Niet meteen 'met de pijp' er op af Grote jazznamen op zeventiende North Sea Cultuur&Kunst Westlands Mannenkoor opent Waterpop-festival Fantastische Miele Keukens met ongekende kortingen! Mega-houseparty: nooit uitverkocht Ti 'Mail Art' kunst voor kunstenaar zelf Spanje treurt om dood flamenco-zanger Camaron DONDERDAG 2 JUL11992 (CHIF) )an rijsdam Jazz-foto graaf Raymond Peter maakte alle 'North Seasmee Koor uit VS in Hooglandse kerk leiden The Brevard Chorale uit Florida (VS) treedt zondagmor gen op in de Hooglandse kerk. Het repertoire van het koor om vat onder meer werken van Hopson, Nystedt en Shaw-Parker. Dirigent Mark Hanson, zelf bas-bariton, heeft de leiding over de uitvoering. Soliste is de sopraan Barbara Ziegler. Aanvang: 10.00 Kunst in Diaconessenhuis leiden Landen om de Middellandse Zee vormen de inspiratie bron voor Yvon ten Velden. Op aquarellen en olieverfschilderij en geeft zij die sfeer weer, vervolgens vergroot zij het origineel fotografisch uit. Van deze bijzondere werkwijze hangen tot 29 juli exemplaren in het Diaconessenhuis, dat van acht uur 's och tends tot acht uur 's avonds voor het publiek toegankelijk is. Theodorakis dirigeert in Scheveningen den haag De legendarische Griekse dichter en componist Mikis Theodorakis komt naar Nederland. Op maandag 13 juli dirigeert hij zijn muziek bij de nieuwste versie van 'Zorba de Griek' in het Circustheater in Scheveningen. Theodorakis (67) maakte deze 'Zorba' in samenwerking met de beroemde danser/choreograaf Lorca Massine, die zelf de titelrol danst. Aan het spektakel ne men 230 dansers, zangers en musici deel. wateringen anp De groepen Powerplay, The Pil grims, Alabama Kids en Daryll- Ann vormen de belangrijkste Nederlandse inbreng tijdens het vijftiende Waterpop-festival dat zaterdag 15 augustus in het Zuidhollandse Wateringen wordt gehouden. Het programma meldt verder de deelname van groepen als The Walkabouts (Verenigde Sta ten), Into Paradise (Ierland), Rausch (Duitsland) en Bianca 'Bob' Flystrip (Verenigde Sta- „Je moet niet meteen met de pijp naar die beroemdhe den, met zo'n enorme tele-lens dus. Je moet eerst met een beetje een goed verhaal komen. Dan gaat het maken van die foto's in negen van de tien gevallen zonder pro blemen." Free lance-fotograaf Raymond Peter fotografeert vol gende week voor de 17de keer het North Sea Jazz Festival in het Haagse Congresgebouw. Hij houdt er dit jaar bo vendien een tentoonstelling van foto's die hij tijdens vo rige afleveringen van dit jazz-spektakel maakte. den haag Haag. Hij kraaide maar zo'n barenda grutterink/anp beetje mee, maar ik dacht al: daar heb je de opvolger van Miles." Peter raakte in de jazz-wereld verzeild in de jaren zestig, door zijn werk voor de televisie. De bij het Haarlems Dagblad be gonnen fotograaf werkte vooral in de jaren vijftig veel voor de NOS. Tegenwoordig doet hij veel met grafische computers en zijn transport en architec tuur zijn belangrijkste werkter reinen. De jazz is er voorname lijk voor de lol van de Hagenaar, die thuis jazz-elpees vanaf de jaren vijftig heeft staan. Peter beleeft veel plezier aan de contacten met de artiesten. Hij denkt met genoegen aan Dizzy Gillespie, Oscar Peterson en aan de vorig jaar gestorven Het is de derde foto-t stelling op het festival. Eerder exposeerde een groep fotogra fen samen, en vorig jaar was er de druk bezochte tentoonstel ling van jazz-foto's van de toen recent overleden Ed van der Elsken. Veertig foto's komen in de Oranjeboom Jazzclub te han gen, waarvan driekwart zwart wit is. Het gaat op zijn tentoonstel ling om foto's van mensen als Stan Getz, Dexter Gordon, Dizzy Gillespie, Herbie Han cock, Miles Davis, Tony Willi ams en Wynton Marsalis. „Die laatste zag ik in 1980 al met Art Blakey in Diligentia in Den Miles Davis. Met de beroemde trompettist kreeg hij het één keer aan de stok, omdat hij. Pe ter, zelf te laat was. „Mijn eigen schuld, Davis was altijd overal op tijd, altijd tien minuten te vroeg back stage. Toen ik te laat was ging hij op zijn strepen staan." Het kwam weer goed, maar met de bodyguards van