dat Poelmann i Opdrachten binnen eigen circuit het bureau, dat zich specialiseert in visuele vormgeving, is in handen van H. de Jong Cte- vennoot) en de grafisch ontwerper W. J. NOVAMEDIA BV B.J.M. Poelmann (directeur) tevens directeur v 1IZ3E STICHTING NATIONALE POSTCODE LOTERIJ B.J.M. Poelmann (secretaris) Persbureau IPS Inter Press Service B.J.M. Poelmann (directeur) ontvangt via de Stichting DOEN 10 van netto opbrengst loterij GPO ntoafaprtoJRS Op 14 maart 1989 breiden De Jong Poelmann hun activiteiten uit, sariaten van Cella Models BV i.o., gevestigd aan de Willemsparkweg 176, waar later de Nationale Postcode Loterij zal staan inge schreven. Eigenaar-directrice van Cella Mo dels, een modellenbureau, is mevrouw R. Wattimena, terwijl de directie mede wordt 1 door mevrouw C. Gheijsen. Op 22 i 1991 verhuist Cella Models naar de Van Eeghenstraat 93, waar Nova Media kwartier houdt. In april 1992 stappen Wattimena en Gheijsen uit Cella Models en nemen De Jong respectievelijk Poelmann de direcde over. Op 24 april '92 wordt bovendien de naam van Cella Models veranderd in Nova Media BV. De naam Nova Media BV bestaat weer. Nova Media Holding had in 1989 (toen het nog Nova Media heette) drie dochtermaat schappijen: Vehicle Innovations BV (100 pro cent dochter), Studio Avenir BV (eveneens 100 procent) en Cella Models BV (50 pro cent). 'Als omzet wordt over 1988 1,67 miljoen gulden genoteerd, over 1989 1,68 miljoen, oyer 1990 1,88 miljoen. Vehicle Innovations BV en Studio Avenir BV zijn van de balans verdwenen en Cella Models wordt inmiddels treden Howarth en Hicks i vreemd, want beiden worden in Engeland gezocht wegens 'frauduleus handelen'. Door. binnen- en buitenlandse investeerders is vol gens detective sergeant Burk van de politie in Preston, 4,5 miljoen pond (bijna veertien miljoen gulden) ingebracht. De 'Africar' die Howarth en Hicks van die centen zouden maken, is echter nooit op de markt gekomen. Als de schuldeisers zich massaal melden, vluchten de twee. Onlangs signaleerde een Engelse krant hen in Florida, waardoor de crediteuren zich nu verdringen om Howarth en Hicks achter de tralies te krijgen. Overi gens bestaat de stichting WATT, waar How- van directie arth en Hicks bestuurslid van waren, volgens maatschap- de dossiers bij de Amsterdamse Kamer van Koophandel nog steeds. Poelmann zelf zegt dat de stichting al een jaar is opgeheven. Met de verdwijning van Howarth en Hicks houdt Vehicle Innovations niet op te bestaan, maar krijgt de firma wel een nieuwe 'direc teur': Nova Media. Op de laatste dag van maken heeft: hij wordt saris. In maart 1991 wordt de bv qua perso neel 'leeggehaald': er zijn geen medewerkers in dienst. Uit dossierstuldcen van 21 april 1992 blijkt dat grafisch ontwerper Schipper al op 1 januari 1990 uittrad. Poelmann is van af 31 december 1991 geen commissaris meer. Zijn plaats wordt ingenomen door mevrouw B. J. Scheffer, zij het dat zij mededirecteur wordt. Laatstgenoemde is woonachtig op hetzelfde adres als De Jong. Op 24 april van dit jaar wordt Studio Aven ir BV gewijzigd in Media Avenir BV, dat exact dezelfde activiteiten ontplooit als Cella Me dia, Nova Media en zelfs Waaijer PR. De laatste wijziging van het 'dossier Avenir' vindt plaats op 29 juni 1992. Op die datum wordt bekendgemaakt dat het bureau in 1989 al naar de Van Eeghenstraat 93 is verhuisd. Begin 1992 wordt Nova Media Rusland BV i.o. opgericht. Over deze besloten vennoot schap is niet veel meer bekend dan dat de fir ma vennoot is in Independent Press BV i.o., DE NATIONALE POSTCODE LOTERIJ EN DE STICHTING DOEN pannlngmeasur Baidan diractaur/alganaar v NOVAMEDIA RUSLAND BV Lo. stichting Intsr Praaa Diractaur/alganaar van PLEIN 2000 Rualand BV I Diractaur/alganaar v een persbureau waar tien tot twintig mensei werken. Andere vennoten hierin zijn War dour Rusland BV i.o. en Plein 2000 Rusland BV i.o. Vice-voorzitter van het bestuur var Nationale Postcode Loterij Frank Leeman blijkt eigenaar van 'Wardour'. Niet verba zingwekkend dat 'Plein 2000' in handen is van voorzitter Simon Jelsma. OpmerkelijkTê het maatschappelijk kapitaal van Plein Hol ding, dat 3,25 miljoen gulden omvat. 