Leiden Regio Actie school tegen uitwijzing gezin 'Te veel aandacht criminele jongeren' H?l Uil','I Auto Peter 07H34700 Woningbouw op Schuttersveld begonnen Bewindvoerder Erica: geding tegen banken Afscheid van EBR levert een paar tientjes op Restaurant met 1200 couverts per dag Z-/A I bKUAU 4 JULI 11 Een team van leraren van de Mariënburchschool is in ac tie gekomen om de uitwijzing uit Nederland van een Marokkaanse vrouw en haar twee kinderen tegen te hou den. Ze vinden de uitzetting onterecht. De beide kinde ren - leerlingen van de Mariënburch - zijn in Holland ge boren en volledig vernederlandst. Bovendien is de vrouw gescheiden, wat betekent dat het gezin in de Marokkaan se maatschappij wordt 'uitgestoten'. De leraren hopen dat het ministerie van justitie het besluit terugdraait. half jaar zou blijven. De kinde ren gingen naar de Mariën burchschool aan de Ursulasteeg en bleken volgens hoofd J. Be- kooy intelligente leerlingen te zijn, die zich verbluffend snel de Nederlandse taal eigen maak ten. Omdat de moeder daar meer moeite mee had, had ze niet door dat het ministerie van justitie inmiddels een uitzet tingsprocedure was begonnen. „Pas een paar dagen geleden op een inloopavond van school kwam ze met een papier van de defintieve uitwijzing aanzet ten", aldus Bekooy. De leraren reageerden 'ver baasd, verontwaardigd en ge schrokken' op het voornemen van justitie. „Het is een triest De kinderen Imad en Nadia Be- al - een tweeling - werden in 1984 in Amsterdam geboren. Twee jaar later nam de vader zijn gezin mee naar Marokko, voor een vakantie naar hij zei. Hij liet hen daar echter in de steek, waarbij hij de papieren van zijn vrouw en kinderen meenam. Die werden vervol-* gens door hun eigen familie verstoten. In wanhoop vluchtte de vrouw in 1990 naar Neder land. Zonder papieren, en dus Het gezin Beal kwam uitein delijk in het blijf-van-mijn-lijf- huis in Leiden, waar het ander- geval. Juridisch hebben ze wei nig kans omdat ze geen papie ren hebben. Maar de vrouw is onder valse voorwenselen te- r Marokko en daar haar lot overgelaten. Het besluit van het ministerie is daarom onrechtvaardig en de zaak verdient een humane op lossing", aldus Bekooy. „Het vreemde aan dit geval is dat de man die verantwoorde lijk is - die vader, die inmiddels in Amsterdam woont en is her trouwd - in Nederland mag blij ven. Het slachtoffer wordt uit gewezen", aldus lerares C. Me- gadouka. Het gezin heeft in een laatste poging een advocaat in de arm genomen want al over een week dient het hoger be roep. De leraren proberen ook steun voor hun stadpunt bij burgemeester en wethouders van Leiden te krijgen. „Onze wens: Iaat dit gezin met rust en toon dat Nederlanders een hart hebben", schrijft het team in een begeleidende brief. Het college noch het ministe rie van justitie kon gistermiddag commentaar leveren. leiden Op het Schuttersveld is gistermiddag officieel de bouw begonnen voor 142 koopwoningen. Wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) sloeg de 'eerste paal' voorde huizen, die tussen de kantoren aan de Schipholweg en de Maredijk komen te staan. Het bouwplan omvat 63 premie C- en 48 premie-A-appartementen, 24 zogeheten stadswoningen en 7 he renhuizen. Eind volgend jaar moeten de huizen opgeleverd worden. foto henk bouwman PvdA vindt plannen voor minderhedenbeleid te mager St. Aagtenstraat 18 Leiden AFGEBEELD DE HONDA VT F. 110.00 PER DAG EXCl. BRANDSTOF De plannen van wethouder A. van Bochove voor hulp aan minderheden, richten zich veel te veel op criminele jongeren. Daardoor ontstaat onbedoeld de suggestie dat alle buitenlan ders