Sampras dwingt Stich tot knieval Transfer Lentini naar AC Milan schokt Italië Konings wint Leidse schaaktitel op snelheid Sport ANC: Zuid-Afrika kan naar Barcelona Van 't Schip op bezoek in Genua DONDERDAG 2 JULI1992 21 redactie herman joustra ad van kaam (CHEF) tim brouwer de koning rob onderwater rob van der zanden Twee minuten volstaan voor Sabatini londen In twee minuten heeft Gabriela Sabatini zich gisteren in de halve finales op Wimbledon geslagen. In die 120 seconden pakte de Argentijnse de laatste game tegen Capriati op love. Het duel was dinsdag afgebroken op 6-1 3-6 5-3. In de halve eindstrijd staat Sabatini tegenover Graf. Seles komt uit tegen Na- vratilova. Contract van Cantelberg verlengd bunnik» Het Nederlands Handbal Verbond (NHV) heeft het con tract met Guus Cantelberg als trainer/coach van het mannen- team verlengd. Onder diens leiding bereidt de nationale selectie zich voor op de aanloop naar de EK-kwalificatie in 1993 en het WK van 1995. Brokking coach vrouwen Münster munster Harrie Brokking heeft overeenstemming bereikt met USC Münster om komend seizoen het vrouwenteam van de Duitse landskampioen te gaan trainen. Brokking moest bij het Nederlands mannenteam wijken voor Arie Selinger. Erik Regtop naar Heerenveen heerenveen Erik Regtop verkast van Telstar naar Heerenveen. De Friese club contracteerde de 24-jarige aanvaller gisteren voor twee jaar. Cambuur Leeuwarden heeft geen recht op Erik Tam mer. De spits van Excelsior mag voor de Portugese club Be- lenenses uitkomen. Dat bepaalde de arbitragecommissie. Veldkamp valt af voor Zomerspelen den haag Bart Veldkamp is er niet in geslaagd zich te plaatsen voor de Olympische Spelen in Barcelona. De winnaar van de gouden medaille op de 10 km schaatsen bij de Winterspelen in Albertville zag zijn kwalificatiepoging voor de ploegenachtervol- ging wielrennen in Zürich stuldopen na 2,5 kilometer. Rob Com- pas en Richard Groenendaal zullen Erik Dekker in Barcelona vergezellen tijdens de Olympische wegwedstrijd voor amateur wielrenners. Dat maakte bondscoach Piet Kuys gisteren bekend. Drie doden na toekennen strafschop lissabon Bij een voetbalwedstijd om het kampioenschap van Angola tussen FC Cabinda en Benfica Cabinde zijn vier doden en drie gewonden gevallen. De gewelddadigheden begonnen, toen de scheidsrechter een strafschop toekende aan FC Cabin da, dat met 1-0 achterstond. Aanvankelijk was er sprake van één dode. Toen echter bekend werd dat het slachtoffer José Rocha, oud-voetballer van FC Cabinda, door de politie danig was mis handeld, barstte het geweld opnieuw los. Keus wordt kleiner voor Horn aken Het Olympische kringetje Nederlandse springruiters wordt steeds nauwer. Tijdens het CHIO van Aken heeft bonds coach Hans Hom een streep gezet door de na'am van kandidaat Emile Hendrix. Naast de vaste genomineerden Jos Lansink, Piet Raymakers en Jan Tops blijven nu nog Jenny Zoer en Bert Romp over voor de vierde plaats, die recht geeft op een reis naar Bar celona. Australische badmintonner eet niet sydney. De Australische badmintonner Yan Wei wil zo graag naar de Olympische Spelen dat hij niet meer eet. De nummer één van Australië kreeg onlangs te horen dat hij niet voor Bar celona in aanmerking komt. Uit protest ging de uit China af komstige speler gisteren in hongerstaking. Wei weigert te eten tot het nationale comité de beslissing herroept. Kampioenen sneuvelen op Wimbledon De groep mensen die de oude normen en waarden op Wimbledon in stand tracht te houden, wordt kleiner. Ver van het krachttennis op de omliggende grasbanen hou den ze zich meestal op in de 'Members Enclosure', waar koddige verhalen uit een ver verleden worden opgedist. Aan de Church Road is echter geen plaats