De Klerk in de aanval Walesa weigert ontslag premier Rente VS weer omlaag Buitenland In den vreemde Verdediger Hitier onderzoekt ontdekte dagboeken Goebbels Staatsraad benoemt Kafi tot president Algerije Panic wacht onmogelijke taak VRIJDAG 3 JUL11992 Loon Jeltsin verhoogd: ƒ240 per maand moskou Feest in huize Jeltsin. Het Russische parlement be sloot gisteren het salaris van de president te viervoudigen tot 18.900 roebel (240 gulden) per maand. Jeltsin verdient hiermee 21 keer het minimumloon, dat momenteel 900 roebel (12 gul den) t Joden willen Talmoedschool in Auschwitz Jeruzalem» Orthodoxe joden in Israël willen in Auschwitz een Tamoed-hogeschool stichten. Het plan is dat de school op het terrein van het vroegere concentratiekamp komt. De Rooms-Ka- tholieke Kerk en de internationale joodse gemeenschap hebben eind jaren '80 heftige strijd geleverd over een Karmelietessen klooster naast het concentratiekamp. 'Vaticaan schuwt licht net als vleermuis' priester Leonardo Boff, éen van de bekendste bevrijdingstheolo gen, gisteren op een persconferentie in Sao Paulo, waarop hij zijn besluit de RK-kerk de rug toe te keren toelichtte. Dinosaurusei brengt 18.000 gulden op londen Een gefossiliseerd ei dat een dinosaurus 70 miljoen jaar geleden in Frankrijk legde, heeft gisteren op een veiling in Londen een bedrag van bijna 18.000 gulden opgebracht. Het was de eerste keer dat veilinghuis Christie's een versteend ei uit de prehistorie onder de hamer bracht. De koper was een Neder landse agent die optrad voor een particuliere verzamelaar. Knin-leider Babic bij aanslag gewond knin» Milan Babic, de zelfbenoemde 'president' van Krajina, een Servische enclave in Kroatië die zich vorig jaar onafhankelijk verklaarde, is deze week zwaar gewond geraakt bij een moord aanslag. De aanvallers behoorden tot een rivaliserende Servische groepering, zo maakte Babies kantoor gisteren bekend. Krajina verkeert in moeilijkheden, sinds Servië begin dit jaar de belang stelling voor de enclave heeft opgegeven. Moordenaar van 94 moet 5 jaar zitten phoenix Een 94-jarige man uit de Amerikaanse stad Phoenix is tot vijfjaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn buren, na een jarenlange ruzie over te luide muziek. De hoogbe jaarde schoot het echtpaar in november vorig jaar dood. Bij goed gedrag komt de man over twee jaar voorwaardelijk vrij. Hitlerbunker nu historisch monument berlun» Een deel van het reusachtige ondergrondse bunkersys teem van Hitier en de nazi-elite in het hart van Berlijn is gisteren door deze gemeente tot historisch monument verklaard. Het werd twee jaar geleden bij graafwerkzaamheden ontdekt onder de Potsdammer Platz in het oostelijk deel van de stad bij de vroegere Muur. Boek Honecker: Communisme was beter bonn» De voormalige Oostduitse communistische partijleider en president Erich Honecker veegt in een nieuw boek dat vol gende week uitkomt, de vloer aan met de vrije markt economie. Onder het communisme was het leven heel wat beter, betoogt hij. Delen van het boek Erich Honecker: de dramatische gebeur tenissen zijn vandaag verschenen in een Berlijnse krant. De 79- jarige Honecker zit nog steeds in de Chileense ambassade in Moskou. Duitsland wil hem berechten. Van Miert neemt milieuportefeuille waar brussel De Belgische EG-commissaris Karei van Miert neemt voorlopig de milieuportefeuille van zijn onlangs vertrokken col lega Carlo Ripa di Meana waar. Van Miert had al het pakket ver voer, krediet, investeringen en consumentenbelangen. Ripa is minister van milieu geworden in de nieuwe Italiaanse regering. Iran ontkent berichten over valse dollars washington Iran heeft gisteren met klem ontkend dat het samen met Sy rië al drie jaar valse dollarbiljet ten drukt en in omloop brengt in Europa, Azië en Afrika. Het nieuws over de valsemunterij werd woensdag bekendgemaakt