'Geen golf van nieuwe heroïnejunks' Binnenland Ook in Nederland verzet tegen het puntenrijbewijs Philips beperkt produktie elektronica „Welk alarmnummer moet ik bellen als rn'n girobetaalkaarten gestolen zijn?" EG betaalt mee aan komst jenevermuseum Reclamecampagnes voor jeans alsnog toegestaan Nieuw gebouw vrom „Wanneer zijn in Griekenland de postkantoren open?" Veel minder jongeren in bijstand en RWW „Zijn er ook American Express Travelers Cheques in Franse francs?" PvdA volgens NIPO weer tweede partij Postbank Vakantiekaart. ZATERDAG 4 JULI 1992 3 P ^Algemeen Nederlands Persbureau CPD ^Gemeenschappelijke I Proef met chip in varken succes Apeldoorn De proeven met het inbrengen van een chip in var kens blijken tot nu toe succesvol. Dat meldt de lansen Group, een groep slachterijen in het noordoosten van Nederland. De elektronische chip die in het varken wordt geïnjecteerd, bevat informatie over de herkomst van het varken. Binnen de vlees sector wordt al enkele jaren geëxperimenteerd met het inbren gen van chips. Een probleem was steeds dat de chip ging zwer ven in het lichaam van het varken, zodat de afleesapparatuur het niet kon vinden. Uit de proeven op de slachterijen blijkt dat momenteel minder dan 1 procent van de varkens de chip ver liest. LSV-directeur wil anderhalf miljoen utrecht Economisch directeur drs. H. Willems van de Landelij ke Specialisten Vereniging (LSV) heeft gisteren voor de kanton rechter in Utrecht een bedrag van ongeveer anderhalf miljoen gulden geëist voor zijn vertrek bij de LSV. Willems wil zelf - na een dienstverband van 21 jaar - weg vanwege een conflict met het bestuur. De raadsman van Willems, mr. E. Vilé, noemt als di recte aanleiding voor het vertrek van Willems een onderzoek van een extern adviesbureau dat een nieuwe structuur voor het LSV- bureau heeft ontworpen. In de nieuwe opzet zou Willems wor den „gedegradeerd" van directeur tot hoofd van de economi sche afdeling. De uitspraak van de kantonrechter wordt in de loop van augustus verwacht. Einde bezetting Islamitische Omroep Hilversum Het bestuur van de Islamitische Omroep Stichting (IOS) zal zich niet meer bezighouden met de dagelijkse gang van zaken binnen de omroep. De IOS krijgt de beschikking over een programma-directeur. De Dienstenbond CNV heeft daarover gisteren een principe-akkoord gesloten met het bestuur. De be zetting van het pand wordt maandag opgegeven. Bijna een maand geleden gingen de personeelsleden over tot bezetting van het IOS-gebouw met als eis de komst van een sterk manage ment. De niet aan leden gebonden zendgemachtigde kampt al enige jaren met bestuurlijke problemen. Sneller systeem vorderen rijbewijzen den haag Automobilisten die regelmatig onder invloed van al cohol rijden, hebben vanaf volgende week een grotere kans hun rijbewijs kwijt te raken. De politie heeft een computerprogram ma in gebruik genomen waarmee de procedure van de vorde ring van rijbewijzen aanzienlijk sneller en eenvoudiger gaat dan voorheen. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft gisteren aan de korpschef van de Haagse gemeentepolitie J. Brand het eerste exemplaar van dit expertsysteem overhandigd. Schiedam anpnog 1,8 miljoen gulden nodig. Schiedam «heeft overigens op dit ogenblik al een jenevermu seumpje. Dat is te vinden in de kelder van het Schiedams Ste delijk Museum. Het gaat hier om een wat verstopte en stati sche tentoonstelling. Het nieu we en zelfstandige jenevermu seum moet een modern muse um worden: het moet zeer toe gankelijk zijn, actief en boven dien „het hele verhaal" van de jeneverproduktie vroeger en nu vertellen. Ook wordt ingegaan op de waardering voor en de bezwaren tegen de borrel. Bovendien wordt aandacht besteed aan nevenambachten in de kuiperij en de glasindus trie. Er