'Oninteressant' De vraag is waarom het idealistisch duo Poel- mann/De Jong grossiert in bv's. Volgens pro fessor mr. drs. H. Ophof, hoogleraar burger lijk en handelsrecht aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam, wordt „deze kerstboom mogelijk opgetuigd om publikatieplicht veel mogelijk te ontduiken. Door met een h leboel kleine bv'tjes te werken, hoef je slechts minimale gegevens te verstrekken aan de Ka mervan Koophandel." Poelmann zelf stelt dat van 'een kerst boom' helemaal geen sprake is. „In feite heb ik slechts één bv en dat is Nova Media." Hij noemt de rol van de voormalige Cella Models en Studio Avenir 'volstrekt oninteressant'. „Het gaat in beide gevallen om bedrijfjes die zijn opgezet door werknemers van Nova Me dia. Allebei stopten ze na een jaartje en Nova Media heeft ze toen overgenomen. Ze zijn nooit betrokken geweest bij werkzaamheden voor de Novib of zo." Poelmann zegt 'absoluut niets' te begrij pen van alle belangstelling voor zijn handel en wandel. De stelling van Ophof dat degene die met charitatief geld omgaat 'nog zorgvul diger' de schijn van belangenverstrengeling moet vermijden, maakt geen enkele indruk op directeur-bestuurslid-investeerder Poel mann. „De banden met Novib, Natuurmo numenten en Vluchtelingenwerk bestaan al langer dan de Postcode Loterij. Nova Media verricht werkzaamheden voor die instellin gen en ik vind dat leuk. Van vermenging van belangen is geen enkele sprake." De oprichting van Nova Media Rusland verklaart Poelmann door te wijzen op de wens van vriend Derk Sauer om in Moskou het dagblad Moscow Times op te richte „Derk ken ik al twintig jaar. Hij had steun ni dig voor zijn blad en belde mij." Samen m de Russische bv's van Jelsma en Leeman werd geïnvesteerd in Independent Press, die Sauers dagblad uitgeeft. Deze week maakte de Postcode Loterij bekend bijna 180.000 gul den te steken in een Russisch trainingspro gramma voor journalisten. Komt dat geld te recht bij Independent Press? Poelmann: „Het is uitgesloten dat de stichting Doen ooit ook maar een cent in die onderneming zou ste ken. Dan is er wel sprake van belangenver strengeling. Dat snap zelfs ik." Vrijdag stapte Boudewijn Poelmann samen met De Jong, Jelsma en Leeman uit het be stuur van de Nationale Postcode Loterij. 'Om', zo luidde de toelichting, 'een einde te maken aan de stroom publicaties over hun belangenverstrengeling bij de loterij.' Ook. al dus de verklaring die bij dat plotselinge ver trek werd gegeven 'omdat door het succes van de Ixjterij de oorspronkelijke structuren niet meer voldoen aan datgene wat thans wenselijk is.' sten gaat naar het goede doel. En voor dat 'goede doel' heeft sinds deze week het ministerie van justitie bijzondere belang stelling... Het bestuur is in op spraak.. Zonder enige controle kon de Het naambordje van de Postcode Loterij tussen aanverwante ondernemingen.., 'fl 0Ó.. MeUn '('"/oen ^"sé„9"(?en n T'-eu en Het grote succes van de Nationale Postco de Loterij is in niet onbelangrijke mate mede bepaald door het tv-programma 'Hitbingo'. Tijdens die wekelijkse uitzen dinggepresen teerd door Irene Moors en Carlo Bos- zhard wordt de trekking verricht l NATIONALE I 'OSTCODI iLOTERI Jl Maandelijks maken 1,4 miljoen Nederlanders een tientje over naar de Nationale Postcode Lo terij, het snelst groeiende kans spel. Zo hebben ze kans op de hoofdprijs van een miljoen gul den. En: ze dragen ook bij aan 'een meer leefbare wereld, de hoofdprijs voor iedereen'. Want zestig procent van de inkom-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33