door twee Republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Iran en Syrië zouden met valse dollars de Amerikaanse economie willen ontwrichten en tegelijkertijd aan buitenlands geld komen. De Iraanse zaakgelastigde bij de VN zei in een reactie dat de twee Republikeinen over „geen enkel beschikken om deze wilde aantijgingen van extreem rechts te bewijzen". Saddam overleeft couppoging van elitetroepen Een onderdeel van de Iraakse Republikeinse Garde, de elite troepen van president Saddam Hussein, heeft eerder deze week geprobeerd Saddams regering omver te werpen. Dat hebben Iraakse dissidenten gisteren be kendgemaakt. Het nieuws volgt op berichten over geheime Amerikaanse steun aan tegen standers van Saddam. Volgens woordvoerders van het Iraaks Nationaal Congres, een coalitie van Iraakse opposi tiegroepen die vorige maand is opgericht, trok een gemotori seerde brigade van de Republi keinse Garde onder aanvoering van brigade-generaal Sabri Mahmoud maandag naar Bagh dad op. De aanvallers werden bij de noordwestelijke grens van de Iraakse hoofdstad verslagen door Saddams speciale veilig heidstroepen. Mahmoud zou daarbij zijn gesneuveld. 'ANC wil regering omver werpen' De Zuidafrikaan se president F.W. de Klerk heeft het ANC er van beschuldigd zijn regering omver te willen werpen. De Klerk lanceerde gisteravond in een tv-toespraak zijn scherpste aanval tot nog toe op het ANC. Hij schreef de politieke crisis waarin het land verkeert volledig op reke ning van de grootste zwarte oppositiebeweging. johannesburg p. van nuijsenburg correspondent Het ANC brak vorige week de onderhandelingen met de rege ring over een nieuw politieke bestel af. Zij stelt de regering aansprakelijk voor het bloedbad in het zwarte woonoord Boipa- tong, waarbij 42 mensen door aanhangers van de Zulubewe- ging Inkatha werden afgeslacht. Volgens de anti-apartheidsorga- nisatie waren de Zulu's door de politie in pantserwagens naar de plaats van de aanslag ge bracht. „Het ANC saboteert de on derhandelingen", aldus de pre sident. Hij zei dat er bij de on derhandelingen in de Conferen tie voor een Democratische Zuid-Afrika (Codesa) goede vor deringen waren gemaakt. „De verschillen die er nog waren, hadden kunnen worden over brugd. Maar het ANC verzint excuses om de onderhandelin gen af te breken en een kunst matige crisis te creëren", aldus De Klerk. Luxemburg eerste met ratificatie van 'Maastricht' luxemburg afp-ppa Luxemburg heeft gisteren als eerste EG-lidstaat het Verdrag van Maastricht geratificeerd. Het parlement keurde het ver drag over de Europese monetai re en politieke unie met een grote meerderheid (51 tegen 6 stemmen) goed. Drie parle mentsleden onthielden zich van stemming. Voor ratificatie was een tweederde meerderheid no dig. Twee onderdelen van het ver drag de monetaire unie en het stemrecht voor buitenlan ders stroken overigens niet met de grondwet van Luxem burg. De parlementariërs spra ken zich ervoor uit de obstakels in de grondwet na de volgende verkiezingen in 1994 weg te ne- Brussel akkoord met Franse steun staatsbedrijf Buil brussel anp Frankrijk krijgt het groene licht van de Europese Commissie om 2,2 miljard gulden steun te ge ven aan het staatsbedrijf Buil (computers). Dat is gisteren in Brussel bekendgemaakt. Meestal staat Brussel niet toe dat EG-regeringen hun nationa le industrieën steunen met sub sidies omdat dat concurrentie vervalsend werkt. Ditmaal is het volgens de Commissie echter anders omdat de steun 'niet marktverstorend' is. Door een grondige reorganisatie daalt het marktaandeel van Buil dit jaar namelijk van 2,1 tot 1,8 procent. Verder betoogt *de Commissie dat het bedrijf door zijn wanke le positie geen mogelijkheden meer heeft om vreemd kapitaal aan te trekken. Groot-Brittannië heeft inmid dels protest aangetekend tegen het besluit van BrusseL wenen Nog