McEnroe met geen stok weg te krijgen "V Joost la Lau cijfert zich nog weg voor clubgenoot Heksenjacht op Krabbe gaat door Kreunen legt Seles geen windeieren Sport Youri Mulder is het wachten beu VRIJDAG 3 JUL11992 n joustra ad van k. Toonstra loopt record op 5000 meter Stockholm Christine Toonstra heeft in Stockholm het Neder lands record op de 5000 meter met ruim vier seconden verbe terd. De atlete van ADA eindigde gisteren tijdens Grand Prix- wedstrijden als tweede in 15.12,62. Het oude record was in het bezit van Elly van Hulst, die op 25 augustus 1989 in Brussel 15.17,08 liep. In Stockholm moest Toonstra alleen de Zuidafri- kaanse Elena Meyer laten voorgaan (14.51,42). Eerder dit sei zoen scherpte Toonstra, die al zeker is van een olympisch start bewijs, in het Belgische plaatsje Lommei het nationale tien-kilo meterrecord met ruim driekwart minuut aan. Die toptijd staat sinds ruim twee maanden op 31.43,55. Leidenaar Han Kulker kwam in Stockholm op de 1500 meter niet in de buurt van de olympische limiet. Dubbelrecord van Okker wankelt londen John McEnroe is in Londen niet alleen goed bezig in het enkelspel, hij is tevens op jacht naar een record van Tom Okker. De Flying Dutchman won in zijn tennisloopbaan 77 titel- toernooien in het dubbelspel. McEnroe staat op 75, maar zette gisteren weer een stap in de goede richting. Met Michael Stich aan zijn zijde versloeg de geroutineerde Amerikaan op Wimble don in de derde ronde het Nederlandse dubbel Paul Haarhuis- /Marc Koevermans: 6-3 6-4 6-4. In het gemengd dubbelspel zijn de Nederlandse combinaties succesvoller. Na Tom Nijssen en Manon Bollegraf drongen ook Jacco Eltingh en Miriam Oremans door tot de kwartfinales. Het duo won overtuigend van het als vijftiende geplaatste Australische dubbel Warder/Stubbs: 6-3 6- Schalkers weet weer wat winnen is bloemendaal» Martin Schalkers heeft voor het eerst in zijn prof carrière een overwinning geboekt. De Voorhoutse amateurwiel renner zegevierde in Bloemendaal, waar hij onder meer het roemruchte Kopje moest bedwingen, met overmacht. Behalve de winnaar van Swift/Casba klasseerden zijn ploeggenoten Niels van Stralen (13), Mare Faas (16) en Koudekerker Fernand War merdam (17) zich bij de beste twintig. Tour waagt oversteek nog deze eeuw san sebastian De Ronde van Frankrijk doet nog deze eeuw Groot-Brittannië aan. Het peloton wordt in de komende jaren door de tunnel onder het Kanaal geleid. Dit heeft de organisatie van de Tour in San Sebastian bekend gemaakt. „We gaan in de nabije toekomst naar Engeland toe", meldde Jean-Marie Leb- lanc monter in de Noordspaanse stad waar zaterdag de Tour start. ,,Aan een verbinding van een dergelijke economische en technische allure kunnen we niet zo maar voorbijgaan." De Tour heeft het eiland nooit meer aangedaan sinds 1974, toen een etappe in Plymouth finishte. Franse acties schaden Tour niet parus De Tour de France, die morgen in het Spaanse San Se bastian van start gaat, zal geen hinder ondervinden van de blok- kade-akties van de boze Franse vrachtwagenchauffeurs. Volgens een woordvoerster van de Tour-directie in Parijs zijn alle ploe gen en materiaalwagens al enkele dagen geleden in de Baskische kustplaats aangekomen. Als de blokkades onverhoopt volgende week nog doorgaan, zal dat volgens de woordvoerster evenmin problemen opleveren voor de organisatie. „De chauffeurs heb ben ons verzekerd dat ze de Tour geen strobreed in de weg leg gen. Bovendien gaan we er van uit dat de akties volgende week wel achter de rug zullen zijn." Atleet van Bataven op NK 'haas' voor Han Kulker Joost la Lau: „Een boemelrace ligt mij helemaal niet." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN tim brouwer de koning Joost la Lau zit nog even in de wachtkamer. Hoe moeilijk dat ook is voor de gretige atleet van De Bataven, op het Nederlands kampioenschap wegen de be langen van zijn clubgenoot Han Kulker zwaarder dan die van hem. Kulker kan zich op de 1500 meter in Helmond immers nog altijd plaatsen voor de Olympische Spelen in Barcelo na. Dat vooruitzicht heeft de 21- jarige Leidenaar nog niet. La Lau tekent aan de vooravond van het NK, op bezoek bij zijn vader in Woubrugge, voor een finaleplaats. Waafom mik je morgen spe ciaal op de 1500 meter, terwijl je ook op de 800 meter goed uit de voeten kunt? „Ik verwacht dat ik op de 1500 meter meer de ruimte krijg. Op de 800 meter is de concurrentie op het ogenblik hevig. Al zegt dat ook weer niet alles, want nu gaan de geruch ten dat Robin van Helden en Marco Koers (beiden zeker van olympische deelname op de 800 meter, red.) in Helmond voor de afwisseling uitkomen op de 1500 meter. Voeg daarbij Kulker en de Nederlandse subtop en je snapt waarom ik blij ben als ik mij voor de finale plaats." Wat kunnen we zondag even tueel nog van je verwachten? „Ik heb met trainer Bram Wassenaar afgesproken dat ik mij, als ik zo ver kom, in de fi nale opoffer voor Han. die nog steeds aan de olympische limiet moet voldoen. Ik moet dan als haas de eerste 1000 meter in 2 minuten en 26 seconden afleg gen. De rest mag hij dan zelf opknappen. Ik probeer in elk geval nog de finish te bereiken." Vind je het niet jammer dat je jezelf zo moet wegcijferen? „Nee. Ik kom in feite nog maar net kijken. Ik doe nu drie jaar aan atletiek. Mijn niveau is sterk gestegen, maar ik moet nog wennen aan zware trainin gen. Zo kwam ik in het voorjaar zeer vermoeid terug van een trainingskamp in Italië onder leiding van bondscoach Haico Scharn. In 2 1/2 week liep ik toen zo'n 300 kilometer. Ik wil de onder geen beding onder doen voor mijn trainingsmak ker. Scham vond dat best, want voor hem geldt: 'hoe harder, hoe beter'. Dat was ik bij Bram Wassenaar, die rust en ontspan ning heel belangrijk vindt, hele maal niet gewend." In wezen was je overtraind. Hoe kwam je daarna terug op je oude niveau? „Ik ben gewoon blijven door- trainen, maar het ontbrak me lange tijd aan scherpte. Pas de laatste weken heb ik weer het gevoel dat ik soepel draai. Mijn tijden gaan ook de goede kant Tweevoudig wereldkampioene Katrin Krab be en haar landgenotes Silke Möller en Grit Breuer zijn gisteren tijdens de training in Neubrandenburg verrast door onaangekon digde dopingcontroles. Het drietal werd af gelopen weekeinde door de arbitragecom missie van de IAAF vrijgesproken van frau de met een dopingcontrole begin dit jaar tijdens een trainingskamp in Zuid-Afrika, na eerder door instanties in eigen land voor vier jaar te zijn geschorst. De Duitse Sportbond (DSB), die absoluut niet blij was dat de schorsing van het drietal door de IAAF werd ontkracht, zette grof ge schut in. De drie Olympiagangers kregen voor aanvang van de training bezoek van 'German Control". De drie atletes moesten voor en na de training een plas inleveren. „De anti-dope commissie van de DSB kan speciale onderzoeken laten verrichten zoals in dit geval is gebeurd", zo bevestigde official Jürgen Barth de onaangekondigde visite bij de sportsters. „Het dubbele onder zoek was nodig om manipulatie met de uri- nestalen te voorkomen." FOTO ARCHIEF John McEnroe heeft momenteel geen tijd voor compli mentjes. De 33-jarige Amerikaan is druk bezig met de voorbereidingen van zijn afscheidsfeestje. En dat kan een knaller worden. Logisch dat hij aan de loftuitingen van Guy Forget, de speler die hij gisteren in de kwartfinales van Wimbledon versloeg, en van André Agassi, zijn vol gende tegenstander, momenteel