crimineel zijn. Dat verwijt de PvdA-fractie gisteren het adres van de CDA-wet- houder voor minderhedenbe leid. De sociaal-democraten vinden trouwens dat Turken en Marokkanen in Leiden een heel eind op weg zijn om zichzelf te emanciperen. De gemeente hoeft hun niet aan het handje mee te nemen, al kan ze wel op veel terreinen hulp bieden. De PvdA presenteerde giste ren de nota 'Samen leven in Leiden', waarin ze een aantal voorstellen doet om de volgens haar 'magere' plannen van Van Bochove te verbeteren. De wet houder wilde vooral hulp bie den aan jongeren, met name aan hen die met de politie in aanraking zijn gekomen. De PvdA vindt dat een te eenzijdige aanpak. Alle buitenlanders kun nen op zijn tijd wel een steuntje in de rug gebruiken. De sociaal-democraten ont- hun nota ideeën de huisvesting, scho ling, onderwijs en kansen op werk voor buitenlanders verbe terd kunnen worden. Maar ook zaken als sport voor allochto nen, welzijn en veiligheid ko men aan de orde. Aan de nota zijn veel ontmoe tingen tussen PvdA en Turkse en Marokkaanse organisaties voorafgegaan. Fractievoorzitter Baaijens: „Ze hebben hun eigen clubs en verenigingen, die mid den in hun maatschappij staan. Ze hebben over tal van proble men trouwens uitgesproken ideeën. Ze hebben ons bijvoor beeld gewezen op de opvang- adressen voor jongeren in hun eigen gemeenschap. Ander voorbeeld is de woonkrant waarmee de sociale huurwonin gen straks worden verdeeld. Wij zijn geneigd om voor allochto nen speciale cassettes in het Turks of Marokkaans uit te brengen en spreekuren en wat al niet meer te organiseren. Zelf zeggen ze: stuur die krant maar op. We laten haar door onze kinderen wel voorlezen." Architecten Een van de in het oog springen» de ideeën uit de nota is het voorstel buitenlanders meer be- leids- en staffuncies bij woning bouwverenigingen te laten ver vullen. Verder wil de PvdA een filiaal van het speciaal voor bui tenlanders operende uitzend bureau Coloured Holland naar Leiden te halen. Bovendien stelt de partij voor om een politie functionaris aan te stellen die zich met klachten over discrimi natie bezighoudt. Meest vergaand lijkt het idee om de verschillende culturen van de nieuwe Leidse inwoners in het straatbeeld op te nemen. „Je komt in de Kooi op straat wel eens een Turk of een Marokkaan tegen, maar verder merk je aan die wijk niet dat er ook allochtonen wonen. Om daar verandering in te brengen zou je bij de vormgeving van huizen en straten ook buiten landse architecten moeten in schakelen. In Rotterdam is een Turkse architect werkzaam in de stadsvernieuwing. Een vrouw zelfs, heb ik begrepen", aldus PvdA'er Naci Demirbas. De PvdA wil bij de behande ling van de begroting van vol gend jaar zien of er meer geld nodig is voor het minderheden beleid. De uitvoering van niet alle plannen hoeft daar overi gens op te wachten, stellen de opstellers van de nota. Ze sug gereren ex-leerkrachten in te schakelen bij taalcursussen. „Die krijgen de kriebels van de gedachte voor een klas met der tig 16-jarigen te staan maar wil len misschien best drie Turkse wouwen onze taal leren", aldus Boot. I Log/Com Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN P.C.'s. PRINTERS EN SUPPUES I STANDAARDSOFTWARE BEL: 01720-37 911 Via advies, levering en installatie it tevreden gebruik LogiCom Alpha bv Koerdisch Bemoeizucht <3 Nederlands is zo f- Het gemeentebe- I O moeilijk niet. Het is I 3 stuur van Oegst- eigenlijk net Koerdisch, geest is in de bevoegdhe- zegt een vrouw uit dat den van het SJJO-bestuur land :i getreden, zo luidt de kri- j tiek Mariënburchschool: 'Dit is zo triest' Bezoekers