Hamburgers voor 35 gulden ZATERDAGS IJ VOEGSEL Topdrukte bij Anwb Beestenboel De klap van de blokkade EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA ZATERDAG 4 JUL11992 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG JOLANDA SCHERPENZEEL De medewerkers van de afdeling Centrale In formatie van de ANWB zitten ondanks de duizenden vragen die nu dagelijks binnenko men over de situatie in FranJoijk, ontspan nen achter hun bureaus. Het gerinkel van de telefoon is constant. De vakantieganger kan er bijna niet tussenkomen. Er zijn nog 23 wachtenden voor il Op bijna ieder bureau ligt een opengeslagen kaart van Frankrijk. 'Nee mevrouw, er is geen doorkomen aan. U kunt de situatie beter nog even afwachten. Nee, er zijn geen alternatie ve routes. Nee, ook op die manier kunt u er niet komen'. De inhoud van de gesprekken komt op hetzelfde neer. De informatrices blijven vriendelijk. „Eigenlijk willen de bellers van ons horen dat ze gewoon met vakantie kunnen gaan", zegt M. Zegers, het groepshoofd van de afdeling. „Ze denken dat wij alternatieve routes achter de hand hebben. Maar het enige dat wij kun nen doen, is afraden naar of door Frankrijk te gaan". Soms is dat heel vervelend. Een irifor- matrice vertelt dat ze veel telefoontjes krijgt van mensen die naar Marokko willen, op be zoek bij familie. „Ze moeten de boot halen, die hebben ze gereserveerd. Ik vind het heel vervelend om dan telkens te moeten zeggen dat er echt geen doorkomen aan is". Bellen er normaal per dag 2400 mensen om informatie, nu ligt dat aantal rond de 4400. Oproepkrachten, part-timers en vaste mede werkers, iedereen is ingeschakeld. Overwer ken is deze dagen meer regel dan uitzonde ring. Toch heeft niemand daar problemen mee. Zegers: „Het is nu lekker druk op de af deling. Een beetje afwisseling kan geen kwaad. Doordat iedereen hard werkt, krijg je een bepaalde sfeer, het schept een band." De koppigheid van sommige bellers is opval lend. Een informateur vertelt met enige ver ontwaardiging in zijn stem dat sommige mensen 'me gewoon niet willen geloven'. „Ze bellen op met de mededeling dat ze naar Frankrijk gaan en hoe ze dat het best kunnen doen. AJs je ze dan zegt dat ze beter even kunnen wachten, verklaren ze je bijna voor gek. Ze zijn ervan overtuigd dat er een alter natieve route moet zijn". Dat het gigantisch druk is, blijkt ook uit het aantal mensen dat gebruik maakt van de reisnieuwslijn. De afgelopen twee dagen is deze 06-lijn al 20.000 keer gebeld. Een aantal dat onder normale omstandigheden pas na twintig weken wordt bereikt. Vijfsterren-hotel werd noodcamping Van de negentig bussen die Jan de Wit Auto cars uit Haarlem op de weg heeft, zitten er vijfendertig tot veertig in Frankrijk. Ze zijn, zegt directeur Walter de Wit, op doorreis naar andere landen of onderweg naar een Franse bestemming. Vooral de trips naar het bij Parijs gelegen Eu ro Disney liggen goed in de markt. Maar door de blokkades is die attractie vrijwel onbereik baar geworden. Met als gevolg dat zes bussen die vrijdag Disney-waarts hadden moeten gaan, in Haarlem bleven. De trip werd in overleg met de passagiers uitgesteld. Schade voor De Wit: enkele tienduizenden guldens per bus. Echt vastgelopen zijn de chauffeurs nog niet. Walter de Wit: „De meesten hebben kans ge zien om de blokkades te ontwijken. Die be reikten met vele uren vertraging alsnog hun bestemming. Behalve één bus. Die moest een groep op Charles de Gaulle gelande Amerika nen naar een vijfsterren-hotel in Parijs bren gen, stond tien uur vast en belandde tenslot te bij een noodcamping op een voetbalveld. Daar zitten die Amerikanen nog zeker tot maandag in een tentje. Terwijl ze dit week einde met de boot naar Londen hadden ge- De Wit beroept zich op overmacht en zegt geen claims van passagiers te verwachten. Sterker nog: vanaf het blokkadde-front ma ken zijn chauffeurs melding van een grote mate van saamhorigheid. „Iedereen probeert er het beste van te maken", aldus De Wit. Hij keurt