Vlaanderen en Wallonië naderen de ontknoping WAAR KAN IEDEREEN ZICH GROTER VOORDOEN DAN 'IE IS? Populariteit Ross Perot kan niet voortduren Feiten &Meningen Help de prins aan een partner ZATERDAG 4 JUL11992 2 40i«r MAJJURODAM MADURODAM. HÉÉÉL NEDERLAND AAN IE VOETEN 'Sire, laat mij u de waarheid zeggen: er bestaan geen Belgen Aan de frontièrelinguistique (de taalgrens) klinkt het dapper: niets is be spreekbaar. Maar wanneer het land in nood is, vinden Belgische politici alles 'beluisterbaar'. En zo luisteren Walen en Vlamingen al bijna drie maanden vanuit hun loopgraven met rode oortjes naar eikaars voorstellen om België op te delen. Een eco-tax om de Franstalige leraren te kunnen betalen, gewes ten die internationale verdragen mogen afsluiten, een deling van de torenho ge staatsschuld; niets mag, alles kan. De bevolking reageert gelaten, bijna on verschillig. En toch nadert België de ontknoping. BRUSSEL «PETER DE VRIES CORRESPONDENT De 'Dialoog van Gemeenschap tot Ge meenschap' is een manmoedige poging van Vlaamse en Waalse politici, uit zowel oppo sitie als regeringspartijen, om voor eens en voor altijd de tegenstelling tussen de twee Belgische volkeren te regelen, en het land om te vormen tot een federale staat. Ko mende week moeten er door de zeven par tijvoorzitters spijkers met koppen worden geslagen. De al weken slepende Dialoog wordt aan beide kanten van de taalgrens met schouderophalen begroet. Wellicht komt het doordat België al zo vaak aan de rand van de afgrond heeft gestaan, en het niet de eerste keer is dat het einde wordt aangekondigd. Mogelijk gaat de oor zaak schuil in de openlijke haat-liefde-ver houding die de bewoners met hun natie onderhouden. En waarschijnlijk speelt ook één eigenschap een rol die Vlamingen en Walen delen, namelijk hun onbegrensde wantrouwen in politici. Hoe drukker de 'Wetstraatse arrangeurs' zich maken, des te minder het uitmaakt. Afkeer In zijn werkkamer in de Brusselse wijk St. Gilles zegt voormalig premier Wilfried Mar tens: „Het duurt te lang. Je kunt niet dertig jaar lang de staat hervormen zonder dat het proces gecompromitteerd raakt. De meer derheid van de publieke opinie laat afkeer blijken, of keert zich tot het extreem-rechtse Vlaams Blok". Luc Huyse, professor in de politicologie aan de universiteit van Leuven: „Het is als een echtscheiding waar de advocaten bij zijn gehaald. De juridische experts hebben een motor in beweging gezet van ontbinding. En geen van de partners vraagt zich nog af: willen we dat wel". Slechts een enkeling ge looft in de goede afloop. Wie iets wil begrijpen van de nooit aflaten de taalstrijd, de communautaire tegenstel- De inwoners van Brussel worden zowel door Vlamingen als Walen gewantrouwd, en pogen dcyirgaans zelf buiten de strijd te blijven. FOTO GPD ARCHIEF ling, moet zich eigenlijk verdiepen in de ge schiedenis van het bufferstaatje.dat de Eu ropese supermachten in 1830 creëerden. Het is de historie van twee volkeren die weinig op elkaar tegen hebben en in meer derheid vreedzaam langs elkaar heen leven. Het dichtstbijzijnde vakantieoord is voor een Vlaming de Ardennen en voor een Waal de kust, maar eikaars kranten leest men niet, en de media negeren 'de andere kant'. Allebei genieten ze van the Belgian way of life, op zichzelf teruggetrokken, pragma tisch, wars van scherpslijperij. Het enige dat ze niet kunnen toelaten, is dat de ander de baas speelt. Het is een historisch gevecht dat in de ziel van elke Belg voortleeft. Elke gebeurtenis le vert nieuwe munitie, simpelweg omdat de twee landsdelen onderling verschillen. Er is het door en door katholieke Vlaanderen, ooit achterlijk boerenland dat zich econo misch omhooggewerkt