kunnen dagelijks kiezen uit drie menu's. Voor ieder wat wils. Liefhebbers van een stevige Hollandse hap kunnen het best aansluiten bij buffet 1waar gekookte aardappelen, blinde vinken en sperziebonen in hoge snelheid worden uitgedeeld. Buffet 2 trekt altijd de meeste mensen, vooral ook omdat hier de patat regelmatig op het menu staat. Een favoriete lekkernij die goed is voor zo'n 250 kilo per avond. Buffet drie is voor de vegetariërs, die in plaats van vlees peulvruchten, granen en noten krijgen. Op een gemiddelde avond wordt in twee uur tijd 150 liter soep, 60 kilo aardappelen, 250 kilo patat, 600 koteletten, 200 (vegetarische) oriëntrollen, 125 fricandeaulapjes en 450 nagerechten verorberd en 1200 couverts gebruikt. Een hoofdgerecht kost 4,50 gulden, een gulden.meer dan de kostprijs. Bij het uitdelen van de maaltijd, gemaakt door drie vaste koks, helpen dagelijks vier studenten. Bakken worden af en aan gevuld en geleegd. Mini- containertjes rodekoolsla aangerukt, emmertjes linzensoep overgegoten. Nadat het dienblad is volgekieperd dienen bezoekers bij de kassa af te rekenen. In de zaal, aan een van de voorste rijen, is een oude grijze man in gevecht met weerbarstige slierten spaghetti die, zeer tegen zijn zin, over hand en kleding zwaaien en daar rode, natte sporen achterlaten. Een groepje Engelsen schuift aan en bekijkt het kleurige palet voedsel dat net is gehaald. Kalkoenfilet cordon bleu, appelmoes en patat frites. Het meest verkochte 'kindermenu'. „What's that?" vraagt een van de jongens zijn overbuurman. „Some piece of rubber and cheese", antwoordt die flegmatiek, zwijgt en neemt een hap. Shut up and eat.! De bewindvoerder in de sursé ance van Aannemingsmaat schappij Erica gaat een kort ge ding aanspannen tegen de ban ken ABN/Amro en Pierson, Heldring Pierson. Met de rechtszaak wil bewindvoerder Udink bereiken dat de openba re verkoop van onroerend goed van een zusterbedrijf van de aannemingsmaatschappij, Erica Beheer, wordt uitgesteld. Wan neer het kort geding dient, is nog niet bekend. Aannemingsmaatschappij Erica heeft sinds eind vorige maand voorlopig uitstel van betaling. Het bedrijf heeft ongeveer drie miljoen gulden schuld aan be lastingen en andere crediteu ren. Aan de andere kant heeft de aannemingsmaatschappij Het afscheid van het energiebe drijf Rijnland (EBR), dat op 31 december van het vorige jaar officieel is opgeheven, levert de huishoudens in en rond Leiden een paar tienjes voordeel op. De bestuurders van het EBR heb ben besloten de fusie-uitkerin gen waar het oude nutsbedrijf recht op had, in één keer aan de klanten uit te keren. Gemiddeld levert dat een bedrag van 50 60 per woning op. Het EBR is in 1989 opgegaan in een vordering van 28 miljoen op Erica Beheer. Die maat schappij heeft echter ook beta lingsproblemen. De banken wil len al het onroerend goed van Erica Beheer op 22 en 29 juli veilen. De bewindvoerder vreest dat het onroerend goed op de vei ling te weinig opbrengt. In dat geval kunnen de andere schuld eisers dan de banken naar hun geld fluiten. Met een eventuele meeropbrengst zouden de con currente schuldeisers wel kun nen worden betaald. Het is tot nu toe onduidelijk waarom voor het zusterbedrijf Erica Beheer geen surséance van betaling is gevraagd. Udink sluit niet uit dat hij als bewind voerder bij de aanncmings- maatschappij het faillissement van Erica Beheer aanvraagt. de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR). Bij die fu sie werd bepaald dat alle deel nemende gemeenten geduren de tien jaar een uitkering zou den krijgen. De gemeenten die in het EBR zaten, besloten