Bemoeizucht is te groot Expositie over 'diabetes' in bejaardenoord Liduina Nieuw sorteercentrum voor PTT Regio Leiden Adegeest moet met KW samenwerken Stremmingen rond station Voorschoten Zweeds kunstwerk onthuld in Voorschoten Bronzen ganzen 'leven' maar kort ZATERDAG 4 JUL11992 15 Jeugdwerk Oegstgeest botst met gemeentebestuur Het Oegstgeester gemeentebestuur is op de stoel van het SJJO-bestuur gaan zitten en heeft zich met te veel zaken bemoeid. Dat is de kritiek van het afgetreden bestuur van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk in Oegstgeest (SJJO). geester gemeentebestuur. „We stonden met de rug tegen de muur", aldus Van Veen. Het tweetal zegt ook namens de an dere bestuursleden te spreken. Het verbod op de housepar ty's was voor het voltallige be stuur 'de druppel die de emmer deed overlopen'. Volgens het tweetal was de situatie de laatste jaren al gespannen en onwerkbaar. Van Veen: „Er zijn al eerder strubbelingen geweest. We zijn het blijkbaar gewoon niet met elkaar eens. Het gaat bij het SJJO-bestuur ook om een gevoel dat we niet serieus wor den genomen." Van den Broek: „Het gemeen tebestuur wilde niet creatief meedenken om oplossingen te vinden voor de overlast. We caroline van overbeeke „B en W zijn in de bevoegd heden van ons bestuur getre den, dat was niet langer houd baar. We moesten voor zaken toestemming vragen, waar hele maal geen toestemming voor nodig was. Ons is te weinig ruimte gegeven en de leefwe reld van jongeren is niet erkend. We mochten alleen dingen or ganiseren die volgens het ge meentebestuur aanvaardbaar waren", aldus demissionair voorzitter B. van den Broek. Van den Broek en het afgetre den bestuurslid B. van Veen verlaten de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk uit onvrede met de bemoeizucht van het Oegst- zien het ook daarom niet meer zitten om met dit college samen te werken. Het lijkt wel of ze de SJJO gewoon een bepaalde kant op willen hebben. Het college, de raad en de commissies ge bruikten al hun invloed, zónder naar ons te luisteren. De ge meente wil alleen dat jongeren van de straat zijn, het Boer- haaveplein niet onveilig maken. Als ze maar binnen zitten. Wij willen sociaal-cultureel werk. Daarom vinden we elkaar dus niet", verzucht de afgetreden voorzitter. Is Oegstgeest niet rijp voor jongerenwerk? Van den Broek: „De gemeente geeft jongeren niet de plaats waarmee wij uit de voeten kunnen. Jongeren willen muziek en late feesten. Een feestje begint voor hen pas om 24.00 uur." Van Veen: „Jon geren geven nu eenmaal over last, dat is inherent aan jonge ren. Maar de overlast op die be wuste zondagochtend kwam door het slechte ventilatiesys teem waardoor de deuren open moesten. Daar hadden we best een oplossing voor kunnen vin den." De locatie aan het Boerhaave- plein vlakbij ouderenllats is niet geschikt voor een jongerencen trum, beaamt het tweetal. Van Veen: „De plek is niet geschikt, het is gewoon een wanprodukt, daar is iedereen het over eens. Maar ja, het gemeentebestuur heeft dat een paar jaar geleden toch doorgezet: hier in Haaswijk moest en zou de SJJO komen." Ze laten de jongeren door hun vertrek niet in de steek, vinden Van den Broek en Van Veen. „Dat willen we juist niet. De jongeren hebben ook alle begrip voor onze beslissing. Ze weten dat we nog steeds achter hen staan. We zullen er alles aan doen om een oplossing te vinden vóór 1 september. Wij werken daar keihard aan. Waar een wil is is een weg. Nieuwe mensen, nieuwe kansen." Spaargarenstraat schoongemaakt oegstgeest De vervuilde grond in de Oegstgeester Spaargaren straat moet vóór oktober dit jaar worden schoongemaakt. Dit heeft het college van burgemeester en wethouders zich voorge nomen. In de grond zitten vaten met olie die daar ooit zijn ge stort door een taxi-bedrijf. De vaten zijn gaan lekken waardoor de olie in de grond terecht is gekomen en de grond is vervuild. Omdat ook de riolering in