KZ Leiden: werk aan de winkel Zaterdagvoetbal blijft gewoon 'op de radio' Sport Rugbystrijd in Nederland ZATERDAG 4 JUL11992 rob onderwater Hij is het gezicht van Forescate. In de afgelopen week en in dit weekeinde is zijn markante hoofd niet weg te denken achter de bar van de Voorschotense ten nisvereniging. Hoedje (met op schrift Jobobo) bril, krulsnor, 'hoogblon de' bakkebaarden en altijd bezig met ee en een hapje. Jolmer Canter Visscher. Van adel zeker? „Ia, van de arme tak. Zonder dollen, volgens mij zit er weinig adellijks aan. Mijn voornaam is in elk geval Fries. Ze noemen s gewoon 'Jol'." Een week vakantie nemen om van 's ochtends vroeg tot diep in de nacht uren te draaien achter de bar. Wat bezielt een mens? „Ik doe dit alleen tijdens het open toernooi van de club. Het is gewoon leuk werk. We heb ben de naam een gezellig toer nooi te zijn en dat willen we graag zo houden. De mensen die hier komen moeten het naar hun zin hebben, dat is de be doeling. Ik laat in zo'n week niets aan het toeval over. Zelfs in bed lig ik nog aan de bar te denken. Dan vraag ik me op eens af of er nog wel voldoende uitjes zijn voor bij de ha ring." Terecht, want het broodje haring is het stokpaardje van Fo rescate. „In feite wel. Als ik in de weken voor ons toernooi ergens op een park kom zeggen ze al 'Joh Jol, heb je weer haring straks?' Dat is toch wel leuk. Maar we game set match Naam: Jolmer Can ter Visscher Leeftijd: 54 jaar Beroep: beveili gingsbeambte Club: Forescate hebben natuurlijk meer dingen dan het broodje ha ring." Maar geen dag schotel... „Nee. daar is onze keuken niet op voorbereid. Ik heb het daar wel eens over met barper- soneel van andere tennisclubs. Het zou voor ons niet rendabel zijn. Aan alle soorten broodjes hebben we onze handen al vol. Dat is vaak het probleem voor de mensen achter de bar. De bierpomp be dienen willen en kunnen ze al lemaal. Maar een vers bakkie thee zetten of een broodje kro ket maken houdt nogal op. En dan heb ik het nog niet over het ophalen van lege glazen. Daar om let ik vooral op dat soort dingen. Als ik het iemand moet vragen die een sjagrijnig gezicht trekt, doe ik het liever zelf" Heeft u meer verstand van een bitterbal dan van een tennisbal? „Dat denk ik wel ja." Ziet u eigenlijk wel een tennis bal in zo'n week? „Weinig. Dat geeft ook niet, al ben ik helemaal gek van tennis. Om te kijken dan. Zelf heb ik nog nooit een bal gesla gen. Of toch, een keertje heb ik het geprobeerd, maar mijn kinderen (Tammera. Remco en Bjöm) riepen dat ik direct moest stoppen. Het zag er niet uit. Ik ben voor die sport niet in de wieg gelegd. Daar ben ik 'streberig' i het j dere punt zou il proberen te pik ken." De Nederlandse Rugbybond (NRB) organiseert volgend jaar één van de voorronden om de wereldbeker. Nederland is ingedeeld in een groep met Italië, Zweden en Tsjechoslowakije, als dat land dan nog onder die naam op sportief gebied optreedt. Nederland heeft voorgesteld de wedstrijden van 11 tot 17 maart 1993 in toemooi- vorm te houden op een woensdag, zondag en woensdag. De eind ronde om de wereldbeker wordt in 1995 in Zuid-Afrika afgewerkt. SPORT OP TV Nieuwe korfbalclub heeft nog veel zaakjes te regelen Het zaterdagvoetbal trekt veel publiek en geniet in de huiskamers ook een enorme populariteit. Dat zal wel zo blijven, ondanks het verdwijnen v^n NCRV Sport en TROS Aktua Sport op zaterdag. foto loek zuyderduin hilversum herman joustra Ook al scoort de thuisploeg niet en schopt de tegenstander geen deuk in een pakje boter, dan nog wordt er vaak stevig ge juicht bij Quick Boys, Rijns- burgse Boys of Noordwijk. Of er trekt een golf van ontzetting door de