Thatcher op de achterbank Pad van EG-toerist nog lang niet geëffend Feiten &Meningen Bonden: Kabinet mag niet sollen met de sociale werkvoorziening In Moskou's middernachtelijke uren veranderen fabrieken in kerken VRIJDAG 3 JULI 1992 2 Barones van Kesteven blaast nieuw leven in ingedutte Hogerhuis Sinds het laatste debat over de korhoenderjacht is de historische zaal van de House of Lords niet meer zo vol geweest. Uit de meest afgelegen kastelen was de adel giste ren naar het Britse Hoger huis gekomen: gebochelde mannen met stokken, stokoude baronessen in het zwart, edelen in rollend materieel. londen ce es van zweeden correspondent De blauwbloedige leden van het Hogerhuis keken verbaasd om hoog naar de perstribune. Nooit eerder hadden zij zoveel jour nalisten gezien. De journalisten op hun beurt hadden nog nooit een hele middag doorgebracht op de bankjes met fraaie doch pijnlijk harde, uitgesneden rug leuningen. Het inleidende debatje over dakloosheid in Centraal-Lon- den verliep in stijl. Een signifi cant deel van de lords en lady's viel in slaap en op de publieke tribune kreeg een echtpaar van middelbare leeftijd de slappe lach. Een traditioneel geklede Afrikaan, die ook wel eens de democratie van dichtbij wilde zien, verliet de tribune na tien minuten. De serene rust werd echter wreed verstoord toen de vijfde spreker werd aangekondigd, ba rones Thatcher van Kesteven. De spreker voor haar, de soci aal-democraat Lord Jenkins, had nog een dringend beroep op haar gedaan de eeuwenoude traditie van het Hogerhuis in ere te houden. Die traditie schreef voor dat openingsredes in het huis een kort beleefd heidswoord zijn. Maar daarvoor is Thatcher geen barones ge worden. Avondland Terwijl de regering honderd meter verder in het Lagerhuis het Verdrag van Maastricht ver dedigde, opende Thatcher in het Hogerhuis de aanval. De ba rones had pas een reis door het Avondland gemaakt en wilde de lords en lady's gaarne noot maken van haar ervarin gen. „De scepsis neemt toe", vatte ze de stemming op het oude continent samen. „De vol keren hebben het gevoel dat hun regeringen te snel zijn ge gaan en dat de kloof tussen volk en regering te groot is gewor den. De politici hebben iets te veel tijd in eikaars aanwezigheid doorgebracht en iets te weinig tijd onder het volk." Hoe ze ging stemmen, wilde ze nog niet onthullen. Maar, zo sprak ze: „Ik denk dat de be staande problemen het komen de half jaar niet kunnen worden opgelost, en ik denk dat alle no bele lords wel weten hoe ik ga stemmen." De lords bromden. Ze had ook nog een boodschap voor premier Major, haar opvol ger. „Het meest efficiënte wa pen in EG-vergaderingen heb ik altijd 'nee' gevonden. En soms zei ik het drie keer: nee, nee, Achterbank En natuurlijk was er de gebrui- gevonden. I Commissie. Als lid van het Ho gerhuis is ook de nieuwe baro nes niet-gekozen. Thatcher werd vorige maand in de adelstand verheven, samen met andere oudgedienden als Norman Tebbit (oud-partij voorzitter van de Conservatie ven) en Nicholas Ridley (ex-n kelijke verwijzing naar Engeland nister van industrie). Dat leek als de bakermat van de demo cratie. Het gemor over Dene marken, dat in een referendum 'Maastricht' verwierp, begreep de barones piet. „Wij zijn de oudste en sterkste democratie ter wereld. Het is niet aan ons om de Denen te bekritiseren." Maar geen kritiek was er dit keer op de „niet-gekozen bu reaucraat" Jacques Delors, de voorzitter van de Europese een briljante zet van premier Major, die daarmee in een klap van de Thatcheristen af leek te zijn. Het Hogerhuis, zo weet immers iedere Brit, is een tehuis waar mislukte en uitgerangeer de politici op waardige wijze hun laatste dagen slijten. Ze kunnen er mee blijven praten over de wereld, ook al luistert er niemand. Maar Majors plannetje zou zich HdU pdb Cell Iclo UUIJI II LI MLIIIIIILII. L/L lui Uo UIOillLILIl. itJulILIcldl JdH|ULo L/LIL/I o, LIL 111CJII lel IIL4. Avondland gemaakt en wilde de Ze had ook nog een boodschap voorzitter van de Europese Maar Majors plannetje zou zich brussel peter de vriesworden betaald vooi fc.