De AVRO duikt terug in de tijd 'Elke dag weer moet je het vak uitvinden' Rtv show Geen merknamen meer in serie Medisch Centrum West Nico Haasbroek boos op RTL Radio DONDERDAG 2 JUL11992 10 STRIPS BOLLEBOOM Bert van der Veer, programma-directeur RTL 4, blijft alert BOES De TROS zal in de nieuwe afle veringen van de populaire zie kenhuisserie Medisch Centrum West geen merknamen meer noemen van produkten. In her halingen die de omroep eventu- eél uitzendt worden de merkna men verwijderd. Dat heeft financieel directeur W. Bos van de TROS meege deeld naar aanleiding van het verbod van het Commissariaat voor de Media om oude afleve ringen van MCW met reclame uitingen opnieuw uit te zenden. De TROS heeft in het verleden verschillende boetes gekregen van medicijnen. Dat is sluikre clame volgens de Mediawet. Zo heeft de TROS een record boete van 170.000 gulden, waarvan 100.000 voorwaarde lijk, gekregen voor het noemen van het slaapmiddel Loramet. De TROS vindt het noemen van medicijnmerken in een serie als Medisch Centrum West nood zakelijk voor het realiteitsgehal te van het programma. Directeur Bos geeft aan dat het moeilijk wordt om uit de oude afleveringen de merkna men te knippen. „Het kost ons een hoop geld en de kwaliteit van de afleveringen wordt er niet beter op. We moeten scè nes eruit halen of piepjes over de tekst zetten." Bos begrijpt niet waarom het Commissariaat in het verleden een oogje heeft toegeknepen en nu ineens gaat dreigen met boetes. Overigens staat er nog geen datum vast voor eventuele herhalingen. De nieuwe serie start eind dit jaar. De opnames daarvoor beginnen binnenkort. Nico Haasbroek, hoofdredacteur/directeur van Radio Rijnmond, overweegt een kort geding aan te spannen tegen RTL Radio. De commerciële ra diozender heeft volgens Haasbroek 'op z'n minst de verdenking' op zich geladen dat het zijn idee van de kijkradio heeft gestolen. Haasbroek lan ceerde onlangs het plan voor kijkradio, waarbij de luisteraar via televisie de verrichtingen in de ra diostudio kan volgen. RTL was hem echter voor. RTL4-kijkers kunnen tussen de ochtend- en mid daguitzendingen de discjockeys van RTL Radio aan het werk zien. Behalve dat Haasbroek het 'heel kinderachtig' vindt van RTL 4, is hij bovendien niet te spreken over de wijze van uitvoering, die hij 'on-creatief noemt. Bij de televisiebeelden wordt het geluid van de radio uitgezonden. Haasbroek zegt daar talloze ideeën voor te hebben. RTL Radio heeft volgens hem alleen maar een camera in de radio studio gezet. „Het wordt voor ons moeilijker om onze ideeën te realiseren, omdat mensen, die ernaar hebben gekeken nu al zeggen dat ze mijn idee niks vin den. Ik heb er de afgelopen tijd heel veel energie ingestoken en het idee zelfs auteursrechtelijk vast laten léggen bij de notaris." Haasbroek wijst met zijn beschuldigingen na me in de richting van drie Rijnmond-medewer kers die enkele maanden geleden naar de nieuwe radiozender zijn vertrokken, onder wie presenta tor Jan van de Putte. „Ik kan het natuurlijk niet bewijzen", zegt Haasbroek, „dat moeten juristen nu maar uitzoeken." Volgens een woordvoerder van RTL Radio is Haasbroek 'net iets te laat' met zijn idee: „Onze moedermaatschappij heeft dit in de jaren zestig al in Luxemburg gedaan". Bekende hoogtepunten in nieuwe serie 't Was stil op straat STARDOM Dat de eerste serie in de zomermaanden van vorig jaar naast veel oudere kijkers ook zo veel jongeren trok heeft ons verrast. Bovendien waren kijkdichtheid en waardering groot", zegt Al- bert Verlinde. Verlinde is produ cent-eindredacteur van 't Was stil op straat, een serie met hoogeptunten uit het televisie verleden. De AVRO duikt tussen 2 juli en 3 september op Nederland 1 opnieuw terug in de tijd, met hoogtepunten uit de AVRO- shows die tussen 1969 en 1980 zijn uitgezonden. Verlinde: „Een