heeft. Waar de taal en cultuur ternauwernood konden worden gered van een verstikkingsdood tussen lo kale dialecten of opgelegd Frans. En er is Wallonië, met de ooit rijke en machtige aristocratie en het georganiseerde socialis me van de mijnen en zware industrie. Zij zijn in de minderheid geraakt, en lijden on der economisch verval. Jules Destrée, de Waalse leider die in de Vlaamse emancipatie een bedreiging zag voor de Franstalige staat, vatte het pro bleem in 1912 al in een brief aan de koning bondig samen. „Sire, laat mij U nu de waar heid zeggen, de grote en afschrikwekkende waarheid: er zijn geen Belgen." Destrée ontwaarde naast Vlamingen en Walen slechts twee groepen Belgen: 'het of ficiële wereldje', en de Brusselaars. De me rendeels Franstalige bewoners van deze stad in het Vlaamse land worden door beide kampen gewantrouwd, en pogen zelf bui ten de strijd te blijven. „De Brusselaars dra gen hun portemonnee aan de Vlaamse kant en hun hart aan de Franse", zei een topon dernemer laatst nog. Jeugddroom Het 'officiële wereldje' is sinds 1912 bijge draaid. Degenen die de Belgische eenheids staat willen behouden zijn volgens Hugo Schiltz, de Vlaamsnationalistische voorzit ter van De Dialoog, „niet meer uitgespro ken actief, wel nog latent. Ze hebben het nog altijd niet begrepen". Ook aan gene zij de van de taalgrens wordt vaker hardop ge dacht over een boedelscheiding. José Hap part, de onruststoker uit Voeren die inmid dels een glanzende carrière maakt binnen de Parti Socialiste, sprak zich laatst uit voor de 'likwidatie' van het land. Binnenkort wordt België in de grondwet of ficiéél als 'federatie' omschreven. „Mijn jeugddroom gaat in vervulling", zegt de geestelijk vader van de staatshervorming Wilfried Martens. „Tussen droom en daad, staan wetten in de weg, en praktische be zwaren", declameert hij de schrijver Els- schot. Want de Vlaamse en Waalse politici hebben in al die jaren van hervormingen van het land een evenwichtsoefening gemaakt. De WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Het verhaal over het Ameri kaanse volk en Ross Perot, de miljardair uit Texas die vrijwel zeker gaat meedoen aan de race naar het Witte Huis, begint een beetje te lijken op het verhaal van een verliefdheid. Zoals mensen in de eerste stadia van verliefdheid niets kwaads over De Bewonderde kunnen horen, zo heeft ook een groot deel van de Amerikanen zich tot dusver En die verhalen zijn ruim ver schenen, in allerlei kranten. Ze gingen over Perots financiën, over de vuile trucs die hij uit dacht om tegenstanders te vloe ren, over de manier waarop hij probeerde uit militaire dienst te Het volk las en vergat. De popu lariteit van Ross Perot steeg met de dag en half juni was de klei ne man met de grote oren po pulairder dan president Bush en aanzienlijk meer in trek dan de Democratische presidentskan didaat Clinton. Het volk heeft Perot tot dusver ook gaarne vergeven dat hij nog niet heeft laten weten wat hij ei genlijk wil, als hij in het Witte Huis zou komen te zitten. Hij heeft nog niets bekendgemaakt dat op een verkiezingsprogram ma lijkt. Als je een redevoering van hem hoort, krommen je tenen zich samen vanwege de, zelfs naar Amerikaanse begrippen, niets zeggende en vrijblijvende bana liteiten die zijn mond verlaten. Dit zei hij bijvoorbeeld vorige week in een speech letterlijk over Amerika's verkrotte bin nensteden: „We mogen onze steden niet in de steek laten. We moeten ze opnieuw opbouwen. We moeten niet opgeven. Laten we zien wat we moeten doen, en het dan doen. Wilt u me daarbij helpen"? „Ja"!, brulde het publiek. En dit had hij in diezelfde speech te zeggen over het drug sprobleem: „Gelooft iemand