wat onwennig bekij ken en betasten Bosnische kinde ren hun slaapplaats voor de ko mende tijd in een opvangkamp in Wenen. De Oostenrijkse autori teiten laten Bosnische vluchtelin gen zonder visa toe, houders van Joegoslavische paspoorten wordt net als in een groeiend aantal an dere landen de toegang gewijzigd, mits ze in het bezit zijn van visa. FOTO Rtr londen peter pringle/david lister vervolg van de voorpagina De dagboeken van Goebbels, die nu in de archieven van Moskou zijn gevonden, kun nen een belangrijke bijdrage leveren aan wat tot nu toe be kend is over de nazileiders in de oorlogsjaren, ondanks het feit dat er al eerder delen van Goebbels persoonlijke notities zijn gepubliceerd. Tot ongenoegen van weten schappers en historici wordt het materiaal echter onder zocht door David Irving, de historicus die als verdediger van Hitier de held is geworden van Europese neo-nazibewe gingen. Er is een overeenkomst gesloten tussen het Russische archief en Irving namens de Sunday Times, de Britse krant die van plan is de dagboeken later dit jaar in serievorm te publiceren. Irving was degene die enkele jaren geleden de dagboeken van Hitier onder de aandacht bracht van de Sun day Times. Die bleken vals te zijn, maar er lijkt geen twijfel te bestaan dat dit materiaal echt is. Goebbels heeft de dagboe ken bijna geheel op fotografi sche platen laten vastleggen, zodat ze bewaard zouden blij ven voor de toekomst. Delen van de dagboeken zijn eerder gepubliceerd, waaronder vier delen van 750 pagina's die be ginnen in de zomer van 1924 Joseph Goebbels. en eindigen in juli 1941 en waarover mevrouw Fröhlich de eindredactie heeft gevoerd. Maar daarin zitten grote hia ten, zoals de tweede helft van 1938, waarin de annexatie van Oostenrijk en de inval in Tsjecho-SIowakije plaatsvond. Over 1944 is vrijwel niets ge publiceerd. In zijn boek 'De oorlog van Hitier' heeft Irving selectief ge citeerd uit de dagboeken van Goebbels. Hij liet hij nadelige stukken weg, om de indruk te wekken dat Hitler niet betrok ken was bij de Holocaust. De historicus Hugh Trevor- Roper, die zelf de eindredactie heeft gevoerd over een deel van de al gepubliceerde dag boeken van Goebbels, zegt: „David Irving is een duister De president constateerde dat de twee belangrijkste bondge noten van het ANC, de Zuidafri- kaanse Communistische Partij (SACP) en de vakcentrale Cosa- tu, in toenemende mate het be leid van het ANC bepalen. „Zij zoeken de confrontatie, wij zijn voor onderhandelen. Het uit eindelijke doel van het ANC is om de regering via dwang om ver te werpen. Dat zal niet wor den getolereerd. Wij zullen niet zwichten voor ondemocratische en revolutionaire druk", aldus De Klerk. 'Israël laat stiekem tien Palestijnen vrij' geneve ap Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft tien Pales tijnen geholpen Israël te verla ten nadat ze vorige maand 'in het geheim' uit de gevangenis waren vrijgelaten. Dat heeft een woordvoerster van het Rode Kruis gisteren bekendgemaakt. Volgens woordvoerster Karen Saddler behoren de tien tot het radicale Volksfront voor de Be vrijding van Palestina-Alge meen Commando (PFLP-GC). Zij zaten gevangen sinds 1984. Het Israëlische ministerie van defensie ontkent de vrijlating. Het komt zelden voor dat Israël een aantal gevangenen tegelijk vrijlaat en als dat gebeurt zijn de autoriteiten nimmer gene gen dat aan de grote klok te hangen. Bij de onderhandelingen over de vrijlating van westerse gijze laars in Libanon hebben de ont voerders steeds geëist dat Israël Palestijnse 'gijzelaars', onder wie de Hezbollah-leider sjeik Obeid, zou vrijlaten. Israël wei gerde categorisch. Toch heeft Hezbollah inmiddels alle wes terse gijzelaars laten gaan. Toch akkoord over coalitie-regering WARSCHAU GPD-Rrt President Walesa is niet ak koord gegaan met het aftreden van de Poolse premier Walde- mar