de acties van de Franse truckers af en ziet maar één oplossing: „Stuur het leger er op af, want dit is een absolute schande." In het Zuidfranse Carpentras werden 268 var kens, die drie dagen zonder eten in een Bel gische vrachtwagen hadden gezeten, vrijgela ten door de chauffeur, die vast had gesteld dat de beesten stervende waren. De varkens werden in een voetbalstadion on dergebracht, waar water werd gesproeid om de beesten te drinken en verkoeling te geven. De varkens ontsnapten echter, renden wild door de straten en deden zich te goed aan honderden meloenen die in de voorafgaande nacht door protesterende boeren waren neergegooid. De varkens vernielden een groot deel van het voetbalveld. Chauffeurs voetballen op de snelweg (A1bij Sedin. foto fpa Een douche is er even niet bij voor de truckers. Wassen'met een teiltje dus. 'We houden het wel uit hoor' des niet kan worden gestuit: een motor. De twee vertrokken vrijdagochtend voor een trektocht door Frankrijk. Ze mogen doorrij den. „We zien wel hoe ver we komen. We hebben tenslotte Lille ook al bereikt", zegt één van hen. Op de parkeerplaats bij de grensovergang België/Frankrijk bij Lille staan enkele auto's met Nederlands kenteken. De voertuigen zijn zonder uitzondering eigendom van in Neder land wonende Maroldcanen die hun toe vlucht op de parkeerplaats hebben gezocht. Zo bracht de familie Adibe uit Utrecht daar de nacht door. De drie kinderen en twee vol wassenen sliepen in de auto geslapen. Don derdag waren zij in eerste instantie doorgere den naar Lille maar daar vast komen te zitten in de file. Uiteindelijk maakte de familie rechtsomkeert om op de parkeerplaats te wachten op het einde van de acties. „We kijken het nog één dag aan en dan gaan we terug", zegt vader Adibe. „Het heeft al eigenlijk geen zin meer. Voorzieningen zijn hier nauwelijks." Moeder Adibe smeert wat boterhammen, waarop vader Adibe signa leert dat de voedselhandelaren grof geld slaan uit andermans blokkade-ellende: „Ze bieden hamburgers aan voor 35 gulden per stuk. En dat wordt er nog voor betaald ook, want er is niks anders." Nederlandse' vakantiegangers maakten vrijdagmiddag maar mondjesmaat gebruik van de grensovergang tussen Luxemburg en het Franse Metz. Bovendien waren de mees ten van plan om 'binnendoor' te gaan, in de hoop op die manier de blokkades van de vrachtwagens te omzeilen. De autosnelweg die van Luik dwars door de Ardennen naar Luxemburg loopt, werd vrijdagmiddag druk gebruikt door Neder landse vakantiegangers. Tenminste, tot aan de grens van het Groothertogdom en Frank rijk. Vermoedelijk is het merendeel in Luxemburg blijven hangen of koos op voor hand al een alternatieve route. Feit was dat het aantal Nederlandse toeris ten op een parkeerplaats in Berchem, vlak voor de grens met Frankrijk, vrijwel constant op de vingers van één hand geteld kon wor den. Mevrouw De Ruiter uit Rotterdam viel het ook op: „We hebben deze route al vaker gereden. Het is nu zelfs veel minder druk dan anders." De Rotterdamse familie, man, vrouw en twee kinderen, wil naar Spanje. „We probe ren het wel via een Route Nationale. Ik denk dat dat wel gaat", zegt de heer De Ruiter hoopvol. Via de Franse radio heeft hij echter gehoord dat hij de eerste blokkade al bij Metz, een paar kilometer verderop kan ver wachten. „Och", zegt zijn vrouw, „als het echt niet lukt om erdoor te komen, blijven we in Frankrijk. We hebben niets gereserveerd en kunnen met onze caravan overal terecht." De familie Van der Louw uit Nieuwegein wil ook naar Spanje. „We gaan binnendoor. De reis duurt dan wel langer, maar dat maakt ons niets uit. We hebben tenslotte vakantie", aldus mevrouw Van der Louw. Zuid-Frankrijk is het reisdoel van de Van Wagtendonks uit Ede. Ze hebben een plaats geboekt op een camping en al een deel van de kosten betaald. "Hoewel ze er de volgende dag worden verwacht, zijn ze van plan in Noord-Frankrijk een camping te zoeken en daar af te wachten hoe de blokkade-actiem zich ontwikkelt. „Duurt