Leiden Regio Winkeliers blij met nieuwe Haven Auto Peter Universiteit: zelf geld voor lerarenopleiding Twee jaar geëist tegen incestpleger Clubs en creches in broodfabriek 071-134700 Troep in de stad Katholieke scholen vinden elkaar VRIJDAG 3 JULI 1992 13 Conflict a A Een commissie 11 moet het conflict tussen het plaatselijke jeugd- en jongerenwerk en het gemeentebestuur van Oegstgeest oplossen Sokken a p Wie nog sokken I J draagt onder een bermuda höort er in deze zomer niet meer bij roy klopper wim koevoet loman leefmans gert visser (CHEF) wim wegman 071-161417 Troost watersport: alsof je een speelgoedzaak naast een basisschool opent SP komt met derde plan voor 'Vooruit Tuin 'winterklaar' maken leioen Een 82-jarige vrouw is in de afgelopen dagen het slacht offer geworden van twee onbekende mannen die haar tuin 'win terklaar' zouden maken. Twee mannen kwamen bij de woning van de vrouw aan de Roomburgerlaan. Zonder toestemming werd een laagje aarde neergelegd waarvoor de vrouw enkele honderden guldens moest betalen. De politie waarschuwt naar aanleiding van dit geval met name ouderen voor soortgelijke praktijken. Postbode bestolen leiden Van een 33-jarige postbode is gisterochtend zijn lading brieven en pakjes gestolen. De postbode had zijn post omstreeks elf uur in de hal van de Arendshorst gezet en was op een galerij brieven gaan bezorgen. Bij terugkomst waren drie bundels post verdwenen. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Katwijker kwaad om bon leiden Een 36-jarige man uit Katwijk maakte zich gisteravond rond zeven uur zo kwaad op twee parkeerwachters die zijn wa gen op de Turfmarkt van een bon had voorzien, dat hij op het tweetal begon te schelden. De vrouwen voelden zich door de 'opmerkingen' van de Katwijker dusdanig beledigd dat ze de po litie inschakelden. Die heeft de man nu ook een bon gegeven voor 'belediging van een ambtenaar in functie'. den haag/leiden cerberus persbureau De Leidenaar (60) had vijf van zijn zeven dochters misbruikt. Bij de oudste dochter leidde zijn incestpraktijken zelfs tot de ge boorte van nog een kind. Een walgelijke zaak, oordeelde offi cier van justitie, mr. M. Renc- kens gisteren. Zij eiste bij de Haagse rechtbank een celstraf van drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk. De man moest zich bij de rechtbank verant woorden voor het seksuele mis bruik van twee dochters, in de periode 1982-1989. De andere dochters weigerden aangifte te doen. De reclassering en de psychiater hadden de rechtbank geadviseerd slechts een voor waardelijke celstraf op te leg gen. De man, maar ook de moe der en de dochters, zouden al leen gebaat zijn met een thera peutische behandeling. De psy chiater noemde de verdachte verminderd toerekeningsvat baar en wilde hem opnemen voor een speciale behandeling. De reclassering ging dat niet ver genoeg. De instantie bepleitte een zware therapeutische be handeling van drie jaar bij de RLAGG. Ondertussen moest dé dader TBS opgelegd krijgen. De officier wilde gisteren niets weten van een therapeuti sche behandeling. .Alleen een lange celstraf doet recht aan de ernst van de «aak", zei zij. De verdachte, volgens de psy chiatrische rapporten een neu rotische persoonlijkheid, kon gisteren amper een woord uit brengen. „Ik heb echt spijt", zei hij aangeslagen aan het slot van de zitting. Meer kon hij niet zeggen. Eerder had de Leide naar de incest al bekend. Hij verklaarde toen niet opgewas sen te zijn tegen de seksuele aantrekkingskracht van zijn dochters. Zijn raadsman, mr. D. Las- schuit, pleitte tijdens de zitting, geheel overeenkomstig het ad vies van de psychiater en de re classering, voor een therapeu- tischge behandeling en een slechts voorwaardelijke celstraf. Hij overhandigde een brief van de huisarts. Hierin stond dat de verdachte