'Klasse-expositie' in Noordwijk Theater heeft genoeg van gebedel Cultuur&Kunst Herman Gorterprijs voor 'Eiland' van Van Toorn After Nature houdt op Opera van Haydn op Lakenfeesten Zomerconcerten al traditie ZATERDAG4JUL11992 AMSTERDAM FRANQOISE LEDEBOER Het Openluchttheater in het Amsterdamse Bos trekt in juli en augustus jaarlijks 20.000 be zoekers, van wie er velen nooit een schouwburg van binnen zien. Alle mooie formuleringen over cultuurspreiding en parti cipatie ten spijt, ziet het er ech ter naar uit dat de komende voorstelling van 'De Scheiding van Figaro' van Odön von Hor- vath de laatste produktie wordt. Tenzij er een wonder gebeurt, laten regisseur Frances Sanders en zakelijk leider Hilje Thiescheffer van Theater 'Het Amsterdamse Bos' daarna on herroepelijk het doek vallen. Zij brengen het niet langer op'vol gend jaar weer te moeten bede len om opnieuw veel te weinig subsidie. „We betalen nu salarissen waar ze zich tijdens de indus triële revolutie nog voor hadden geschaamd. En soms is er niet eens geld voor een extra doos spijkers", licht een verontwaar digde Sanders voor alle duide lijkheid nader toe. Met de hoge bezoekersaantallen als forse steun in de mg leek het terecht bij de gemeente Amsterdam een structurele meerjarige sub sidie van twee ton aan te vragen in het kader van het Amster damse Kunstenplan. 'Het Am sterdamse Bos' hoefde zo ook niet meer mee te doen aan de frustrerende jaarlijkse dans om de geldpot voor incidentele pro- dukties. „Na acht jaar horen we bovendien echt niet meer in die categorie thuis. Je kunt niet je hele leven op je enthousiamse teren", zegt Thiescheffer. De Amsterdamse Kunstraad neemt gewoonlijk in april een besluit over de verdeling van deze middelen. Sanders en Thiescheffer beginnen echter al in januari met de voorbereidin gen voor de volgende voorstel ling en verkeren zo tot het laatste moment in onzekerheid. Thiescheffer: „Het frustrerende is ook dat we daardoor moeilijk sponsors over de streep kunnen trekken. Sponsors willen nu eenmaal het liefst zekerheid voor drie jaar." Aan eigen in komsten overigens geen gebrek: bij 'Het Amsterdamse Bos' be dragen die maar liefst vijftig procent, aanzienlijk meer dan minister d'Ancona graag aan de podiumkunsten zou voorschrij- Geldgebrek Cultuurwethouder Bakker legde de meerjarige subsidie-aan vraag van het theater echter naast zich neer met de simpele constatering: geen geld, punt uit. De gemeenteraad moet maar aangeven waar het geld dan wel vandaan moet komen. Tijdens de afronding van de be handeling van het Amsterdam se Kunstenplan op 8 en 9 juli zal blijken of dat de raadsleden is gelukt. Gezien het structurele geldgebrek in de kunstwereld, is daar weinig hoop op. De produktie van dit jaar werd zeker gesteld door een in cidentele subsidie van 110.000 gulden, terwijl Thiescheffer ten slotte ook een aantal sponsors wist te vinden. Tegen betaling van een fooi is daar een team van bijna 30 acteurs, technici en decorbouwers een aantal maanden voor in de weer. De afgelopen drie jaar koos Sanders voor stukken met een sprookjesachtig karakter. Dit keer is het een zo op het oog simpel liefdesverhaal geworden. 