-corrfspondfnt aU narfiim. drank, si eg-correspondent Zweet en zenuwen vraten de af gelopen jaren bij de grensover gangen aan ons, zuinige Hol landers. Achterin de auto een forse voorraad aardappelen, koffie en sigaretten, verstopt onder T-shirts en ondergoed. Mondvoorraad, die op de terug weg werd verwisseld voor plaat selijke wijn. En telkens was daar zo'n ijverige gendarme, die alles controleerde en die er verma nend op wees dat de foto in het paspoort nergens meer op leek. Maar gelukkig beleven we nu het Europa zonder grenzen, waarin de vakantieganger onge stoord kan rondreizen. Dat was althans de belofte. Maar is die ook uitgekomen? Eerst het goede nieuws. Op nieuwjaarsdag 1993 verdwijnen niet alleen de douane-tekens aan de grenzen tussen de twaalf lidstaten van de Europese ge meenschap. Daarnaast zijn er afspraken gemaakt met nog eens zeven andere Europese landen om het verkeer van goe deren en personen makkelijker te maken. Oostenrijk, Zwitser land, Liechtenstein, Zweden, Finland, Noorwegen en IJsland sluiten zich wat dit betreft aan bij de EG. Dan het slechte nieuws: zo ver is het dit jaar nog niet, en ook na de jaarwisseling zal het niet allemaal koek en ei zijn voor de toerist. Van de voornemens om de grenscontroles deze zomer al achterwege te laten, is weinig terechtgekomen. Volgend jaar verdwijnen binnen de EG op papier weliswaar de paspoort controles op internationale trei nen. veerboten en autosnelwe gen, maar uitzonderingen blij ven mogelijk. Zo kan een EG- land steekproefgewijs paspoort controles uitvoeren bij de grens, of de slagboom om veiligheids redenen tijdelijk weer neerlaten. De Britten hebben al laten we ten dat ze nog niet toe zijn aan het opheffen van alle grensfor- maliteiten. In die plichtplegin gen aan hun grenzen zien ze een mogelijkheid een dam op te werpen tegen oprukkend rechts-extremisme. drugs en ander ongerief van het vaste land. ook Denemarken, Grie- Bagagecontroles worden volgend jaar minder zenuwslopend, kenland en Ierland proberen Automobilisten hun grenscontrole nog overeind NL-pIaatji geldig rijbewijs dito groene verzekerings- De vakantieganger die per vlieg- kaart hebben. Hoewel sommige tuig reist, is evenmin verlost van verzekeringsmaatschappijen i de lange rijen. Welisw den vluchten binnen de EG dankzij aparte pieren en loket ten steeds sneller afgehandeld en verdwijnt volgend jaar de (belasting)controle op handba gage. Maar de veiligheidseisen middels in standaard-polissen de dekking tegen ziekte, dief stal, verlies en andere narigheid hebben uitgebreid van Neder land naar een deel van Europa, is het raadzaam dat vooraf even na te gaan en een aanvullende het vliegverkeer liggen hoger, reisverzekering af te sluiten. Een staan dus meer uitzonderin- verzekering ter plekke i Wie de grens met een EG-buur land passeert, moet in het bezit een geld ig paspoort of ander EG-land afsluiten, wordt de komende jaren niet echt veel makkelijker. De andere EG-sta- ten blijven buitenland. Wie lan- geldige identiteitskaart. Dat ger dan drie maanden is zo, en dat blijft zo. Verlopen paspoorten zijn niet meer gel dig. In de meeste ons omrin gende landen bestaat boven dien een identificatieplicht, waardoor de politie altijd naar een paspoort of rijbewijs kan vragen. Verwacht wordt dat po litiediensten daarvan vaker ge bruik zullen maken als de bin nenlandse controles toenemen in de strijd tegen misdaad en ;mationaal terrorisme. Ook dei blijft v ander EG-land gaat vertoeven, moet helemaal z'n paperassen goed regelen. Ook het vreemde geld blijft een kostbare kopzorg. Het vooraf betalen per bank of giro van een hotelrekening of vakantiehuisje kost vorstelijke provisies en toe slagen. Wie geld wisselt, boekt ook in de toekomst nog flink koersverlies. Pogingen het internationaal be talingsverkeer te stroomlijnen, i de papierwinkel staan nog in de kinderschoe- r de toerist bestaan. i. Banken en postgiro-bedrij ven kijken gelukkig zelf al wel over de grenzen. Met de girobe taalkaart en de eurocheque in he.t buitenland geld opnemen kan al jaren, en de giromaatpas en diverse