Pronk: 70 miljoen extra voor Afrika Jeugd blijft toch niet van heroïne af Binnenland Even doorbijten Gelderland: Betuwelijn alleen onder bepaalde voorwaarden Inwendige kunstlong redt vrouw het leven Huis anno 1995 op Lubbers' stoep CDA geeft politici interviewles 'Niet eens politicus, altijd politicus' r I RIL I Ma eczm duinrell DONDERDAG 2 JULI 1992 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Belastingdienst pakt horeca aan den haag Onder de naam 'Actie Dienblad' is de Belastingdienst een groot onderzoek naar zwarte betalingen in de horeca begon nen. In menig horecabedrijf worden vooral over lonen voor het personeel geen premies en belastingen afgedragen. Het ministe rie van financiën denkt dat met de actie alsnog zo'n 150 miljoen gulden kan worden binnengehaald. Enorme delegatie naar Indonesië den haag Een zestig man sterke delegatie onder leiding van burgemeester Van Thijn van Amsterdam brengt dit najaar een bezoek aan Indonesië. „Het wordt de grootste Nederlandse de legatie die Indonesië ooit heeft ontvangen", aldus de Indonesi sche ambassade. Het initiatief ligt bij de gemeente Amsterdam. Tientallen bedrijven en instellingen gaan mee, zoals de KLM, Ballast Nedam, de NMB/Postbank groep, Moret, Ernst Young en de Nederlandse Crediet Maatschappij (NCM). Ook het Aca demisch Medisch Centrum, het VU-ziekenhuis en de Amster damse universiteiten zijn op hoog niveau vertegenwoordigd. Het doel van de reis is de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te versterken. Meerderheid voor sloop Bijlmerflats amsterdam Tot groot verdriet van de bewoners staat een meer derheid van de Amsterdamse gemeenteraadsleden achter het voorstel om de flats Gerenstein en Geinwijk in de Bijlmer te slo pen. Alleen het CDA, Groen Links en één D66-raadslid zijn te gen. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de raads commissie stadsvernieuwing. De flats staan in Ganzenhoef west, het eerste gebied in de Bijlmer dat grootscheeps wordt aangepakt. De gemeenteraad velt het definitieve oordeel volgen de week woensdag of donderdag. Welschen burgemeester Eindhoven den haag De Brabantse PvdA-gedeputeerde R. Welschen (50) wordt de nieuwe burgemeester van Eindhoven. Hij volgt J. van Kemenade op, die in mei commissaris van de koningin in Noord-Holland is geworden. Welschen was van 1974 tot 1978 raadslid en van 1978 tot 1987 wethouder in Breda. Sindsdien is hij lid van Gedeputeerde Staten in Noord-Brabant. Welschen heeft ook een aantal nevenfuncties op het gebied van milieu zorg. Actie tegen gasboring Waddenzee Groningen» De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee start een campagne tegen gasboring in de Waddenzee. Onder het motto 'Tégen gas uit de Waddenzee' wil de Wadden vereniging de burgers bewust maken van de gevaren van gas winning voor dit natuurgebied. Het publiek wordt opgeroepen zijn 'nee' te laten horen door middel van kaarten, die aan de Tweede Kamer aangeboden zullen worden. Het herenakkoord tussen overheid en gasmaatschappijen over een stop op de gas winning eindigt in 1994. De Waddenclub is er allerminst gerust op dat de politiek zich volledig zal inzetten dit akkoord te verlen gen. Mi?iisterie gaf niet eerder zoveel noodhulp ineens Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking stelt 70 miljoen gulden extra beschikbaar voor noodhulp aan de door droogte getroffen gebieden in zuidelijk en oostelijk Afrika. Nog niet eerder gaf het departement zo'n groot bedrag aan noodhulp ineens uit. arnhem anpsluit nemen over de aanleg van de lijn. Het stand punt houdt in dat er acht tunnels moeten komen. Verder mag de geluidsgrens van 50 decibel in principe nergens worden overschreden. De Ne derlandse Spoorwegen hanteren 60 decibel als bovengrens. Het kabinet gaat in zijn voor keurstracé uit van viaducten op plaatsen waar de Betuwespoorlijn andere wegen kruist. Voor de ge meenten is dat onacceptabel met het oog op de geluidsoverlast en de landschapsvervuiling. De tunnelvariant zal echter veel duurder zijn dan de vijf miljard die het voorkeurstracé gaat kosten, en wordt door de regering daarom afgewezen. De komst van Betuwelijn, de spoorverbinding tussen