Pawlak. Gisteravond laat stemden enkele centrum-link se partijen alsnog in met de vorming van een coalitierege ring. Pawlak, de 32-jarige leider van de Boerenpartij, kondigde gisterochtend zijn ontslag aan, omdat hem gezien „alle moei lijkheden en obstakels" bij de vorming van een nieuwe rege ring weinig anders restte. For meel moet zo'n ontslagvoor- stel door de president bij het parlement worden ingediend, maar Walesa weigerde daar aan mee te werken. Daarom konden de afgevaardigden niet over de ontslagaanvraag stemmen en bleef Pawlak te gen zijn wil aan. Door sommige waarnemers wordt zijn ontslagaanvrage als een politieke gok gezien. En kele uren n^dat hij zijn aftre den had aangekondigd, ver klaarden zowel de Democrati sche Unie van oud-premier Mazowiecki als de Uberaal- Democratische Unie en het Pools Economisch Program zich alsnog bereid deel te ne men aan een coalitieregering. De Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) conclu deert in haar vandaag versche nen rapport over Polen dat de voortgang van het economisch hervormingsproces wordt on dermijnd door de politieke in stabiliteit in het land. De Algerijnse Hoge Staatsraad heeft gisteravond Ali Kafi be noemd tot opvolger van de ver moorde president Mohammed Boudiaf. Kafi heeft in zijn toe spraak tot de natie verklaard de zelfde weg te volgen als zijn voorganger. Kafi was tot nu toe secretaris generaal van de organisatie van oudstrijders uit de onafhanke lijkheidsoorlog tegen Frankrijk, de muyahidines. De benoeming van Ali Kafi tot de vijfde president van Algerije sinds de onafhankelijkheid in 1962, is enigszins een verras sing. De belangrijkste kandidaat leek defensieminister Jaled Nez- zar, die binnen de Staatsraad geldt als de sterke man. Nezzar heeft mogelijk besloten van het presidentschap af te zien om de verstrengeling tussen de leiding van het land en de belangen van het leger niet nog nadruk kelijker te maken. Redha Malek, de Voorzitter van de Nationale Raad van het land, die sinds januari als een soort parlement fungeert, werd tot het vijfde lid van de Hoge Staatsraad aangesteld. Naast Malek en Kafi zijn de andere le den minister van defensie werd Jaled Nezzar, de voormalige mi nister voor mensenrechten Ali Harun en de ex-rector van de moskee van Parijs, Tidjani Had- dam. Nieuwe poging economie aan te zwengelen washington henk dam correspondent-krf-anp Het herhaalde pleidooi van de Amerikaanse president Bush de afgelopen dagen om de rente te verlagen, was niet tegen dove mans oren gericht. Gisteren ging de Fed, het bestuur van Amerika's centrale banken, overstag en verlaagde de rente opnieuw met een 0,5 procent tot 3 procent. Met de nieuwe verlaging is de rente op haar laagste niveau sinds 29 jaar aangekomen. De maatregel, die het lenen goedkoper maakt, moet de con sumenten weer naar de winkels lokken, de bedrijven tot investe ren aanzetten en zo de nog al tijd zieke economie een krachti ge impuls geven. En tegelijker tijd, zo hoopt tenminste Bush, de herverkiezing van de Ameri kaanse president zeker stellen. De laatste renteverlaging met 1 procent dateert van december vorig jaar. Ondanks de medewerking van de Fed kan Bush nog niet op z'n lauweren gaan rusten. De verkiezingszege is nog aller minst zeker, de economie ram melt aan alle kanten en de Amerikanen geven hun presi dent die zich liever met bui tenlandse problemen bezig houdt de schuld. Juist giste ren werden nieuwe, slechte be richten toegevoegd aan de toch al gestage stroom ongunstig nieuws over de economie van de VS. Zo maakte het ministerie van handel bekend dat de Ame rikaanse industrie in mei voor 0,8 procent minder aan op drachten in huis had dan de maand daarvoor. Maar nóg slechtere berichten waren er over het aantal werklozen in de VS. Volgens het ministerie van werkgelegenheid was in juni 7,8 procent van de