voor roman tiek. Titelverdediger Michael Stich en tweevoudig kam pioen Stefan Edberg moesten dat gisteren ervaren. Op een vochtig Wimbledon gingen ze tegen lager geplaats ten, respectievelijk Pete Sampras en Goran Ivanisevic, onderuit. londen eric de biehij er aan het begin van dit jaar, gpd-verslaggever nadat enkele publikaties over zijn privé-leven waren versche nen, mentaal een beetje door heen. Tijdens de aanloop naar Wimbledon leefde Stich weer op. In het rustige Rosmalen, met de finale Vooral de zege van de twintigja rige Amerikaan mocht er zijn. In drie sets (6-3, 6-2, 6-4) veegde hij Stich van de baan. „Ik was kansloos. Hij maakte me ge- aF', lispelde de verbaasde waar hij tot Duitser na afloop. Voor Michael Stich kwam met de nederlaag een eind aan een sprookje. De 23-jarige spille been uit Elmshom zette vorig jaar Wimbledon op zijn kop door in de finale drievoudig kampioen Boris Becker te ver slaan. Net als zijn landgenoot leerde Stich daarna de keerzijde van de medaille kennen, maar de 'gewone jongen uit het Noorden' wist er beter mee om te gaan. Hij bleef zichzelf, al zat Michael Stich verwerkt zijn kansloze nederlaag tegen Pete Sampras. foto epa geen set afstond, toonde hij klaar te zijn voor de verdediging van zijn titel. „Ik speel momen teel beter grastennis dan vorig jaar", liet hij in de eerste week van 'The Fortnight' zelfs voort durend weten. Een ontketende Sampras dwong de Wimble- don-heerser gisteren echter tot een knieval. De spanning van het regeren was Stich toch te veel geworden. „Ik ben ontspannen aan dit toernooi begonnen, maar onbe wust heb ik mezelf onder druk gezet. Ik wilde de mensen laten zien dat mijn zege van vorig jaar geen toevalstreffer was", al dus Stich, die niet direct toegaf dat er een last van zijn schou ders is gevallen. „Over een paar weken kan ik daar, denk ik, ant woord op geven", probeerde hij nog. „Maar ik kijk er wel naar uit om bij de komende toer nooien weer gewoon weer één van de jongens te zijn", volgde echter vrijwel onmiddellijk. Wat Stich gisteren meemaak te, beleefde Sampras twee jaar geleden al. In 1990 werd hij, ne gentien jaar en 28 dagen oud, de jongste winnaar van de US Open. Een editie later was hij blij dat hij zijn titel weer mocht afstaan. „Om als regerend kam pioen aan een Grandslam-toer- nooi te beginnen, is zonder twijfel lastiger. Ik heb het vorig jaar in New York meegemaakt en het was geen pretje. Je staat onder druk. Toen ik later op het toernooi terugkeek, besefte ik dat ik toch de vorm had om mijn titel te prolongeren. De spanning speelde echter mee." Een speler die vroeger hele maal niet met spanning kon omgaan, is Goran Ivanisevic, Sampras' tegenstander in de halve finale. De service-koning van 'The Championships' ging gisteren uitvoerig in debat met zichzelf. Met zijn tegenstander Stefan Edberg wisselde hij geen woord. De Zweed protesteerde lange tijd heftig, maar de 33 aces die de linkshandige Kroaat op hem afvuurde (hij kwam daarmee op een totaal van 133 in vijf partijen) lieten hem spra keloos: 6-7 (10-12), 7-5,6-1, 3-6, 6-3. De twintigjarige Ivanisevic geldt als prettig gestoord en geeft eigenlijk constant voeding aan die mening. Niet alleen met zijn mokerslagen, maar ook met zijn uitspraken. Op de vraag of hij nog beter kan serveren als hij tegen Edberg deed, ant woordde de tennisser uit Split doodleuk: „Zeker, ik heb maar 33 aces geslagen. Dat is hele maal niet zo goed." Het kan toeval zijn, maar het begin van de burgeroorlog in zijn land viel ongeveer samen met de start van Ivanisevics groei naar volwassenheid. De flegmatieke Kroaat had er een handje van om de moed op te geven zo gauw het even tegen zat. Toen zijn coach Bob Brett, met wie hij sinds