Davis en van andere sterren heeft Pe ter het nooit goed kunnen vin den. Naast de moeilijkheden die fotografen van de belichting on dervinden, zijn zij misschien wel de grootste ergernissen voor deze beroepsgroep op het festi val. „Het zijn horken, hoor, die bodyguards. Lopen maar te schreeuwen. Ach, ze vinden het mooi om met zo'n T-shirt van Miles te lopen en ze zullen in het dagelijks leven verder wel niks te zeggen hebben." Een akelige herinnering heeft Peter verder aan Art Taylor, die ooit foto's van de Haagse foto graaf zonder diens toestem ming in een boek over zichzelf plaatste. Peter vroeg er een exemplaar van dat boek voor in de plaats en kreeg het niet. „Ik kon het kopen. Ik heb hem ge zegd dat ik van m'n leven geen prent meer van hem zou ma ken." Dit jaar wil Peter foto's maken van onder anderen Dizzy Gille spie. wiens komst overigens twijfelachtig is („Het kan altijd zijn laatste optreden zijn...") Jean-Luc Ponty, Willem Breu- ker, Wynton Marslis en Roy Hargrove. Als hij zonder camera zou gaan, ging hij ook naar Roy Hargrove en verder naar de Yel low Yackets, de Brecker Bro thers en Roberta Flack. Wat pure jazz betreft heeft North Sea zijn beste tijd overi gens wel gehad, denkt Peter. „Tot de jaren '80, '81, die perio de was de beste. Daarna is het festival gaan wassen, zal ik maar zeggen. Ik begrijp het wel, de organisator, Paul Acket, moest om financiële redenen nu een maal naar minstens 60.000 mensen toe. Maar dat beteken de dat hij het allemaal wat bre der moest gaan opzetten. Het is nu voor elk wat wils. Dat is geen kritiek, ik zeg altijd: ga er maar aanstaan. Acket en zijn vrouw Jos zorgen altijd maar weer dat het allemaal loopt." Peters tentoonstelling wordt op vrijdag 10 juli geopend. De Gipsy Kids zorgen voor de mu zikale omlijsting. Slagwerker en bandleider Art Blakey. FOTO RAMOND PCTFR ton ouwehand Wynton Marsalis, Bobby McFerrin, Chick Corea, George Shearing, Randy Michael Brecker, Herbie Hancock, Roberta Flack, McCoy Tyner, Modern Jazz Quartet, Cab Calloway. Het zijn grote namen, die met nog zo'n dui zend andere jazzmusici op 10,11 en 12 juli tijdens het North Sea Jazz Festival spelen. 'North Sea' wordt voor de ze ventiende keer op dertien podia in en om het Congresgebouw in Den Haag gehouden. Voorafgaand aan het festival wordt op donderdag 9 juli een Midsummer jazzgala gehouden waaraan wordt meegewerkt door o.a. zanger Tony Bennett, zangeres Rachelle Ferrell en bigband de Skymasters. North Sea, dat na twee jaar een vier daags festival te zijn geweest weer naar de oude omvang van drie festivaldagen terug is, biedt dit jaar verschillende thema's. Onder de titel 'Happy Birthday Dizzy' is een speciaal orkest samengesteld met de trompettisten Freddy Hubbard, Red Rodney, Roy Hargrove, Jon Faddis en Claudio Roditi en dè saxofonisten James Moody en Jimmy Heath. Het is niet waarschijnlijk dat Dizzy Gillespie zelf, die op 21 okto ber 75 jaar hoopt te worden, voldoende hersteld is om bij dit verjaardagspartij tje aanwezig te kunnen zijn. Onder de naam 'a tribute to Miles Davis' zullen pianist Herbie Hancock, saxofonist Wayne Shorter, bassist Ron Carter, drummer Tony Williams en trompettist Wallace Roney een eerbe toon verzorgen aan de vorig jaar over leden Davis. Met 'Rebirth of the Cool' zal bariton saxofonist/arrangeur Gerry Mulligan met tienmansformatie het baanbre kende repertoire van het 'Birth of the Cool' doen herleven, met musici als Lee Konitz, Art Farmer en Rob McCon- nell. De aangekondigde Tito Puente zal niet op het festival komen. Wel is er op het gebied van Latin-jazz muziek veel te verwachten van o.a. Eddie Palmieri, Irakere, Tania Maria, Batida, Sergio Mendes en de Mambo Kings onder lei ding van Mario Bauza. Onder de naam New Orleans Revue is een optreden van o.a. Dr. John, Willy DeVille, Johnny Adams. Eddy Bo en de Wild Magnolia's. Een bijzonder project is The New York Jazz Giants, met mu sici als Jon Faddis, Tom Harrell, Bobby Watson, Lew Tabackin en Mulgrew Miller. Veel hammondorganisten dit jaar: Jimmy McGriff, Jimmy Smith, Barbara Dennerlein, Carlo de