Leidsch Dagblad Schaarste aan benzine en voedsel I AAN EEN BARBOARD EE ÜS BESTELD? 4#^ ijljl Waar blijft nou die Nederlandse hulp? A 'Neonreclame aan banden in Leiden' Bestuur strijkt deel van inkomsten op Complete dagboeken Goebbels gevonden in Russisch archief BEL: J -VRIJDAG 3 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39893 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Sokken NK atletiek 4 C 'even nu in een 4 "7 De Le'dse atleet I J Verenigd Europa en I Joost La Lau tekent in schoenen horen 's zo- voor een finaleplaats op de mers geen sokken maar 1500 meter bij de komen- blote voeten. de NK atletiek in Helmond. Blokkades hinderen Tour nauwelijks De chaos op de Franse wegen is vanmorgen zo mogelijk nog verder toegenomen. Ook in het zuidwesten van Frankrijk, tot nu toe gespaard door de actievoerende chauffeurs, zijn diverse blokkades opgeworpen. De acties zijn vandaag hun vijfde dag ingegaan. In diverse Franse regio's dreigen tekorten aan benzine en vers voedsel te ontstaan. parus gpdheeft geen mogelijkheden om de blokkades te verwijderen. Van gestructureerd overleg met de chauffeurs is overigens geen sprake, omdat een landelijke actieleiding ontbreekt. Elke blokkade heeft zijn eigen actie leider en overal worden andere eisen gesteld. De Tour de France, die mor gen in het Spaanse San Sebas tian van start gaat, ondervindt weinig tot geen hinder van de acties. Weliswaar hebben de met wielermateriaal volge stouwde 'camions' door de files vertraging opgelopen, maar in middels zijn nagenoeg alle ploegen en materiaalwagens al enkele dagen in de Baskische kustplaats. Pagina 3: Nederlandse chauf feurs bevrijden zich uit file. Een oplossing van het conflict is nog niet in zicht. Gistermorgen leek een doorbraak te zijn be reikt. Nadat de Franse regering de chauffeurs op diverse punten tegemoet was gekomen, werden twee grote blokkades bij Parijs opgebroken. Verkeersminister Bianco kon digde daarop aan dat de meeste blokkades zouden verdwijnen. Al snel bleek echter dat de meerderheid van de chauffeurs daar anders over dacht. Zij wil len doorgaan tot het woensdag ingevoerde puntenrijbtewijs wordt ingetrokken. Tot nu toe weigert de regering dat, maar het lijkt erop dat pre mier Bérégovoy weinig anders rest dan te buigen. De regering leiden w1m koevoet Bas-Neon: Wethouder slecht op de hoogte Directeur Van Gellicum van de Leidse firma Bas-Neon ver baast zich over dat standpunt: „Van Rij heeft de klok horen lui den, zonder te weten waar de klepel hangt. In Maastricht wil len ze juist wèl neonreclame hebben maar willen ze af van lichtbakken. Ik kan het weten want mijn broer werkt bij een reclamebureau in Maastricht. Verder ben ik het met Van Rij eens dat er wel een beleid moet komen. In de straten bij de Pie terskerk zou ik ook geen lichtre clame toestaan. Maar wat Van Rij voorstelt, is een beetje over dreven." De wethouder had gis teravond de nota met voor schriften al willen bespreken maar wacht daar tot na de zo- De binnenstad van Leiden moet worden gevrijwaard van neon reclame. PvdA-wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) werkt aan een reeks voorschrif ten voor neonreclame aan niet- monumentale panden. Hij kon digde gisteravond in de raads commissie een „zeer restrictief beleid" aan, dat op Maastricht se leest is geschoeid. In Maastricht zijn volgens de wethouder maar enkele straten aangewezen waar neonreclame is toegestaan. Van Rij voelt ook wel voor zo'n aanpak in Leiden. „In de Haarlemmerstraat en de Breestraat moeten ze kunnen. Elders zou ik nul komma nul willen toestaan." Kom dan vandaag en morgen naar de hoek Vrouwenkerk- koorstraat/Haarlemmerstraat voor een gratis Buckler! Bij de Parijse voorstad Gennevilliers voorkomen vrachtwagenchauffeurs dat tankwagens de benzinepompen kunnen bevoorraden. lille/seclin/arras bart lauret verslaggever gpd De noodkreet laat aan duidelijkheid niets te wensen over: „Ze doen hele maal niets voor ons in Nederland. We hoorden op de radio dat er maar dui zend Nederlandse