maart vorig jaar samenwerkt, hem echter enkele video-opnames van zijn partijen liet zien, veranderde hij terstond zijn houding. „Ik schrok me dood. Ik herkende mezelf niet. Daar stond een ie mand van een andere planeet op de baan. Ik speelde helemaal geen tennis. Ik klaagde veel te veel en ik vocht niet. Het was vreselijk." Dat besef bracht Ivanisevic terug in de top-tien. Met een verbeterde houding won hij dit jaar de toernooien van Adelaide en Stuttgart en steeg hij naar de De Italiaanse transfermarkt wordt deze zomer beheerst door enkele waanzinnige trans acties van top-industriëlen. Af gelopen dinsdagavond schokte AC Milan-voorzitter Silvio Ber lusconi vriend en vooral vijand met een nieuwe recordtransfer som. Voor een bedrag van rond de 90 miljoen gulden draagt Gianluigi Lentini na het reces het roodzwarte shirt van de landskampioen. In de pers is deze overgang vanwege zijn fi nanciële omvang gehekeld. „Het heeft geen pas om voor een talentvolle voetballer, die zich nog moet bewijzen, een dergelijk bedrag uit te trekken", luidt het commentaar in La Stampa. Torino-voorzitter Borsano voelt zich in de maling geno men en neemt het vooral de Milan-leiding kwalijk dat alle concurrenten worden afge troefd met een onverantwoorde prijsopdrijving. Borsano, tevens kamerlid voor de socialistische partij, kwam meteen na het uit lekken van de transfer met een eigen verklaring: „Dit is een on zedelijke daad van Berlusconi, voor wie ik geen enkele sympa tic meer koester. Die man maaktthet voetbal kapot. Ik kan Lentini niets kwalijk nemen. Zijn hart zal altijd voor Torino kloppen, maar hij wordt ook ge dwongen om als een hoer te zwichten voor de hoogste bie der. Wij hebben er alles aan ge daan om hem te behouden. Om hem een goed salaris te garan deren, hebben we twee andere spelers verkocht. Nu heeft hij ook de moed om te zeggen dat hij bij ons was gebleven als hij hetzelfde had kunnen verdie- Lentini gaat volgens Borsano bij Milan in vier jaar zestig mil joen gulden exclusief premies verdienen. Torino krijgt 35 mil joen. AC Milan ontkende giste ren dergelijke bedragen. De speler verklaarde voor televisie dat er sprake is van een goed salaris, maar dat de bedragen die Borsano noemde zeer over dreven zijn. „Hier valt toch niet meer te gen te vechten", verzuchtte Borsano na zijn tirade. De kans is groot dat hij nog deze week zijn aandelen verkoopt aan de Romein Calleri, die zich een maand geleden als voorzitter van Lazio voor tachtig miljoen liet uitkopen. Lentini vormde de inzet van het gevecht tussen Berlusconi en FIAT-eigenaar Gianni Agnel li, die Juventus (grote) financië le steun geeft. Berlusconi won. Zoals hij Milan de afgelopen maanden vaker de ruimte gaf voor grote investeringen. De club legde 23 miljoen gulden op tafel om de komst van Jean- Pierre Papin te financieren, de foegoslaaf Savicevic kostte bijna evenveel en voor de Italiaanse internationals Eranio, De Napo- li en Baiano werd ook nog eens 35 miljoen gulden uitgetrokken. AC Milan moet overigens nog eens drie miljoen gulden vrij maken voor de transfer van Jean-Pierre Papin, nadat de Kroaat Boban een verhuizing naar Olympique had geweigerd. Zodoende behoren zes buiten landers tot de selectie voor het komende seizoen, van wie maar de helft in de competitie actief kan zijn. Toch is de titelverdediger niet de club die het meeste met lires en dollars strooide in deze zo mer. Lazio kocht elf spelers (in clusief Gascoigne en Winter) voor een totaalbedrag van 120 miljoen gulden. Inter (Pancev, Sammer, Sjalimov, So sa, De Agostini en Schillaci) en Juven tus (Vialli, Platt, Möller en waar schijnlijk Vierchowod) blijven qua uitgaven ook in het spoor van Milan. „Goede spelers kosten tegen