hier dat we een groot land kun nen zijn zolang hier zoveel co caïnegebruik is? Publiek: „Nee"! „Bent u Waar om niet meer te praten, maar iets te doen?" Publiek: „Ja"! Aanhangers van presidentskandidaat Ross Perot trachten te voorkomen dat homoseksuelen een redevoering van hun leider in Boston verstoren. Perot heeft bij verschillende gelegenheden laten blijken, feeen homo vriend te zijn. FOTO AFP Perot: „O.K., als u er iets aan wil doen, dan kunnen we het doen. Als u niet iets wilt doen, kunnen we het niet doen". Theater Dit moge leuk theater zijn, maar inhoudelijk stelt het allemaal natuurlijk niets voor. Perot ver telt niet hoe hij de problemen wil oplossen, welke offers er dan moeten worden gebracht, wat het gaat kosten, waar dat geld vandaan komt, niets van dat al les. Waar hij wel wat specifieker is, maakt hij gebruik van onrealis tisch Winkende beloftes. Zo heeft hij gezegd het tekort op de federale begroting omlaag te willen brengen door effectiever belasting tè innen en door rijke mensen te vragen vrijwillig af te zien van hun recht op aow. On zin dus. Het merkwaardige is dat de Amerikanen dat tot nu toe niet alleen voor zoete koek hebben geslikt, maar het ook nog een bewonderenswaardigsoort vaagheid vinden. Programma's, immers, zijn voor politici, en politici zijn in de ogen van de modale Amerikaan momenteel verachtelijker dan aasvliegen. Maar dat zal ongetwijfeld gaan veranderen, de komende maan den. Om bij de vergelijWng met verliefdheid te blijven: de mees te verliefden stellen zich voor ze tot een definitieve verbintenis overgaan, toch ook wat vragen als: Waarom mag ik nooit pra ten als Studio Sport aan is? Of: Wil ik wel trouwen met een vrouw die alle cd's van Rob de Nijs heeft? Perot zal vroeger of later met een verWezingsprogramma moeten komen, en elk pro gramma zal hem stemmen gaan kosten. Het is bekend bij voorbeeld dat hij voor vrije abortus is, dus weg zijn de te genstanders van vrije abortus. Hij is voorstander van vormen van protectionisme, dus dat gaat hem problemen met een deel van Amerika's bedrijfsleven opleveren. Hij is tegenstander van wetten die positieve discri minatie regelen (die niet-blan- ken een representatief aantal banen garanderen). En, dat gaat hem problemen met zwarte Amerikanen opleveren. Bedenkelijk Kortom, Perots antwoorden op terechte vragen gaan hem stemmen kosten, de komende maanden. Daar komt nog iets bij. Het beeld dat begint op te doemen over Perots persoon lijkheid begint zoetjesaan nogal bedenkelijke kanten te tonen. Een paar voorbeelden: De Washington Post meldde zondag dat Perot vanaf 1986 als een soort detective onderzoek naar George Bush had laten doen, omdat hij onvoldoende steun van hem had gekregen bij onderzoek naar Amerikaanse krijgsgevangenen die mogelijk nog in Indo-China gevangenen zitten. Dat onderzoek had on der meer betrekking op de fi nanciële handel en wandel van Bush en twee van zijn zoons, Bush' aandeel in de Iran-affaire en andere sectoren; Volgens het doorgaans be trouwbare weekblad New Repu blic liet Perot detectives onder zoek doen naar zijn eigen kin- deren; Perot stelde in de jaren '80 de politie van Dallas voor om zwarte wijken af te grendelen en van huis tot huis naar drugs te zoeken; Een voormalige medewerker personeelszaken van Perot zei dat haar baas de instructie had gegeven om niemand met een slappe handdruk aan te nemen, omdat dat wel eens een homo seksueel zou kunnen zijn; Enzovoorts, enzovoorts. Het beeld dat je van Perot krijgt, is dat van een man die om te be ginnen absoluut niet tegen zijn verlies kan, en koste wat het kost zijn zin moet krijgen. Op zichzelf is dat niet zo'n slechte eigenschapje kunt er miljar dair