'Ze moeten volhouden, die Fransen' P 'Nederlands is net zoiets als Koerdisch' Een 'Tourdirecteur' die niet van wielrennen houdt De Stemming Het Gesprek van de Zomerdag Ze vechten bijna om mee te doen Qomerzweet Waar is de zee en wat is een Boulevard ZATERDAG 4 JUL11992 Martin Kramer uit Woubrugge ?n soort Nederlandse Felix Levitan. Hij houdt weliswaar helemaal niet van wielrennen, vindt de Tour de France 'ver schrikkelijk' en ergert zich blauw aan 'dat geschreeuw op de radio'. Toch heeft hij ervoor gezorgd dat het Franse wieler spektakel in deze regio een ex- a glans heeft gekregen. Bij verschillende bedrijven be gint vandaag namelijk de 'Tour- voor personeelsleden, waarvoor Kramer ruim drie jaar geleden het computerprogram - a ontwikkelde. Hij mag zich dus best een beetje een Tourdi- teur noemen, net als de le gendarische Levitan. begon allemaal toen hij n drie jaar geleden stage ging lopen in het kader van de opleiding bedrijfskundige infor matica aan de heao. Hij kwam terecht bij het Zoeterwoudse 3M, waar een aantal tourfana ten werkte. Een van hen, Tjeerd Scheffer, organiseerde al een paar jaar een tourspel. Er gin gen echter steeds meer mensen aan meedoen en het werd een 'crime' om de tussen- en eind standen 'met de hand' bij te houden. Samen met Scheffer maakte Kramer een computerprogram ma. Hoe lang hij er mee bezig is geweest, weet hij niet meer pre cies. Hij was er in elk geval da gen zoet mee. En later heeft hij nog avonden achter de compu ter gezeten om het systeem te perfectioneren. De regels van het spel zijn een voudig. Iedere deelnemer stelt een ploeg samen van 25 ren ners. Elke dag zijn punten te verdienen. Zit een renner bij de eerste tien, dan krijgt hij pun ten. Behalve een dagklasse ment, wordt ook een eindklas sement samengesteld. Door het systeem van Kramer hoeft de organisatie alleen aan het begin van de Tour de ploe gen van de deelneme ken. Elke dag wordt de uitslag van de etappe ingebracht en u tik- de printer rolt vanzelf het klas sement. Het computersysteem van Kra mer is al lang niet meer uniek voor 3M. Verschillende andere bedrijven in Leiden en omge ving maken er dankbaar ge bruik van: het Leidsch Dagblad, de Leidse Courant, PTT Post. de belastingdienst, de sociale dienst 'en verder weet ik het niet', zegt Kramer. Het computerprogramma mag door iedereen woren gekopi eerd. Voorwaarde is alleen dat de gebruiker steeds weer een fles wijn bij Kramer bezorgt. En dat gaat goed want de Wou- brugse programmeur ontvangst elk jaar steevast een stuk of ne gen flessen. De kwaliteit van de giften gaat overigens wel ach teruit, merkt hij op. „In het be gin kreeg ik echt wijnen die prij zen hadden gekregen, maar het werd steeds wat eenvoudiger. Vorig jaar zat er wel een fles whisky' bij. Ook lekker." De 'tourkoorts' is in de regio niet zo groot dat vrijwel alle be drijven een spel organiseren. Soms gebeurt het niet omdat 'hier alleen maar voetballers werken'. Soms omdat er kort geleden een voetbaltoto is ge houden in verband met de EK in Zweden. Maar als het gebeurt, dan lopen de temperaturen hoog op. Bij 3M bijvoorbeeld, analyseren mensen soms in het vroege voorjaar al uitslagen van andere wielerkoersen om de juiste tourploeg te kunnen samenstel len. De werknemers van verzeke ringsmaatschappij Zilveren Kruis in Noord wijk vechten bij na om een plekje op de lijst van deelnemers. Het aantal mensen dat bij dit bedrijf kan meespe len is beperkt. Terwijl je hele maal geen verstand van de sport hoeft te hebben. Een spe ler krijgt namelijk van de com puter een rugnummer aange wezen en daar moet-ie het de hele Tour mee doen. „Sinds 1984 doen we het al zo", vertelt organisator K. Kortekaas. Naast het bedrijfsrestaurant in het gebouw van het Gak aan de Verbeeklaan in Leiden hangt de Nederlandse vlag op zijn kop bij een groot vel papier. Daarop wordt elke dag de uitslag bijge houden van het Tourspel. dat de personeelsvereniging organi seert. Er doen zo n honderd mensen aan mee. die ieder een ploeg van acht coureurs samen stellen. Chauffeurs steunen collega 's in blokkades Over wat lekker is bij de koffie zijn ze het wel eens. Ze nemen bijna allemaal een bal gehakt met een