Rotterdam en Duitsland, is voor de aan grenzende Gelderse gemeenten en de provincie Gelderland slechts acceptabel als de lijn geheel op maaiveldhoogte komt te liggen en er bij elke kruising tunnels komen. Dat zijn de zestien be trokken gemeenten en de provincie gisteren over een gekomen. Door met één standpunt naar buiten te treden, hopen zij sterker te staan tegenover de regering en de Tweede Kamer. Deze moeten nog een be- amsterdam In Nederland loop je het bijna nooit meer op, maar in lan den als Marokko heersen hepatitis-A en tyfus nog volop. Omdat veel buitenlandse kinderen elk jaar met hun ouders naar het land van her komst terug gaan, heeft de Amsterdamse GGD elke woensdagmiddag gereserveerd voor een inentingsprogramma tegen deze ziekten. En zo'n prik doet duidelijk altijd weer pijn. foto anp marcel antonisse Rotterdam Inwoners van Rotterdam en vertegenwoordigers van huurders- en belangenorganisaties bouwden gistermiddag uit protest tegen de huurverhoging met 5,5 procent een 'huis anno 1995' voor de Rotterdamse woning van premier Lubbers. De huurverhoging ging gisteren in. De de monstranten noemen het een groot onrecht dat de huren in de afgelopen tien jaar met zeventig procent zijn gestegen. foto anp»paul stolk den haag carel goseling Politiek en de media, het is bijna een tweeëen- heid. Alleen bij het CDA hebben ze daar een merkwaardige kijk op. „Een lastige vraag beant woordt u met: wat bedoelt u?", staat er in een CDA-handleiding voor interviews. Vragen die niet in het straatje passen moeten kort worden beantwoord, om hierna de eigen mening te geven. Provocerende vragen moeten niet worden beantwoord. En gaat de vraag over een ander onderwerp, dan luidt de reactie: „Wij dwalen af'. De tekst van een geschreven interview moet altijd worden gekeurd. Als de CDA'er het niet eens is met citaten, moet dat niet bot met „dat heb ik niet gezegd" worden afgedaan. „Ik heb mij waarschijnlijk niet goed uitgedrukt" is be ter. Gaat het om radio- of tv-interviews, dan moet de CDA'er proberen negatieve meningen in po sitieve om te vormen. Van te voren moet wor den getracht zoveel mogelijk informatie te ach terhalen over de interviewer en de situatie waarin het gesprek plaatsvindt. O ja, als het interview in het eigen kantoor plaatsvindt, dan moet het bureau worden opge ruimd. Tenslotte moet elke CDA'er bij conflic ten met de media op het volgende letten: „Mor gen kunt u ze weer nodig hebben." Directeur Jellinekkliniek: We hebben ons erop verkeken CDA: maximaal 12 jaar achtereen in Tweede Kamer Criminaliteit van jongeren stabiliseert den haag anp De jeugdcriminaliteit stabili seert. Het aantal minderjarige verdachten daalde tussen 1980 en 1990 met 12 procent. In to taal komt 3,3 procent van de jeugd met de politie in aanra king, tegen 3,2 procent tien jaar geleden. Dat concluderen onderzoe kers van het Wetenschappelijk Onderzoeks- en Documentatie- centrum (WODC) van het mi nisterie van justitie in een rap port, dat gisteren werd aange boden aan directeur M. Brand van de directie jeugdbescher ming en reclassering. De stabilisatie wordt vooral veroorzaakt door de daling van het aantal jongeren van 1,4 naar 1,2 miljoen. Ook de grote hoe veelheid preventieprojecten dragen aan de daling bij. Bo vendien 'pikt' de maatschappij criminaliteit steeds minder. Dat uit zich in de oprichting van Halt-bureaus en het lik-op- stuk-beleid van Justitie. Uit het onderzoek bleek tege lijkertijd ook dat het aantal jon geren dat onder toezicht werd gesteld in tien jaar met 38 pro cent was gestegen. Volgens di recteur Brand hebben de jeugd- beschermers zich de afgelopen jaren te 'soft' opgesteld en te veel hulp gegeven. „Zij hebben kinderen wel bijgebracht hoe zij relaties moeten onderhouden en zich moeten binden aan fa milie, vrienden en werkkring, maar hebben verzuimd grenzen aan te geven", aldus Brand. Volgens hoogleraar jeugd- en familierecht prof. J. Doek echter is de stijging juist te wijten aan de bezuinigingen bij de kinder bescherming. De stijging is de prijs voor mislukte verwijzingen van gezinnen en jeugdigen naar hulpverleningsinstanties en af gebroken contacten tugsen jeugdbescherming