bankpassen zijn daar inmiddels bij gekomen. Een snelle manier om rekeningen te betalen en vreemd geld op te nemen, blijft de creditcard. Er zijn mensen die gedurende de vakantie niet kunnen schei den van hun geliefde kat of fa voriete begonia. Hoewel er waarschijnlijk geen haan naar kraait als u die in de kofferbak de grens over rijdt, mag het niet. Wie geen vakantierust vindt zonder gekoesterde flora of fauna, moet even vooraf bij de ambassade van het land van bestemming informeren naar de veterinaire eisen. De meeste vakantiegangers ke ren naar huis terug iets meer in koffer of bagageruimte dan zon der bijbetaling in Nederland mag worden ingevoerd als aardigheidje, of in een poging een paar tientjes te verdienen. Want door het verschil in ac cijns en BTW bestaan er grote verschillen in de prijnzen die in de diverse EG-landen moeten worden betaald voor produkten als parfum, drank, sigaretten en benzine. Een zelfgemaakte groene schijf met een doorsnee van 8 centi meter onder de voorruit bewijst goede diensten aan de grens. Die schijft geeft aan dat u offi ciéél geen goederen aan te ge ven hebt en dus in principe zonder tijdrovende controle kunt doorrijden. Overigens zijn er landen (waaronder België) waar de douane met behulp van 'vliegende brigades' ook in de 'binnenlanden'controleert. Het EG-beleid is er op gericht accijnzen en BTW-tarieven van de lidstaten langzaam naar el kaar toe te laten groeien. Luxemburg is daardoor bijvoor beeld niet meer dat spotgoed kope tankstation op de weg naar zuid-Frankrijk dat het ooit was, al blijft de benzine er nog steeds een paar dubbeltjes goedkoper. Wie per vliegtuig reist, kan tot 1 juli 1999 profite ren, want de tax-free-winkels op de luchthavens hebben bedon gen dat ze tot die tijd mogen blijven bestaan.' De afgelopen jaren zijn de gren zen van hoeveel wel en niet mag worden ingevoerd flink op gerekt. Goederen met een waar de van minder dan 1.400 gulden worden vrijgesteld van BTW- heffing. Ook de hoeveelheden sigaretten (300), wijn (5 liter), licht alcoholhoudende drank (3 liter), sterke drank (1,5 liter) en koffie (een kilo) zijn versoepeld. Vooral op dit punt zal de reizi ger na de jaarwisseling (en voor goederen uit Spanje en Portugal vanaf 1996) de zegeningen van de EG gaan merken. Vanaf vol gend jaar mag men namelijk zoveel invoeren als „voor rede lijk persoonlijk gebruik" nodig is. Zo staat het tenminste in een nog vertrouwelijk wetsontwerp van het ministerie van Financi en. Volgens die richtlijn mag de redelijke roker 800 sigeratten bij zich hebben, en de doorsnee drinker 10 liter gedestilleerd, 20 liter tussenprodukt, 90 liter wijn of 110 liter bier. Feestelijk is bo vendien de bepaling dat grotere hoeveelheden zijn toegestaan, zolang maar aannemlijk kan worden gemaakt dat het alle maal voor persoonlijk gebruik is bestemd is. den haag saskia van westrheenen „De meeste werknemers zijn kwetsbaar. Er moet toch ie mand voor ze opkomen?" Met die inzet hervatten de ambtena renvakbonden CFO en AbvaKa bo vandaag de CAO-onderhan- delingen voor de werknemers in de sociale werkvoorziening (WSW). De bonden eisen een loonsverhoging, maar bovenal een volwassen benadering van de sector. Sterker nog: volgend jaar moet de sociale werkvoor ziening een eigen CAO krijgen. „De werkvoorziening is een vol wassen bedrijfstak. Het kabinet kan met de belangen van de 83.000 werknemers, die zich veelal in een kwetsbare positie bevinden, niet sollen", aldus D. de Geus van de CFO. De bon den zullen vandaag dan ook „vechten" en de werkgevers dringend vragen om het kabinet tot andere gedachten te bren gen. „Het is heus niet zo dat de mensen de hele dag wasknij pers zitten te maken." Geld bijpassen Naast een loonsverhoging van 4,5 procent (de overheid stelt in totaal 3,2 procent beschikbaar), eisen de bonden behoud van de VUT-leeftijd op 60 jaar. De werkgevers willen die verhogen naar 61 jaar. Verder wil staatsse cretaris Ter Veld van sociale za ken dat de VUT-uitkering daalt van 80 naar 75 procent. De verkoop van produkten le vert de WSW jaarlijks ruim een miljard gulden op. Het