Oegstgeest zoekt andere plaats voor jeugdwerk 'Berkhoutpark geen pretpark' Regio Leiden Leiderdorp wil minder J reclamefolders in de bus Dorpsstraat Zoeterwoude met autovrij Paarden draven weer door centrum Warmond Geluidsscherm Buitenhof dient tevens als stadsmuur DONDERDAG 2 JUL11992 n der plas (chef) Deskundigen onderzoeken problemen bij SJJO Een 'commissie van goede diensten' moet de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk in Oegstgeest (SJJO) weer op weg helpen. Externe deskundigen buigen zich de komen de zomermaanden dVer de vraag hoe het verder moet, nu het voltallige bestuur van de stichting is afgetreden. Daarbij wordt gedacht aan een scheiding van het jonge renwerk en het jeugd- en tienerwerk in het dorp. Het jon gerenwerk zou bij voorkeur moeten verdwijnen van het Boerhaaveplein en worden gehuisvest in een onderko men waar overlast voor de buurt is uitgesloten. al enige tijd de wereld uit. Maar het gemeentebestuur maakt het ons erg moeilijk omdat het elke activiteit die groter is dan een breicursus, bestempelt als waanzinnig. Oók de gemeente is verantwoordelijk als er pro blemen zijn met omwonenden, maar de gemeente heeft te wei nig meegedacht. Het bestuur is vertrokken uit onvrede met dat beleid." De meerderheid van de raad reageerde teleurgesteld op het besluit van het SJJO-bestuur om het bijltje erbij neer te gooien. WD, CDA en D66 noemden het van overbeeke Verantwoordelijk wethouder A. Kohlbeck lichtte de raad gister avond in over het besluit van het SJJO-bestuur om op te stap pen. Ongeveer twintig Oegst- geester jongeren bevolkten de publieke tribune en kondigden aan deze zomer toch met het jongerenwerk van SJJO door te gaan. Een woordvoerder van de jongeren: „Ons jongerenwerk is goed en de problemen met jon geren in het dorp zijn daardoor 'betreurenswaardig en voorba rig, armoedig en eenvoudig' dat het SJJO-bestuur vertrekt na het incident met de houseparty een paar weken geleden. Deze par tijen schaarden zich achter het standpunt van het college van B en W dat houseparty's op zon dagmorgen 6.00 uur 'niet kon den' vanwege overlast voor om wonenden. Het door B en W opgelegde verbod op die feesten achtten zij geoorloofd. Openbare orde PvdA en Groen Links waren milder in hun oordeel. „Dat af treden kun je ook als een sig naal zien", zei PvdA'er F. Weg man. „We moeten het jonge renwerk niet inhoudelijk toet sen, maar het probleem vooral zien als een openbare orde-pro bleem." J. van Raalte van Groen Links: „We moeten een andere toon aanslaan over het besluit van het SJJO-bestuur. Dit is een zorgelijke situatie en we moeten vooral zoeken naar een goede, andere locatie voor de jonge renwerk. Verder moeten snel we een nieuw en deskundig be stuur zien te vinden." Alle partijen waren het erover eens dat een 'commissie van goede diensten' de SJJO een uit weg kon bieden. Nog niet dui delijk is wie in die commissie zullen zitten. Kohlbeck vroeg de raad nog wel een extra krediet om de 'deskundigen' te betalen en nog deze zomer aan het werk te zetten. De WD en D66 voelden daar weinig voor. Bur gemeester Sj. Scheenstra beëin digde de discussie over dat geld met de opmerking: „Het college moet maar in wijsheid hande len." Het demissionaire SJJO-be stuur zegt officieel nog niks van het gemeentebestuur te hebben vernomen. „We hebben een brief geschreven waarin we ons aftreden hebben aangekondigd, maar hebben daarop nog geen officiële reactie gekregenal dus demissionair voorzitter B. van den Broek. Brandweer redt hond van het dak wassenaar Met de traditie dat de