Rast bewaren? Justitie ontwikkelt plan voor 9criminaliteitstax' Reis verzekering? Buitenlands geld? Geen visa meer voor 'Joegoslaven' Binnenland In meelindustrie dreigt bij na-monopolie Meneba Roeien langs reservaat De Blauwe Kamer Vrachtwagenchauffeurs bevrijden zich uit de file Man vermoordde vrouw uit wraak voor overspel F-27 en transporteenheid naar Bosnië-Hercegovina VRIJDAG 3 JUL11992 3 Leo Visser maakt vlucht in F-16 den haag Minister ter Beek van defensie heeft oud-kernploeglid Leo Visser ter gelegenheid van de beëindiging van zijn schaats- vlucht met een F- 16-jachtvliegtuig aangeboden. De sinds kort in Haarlem woonachtige Visser stopte begin dit ja na de Olympische Winterpelen in het Franse Albertville met schaatsen. De vlucht met de F-16 vindt komende dinsdag plaats. Leo Visser werkt als vlieger bij de KLM. Cel voor drugshandel en ontvoering gronincen» De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 28-ja- rige Amsterdammer wegens drugshandel veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte ook bewezen dat hij de aanzet heeft gegeven tot de gijzeling van vier mensen uit Delfzijl. Daarbij werd het gebruik van vuurwapens niet ge schuwd. De Delfzijler en zijn familie waren ontvoerd als wraak voor een mislukte drugstransactie. Vier jaar voor doodsteken man De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 21-ja rige Utrechter een gevangenisstraf van vier jaar en TBS met dwangverpleging gegeven wegens diefstal met geweld. Vorig jaar heeft hij, samen met een andere Utrechter, een alleenwonende man in Ter Apel met een groot aantal messteken om het leven gebracht. Stier neemt duik in zwembadje breda» Een losgebroken stier zocht gisteren verkoeling in het kinderzwembad van een garagehouder in Breda-noord. Het dier was samen met drie koeien ontsnapt uit het slachthuis. Het eer der op de stier afgevuurde verdovingsschot begon pas te werken toen hij in het zwembad stond. De politie kon het vee daarna te rugbrengen naar het slachthuis. Wessanen in handen van multinational amsterdam In de meelindustrie dreigt een bijna-monopolie te ontstaan voor Meneba, onderdeel van de Australische multinational Goodman Fielder Wattie. Me neba wordt zo goed als zeker de nieuwe eigenaar van de graan- divisie van Koninklijke Wessa nen. In de bakkerswereld heeft dit tot onrust geleid. Door het samengaan ontstaat een meel- groep die tot de grootste vijf van Europa behoort. De Saba Groep, een samen werkingsverband van 35 grote bakkersbedrijven met een geza menlijk aandeel van 25 procent van de Nederlandse brood- markt, heeft al laten weten zijn meel niet meer van Wessanen te betrekken als het in handen van Meneba komt. Volgens adjuct-directeur R. Reversma van Saba krijgt Mene- Hoofd preventie: 'Gemeenten onderschatten belang misdaadbestrijding' postkantoor Gemeenten zouden een speciale criminaliteitsbelasting moeten heffen om extra maatregelen te nemen tegen on veiligheid in de openbare ruimte. Met het geld kunnen bij voorbeeld veel meer stadswachten aangesteld wor den, op permanente en niet op tijdelijke basis. den haag gpd tie, verwacht dat de tijd snel rijp is voor zo'n heffing. ,,Het draag- Het idee van de zogenoemde vlak groeit. Uit onderzoek we- 'criminaliteitstax' circuleert mo- ten we dat veertig procent van menteel op het ministerie van de burgers bereid is extra te be- Justitie. J. van Dijk, hoofd van talen voor hun veiligheid." de directie criminaliteitspreven- Van Dijk denkt dat r stedelijke gebieden veel verder willen gaan in de bestrijding van criminaliteit dan de politie ke partijen en overheden. ,,In de gemeentepolitiek wordt het be lang van misdaadbestrijding nog steeds onderschat." Voor gemeentebesturen is de ge dachte van een gerichte heffing voor criminaliteitsbestrijding nog geheel nieuw. Tot nu toe is ordehandhaving altijd uit alge mene middelen gefinancierd. De eigengereide acties van Rotterdamse mariniers en Am sterdamse metro-werknemers tegen concentraties van junks zullen de discussie over een nieuwe aanpak van criminaliteit wellicht versnellen, hoopt Van Dijk. De overheid wordt tenslot te steeds