Moscato d'Asti beste dessertwijn Smaak t Klein broodje al populair bij Grieken en Romeinen 'Vlees zonder vet smakeloos' Zeeuwse slakken vacuümvers op bord WOENSDAG 1 JUL11992 RIÉTTE VAN DER HOEVEN Feeën-appel De Truffel, een on dergronds groeiend, eetbaar paddestoel geslacht, is al bekend en bijzon der in trek sinds de oudheid. De Egyptenaren aten truffels ge huld in ganzevet. De Grieken en Romeinen schreven de truffels therapeutische en zinneprikke- lende krachten toe. Van Alexan der Dumas is de uitspraak: „Zij kan in bepaalde situaties de vrouwen liever en zachter ma ken en de mannen beminnelij ker". Tot aan de 18de eeuw was de oorsprong van de truffel in mys teriën gehuld. .Aangezien tijdens onweersbui en vlammen ontspringen uit vochtige dampen en donkere wolken een oorverdovend la waai voortbrengen, is het ver wonderlijk dat de bliksem zodra hij de aardbodem treft, het leven schenkt aan de truffels die niet op planten lijken, "schreef Plu- tarchus in zijn tijd. In de Mid deleeuwen beschouwde men de truffel als het werk van de duivel en raakte de lekkernij in de ver getelheid. Tijdens de Renais sance genoot de paddestoel op nieuw een grote populariteit om door onbekende oorzaken weer in de vergetelheid te raken tot dat de koks van Lodewijk XIV de truffel in ere herstelde. Sinds dien is haar roem niet meer in gevaar gekomen. De beroemde kok La Varenne raadde aan om een maaltijd te beginnen met een ragout van gedroogde of verse truffel. De truffels worden gewassen en in wijn klaargemaakt en op smaak gebracht met peper en zout. waarna ze of op een servet of op een schotel, versierd met bloe men worden opgedist. Er komen over de hele wereld zo'n 70 verschillende truffel soorten voor, waarvan er 32 in Europa te vinden zijn. De meest gewaardeerde Eu ropese soort is de zwarte truffel uit Périgord, die pas goed rijp wordt nadat de eerste vorst over het land is geweest. De truffel is, zoals de naam al zegt, zwart van vlees dat witachtig dooraderd is en heeft een onmiskenbaar par fum. Ook de witte truffel uit Piémon- te (Italië) geniet een zekere be kendheid. Zij heeft een buiten gewoon fijn aroma, vooral de truffel die wordt gevonden in de omgeving van Alba. Het oogst- seizoen loopt van oktober tot december. Een zwarte truffel van goede kwaliteit moet mooi en gaaf zijn. De truffel is het lekkerst als zij volkomen rijp is. Ondanks het feit dat het gebruik van truffel in de keuken beperk ter is dan vroeger, vanwege haar zeldzaamheid en hoge prijs, blijft haar reputatie onaange tast. De superlatieven waarmee de truffel wordt beschreven, ge tuigen van haar bijna mythische roem: feeën-appel George Sand); zwarte koningin (Emile Goudeau); edelsteen der arme grond (Colette); welriekend goudklompje (J. de Coquet); zwarte parel (Fulbert Dumon- teil): heiligeder heiligen der gastronomie (Alexander Dumas). Colette geeft ons het volgende heerlijke recept: „Badend in een goede, zeer droge witte wijn - houd je champagne maar voor een feestmaal, de truffel kan wel zonder - lichtjes op smaak ge bracht met een beetje zout en peper, wordt zij gaar in een af gesloten zwarte stoofpan. Gedu rende 25 minuten danst zij een in een constant gehouden tem peratuur, een twintigtal halfvet te stukjes spek met zich mee voe rend, gelijk een zwarte Amphit- rite waar omheen de tritons spe len. Weg met dat gpmangelde servet met z 'n akelige chloor- smaak en -geur, het laatste rust bed voor de gekookte truffel Uw truffels zullen op tafel komen in hun eigen vocht. Bedien u rijke lijk van de