'We rijden langs de westkust' Het Gesprek van de Zomerdag Lee Towers is geen succes, Sabatini wel R G. van der Veen uit Wassenaar Tiplijn VVD wil woontoren in Kooilaan op een ander veldje Kans op ontruiming kraakpand Hooigracht VRIJDAG 3 JUL11992 Mooi zijn als Sabatini, tennis sen als Sabatini, rijk zijn als Sa batini. het is voor weinigen weggelegd. Ruiken als Sabatini is echter al twee jaar voor ieder een binnen handbereik. Voor ruim een geeltje wordt u eige naar van een flesje 'eau de toi lette', een 'liefrijke geurcompo- sitie samengesteld uit tuberose, jasmijn, vetiver, iris en hyacint'. Bij drogisterij De Koning aan de Haarlemmerstraat staat ze een paar kasten verder dan Lee To wers en Julio Iglesias. Op dezelf de plank hebben Priscilla Pre sley en Laura Ashley een plaats je gevonden. Deze merken kun nen echter niet in haar schaduw staan. De geurlijn van Gabriela Sabatini is een groot succes. Vrouwelijk beroemdheden doen het, volgens de medewerksters van De Koning, overigens als 'merk' beter dan mannen. „Priscilla Presley wordt meer verkocht dan Julio Iglesias." Met Lee Towers als geurlijn is het echter nooit wat geworden, terwijl Hugo Boss weer wel aar dig aan de weg timmert. Drogist Har Walenkamp aan de Haarlemmerstraat bevestigt het verhaal van het succes van Sa batini. Ook hij denkt dat vrou- te bewijzen duikt hij een kast in. Met twee stoffige flesjes after shave komt hij weer tevoor schijn. „Hier, after shave van Björn Borg. Heeft nooit goed verkocht." Borg kwam echter met z'n after shave toen hij allang was ge stopt, terwijl Sabatini nog zeer regelmatig door haar sportieve prestaties in het nieuws is. „Door haar prestaties op de tennisbaan, is haar naamsbe kendheid enorm", zegt ver koopster Yolanda Haaring van drogisterij De Koning. „Ik denk ook dat veel mensen meteen de koppeling van de parfum ma ken. Ik heb dat zelf in elk geval wel. Als ik haar op tv zie, moet ik altijd even aan haar produk- ten denken." Of haar presaties op de tennis baan de verkoop bevorderen, durven de verkoopsters bij De Koning niet te zeggen. Ook im porteur Colonia Delcam uit Purmerend wil er weinig over kwijt. Wel dat de verkopen goed gaan. In Duitsland staat Sabati ni nummer één in de top 10 van de geurenverkoop en in Neder land bekleedt het merk de twee de plek: zeer opmerkelijk voor Gabriella Sabatini staat in Duitsland op de eerste plaats...met de geur tjes. FOTO een geurlijn die pas twee jaar op de markt is. Op de wereldrang lijst tennis neemt Gabriela 'slechts' de derde positie in. Haar geuren hebben haar eigen tennisprestatiesovertroffen. Blokkades houden vakantieganger niet tegen Donderdag 2 juli. Het ANWB- kantoor aan de Stationstraat in Leiden. Aan de balie staat H.J.A. Oostra met zijn vrouw. Vanmid dag om een uur of vijf vertrek ken ze ondanks alle waarschu wingen van de ANWB en ande re organisaties met een volge pakte auto en drie kleine kinde ren op de achterbank naar Zuid-Frankrijk. „Ik ga zeker. IJzeren Heinig als ik ben. We hebben de route een beetje omgelegd en rijden straks helemaal via de westkust. Hopelijk is het daar wat beter. Tolwegen neem ik toch al nooit omdat het voor de kinderen veel leuker is om door dorpjes te rijden langs de Route Natio nale. Het kan me niet schelen of we er langer over doen op deze manier. Ik zit liever drie dagen in een auto die rijdt, dan één dag in de file op de autoroute. Ik vind niets erger dan stil- De familie Oostra uit Leiden staat nu hoogstwaarschijnlijk toch in de file ergens in Frank rijk. Daar zijn inmiddels vrijwel alle doorgaande wegen geblok keerd door protesterende boe ren en vrachtwagenchauffeurs. Hoewel H.J.A. Oostra zich hier door niet laat weerhouden, vindt hij de acties irritant. „Vrij zwak dat ze het zover hebben laten komen. Dat ze hier en daar wat afzetten, dat hou je niet tegen. Dat gebeurt in Ne derland ook. Maar ze zijn in Frankrijk zo vreselijk fel met dit soort zaken. Zeker die boeren, dat is bekend." Oostra kwam naar de ANWB om informatie in te winnen over de laatste ontwikkelingen op de Franse wegen. 