vaker uitgedaagd door mensen die het recht in eigen hand nemen, zoals in 1990 in de Arnhemse wijk Klarendal. Daar grendelden buurtbewo ners destijds hun wijk af voor drugsgebruikers en -handela- ba door de overneming een marktaandeel in Nederland van 60 70 procent. Dat Saba zijn meelinkoop zal staken als de meelfabrieken naar Meneba overgaan, komt vooral omdat Meneba, in tegenstelling tot Wessanen, geen prioriteit geeft aan het voortbestaan van zelf standige bakkerijen. Meneba zelf heeft tien grote bakkerijen met een gezamenlijk marktaan deel Van 8 procent. De onderhandelingen tussen Meneba en Wessanen verkeren in een vergevorderd stadium. Door de bundeling ontstaat een meelfabrikant met een omzet van 1 miljard gulden en 1125 werknemers. De divisie graan- produkten van Wessanen Ne derland bestaat, naast vier meelfabrieken, uit Presco Graanprodukten, Latenstein Zetmeel en drie bakkerijen. rhenen In aanwezigheid van ve le honderden belangstellenden i staatssecretaris van landbouw Gabor, is gisteravond de zomer dijk van de Nederrijn ter hoogte van de Rhenense Grebbeberg doorgebroken. Daardoor kan de rivier vrijelijk in en uit het achter liggende uiterwaardengebied stromen. De aanleg van het na tuurreservaat, dat De Blauwe Ka mer heet, heeft 2,5 miljoen gul den gekost Het ministerie van Gabor zal in 1996 nog eens 50 miljoen gulden beschikbaar stel len voor gelijksoortige projecten in Nederland. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE beek/heerlen/den haag gpd De douane op vliegveld Beek verstrekt geen visa meer aan Joegoslavische vluchtelingen. Ook de speciale doorgangsvisa voor Duits land worden niet meer afgegeven. Sinds 1 juli geldt in Nederland een visum plicht, maar de douane wilde aanvankelijk de komende weken een soepele toepassing hanteren. Daar is nu van afgezien, omdat zo'n 150 vluchtelingen woensdagnacht bij de grenspost Bocholtz door de Duitse auto riteiten zijn teruggestuurd. Dat leidde tot chaotische taferelen in de aankomsthal van de luchthaven, waar de Joegoslaven nood gedwongen de nacht moesten doorbren gen. Gistermiddag waren zij allemaal naar Duitsland vertrokken. Gisteravond dreigde een nieuwe lading van 170 vluchtelingen uit Skopje ook te stranden. Volgens de Beekse burgemeester A. Van Goethem is na spoedoverleg tussen de Nederlandse en Duitse regering de door gang bij Bocholtz voor één avond nog gere- Proces-verbaal opgemaakt tegen 29 mariniers rotterdam anp Tegen 29 van de ruim 100 mari niers die onlangs drugsverslaaf den bij het Rotterdamse cen traal station te lijf wilden gaan, is door de Koninklijke Mare chaussee proces verbaal opge maakt wegens openlijke ge weldpleging, bedreiging, straat- schennerij of pogingen daartoe. De dossiers gaan naar de Arn hemse officier van justitie. Die neemt het besluit tot eventuele vervolging. Militairen worden berecht door de Militaire Kamer bij de rechtbank in Arnhem. Uit het onderzoek is volgens de Marechaussee niet gebleken dat ook (onder-)officieren een rol hebben gespeeld bij de actie. Ook van het smeden van de plannen hebben zij niet gewe ten. Uit het onderzoek is wel ge bleken dat enkele dienstplichti ge mariniers voorop hebben ge lopen bij de actie. Het onderzoek heeft geen strafbare handelingen van Rot terdamse taxichauffeurs aange toond. Weliswaar hebben die een aantal mariniers na afloop van de actie teruggebracht naar naar de kazerne, maar ze zou den pas strafbaar zijn als ze be wust verdachten aan vervolging zouden hebben onttrokken. Dat is volgens de marechaussee niet aangetoond. lille-den haag anp-gpd Enkele honderden Nederlandse en Belgi sche vrachtwagenchauffeurs, die even ten zuiden van de Noordfranse stad Lille door een wegblokkade waren gestrand, hebben de afgelopen nacht een deel van de vangrail verwijderd en zijn noord waarts teruggereden. Volgens chauffeur J. Huizer van een Nieuwkoops transportbedrijf ging het om een kleine 500 vrachtwagens. De Franse politie houdt het op 200. De pro testerende Franse vrachtwagenchauf feurs legden hen geen strobreed in de weg, aldus Huizer. „Ze gingen wel opzij toen ze zagen met hoeveel we waren." Wel