geen boodschap heeft. londen. eric de bie gpd-veslaggever „Wat een onzin om te zeggen dat ze zich vereerd voelen om dat ze tegen mij mogen spelen. Ik denk niet dat Guy momen teel erg blij is. En dat zal André ook niet zijn als hij van mij ver liest", schamperde 'Big Mac', die terug is op Wimbledon. Door zijn zege op de Fransman Forget, die hij gisteren in de woensdag afgebroken partij uit eindelijk in drie sets (6-2, 7-6, 6- 3) op de knieën kreeg, plaatste de 33-jarige Amerikaan zich voor de halve finales. De laatste keer dat de oude rot dat deed, was in 1989. De drievoudige kampioen struikelde toen over Stefan Edberg. Zijn vierde Wimbledon-titel, een mooier afscheid voor John McEnroe na vijftien jaar topten- nis zou niet denkbaar zijn. Zijn collega's hebben vermoedelijk niet zo'n cadeau in gedachten. Agassi, zijn trainingsmaatje, kan de droom van McEnroe van daag al verstoren. Eerstgenoem de raasde gisteren in de vijfde set van de eveneens eerder af gebroken ontmoeting over Boris Becker. In de afgelopen zéven jaar stond de blonde Duitser zes keer in de finale van Wimble don. Ditmaal reikte hij 'slechts' tot de kwartfinales. „Voor mij was het niet zo'n verrassing dat André vandaag won", liet McEnroe weten. „Hoewel Boris zich op gras het meest thuis voelt, had hij ge woon geen kans. André staat momenteel met zoveel zelfver trouwen te tennissen en vooral te retourneren. Ik heb al vaak met hem getraind en tegen hem gespeeld. Ondertussen weet hij wel hoe hij met mijn service moet omgaan. Vroeger was Jim my (Connors, red.) degene die tegen mij beter dan wie ook re tourneerde. Tegenwoordig is dat zonder twijfel André. Ik weet dus wat me te wachten staat." Of McEnroe vandaag nu wint of verliest, zijn prestaties dit jaar op Wimbledon mogen er zijn. Acht jaar nadat de hertogin van Kent hem voor de laatste keer op de slotdag van de open En gelse titelstrijd feliciteerde, blaast de voormalige belhamel zijn partij weer mee. „Ik sla mo menteel inderdaad aardig tegen de bal", zei McEnroe, gisteren zelf ook verbaasd. „Ik heb dit jaar al heel wat goede spelers verslagen. Becker in Melbourne, Ivanisevic in Key Biscayne, om er twee te noemen. Ik heb al leen niet een hele week con stant kunnen spelen. Ik had moeite om me zo lang achter een te concentreren. Daardoor heb .ik dit jaar nog geen toer nooi kunnen winnen. Maar op het ogenblik lukt het aardig, dus misschien gaat het deze week gebeuren", grijnsde de Newyor- ker. Door de overwinningen van McEnroe en Agassi hebben nu drie halve-finalisten de Ameri kaanse nationaliteit. Pete Sam pras plaatste zich woensdag al bij de laatste vier, terwijl de Kroaat Goran Ivanisevic de vreemde eend in de bijt is. Pre cies tien jaar geleden heersten de Verenigde Staten op dezelfde wijze in de 'Groene Kathedraal'. McEnroe versloeg destijds in de halve finale landgenoot Tim Mayotte, terwijl de latere kam pioen Jim Connors te sterk was voor de Australiër Mark Ed- mondson. De laatste keer dat eveneens twee Amerikanen in de finale van Wimbledon ston den, dateert van 1984. McEnroe bleek ditmaal te sterk voor Con nors. Een jaar later was Kevin Curren de laatste VS-tennisser die de eindstrijd bereikte. Daar na was het kommer en kwel met de 'Stars and Stripes' in de Londense buitenwijk. „Maar Amerika hoeft zich momenteel geen zorgen meer te maken", concludeerde McEnroe gisteren. „De afgelo pen jaren is er constant gezeurd over de inzinking van het tennis in de Verenigde Staten. In die tussentijd won Chang de open Franse, Sampras in New York en Courier pakte de laatste drie Grandslam-toernooien. In 1989 miste ik hier op Wimbledon een grote kans om de finale te halen en nu ben ik er weer." John McEnroe: „Ik heb dit jaar al heel wat goede spelers verslagen." londen. eric de bie spits zich maandag weer tijden de eerste training van FC Twen enschede gpd Yourie Mulder laat het bestuur van FC Twente uiterlijk in het weekeinde weten of mij zijn contract met de Enschedeërs alsnog verlengd. Trainer Theo Vonk wil de clubtopscorer van het vorige seizoen weliswaar graag meenemen naar Burgos, maar Mulder weet nog steeds niet of de Spaanse subtopper op zijn eisen wil ingaan. Mulder heeft Burgos tot mor gen de tijd gegeven te komen met een acceptabel bod. Valt de aanbieding tegen of blijft die zelfs helemaal uit, dan meldt de te. FC Twente's middenvelder Arthur Numan praat morgen met PSV om twee dagen later samen met zijn zaakwaarnemer Rob Jansen een bezoek te bren gen aan Manchester City. gpd-verslaggever Wimbledon wacht op de laatste kreun van Monica Seles. Als het aan de achttienjarige Joegoslavische ligt verlaat die morgen, haar mond als ze in de finale tegen Steffi Graf een matchpoint benut. Ook als de Duitse wint zal het Engelse publiek opgelucht ademhalen. De oordopjes kunnen dan ein delijk worden verwijderd. Cisteren stonden de 'boerderij-geluiden' van Seles weer volop in de belangstelling. Na Nathalie Tauziat eerder deze week stap te ook Martina Navratilova op de scheids- rechtersstoel af toen het geschreeuw van Seles haar een beetje te veel werd. Umpire Fran McDowell sprak de als eerste geplaats te speelster vervolgens twee keer verma nend toe, maar dat kon niet verhinderen dat Navratilova afscheid van Wimbledon moest nemen. Seles zegevierde in 6-2 6-7 6- 4 en bereikte daarmee voor het eerst in haar carrière 'de finale van Wimbledon. Titel - houdster Steffi Graf versloeg Gabriela Saba- tini (6-3 6-3) en werkt morgen haar vijfde Wimbledon-eindstrijd af. Zodoende volgden de beste tennissters van de wereld weer eens gedwee het vooraf bedachte schema en benadrukten daarmee opnieuw de saaiheid van het vrouwenten nis. Het is daarom niet zo opmerkelijk dat randverschijnselen als het kreunen van Se les veel meer aandacht krijgen. Zelfs de ui terst serieuze Engelse krant The Times had er gisteren een deel van de voorpagina voor ingeruimd.' De strekking van het bericht, waarin en kele medische deskundigen aan het woord kwamen, was dat Seles best moet mogen kreunen. Haar krachtige manier van uitade men hoort bij haar spel, volgens de weten schappers, die er zelfs de Japanse vechtkun sten bijhaalden. Daarin is de 'Kiai' (de schreeuw) een techniek om alle krachten op één beweging te richten. Verder opper den zij dat een krachtige ademstoot in an dere sporten (gewichtheffen, kogelstoten) al lang concentre Bij tenn epteerd als methode s er echter sprake van een di- inder. Navratilova had daarom gisteren terecht geen boodschap aan de be vindingen van de deskundigen. ..Ik klaagde omdat het steeds luider werd. Op een gege ven moment kon ik niet meer horen hoe de bal werd geslagen. Een paar keer verwacht te ik een harde bal en bleef ik achterin, maar dan kwam er een zacht tikje", aldus de Amerikaanse van Tsjechische origine, die zich na afloop nog even op haar felst toonde toen haar werd gevraagd waarom ze pas in haar twaalfde partij tegen Seles klaagde over het gekreun. „Sta fle hier terecht of haar gekreun?", riep ze woedend uit. „Ik klaagde niet toen ik aan de winnende hand was. Ik probeerde haar heus niet te beïnvloeden. Daarbij be slist de scheidsrechter nog of hij het aan haar vraagt." Seles zelf liet weer eens met een zielig gezichtje weten het heus niet ex pres te doen en beloofde dat ze de volgende keer zal proberen minder lawaai te maken. Graf waarschuwde haar gisteren al bij voor baat. .Als het te erg wordt, zeg ik er zeker iets