die uitkering aan de klanten terug te geven door tarieven te veria gen - wat ook elk jaar gebeurde. Nu het EBR niet meer bestaat, is de fusie-uitkering in één klap teruggegeven. Veel van de klanten in Leiden krijgen de rond deze tijd het geld overgemaakt. Dukdalf blijft voorlopig bestaan In het bericht van donderdag in deze krant is door een misverstand een hinderlijke fout geslopen, Gemeld werd dat komende week ook de Dukdalf tegen de vlakte gaat. Deze school is echter pas over an derhalf jaar aan de beurt. In de tussentijd draait de Dukdalf ge woon door. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een vol geschreven ansichtkaart, niet uit een ver buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Een vaste groep collega's bij het deze krant pleegt er op werkdagen tussen 17.00 en 19.00 uur de warme hap te nuttigen. Snel en goedkoop is 'De Bak'. Happen, kauwen, slikken en er weer vandoor. De hongerige maag is binnen een mum van tijd gevuld in het universitaire restaurant, ofwel: de mensa (eettafel). „Jongens, gaat er vanavond nog iemand bakken?" Ooit stond op deze plek aan de Kaiserstraat de 'rijksuniversiteitsmanege'. Een voorziening voor bestuursambtenaren in wording, die begin deze eeuw naar Nederlands-Indië werden gestuurd en daarom moesten leren paard rijden. De witte toegangspoort, getooid met met paardekop, herinnert nog aan deze periode. Zo'n twintig jaar geleden besloot de universiteit de manege in te ruilen voor een mensa. Een eetgelegenheid voor armlastige studenten die, ver van moeders pappot, zich zonder deze mogelijkheid wellicht dagelijks tegoed zouden doen aan ongezonde snacks. Een voorziening dus in het belang van de Leidse volksgezondheid. In zekere zin zelfs van landsbelang, want na hun studie komen de meesten per slot van rekening aan het 'roer van de maatschappij' te staan. Universiteitsarts D.C. den Haan zei het bij de opening van De Bak, op 15 maart 1962 als volgt: „Goed-studeren en tegelijkertijd goed-student zijn stelt zowel geestelijk als lichamelijk geen lichte eisen. De onregelmatige GROETEN UIT LEIDEN Dienbladen voorzien van voedselvakjes worden in rap tempo gevuld. foto hielco kuipers wijze van leven van vele studenten is bovendien weinig bevorderlijk voor de gezondheid." Vreetschuur Architect Kronenman heeft bij de bouw van de mensa de manege niet helemaal willen vergeten. De eetzaal is hoog, rechthoekig en van een donker, houten plafond voorzien. Een interieur in Wimpie-sfeer. Bruin en oranje voeren de boventoon. Aan de muur hangen pompeuze vlecht- en knoopwerken in toepasselijke tinten. Bij de opening van het gebouw was het een zelfgemaakt cadeautje van een plaatselijke naai- en haakclub. De vreetschuur van de universiteit, zeggen sommigen. Hier nuttigen dagelijks zo'n 1200 studenten en andere Leidenaars een degelijke doch voedzame low-budget maaltijd. Gezeten aan lange rijen tafels, lepelend uit dienbladen met diverse voedselvakjes. Niet gezellig dineren, maar op een zo efficiënt mogelijke manier de honger stillen. Dit is het enige restaurant in Leiden waar niet gerookt mag worden en waar je ongevraagd bij iemand aan tafel kunt schuiven. Het favoriete drankje bij de maaltijd is een glas water. De Bak is er al lang niet meer alleen voor studenten en universiteitspersoneel. Ook 'gewone' Leidenaars kunnen hier terecht: arme sloebers, die bijna geen cent te makken hebben, bijstandmoeders met kinderen, junks, verstokte vrijgezellen en andere 'sociale gevallen'. De bedrijfsleiding is er niet zo blij mee, maar gedoogt hun aanwezigheid.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11