en gezinnen. Directeur Brand wees erop dat het aantal zwaardere crimi nele gedragingen is toegeno men. Geweldscriminaliteit steeg sterk in de vorm van mishande lingen en diefstal met geweld. Zij noemt die stijging zorgelijk, mede vanwege het cellentekort in justitiële jeugdinrichtingen. Ten aanzien van het aandeel van allochtone jongeren wees Brand op de sterke vertegen woordiging van Surinaamse en Marokkaanse jongeren in de opvanginrichtingen. Zij bepleit een onderzoek naar de leefom standigheden van Turkse jonge ren aangezien zij in verhouding weinig in het justitiële circuit te recht komen. den haag wilfred scholten Het partijbestuur van het CDA vindt dat volksvertegenwoordi gers niet meer dan drie termij nen, oftewel twaalf jaar, achter elkaar gekozen mogen worden. De aanbeveling, die afkomstig is van een commissie onder lei ding van oud-minister De Ko ning, heeft grote beroering te weeg gebracht onder de in to taal vierduizend CDA-politici. „Het moet maar eens uit zijn met de gedachte: eens politicus, altijd politicus. Dat is hartstikke den haag margreet vermeulen „De huidige voedselcrisis is dan ook groter dan de Sahelcrises in de jaren zeventig en de hon gersnoden van Ethiopië in de jaren tachtig", zo lichtte Pronk zijn besluit gisteravond op een persconferentie toe. In totaal stelt Pronk dit jaar 130 miljoen gulden extra beschikbaar voor noodhulp aan Afrika. Eerder dit jaar kwam al een bedrag van 60 miljoen gulden los. Van de 70 miljoen die Pronk gisteravond ter beschikking stelde, gaat 7,5 miljoen naar het noodhulpbureau van de Vere nigde Naties, dat vorig jaar werd opgericht. Er gaat 35 mil- fout", zo verdedigt De Koning zijn advies. „De zekerheid dat je op je 30-ste als begaafd politi cus wéét dat je dat tot je 65-ste kunt blijven, moet verdwijnen". Het CDA dat zoals De Ko ning het uitdrukt al honderd jaar het lot moet dragen aan de macht te zijn, maakte nooit een probleem van de baantjes. Raadsleden, statenleden en ka merleden waren altijd wel te vinden. En over hun functione ren maakte, afgezien van een gefrustreerde carrièrejager, nooit iemand zich druk. joen naar het Wereldvoedsel programma en 27,5 miljoen gulden naar de particuliere hulporganisaties in ons land. Aan deze laatste twee schenkin gen worden nauwelijks voor waarden omtrent de wijze van besteden verbonden, waardoor de organisaties snel kunnen handelen. „Maar of dit allemaal vol doende is weet ik niet. U zult zich wel afvragen hoelang we nog door moeten gaan met dit soort hulp. Dat zal nog veel ja ren het geval zijn", voorspelde de PvdA-minister. Pronk noemde de droogte als één van de oorzaken van de huidige hongersnood in landen Dat gaat dus veranderen. Dankzij de oud-bewindsman, die zelf twaalf jaar minister was, wordt er scherper gelet op in stroming, doorstroming en uit- stroming van volksvertegen woordigers. Voor twintig ka merleden dreigt aan het einde van deze kabinetsperiode het arbeidsbureau en de vergetel heid. Onder hen 'kanjers' als Lansink, Aarts, Van der Linden, Frinking en vice-fractievoorzit- ter Wolters. De burgemeesters- vacatures zullen de komende tijd zorgvuldig worden bekeken. als Somalië, Eritrea, Soedan, Zimbabwe, Zuid-Afrika, Angola en Zambia. „Maar de crisis is voor een deel door toedoen van de mensen zelf ontstaan", aldus Pronk, met een verwijzing naar de politieke onrust. „Maar daar kun je kinderen, vrouwen en getroffen boeren niet het slacht offer van laten worden." De bewindsman verwacht dat politieke stabiliteit in Afrika voor een zekere voedselproduk- tie in de regio zal zorgen. „Dan moet u denken aan rust in Zuid-Afrika en Mozambique en de uitstraling daarvan op de omliggende landen. De trend gaat de goede kant op. Maar voordat het allemaal zover is zitten we aan het eind van de jaren negentig." De particuliere organisaties en de kerken samen hebben met hun eigen acties inmiddels 27,5 miljoen gulden ingeza meld. amsterdam fred van essen-anp Lang koesterde de drugshulp verlening zich in de waan dat de Nederlandse heroïneverslaafde tot een uitstervende soort hoor de. Die droom is uit. Gisteren bleek uit het jaarverslag van de Amsterdamse Jellinekkliniek dat het