Wijs, Herbert Noord, de Japanse Toshihiko Kankawa en het Lester Bowie New York Organ Ensemble. Maar ook voldoende voca listen: de groep Take Six, The Staple Singers, Bobby McFerrin, Dianne Ree ves, Lou Rawls, Betty Carter, Greetje Kauffeld, Deep River Quartet, Tuck Patti, Rickie Lee Jones en Roberta Flack. Op het gebied van fusion zijn er op tredens van Grover Washington Jr, Brecker Brothers, Steps Ahead, Spyro Gyra en de Yellow Jackets. Pianist Chick Corea komt met een eenmalige, speciaal voor het festival samengesteld kwartet met drummer Steve Gadd, bassist Eddy Gomez en saxofonist Bob Blues is er dit jaar van o.a.: Buddy Guy, Albert Collins, Albert King en Robben Ford. De Nederlanders zijn dit jaar vertegenwoordigd in o.a.: Pierre Courbois, Houdini's, Jarmo Hoogen- dijk Ben van den Dungen, Willem Breuker en Candy Dulfer. ten). Het programma telt in to taal 11 groepen. Hoewel het festival op zater dag wordt gehouden, begint Waterpop in het Wateringse Hofpark vrijdag al met een op treden van het Westlands Man nenkoor. Mensen die niet van popmuziek houden, worden zo doende toch in de gelegenheid gesteld de Waterpopsfeer te proeven, aldus de organisatie. Waterpop, dat gratis toegan kelijk is, begint zaterdag om één uur 's middags en eindigt rond elf uur 's avonds. ÊAiele keukens zijn felbegeerd, door de fraaie designs en de oersolide konslruktie. Bovendien loopf Miele in de ontwikkeling van keukendesigns en keukentechniek duidelijk voorop. En dót kan voor u een voordelige zaak zijn want: In onze showroom maken Nieuwe Miele Keukens plaats voor de Nieuwste Miele Keukens. m n dat is voor een beperkt aantal snelle be slissers klinkend voordeel in de vorm van zeer hoge kortingen op een aantal fonkelnieuwe Miele keukens èn op de daarin aangebrachte Miele inbouw- apparaten. Vanzelfsprekend met behoud van fabrieks- garantie, de mogelijkheid tot uitbreiding of aanpassing. En natuurlijk vakkundig door ons geïnstalleerd. Miele er is geen betere Ml»™ Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11 tel. 071 - 149859 Projectleidster Irene Gerrits bekijkt een Mail Art-collage van vier kunstenaars. Tentoonstelling over postkunst in Haags PTT-museum den haag jolanda scherpenzeel Niet iedereen krijgt dagelijks een 'kunstzinnige baksteen' of een doosje met daarin een bij zondere opdracht in de brie venbus. De kunstenaars die zich bezig houden met Mail Art of 'postkunst' wel. Vanuit de hele wereld sturen zij elkaar kunst werken op. Dit kunnen enve loppen, kaarten, zelfgemaakte postzegels, stempels en objec ten zijn. Een kunstwerk is pas 'Mail Art' als het via de post is verzonden. In het PTT museum in Den Haag is op dit ogenblik de tentoonstelling 'Als kunst be stempeld' over Mail Art te zien. Iedereen kan Mail Art kunste naar zijn. Je hebt er maar een paar mensen voor nodig. Op de tentoonstelling is bij voorbeeld een project te zien waaraan vier kunstenaars hebben meege werkt. Op één vel papier dat in vieren is gedeeld hebben zij een gezamenlijk kunstwerk ge maakt, dat uiteindelijk uit vier, op zichzelf staande delen be staat. Aan 'postkunst' zijn een paar regels verbonden. Het project moet een thema hebben. De ge maakte werken moeten worden geëxposeerd, hoe en waar maakt niet uit. Ook moet er een catalogus worden gemaakt met de namen van alle medewer kers. De kunstenaars bepalen zelf de vorm: een kladje met na men is al genoeg. De kunstwer ken mogen niet worden ver kocht. Stroming Mail Art is qntstaan als een stro ming die vooral niets met de commercie, met de kunstgale rie, het kunstmuseum en het kunstonderwijs te maken wil hebben. De 'postkunstenaars' zetten zich af tegen kunst met een grote 'K'. De kunst is voor kunstenaars zelf bestemd. De 'vader' van Mail Art is Ray Johnson. Deze Amerikaan richt- të in 1962 de zogenaamde New York Correspondance School of Art op. Hij zond onder meer brieffragmenten en collages van foto's op naar bekenden. Zij re ageerden door eigen werk op te sturen, naar Johnson of naar anderen. Op deze manier ont stond het eerste netwerk van Mail Art kunstenaars. De grote inspiratiebronnen