'De Scheiding van Figaro' gaat over graaf Almaviva en zijn vrouw en hun bedienden Figaro en Susanne, die na de Franse revolutie de wijk nemen naar het buitenland. De graaf hand haaft zijn adellijke levensstijl, raakt bankroet en belandt via een louche huizenhandel in de gevangenis. Figaro begint een kappers zaak. Zijn vrouw Susanne ver laat hem als hij door angst en aanpassing in zijn nieuwe va derland steeds meer verburger lijkt en zijn onafhankelijkheid alleen nog door huichelarij te redden valt. Eind goed, al goed: gelouterd keren ze ten slotte sa men terug naar het land van de revolutie. De gravin mag het niet meer meemaken: zij sterft voor het allemaal goed komt. Sanders vindt het een opval lend actueel stuk over verloren illusies en idealen: „Horvath liet daarmee al in 1938 zien dat re voluties mislukken zodra jargon en bureaucratie de overhand krijgen, maar ook dat immi granten zich altijd meer moeten aanpassen dan de oorspronke lijke bevolking. Het spelen van een 'happy end' zonder een eo- gevoel op te wekken, vind ik in deze tijd van fin de siècle-cynis- me bovendien een grote uitda ging. Daarmee wordt duidelijk hoe moeilijk we geluk accepte- Als voorprogramma wordt onder regie van Hilje Thieschef fer een kleine opera opgevoerd die is geïnspireerd op 'De Bar bier van Sevilla' en 'De Bruiloft van Figaro'. Het libretto is van Jeremy Baker, de muziek van Fons Merkies. Het Amsterdam se Bos wordt aangekleed door beeldend kunstenaars Bon Bunck en Jan Klatter. Speelperiode: 8 juli tot en met 22 augustus, vau dinsdag tot en met zaterdag. Aanvang: 21.00 uur. Toegang: een vrij willige bijdrage. Bij slecht weer kan vanaf 18.00 uur worden gebeld naar nummer 020 - 643 32 86. Elke woensdag- en vrij dagavond rijdt er een bus van af het Haarlemmermeersta tion, halte lijn 70. Vertrektij den: 19.30 naar boerderij Meerzicht, 20.10, 20.30 en 20.50 uur naar het Openlucht theater. Dumbo bij K&O katwuk Kinderen van alle leeftijden kunnen genieten van de avonturen van het getekende filmolifantje Dumbo. Deze Neder lands gesproken animatiefilm wordt woensdag 8 juli vertoond in het K&O-gebouw, Sluisweg 16 in Katwijk. De film begint 's mid dags om twee uur. Schilderdagen bij Ars leiden Tijdens de Leidse Lakenfeesten houdt het Leidse schil der- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae weer drie cursus dagen. Beginners en gevorderden kunnen dan onder deskundi ge leiding van Fer Hakkaart, Peter van Duivenvoorden en Peter Zuur tekenen en schilderen. De cursus is van woensdag 15 t/m vrijdag 17 juli van 9.30 tot 13.30 uur. Extra concert De Burgh Rotterdam Omdat het aangekondigde concert van Chris de Burgh op 20 oktober na twee weken al was uitverkocht, geeft dit fenomeen een tweede concert. Op 21 oktober in de Ahoy', Rot terdam. De kaartverkoop begint zaterdag 11 juli. De Herman Gorterprijs is dit jaar toegekend ^an Willem van Toom. Hij krijgt deze poëzie prijs van 15.000 gulden voor zijn bundel 'Eiland'. Dit heeft het Amsterdams. Fonds voor de Kunst gisteren bekendgemaakt. De jury, die bestond uit Ben- no Barnard, Rob Schouten en Mirjam yanhee, is onder de in druk van de wijze waarop Van Tpofn in dit werk taal en emotie met elkaar in evenwicht weet te brengen. De dood is het centra le thema van 'Eiland'. Van Toom is al meer dan dertig jaar prominent aanwezig in de Ne derlandse dichtkunst. Hij heeft zich daarin een eigen, onver wisselbare plaats verworven, al dus de jury. De Herman Gorterprijs wordt sinds 1972 jaarlijks toegekend voor poëzie, eerder vanaf 1945 als de Poëzieprijs van de ge-, meente Amsterdam. De