mee worden maar in de politiek is die grondhouding niet gewenst. Politiek is de kunst van het haalbare en in Amerika, met z'n strenge schei ding van wetgevende en uitvoe rende macht, kan alleen door compromissen iets bereikt wor den. Vernieling Daar komt bij dat Perot, en daar zijn nog massa's voorbeelden van te geven, letterlijk alles zal doen om zijn tegenstanders in de vernieling te helpen. Een voudig een kogel in het hart is voor hem niet genoeg, hij moet zijn vijand ook nog doodsteken, vertrappen, verbranden en door de wc spoelen. Je ziet verder bij hem een flinke scheut paranoia. Tenslotte heeft Perot de afgelo pen jaren bij verschillende gele genheden gevaarlijk dicht bij de rand geopereerd van wat nog door de wet wordt toegestaan. Perot ontkent alle aantijgingen categorisch. Maar hij is deze week, ■speciaal door de onthul ling van niemand minder dan Watergate-journalist Bob Woodward in de Washington Post over Perots detective-werk naar Bush, voor het eerst in het defensief gedrongen. STANDPLAATS TOKYO Waar komt België beter tot uiting dan in het Bn dragen hun portemonnee aan de Vlaamse kant i balk loopt niet alleen letterlijk, maar ook fi guurlijk door heel België. Er zijn vijf (deel- Jregeringen, tienduizenden politieke amb tenaren, een onbegrijpelijke kluwen van re gels. Of het nu om benoemingen, de slui ting van stationnetjes of de investeringen in röntgenapparatuur in ziekenhuizen gaat, elke keer wordt geprobeerd de balans te be waren. Politicoloog Huyse: „De staatshervorming is een probleem met vele levens en met een eigen dynamiek. Telkens weer voegen poli tici er een nieuw element aan toe. Zij draai en in een vacuüm rond". Martens: „Er zijn teveel politici die de communautaire tegen stelling gebruiken om er profijt uit te halen, de aandacht afleiden van andere kwesties. Dat is catastrofaal. Het proces kan alleen slagen wanneer beide kanten bereid zijn af spraken na te komen een soort Bunde- streu aan de dag leggen en niet elke keer dreigen het systeem te vergiftigen". Het resultaat mag er zijn: de hoogste staats schuld van Europa, een indrukwekkende ;else café 'A la Mort Subite', dat zijn naam dankt i hun hart aan de Franse." lijst onopgeloste juridische en politieke schandalen, verloederde scholen en wijken, en een milieuzorg die nog in de kinder schoenen staat. Versukkeling De nieuwste episode in de staatshervor ming wijkt wat dat betreft niet af van de voorgaande: weer wordt er van alles bijge: sleept. Centrale gespreksthema van de Dia loog is, wat de Vlamingen betreft, de vervol making van hun autonomie, uitmondend in een direct gekozen gewestelijk parle ment De Walen zijn uit op zoveel mogelijk geld, op korte termijn nodig om de beloofde salarisverhogingen aan Franstalige leraren te kunnen betalen. Het tekent de economi sche versukkeling waarin Wallonië is ge raakt. De voorgestelde oplossingen mogen er zijn. Ze variëren van splitsingen van de staats schuld tot belastingheffing per gewest of een nationale energieheffing. Dat laatste vinden de Groenen nodig om de plan- het befaamde geuzenbier? „De Brusselaars FOTO POTOPERSBUREAU DE BOER ARCHIEF nen aan de vereiste tweederde meerderheid te helpenprachtig. Maar dë liberalen zijn weggelopen uit de Dialoog, kwaad over de ze 'hold-up op de belastingbetaler'. Huyse: „Zo houden ze hun handen vrij bij de ge plande electorale inbraak bij de Vlaams na tionalisten". Voor de rooms-rode regering Dehaene is de Dialoog er op of er onder. Bij een misluk king is de val van zijn kabinet nakend, en dreigt een herhaling van de verkiezingen van vorig jaar. Toen verloren alle traditione le partijen, en boekte alleen het Vlaams Blok winst. Dehaene zal al