zal een collectie van 10.000 miniatuurflesjes te zien zijn, volgens woordvoerder Gunneweg van De Gekroonde Brandersketel een atlas van al het gedistilleerd". Verder ko men er een proeflokaal, een winkel en, als pronkstuk, een kleine maar werkende 19de moutwijnbranderij. Er worden 60.000 tot 75.000 bezoekers per jaar verwacht. Schiedam krijgt een jenevermu seum. Het gaat pas over drie jaar open, maar met de voorbe reidingen is inmiddels begon nen. Initiatiefnemer is de stich ting De Gekroonde Branderske tel uit Schiedam. Het 'Museum van het Neder lands Gedistilleerd' komt aan de Lange Haven, in het in 1985 door brand beschadigde pand van distilleerderij De Locomo tief van de firma Melchers. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Gemeenschap, was zo enthou siast over de museum-plannen, dat zij er de onderscheiding voor het „hergeven van een zin volle betekenis aan monumen ten van bedrijf en techniek" aan gaf. Behalve uit twee EG-regelin- gen is geld verworven uit de subsidiepot van Rijksmonu menten. Ook verschillende dis tillateurs, het Produktschap van gedistilleerde dranken en de ge meente Schiedam hebben in middels bijgedragen. Er is nu 3,7 miljoen gulden in kas, er is amsterdam- anp Reclamecampagnes van de jeansmerken Love en Jordache zijn alsnog toegestaan. Het col lege van beroep heeft gisteren de door de Reclame Code Com missie afgekondigde reclam everboden vernietigd. De poster van Jordache toont een vrouw die met haar armen omhoog en gekleed in een korte jurk tegen een hek staat ge leund. Voor haar knielt een man die zijn gezicht tegen de buik van de vrouw aandrukt. In de campagne van Love omhelst een van de kijker afgewende man in onderbroek met zijn spijkerbroek ter hoogte van zijn knieën een met gespeide benen staande geklede vrouw. De Re clame Code Commissie beoor deelde beide campagnes als in strijd met de goede smaak en zeden. Het college van beroep meerit Schrijver gemeentelijk rapport valt directeur Jellinekkliniek aan „Onzinnig, absoluut niet waar. Er is geen golf van nieuwe heroïnejunks." In felle bewoordingen verwerpt A. de Loor, oud-drugshulpverlener en tegenwoordig eigenaar van een drugsadviesbureau, de analyse van dr. J. Wal burg, directeur van de Amsterdamse Jellinekkliniek. „Walburgs uitspraken bevestigen zijn eigen woorden: dat er geen enkele aansluiting is tussen hulpverlening en druggebruikers." Amsterdam t;gpptie heroïneverslaafden is opge staan. Drop-outs van 13 tot 18 Walburg veroorzaakte deze jaar die via het uitgebreide cir- week ongerustheid met de me- cuit van hasj-coffeeshops aan dedeling dat in Amsterdam een de heroïne worden gebracht, nieuwe en omvangrijke genera- Op basis van zijn rapport voor de gemeente Amsterdam, dat in voorlopige versie klaar is. zegt De Loor echter: „Mijn onder zoek is uitgevoerd in consu mentenkringen en op grond daarvan maak ik een heel ande re analyse: er is helemaal geen nieuwe generatie heroïnejunks. Misschien een kleine toename in bepaalde buurten, maar in andere weer een afname. Wal burg weet niet wat er leeft op straat. En wat hij zegt kan hij niet waarmaken op basis van zijn eigen cijfers." Volgens De Loor doet Wal burg met zijn verhaal over de coffeeshops in feite niets meer dan de 'stepping-stone'-theorie uit de jaren-zestig nieuw leven inblazen: „Van hasjgebruik stapt iemand vanzelf wel over op zwaardere middelen, zeiden ze toen. Onzin. Het gebeurt wel, maar het percentage dat het doet is te klein om te kunnen stellen dat sprake is van een duidelijk patroon." Vooral een terloopse verwij zing naar house-party's is slecht gevallen bij De Loor. „In één zin maakt Walburg daarmee tien duizenden jongeren die naar house-party's gaan verdacht. Elk weekend zijn er wel vijftien, twintig van die feesten met