groot verschil met de serie van vorige zomer is, dat we nu alles in kleur kun nen laten zien. De vorige serie hebben we bewust helemaal in rt-wit gehouden. Eind jaren ntig was er wel kleuren-tv, r we wilden uit nostalgische wegingen alleen zwart-wit den gebruiken." ogramma-samenstelster it den Braber: „Omdat de •je nu veel groter was heb- we deze keer vooral geko- voor fragmenten, die oude ijkers zich nog goed zullen nneren." ue eerste aflevering wordt vanavond gepresenteerd door Henk Elsink, de laatste jaren meer bekend als schrijver van thrillers dan als cabaretier. Ver linde: „De keuze op Elsink is vooral gevallen, omdat hij in de jaren zeventig als cabaretier het sterkst uit de bus kwam. Zijn conferences over Bakema en De Kleine Johanna zitten dan ook inde serie." Den Braber: „Tja, en dat Lee Towers op 9 juli de tweede afle vering vol hoogtepunten uit het programma Voor de vuist weg van Willem Duys presenteert heeft te maken met het feit, dat De eerste aflevering van 't Was stil op straat vanavond wordt gepresenteerd door cabaretier-schrijver Henk Elsink. hij zijn carrière in de Vuist is be gonnen." Rob de Nijs laat Sandra en Andres, Jasperinade Jong, Mag gie McNeal en vele anderen herleven. Gerard Cox laat zien hoe in de jaïen zeventig onder anderen Jos Brink, Paul van Vliet en hij zelf samen met Frans Halsema miljoenen kij kers trokken. Ook komt er een aflevering vol serie-fragmenten, gepresen teerd door Mieke Telkamp, on der meer uit Poets, Een mens wil... en Telebingo van Mies Bouwman, Puzzeluur met Jos Brink en de Wie Kent Kwis van Fred Oster. 'Vijftien jaar Top- pop' heet de aflevering, die Ad Visser op 20 augustus presen teert en Willem Duys zelf wipt uit Frankrijk over voor de pre sentatie V3J1 optredens van The Carpenters, Shirley Bassey, The Pointer Sisters en Gilbert O'Sul- livan. De kus, die Jos Brink koningin Juliana gaf, de stalmeester van Wim Sonneveld en De Kleine Johanna van Henk Elsink wor den tot slot gepresenteerd door Henk van der Meyden, ooit pre sentator van TV-Privé bij de TROS. Den Braber: „Ook de kijk dichtheid naar en waardering voor mijn serie met fragmenten over de Snip en Snap-revue's, die vorig jaar is uitgezonden, waren groot. Op veler verzoek gaat de AVRO die serie vanaf 25 juli wekelijks herhalen. Willy Walden maakt nog regelmatig mee, dat hij door jongeren, die hem nooit in het theater als Snap kunnen hebben gezien, tijdens een boswandeling om handtekeningen wordt ge vraagd." ('t Was stil op straat, vanaf vanavond acht weken op Ne derland 1,20.25 uur) Het is niet misselijk wat Bert van der Veer allemaal op zijn conto heeft. Journalist bij een aantal regionale bladen. Op vele manieren - van teksten tot regie - betrokken bij program ma's als Ren je Rot en Zeven sprong (TROS), De Tijd stond even stil en Los Vast (NCRV), Toppop (AVRO), Countdown, Tineke en Nederland Muziek land (Veronica), Miniplayback- show, Soundmixshow en Sur priseshow (Joop van den Ende). Programmaleider van TV 10 en programmadirecteur bij TV 1-Europe en bij Joop van den Ende, waar hij onder andere ook met het idee kwam voor Goede Tijden, Slechte Tijden. En passant schreef hij nog vier misdaadromans en twee boe ken over de ontwikkeling van de televisie in Nederland. Ruud Hendriks van RTL 4 noemde zijn opvolger in alle be scheidenheid: de ideale pro grammadirecteur van RTL 4. Bert van der Veer laat het zich gewillig aanleunen. „Ach, een analytische kritische geest die het voor deel heeft dat hij zich alle aspecten van het televisie vak heeft ei gen gemaakt. Ik spreek wei nig mensen die dat ook kunnen zeg gen." Bert van der Veer, 41. Een gesprek op de eerste dag van de zevende week dat hij programma baas van RTL 4 is. Zijn kamer is nog niet af. Tijdens het gesprek schuift hij een extra stoel aan om er zijn voeten op te leggen. Een bloemstuk, neer