drugsgebruik onder jonge ren tegen de verwachting in toeneemt. „We hebben ons er op verkeken", stelt dr. J. Wal burg, directeur van de Jellinek kliniek, vast. De gemiddelde leeftijd van de Amsterdamse heroïnejunkie was de afgelopen jaren alleen maar gestegen en stond vorig jaar op 33 jaar. Omdat er bij de intake van de drugsklinieken nauwelijks nieuwe instroom was, is het beeld ontstaan van de verouderende junk, die bin nen afzienbare tijd vanzelf als 'soort' de geest zou geven. „We hebben daardoor de aandacht laten verslappen", zegt Wal- burS. De Amsterdamse politie komt de laatste tijd onder de aange houden criminelen steeds vaker zeer jonge verslaafden tegen. Vorig jaar waren er onder de ar restanten negentig heroïnejun- kies jonger dan 18 jaar. Bij de utrecht anp-gpd Een 23-jarige vrouw die net een baby had gekregen, heeft haar leven te danken aan een inwen dige 'kunstlong'. Zij was de eer ste patiënt in Nederland bij wie zo'n kunstlong werd geplaatst. Dat gebeurde op 20 juni in het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU). De vrouw kreeg na de verlos sing door een keizersnede een ernstige longcomplicatie. Ze werd naar het AZU verwezen omdat ze gespecialiseerde be ademing nodig had. Toen die ontoereikend bleek, besloten de artsen tot toepassing van de kunstlong, de eerste in de ge schiedenis die inrhet lichaam zijn werk doet. Het apparaat heet Ivox (Intravasculaire Oxy genator). De kunstlong wordt inge bracht in de grote holle li chaamsader, vlak vóór de lon gen. Ze omvat een zeer fijn vert akt netwerk van holle draadjes waarlangs zuurstofuitwisseling kan plaatsvinden. „Dat is het geniale. Zieke longen worden minder belast. Het bloed is al 'voorbewerkt', heeft al wat zuurstof opgenomen door de aanwezigheid van de hulplong", aldus hart-longchirurg E. Jansen van het AZU. De patiënte heeft de kunst long vijf dagen gebruikt. Zonder Jellinekkliniek meldden zich in dezelfde periode 304 heroïne- verslaafden tussen 18 en 24 jaar. Een nieuwe lichting waarop niet was gerekend. Walburg: „We gingen er stilaan van uit dat jongeren tegenwoordig al leen nog dachten aan XTC, co caïne en alcohol. Een gebruik dat zou zijn gekoppeld aan een leeftijdsfase en dat vanzelf weer over zou gaan, omdat die mid delen lang niet zo verslavend zijn als heroïne. Dat blijkt dus anders. Dat heeft ons overval len." Een oorzaak zoekt Walburg in de 'coffeeshops', waarvan er steeds meer zijn gekomen, en de ingezakte heroïneprijs. Kost te een gram 'horse' of 'bruin' ooit tegen de 200 gulden, vorig jaar was dat al gedaald tot 100 gulden en nu wordt er 75 gul den voor betaald. Het prijsme chanisme werkt in de drugs handel net zo als in een super markt, zegt Walburg: van een goedkope aanbieding nemen de klanten sneller iets mee. Het profiel van de jonge ge bruiker: Soms pas dertien jaar oud, jongens die wegblijven van school, meestal een lagere op leiding „met weinig uitzicht op interessant werk." Uit verveling de Ivox zou volgens het AZU een agressieve vorm van beade ming nodig zijn geweest met toepassing van een hoge druk en een hoge zuurstofconcentra tie. Met zo'n behandeling be staat er een grote kans op een onomkeerbare beschadiging van de longen en is er een groot risico op overlijden. Volgens Jansen is 'kunstlong' eigenlijk geen goed woord voor de Ivox. „Hij zou beter 'hulp long' kunnen heten, omdat je met het apparaat alléén niet kunt leven. In die zin moet ik CARA-patiënten en mensen bij wie een deel van de longen is weggehaald, teleurstellen. Het is een middel bij plotselinge lon gaandoeningen die wèl te gene zen zijn." Ejjjj 1 het 3-D theater Attraktiepark 2242 JP Wassenaar. Heb 01751-40260 gaan ze in coffeeshops op de Wallen en West rondhangen en raken daar in het criminele cir cuit verzeild. Via hasj raken ze ten slotte aan de heroïne en dan is er geen weg terug meer. Opmerkelijk is volgens Wal burg dat zich onder de vaste ge bruikersgroepen Surinamers, Antillianen en Noordafrikanen veel Nederlandse jongens hebben gemengd. „Het is be slist geen allochtonenprobleem meer." De honderden hulpzoe kenden zijn volgens Walburg al leen maar „het topje van de ijs berg." „Hulpverleners