chauffeurs vastzitten in Frankrijk. Daarom komen ze ons niet helpen met voedsel, geld en drank. Lul koek. Alleen al in de omgeving van Lille zijn het er al een paar honderd. We moeten de vrachtwagens met groente en geslachte kippen openmaken om nog wat'te eten te hebben." De Tilburgse chauffeur weet van geen ophouden. Zijn vrachtwagen staat dwars over de drie rijstroken brede Al in de omgeving van Seclin, even voorbij Lille. Zojuist heeft een andere chauffeur de loodjes van de douane aan de deu ren van zijn wagen verbroken. Hij laadt tientallen dozen tomaten, komkom mers en aubergines uit. Volgens het principe van de lamme die de blinde helpt, haalt de ene chauffeur een pot zout, de ander peper en de tomaten gaan als zoete broodjes rond. Diverse nationaliteiten ontmoeten el kaar hier, voor de afwisseling niet aan de bar van een wegrestaurant maar midden op de asfaltlaag. Ze vermaken zich met een partijtje voetbal. „Wat moet je anders? Je verveelt je de pest- pokken." Het spel wordt ijlings onder broken, zodra enig rumoer waarneem baar wordt. „De waterdragers komen eraan", roept een Amsterdammer met lang haar. Jerrycans en flessen worden uit de trucks gehaald. Een tractor met giertank komt tegen het verkeer in welk verkeer? aanrijden. Een Frans boertje toont sympathie met de ge strande beroepsrijders en vult 'gratuit' de dorstige kelen. Verderop richting Parijs is een speer punt opgericht. De onderhandelaars namens de voornamelijk wilde stakers zouden om vijf uur 's middags nieuws hebben over de beëindiging van de blokkades. Tegenover een kleine hon derd chauffeurs verklaart een woord voerder dat een fax onderweg is. Daarin zou worden aangekondigd dat het pun- tenrijbewijs twee jaar wordt uitgesteld. De niet-Franse chauffeurs ontvangen de boodschap met hoongelach. In ver band met de vakanties die vandaag in Frankrijk beginnen, mogen de chauf feurs morgen en zondag vrijwel niet rij den. S. Edery eigenaar van een een mansbedrijfje in Amsterdam en groot talenkenner komt met een keiharde eis. „Wij willen dat de Franse chauf feurs ervoor zorgen dat onze douane papieren opnieuw worden gestempeld. Die zijn maar acht dagen geldig. Verder willen we zaterdag en zondag kunnen rijden en eisen we een aftocht onder politiebegeleiding. Als dat niet gebeurt, blokkeren wij de weg en laten we de Fransen niet gaan." Edery wordt als een held toegejuicht door de Nederlandse chauffeurs. „Da's pas een vent." Postcode Loterij 'beloont' initiatiefnemers den haag •gpd ■I Vier bestuursleden van de stich ting Nationale Postcode Loterij strijken miljoenen guldens op van de inkomsten. Dit jaar kun nen zij ten minste 6,75 miljoen gulden verdelen. Het gaat om 4,5 procent van de totale inleg van deze charitatieve loterij, die dit jaar naar verwachting 150 miljoen gulden zal bedragen. Het ministerie van justitie heeft volgens de vice-voorzitter van het stichtingsbestuur, Frank Leeman, toestemming gegeven voor deze constructie. De mil joenenvergoeding is bestemd voor voorzitter Simon Jelsma, Leeman, secretaris Boudewijn Poelmann en penningmeester Herman de Jong. Zij ontvangen elk een vijfde deel van de 6,75 miljoen. Het laatste part gaat naar het adviesbureau Novame dia, eigendom van Poelmann en De Jong, dat het concept voor de loterij bedacht. De ove rige drie bestuursleden, afkom stig van de Novib, Natuurmo numenten en Vluchtelingen- Werk Nederland, krijgen geen vergoeding. De miljoenen zijn volgens Leeman een vergoeding voor het vele werk van de vier en voor het risico dat zij met het opzetten van de loterij liepen. Voor volgend jaar ligt de brutovergoeding op 4 procent. Bij de door Leeman voorspelde omzet van 300 miljoen gulden in 1993 bedraagt de totale uit kering dan 12 miljoen gulden. Per maand maken 1,4 miljoen Nederlanders een tientje over naar de loterij, waarvan de trek king plaatsvindt in het televisie programma Hitbingo. Loterij-voorzitter Jelsma (73) heeft inmiddels een besloten vennootschap opgericht, waarin een kapitaal van 3,25 miljoen is