truffels want zij wek ken de eetlust op en bevorderen de spijsvertering. M. KORICH Chef-kok De Valkenier, Katwijk LIEVELINGSRECEPT Bitterkoekjes doen het goed in toetjes. Vori ge week maakte mevrouw Koster in IJmui- den er een heerlijke ijstaart mee, D. GRAN- NEMAN in HAARLEM combineert ze met ananas en ook dat levert een heel smakelijk resultaat op. ANANASTOETJE Nodig voor vier per- Verkruimel de bit- sonen: 1 groot blik terkoekjes, snij ananasschijven (of daarna de ananas een verse ananas); doormidden (halve zakje bitterkoekjes; ringen). Klop de dl slagroom; 1 eet- slagroom met wat lepel kirsch; wat ca- suiker stijf, meng caopoeder. hier de verkruimel de bitterkoekjes doorheen. Een deel van dit homogene mengsel op een schijf ananas smeren en daarop weer een plak ananas leggen, zodat een soort boom stam ontstaat. Het geheel hierna ongeveer twee uur in de koelkast zetten. Het lekkerst wordt dit toetje als het een dag van tevoren wordt klaargemaakt, dan trekt dersmaak van de bitterkoekjes er goed doorheen. Voor een mooi eindresultaat wat cacao er overheen strooien. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25,- toegezonden. MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG Ook heel lekker om ijs van te maken vormde fles zou je de Moscato d'Asti kopen. foto Veel wijnen die als dessertwijn worden aangeprezen, zijn eigenlijk niet geschikt voor dat doel. Een Sauternes bij voorbeeld mist de zoetheid om echt zoete nagerechten te begeleiden en een Muscat de Beaumes-de-Venise werd met extra alcohol versterkt wat nogal vermoeiend kan zijn na een etentje met ook andere wijnen. Maar in Italië bestaat een wijn die èn zoet genoeg is èn heel weinig al cohol bevat: Moscato d'Asti. Wat mij betreft is dit 's we relds beste dessertwijn. De geboortegrond van Moscato d'Asti vormt een slordige recht hoek ten zuiden en zuidoosten van de stad Asti, niet ver van Turijn. Als centrum van het ge bied fungeert Santo Stefano Belbo, een flink dorp, dat door heuvels wordt omgeven. De hellingen daarvan zijn steil en blank want ze bevatten veel kalk. Stokken van muskaatdrui ven reiken dikwijls helemaal tot de heuveltoppen. Het is duide lijk dat de wijngaarden hier niet mechanisch kunnen worden bewerkt; vrijwel alles dient met de hand te gebeuren. Niet te imiteren Lang niet alle druiven worden gebruikt voor Moscato d'Asti. De meeste gaan namelijk naar grote wijnhuizen die er Asti Spumante van maken: een zoe te mousserende wijn. Jaarlijks worden daarvan zo'ft 80 miljoen flessen geproduceerd. De hoe veelheid Moscato d'Asti be draagt slechts 3,5 miljoen fles sen. Van de ongeveer 7500 drui- ventelers in de streek zijn er on geveer honderd die Moscato d'Asti maken, een kleine, maar een enthousiaste minderheid. Die wijnboeren zijn stuk voor stuk zeer optimistisch over de toekomst van hun wijn. Want deze is volstrekt uniek, niet te imiteren en als dessertwijn per fect. Bovendien, zo bleek, kun je er lekker ijs van maken. In het dórp Canelli heeft de talentvolle ijsmaker Ezio heerlijk Mosca- toijs gecreëerd; ook verwerkt hij, de wijn in gebak. In dit gebied grijpt de pluk ge woonlijk plaats tussen 15 sep tember en begin oktober. Alleen de beste, gezondste druiven zijn geschikt voor Moscato d'Asti. Van belang is ook dat de vrucht jes enerzijds voldoende suiker en anderzijds voldoende zuren bevatten. Nadat de druiven in kleine kistjes naar de kelder zijn getransporteerd worden ze di rect geperst. Vervolgens klaart men het sap. Een deel daarvan wordt meteen naar koeltanks overgebracht, voor