de Spaargarenstraat moet worden op geknapt, lijkt het de gemeente verstandig om meteen de vervui ling aan te pakken. Op dit moment wordt nog onderzocht wat de beste en minst dure methode is om de grond schoon te ma ken. Aan het eind van de maand maakt het gemeentebestuur een keuze en in oktober moet de grond schoon zijn. Gesprek over toekomst SJJO oegstgeest Het Oegstgeester gemeentebestuur gaat komende woensdag om de tafel zitten met het afgetreden SJJO-bestuur om te praten over hoe het nu verder moet met het jeugd- en jongerenwerk in het dorp. Bij dat gesprek aanwezig is ook de Stichting Program, een overkoepelende organisatie voor het jeugd- en jongerenwerk in de provincie ZuidHolland. Verant woordelijk wethouder A. Kohlbeck: „We proberen in alle rust de mogelijkheden voor de SJJO op een rijtje te zetten. Uitgangspunt is dat de activiteiten voor de jongeren deze zomer gewoon door gaan. Verder ga ik met alle personeelsleden van de SJJO gesprek ken voeren. Ik wil in- en externe adviezen over het jongerenwerk Zeilkamp op Langeraarse Plassen oegstgeest Oegstgeester jongeren tussen de 13 en 16 jaar kun nen zich nog aanmelden voor een zeilkamp. De stichting Jeugd- zeilkampen Oegstgeest organiseert van 18 tot en met 25 juli een zeilkamp op de Langeraarse Plassen. Daar zijn nog enkele plaat sen beschikbaar. Informatie: 071-176670. Braderie Warmond zoekt deelnemers warmond De Warmondse braderie op 29 augustus moet de hele Dorpsstraat vullen en een regionale uitstraling hebben. Met die hoop roept de Ondernemers Vereniging Warmond (OVW) plaatselijke winkeliers, bedrijven, verenigingen en instellingen op een stand te huren. OVW-leden betalen 100 gulden voor een kraampje, voor niet-leden kost het 125 gulden. Verenigingen moeten 50 gulden betalen. Aanmelding voor 18 juli: 01711- 10219. Bejaardenhuis heeft financiële problemen Daardoor hebben we minder personeel nodig en maken we dus minder kosten. Een verzor gingshuis met zestig bedden heeft nu eenmaal niet genoeg draagvlak. Het is te klein voor een eigen onderhoudsman en zeker voor een eigen directeur." Reorganisatie „Geprobeerd wordt gedwongen ontslag te voorkomen voor die werknemers die na de reorgani satie niet langer inpasbaar zijn in de nieuwe organisatie", zo luidt de officiële verklaring van het bestuur. Oskam: „We heb ben 25 formatieplaatsen en daarvan houden we er 22 over. Er moeten dus drie mensen af vloeien, maar die kunnen waar schijnlijk worder herplaatst in Den Haag." Ook voor de resterende werk nemers van Adegeest kan veel veranderen. „Iemand die altijd al in Adegeest heeft gewerkt, kan nu worden overgeplaatst naar Den Haag en in zijn plaats kan een Hagenaar naar Voor schoten komen." De zestig be woners van Adegeest zullen vol gens Oskam niets van de veran deringen merken. „De verple ging mag absoluut niet lijden onder een dergelijke operatie." pe vakbonden en de onder nemingsraad van Adegeest moeten nog met de reorganisa tieplannen akkoord gaan. Grote financiële problemen noodzaken het Voorschotense verzorgingshuis Huize Adegeest tot een nauwere samenwerking met de Katholieke stichting voor verzorging en verpleging (KW) in Den Haag. Van de 25 formatieplaatsen moeten er drie worden ondergebracht de KW. Bovendien kunnen medewer kers van Adegeest worden 'ge ruild' met Haagse werknemers. Van een fusie is volgens een woordvoerder echter geen spra ke. Adegeest blijft een zelfstan dige stichting. Het verzorgingshuis aan de Voorschotense Bachlaan telt zestig bewoners en kampt al sinds enige jaren met financiële problemen. „Net als alle bejaar den- en verzorgingshuizen ove rigens", aldus woordvoerder A. Oskam. „We hebben een groot tekort." Hoe hoog de schulden zijn wil hij echter niet zeggen. Al in 1988 ging de verantwoorde lijke Interconfessionele Stich ting Bejaardenzorg Voorschoten een samenwerkingsverband aan met de KW. Dat verband wordt nu belangrijk uitgebreid. De JCW beheert nu