voor 'postkunst' zijn Dada en Fluxus. De vertegenwoordigers van deze stromingen wilden kunst toegankelijk maken voor 'het volk' en het onderscheid tussen kunst en alledaagse voorwerpen opheffen. Op de tentoonstelling is werk te zien van Dada-kunstenaar Marcel Duchamp die een urinoir tot kunst verklaarde door dit te sig neren met 'FtMÉÉ^lM De Maasvlakte vormt komende zaterdag het decor voor een gi gantisch house-spektakel. Het feest moet, onder de naam Euro Rave '92, de grootste housepar ty worden die ooit is gehouden. De organisator verwacht tussen de tien- en vijftienduizend be zoekers. Drieduizend toegangs kaarten zijn al aan de man ge bracht. Volgens organisator George Ruseier van Euro Rave '92 is al les in kannen en kruiken. „Alle benodigde vergunningen, die Carthago destijds voor het pop festival ter gelegenheid van 650 jaar Rotterdam had aange vraagd, hebben wij inmiddels ook." Het gemeentelijk havenbe drijf van Rotterdam steunt Euro Rave door de Maasvlakte gratis ter beschikking te stellen. Vol gens Ruseier is de organisatie van Euro Rave '92 in nauw overleg gegaan met de politie. Verder zullen er tijdens de 'rave' zo'n vierhonderd vrijwillers op de been zijn, van onderaanne mers tot beveiligingsbeambten met honden. De belangrijkste ingrediënten voor dit mega-feest: een ge- luidsinstallatie met een vermo gen van 120 kiloWatt, een drie dimensionale lasershow met maar liefst 4096 kleurcombina ties en diverse (semi-live) hou se-acts. waaronder 'Holy Noise' en Tierce Ruling Diva' Het leuke van de Euro Rave vindt Ruseier zelf dat het nooit uitverkocht kan raken. .Als er meer mensen komen dan ver wacht. vergroten we gewoon het terrein, want dat is natuur lijk groot zat." Tijdens de 'rave' zullen uit het centrum van Rotterdam (CS), Hoogvliet, Spijkt nissc en i Idle voetsluis speciale bussen rijden. Ook is er werk Wzien van kun stenaars, zoals Joseph Beuys, die zich verwant voelden aan de Fluxus-beweging van begin ja ren zestig. Er zijn ook Mail Art kunste naars die geluid- en beeldfrag menten per post uitwisselen. De fragmenten worden uiteindelijk gemixed tot één geheel. Een voorbeeld hiervan is op de ten toonstelling te zien en te horen. Voor de jeugdige bezoekers heeft het museum een envelop pe samengesteld met een bouwpakket en briefkaarten waarmee ze zelf Mail Art kun nen maken. De tentoonstelling 'Als kunst bestempeld' is vanaf 3 juli tot en met 13 september 1992 in het PTT museum in Den Haag te bezichtigen. Het museum aan de Zeestraat 82 is dagelijks van 10.00 uur tot 17.00 uur open. Op zon- en feestdagen van 13.00 uur tot 17.00 uur. De bekendste Spaanse fla menco-zanger Camaron de la Isla is gisteren op 41-jarige leeftijd aan longkanker overle den. Camaron, die eigenlijk Jose Monge Cruz heette, over leed in een ziekenhuis in Badalona, vlak bij Barcelona. Camaron de la Isla werd op 5 december 1950 in de wijk San Fernando, in de Andalusische havenstad Cadiz, geboren als zoon van een zigeuner-smid en een mandenmaakster. Zijn muzikaal talent werd al op jeugdige leeftijd oi besloot daarom school, te gaan. maar zich ge heel aan het moeilijke flamen co-lied te wijden. Aanvankelijk trad hij vooral op in de tablao's langs de Cos ta del Sol, maar nadat hij in 1968 zijn eerste plaat had op genomen. met onder andere de Spaanse gitarist Paco de Lucia, groeide zijn bekendheid ook buiten Andalusic gestaag. In het begin van de jaren tachtig beleefde zijn carrière een ernstige tegenslag, nadat bekend was geworden dat hij zwaar verslaafd was aan drugs en alcohol. Maar de afgelopen twee jaar was hij in landen als Spanje, Nederland, Japan en in de VS populairder dan ooit. Zijn laatste twee albums 'Soy Gitano' en 'Potro de rabia Spanje bestsel lers kwar prominent voor in de film die op 25 april van dit jaar wereld wijd werd uitgezonden vanwe ge de opening van de Wereld- expo in Sevilla. De dood van maakte gisteren overal in Spanje grote emoties los. Vele flamenco-concerten werden afgelast en in de wijk in Cadiz, waar hij geboren is. sloten de winkels.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9