beroepsbevol kingwerkloos, tegen 7,5 procent in mei. Het nieuwe cijfer is het hoogste in meer dan acht jaar tijd. Amerikaanse Serviër premier romp-Joegoslavië persoon. Hij is een kundig on derzoeker, maar heeft geen goede naam. Niet iemand die ik zou hebben uitgekozen. Vanuit Irvings gezichtspunt is de moeilijkheid echter dat de dagbloeken zeer duidelijk ma ken dat Hitier het verst ging in zijn steun voor de Endlösung" Professor Peter Pulzer, des kundige op het gebied van het Derde Rijk, zegt: „Wij moeten wel in het achterhoofd houden dat de dagboeken van Goeb bels zijn geschreven met het oog op latere publicatie. Zij zijn geen oprechte en spontane neerslag van wat er is gebeurd. Dus moeten we tussen de re gels door lezen. Maar dit nieu we materiaal zou niet zozeer licht kunnen werpen op hoe op het hoogste niveau beleid werd gemaakt, maar op de ver houdingen tussen de nazilei ders. David Irving wordt sterk geassocieerd met het achteraf gunstig voorstellen van het Derde Rijk, maar hij heeft aan zienlijke ervaring in het op waarde schatten van docu menten die uit de naziperiode stammen." De Weense Bibliotheek, het in Londen gevestigde instituut dat is gespecialiseerd in de Holocaust, reageerde bitter op Irvings bemoeienis. Plaatsver vangend directeur, David Cesarani: „David Irving ont kent de gaskamers. Iedereen die met hem zaken doet, raakt daardoor besmet." correspondent Hij vertrok als een dief in de nacht, zonder een cent op zak. Na 37 jaar keert hij terug ais een succesvol zakenman, met als opdracht het 'nieuwe Joegosla vië' (Servië plus Montenegro) uit het slop te trekken. De in Servië geboren Amerikaanse za kenman Milan Panic wacht een vrijwel onmogelijke taak als premier van romp-Joegoslavië. Panic reisde gisteren al af naar Belgrado. De sanctiecommissie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties moest daar voor speciaal toestemming ge ven voor een vlucht op de Servi sche hoofdstad, die als gevolg van de santies tegen Servië van de buitenwereld is afgesloten. Voor zijn vertrek zei Panic dat hij zal zorgen dat binnen enkele maanden vrije verkiezingen worden uitgeschreven in Servië en Montenegro. Verder ziet hij het als zijn prioriteit om een eind te maken aan de gevech ten in Bosnië-Hercegovina. Panic bevestigde dat hij is in gegaan op de herhaalde uitno diging van de Joegoslavische president Dobica Cosic om pre mier te worden. Mijn uiteinde lijke doel, aldus Panic, is de ves tiging van een vrije, multi-etni- sche en multi-religieuze samen leving met een economie op ba sis van vrij ondernemerschap. Panic zei dat zijn eigen familie Serviërs, Kroaten en moslims telt Milan Panic vertelt de verzamelde pers dat hij het premierschap van Joegoslavië aanvaardt. foto» era Amerikaanse deskundigen zeiden dat Panic een buitenge woon, zo niet onmogelijk zware taak te wachten staat. Zijn tota le gebrek aan politieke ervaring zal hem opbreken, aldus deze deskundigen, speciaal bij de omgang met de werkelijk mach tige man in romp Joegoslavië, de Servische president Slo bodan Milosevic. Overigens is gisteren in Belgrado opnieuw door tienduizenden betoogd te gen Milosevic. Panic werd op 20 december 1929 in Belgrado geboren en vocht tijdens de Tweede We reldoorlog mee met de partiza nen. Hij studeerde chemie, ter wijl hij zijn vrije tijd vulde rfiet wielrennen en wel zo succesvol, dat hij het tot kampioen van zijn land bracht. Dankzij het wielrennen kon Panic ook aan het communistische regime van Tito ontsnappen. Onderweg naar een wielerwedstrijd in Ne derland liep hij in 1955 over naar het Westen. Een jaar later emigreerde hij naar de VS. Hij kwam daar aan met 20 dollar op /ak In I860 begon hij een eigen bedrijf, het farmaceutische bedrijf ICN. dat nu een miljoenenomzet heeft en in 60 landen is vertegen woordigd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5