stadionnetjes, ook al ligt het spel stil voor een onge vaarlijke vrije trap ter hoogte van de middenlijn. De reden: met de in overvloed aanwezige transistorradiootjes valt het sco reverloop bij de wedstrijden van de concurrenten uitstekend te volgen. En in de huiskamer is het ook goed toeven op zaterdagmid dag. Met dank vooral aan NCRV sport en TROS Aktua Sport. Al leen, kan dat binnenkort nog? NCRV Sport maakte vorige week op Radio 5 de laatste za terdaguitzending, na ruim 25 jaar trouwe dienst. De verschui ving naar die slecht besluisterde zender in januari - tot die tijd had de NCRV uitgezonden op Radio 3 - was wat dat betreft al een veeg teken. De omroep werd het slachtoffer van de nieuwe zenderindeling door de samenwerking tussen AVRO, KRO en NOS. Omdat inmiddels de EO en de VPRO de A-status hebben bereikt, moet de NCRV nog eens wat zendtijd inleveren. NCRV Sport is nu de pineut. „Een enorme klap", zegt Eddy Jansen, chef van NCRV Sport, „Al had ik wel in de gaten dat de verhuizing naar Radio 5 het be gin van het einde was." Helemaal verdwijnt het pro gramma niet, er wordt nog wel uitgezonden op vrijdagavond. Jansen: „De meeste medewer kers proberen we op die manier nog aan het werk te houden. Maar verder, of we op die ma nier nog aandacht kunnen be steden aan het zaterdagvoetbal, bij voorbeeld met voorbeschou wingen, dat moeten we nog be kijken." Het wordt nog erger. Op Ra dio 1 geeft TROS Aktua Sport op 3 oktober de pijp aan Maarten, na bijna vier jaar in de ether te zijn geweest. Ook door een an dere zenderindeling. Pim van de Bosch, eindredacteur en re gisseur van het programma, is daar nog beduusd van. „Voor ons kwam het toch vrij onver wacht. Nu hebben we helemaal geen sportprogramma meer op de radio. Gelukkig heeft het nauwelijks personele conse quenties. Ik ben de enige vaste medewerker. Ik ga binnenkort voor de NOS naar Barcelona, dus ik denk wel weer aan de bak te komen. En ik heb begrepen dat de freelancers, ook van de N.CRV trouwens, voor het me rendeel zullen worden ingezet bij de NOS." Bij Langs de Lijn wel te ver staan. Dat programma komt, ook op elke zaterdag, in de plaats van TROS Aktua Sport. Alleen is dat nu juist een pro gramma dat niet bekend staal om zijn liefde voor de ama teursport. Is het dan groten deels afgelopen met het ama teurvoetbal op de radio, on: danks het 'overnemen' van de freelancers? Ferry de Groot, chef van Langs de Lijn, denkt van niet. „Zaterdagvoetbal? We hebben nog geen invulling aan het nieuwe programma gegeven, we hebben nog niet iedereen kunnen bereiken. Er wordt nog druk overleg gevoerd met de andere omroepen, met de me dewerkers daar. Bovendien zijn we nu volop bezig met de Tour en Barcelona, maar het is zeker niet uitgesloten dat we wat aan het zaterdagvoetbal gaan doen. Trouwens, de NCRV en de TROS hebben wat dat betreft een traditie opgebouwd. Wie ben ik om dat te gaan afbreken? De geringe belangstelling tot nu toe van de NOS voor de amateurs heeft zo zijn oorza ken, zegt De Groot. „Langs de Lijn op zondag brengt nooit amateurvoetbal. Wel tussen standen, uitslagen en rubrieken, daar hebben we een vaste me dewerker voor, maar geen live- verslagen. Dat heeft een prakti sche reden. Op zondag is er be taald voetbal, de risicowedstrij den bij voorbeeld, dat zijn de meest aantrekkelijke wedstrij den. Dan is er geen ruimte meer voor amateurvoetbal." „Op zaterdagmiddag ligt dat anders, ook al moet ik wel zeg gen dat we het accent altijd op topsport zullen laten liggen. Of we ook de lagere regionen aan bod laten komen is daarom de vraag, maar IJsselmeervogels, een van de bekendste amateur- clubs in Nederland, zul je moei lijk