'Niet gaan op dit moment', luidt het advies van de wegenwacht. Oostra legt het naast zich neer. „Ja, ze kun nen wel zeggen 'dan ga je maar wat later'. Maar hoeveel later is dat? Niemand kan mij verzeke ren dat alles na het weekeinde is opgelost. Ik heb vakantie dagen opgenomen. Het is nu gaan of helemaal niet." De Oo straatjes moeten nog geld wis selen en de laatste hand leggen aan het inpakken van de auto. Ze hebben evengoed zin in hun vakantie van drie weken. „Maar ik weet natuurlijk niet hoe ik daar over vierentwintig uur over denk," besluit meneer wijs. De Leidenaars blijken bepaald niet de enige met Franse vakan tieplannen. Bij de schappen met boekjes is het vooral druk onder het bordje Frankrijk. OMERWAAN 'Wat heb jij nou?' 'Wat heb ik nou?' 'Die schoenen.' 'Wat mankeert daar aan?' 'Aan die schoenen mankeert niks...' 'Waar dan wel aan?' 'Aan je sokken. Je hebt geen sokken aan. Is dat normaal: schoenen zonder sokken?' 'Wéét je dat dan nog niet?' "Wat weet ik nog niet?' 'Dat dat de laatste zomertrend is.' 'Kom nou toch.' 'Heb jij stront in je ogen? Heb je dat dan nog niet gezien? Verrek, nou zie ik het! Jij hebt nog sok ken aan! En dat onder een Ber muda! Weet je dat je onder een Bermuda nóóit, maar dan ook nóóit, sokken mag dragen. On der lange broeken mag het al niet meer, maar onder Ber muda's of korte broeken hele maal niet.' 'Wie heeft dat gezegd?' 'Ja, wie heeft dat gezegd? Nie mand heeft dat gezegd. Dat is een kwestie van aanvoelen. Als je dat niet aanvoelt kan ik beter ophouden...God nog aan toe, ben jij er zo een!? Weet je wat jouw voorland is? Vut, te korte broek, en dan met spataderen over de Via Appia.' 'Ik geloof dat ik gek begin te worden. Hoor eens even, jij bent de afwijker hier hoor, niet ik.' "Verschrikkelijk!! Sokken onder een Bermuda'! Dat is bijna net zo erg als vuil ondergoed bij een ongeluk.' 'Wat is er in godsnaam verkeerd aan mijn sokken? Kijk, als je gympies of sandalen zou dragen - okay. Daar doe je geen sokken in aan. En in teenslippers ook niet - dat wordt moeilijk. Maar voor zover ik kan zien draag jij gewone leren schoenen. En daar horen sokken in.' 'Hoorden. Jij gaat niet met je tijd mee. Kijk eens om je heen. Zie jij vandaag één normaal ie mand die nog sokken in zijn schoenen draagt? De sok is uit, jongen, passé, dass war einmal. We leven nu in een Verenigd Europa. In schoenen horen nu 's zomers blote voeten.' 'Zo, zo, ik heb nooit geweten dat jij zo modebewust was. Nou, je doet maar hoor. Dat zal daar beneden wel lekker gaan stinken.' 'Hoezo stinken, wat nou stin ken? Heb jij nog nooit gehoord van speksteenpoeder? Elke morgen wat speksteenpoeder op de binnenzolen en je hebt geen centje last. Ik wed dat die voeten van jou vanavond har der miegemen dan die van mij. Ik weet het toch - jouw sokken staan in de zomer gewoon stijf. Als je je 's avonds uitkleedt kun je ze horen vallen, zo hard zijn ze geworden. Maar weet je wat je doet, joh? Hou jij je sokken maar lekker aan.' 'Ik zou d'r wel eens een vrouw over willen horen. Ik weet zeker dat vrouwen het geen gezicht vinden.' 