flinke klodder mayo naise. Maar over de acties van hun Franse collega's lopen de meningen zeer uiteen. Het re laas van vrachtwagenchauffeurs die vrijdagochtend pauzeren in koffiehuis De Rijnstreek, Hoge Rijndijk, Hazerswoude. „Het is een verkeerd idee, dat puntensysteem voor verkeers overtredingen. Ik vind dat het hier ook helemaal niet hoeft te komen. Het probleem is dat het te druk wordt op de weg, ze moeten het aantal luxe auto's terugdringen", zegt John van Winsen uit Ingen, bij Tiel. Zijn vader: „Ze moeten volhou den, die Fransen." „Met staken los je niets op, het kost alleen maar geld. Er staan wel duizend Nederlandse chauffeurs tussen die er geen fluit mee te maken hebben", zegt Kees Habermehl uit Capel- le aan de IJssel. „Ik vind het wel goed, zo'n puntensysteem. Maar in Frankrijk gaan wel heel strenge regels gelden. Bij zes punten raak je je rijbewijs kwijt en ik heb gehoord dat je al twee strafpunten krijgt als je door rood rijdt. Ze moeten het soe peler doen, zoals in Duitsland. En hier kan dat ook, want het wordt steeds erger op de weg omdat het steeds drukker wordt. Daardoor ontstaan files 1 en vertragingen, waardoor mensen geïrriteerd raken. Voor al tijdens de spitsuren worden de verkeersregels massaal over treden. Vooral door personen auto's overigens. En dat zeg ik niet omdat ik zelf vrachtwagen- I chauffeurben." I „Ik stop er meteen mee als ze het hier gaan invoeren", zegt Hans Moerman uit Den Hoom. Vaderen zoon Van Winsen eten een gehaktbal in koffiehuis De Rijnstreek: „Ze moeten volhouden, die Fransen." „Als iemand op kantoor een foutje maakt, dat een miljoen kost, dan wordt er niets van ge zegd. En wij zouden na een paar overtredingen meteen bro deloos worden", zegt Piet Broekhuysen uit Kockengen. „Die Fransen moeten volhou den tot het bittere eind, ook al is dat jammer voor de vakantie gangers." Leidenaar Arnold Verbeten: „Ik zou ook gaan staken want ik vind het een raar systeem. „Ik vind het wel ver gezocht dat je je rijbewijs kunt kwijtraken door kleine overtredingen. Ik zit dertig jaar op de weg en ik weet niet hoeveel bekeuringen ik heb gekregen. Misschien tien of twintig. Het is nu veel drukker op de weg dan vroeger, maar die jonge jongens i ook veel voor doen om alle rij bewijzen te halen. Ze moeten allerlei opleidingen volgen, die kosten veel zweet en veel geld", aldus een vrachtwagenchauf feur uit Sassenheim. „Als zo'n puntensysteem hier wordt inge voerd, ga ik niet staken. Ik ben niet zo'n staker, ben ook geen lid van de bond. De stakende foto wim dijkman chauffeurs in Frankrijk duperen een hoop mensen. Wat vinden zij ervan, aan die tafel? Willen zij wel staken? Zie je, dat komt door de verschillende karak ters." Vraag: „Kunt u een hotel voor mij boe ken?". Antwoord: „Jazeker, hier in Noordwijk meneer?" Wederwoord: „Nou nee, in Rome graag." Zomaar een greep uit het 'rariteitenboek' van het VW in Noordwijk laat direct zien welke vreem de vragen de baliemedewerksters bij tijd en wijlen krijgen voorgeschoteld. Carola de Ridder is marketing en promotieme dewerkster van het VW. Uren kan ze, bladerend door het boek en puttend uit haar eigen geheugen vertellen. Zeker in de zomerperiode valt menig rariteit op te tekenen uit de monden van de talloze Duitse, Franse, Italiaanse en Nederland se toeristen die zich melden bij het kan toor aan De Grent. Vermoeiend soms, om steeds maar weer een antwoord op elke vraag te bedenken. Maar tegelijker tijd ook erg leuk. „Je kunt de zee hier vandaan, nou, net niet zien. Dan komt een vraag als 'Waar is de zee?' wel erg lachwekkend over. En hoe leg je nou uit wat een Boulevard is of hoe je in Noordwijk aan Zee komt? Het valt soms niet mee om er alleen al achter te komen wat iemand precies wil weten. Laatst vroeg een toeriste naar het adres van de Groene Lantaarn. Ze bleek het restaurant de Blauwe Gans te bedoelen. Tja, je moet er maar achter zien te ko men. En pas geleden kwam hier een Duitse mevrouw om even naar huis te bellen. Ze begreep niet waarom ze niet met Duits geld kon betalen. Echt hoor, ze vertikte het gewoon om in guldens af te rekenen." „Maar het komt niet vaak voor dat men sen in een slechte stemming zijn als ze hier