vijf-, zesduizend man elk. Ik heb veel telefoontjes gehad van ongerus te ouders, die nu denken dat hun zoon of dochter regelrecht in de armen van heroïnedealers wordt gedreven. Pure stigmati sering. Wij geven voorlichting op die party's, we bemannen de drugs-EHBÖ en we delen con dooms uit. Er gaat wel eens wat mis, maar veel, nee. Maar zo'n opgeklopt verhaal heeft meteen gevolgen. Dit weekeinde zijn houseparty's in Vlaardingen en Nijmegen door de burgemees- nu dat de campagne van Jorda che wel door de beugel kan. Ook wordt de campagne niet als nodeloos kewetsend be schouwd of als een bedreiging voor de geestelijke volksgezond heid van minderjarigen. Volgens het college gaat van de Love-poster niet de suggestie uit dat de daarop getoonde man en vrouw geslachtsgemeen schap met elkaar hebben. De poster is dan ook niet in strijd met de code of het wetboek van strafrecht. Het college gelooft ook niet dat de meerderheid van de bevolking aanstoot neemt aan de campagne. De klachten tegen de posters waren ingediend door de bewe ging Christenen voor de Waar heid. Deze organisatie strijdt te gen de in haar ogen alsmaar groeiende stroom aanstootge vende reclameuitingen in Ne derland. den haag Tussen de palmen door kunnen de ambtenaren vanuit de centrale hal ministerie van volksgezondheid, ruimtelijke ordeningen milieu (VROM) straks kijken naar het Centraal Station in Den Haag. Op anderhalve hectare is een van de grootste kantoorgebouwen van Nederlartd neergezet. Met het project is een bedrag gemoeid van 345 miljoen gulden. Bij het realiseren van de het plannen kon architect Hoogstadc niet om het feit heen dat een tramlijn en een autoweg dwars door het gebouw lopen. Om de ge- luids- en stankoverlast te beperken, is een glazen kap om het gebouw gezet. De ambte naren zullen worden ontmoedigd om met de auto naar het werk te komen. In het nieuwe gebouw, dat deze maand wordt opgeleverd, is voor slechts 100 van de 3.000 medewer kers een gratis parkeerplaats beschikbaar. Het ministerie denkt bij de verdeling van die 100 plaatsen aan medewerkers die uit hoof de van hun functie met de auto naar het werk komen. Verder zullen invaliden en carpoolers een gratis parkeerplaats in de garage van het nieuwe gebouw krijgen. foto anp - hans Brunswijk komt morgen aan in Nederland paramaribo De werkgeversorganisaties in het wegvoervoer zijn fel tegen de invoering van een strafpun- tensysteem voor verkeersover tredingen. NOB Wegtransport en EVO reageerden gisteren verontwaardigd op de plannen van minister Maij-Weggen van verkeer. In Frankrijk heeft in voering van het 'puntenrijbe wijs' er deze week toe geleid dat vrachtwagenchauffeurs alle be langrijke wegen hebben geblok keerd. Bij verkeersovertredingen worden strafpunten op het rij bewijs genoteerd. Uiteindelijk kan dat tot intrekking van het rijbewijs leiden. Maij verwacht in de loop van 1993 een wets voorstel te kunnen indienen voor invoering van het systeem. Gezien de wetsaanpassingen die daarvoor nodig zijn, gaat Maij er vanuit dat de nieuwe re gels in Nederland niet vóór 1995 van kracht zullen worden. Vol gens Maij zullen de strafpunten preventief werken en daardoor de verkeersveiligheid verhogen. De werkgevers wijzen er op dat het strafpuntensysteem zoals dat op dit moment in Duitsland geldt en deze week in Frankrijk van kracht is gewor den, in Nederland overbodig is. In de nieuwe Wet voor het goe derenvervoer over de weg die in mei van kracht is geworden, is in de ogen van de organisaties al een strafpuntensysteem op genomen. Bij overtredingen kan dat uiteindelijk leiden tot in trekking van de tervoervergun- ning. Volgens EVO en NOB Weg transport moeten de vrachtwa genchauffeurs zich al aan een groot aantal bepalingen hou den. Niet alleen is sprake van controle op overschrijding