van." Het is dan aan de man of de vrouw op de stoel of Seles een daadwerke lijk een vermaning krijgt. ..Officieel valt het kreunen onder hinderen van de tegenstan der", gaf hoofdècheidsrettiter Alan Mills te kennen. „Een speler of speelster kan daar voor dus bestraft worden. In het ergste ge val kan zelfs diskwalificatie volgen." op. Alleen heb ik nu wat last van mijn heup. Reden waarom ik het na het NK even rustig aan doe. Ik ga meteen uit Helmond naar Terschelling voor een va kantie. Mijn beste prestaties le ver ik waarschijnlijk pas weer in augustus en september. Helaas zitten de belangrijkste wedstrij den er dan al weer op." Hoe bouw jij, als je voor eigen kans loopt, het liefst een race op? „Hard weg en van kop af aan mijn tegenstanders mentaal ka pot maken. Als ik een gat sla. ga ik meteen relaxed lopen. Een boemelrace ligt mij helemaal niet. Zo eindigde ik vorig jaar tij dens het NK als vijfde op de 800 meter. Dat bleek onvoldoende voor een finaleplaats, omdat ze in de volgende serie een stuk harder liepen. Zo iets mag mij nooit meer overkomen. Dus moet ik morgen met een paar arldere snelle jongens wat af spreken." Welk sportief doel heb jij voor ogen? „Ik wil in elk geval hard kun nen trainen. Daarbij bof ik dat ik als stoffeerder in het bedrijf van mijn vader werk. Aan de ene kant is het werk lichamelijk heel goed op te brengen. Aan de andere kant kan ik mijn tijd ook gemakkelijk plannen. Ik hoop dat ik kan bewijzen dat ik bij de Nederlandse top hoor." Profvoetbal in Zeeland ter ziele vussingen gpd Zeeland heeft geen betaald voetbal meer. De beroepscom missie licentiezaken besloot gis termiddag definitief geen licen tie te verstrekken voor het spe len van betaald voetbal aan de VCV Zeeland. VCV Zeeland mag daarom volgend seizoen niet meer in de eerste divisie uitko men en wordt opgeheven. De bewindvoerder van de club. mr. Van Everdingen, maakt vandaag einde aan de surseance betaling en heeft het faillis- i de club bij de recht bank aanhangig gemaakt. De weigering om een licentie te verstrekken komt voor de betrokkenen van VCV Zeeland als een volslagen ver rassing. Drie weken geleden verliet een optimistische dele gatie van VCV Zeeland Eindho ven, waar de club een aantal voorwaarden had gekregen van de beroepscommissie licentie zaken om alsnog een licentie te verkrijgen. Aan die voorwaarden dacht de club te kunnen voldoen voor de gestelde termijn van 26 juni. Toen vorige week donderdag ook de Vlissingse gemeenteraad besloot een lening van 900.000 gulden over te nemen en de helft daarvan kwijt te schelden, leek de weg vrij voor een nieuw seizoen betaald voetbal. De be roepscommissie licentiezaken sprak gistermiddag echter het 'tigende oordeel uit dat de club nog steeds niet aan de ge stelde voorwaarden voldeed. Hoewel het bestuur en de werkgroep van de club in alle staten waren, wenste bewind voerder Van Everdingen geen vraagtekens te plaatsen bij de beslissing van de KNVB. „De club zou volgend seizoen met een tekort te maken krijgen. Er is aangegeven, hoe dat moest worden opgelost. De beroeps commissie vindt die oplossin gen niet hard genoeg en oor deelt dat er te veel onzekere fac toren zijn en voorziet opnieuw moeOijkheden voor V(.V Zee land. Daar hebben wc ons bij neer te leggen Er is dus blijk baar geen basis voetbal te spelen." betaald Halfjaar voor voetbalvandaal malmo Een Engelse voetbalvandaal is gisteren wegens mishandeling van een landgenoot tijdens het Europees kampioenschap in Zweden veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Het was de zwaarste straf die de Zweedse rechter tot nu toe aan een gearresteerde voetbalsup porter oplegde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17