'Geen gezicht?! Man, ze glijen er juist op! Vooral als je een paar Rockports aan je blote klikken hebt. Of Lumberjacks, dat mag ook. Dat staat aan de ene kant beschaafd, gestudeerd; maar te gelijkertijd ben je ook een beetje een arme vissersjongen, begrijp je. En je weet het: vrou wen willen allemaal een man met een paar losse centen; maar in de vakantie zwijmelen ze achter de rooie wijn en de pizza over het gozertje dat ze in de haven van Genua hebben gezien. Maar dat weet die man van ze natuurlijk niet. Weet die veel!' 'Zou het?' „Ik weet het wel zeker. Heb jij trouwens wel eens gezien wat voor enge rimpeltjes die sokken achterlaten op je benen? Dat is net zo erg als rode striemen van een terrasstoel op je dijen. Als je zo met die rimpels in je enkels meteen hoofdpijn. En jij hebt nog dikke enkels ook - dat is he lemaal een afknapper van de eerste orde.' 'Ik begin dit gesprek onprettig te vinden.' 'Wacht eens, nou zie ik het! Jij hebtzuchtvoeten!' 'Nou nog even doorgaan en dan prik je die blaren zelf maar door. Doe uit die Lumberjacks!' 'Okay, okay. Wat zit jij gauw op de kast, zeg. Au, stinkertü Dat dee-je expres! Ouwe sok!' Mensen bladeren driftig in reis gidsen. op zoek naar een alter natieve route. Aan de balie gaat een groot deel van de vragen over de toestand op de Franse wegen en hoe het beste te han delen. „Tachtig procent van alle tele foontjes gaat over Frankrijk", zegt B.I. Peereboom-Voller, ves tigingsmanager van het Leidse ANWB-kantoor. „De grote stroom vakantiegangers komt dit weekeinde op gang en ook de Fransen zelf gaan nu op pad. Ik zou dit weekeinde zeker niet weg gaan. De rijkspolitie zei vanmorgen nog dat het overal dicht zat." Peereboom vertelt dat slechts weinig vakantiegan gers hun plannen radicaal wijzi gen. „We hebben hier iemand gehad die naar Noorwegen is gegaan in plaats van naar Frankrijk. Maar de meeste men sen gaan wat later. Ondanks de drukte vindt Peereboom de si tuatie nog niet echt vervelend. Ze heeft wel vaker met dit bijltje gehakt. „Er gebeurt altijd iets in het hoogseizoen. Als het niet in Frankrijk is, dan is het wel in Italië. Dat weet je van tevoren." Ook het echtpaar van Kesteren uit Oegstgeest maakt zich niet al te sappel om de blokkades in DE ERGERNIS VAN.. Frankrijk. Ze waren van plan om dit weekeinde de fietsen achterop de auto te laden en richting Frankrijk te gaan. Maar nu alles dicht zit, wachten ze rustig op betere tijden. „We zit ten niet aan tijd vast en we heb ben niks geboekt want dat doen we nooit", zegt meneer van Kesteren nuchter. „Nu weg gaan? Geen denken aan. We gaan niet in de file staan. De waarschuwingen van de ANWB zijn wat dat betreft duidelijk ge- noeg." N.E. Mensori staat nog steeds te wachten tot hij zijn nummer hoort afroepen. Hij gaat niet naar Frankrijk op vakantie. Wel wilde hij door het land heen rij den om in Marokko te komen waar hij zes weken zou blijven. Het ziet er naar uit dat die zes weken wat bekort worden. Het plan is nu om niet dit weekein de maar maandag weg te gaan. „Ik wilde morgen gaan, maar dat gaat niet door nu alles vast staat." Mensori gaat ervanuit dat de chaos op de Franse we gen maandag verleden tijd is. „En als dat niet zo is", zegt hij schouderophalend, „dan stel ik het nogt even uit." „Weet u wat een ramp voor be jaarden zijn? Verkeersdrempels! Ik vervoer dagelijks ouderen met een bus. Die mensen wor den er af en toe helemaal mis selijk van al die hobbels. Ik heb wel eens mensen met een rol stoel in de wagen en die schreeuwen moord en brand. En dan zeggen ze dat ik rustig aan moet doen, maar ik rijd dan al heel erg langzaam". „Het zit 'm allemaal in de hoog te van de drempels. Dat is de hele