komen. De meesten zijn vrolijk, ze hebben vakantie. Dat sfeertje neem je vanzelf een beetje over als je hier werkt. Dat maakt het ondanks de drukte juist in de zomer zo gezellig. Flet gebeurt regel matig dat we achteraf hele leuke reacties krijgen van toeristen. Hier is bijvoor beeld een brief van een mevrouw die bij een familie Ooms kamers had gehuurd. Ze wilde die mensen graag via ons be danken maar wist het adres niet meer. Moet je kijken, heeft ze een hele platte grond gemaakt van hoe je bij het logeer adres kwam en of wij de brief daar kon den bezorgen. Dat zijn natuurlijk grappi ge dingen." „We zijn al heel lang geleden begonnen met het opschrijven van al die voorvallen en het bewaren van gekke of opvallende brieven en kaarten. Op de dag dat zoiets gebeurt lach je erom, maar een paar da gen later ben je het vergeten en dat is jammer. Een tijdje terug kregen we een brief van een Duitse jongen die hier was voor een hotelboeking. Hij schreef een heel verhaal over postkaarten die hij graag opgestuurd wilde krijgen en dat hij daar nog wel tien Duitse Mark voor zou opsturen. Aan het einde van de brief doet hij de groeten aan 'Jannie, dat leuke meisje achter de balie'. Of hij ooit die tien Mark nog heeft opgestuurd? Ik heb er niks van gehoord „Ja, soms is het hier een gekkenhuis hoor. Bijvoorbeeld als het hele kantoor vol staat en tegelijkertijd rinkelen er drie telefoons. Dan neem je de telefoon op en je vraagt even een momentje geduld. Soms ben je dan juist met een ingewik kelde boeking bezig en dan kan dat mo mentje wel eens lang duren. Dan reage ren mensen wel eens een beetje geïrri teerd." WILLEKE HEUKOOP foto dick hocewoninc I POLITIEKE RUBRIEK De Krant op Zondag redde het niet, twee gerenommeerde, maar verlies lijdende weekbladen zijn samengevoegd tot één weekblad, en veel kranten draaien moeilijk. De schrijvende media maken sombere tijden door. En toch krijgen we er in Leiden een krantje bij. -w- rote man achter dit I tweewekelijks te verschijnen periodiek is Tjeerd van Rij. Hij is al wethouder ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en wordt er nog hoofdredacteur/directeur bij. Als onderknuppels worden vermoedelijk leidinggevenden bij de woningcorporaties aangezocht. Zij leveren het leeuwedeel van de kopij. Meer redacteuren heeft Van Rij niet nodig. Van Rij noemt zijn blad De Woonkrant. Gevraagd naar zijn doelgroep antwoordt hij bijna achteloos: „Heel Leiden en niet- Leidenaren die in onze stad zouden willen wonen." De hoofdredacteur verdeelt zijn lezerspubliek in starters, doorstromers en vestigers. Denkt de hoofdredacteur/directeurnu werkelijk dat de belangstelling voor zijn Woonkrant zo groot is dat hij huis-aan-huis kan gaan? Ja, dat denkt hij. De duizenden woningzoekenden in en buiten de stad zullen bijna niet kunnen Wachten tot de volgende woonkrant er is. Falende bezorgers krijgen van het publiek slaag met de zaterdagexemplaren van alle in Nederland verschijnende kranten. De Woonkrant zelf zal vermoedelijk niet dik genoeg zijn voor dergelijke lijfstraffen. Die laatste opmerking is het enige bescheiden statement van Van Rij over zijn krant. De wethouder weet als geen ander dat hij veel meer lezers zal trekken dan hij pagina's met huizen kan vullen. Bij de Van Rij-koerier is het het hele jaar komkommertijd. Toch is volgens de hoofdredacteur/directeurhet lezen van zijn blad een waar avontuur. Laat je door deze gids meevoeren, de Leidse huizenmarkt op. Vul de bon in. Nee, niet die voor een abonnement, maar die voor het huis dat je wilt hebben. Wel even met je zakjapannertje wat Hoofdredacteur Tjeerd van Rij staat de toekomstige abonnees van zijn nieuwe krant te woord. Dat gebeurde begin dit jaar tijdens een bijeenkomst in de kantine van het Stadsbouwhuis. Hij lichtte toen in de functie van wethouder volkshuisvesting woningzoekenden voor over het nieuwe woonruimte-verdelingssysteem, foto loek zuyderduin kansberekeningen maken. Beslis ook niet te snel. Straks woon je wellicht in dat wat grotere huis maar qua bewoningsduur begin je dan weer bij nul en kun je alleen maar toezien hoe allerlei lekkers in volgende woonkranten aan je voorbijtrekt. Of je kunt toch