al negen ver- pleeg- en verzorgingshuizen in Den Haag en omgeving. Oskam: „We hebben finan ciële moeilijkheden en de op lossing ligt in een zeer intensie ve samenwerking met de KW. Werkzaamheden in versneld tempo uitgevoerd voorschoten Het verkeer bij het gebied rond het Voorschotense station zal komende week met heel wat wegomleggingen en opbrekin gen worden geconfronteerd. De stremmingen zijn het gevolg van de bouw van het nieuwe NS-station en de bijbehorende verkeerstunnel. De gemeente en aannemer hebben besloten het karwei, waarvoor aanvanke lijk drie maanden stond, in.ver sneld tempo uit te voeren. „Het was in te kleine porties geknipt. We hebben nu veel werk op één hoop gegooid. Daardoor is de overlast voor het verkeer weliswaar een stuk he viger dan anders, maar het duurt allemaal veel minder lang. Het voordeel is dat de bouwer later met bouwvak gaat, zodat we voor eind van deze maand het meeste kunnen weg werken", aldus een woordvoer der van de gemeente, die hoopt dat de overlast wat beperkt blijft omdat de vakantietijd al is aan gebroken. Bouwput De wegomlegging is nodig om een bouwput te kunnen aanleg gen voor het oostelijk deel van de nieuwe spoortunnel. Daar voor moeten gedeelten van de Papelaan, de Rouboslaan en de Wijngaardenlaan worden om gelegd. Eind dit jaar begint de aannemer met de bouw van de tunnel aan de Voorschotense kant. Concreet betekent de gewij zigde opzet dat autoverkeer de wijk Boschgeest deze week slecht in- of uitkomt. Vanuit het centrum en de Nassauwijk kan het verkeer Boschgeest niet meer via de Rouboslaan berei ken. Autoverkeer dient via de Schoolstraat-zuid en de Veurse- weg over de Karei Doormanlaan Boschgeest in te rijden. Het eenrichtingsverkeer op de Oranjekade (het straatje tussen Papelaan en Wijngaardenlaan) wordt tot en met 10 juli omge draaid. Hiermee moet worden voorkomen dat teveel (sluip- )verkeer voor de smalle Oranje kade kiest. Bovendien wordt op die wijze de bereikbaarheid van de Bloemenwijk in stand ge houden. Ook wordt de verbin ding tussen de hoofdbaan van de Wijngaardenlaan en de Oranjekade voor auto's afgeslo ten. Automobilisten die de Bloemenwijk en de zuidelijke dienweg van de Wijngaarden laan willen bereiken, kunnen dat vanuit het centrum alleen via de Karei Doormanlaan en Boschgeest. Vanuit Wassenaar kan het verkeer de Rouboslaan nog wel indraaien. Autoverkeer dat via de Rou boslaan de wijk Boschgeest uit wil, kan voorlopig niet meer di rect naar links richting spoor wegovergang/Wassenaar, maar moet doorrijden tot het Texaco- station en dan linksaf slaan. Vanaf volgende week (10 juli) moet het verkeer uit Boschgeest dat het dorp uit wil (richting Wassenaar/Papelaan west) dat via de Karei Doormanlaan en Papelaan-oost doen. Het omge draaide eenrichtingsverkeer op de Oranjekade wordt dan weer in de oorspronkelijke richting hersteld. De Bloemenwijk is te gen die tijd weer gewoon be reikbaar. Na 31 juli is alles weer nor maal, dat wil zeggen dat het verkeer op de bocht van de Wijngaardenlaan/Papelaan- west vanaf die dag op de nieu we omgelegde rijbanen zal rij den. Het verkeer van en naar Boschgeest zal dan voortaan de route via de omgelegde Rou boslaan volgen. voorschoten Dehoutskeletbouwwoningen in de Voorschotense wijk Starrenburg worden sinds gisteren gemarkeerd door de 'Dala Hast'. Het rode houten beeld stelt een 'paard uit de dalen' voor en is een typisch Zweeds kunstnijverheidsprodukt. Het werd gisteren onthuld door de Zweedse ambasadeur J. af Sillén. Met de onthulling van het beeld en speelobject is de bouw van 58 Zweedse houtskeletbouw-woningen in Starrenburg of ficieel afgerond. De woningen zijn opgetrokken uit houten skeleten en zijn volgens de bouwers milieu vriendelijk. Het grenen- en vurenhout komt namelijk uit Zweedse bossen, die na de kap meteen weer worden herbeplant. Bovendien zijn de huizen gemakkelijker te verwarmen. Van eenvormigheid is in het wijkje geen spra