vergisting en verwerking later in het jaar. De wijn die de boer wel meteen wil maken, gist 12 tot 15 dagen bij lage temperatuur (hooguit 18 graden C). Op deze wijze blijft het aroma van de druiven optimaal in de wijn ge vangen. Zodra de gtwenste hoeveelheid alcohol bereikt is slechts 5,5% wordt de wijn gekoeld. Dit blokkeert de gis ting. Vervolgens heeft een filte ring plaats, om alle nog aanwe zige gistcellen uit de wijn te krij gen. Het hele proces geschiedt in gesloten tanks, wat betekent dat het tijdens de gisting ontstane koolzuur niet kan ontsnappen. Vandaar dat Moscato d'Asti een lichte, natuurlijke pareling ver toont Ook de aanwezige zoet heid is natuurlijk; dit is de niet vergiste restsuiker. Perfect evenwicht Het is beslist niet eenvoudig o een goede Moscato d'Asti te maken. De wijnbouwer moet i zijn produkt een perfect ever wicht zien te bereiken tussen zoetheid en frisheid, terwijl hij tegelijk het technisch nogal i gewikkelde proces tot in alle fi nesses moet beheersen. Boven dien vraagt ook het bottelen van de wijn veel zorg. In een goede Moscato d'Asti proef je een prachtig, weelderig zoet aroma van vers geplukte druiven samen met een opwek kende, feestelijke pareling en een prettige frisheid en dat in combinatie met slechts enkele procenten alcohol. Bij gebak en ijs is Moscato d'Asti een trakta tie, evenals bij alle mogelijke soorten fruit. Het is ook een ideale wijn voor mooie zomerdagen, om bij wat vruchten of snoeperij te ge nieten op een luie middag of la te avond. Vanwege zijn speciale bereidingsmethode kan de wijn niet spotgoedkoop zijn. Reken dus op 10 tot 20 gulden per fles, maar daarmee hebt u ook 's we relds beste dessertwijn in huis. VARKENSHAAS GESTOOFDE VENKEL AARDAPPELEN RODE FRUITSALADE (zie onderstaand recept) Maak 100 gram aardbeien, 100 gram fram bozen en 50 gram rode bessen schoon. Meng het fruit met 1 zakje vanillesuiker en het sap van een sinaasappel en laat de sala de enige tijd op een koele plaats staan. Ver deel de fruitslade over 2 coupes. Gameer hem met enkele plakjes kiwi (kort voor het serveren) en geef er eventueel wat Umer of yogurt bij. Per persoon: 280 kilojoules, 65 kilocalo rieën, 1 g eiwitten, 0 g vet, 17 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. In de loop der eeuwen heeft brood niet alleen gediend als voedingsmiddel, maar ook als welvaartslekkemij. De laatste dertig jaar is het assortiment enorm uitgebreid. Wie een bak kerij binnengaat kan dat met ei gen ogen zien. Kleine broodjes in vele vormen en maten te kust en te keur. Voor een zondags ontbijt, een lunch, een picknick in de vrije natuur, of als versna peringonderweg. Al sinds de Romeinen gelden kleine broodjes als een lekker nij. Toch hebben de Romeinen het 'kleinbrood' niet uitgevon den: de Egyptenaren en Grieken dienden als voorbeeld.voor de bakkunst die in Rome werd toe gepast. En misschien is de crea tiviteit van de moderne Neder landse bakker wel verwant met die van deze klassieke bakkers. Want-één ding is zeker: de vari atie die men in het oude, welva rende Rome kende was bijzon der groot. Toen al werden er meer dan vijftig verschillende soorten brood en broodjes ge bakken. Zondags ontbijt Deze variatie heeft zich in onze eeuw verder voortgezet. In de jaren zestig 'ontdekte' de bakker dat brood veel méér is dan bruin- en witbrood alleen. Broodjes, puntjes, croissants, bolletjes, al of niet met maan zaad of sesam, krentenbollen, pistolets, stokbrood... ze zijn an no 1992 even vanzelfsprekend als een gezellig