prijs wordt Willem van Toorn op 23 oktober in Paradiso in de hoofdstad uitgereikt. Het geruchtmakende Amsterdamse Kunstenaarscollectief After Na ture, waarvan ook de Leidse gebroeders Aad, Justus en Gijs Donker deel uitmaken, houdt op te bestaan. De leden gaan volgende maand ieder hun eigen weg. After Nature oogstte de afgelopen ja ren zowel hoon als waardering van de kunstwereld omdat ze de ab stracte schilderkunst in de ban deed. De zes presenteerden zich op manifestaties als de KunstRai met traditioneel werk. De leden van het kunstenaarscollectief hebben vanaf 10 juli een afscheidsten- toonstelling in de Scud-galerie in Ljoeblijana in Slovenië Tot. 19 juli is werk van de Leidse Gebroeders Donker te zien op de groepsten toonstelling 'Preawentura 1' in de Leidse Waag. Dat Joseph Haydn (1732-1809) eèn flink aantal opera's schreef, "is] bij muziekkenners wel be kend. Helaas is een aantal ervan verdwenen en de stukken die overbleven worden maar zelden :uitgevoerd. De Zomeropera, op gericht in 1982 door Frank van Koten, stelt zich tot doel alle 14 teruggevonden Haydn-opera's uit te voeren. Tijdens de Leidse Lakenfees ten krijgt het Leidse publiek de kans kennis te maken met 'Die Feuersbrunst', een tragi-ko- .misch getinte eenakter, die de Zomeropera in maart van dit jaar in Nederlandse première bracht. Op het Pieterskerkplein worden twee voorstellingen ge geven: op 14 en 15 juli om half elf's avonds. De opera gaat over een ver liefde schoorsteenveger, die op jslimme wijze door middel van een brand, een edelsteen, een geest en zijn vermommingsta lent, dè hand weet te leggen op de welgestelde Colombine. Solisten zijn Tom .Sol, Rein Kolpa, Frank van Aken, Jorine Samson en Corinne Romijn. De regie is in handen van Jan Bouws. De begeleiding wordt verzorgd door het Esterhazy Or kest, dat is samengesteld uit le den van het Radio Filharmo nisch Orkest, onder leiding van Frank van Koten, zelf solo-ho boïst bij dit orkest. De produkties van De Zomer opera worden geheel in eigen beheer, met een klein budget en met een vaste kern van mede werkers gerealiseerd. Uitvoerin gen van Haydn's opera's wor den 's zomers gegeven in de tuin van Van Koten, of 's win ters in een restaurant in het Gooi. Hoewel de produkties landelijke bekendheid genieten, werden zij nooit buiten 't Gooi over het voetlicht gebracht. Het De Liefde tussen commercie en gemeente Eén ambtenaar uit Noordwijk en een galeriehoudster uit Amsterdam sloten een verbond. Resultaat: een gemeen telijke tentoonstelling met indrukwekkende namen. Een bijzondere zomerexpositie in 't Trefpunt in Noordwijk, die gisteravond officieel is geopend door wethouder Be- dijn van kunst, cultuur en welzijn. NOORDWUK SASKIA STOELINGA Er is grafiek van Cobra met be kende kunstenaars als Comeille, Appel, Alechinsky en Wolve- camp. Er is internationale gra fiek van Miró, Chagall en Van Dongen. Verder worden* de kleurrijke schilderijen van de Nederlandse kunstenares Shu- nyam Gross getoond. Bijzonde re vermelding verdienen de olieverven van A.C. van Noort, die een voorkeur heeft voor im pressionistische strandgezich ten. Hedendaagse schilderijen zijn er van France Wagner uit Parijs en L. Roth uit Israël. Lief hebbers van sculptured zullen eveneens aan hun trekken ko men met beelden van Wachsstock, Ceméus en Urzua. Ambtenaar De Liefde liep vo rig jaar op een zomerdag de Amsterdamse