zijn vaardigheden als com- promissenmaker nodig hebben om dat te vermijden. En de oplossing zal Belgisch zijn: een beetje hier, een beetje daar, niets definitief regelen. Want dat gebeurt in het land waar alles voorlopig is, nooit. Alleen al daarom zijn er Belgen die wensen dat hun staat het tijdelijke voor het eeuwige verwis selt. Of ik niet wat adviezen kon ge ven voor de Japanse kroonprins om een bruid in de wacht te sle pen. Het Japanse damesblad 'Ladies Own Weekly' wilde graag van correspondenten uit landen met een koningshuis weten wat volgen hen de oor zaak is dat prins Hiro, de oudste zoon van keizer Akihito, op zijn 32e nog steeds ongetrouwd is. Mijn beste advies aan de kroon prins was: het keizerlijk huis verlaten. Het vooruitzicht prinses en uit eindelijk keizerin te worden, is in Japan uiterst onaantrekkelijk Tegenwoordig heeft elke Japan se twintiger wel een beter alter natief dan zich levenslang op te sluiten tussen neerbuigende, adellijke hofdames en protocol- fanatieke ambtenaren. De kroonprins heeft nog geen blijk gegeven van een sprankelende persoonlijkheid die daar ruim schoots tegen opweegt. Dat was uiteraard niet precies wat de redacteur van 'Ladies Own Weekly' wilde horen. Hoe meer keizerlijke familie, hoe be ter voor een damesblad. 'Ladies Own Weekly' zit, net als alle an dere bladen in Japan, dan ook behoorlijk in haar maag met de zelf aangegane afspraak met het aartsconsevatieve 'Kunaicho' (het bureau voor de keizelijke hofhouding) om zich te onthou den van verslaggeving over het huwelijk van de kroonprins tot dat de verloving wereldkundig is gemaakt. Het is voor mij onbegrijpijk hoe de Japanse media hebben kun nen instemmen met een af spraak waarmee ze hun eigeri vrijheid inperken. Blijkbaar voe len Japanse journalisten zich meer Japanner dan journalist. Wie zou het op zijn geweten willen hebben het voortbestaan van het keizerlijk huis in gevaar te brengen omwille van een ho gere oplage? Het idee achter het verzoek van Kunaicho is name lijk, dat de opdringerige pers eventuele kandidates voor een huwelijk met de kroonprins zou afschrikken. De Japanse pers is niet puur uit eigen vrije wil zo inschikkelijk. Kunaicho dreigt eenieder die de afspraak schendt, te straffen door het betreffende blad ver dere toegang tot persconferen ties over het keizerlijk huis te ontzeggen. En de maatstaven van Kunaicho zijn streng. An derhalf jaar geleden is een foto graaf de toegang tot het keizer lijk paleis ontzegd, omdat hij tij dens het poseren voor de staat sieportretten afdrukte toen een prinses met haar hand het haar van haar man schikte. „Als we maar een kwart moch ten van wat de Britse pers mag, dan waren we al een heel eind", verzucht de redacteur. Maar hij houdt zich in, want hij wil niet het riciso lopen het nieuws over de bruid straks uit een ander blad te moeten vernemen. Dat zo moielijk wordt gedaan, bete kent immers dat er een verlo ving in zicht is. Het interview met mij is maar behelpen; het is een gevolg van de zelfcensuur. Om het toch nog leuk te maken, suggereer ik dat het misschien zou helpen om prins Hiro's timide imago te doorbreken. Daartoe zou hij zijn vliegbrevet moeten halen. Ook zou het volgens mij schelen als er de voorwaarden waaraan de toekomstige keizerin moet voldoen, wat worden aangepast Nu is men op zoek naar een volbloed Japanse die kleiner is dan 1,62 meter, de lengte van de prins. En dat, terwijl de enige vrouw voor wie prins Hiro ooit uit zichzelf belangstelling heeft getoond een forse Amerikaanse is: op zijn studentenkamer in Oxford had hij een poster han gen van filmster Brooke Shields. ELBRICH FENNEMA CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2