kunnen laten liggen." „Het is verder een kwestie van geld, een scherpere priori teitenstelling. Vroeger konden beeld te noemen, pog wel eens een handbalwedstrijdje tegen aan gooien. Dat zal nu minder makkelijk kunnen. We zullen niet alles meer kunnen ver slaan." Misschien dat daar dan de ruimte ligt voor een regionale omroep als Radio West? „Nou nee, dat denk ik niet", meldt een woordvoerder van de sport redactie. „We houden hetzelfde concept, het aantal onderwer pen wordt niet uitgebreid, we nemen geen extra mensen aan. We blijven tenslotte een regio nale omroep. De NCRV en de TROS verdwijnen dan wel, maar de NOS komt er voor in de plaats. In het gunstigste geval zou het alleen voor ons kunnen betekenen dat we meer luiste raars trekken. Het zaterdagvoct- bal is nu eenmaal heel populair op de radio. In een razendsnel tempo is de fusie tussen de Leidse korfbalclubs Ons Eiland en Zuiderkwartier tot stand ge bracht. Tussen het afspringen van de samenwerking van Ons Eiland met De Algemene en KNS en het oprichten van KZ Leiden lag krap twee maanden. korfbalmedewerker In die tijd werden de wederzijd se intenties uitgesproken, kwa men de besturen tot een fusie- voorstel en werd ten slotte, op 25 juni de zaak door de twee le denvergaderingen beklonken. Met vereende krachten bereidt het bestuur van de nieuwe club zich nu voor op het nieuwe sei- Arnout van Lunteren, de eer ste voorzitter van KZ Leiden en de laatste van Zuiderkwartier, en vice-voorzitter Chris Soudan, oud-praeses van Ons Eiland, roemen het enthousiasme waarmee het kader werkt aan een flitsende start voor de nieu we club. „We moeten nog een heleboel zaken regelen", bena drukt het tweetal omstandig. „Met man en macht zijn we be zig om alles nog voor septem ber rond te krijgen", verwoordt Van Lunteren. „Donderdag avond hadden we de ledenver gaderingen en de zaterdagoch tend daarna had het nieuwe be stuur de eerste vergadering. Dinsdag zijn we vervolgens met tc, jeugdcommissie en pr-club om de tafel gaan zitten. Ieder een popelde om aan het werk te gaan." Een van de eerste hindernis sen die op technisch gebied moest worden genomen was de verdeling van de teams over za terdag en zondag. Ingedeeld op sterkte zal het circa driehonderd leden tellende KZ Leiden met drié zaterdag-(senioren-) ploe gen deelnemen aan de compe titie van de afdeling Rijndelf land. Met KZ Leiden 4 in de re serve derde klasse als hoogst spelende ploeg. Deze opmerke lijk lage inzet voor de zaterdag is mede te wijten aan het afha ken van drie leden van het eer ste team van Ons Eiland. Zij volgen ex-Ons Eiland trainer Axel Bouwman, die bij Madjoe nieuw onderdak vond. „Hij zou in principe ook bij KZ Leiden terecht hebben gekund", bena drukt Soudan. „Maar we heb ben hem niet tegen willen hou den. Van de resterende spelers van Ons Eiland 1 willen er drie een gooi doen naar een hogere plek en zij kiezen er daarom voor om ook op zondag te spe len. Het niveau van het hoogste nu nog samen te stellen zater dagteam is echt niet meer dan vierde klasse." Voortbestaan Het afhaken van dit drietal is de enige smet op het verder voort varend en voorspoedig verlopen samengaan. „In de loop van ja nuari of februari", blikt Chris Soudan terug, „heb ik voor het eerst met Arnout gepraat over mogelijkheden van samenwer king. Heel informeel natuurlijk, zonder intenties uit te spreken." De reden was heel prozaïsch. Al geruime tijd is het speelterrein van Ons Eiland aan de Brahm- slaan onderwerp van gemeente lijke gesprekken over bouw plannen. De mededeling, dat begin 1993 de spade definitief in de grond zou gaan, zette het voortbestaan van de in 1947 op gerichte club op het