galerie 'La Co- lombe' binnen, Hij werd getrof fen door het mooie werk. Hij sprak de galeriehoudster aan. Of zoiets niet in Noordwijk kon. Marleen Snoek vond het een leuk contact en besloot er op in te gaan. Een jaar later is het zo ver. De samenwerking verloopt goed. De commercie en de ambtenarij zijn nader tot elkaar gekomen. Marleen Snoek: „Het was voor mij de eerste keer dat ik een tentoonstelling 'buiten gaats' organiseerde en het is me goed bevallen". De galerie heeft zo'n 50 tot 60 werken, die ook te koop zijn (verschillende prijs klassen), voor de expositie be schikbaar gesteld. De Liefde viel allereerst op het kleurrijke werk van Shu- nyam Gross. „Kunst waar je vrolijk van wordt." Shunyam (38) schildert bij voorkeur die ren en doet dat op een speelse primitieve manier, in felle kleu ren en met scherp aangezette contouren. Het is een toeganke lijke vorm van kunst die de fan tasie prikkelt en die raakt aan het oeuvre van kunstenaars als Appefcen Comeille. De combinatie Cobra met Chagall en Miró lijkt misschien op het eerste gezicht niet voor de hand liggend; toch bestaat er een verband tussen deze kun stenaars. De leden van Cobra hebben zich in sterke mate la ten inspireren door het werk van Miró en het surrealisme. Chagalls warme kleuren en fan tasiewezens zijn elementen die men ook bij de Cobra-kunste naars tegenkomt. Het werk van de surrealist- Miró wordt geken merkt door een veelheid aan vormen, die steeds lijken te ver anderen. De werken van Roth en Wag ner hebben een meer dromerig karakter. Roth schildert het le ven, mensen die aan het werk zijn, die blij zijn, ongelukkig zijn. Wagner schildert bij voor keur de vrouw. Gefascineerd door de gevoelens van de vrouw creëert zij vrouwenfiguren, die melancholisch en verlangend voor zich uit staren. Galerie houdster Snoek is zelf onder de indruk van de sculpturen, met name de gepolijste beelden van Wachstock. Ze hoopt dat ze Galeriehoudster Marleen Snoek (rechts) en haar companen Peter Hulscher en Elisabeth den Bieman de Haas leggen de laatste hand aan de inrich ting van de zomertentoonstelling in 't Trefpunt in Noordwijk. foto holvast mooi uit de verf komen in de geïmproviseerde ruimte in 't Trefpunt, het centrum voor ge coördineerd bejaardenwerk. Dwars Dat Trefpunt zit De Liefde ook dwars. „Nou ja dwars. We expo seren alijd in de Kapel aan de Hoofdstraat. Een schitterende ruimte. Begin maart kregen we te horen dat die zou worden ge restaureerd en tijdelijk niet meer als tentoonstellingsruimte kon dienen. Ja, zoiets gebeurt natuurlijk net als je zo'n klasse expositie hebt binnengehaald. Vandaar 't Trefpunt. Het is be helpen, maar we maken er wel wat van. Het frustrerende is dat ze nog niet met de restauratie van die kapel zijn begonnen, maar dat terzijde." Inrichter Bert Jan van Veen is met panelen aan de gang ge gaan en heeft van de zaal toch nog iets aardigs weten te ma ken. Zomerexpositie in 't Tref punt, Schoolstraat 2a, Noord wijk. Van 4 tot 20 juli; geopend uur; za/zo van 13.00 - 17.00 Shunyam Gross heeft behal ve werk in Noordwijk ook in Leiderdorp schilderijen ten toongesteld. Elisabeth Zieken huis, restaurant le etage. Da gelijks geopend van 8.00 -20.15 uur. Zaterdag en zondag geslo ten tussen 15.00 en 17.30 uur. Beethoven, Brahms en Sain-Saëns. De pianist Alexei Sultanov speelt op 23 juli Beethoven, Cho pin, Skrjabin en