brandweer uitrukt voor het redden van katjes uit bomen, werd gistermorgen in Wassenaar gebroken. De spuitgasten moesten in de Hyacinthstraat in actie komen om een hond uit de dakgoot te halen. Het dier was door het zolderraam naar buiten geklommen en vervolgens door zijn hoogtevrees zo zenuwachtig en angstig geworden dat hij niet meer voor- of achteruit durfde. Toen de hond uit zijn benarde positie was bevrijd, had hij nog een onwelkom presentje voor zijn redders in petto. In de armen van één van de brandweerlie den leegde het angstige beest zijn darmen. Inbraak in sportcomplex Warmond warmond Bij een inbraak in een sportcomplex aan de Ende- poellaan in Warmond werden gisteren een telmachine, een cas settedeck, een radio/cd-speler, 25 cd's, drie bankpasjes, twee fle6sen drank en wat kleingeld ontvreemd. De daders zijn het pand waarschijnlijk via de voordeur binnengekomen. De goede ren werden weggehaald uit de kantine van het complex. Kledingdief opgepakt in Wassenaar wassenaar Een 38-jarige Wassenaarder is gistermiddag in de Langstraat opgepakt na het stelen van zeven truien uit een kle dingzaak. De politie wist de man, een bekende op het bureau, aan de hand van een signalement te achterhalen. T 'Problemen bij afsluiting voor doorgaand verkeer alleen maar groter' leiderdorp» Een sticker op de brievenbus dient de bezorgers van reclame drukwerk in Leiderdorp ervan te weerhouden hun dagelijkse sta pel advertentieblaadjes op de mat te gooien. Samen met an dere gemeenten in de regio moet Leiderdorp verder probe ren afspraken te maken met on dernemingen die reclame ver spreiden. Dat zijn de belangrijk ste conclusies uit een onder zoek dat burgemeester en wet houders lieten uitvoeren naar het verspreiden van ongeadres- seerd reclamedrukwerk. Het college wil maatregelen nemen tegen de groeiende sta pel papier die vrijwel dagelijks bij de inwoners op de mat valt. Het huishoudelijk afval bestaat voor zo'n dertig procent uit pa pier. Vorig jaar werd in Neder land ongeveer 90.000 ton aan reclamefolders verspreid. Wan neer geen maatregelen worden genomen zou dat gewicht over acht jaar tot 220.000 ton zijn ge stegen. Volgens het onderzoek is het voor de ondernemers niet na delig wanneer reclame niet meer huis-aan-huis wordt ver spreid. „Mensen die geen han delsreclame willen ontvangen en die toch krijgen, lezen die nauwelijks. Wanneer voor deze mensen geen reclame meer wordt gedrukt, dalen de kosten van de ondernemer." zoeterwoude De Dorpsstraat in Zoeterwoude moet openblijven voor door gaand verkeer. Het autovrij ma ken van de route door het cen trum brengt niet alleen een gro tere drukte op andere wegen in het dorp met zich mee, maar betekent ook een verlies aan parkeerplaatsen en een achter uitgang van het winkelbestand. Dat blijkt uit een advies van de 'begeleidingscommissie inrich ting dorpskern', dat gisteravond aan burgemeester en wethou ders is overhandigd. De begelei dingscommissie, met vertegen woordigers van de middenstand en de verschillende Zoeter- woudse wijken, gaat er vanuit dat de huidige verkeersstroom in het dorp moet worden ge handhaafd. Wel wordt het noodzakelijk genoemd dat er een 30-kilometerzone wordt in gesteld, waarbinnen de Dorps straat, de Dr. Bouwdijkstraat, de Veldzichtstraat en Het Watertje vallen. Ook wordt gepleit voor meer parkeergelegenheid op een aantal plaatsen in het cen trum. De commissie heeft voor haar werk onder meer gebruik gemaakt van de resultaten van een enquête door leerlingen van het Leiderdorpse Holtlant-colle- ge. Daaruit bleek dat de inwo ners