spel. „Binnen het bestuur van Zuw derkwartier is daarna gepraat over de opties van Ons Eiland", aldus Amout van Lunteren. „Ooit werd door de toenmalige sportwethouder Tesselaar ons veld als eerste uitwijkmogelijk heid genoemd. Ons Eiland had in het verleden al eens aan de Montgomerystraat gespeeld en op de strook waar de kleedka mers en de clubhuizen van De Danaïden en Zuiderkwartier staan, mag gebouwd worden". Op 25 maart peilde het be stuur Ons Eiland de voorkeur van de leden voor een mogelijke fusiepartner. Na het toekennen van punten kwamen achtereen volgens De Algemene, Crescen do, Zuiderkwartier en KNS als favorieten naar voren. Het lukte in de maanden daarna niet om een samenwerkingsverband tussen Ons Eiland, De Algeme ne en KNS tot stand te brengen. Op 28 april gingen de drie clubs uiteen. Soudan wil er niet veel woorden meer aan vuilmaken. „De toonzetting van De Alge mene bepaalde de afloop. Ze legden keiharde eisen op tafel, terwijl de andere partners zon der voorwaarden vooraf de fu- siegesprekken wilden begin nen". Dezelfde avond legden Ons Eiland en KNS nog wel contacten met Crescendo. Tot een formeel gesprek kwam het niet meer, omdat snel duidelijk werd dat De Algemene al eerder toenadering had gezocht tot Crescendo. Vooruitzien De gesprekken met Zuiderkwar tier verliepen in een veel opener sfeer. Pal voor de op 9 mei ge houden voorjaarsvergadering van Zuiderkwartier vonden de eerste serieuze contacten plaats op bestuursniveau. Het agenda punt 'samenwerking met ande re clubs' leidde tot emotionele discussies. Achteraf beschouwt Van Lunteren deze vergadering als cruciaal. „Als men toen falie kant tegen zou zijn geweest, waren we als bestuur nooit deze weg ingeslagen. Het zou een heilloze weg zijn geweest. Het bestuur is er voor de leden en niet andersom. Maar van een bestuur mag wel worden ver wacht dat het vooruit kijkt, soms zelfs verder dan de leden op het eerste gezicht willen De wijze waarop we met Zui derkwartier hebben onderhan deld was zeer open", roemt Chris Soudan. „Zakelijk en ra tioneel hebben we de zaken af gehandeld." „Zakelijk moet niet verkeerd worden uitgelegd", be nadrukt Van Lunteren. „De in tentie was niet alleen te kijken naar de voordelen die je voor je eigen vereniging zou kunnen behalen. Ook de andere partij moest voordeel hebben bij het resultaat. Het gevolg daarvan is dat iedereen er nu positief te genover staat en er geen win naars of verliezers zijn." Voortvarendheid was een an der kenmerk van de gesprek ken. Op 2 juni vatten de bestu ren de officiële fusiebespreken aan om een week later reeds de opgestelde voorstellen te accor deren. De afronding vond op 25 Chris Soudan en Arnout van Lunteren zijn dik tevreden over de snelle fusie. Maar ze realiseren zich terdege dat KZ Leiden nog veel te doen heeft. foto holvast juni plaats. De ledenvergade ring van Ons Eiland stemde unaniem in met de fusie, bij Zuiderkwartier schaarde ruim tachtig procent zich erachter. KZ Leiden, de roepnaam van Korfbalvereniging Zuiderkwar tier Leiden, was een feit. „We hebben een korte tijd ge had van onderhandelen", vat Chris Soudan nog eens samen. „Het voordeel is dat de leden snel duidelijkheid kon worden geboden over de gang van za ken. Het nadeel is dat er nu nog erg veel moet worden gedaan. De juridische afwikkeling zal bij voorbeeld pas na de zomer ge beuren. Ons nieuwe shirt met z'n verticale rode en blauwe ba nen is werkelijk heel mooi en biedt iedereen nog een herinne ring aan de oude clubkleuren. Maar het blijkt erg lastig te pro duceren en we moeten nog maar zien of de shirts ook op tijd klaar zijn."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23