zijn niet populair onder dat soort jonge ren. Ze willen helemaal niet ho ren bij die oudere junkies die hun methadon bij de me- thadonbusophalen." Volgens Walburg moet het aantal coffeeshops sterk worden beperkt en onder overheidscon trole gesteld. Inmiddels is al een begin gemaakt met een „drasti sche reorganisatie" van de drugshulpverlening. Walburg: „Als hulpverleners zullen we, denk ik. ook onze gebruikelijke terughoudendheid ten opzichte van justitie en politie moeten loslaten. Voor wij met dit soort jongeren te maken krijgen, is er gemiddeld vier jaar overheen Turfwinning in Nederland komt ten einde klazinaveen anp De turfwinning in Nederland behoort tot het verleden. Tij dens een bescheiden ceremonie in aanwezigheid van commissa ris van de koningin in Drenthe. W. Meijer, is gisteren officieel afscheid genomen van het veen in het zogenoemde 'Amster damse Veld', gelegen tussen Klazinaveen en Weiteveen. Het was het laatste veengebied in Nederland waar nog industrie- turf werd gestoken. Daarmee is een eind geko men aan een typisch Drentse activiteit, die eeuwenlang de economie van noordoost-Ne derland in belangrijke mate heeft bepaald. Ooit was het 'Amsterdamse veld' een onder deel van het 160.000 hectare metende Bourtanger Moor, een moeras dat zich uitstrekte over het grensgebied tussen Duits land, Groningen en Drenthe. Het huidige 'Amsterdamse veld' beslaat nog 2.000 hectare. In vroeger tijden werd de turf gestoken om de grond voor landbouw geschikt te maken. Sinds het midden van de 19de eeuw werd in het gebied op gro te schaal turf gestoken om als brandstof te dienen. De laatste jaren werd er alleen nog gesto ken voor de produktie van ac tieve kool. Het gebied wordt overgedra gen aan Staatsbosbeheer, die het zoveel mogelijk zal terug brengen in zijn oorspronkelijke staat. Door het grondwaterpeil te verhogen zullen flora en fau na zich weer kunnen ontwikke len. CAO-akkoord in kruiswerk en gezinszorg utrecht anp Werkgevers en bonden hebben de afgelopen nacht een princi- pe-aJ&oord bereikt over een nieuwe CAO voor de 20.000 werknemers in het kruiswerk. Gisteravond bereikten de bon den ook al een akkoord met de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg voor een CAO voor de gezinsverzorging. Met het principe-akkoord komt een eind aan de acties in het kruiswerk, die bijna ander halve maand hebben geduurd. In de tweejarige CAO is een blij vende loonsverhoging overeen gekomen van twee maal 4 pro cent. Verder zijn afspraken ge maakt over betere secundaire arbeidsvoorwaarden, terugdrin ging van het ziekteverzuim, de positie van oudere werknemers en kinderopvang. Ondertussen stemden de werkgevers in de bejaardenoor den gisteren morrend in met het op 19 juni bereikte principe akkoord over een nieuwe CAO. Het tweejarige contract voorziet in een loonstijging van 8.1 pro cent. De bejaardenoorden gin gen niet zonder slag of stoot ak koord. Veel bejaardenoorden vrezen dat de CAO leidt tot gro te druk op de eigen budgetten. De CAO kost aanzienlijk meer dan de 6 procent die door het kabinet beschikbaar is gesteld. gegaan en zijn ze in feite al zo ontworteld dat terugkeer in de maatschappij onmogelijk is ge worden. De politie loopt veel eerder tegen ze aan. We zullen moeten samenwerken en van preventie tot en met klinische behandeling één aaneensluiten de reeks moeten maken. Moge lijk dat via een directe aanpak van justitie, met alternatieve straffen of iets dergelijks, iets kan worden bijgebogen." Walburg verwacht overigens dat de andere grote steden over twee tot drie jaar met hetzelfde probleem te maken krijgen. „Dat is de voorsprong van de Amsterdamsedrugsscene." Nederland heeft de afgelopen jaren veel succes geboekt met zijn vooruitstrevende drugs hulpprogramma's. Tot in de Verenigde Staten en Duitsland is het Nederlandse systeem be jubeld. Maar volgens Walburg is het nu de hoogste tijd dat de Nederlanders hun zelfingeno men houding laten varen. „Er zijn heel wat mensen die de af gelopen tijd de successen heb ben geclaimd. Ik ben benieuwd wrie straks de schuld op zich neemt als het toch blijkt tegen te vallen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3