kwestie. In Wassenaar zijn sommige opstakels wel 20 cen timeter hoog. Ik heb horen ver luiden dat dit maar 11 centime ter mag zijn. Je moet eens over heuvels in de Van Zuylen van Nijeveltstraat of de Schouwweg rijden, je vliegt werkelijk alle kanten op. Ikzelf heb wel eens last van migraine, nou dan word ik helemaal niet goed. Daarbij komt dat het materiaal naar zijn malle moer gaat. Bij sommige auto's vliegen de vonken er af. Mensen die van niets weten, zoals vakantiegan gers, krijgen de schrik van hun leven. Die denken dat zij tegen een muur rijden." „Ik heb hierover al contact op genomen met de gemeente Wassenaar, maar die doen niets. Wethouder Van Rij (ver keer) praat wel met me mee, maar ik zie nog niets gebeuren. Ik heb het laatst bij de ledenver gadering van het CDA ter spra ke gebracht en naar de WD ge schreven. Ik krijg echter geen goed antwoord". „De oplossing? Heel simpel me neer: sluizen! Ik snap natuurlijk ook wel dat het verkeer afge remd moet worden. Mensen rij den over het algemeen veel te hard. Dat kan echter ook door het aanleggen van een verkeers- sluis zoals bij de Oostdorperweg in Wassenaar. Daar mag je niet harder dan 30 kilometer per uur, nou, daar kun je ook niet harder. Een paar stevige bloem bakken zijn volgens mij net zo effectief als die verschrikkelijke verkeersdrempels, maar veel minder lastig!" Iedereen ergert zich wel eens aan een bericht in de krant. Maar een ingezonden briefis weer te veel van het goede. Laat ons weten wat u irriteert^ wat uw boosheid of teleurstelling is. Of heeft u misschien gewoon een tip over iets opmerkelijks en niet alledaags wat zich in uw buurt of op uw werk afspeelt? U kunt daarvoor terecht bij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw reactie op de pagi na 'Het Gesprek van de Zomerdag'. Ons telefoonnummer is 071 - 161440 en ons fax- s071 - 161488. AGENDA VRIJDAG 3 JULI Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Noordwijk Receptie Eelke Visser, trainer Gym nastiek- en Sportver. DOS, Hotel Restaurant Royal, Voorstraat, van 18.00 tot 19.00 uur Viswedstrijd om het Jeugdkam pioenschap van Noordwijk, org. HSV De Sportvisser, Leidsevaart, van 19.00 tot 20.30 uur. ZATERDAG 4 JULI Katwijk Duinwandeltochten, org. Lionsclub Katwijk, start bij Strandpaviljoen Zee en Zon, start 5, 10 of 15 km tussen 9.00 en 13.00 uur, start 25 km tussen 9.00 en 11.00 uur Muziek in het centrum mmv The Real Dixie Men Band, van 14.00 tot 17.00 uur. Leiden Rommelmarkt in de IJshal aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 Warmond Kortebaan draverij op de Herenweg tussen De Baan en de Beatrixlaan, van 14.00 tot 19.00 uur. Zomerkunstmarkt met terras en 'le vende muziek' op het Pleintje bij de Pomp, van 15.00 tot 20.00 Taxi's in Leiden en omliggende gemeenten krijgen een 'regio- kenmerk', bestaande uit een vignet met de letters L en R plus het nummer van het vergunningbewijs. Het kenmerk wordt inge voerd omdat op het station en andere standplaatsen waar veel taxi's bijeen staan, niet altijd duidelijk is of alle wagens uit de Leidse regio afkomstig zijn. Taxi's mogen buiten hun vergunninggebied geen passagiers oppikken, tenzij de taxi (telefonisch) uitdrukkelijk is besteld. Het Leidse vergunninggebied omvat de gemeenten Leiden. Voor schoten, leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en Alkemade. De provinciale commissie taxivervoer Leidse regio beslist maandag het vignet wordt ingevoerd. d KOEVOET Bij nader inzien wil het WD- raadslid mevrouw L. Driessen de naaldvormige flat van zo'n twaalf verdiepingen en 46 wooneenheden toch niet op het grasveldje