werden politiewagens die het kon vooi begeleidden met stenen bekogeld. De gestrande chauffeurs gingen over tot actie, omdat de situatie volgens hen bar en boos werd. Veel chauffeurs waren door hun geld heen en hadden boven dien bederfelijke waar aan boord. Hui zer, die vooraan in de file stond, was maandagavond al gestrand. Ondanks de blokkades op de Franse wegen vertrekken vandaag tweehonderd bussen met vakantiegangers naar Frank rijk en Spanje. De touroperators denken dat het mogelijk is via alternatieve routes de eindbestemming te bereiken. Deels betekent dit dat naar Duitsland en Zwit serland wordt uitgeweken. Buschauf feurs die direct op Frankrijk rijden, heb ben voortdurend contact met de tour operators, zodat de route tijdig kan wor den gewijzigd. Met het oog op vertragin gen hebben de touringcars extra eten en drinken aan boord. Het eerder door de ANWB gegeven ad vies om naar de Cöte d'Azur te reizen via Duitsland, Zwitserland en Italië is inmid dels achterhaald, omdat ook de grens overgangen Italië-Frankrijk zijn geblok- De grotere postkantoren hebben sinds kort de voordelige Postbank reisverzekering in huis. Met naar keuze 'n A-.B- of C-pakket, naar gelang de dekking die u nodig hebt. De polis kunt u dirèct meenemen. Dus voor een voordelige reisverze kering... even naar het postkantoor en dan op vakantie. Even naar het postkantoor en dan op vakantie. Reconstructie moord asielzoekster diever anpvrouw te doden heeft hij uitvoe rig besproken met zijn 14- en Politie en justitie hebben giste- 18-jarige dochter en de echtge- ren en eergisteren in de Drentse noot van de laatste, die allemaal gemeente Vledder de moord ge- in Vledder verbleven, reconstrueerd op een 37-jarige Om de plannen te kunnen Irakese asielzoekster. De vrouw, uitvoeren, werden zijn tot die in een asielzoekerscentrum» Zweed genaturaliseerde broer in Vledder verbleef, werd op 1 en een gezamenlijke vriend uit april vermoord. Denemarken te hulp geroepen Drie van de zes verdachten en naar Nederland gehaald. Zij waren bij de reconstructie. De worden later in eigen land be- 35-jarige echtgenoot van het recht. slachtoffer, die nu in Irak zit en Op de bewuste avond gingen zal worden berecht door het de Zweed, de Deen en de zwa- Kurdisch Front, wordt als ger met het slachtoffer naar de hoofddader beschouwd. afgesproken plaats, een stil De man kwam in maart vorig weggetje middenin de weilan- jaar als asielzoeker België bin- den, waar haar echtgenoot hen nen met het verzonnen verhaal opwachtte. Tijdens een gesprek dat zijn vrouw en kinderen in heeft hij zijn vrouw voor de au- 1988 bij een gasaanval in Irak to van zijn broer gegooid. Die om het leven waren gekomen, reed over haar heen. De vrouw Het latere slachtoffer, bij wie hij kwam in een sloot terecht waar negen kinderen had, was zijn haar echtgenoot haar met een tweede vrouw. Hij werd met houten paal bewerkte. Vervol twee van de kinderen onderge- gens is zij weer op de weg ge bracht in Leuven. legd en is de auto een aantal ke- De 37-jarige Irakese meldde ren over haar heen gereden, zich in november vorig jaar in De echtgenoot is daarna naar Nederland met het eveneens Syrië gevlogen en blijkt ander- verzonnen verhaal dat haar halve maand later in Irak de echtgenoot bij een gasaanval minnaar van zijn vrouw te heb- was omgekomen. Zij werd met ben doodgeschoten. De twee haar zeven overgebleven kinde- dochters en de schoonzoon van ren opgenomen in een asielzoe- het slachtoffer zijn op de plaats kerscentrum in Vledder. van het misdrijf aangehouden. Uit verklaringen van familie- Zij moeten later terecht staan leden en getuigen is de politie voor medeplichtigheid. Om de duidelijk geworden dat het feiten in de juiste culturele con- slachtoffer overspel heeft ge- text te kunnen plaatsen, zal een pleegd, zwanger is geraakt en hoogleraar in de Islamkunde zich heeft laten aborteren. Haar van de Katholieke Universiteit echtgenoot besloot deze schan- in Leuven ook voor de recht- de te wreken. Het plan zijn bank verschijnen. Nederland laat soepel beleid op vliegveld Beek varen geld. Nu worden vluchtelingen zonder gel dig