van de maximum-snelheid, maar ook op overtredingen op het ge bied van de rijtijd, de belading en de technische staat van de vrachtwagen. Regelmatige overtredingen van de bepalingen leveren straf punten op. Die kunnen uitein delijk leiden tot intrekking van de vervoervergunning van het bedrijf. De wet heeft geen recht streeks gevolgen voor de chauf feur maar doet volgens NOB Weg-Transport en EVO „een beroep op de eigen verantwoor delijkheid van de ondernemer". Directeur M. Hallmans van NOB-Wegtransport stelt dat de Nederlandse regels daarom op dit moment zijn te verkiezen boven die in Duitsland en Frankrijk. Maij liet al op 15 juni, tijdens een uitgebreide commissie ver gadering in de Tweede Kamer, weten samen met minister Hirsch Ballin voorstander te zijn van invoering van een strafpun tensysteem. eindhoven gpd Philips beperkt de produktie van radio-, ge- luids- en televisie-apparatuur om de voor raden te verminderen. Ook de ontwikkeling produkten wordt vertraagd. Het i probeert daarmee de malaise in de sector van de consumenten-elektronica te Philips maakte onlangs bekend dat de concern-resultaten van het tweede kwartaal van 1992 slechter zullen uitvallen dan tot dusverre was verwacht. Vooral de tegenval lende verkopen van televisietoestellen en dergelijke en de lage prijzen die daarvoor bovendien worden gemaakt, zijn er de oor zaak van. De meest drastische maatregelen zijn tot dusver genomen in de televisie-fabriek van Philips in het Italiaanse Monza. Daar ligt de produktie van tijd tot tijd soms zelfs een hele week stil. Door grote onderhouds beurten aan machines naar voren te halen, wordt voorkomen dat de overschietende tijd helemaal verloren gaat. Het is niet uitgesloten dat ook elders tot verlaging van het produktieniveau tot tij delijk stilleggen van complete produktie- lijnen toe wordt besloten. De Nederland se Philipsbedrijven hebben er niet dadelijk last van. De fabrieken die ervoor in aanmer king "komen, staan allemaal in het buiten land. Het is overigens niet ongewoon dat in be drijven van Philips de produktie wordt aan gepast aan wat de markt vraagt. De slechte ter verboden en uit Utrecht heb ik een telefoontje gehad dat we niet hoeven komen." Volgens De Loor moet het „opgeklopte" verhaal van Wal burg worden gezien als „image building". ..Als signaal aan sub sidiegevers en beleidsmakers dat er wel degelijk wat aan de hand is. Want de subsidies van al die gevestigde instellingen begonnen in gevaar te raken door al die verhalen over het succesvolle Nederlandse drugs beleid en het dalende aantal junks." den haag anp lingspercentages tot de breuk lijn van 45 jaar uiteen van bijna 6 tot ruim 10 procent. Het aantal uitkeringen van minder dan een half jaar nam marginaal toe met circa een half procent. Bij de uitkeringen die langer dan een half jaar lopen, hebben zich dalingen voorge daan die variëren van 5,5 tot bijna 14 procent. Bij de bijstandsuitkeringen zonder sollicitatieplicht doet zich een vergelijkbaar beeld voor. Het aantal uitkeringen nam vorig jaar weliswaar met ruim 3.000 toe tot een kleine 180.000, maar tot 45 jaar nam het beroep op de bijstand af. Vooral bij jongeren onder de 21 jaar werd dat in 1991 zichtbaar met een vermindering van 11 procent. Twee ontwikkelingen verhin derden ook vorig jaar dat de da ling in de leeftijdscategorie tot 45 jaar in de totale cijfers tot uitdrukking kwam: steeds meer ongehuwde vrouwen en ge scheiden vrouwen krijgen een bijstandsuitkering. Indien de vermindering van het aantal jongeren onder de 21 jaar met een bijstands- of RWW-uit- kering (werkloosheidsuitkering op bijstandsniveau) blijft afne men in het tempo van 1991 zal binnen zes jaar vrijwel geen jongere meer op deze uitkerin gen zijn aangewezen. Vooral bij de RWW-uitkerin- gen