achter buurthuis Het Spoortje in de Kooilaan laten verrijzen. De liberale maakte haar draai van 180 graden gis teravond bekend in de raads commissie ruimtelijke orde ning. „Ik zal wel van alles naar m'n hoofd krijgen want de WD was destijds een van de partijen die tot woningbouw op die plek heeft besloten, maar daar trek ik me niets van aan", zei ze. De andere raadsleden lieten Dnessen echter met nist. Alleen wethouder Tj. van Rij (WD) maakte duidelijk dat hij niets voor Driessens nieuwe inzich ten voelt. De WD'er is aan het denken gezet door reacties van Kooi- bewoners tijdens een informa tie over het bouwplan. Omwo nenden vrezen dat ze weer veel problemen krijgen met de op groeiende jeugd als deze haar veldje wordt afgepakt. Driessen pleitte ervoor om een veldje aan de andere kant van het buurt huis te benutten voor de 'naald'. Daar staan weliswaar enkele speeltoestellen maar die worden zelden gebruikt omdat honden het gebiedje geheel en al hebben volgepoept. „Dat wordt dus bouwen op bruin", grapte J. Laurier van Groen Links. Driessen drong er bij wethou der Van Rij op aan om in de so ciale vernieuwingswijk Leiden Noord 'niet alles vol te bouwen'. Ze voorspelt een 'gigantisch parkeerbeslag' en confrontaties tussen jeugd en bewoners. Wethouder Van Rij voelt ech ter geen klap voor het voorstel. Hij wees er op dat de jeugd 500 meter verderop, in sportpark Noord, terpcht kan voor een openbaar trapveld. Ook zouden de meeste bewoners reeds heb ben ingestemd met de hoge va riant, de naaldvorige woontoren dus, van het plan. De kans lijkt groot dat de kra kers van de Hooigracht 40 over twee weken een gerechtelijk ontruimingsbevel krijgen. Kort geding-rechter mr. J. de Groot toonde gisteren weinig sympa thie voor de' huidige bewoners van het pand. „Zij maken zon der enig recht of titel gebruik van de woning", zei hij over de krakers. De rechter verweet hen geen respect te hebhen voor de eigenaar, onroerend goed han- mg delaar J. Plattccl. jfl§}| Hij eiste tijdens een kort geding bij de Haagse rechtbank dat de krakers zo snel mogelijk het pand verlaten. Hij kan zijn het monumentale pand in de huidi ge situatie nergens meer verze keren. Bovendien heeft hij de op stapel staande verbouwings- plannen door de aanwezigheid van de krakers moeten opschor ten. Platteel wil het oude monu mentale woning geschikt ma ken voor kamerverhuur. De eis van de eigenaar werd ondersteund door een 25-jarige jongeman. Voordat de krakers hem op straat zette, zou hij een kamer in het kantoorpand be woond hebben. De Leidse poli tie vond dat overigens onaan nemelijk aangezien de jongen geen aansluiting op gas en elek tra had. Plateels raadsman, mr. R. Kohne, omschreef de huidige bewoners van het Hooigracht- pand als 'de harde kern van de Leidse kraakbeweging'. „Zij trekken van pand tot pand en deinzen niet terug voor grote vernielingen." De groep zou aan de Hooigracht al een scha de van 75 duizend gulden ver oorzaakt hebben. De raadsvrouw van de kra kers. mr C. Brule, betwijfelde of Platteel wel serieuze verbou wingsplannen heeft. Navraag bij de gemeente leerde haar dat de eigenaar geen bouwvergunning heeft aangevraagd. Ook is er volgens haar geen bouwplan in gediend. Bovendien toleren B en W geen kamerverhuur in het pand, meende de advocate. Zij ontkende dat de krakers vernielingen hebben aange richt. De bewoners zouden al leen maar de buitendeur verste vigd hebben, om ongewenste bezoekers buiten te houden Het pand Hooigracht is op 1 ju ni gekraakt. Het stond vanaf vo rig najaar al leeg. "cover twee weken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15