visum echter rigoureus aan de Duitse grens geweigerd. Bonn heeft woensdag met terugwerkende kracht de visumplicht inge steld Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Duitse regering in Bonn inmiddels om opheldering gevraagd over diens weige ring Joegoslavische vluchtelingen op haar grondgebied toe te laten. De ministeries gingen ervan uit dat de visumplicht in Duitsland pas per 1 augustus in zou gaan. keerd. Ook het treinverkeer begint hin der te krijgen. Onbekenden zouden bij Avignon de rails stukgemaakt hebben. Bij het ANWB-steunpunt in Lyon ko men talloze telefoontjes binnen met vra gen van Nederlanders die al in Frankrijk zijn, onder meer over het dreigende ben zinetekort. Op dit moment is rond Lyon 80 tot 90 procent van de benzinepom pen door de voorraad heen. Vanuit Pa rijs, Bordeaux en Lille komen signalen dat het daar ook nijpend wordt. De ANWB blijft bij zijn advies om de reis naar Frankrijk uit te stellen, als dat enig zins mogelijk is. den haag gpd Het kabinet heeft een trans porteenheid van de landmacht en een F-27 transportvliegtuig beschikbaar gesteld aan de VN- vredestroepen in Bosnié-Her- cegovina. Het aantal Neder landse militairen in het voor malige Joegoslavië kan daarmee oplopen van 346 naar ruim 500. postkantoor Op zo'n 450 grotere postkantoren kunt u de valuta van de popu laire vakantielanden zó aanschaffen. Of het nou om dollars of pesetas gaat. Op de kleinere postkantoren kunt u de buitenland se valuta bestellen. Meestal liggen ze dan al een dag later voor u klaar. Dus_. even naar het postkantoor en dan op vakantie. Even naar het postkantoor en dan op vakantie. Lagere straffen in Rhedense incestzaak kreeg acht maanden delijk. Twee ooms, afkomstig uit Velp (32) en Rheden (34), moe ten vijf jaar zitten. De 50-jarige moeder kreeg vier jaar. Tegen de verdachten waren straffen tot veertien jaar cel geëist. arnhem gpdpat jg stoffen Jager uitvielen, r komt vooral omdat het ge- Het gerechtshof in Arnhem rechtshof de verkrachtingen van to.. ,n hoger be- ^et jongSte slachtoffer niet be- „n tn, v,,f |ch, Het hof s|ui, postkantoor heeft vanochtend roep gevangenisstraffen tot jaar opgelegd aan de negen dachten in de Rhedense zaak. De straffen waren allemaal lager dan de die de rechtbank in Arnhem rig jaar óplegde. De laagste straf was voor 56-jarige vader van de vier seksueel misbruikte meisjes. Hij uit dat de seksuele handelingen geen verkrachtingen "IJ"*1 van tip wet ziin eewee. de zijn geweest. Daarbij wordt verwezen naar een gy- naecologisch onderzoek in 1988, waarbij een arts vaststelde dat het toen 14-jarig meisje nog ïaagd was. Tijdens uw vakantie kan PTT Post de post voor u bewa ren. U kunt dit regelen op elk postkantoor. Dus... even naar het postkantoor en dan op vakantie. Even naai" het postkantoor en dan op vakantie. In Vledder reconstrueerden politie en justitie deze week de moord op een 37-jarige Irakese asielzoekster. Haar in Irak verblijvende echtgenoot is de hoofdverdachte. Het kabinet besloot gister middag eveneens vier miljoen gulden extra ter beschikking te stellen voor noodhulp aan de republieken in het door burger oorlog geteisterde voormalige Joegoslavië. Het vervoersdeta- chement bestaat uit ruim hon derd militairen met twintig vrachtwagens. De eenheid zal worden ingezet voor noodhulp transporten, in samenwerking en onder bescherming van de VN-vredesmacht. Zagreb en Split dienen als uitvalsbasis om het belegerde Sarajevo te be voorraden. Dienstplichtige mili tairen worden op basis van vrij willigheid uitgezonden. De F-27, die op verzoek van de VN wordt ingezet, voert vluchten uit vanaf Split, Zagreb en Sarajevo. In eerste instantie gaat het daarbij om vervoer van medicamenten. Naast de extra manschappen voor vervoer, zal ook het Nederlandse VN-ver- bindingsbataljon met elf perso nen worden uitgebreid. Daarnaast heeft de VN ge vraagd om nog eens 54 militai ren (inclusief materieel), onder meer om een extra veiligheids zone rond Sarajevo aan te leg gen. Daarmee komt de totale Nederlandse inhreng in Joego slavië op ruim 500 personen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3