gezet om de foto op te fleuren, schuift hij weg. „Allemaal nep." Op de monitors is Oprah Win frey geluidloos in de weer. „Je praat met een program mamaker", zegt hij. „Ik ben journalist gebleven." „Eigenlijk blijf ik voor alles regisseur". „Als programmadirecteur heb je gevoel voor wat er moet ge beuren en waar het over moet gaan. Rob Out van Veronica had dat, Cees den Daas van de TROS en Marcel van Dam van de VARA. Ze hebben verstand van zaken", zegt hij op een toon van ons-kent-ons. Fris hoofd „Verdieping en verbreding", antwoordt hij op de vraag wat de kijker thuis van hem gaat merken. „Ik wil de formules kri tisch bekijken. Je moet fris in je hoofd blijven. Als je met tv be zig bent moet je elke dag weer het vak uilvinden. Voor televi siemaken bestaat geen ge bruiksaanwijzing. Alleen, het moeilijke is dat alles je op een bepaalde manier even lief is." Typerend is zijn mede-initia tief'voor Goede Tijden, Slechte Tijden. „Het rare was dat zo'n dagelijkse soap-serie niet be stond in Europa. Wel in Austra lië, waar ongeveer hetzelfde aantal mensen woont als in ons land. Daar was het een succes, dus waarom zou dat hier niet kunnen, dacht ik. Sommige mensen waarmee ik praatte vonden het maar niks. Ik wist dat het een succes zou worden. Ja, waarom Ach, die onder zoeken, cijfers, marktanalyses. Net zo belangrijk is het gevoel en het geloof dat het wat wordt. 'All in the family' deed het in Amerika héél slecht in onder zoeken. En het werd ook een succes." Dat kan leuk worden. RTL 4 als podium voor gedurfde, nieu we programma's. „De geschie denis van de televisie wordt ge kenmerkt door een graad van onvermijdelijkheid", zegt Van der Veer. „Het jaar 1989 was cruciaal. Met de komst van RTL 4 werd het bed opnieuw opgeschud. Je kunt zeggen dat de televisie nu eindelijk is ge worden, wat het in feite is. Ik las pas geleden weer een interview met Eric de Vries. Eén van de pioniers. Hij heeft het nog over de zendingsdrift. Op het scherm moest educatie worden bedre ven. Maar zo zit televisie niet in elkaar. Informatie geef je met alle commotie erom heen." Snelheid „Toch heeft RTL 4 allerlei wetjes op de helling gezet. Televisie drama bijvoorbeeld zit nu echt anders in elkaar. Je moet veel meer spanningsbogen inbou wen. De commercie stelt zijn ei sen op het gebied van tempo, ritme en snelheid van program ma's. Bij onderbrekingen voor reclame moet je er nu eenmaal voor zorgen dat de kijker niet afhaakt. Volgens Koos Postema en Jef Rademakers kön Klasge noten gewoon niet onderbro ken worden. Nu vinden ze zelfs dat het het programma ten goe de komt. Omdat je nu iets moet inbouwen van: blijf vooral kij ken, want dadelijk wordt het pas echt leuk." - Wanneer zenden jullie nou eens iets uit voor intellectuelen? „Het image wordt gedeeltelijk de baas over wat je maakt. Op een gegeven moment heb je de naam om alleen maar een be paald type programma's te brengen. In plaats van 'intellec tueel' gebruik ik liever de term 'prikkelend'. Belangrijk is dat je steeds nieuwe mogelijkheden verkent binnen de formule. Maar je moet er ook voorzichtig mee zijn. Je moet het geleidelijk doen. Alleen al uit respect voor de kijkers. Ook dat is een kwes tie van gevoel. Nogmaals, er be staat geen boekje met een ge bruiksaanwijzing." „Toen ik eindredacteur was van de Suprise Show hebben we er kleine documentaires inge stopt over Albanië, Praag en Afrika. Dat maakt televisie-ma- ken interessant. Maar het gaat ook om journalistieke dingen. Neem Hitbingo. We hebben nu de winnares van het Eurovisie- festival gebracht. Zo'n meisje wint in een live-programma waar heel Europa naar kijkt en vervolgens gebeurt er helemaal niets mee. Ook dèt is prikke lend." Illusie „Ik ben uit de journalistiek ge gaan toen de eerste computers kwamen. Nu, op een beurs in Las Vegas werd een opstelling