mentaal maar ook li chamelijk niet in staat is een lange celstraf te ondergaan. De winkels aan de Haven verwachten veel van de nieuwe passantenhaven die daar is aangelegd. En dan natuurlijk vooral de watersportwinkel van de firma Troost die er precies tegenover ligt en een tweede jeugd tegemoet lijkt te gaan. Alsof je een basisschool naast een speelgoedzaak opent of een bejaardencentrum naast een opticiën. Zo'n gelukkige samenloop komt er nu ook voor moeder en zoon Troost die gelijk de winkel heb ben verbouwd en vernieuwd: „We vonden al lang dat de zaak gemoderniseerd moest worden maar de komst van de nieuwe haven heeft de doorslag gege ven om het daadwerkelijk te doen", aldus Stefan Troost, de 19-jarige bedrijfsleider. De Haven is de laatste jaren een beetje een dode winkelhoek geworden. Ingeklemd tussen de voor autoverkeer afgesloten Zijlpoort en het wat uitgebluste laatste deel van de Haarlem merstraat Bepaald geen toplo catie. Maar als de klanten niet 'over land' komen, dan maar 'over water'. Daarom verwach ten de winkeliers veel van de nieuwe passantenhaven die vol gende week officieel door wet houder J. Walenkamp (CDA- /toerisme) wordt geopend. Mo derne steigers met aanluitingen voor water en elektra moeten een trekpleister worden voor met name pleziervaartuigen. Ook H. Robbers van de gelijk namige hengelsportwinkel is blij met de ontwikkelingen: „Ik verwacht niet opeens een stormloop op de winkel maar allen al dat ik vrij uitzicht heb omdat de rondvaartboot van Slingerland is verplaatst is een voordeel. Het enige wat ik nog hoop dat het vandalisme in toon kan worden gehouden door bijvoorbeeld een haven meester." Er zijn echter ook midden standers die hun juichstem ming nog even onderdrukken. Dat komt omdat de raadsfractie van Groen Links vindt dat rond de Haven een bruisend uit gaanscentrum moet komen en waarvoor bijvoorbeeld een grossierderij en een autobedrijf voor zouden moeten wijken. Zware ankers Wat er ook rondom de steigers gaat gebeuren, voor Troost gaat een nieuw tijdperk in. Het is nu moeilijk voor te stellen maar tot midden jaren zestig voeren er over sommige Leidse grachten nog rijnaken, en de winkel van Troost lag bij de Haven gunstig. Dat veranderde toen de wateren van Leiden werden afgesloten: „De winkel is toen overgescha keld van dikke kabels en zware ankers naar de pleziervaart, met spullen voor zeil- en motorbo ten", aldus Troost. De watersportzaak had naast de gebruikelijke snuisterijen voor pleziervaart ook een zeil makerij, en de firma ontwierp zelf een boot die als bouwpak ket werd verkocht: „Maar door de economische recessie van de jaren tachtig en de positie van de Haven als winkelgebied liep de zaak terug. Onze afdeling de vroegere broodfabriek be houden kon blijven. Daarbij moest ongeveer eenderde deel sneuvelen van de winkelruim te die de gemeente voor ogen had. Nadeel daarvan was dat een belangrijke kostendrager de nek werd omgedraaid. Verder vindt Van Rij het ook weinig logisch om achter de te behouden voorgevel wonin gen en winkels te verstoppen. Hetzelfde bezwaar is volgens hem ook op het eerste plan van toepassing. „Daarom zijn beide plannen afgelazen." Voordeel van net SP-plan is dat 'veel meer dan alleen de voorgevel' kan worden ge handhaafd. stelt C. Vergeer. Voor clubruimte of een peu terspeelzaal is het ook minder bezwaarlijk dan voor een wo ning om achter een gevel schuil te gaan. Van Rij liet ech ter doorschemeren te twijfelen aan de berekeningen van de architect. .Ms voorbeeld noem de hij de lift. Die kost in het SP-pIan 60 mille maar Van Rij ziet achter liften altijd bedra gen van minstens een ton staan. Volgens de SP is vijf ton no dig voor een opknapbeurt. De partij heeft berekend dat voor een gezonde exploitatie elke vierkante meter 160 gulden per jaar moet