ke. Sommige huizen zijn afgewerkt met steen, anderen met houten panelen en er zijn veel verschillende, felle kleuren gebruikt. Wethou der J. van de Poel overhandigde gisteren de sleutel aan de laatste bewoner. FOTO» JAN HOLVAST zoeterwoude De drie bronzen ganzen die vorige week aan de Omme- dijkseweg in Zoeterwoude zijn geplaatst, waren geen lang leven beschoren. Van dalen vernielden de dieren afgelopen zondag. Kunstena res Gerda van de Bosch noemt de vernieling 'vreselijk misselijk'. Zij stelde de drie ganzen beschikbaar op voor waarde dat de gemeente goede sokkels zou neerzet- „Vrijdagmiddag zijn de ganzen geplaatst en het kunstwerk stond vreselijk leuk. Alleen zaterdag hebben ze mogen 'leven'. Eén gans is helemaal afgebroken, eentje had een afgebroken poot. j\1- leen de derde 'leefde' nog, maar we hebben ze nu alle drie voor herstel in huis. Hoewel dat niet zo mooi is, maken we er maar een derde poot bij", aldus de kunstena res. Volgens Van de Bosch is de vernieling moedwillig aangericht. „Aan de sokkels heeft het niet gelegen, maar met groot geweld kun je alles kapot krijgen." Van de Bosch hoopt dat de ganzen voor de bouwvakva kantie weer op de sokkels aan de OmmedijksWeg staan. Het Warmondse bejaardenoord Huize Liduina haalt deze maand de mobiele tentoonstelling 'Een wankel evenwicht' over diabetes in huis. Gedeputeerde J. Pool verricht volgende week woensdag de officiële opening, maar de ten toonstelling is vanaf vandaag al te bezichtigen. Naast een historisch overzicht over diabetes (oftewel suikerziekte) zijn ook de laatste ontwik kelingen in 'Een wankel evenwicht' te zien. In formatie-voorziening staat voorop: de inzichten over behandeling van diabetes zijn de afgelopen jaren nogal veranderd. Bij het publiek is daar volgens de Expotheek, het Leidse bedrijf dat de expositie organiseert, nog maar weinig van be kend. „Door onwetendheid worden er fouten gemaakt of wordt iemand iets lekkers met sui ker vaak ten onrechte onthouden", zo is de er varing. De tentoonstelling wordt ondersteund door het Diabetesfonds, de Diabetes Vereniging Nederland, de Suikerstichting Nederland en de St. Jorisstichting. Directeur M.EA Momout van Huize Liduina hoopt en verwacht heel wat niet-bewoners naar het bejaardentehuis te 'lokken'. Liduina tracht elk jaar een dergelijke tentoonstelling in huis te halen. Vorig jaar lukte dat bijvoorbeeld nog met een expositie over 'Het leven na je 65-ste'. 'Een wankel evenwicht' is te zien van 3 juli tot 3 augustus, dagelijks van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Huize Liduina staat aan de Herenweg 50 in Warmond. AGENDA In een authentieke postkoets arriveerden de speciale genodigden gistermiddag bij het nieuwe voorsorteercentrum. Voor het vérwerken van de brieven en pak jes voor de 11.500 postadressen in Wasse naar beschikt de plaatselijke PTT over een nieuw sorteercentrum. Het gebouw aan de Hoge Klei 66 werd gistermiddag officieel ge opend door regio-directeur Chr. G. Span jaard van PTT Post. De kosten van het sor teercentrum bedroegen 1,5 miljoen gulden en de bouw heeft vijf maanden in beslag genomen. Het nieuwe sorteercentrum komt in de plaats van de bestellersruimten in het oude Wassenaarse postkantoor aan de Lange Kerkdam. Door de sterke groei van het vil ladorp en de daarmee gepaard gaande,toe name van het postverkeer, was de PTr hier al geruime tijd uit zijn jasje gegroeid. De bouw van een nieuw onderkomen voor het sorteren van de post, werd direct ook aan gegrepen om de werkzaamheden te moder- Door het gebruik van hydraulische systemen om rolcontainers op werkhoogte te brengen, wordt onder meer zware licha melijke inspanning voor het personeel voorkomen. In het Wassenaarse sorteercentrum wor den wekelijks 180.000 brieven en 2000 post pakketten verwerkt. Er werken 52 perso neelsleden in een volledig dienstverband en 23 deeltijdwerkers.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15