getoond, waarbij de camera's alleen nog per computer ge stuurd werden. Misschien dat ik nu achteraf geredeneerd ook wel net op tijd wegge gaan ben als regisseur. Te levisie is emo tie. Thuis en bij de mensen die het ma ken. Voor Henny Huis man is de ca- maraman heel belangrijk. Het is op dat mo ment zijn pu bliek. Meer heeft-ie niet. Als zo'n man niet lacht bij een grap dan zit er iets ver keerd." Televisie is pok illusie. Hans van der Togt die op één dag meerdere afleveringen van Rad van Fortuin 'doet', ter wijl de suggestie wordt gewekt dat hij elke dag weer opnieuw komt opdraven. „Hij zegt wel eens: 'Als ik een slechte dag heb, heb ik een slechte week'. Dat is zo. Maar ook dèt wil zeggen dat je steeds moet zoeken naar methodes om het spontaan en fris te hou den. Daar kun je oprecht in zijn. Dat is nog veel belangrijker. Als je niet oprecht bent val je door de mand. Hou je ook de illusie niet in stand. Kazan is iemand die het echt leuk vindt wat hij doet." Van der Veer noemt 1993 een moeilijk jaar voor RTL 4. „De Hilversumse omroepen hebben zich geordend. Ik vind het per soonlijk van'de gekke dat het re sultaat van alles is dat de pu blieke omroep méér van het zelfde brengt. Publieke omroep zou anders en aanvullend moe ten zijn. Dat maakt het voor ons natuurlijk moeilijker. Gaat hij het televisie-maken zelf niet missen? „Ach, ik ben ooit 22 jaar gele den begonnen met teksten te schrijven voor Willy Dobbe en nu ben ik programmadirecteur bij RTL 4. Het gaat nog steeds over televisie." ik Hollywood gaat zich storten op de ellende van Charles en Dia na. Het boek 'Diana, haar eigen verhaal' zal worden verfilmd door de Amerikaanse tv-zender NBC. NBC is van plan een vierdelige mini-serie te maken van het boek. Men heeft de werelrechten van Andrew Morton's onthullen de werk gekocht voor het lieve sommetje van twee mil joen gulden. >Y Het gaat niet goed met Herman Brood. Zijn gezondheid laat veel te wensen over en volgens ingewijden kan hij nog nauwelijks fatsoenlijk praten. Het ziet er naar uit dat de veelheid aan sex, drugs en rock roll de zanger de das om gaat doen. Schilderes Marta Röling laat niemand toe in haar atelier als haar schilderijen nog niet klaar zijn. Sterker nog, ze wordt razend als ie mand bij wijze van spre ken haar een kop koffie komt brengen. Verder werkt ze uitstekend bij de muziek van opera's. Maar soms moet ik ook gewoon stilte om mij heen hebben. Dat zijn van die momenten dat het werken mij moeite kosten ik oordoppen in doe. Aan ieder geluid er ger ik me dan." k RoberttenBrink.de bekende presentator van amusementsprogram ma's, gaat weg bij de VARA. Hij gaat twee nieuwe programma's presenteren bij Veroni ca. De inhoud van de programma's blijft voor lopig nog een verrassing. Het enige dat bekend is dat één van zijn pro gramma's in ieder geval in oktober van start ve Letters' betreft, heeft ze haar hart kunnen ophalen. Menig man heeft daarin wel wat traantjes weggepinkt. ik De duurste stropdas is kort geleden verkocht in het Amster damse veilinghuis De Eland. Voor de das van de Prins van Lignac werd maar liefst ruim 53.000 ik Ook al is de Zweedse actrice Brit Ekland de vijftig gepasseerd, de dame in kwestie ziet er nog goed uit. Jon ge mannen windt zij om haar vin- gers. Zó ook Gerard Joling, die het genoegen, mqclit smaken, haar even te omhelzen, toen ze een bliksembezoek bracht aan Zandvoort. ik Mannen die huilen in het openbaar vindt Linda de Mol bij zonder. Wat haar programma.'Lo- gulden neergeteld. Een stropdas van Prins Bernhard feverde maar 4.000 gulden op. ik Oliver Stone, die met zijn spraakmakende film JFK nu he lemaal zijn schaapjes op het dro ge heeft, neemt het er van. On langs gaf hij een feest aan boord van een schip. Tiet jacht had hij een dagje gehuurd voor ...10.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10