Rijk moet ieder jaar echter drie mil jard gulden bijpassen. Ofschoon de WSW steeds professioneler wordt, blijven de personeelsle den minder produktief dan een gemiddelde werknemer. De meeste werknemers bijna de helft hebben een lichamelij ke handicap. Dertig procent is verstandelijk gehandicapt. Psy chisch zieken vormen de klein ste groep; voor een deel bestaat die groep uit mensen die in 'ge wone' bedrijven overspannen zijn geraakt. In de helft van de 102 werk plaatsen worden industriële ob jecten gemaakt, zoals bedden, stellingkasten, bureaus en me talen voorwerpen. Daarnaast wordt in ongeveer 15 procent van de werkplaatsen licht admi nistratief werk verricht, terwijl de rest van de werknemers zich nuttig maakt in kwekerijen en plantsoenen. Enige manier L. Kooijman, directeur van het Nationaal Overlegorgaan Socia le Werkvoorziening en tijdens het CAO-overleg adviseur van de overheid, heeft er een hard hoofd in dat het kabinet de bond vandaag tegemoet komt. „Het zou me verbazen als Ter Veld voor de WSW extra geld ter beschikking stelt. Het kabinet denkt waarschijnlijk: als we het in de zorgsector met 3 procent afkunnen, kan dat in de WSW ook." Hij voegt eraan toe dat extra geld de enige manier is om de problemen in de WSW op te lossen. De WSW kent op het moment een wachtlijst van 12.000 personen. „Als het kabi net niet met meer geld over de brug komt is het voor de vak bonden kiezen of delen. Een wachtlijst die met het jaar lan ger wordt, of lonen die achterlo pen bij die in het bedrijfsleven", aldus Kooijman. Dat laatste is voor de bonden in ieder geval onbespreekbaar. nog wel eens lelijk tegen hem kunnen keren, want de kans is groot dat Thatcher, Tebbit en Ridley het Hogerhuis weer in het centrum van de belangstel ling plaatsen. Precies zoals in de late Middeleeuwen. Met enkele andere lords zou het trio zelfs een soort 'tegenregering' kun nen gaan vormen, die Major le lijk voor de voeten loopt. Maar daarvoor heeft Thatcher ook gewaarschuwd. Toen zij in november 1990 aan de kant werd gezet, sprak ze enige woorden die gisteren bij Major weer boven moeten zijn komen drijven. Ze zei toen: „Ik kan een auto ook heel goed vanaf de ach terbank besturen moskou hans geleunse correspondent In Moskou's Constructiebedrijf Nummer 46 wor den sinds gisteren geen fittingen en aanrechten meer geproduceerd. Niet omdat Nummer 46 over de kop is gegaan, maar omdat het bedrijf in een nachtelijke handomdraai is omgetoverd in de roomskatholieke kerk van de onbevlekte ontvan genis. Fabrieksarbeiders die 's morgens aan hun werk wilden beginnen, hoorden tot hun stomme verbazing het 'Ave Maria'. Diep in de nacht sjouwden priesters in bevuilde habijten fabrieksapparatuur naar gereedstaande vrachtwagens. Nonnen en kinderen brachten af beeldingen van de Heilige Maagd en een proviso risch altaar naar binnen. De katholieken haalden zo hun historisch recht. In 1937 pakte dictator jozef Stalin hen de kerk af en maakte er een fabriek van. De katholieken, een religieuze minderheid in Orthodox Rusland, wa ren ook in de perestrojka-jaren (herstructuring) van ex-president Gorbatsjov gedwongen hun mis sen in de buitenlucht op te dragen. Dit in tegen stelling tot de russisch-orthodoxen, die wel hun kerken terugkregen. Aan het lijntje Afgelopen woensdag beloofde Moskou's nieuwe burgemeester Joeri Loezjkov. dat de katholieke ge meenschap de kerk terugkrijgt. Hij zei er niet bij wanneer en hoe. Maar de parochie liet er geen gras over groeien en 'heroverde' de kerk meteen. „Het recht heeft gezegevierd. We hebben het in eigen hand moeten nemen, anders waren we nog jaren aan het lijntje gehouden", zei de Poolse priester Tomasz. Hij is de geestelijke leidsman van de nu nog kleine gemeenschap van Poolse en Russische katholieken in Moskou. De kerk van de onbevlekte ontvangenis moet uit groeien tot de grootste katholieke kerk in Moskou. Tenzij de rechter tussenbeide komt. De fabrieks- leiding pikt het kordate optreden van de geestelij ken namelijk niet en eist uitzetting en schadever goeding. TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2