over een aantal problemen in het centrum bijzonder ver deeld denken. Zo is 50,7 pro cent van de ondervraagden voorstander van het autovrij rriaken van de dorpskern en spreekt 49,3 procent zich tegen zo'n maatregel uit. Ook over het fietsen kreeg de adviescommis sie geen eenduidig oordeel. Slechts een kleine meerderheid (53,3 procent) wil extra voorzie ningen als meer fietspaden en stallingsmogelijkheden, maar een bijna even grote groep (46,6 procent) vindt dit overbpdig. Weekmarkt De begeleidingscommissie doet wel een aantal voorstellen om het Dorpsplein aantrekkelijker te maken. Door een inrichting met sierbestrating en het ver wijderen van allerlei 'obstakels' zoals houten paaltjes, halve stenen bollen en de reclamezuil moet het plein meer geschikt worden gemaakt voor het hou den van allerlei activiteiten. Ook de weekmarkt zou naar deze plek moeten worden verplaatst en kan dan tevens worden uit gebreid. De commissie advi seert verder de Wereldwinkel onder te brengen in het voor malige arrestantenlokaal. Uit het onderzoek van het Holtlant-college blijkt dat de in woners van Zoeterwoude bij het doen van de dagelijkse inkopen vooral zijn gericht op de eigen kern. Voor de winkels in het dorpscentrum betekent dit dat alleen de mensen uit Zoeter- woude-Dorp hun klantenkring vormen. Echt 'winkelen' doen de Zoeterwoudenaren in omlig gende gemeenten als Leiden, Leiderdorp of Zoetermeer. De huidige verkeersstroom door het centrum van Zoeterwoude moet volgens de begeleidingscommissie worden gehandhaafd, foto wim dijkman Oegstgeest wil taken afstoten oegstgeest caroline van overbeeke Wethouder J. van der Reijden (financiën) van Oegstgeest gaat bekijken welke gemeentelijke taken in de toekomst kunnen worden afgestoten. De wethou der zei dit gisteravond naar aanleiding van een discussie over de voorjaarsnota in de ge meenteraad. Een aantal fracties waaronder de WD, D66 en Groen Links hadden kritiek op de manier waarop de voorjaarsnota tot stand is gekomen en op de in houd van het stuk. De WI) kri tiseerde bij monde van N. Moonen het hanteren van 'de kaasschaafmethode en het uit stel van onderhoud in de ge meente door de bezuinigingen'. Groen links-lid J. van Raalte: „Het was opvallend hoe makke lijk er bij de behandeling van de nota hier wat geld af kon en dóar weer iets bij kwam. Er werd wel erg makkelijk gescho ven met de financiën en de prioriteiten van het gemeente bestuur." D66 vond het vreemd dal nog over een voorjaarsnota werd gesproken terwijl het 'al zonjer is en de begrotingsbe handeling er al weer aankomt'. -Het CDA begon gisteravond opnieuw over de verhoging van de reinigingsrechten met 1 pro cent volgend jaar. Fractievoor zitter P. Hellinga wilde deze ta riefsverhoging toch op de lange baan schuiven. „Dat geld kan dai> gevonden worden in de be groting door een deel van de re constructie van de Endegeester- suaatweg volgend jaar uit te stallen." Volgens Van der Reijden moet er,-als die tariefsverhoging niet doorgaat, wel een 'structurele dgkkjng' worden gevonden. „Uw oplossing is geen oplossing voor de lange termijn. We ont komen nu niet aan die verho ging, die trouwens al minder hoog is dan het college van B en W oorspronkelijk wilde. Wel zal ik,gaan nadenken over andere manieren om te bezuinigen op ons takenpakket als gemeente. Maar dat is niet eenvoudig. Daar moesten we na de zomer maar eens over discussiëren." 