een gokje wagen. Misschien ben je wel de enige die de bon voor dat ene huis invult. Het helpt een handje als je je bezorger omkoopt en deze de vis in de krant doet vóórdat je concurrent op de woningmarkt haar leest. Van Rij crëeert een heel nieuwe wereld. En dat allemaal met een krant zonder ook maar één foto. Hij volstaat met overzichtjes van het actuele aanbod van sociale huurwoningen. Een opmaker heeft hij ook niet nodig. De wethouder klaart die klus zelf wel met zijn lineaaltje. Abonneewerving? Ook niet nodig. Hij moet de lezers eerder van zich afschudden. Daartoe dient het rubriekje 'Geslaagden via de woonkrant'. Zij die achter het net visten, ontdekken dat 300 anderen dat ook deden. Dat Van Rij ziet in zijn krant een prima middel om iedereen gelijke kansen te geven op een schaars goed. In dat element van de redactionele formule, zegt hij, zouden wij de PvdA'er in hem moeten kunnen herkennen. De vrees bestaat echter dat de woonkrant voor de woningzoekenden een soort Avenue wordt. Daar staan ook heel veel dingen in waarva water je in de mond loopt die je toch nooit kunt krijgen. het De redactie van De Stemming zoekt, net als de politici, de zon op. Wanneer de raadsleden, bruinverbrand en vol frisse ideeën, weer op het pluche plaatsnemen, keert De I Stemming ook terug. Vluchtelingen vestigen zich na stoomcursus in Leiden LEIDEN ERNA STRAATSMA Hun huis is veel te klein. Acht personen in een vierkamerwo- ninkje in de Haarlemmer- straat« Krap, heel krap. -Maar de 20-jarige Koerdische is al lang blij dat ze veilig en wel in Nederland is. Over een tijdje krijgt haar familie vast wel een groter huis. De vrouw maakt deel uit van een groep van 45 Irakese vluchtelingen die op 'uitnodi ging' naar Leiden is gekomen. Na een verblijf van zes weken in een Apeldoorns opvangcen trum heeft de groep zich defi nitief in Leiden gevestigd. Hier hebben ze net een stoomcur sus 'Nederlands' en 'maat schappelijke oriëntatie' afge rond. Een introductieprograi ma dat gisteren werd afgerond met een boottochtje door de Leidse grachten. Gemakkelijk De eerste zinnetjes Nederlands kunnen ze al spreken. „Een ge makkelijke taal", zegt de Koer dische vrouw. „Net zoiets als Koerdisch. Over een jaar hoop ik goed Nederlands te spreken. Dan ga ik studeren aan de uni versiteit". De Irakezen verkeren in ze kere zin in een bevoorrechte positie vergeleken met andere buitenlanders die zich in Ne derland willen vestigen. Ze zijn uigenodigd, hoeven zich niet druk te maken over een ver blijfsvergunning en krijgen de komende maanden een uitge breid cursusprogramma voor geschoteld. In tegenstelling tot asielzoekers, die gemiddeld zo'n twee jaar moeten wachten op de beslissing over hun ver- blijfsvergunningaanvraag. Een periode waarin ze aan handen en voeten geboden ziin door de beperkingen die de rijks overheid hun oplegt. Gevarieerd Het Leidse Boerhaave College verzorgt in samenwerking met het Studiehuis de lessen Ne derlands voor de Irakezen. „Van iedereen werd verwacht dat ze mee zouden doen aan het programma en dat doen ze ook", zegt coördinatrice C. Wassenaar. „De mensen weten waar ze aan toe zijn. willen zo snel mogelijk Nederlands leren en dan aan de slag. De groep is gevarieerd van herkomst. Sommige mensen zijn analfa beet, anderen hebben een re delijke tot zeer hoge oplei- ding". De komende zes weken heb ben de Irakezen vakantie, daarna wordt het cursuspro gramma hervat. „Ik denk wel dat je voor de acclimatisatie een jaar nodig hebt", zegt Wassenaar. „De mensen heb ben 400 uur studie tot hun be schikking". Heimwee De Stichting Vluchtelingen werk Leiden verzorgt de alge mene begeleiding van de Irak ezen. Vrijwilligers staan de fa milies onder meer bij in het ontcijferen van ambtelijke pa pieren. het vinden van een huisarts en een geschikte wo ning. Een van de begeleiders: „Veel mensen hebben heimwee. Ze hebben alles ach tergelaten en maken zich zor gen over familieleden in Irak Zo heeft een van de mannen geld gegeven aan een vreemde, om zijn moeder te helpen. Hij vreselijk over in. Hij heeft te gen mij gezegd: lichamelijlT I ben ik hier, maar geestelijk nog daar".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13