het te lang, dan gaan we het toch maar proberen", zegt mevrouw Van Wagtendonk. Mevrouw Kramers uit Bre da heeft radicaal haar reisdoel gewijzigd. „We wilden naar de Dordogne, maar blijven nu maar in Luxemburg. Ik vind dat eigenlijk wel jammer, want we hadden ons echt verheugd op de Dordogne. Op het parkeerterrein aan de andere kant van de weg in Berchem zeggen toeristen die terugkomen uit Frankrijk, dat de vertragin gen beperkt zijn gebleven tot maximaal en kele uren. De familie Wallinga uit Boxmeer meldt tussen de Cöte d'Azur en Berchem ongeveer vier uur oponthoud te hebben gehad. „We moesten een aantal keren zigzaggen tussen de vrachtwagens en hebben ook een paar keer moeten omrijden. Gelukkig hing er bij de blokkades geen gespannen sfeer. Het ging er allemaal heel gemoedelijk aan toe", zegt mevrouw Wallinga. Andere toeristen spreken over nog geringere wachttijden onderweg. Nedf.riands vrachtverkeer in de richting Frankrijk dient zich bij deze grensovergang niet of nauwelijks aan. De Belgische chauf feur Jean-Pierre Moens, die voor een bedrijf uit Bergen op Zoom rijdt, is één van de wei nigen. „Ik heb geen idee wat me in Frankrijk te wachten staat. Ik zie wel. Ik moet maandag in Perpignan zijn. Ik heb eten en kleding bij me en mijn vrouw. Het maakt me dus niets uit of ik kom vast te zitten..." Frankrijk ligt nu al zes dagen volledig plat. Woeste vrachtwagen chauffeurs blokkeren elke doorgaande route, alle verkeer zit vast. De financiële schade is enorm. Hele regio's dreigen zonder vers voedsel en benzine te komen zitten. Ingrijpen lijkt onmogelijk. Een actievoerder: „Als ze het leger stu ren, draaien we de cabine op slot en gaan we met de trein naar huis. Dan zien ze maar hoe ze onze wagens weg krijgen. Het gaat allemaal om het 'strafpuntenrijbewijs'. Iedere Franse automobilist riskeert sinds woensdag inname van het rijbewijs, als hij meer dan drie overtredingen begaat. Beroepschauffeurs voelen zich extra kwetsbaar omdat hun tachograaf elke overtre dinggenadeloos vastlegt. „Eén rit van Bordeaux naar Parijs is ge noeg. Als je over die afstand drie keer wat te hard rijdt, ben je de klos. Dat pikken we niet", aldus een chauffeur. Eén boze beroepsgroep heeft een heel land verlamd. Nederlanders zijn óf heel handig, of nemen goede raad snel ter harte. In de omgeving van Lille, waar je op vrijdag 3 juli de inmiddels gestran de voorhoede van de stroom Nederlandse va kantiegangers zou verwachten, is geen land genoot te bekennen. In de rijen wachtende trucks wel Nederlandse chauffeurs die wor den opgehouden door hun Franse collega's. Gerrit de Jong uit Gouda en Jorrit Geertse- ma uit het Friese Minnertsga bijvoorbeeld, geblokkeerd onder de rook van het plaatsje Villeneuve d'Asc. Het duo is doodop. „Je moet heel wat doen om aan je eten te ko men", verzucht Geertsema. „Het restaurant in het dorpje laat je alleen toe als je van tevo- De twee chauffeurs waren beiden op weg naar Madrid toen zij tot stoppen, werden ge dwongen. Geertsema wil zo snel mogelijk naar huis. Gerrit de Jong, die planten ver voert, heeft van zijn werkgever te horen ge kregen dat hij moet wachten tot de blokkades zijn opgeheven. „We houden het wel uit hoor," zegt De Jong. „Al moeten we steeds dat roteind lopen om te eten. Soms komt de bevolking ons wat brengen maar dat stelt weinig voor. Een pils je en een zakje oude chips." Het duo heeft nog geld op zak, in tegenstelling tot buiten landse collega's. Sympathie voorde acties? Geertsema: „Ja zeker, maar dan niet op deze manier. De Franse chauffeurs hadden alleen Parijs kun nen blokkeren. Nu heeft heel Europa er last Twee meisjes uit Utrecht zijn gelukkig op een vervoermiddel dat zelfs door de blokka De Nederlandse chauffeurs Jorrit Geertsma (rechts) en Gerrit de Jortg (links) met een En gelse collega aan de koffie in de blokkade na bij Lille. foto anp toussaintkluiters Een luchtfoto van de situatie bij Pont Saint Esprit. foto fpa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31