'Educatievefunctie staat voorop' voorschoten wilfred simons Het bezit van een voor Neder land unieke en zeer waardevolle collectie bomen en heesters, heeft de politieke partijen in Voorschoten enigszins in ver warring gebracht. Zij meenden dat het Burgemeester Berkhout park niet veel meer was dan een mooi en aangenaam wandel park. Een onderzoek naar de natuurwaarden drukte de raadsleden onlangs met de neus op de feiten. De partijen zeggen de 'educa tieve en recreatieve functies' van het park te willen verster ken, wat betekent dat zij er meer mensen naar toe willen lokken. Dat is ook min of meer de voorwaarde om over een pe riode van tien jaar 400.000 gul den beschikbaar te stellen voor de renovatie van het park. Nu het 'BB-park' echter een soort openluchtmuseum van bomen en heesters blijkt te zijn, rijst behalve de trots ook de vraag of versterking van de pu blieksfunctie de planten geen schade zal berokkenen. Nu al bespuiten vandalen sommige bomen in het park met graffiti en het is de vraag of dat niet er ger wordt als de Voorschotena ren vaker en intensiever van het park gebruik maken. Daarmee doemt de volgende vraag op: wat hebben de burgers eigenlijk aan een park dat zo kwetsbaar is, dat je er bij wijze van spreken nauwelijks in kunt wandelen? Groen Links-raadslid S. Har laar begon enkele weken gele- LEIMUIDEN Het postkan toor aan de Drechtlaan in Lei- muiden is gistermiddag rond kwart over vijf beroofd. Twee mannen drongen de postsor- teerkamer binnen en dwongen de beheerder van het postkan toor onder bedreiging van een vuurwapen de kluis te openen. De beheerder gaf de overvallers een onbekende hoeveelheid geld mee. den deze discussie in de verga dering van de commissie open bare werken. Hij maakte een duidelijke keuze: het Burge meester Berkhout-park mag dan uniek en zeer waardevol zijn, het heeft allereerst een educatieve functie. De partij van Harlaar wil de educatieve tuin van het park een groter belang geven en deze meer bij de rest van het gebied betrekken. Lagere scholen moe ten vaker excursies in het park houden en er moet een dieren weide komen. De WD heeft het voorstel van Groen Links over genomen en aan de ideeën zelfs nog een muziektent toege voegd. Daarmee zou de 'recrea tieve waarde' van het park wor den versterkt. Het college van B en W, PvdA en D66 gruwen van deze voor stellen. Wethouder J. Van de Poel en zijn collega F. ten Have verklaren onomwonden dat het Burgemeester Berkhoutpark geen pretpark mag worden. D66 pleit hooguit voor het plaatsen van bordjes bij de planten, zo dat de Voorschotenaren zich meer bewust worden van de unieke waarde van het park. PvdA-woordvoerder P. Dordregter sloot zich bij de wet houders aan: „Als het park zo bijzonder is, mogen we er niet teveel in rommelen. Op een rustige wijze kunnen we er wel iets doen, maar we moeten voorkomen dat we er hordes mensen naar toe sturen. Dat zou funest zijn." Verkeerde foto leiden Door een technisch probleem is gisteren bij het verhaal over de uitwisseling tussen het Rijn lands Lyceum en een school in Syberië een verkeerde foto ge plaatst. Onze excuses daarvoor. warmond Paarden in plaats van auto's op de doorgaande route: voor de 104e keer staat Warmond mor gen in het teken van de jaarlijk se harddraverij. De Stichting Harddraverij Warmond heeft het evenement, waar iedereen een gokje kan wagen, weer rond. De kortebaandraverij speelt zich af op en rond de Heren weg, die daarvoor zaterdag van af tien uur van de Baan tot de Beatrixlaan voor alle verkeer wordt afgesloten. Vrijwilligers zullen vanaf dat tijdstip samen met gemeentewerkers en politie het parcours, dat ter hoogte van het gemeentehuis ligt en een to tale lengte heeft van 290 meter, in gereedheid