woordig nu eenmaal veel geld. Dat is het gevolg van een vrije markt", zo sprak Agnelli zich onlangs uit over dekosten-ex- plosie in het Italiaanse voetbaL Het Britse vakblad „The Econo mist" was realistischer. Het blad omschreef de ontwikkelingen in de Serie A als 'onverantwoorde lijk'. AS Roma, de club van de Duitsers Voller en Hassler, leed bij voorbeeld afgelopen seizoen een verlies van bijna dertig mil joen gulden. De praktijken van de Italiaan se topclubs baart ook de FIFA zorgen. De Internationale Voet balfederatie heeft besloten een einde te maken aan het hand over hand toenemende gebruik van rijke clubs om spelers bij een andere vereniging te 'par keren'. Er komt een reglements artikel, dat deze praktijken ver biedt, waar het twee clubs in één land betreft. Secretaris-generaal Sepp Blat ter verwees naar AC Milan, dat het afgelopen seizoen de Kroaat Zvonimir Boban onderbracht bij het eveneens in de serie A uitkomende Bari. Een vorm van competitie-vervalsing waarte gen opgetreden moet worden volgens de FIFA. Het zijn vooral de rijke Itali aanse clubs, die nieuwe buiten landse spelers contracteren en ze vervolgens uitlenen aan een andere vereniging, omdat zij zelf maar een beperkt aantal buitenlanders mogen opstellen. De vroegere stervoetballer van AC Milan, Gianni Rivera, beschuldigde onlangs Silvio Berlusconi het voetbal kapot te maken als hij op deze manier doorgaat. Berlusconi is van plan twee ploegen voor het volgend seizoen op de been te brengen, waarvan er één speelt in de Ita liaanse competitie en de ander met twee of drie verschillende spelers van buiten Europa uit komt in midweekse bekerwed strijden; in het bijzonder die voor de Europa Cup. Rivera waarschuwde voor de dictatuur van een paar rijke clubs in voetballand en vroeg om maatregelen om dit soort praktijken in te dammen. De maatregel van de FIFA lijkt daartoe een eerste aanzet. leiden ruud dobbelaar schaakmedewerker „Leon, je bent een waardig op volger." Ook Joop Piket kon er vrede mee hebben dat Leon Ko nings in het Leidse Antonius clubhuis met een score van 6'A punten uit zeven partijen de Leidse schaaktitel van hem overnam. Al liet Piket die felici taties wel van een luchtig psy- cholgisch plaagstootje gepaard gaan. Bij de analyse kon hij het toch niet nalaten om aan te geven dat Konings' opponent Raoul van Ketel kansjes op iets meer dan de uiteindelijke remise zou hebben gehad. Iets waar Ko nings zelf overigens niets van wilde weten. De nieuwe kam pioen meende met zwart toch altijd wel gelijke voet te hebben gehouden en de zaken in de slotpositie duidelijk in zijn voor deel te hebben omgebogen. Vast stond in elk geval dat er met nog twaalf zetten te doen in twee minuten bij doorspelen weinig voor de kansen van Van Ketel viel te geven. In feite troef de Konings de oppositie tijdens deze titelstrijd daarmee voor een zevende en laatste maal op één specifiek punt af: veel snel ler spelen dan de tegenstander om vervolgens in diens tijdnood hard toe te slaan. Dat laatste bleef Van Ketel bespaard, om dat Konings de titel veilig wenste te stellen. De met het kampioenschap zichtbaar vol dane Konings (hij legde overi gens ook al in 87 beslag op de bokaal): „Al sta je dan nog zo goed, als je tegenstander remise aanbiedt kun je dat in deze situ atie natuurlijk niet weigeren. Het was in elk geval een boei end duel waarin ik de zaken voortdurend onder controle had." Zoals de LSG-kopman in feite de gehele titelstrijd geruisloos naar zijn hand zette. Daar waar andere kanshebbers als Joop Pi ket, Henk van Putten en Ik Oei al vroegtijdig tegen outsiders of in onderlinge partijen onderuit gleden, bleef Konings op zijn zelfverzekerde wijze scoren. Hetgeen tot gevolg had, dat