opbrengen en komt uit op huren die variëren van 271 gulden per maand voor een kleine zaal tot 2500 gulden voor de hele zolderver dieping. „Deze prijzen liggen niet boven de huursommen die de gemeente in vergelijk bare gevallen rekent", aldus Vergeer. leiden Een vuilnisbelt midden in de binnenstad. De rotzooi achter de schutting in de Mandenma- kerssteeg ligt er enkele jaren en wordt er niet min der op. De Leidse aannemer W. Meijer, mede-eige naar van het terrein, had een plan voor de kale plek laten ontwerpen door architect H. Bik. Er zou een winkel met daarboven twee appartementen komen. Maar de gemeente zag op die plek liever het nieu we centrum beeldende kunst verrijzen, zonder de ontworpen gevel van Bik te willen veranderen. Die plannen hadden al diverse ambtelijke molens gepasseerd. Maar plotseling kwam de gemeente met het ambitieuze Sleutelhof-project op de prop pen. Dit plan hield in dat er niet alleen in het gat van de Mandenmakerssteeg winkels zouden ko men maar ook in het hele daarachter gelegen ge bied tussen Aalmarkt en Breestraat. Zodoende belandde het plan van Bik en Meijer 'in de ijskast' en blijft de puinhoop daar rustig liggen: „Die schutting houdt lang niet alles tegen. Een af dakje is nu gesloopt maar werd tot voor kort ge bruikt door junkies en landlopers om te schuilen", aldus een woordvoerder van het Leidse architecten bureau. „Er zijn geen klachten over ongedierte of zo en we kunnen niemand dwingen de troep op te ruimen. Het is natuurlijk wel de bedoeling dat er wat met het 'gat' gebeurt. Maar wanneer is nog niet be kend", aldus gemeentelijk bouwopzichter L. Mei man. FOTO •HIELCO KUIPERS De Leidse universiteit wil even tueel zelf geld beschikbaar stel len om de leraren-opleiding overeind te houden. Die oplei dingen aan de universiteiten kan in de knel komen als het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen het budget meer dan halveert. De universiteiten hebben in middels protest aangetekend tegen de bezuiniging. Leraren kunnen dan niet meer in hun woonomgeving worden opge leid en de kwaliteit van de op leidingen loopt dramatisch te rug. Dat schrijven de universi teiten in een protestbrief aan het ministerie. De universiteiten vinden hun lerarenopleidingen belangrijk omdat ze een goede relatie wil len met het voortgezet onder wijs. Daar komen de studenten van de toekomst vandaan en die moeten worden gekoesterd in tijden dat het totale aantal studenten terugloopt. De lerarenopleiding van de drie regionale universiteiten leidt jaarlijks 75 studenten op tot leraren die les mogen geven in de hoogste klassen van de middelbare school, zogeheten eerstegraads leraren. Sommige vakken zijn aan de Leidse uni versiteit te volgen, andere aan de Delftse of Rotterdamse. De universiteiten vrezen ver der dat de tekorten aan leraren alleen maar groter worden. In Leiden doet zich echter de vreemde situatie voor dat 5 van de 8 mensen die volgend jaar een lerarenopleiding Duits wil len volgen, dat niet mogen. An ders zou het totale aantal stu denten Duits boven de nume rus fixus (de maximale toela tingsgrens) komen. Daardoor wordt het totale aantal studenten op de leraren opleidingen beperkt. Officieel mogen de universiteiten jaar lijks 1000 studenten een voltijds opleiding bieden. In de praktijk zijn dat er 500. Als dal ZO <i<M>r gaat zouden in 1996 in alle vak ken tekorten aan eerstegraads- leraren ontstaan, ondanks het feit dat ook HBO-Scholen een (part-time) lerarenopleiding bieden. Zo leerden onderzoe ken. Vandaar dat het ministerie vasthoudt aan 1000 plaatserr* per jaar. al biedt ze daarvoor niet langer 9,1 maar 4.1 miljoen gulden. De universitaire lerarenoplei ding duurt een jaar en sluit aan op een universitaire studie. Ook trekt het tweedegraads-leraren die 'eerstegraads' willen wor