brengen. Het as falt wordt bedekt met zand en de weg wordt met hekken stevig afgesloten. Ter hoogte van het ooievaarsnest wordt een aantal eet- en drinktentjes neergezet. Vanaf één uur zijn de pro gramma's verkrijgbaar, waarin de deelnemende paarden en pikeurs staan vermeld. Aan de hand van dat programma kun nen bezoekers een gokje wagen en de wedstrijd van begin tot eind volgen. Rond twee uur gaat de eerste omloop van start. De organisatie heeft nog geen idee welke viervoeters aan de start komen. Volgens bestuurslid M. van Winsen van de Stichting Harddraverij is daar geen peil op te trekken. „Het is altijd af wachten wie er, letterlijk en fi guurlijk. komt opdraven." De finale speelt zich tussen vijf en zes uur af. De prijsuitrei king heeft daarna plaats in de kantine van voetbalvereniging Warmunda aan de Herenweg. Voor kinderen (5 tot 14 jaar) is er zaterdag voor het eerst een speciale 'kinderpaardentoto'. Zij kunnen een strook invullen met het nummer van het paard dat geacht wordt te winnen. De harddraverij werd 130 jaar geleden voor het eerst in War mond gehouden. Precies een eeuw lang gebeurde dat jaar lijks. Toen kwam de klad in de organisatie en ontbrak het eve nement 25 jaar lang. Totdat een aantal Warmonders vier jaar ge leden de handen ineen sloeg en de harddraverij nieuw leven wist in te blazen. Als financiële basis dienen de 'Vrienden': 100 plaatsgenoten die ieder jaarlijks 100 gulden bijdragen. Daar naast weet de stichting telkens de nodige sponsors te vinden. In totaal zit er dit jaar 8500 gul den in de prijzenpot. De Leiderdorpse nieuwbouw wijk Buitenhof moet met een geluidsscherm worden afge schermd van de provinciale weg 5. Het bouwsel wordt twee me ter hoog en loopt van het kruis punt van het Engelendaal en de provinciale weg naar de brug over de Dwarswetering. Opvallend aan het geluids- cherm wordt de hoek bij het Engelendaal, zo bleek bij de presentatie door architect J. Snieder in de commissie ruim telijke ordening. „Die kruising is de ontsluiting van Leiderdorp en moet een soort stadspoort worden. Wanneer we de hoek een verticaal accent geven is die al van verre zichtbaar." Omdat het scherm dicht langs de weg staat, is de onder ste 80 centimeter een soort be tonnen vangrail. Daarboven krijgt het scherm volgens de ar chitect 'twee voorkanten'. Een deel van het scherm wordt transparant, zodat vanuit de woningen in de Buitenhof en vanaf de weg voldoende zicht is op de omgeving. Aan de weg kant wordt het zo glad mogelijk, 'technisch en clean'. Vanuit de Buitenhof moeten accenten en kleuren zijn te zien. „In de wijk zie je het scherm tussen de cou lissen van de bebouwing", aldus de architect. D66'er E. Grootaarts had nog wat twijfels over de bushalte aan de provinciale weg. „Het scherm wordt een stadsmuur genoemd. Dan maak je van die bushalte echt iets engs. Je staat dan aan de andere kant van die 'stadspoort'." „Sociale veilig heid is daar heel belangrijk", er kende Snieder. „Je mag daar niet visueel zijn afgeschermd van de omgeving. Mensen bij de bushalte moeten vrij om zich heen kunnen kijken, dat werkt vooral gevoelsmatig. Het scherm wordt daar dus transpa rant." Het is nog onbekend wanneer het scherm wordt geplaatst. Een geluidsscherm gaat de provincialeweg 5 van de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Buitenhof afschermen. De bushalte aan de weg krijgt daarbij speciale aandacht. Buspassagiers mogen zich tijdens het wachten niet onveilig voelen doordat het scherm ze 'afsnijdt' van de wijk. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14