de 35-jarige free lance program meur (o.a. ook op schaakanaly se vlak) tijdens het Zwitserse toernooi niet eens meer met die voornaamste rivalen hoefde af te rekenen. Voor Raoul tem Ketel had de remise tegen wil en dank nog een wrange nasmaak. De drie concurrenten voor de tweede plaats kwamen in de slotronde tot winst en schaarden zich daarmee naast de Leidenaar. Arno Sprinkhuizen won van Sjaak Sibbing, Henk van Putten klopte met zwart Peter Passe- nier, terwijl Dick van de.Berg van Teun Stelling won. Op vijf punten deelden Thiele, Van Enk, Job Delemarre, Van der Marei en Joop Piket de zesde plaats. De in het toernooi verweven titelstrijd voor de vrouwen spitste zich toe op Adinda Kos ter en Linda Yap. Met winst op Beekhuis consolideerde Koster daarbij haar halve punt voor sprong op haar rivale, die zelf van Visser won. Koster scoorde 3'/j uit 7, Yap 3 uit 7. Zuid-Afrika zal toch kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen in Barcelona. Ook de trips van het voetbalteam van Cameroun, de rugbyploegen van Australië en Nieuw Zeeland en het cricket-team van India kunnen doorgaan. Het ANC be sloot gisteren na langdurige overleg met het Olympische Co mité (NOCSA) en andere sport organisaties voorlopig geen nieuwe sportboycot in te stel len. De grootste zwarte oppositie beweging had hiertoe opgeroe pen, nadat zij verleden week de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel met de Zuidafrikaanse regering had af gebroken wegens het bloedbad in het zwarte woonoord Boipa- tong. Het ANC heeft de regering aansprakelijk gesteld voor de slachting, waarbij 39 mensen het leven verloren. Als tegenprestatie voor de toestemming van het ANC gin gen de bonden akkoord met voorstellen die volgens het ANC de komst van vrede en demo cratie zullen bespoedigen. Alle atleten moeten voortaan bij wedstrijden armbanden en/of stickers dragen met het op schrift Vrede en Democratie en moeten zich publiekelijk daar voor uitspreken. De organisaties zullen via ad vertenties in alle grote Zuidafri kaanse kranten, brochures en pamfletten hun zorg uitspreken over het geweld en er bij alle politieke partijen op aan drin gen 'zonder uitstel' de weg naar de democratie in te slaan. De bonden moeten met name ver kiezingen steunen voor een par lement, dat de nieuwe demo cratische grondwet moet op stellen. Een opmerkelijke voorwaarde betreft het bezoek dat alle teams die Zuid-Afrika aandoen aan Boipatong moeten bren gen. De sporters zullen daar hun medeleven moeten betui gen met de nabestaanden van de slachtoffers. De schaduwminister van sport zaken van het ANC, Steve Tsch- wete, zei gisteren dat het groene licht alleen geldt voor evene menten die al op het program ma staan. Nieuwe internationa le activiteiten kunnen pas wor den ondernomen als de 'weg naar democratie definitief is in geslagen'. Goran Ivanisevic balt zijn vuist na zijn zege op Stefan Edberg. De Kroaat bereikte de halve finale, foto epa achtste plaats op de wereld ranglijst. Morgen staat Ivanise vic voor de tweede keer in de halve finale van Wimbledon. In 1990 versperde Becker hem nog de weg naar de eindstrijd, dit maal krijgt hij tegen Sampras een nieuwe kEins. De twee met opslagen die precies even snel zijn (206 kilo meter per uur), ontmoetten el kaar tot nu toe vier maal. De laatste keer, vorig jaar tijdens het indoortoernooi van Parijs, was Sampras de sterkste. Ivani sevic had echter eerder dat sei zoen op het gras van Manches ter gewonnen. genua John van 't Schip was gisteren voor contractbesprekingen op bezoek in de Italiaanse havenstad Genua. De oud-Ajacied poseert met Aldo Spinelli, de voorzitter van zijn nieuwe club Genoa. foto epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21