ingebracht. Volgens Leeman betreft dit een fiscale construc tie, die de voormalige 'priester zonder pensioen' een inkomen verschaft. Jelsma zelf zegt des gevraagd „niets te weten" van zijn miljoenenkapitaal. De voorzitter is 'ingestort', zegt Leeman, na de niet-afla- tende stroom publikaties in on der meer deze krant over de on duidelijke structuur van de lote rij en belangenverstrengeling van de bestuursleden. De opruiming voor The Cool Man 10 tot 50% korting! HAARLEMMERSTRAAT 179, LEIDEN. TEL. 071 142940 moskou/londen the In Moskou is de eerste complete versie gevonden van de dagboeken van Joseph Goebbels, Hitiers propagandaminister. Dit meldt de correspondent van de Britse krant The Independent, Peter Pring- le, uit Moskot\. De dagboeken hebben 47 jaar on gemerkt in de Russische archieven gelegen omdat de Russen niet wisten wat de stapel papier bevat- van het Instituut voor Hedendaagse Geschiedenis in München. Fröhlich is 's werelds belangrijkste deskundige op het gebied van Goebbels. Volgens The Independent lijkt er geen twijfel te bestaan dat het materiaal echt is. Goebbels schreef prak tisch dagelijks vanaf de zomer van 1924 tot 29 april 1945, twee dagen voordat hij en zijn vrouw hun vijf kinderen ombrachten en vervolgens zelf moord pleegden. i Hitier onderzoekt dag- Geen krant ontvangen? 071 - 161499 ABONNEI "SERVICE HET WOORD IS AAN Lord Rochester Vóór ik trouwde had ik zes theo rieën over kinderen. Nu heb ik zes kinderen en geen theorieën. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Familieberichten Programma' Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK TOUR-BIJLAGE PAGINA 19 t/m 22 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Buien In het algemeen veel bewolking en enkele buien, mogelijk met on weer. Minimumtemperatuur rond 14 graden, middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Zwakke ver anderlijke wind, kracht 3 of min der, later in het waddengebied matige noordoostenwind, kracht Sterfte aan levercirrose verdrievoudigd utrecht anp Vogels dwingen EWR chloor bij water te doen katwu k/wassenaar monica wesseling Het drinkwater in de Leidse re gio smaakt dezer dagen wellicht licht naar chloor. Het drinkwa terbedrijf EWR voegt het desin- fecteermiddel toe aan het water omdat besmetting met coli- bacteriën is geconstateerd. Die baoteriën zijn volgens het EWR afkomstig van de uitwerpselen van watervogels die in het wa terwinningskanaal in Katwijk De concentratie aan bacte riën in het water is op dit mo ment vrij hoog. Het is niet dui delijk wat daarvan de reden is Er zijn niet extra veel watervo gels. Wellicht dat de hoge tertemperatuur en de droogte van de afgelopen dagen een rol spelen. Door de grote hoeveel heid coli-bacteriën zijn de filters die de bacteriën normaal afze- ven 'overvol' geraakt en doorge slagen. Het gefilterde drinkwater vol doet daarmee niet meer aan de strenge kwaliteitsnormen. Door een klein beetje chloorbleekloog toe te voegen, worden de bacte riën gedood en voldoet het wa ter weer aan de eisen. De bacte riën, noch het ontsmettings middel zijn in de toegevoegde concentraties gevaarlijk volgens het EWR. Het is al de tweede keer bin nen enkele weken dat het water moet worden gedesinfecteerd. Van 4 tot en met 9 juni is ook chloor toegevoegd. Het EWR verwacht dat ook nu slechts een paar dagen te hoeven doen. Het aantal mensen dat sterft aan alcoholische levercirrose is tussen 1970 en 1989 verdrievou digd. In 1989 maakte deze ziek te een kwart uit van de totale sterfte door leverziekten. De grootste stijging deed zich voor tot 1980. Bij levercirrose door alcohol gebruik woekert het bindweef sel en verschrompelt later, waardoor de levercellen bescha digen en de lever uiteindelijk verhardt. Dit blijkt uit een gisteren ver schenen rapport van de Land bouwuniversiteit Wageningen. betaal ih Hf 27,80) via I tische betaling' Per kwartaal (f80,10) vie Deze bon in j postzegel, s Leidsch Dagblad l woordnummer 10050 J 1 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1