weekeindont- bijt, waarbij ze d^n ook zelden ontbreken. Onderzoek naar de huishou delijke aankopen van kleine broodjes wijst uit dat de laatste vijf jaar de consumptie met 70 procent is gestegen. Eenentwin tig procent van de mensen ont- PARIKASOEP HOT DOG (zie onderstaand recept) GEVARIEERDE RAUWKOSTSCHOTEL Snijd twee flinke broodjes in de lengte door en bestrijk ze dun met (dieet)margarine of boter. Beleg de broodjes met enkele gewas sen slabladen, enkele plakjes komkommer en een paar plakjes tomaat. Verwarm twee flinke knakworsten enkele minuten in ko kend water of onder af en toe keren op de barbecue. Leg op elk broodje een warme worst en schep er een eetlepel tomaten ketchup op. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 11 g eiwit, 16 g vet 38 g koolhydra- Cas Spijkers van De Swaen: Vet aan vlees is nodig voor een lekkere smaak, f vindt chef-kok Cas Spijkers van Hotel Restaurant De Swaen in Oisterwijk. „Zonder vet gaat de jf jl kwaliteit van vlees verloren. Daarmee zeg ik niet flR dat we nu met z'n allen maar veel vet moeten f fSËL 'Jfr gaan eten. Integendeel: juist door op een goede uw manier met vet om te gaan, kun je het vetgebruik 7lifi - iq voeding beperken." '7-5.' I VIM 9 „Het is jammer dat wij in Nederland geen ech- - -gW te eetcultuur hebben zoals in Frankrijk. Bij ons r t - ^-- moet alles snel en voor zo weinig mogelijk geld. |^«|r I '.7 m Mr i Vlugklaar-produkten vallen hier goed in de W fjr smaak, maar een mooi stuk vlees in de oven daar f y durft men nauwelijks aan te beginnen. Als vak- mN* ww*' man gaat me dat aan het hart. Tegenwoordig mag er geen spatje vet meer aan vlees zitten. Rib stukken zonder vet, sucadevlees waar geen vet- adertje meer in te zien is, of een entrecöte waar Cas Spijkers:„Het kleine vetrandje zorgt er bij het bereiden juist voor dat het vlees mals van structuur het vetrandje er al door de slager zelf is afgesne- blijft, mooi van kleur wordt en dat de vleessappen in het vlees worden bewaard." foto den. Ik vind dat een verarming, want dat beetje vet is onontbeerlijk voor een goede smaak en den. Bovendien, en dat vergeten mensen nog ben. Doe je dat wel, dan wordt een kwalitatief voor de kwaliteit van het vlees." wel eens, door dat vetrandje hoeft men minder goed produkt een arm produkt. Ook binnen de bak- en braadprodukt te gebruiken. Na het Europese koksorganisatie Euro-Toques houden sappen bewaard bakken kan men dat vet er gerust van afsnij- we ons met dit soort zaken bezig. Als chef-koks „Het vet dat aan een stukje vlees zit, is nodig den." weten we immers als geen ander wat smaak en voor de smaak en voor het bakken. Als je bij KV' t' kwaliteit betekenen. We proberen als interme- voorbeeld een entrecöte in de pan legt waar het KOKSOrganisatie diair op te treden tussen producent en consu- vetrandje al is afgesneden, dan krijg je een stug Cas Spijkers: „Het is alleen maar goed dat we ment. Op die manier kun je er voor zorgen dat stuk vlees zonder smaak. Het kleine vetrandje bewust met voeding omgaan. Minder vet eten de kwaliteit van produkten niet voorgoed verlo- zorgt er bij het bereiden juist voor dat het vlees past binnen een verstandig voedingspatroon, ren gaat." mals van structuur blijft, mooi van kleur wordt Toch vind ik dat je niet moet bezuinigen op en dat de vleessappen in het vlees bewaard wor- produkten die dat beetje vet juist nodig heb- ROSBIEF MET MIERIKWORTELSAUS zie onderstaand recept) BROCCOLI AARDAPPELEN VANILLE-US MET ADVOCAAT Meng een dl Umer of yoghurt met twee eet lepels magere slasaus (5% olie) met een hal ve eetlepel geraspte mierikwortel; een thee lepel geraspte citroenschil; mespuntje sui- ker; peper en zout. Laat de saus enige tijd op een koele plaats staan. Leg 150 gram in iets dikkere plakken gesneden rosbief (vleeswaar) dakpansgewijs op een schaal. Schep een gedeelte van de saus er op en serveer de rest er apart bij. Per persoon: 930 kilojoules, 220 kilocalo rieën, 17 g eiwit, 17 g vet 1 g koolhydra ten. De bakkerij van farao Ramses III, 1175 voor Christus. bijt op zondagochtend met klei ne broodjes, 13 procent doet dat op zaterdag. Steeds vaker zet de Nederlander ze op tafel, of serveert hij kleine broodjes tijdens een 'lui ontbijt' op bed. Op reis Broodjes passen ook uitstekend in het vakantiepakket. Neder landers zijn niet afkerig van een broodje op reis. Het gemak dient immers de mens. Thuis worden 'ze' gesmeerd en voor zien van beleg naar keuze. Een maal onderweg verlaat men de drukte van de snelweg en is een stil plekje het decor voor een lekkere lunch. Maar niet iedereen is bereid om broodjes voor onderweg klaar te maken. Er zijn even veel mensen die er een dagje op uit trekken zonder etenswaren in de tas. Deze 'hapsnapconsu ment' stapt gewoon ergens een bakkerswinkel, croissanterie of wegrestaurant binnen en laat zich verleiden tot een knapperig kant-en-klaarbroodje. tekening archief De natuurliefhebber doet het weer anders. Tijdens een fiets- of wandeltocht strijkt hij ergens in alle stilte neer voor een pick nick. En wat er dan uit de tas in het gras wordt neergezet is ver bazingwekkend: niet alleen broodjes maar ook tal van an dere versnaperingen sieren het groene tapijt. Een creatieve vorm van tafelen in de vrije na tuur. Daar zoudeneelfs de Grie ken en Romeinen nog een 'puntje' aan kunnen zuigen. Slakken worden in toenemende mate in West- Zeeuwsch-Vlaanderen gegeten en in groten getale ge produceerd. Het gaat om het ras Helex Aspersa, waar van met name het type 'gros gris' en masse wordt ge teeld door het Aardenburgse bedrijf Helas, dat wekelijks 60.000 van deze delicate diertjes de deur uit doet. Het is een voor Europa unieke teelt omdat de slakken het hele jaar door in geconditioneerde ruimten worden grootge bracht, terwijl de Fransen dat buiten doen en uitslui tend in het zomerseizoen. Er zijn meerdere soorten eetbare slakken, zoals reu- zenslakken die meer dan een kilo zwaar kunnen wor den, maar volgens kenners is de Helex Aspersa de lek kerste. Wie zich tot dusver moest behelpen met gecon serveerde of diepgevroren Franse escargots kan nu het vacuümverse produkt uit eigen land bekomen. ZEEUWSE SLAKKENSOEP Nodig: zakje vacuümverse slakken. 1 liter kippebouillon, 1 dl slagroom, peper, zout. Bereiding verwarm de bouillon en roer er de slagroom door. Voeg de slakken toe en laat ze tien minuten goed doorwarmen. Breng de soep op smaak met peper en zout. ZEEUWSE ESCARGOTS UIT DE OVEN Nodig:zakje vacuümverpakte verse escargots. vier escar- gotschaaltjes, gezouten boerenboter, verse of gedroogde tuinkruiden, zoals peterselie, selderij, bieslook, basilicum, tijm, wat versgemalen peper, vier teentjes knoflook. Bereiding smelt de boter en meng er de zeer fijnge hakte kruiden door en de in de knoflookknijper geplette knoflook. Laat de boter in de koelkast opstijven. Ver warm de oven voor op 200graden Celsius. Leg in eik- kuiltje van de escargotbordjes een slak en bedek iedere slak met een schepje kruidenboter. Zet de bordjes tien minuten in de oven. Serveer de slakken warm.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7