Rachmaninov. De jonge violist Gil Shaham speelt, begeleid door Gerhard Oppitz, op 12 augustus Beethoven, Prokofjewen Brahms. Meivin Tan, een beroemdheid op de fortepia no, brengt Mozart, Mendelèsohn en Schubert (26 juli). Het Nederlands Jeugdorkest komt op 16 au gustus werken spelen van Olthuis, Tsjaikowsky (vioolconcert) en Sjostakowitsj en het Nationaal Jeugdorkest brengt op 1 augustus Berlioz en Bar- tók. Gast ïs de altviolist Jürgen Kussmaul. Elly Ameling, die de komende weken ook 'mas- terclasses' in Alkmaar geeft, zingt op 31 juli liede ren van onder anderen Schubert, Ravel, Brahms, Rodrigo en Granados. Al -even mooi ziet het programma eruit dat wordt gebracht door een trio met violist Joshua Bel, cellist Steven Isserlis en pianist en recent Edison-winnaar Olli Mustonen. Ze spelen op 20 augustus Beethoven, Schumann en Ravell. Voor een verrassing kan op 29 juli het Londen Festival Orchestra zorgen. Er wordt werk gespeeld van componisten die een band met dat land heb ben gehad. Gespeeld wordt werk van Handel, Ar nold, Britten, Haydn en Vaughan Williams wiens zelden gehoorde hoboconcert op het programma staat. Informatie over het volledige programma en kaarten: Concertgebouw Amsterdam, tel. 020- 6718345, bij de VW-bespreekbureaus en de AUB-ticketshop. Prijzen: 25 gulden. Voor CJP, 65+ en kinderen tot 15 jaar: 15 gulden. De Zomeropera komt naar Leiden met 'Die Feuersbrunst' van Joseph Haydn, een opera van 70 minuten. Leidse publiek valt de eer te ring kennis te maken. Kaarten VW Leiden. Bij regen wordt de beurt voor het eerst met deze voor de voorstellingen zijn voor voorstelling verplaatst naar de kleine maar fijne opera-uitvoe- 25 gulden verkrijgbaar bij het Pieterskerk. Wie had dat kunnen denken? De jaarlijkse serie Robeco-zomerconcerten in het Amsterdamse Concertgebouw blijkt elk jaar meer publiek te trekken en is daarmee in vier jaar tijd uitgegroeid tot een ijzersterke traditie. Het publiek kan kiezen uit een keur aan sterren met programma's, variërend van populair tot avontuurlijk. Isabelle van Keulen komt morgenavofid met het Combattimento Consort Amsterdam het viool concert van Bach BWV1052 spelen. The Amsterdam Baroque Orchestra brengt be halve bekende composities van Handel en Haydn ook 'De Kapelmeester' van Cimarosa, een werk dat je zelden hoort. Op 8 juli voert Nieuw Sinfonietta Amsterdam onder leiding van Reinbert de Leeuw werken van Liszt, Wagner, Hartmann en Richard Strauss uit. En wat te zeggen van het Orchestre National de Lille met een Ravel-avond die de 'Boléro', 'La Val se' en de beide pianoconcerten omvat? Vast onderdeel van de serie is het Mozart Festi val, drie verschillende concerten door het Radio Kamerorkest onder leiding van Frans Brüggen op 10,11 en 12 juli. Een bijzonder programma wordt gebracht op 17 juli door Nieuw Sinfonietta Amsterdam met Ives, Gershwin, Bernstein, Barber en Adams met violist Jaap van Zweden als solist. Diens collega Maxim Vengerov brengt op 20 juli, begeleid door Itamar Golan, een programma met Mozart, Frances Sanders (links) en Hilje Thiescheffer van theater Het Amsterdamse Bos hebben geen zin om volgend jaar weer om subisidie te moeten bedelen. Het zit er dan ook dik in dat Het Amsterdamse Bos na acht jaar succesvolle toneelprodukties in de open lucht ophoudt te bestaan. foto cees ZORN/qpo

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17