den. Vier katholieke scholen voor voortgezet onderwijs in Leiden en de Leidse regio hebben besloten nauw samen te werken. De scholen, het Bona- venture-college, scholengemeenschap De Leidse, het Agnes College en mavo Johannes XXIII in Roelofarendsveen, hopen zo efficiënter met de leermiddelen te kunnen omspringen. Leerlingen kunnen bovendien makkelijker van de ene school naar de andere doorstromen. De vier blijven voorlopig zelfstandig, al sluit R. Bocxe - de onafhankelijk voorzitter die de onder handelingen heeft geleid - niet uit dat Het Agnes en het Bonaventura over enkele jaren volledig sa mengaan. „Het zou een logische stap zijn want ze liggen vlak bij elkaar in het Houtkwartier", aldus Bocxe. Wel zullen de verschillende schoolbesturen wor den samengevoegd. Die fusie gaat per 1 augustuis 1993 in. De vertegenwoordigers van het personeel - die zich volgens Bocxe de afgelopen tijd fors hebben ingespannen om de zaak rond te krijgen hebben ingestemd met de plannen. St. Aagtenstroot 18 Leiden „Bedankt, ik zal het lezen." Wethouder Tj. van Rij (PvdA) liep gisteravond niet over van enthousiasme toen hij vooraf gaand aan de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening een nota van SP- fractievoorzitter C. Vergeer kreeg over het gebouw van de voormalige coöperatieve bak kerij Vooruit. De SP wil van dit pand aan de Korevaarstraat een multi functioneel gebouw maken. Ze denkt aan ruimte voor buurt- vergaderingen en gezond heidsinstellingen, clubruimte, winkeltjes, beginnende be drijfjes. creches en peuter speelzalen. De Turkse Arbei dersvereniging HTIB mag van de socialisten gewoon gebrui ker van het pand blijven. Sa men met architect J. Barendse heeft de partij becijferd dat een multi-functioneel gebruik ook financieel een haalbare kaart is. Stefan Troost, de 19-jarige bedrijfsleider van de watersportwinkel bij de Haven: „Als de brugtijden worden aangepast, voorspel ik dat hier heel veel boten komen." foto hielcokuipers botenbouw is uiteindelijk naar Lochem verhuisd", herinnert de jonge bedrijfsleider die zelf een verwoed zeiler is. 'Een frisse wind'. Zo om schrijft de 19-jarige zijn moeder die twee jaar geleden het roer in de winkel overnam. Het is haar verdienste dat de ludiek ouder wetse, maar stoffige winkel nu wordt omgebouwd tot een mo derne verkoophal. Naast typi sche watersportspullen als bootlakken, katrollen, kabels, zwemvesten, chemische toilet ten en stootwillen wordt ook de nadruk op 'watermode' gelegd zoals schipperstruien, boot schoenen, en windjacks. Buikjes Een groepje mannen, onmis kenbaar Duits door hun kapite inspetten, uniforme boot schoentjes en buikjes die iets over rand van hun kleurige ber muda's hangen, lopen de nieu we winkel binnen. Ze lopen rond en vergelijken de prijzen met die in de 'heimat': „Daar moeten we het dus veel meer van gaan hebben, van passan ten", merkt Troost tevreden op. Volgens hem is er nog een obstakeltje te nemen voordat de Haven open kan: „Het enige wat de plannen voor de Haven nog in de weg staat, zijn de brugtijden. Je kan watersporters wel naar Leiden lokken met zo'n nieuwe passantenhaven maar als ze 's zaterdags aan ko men varen moeten ze er zondag wel weer uit kunnen. Als dat ge beurt, voorspel ik dat veel boten hier zullen komen. Leiden is toch zeker een leuke stad." 'Vooruit ook in de toekomst' is het derde plan dat aan het gebouw wordt gewijd. De ge meente opende de reeks met een plan voor winkels en wo ningen op deze plek. Vooruit moest daarvoor tegen de grond. De protesten tegen het verlies van het zoveelste ge bouw met architectonische en historische waarden waren echter niet van de lucht. Het Overleg Cultureel Erf goed Leiden (OCEL) kwam daarom in de herfst van 1991 met een plan waarbij waarbij

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13