heeft zich vorig jaar een Fik se vermindering voorgedaan in alle leeftijdsgroepen tot 45 jaar. Dat blijkt uit gegevens van de gemeenten die het Centraal Bu reau voor de Statistiek in ruwe vorm heeft aangeleverd aan het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Het aantal RWW-uitkeringen nam vorig jaar af met ruim 6 procent van 335.00 tot 314.00 In de leeftijdscategorieën tot 45 jaar daalde het aantal RWW'ers met 22.000. Van 45 tot 65 jaar kwamen er in 1991 1.000 RW W'ers bij. De afneming was het sterkst bij jongeren tot 21 jaar (-19 pro cent). Daarboven lopen de da- Ronny Brunswijk, leider van het Surinaamse junglecommando, komt morgen in Nederland aan. Waarschijnlijk wil hij overleg over het vredesproces plegen met zijn adviseurs in Neder land. onder wie Eddie Jozefzoon en Edwin Marchall. Zij hebben het junglecommando ook in juli 1989 bijgestaan bij onderhan delingen met de regering. Het Kourou-akkoord, dat daaruit voortvloeide, leidde tot de op richting van de gewapende Tu- cajana-indianengroep. Vóór 1 augustus moeten Brunswijk. Tucajana-leider Thomas Sabajo en de Suri naamse regering een alomvat tend vredesakkoord onderteke nen, zo was donderdag al over eengekomen in het dorp Allian ce, in aanwezigheid van presi dent Venetiaan. De illegale groepen moeten binnen twee weken na de on dertekening van het akkoord hun wapens inleveren. De ont manteling vindt plaats onder toezicht van de Organisatie van Amerikaanse Staten. den haag gpd De onderzoeksbureaus NIPO en Interview spreken elkaar tegen in hun meest recente politieke opiniepeilingen. Waar NIPO een licht herstel voor de PvdA voorspelt, scoren de sociaal-de mocraten bij Interview on veranderd laag. Ook voor de grootste regeringspartij CDA, lopen de metingen uiteen. Volgens het NIPO kan de PvdA nu rekenen op 32 zetels. Nog steeds een fors verlies ver geleken met het huidige ze telaantal (49), maar het dal waarin de PvdA het afgelopen jaar met 25 zetels constant ver keerde, lijkt verlaten. Volgens deze peiling zou de PvdA de tweede partij van het land blij ven. De cijfers van Interview ,zijn evenwel minder rooskleurig en voorspellen de PvdA 26 ze tels. Het CDA duikelt in het NIPO- onderzoek naar 45 zetels (nu 54), terwijl Interview de grootste partij 52 zetels gunt. Voor D66 verwacht het NIPO 30 zetels, te gen 31 van Interview (D66 heeft 12 kamerzetels). De WD schommelt tussen 21 zetels (NIPO) en 26 (Interview) en Groen Links tussen 10 (NIPO) en 7 (Interview). In de huidige Kamer beschikken de WD en Groen Links over respectievelijk 22 en 6 zetels. Ook voor de Cen trum Democraten geldt dat de NIPO-prognose hoger uitvalt (4 zetels) dan die van Interview (1 a 2). De verschillen in de voor spellingen kunnen zijn veroor zaakt door de verschillende mo menten waarop de peiling heeft plaatsgevonden. gang van zaken in de sector van de consu menten-elektronica maakt echter verder gaande maatregelen dan een simpele pro- duktieverlaging nodig. Philips is niet de enige die onder de ma laise lijdt. Ook de Japanse elektronica-con- cems hebben slechte resultaten tot forse verliezen toe gemeld. De concurrentie is zo groot dat de prijzen voor audio- en vi- deo-apparatuur zijn gekelderd. Daar komt bij dat grote spektakels als het Europese voetbalkampioenschap en de aanstaande Olympische Spelen (nog) niet tot een haus se in de verkoop van televisietoestellen, vi deo-recorders en dergelijke hebben geleid, terwijl daar wel van was uitgegaan. Alles over betalen en geld opnemen in het buitenland. Voor elk populair vakantieland is er één. U kunt ze gratis meenemen als u langs komt op het postkantoor. Ook zijn de vakantiekaartjes gratis verkrijgbaar bij een groot aantal ANVR-reisbureaus. POSTBANK^

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3