Vliegveld Bosnië is weer gesloten Buitenland Britten boos om Duits 'nee' tegen straaljager Barones Thatcher van Kevesten Chuck richt schade aan in Vietnam Vaste koers voor roebel Aanwijzingen dat moord op Boudiaf complot was 'Berlijn bespioneerde Olympisch Comité' Toeristen blijven kalm Japan houdt vast aan walvisvangst WOENSDAG 1 JUL11992 Hezbollah gaat in de politiek bayrut De pro-Iraanse terroristische organisatie Hezbollah (Partij van God) wil meedoen aan de eerstvolgende parlements verkiezingen in Libanon. Dat heeft de secretaris-generaal van de shi'itische beweging, sjeik Hassan Nasrallah, gisteren bekendge maakt. Hij beklemtoonde dat de politieke aspiraties van Hezbol lah niet ten koste zullen gaan van de strijd tegen Israël. De Hez bollah was verantwoordelijk voor de meeste ontvoeringen van westerlingen in Libanon. Tienduizenden Amerikanen geëvacueerd superior Nadat een gaswolk was ontsnapt uit een ontspoorde treinwagon met benzeen, hebben gisteren ruim 80.000 mensen langs de grens tussen de Amerikaanse staten Wisconsin en Min nesota hun huizen en kantoren moeten verlaten. De wagon was vanaf een spoorbrug 23 meter omlaag gevallen en opengebar sten. Pas na twaalf uur mochten de bewoners weer terugkeren naar huis nadat de gifwolk door regen Unesco-prijs voor Aung San Suu Kyi den haag De Nobelprijswinnares en oppositieleidster Aung San Suu Kyi, die in haar geboorteland Myanmar (Burma) onder huisarrest staat, is winnaar van de Simon-Bolivarprijs van Unes co. Ook de voormalige Tanzaniaanse president Julius Nyerere heeft deze tweejaarlijkse prijs toegekend gekregen, aldus de cul turele organisatie van de Verenigde Naties. De Simon-Bolivar prijs is vernoemd naar een Latijnsamerikaanse vrijheidsstrijder uit de vorige eeuw. Rusland voorziet miljoenen immigranten moskou Rusland verwacht de komende jaren miljoenen immi granten. De meesten zijn etnische Russen die vluchten voor ver volging en discriminatie in gebiedsdelen van de voormalige Sov jetunie waar zij in de minderheid zijn. Het kunnen er wel zeven miljoen worden, aldus een hoge regeringsfunctionaris gisteren. Havel wil toch president blijven praac» Vaclav Havel en de extreemrechtse politicus Juraj Cop zijn de twee kandidaten waaruit het parlement van Tsjecho-Slo- wakije vrijdag een nieuwe presicfent moet kiezen. De functie is niet populair, aangezien de Tsjechische en Slowaakse leiders het eens zijn geworden over de spoedige ontbinding van de federa tie. Zittend president Havel dreigde aanvankelijk zich niet her kiesbaar te stellen, maar inmiddels heeft hij laten weten ook in te zijn voor het presidentschap van de Tsjechische republiek. Antisemitisme stijgt in hele wereld new york Het antisemitisme stijgt.over de gehele wereld, maar vooral in de voormalige Sovjetunie. Dit staat in een rapport dat het Joods Wereld Congres heeft opgesteld ter voorbereiding van een internationale conferentie over antisemitisme op 5 en 6 juli in Brussel. Rebellen Salvador leveren wapenstin san salvador Rebellen van het FMNL in El Salvador zijn giste ren begonnen hun wapens in te leveren onder toezicht van de Verenigde Naties. De demobilisatie is onderdeel van een in ja nuari bereikt vredesakkoord met de regering. Superphoenix voorlopig buiten bedrijf parijs» Franse milieuactivisten hebben gisteren een belangrijke overwinning geboekt doordat de regering heeft besloten het op starten van de omstreden snelle-kweekreactor Superphoenix in Creys-Malville bij Lyon op te schorten. Het uitstel maakt een uit gebreid onderzoek naar de veiligheidsaspecten en de rendabili teit van het project mogelijk. Thai's in september naar stembus Bangkok» De Thaise premier Anand Panyarachun heeft voor 13 september nieuwe algemene verkiezingen uitgeschreven. Giste ren werd al het parlement ontbonden. Anand trad eerder deze maand aan als interim-premier na weken van politieke onrust in Thailand. Hij volgde generaal Suchinda Kraprayoon op, die in mei als gevolg van ongeregeldheden moest aftreden. In maart hadden algemene verkiezingen nog een overwinning voor de pro-militaire partijen opgeleverd. Esten keuren nieuwe grondwet goed talinn Met een duidelijke meerderheid hebben de bewoners van Estland per referendum de nieuwe grondwet voor de Balti- sche republiek goedgekeurd. Ruim 92 procent van de stemge rechtigden heeft voor de nieuwe grondwet gestemd. Stemge rechtigd waren alleen die burgers van Estland, wier staatsbur gerschap werd erkend op grond van een opnieuw geldende wet uit 1938. Ruim eenderde deel van de bevolking, voor een groot deel Russen en hun nakomelingen die na de Tweede Wereldoor log in Estland kwamen wonen, werden daardoor uitgesloten van deelname aan het referendum. In Estland wonen 1,7 miljoen Bonn ziet af van Europees gevechtsvliegtuig LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het Verenigd Koninkrijk heeft met een mengeling van onge loof en woede gereageerd op het Duitse besluit zich terug te trekken uit het project voor een Europees gevechtsvliegtuig. De Duitsers maakten gisteren be kend uit het European Fighter Aircraft-project te stappen. Het project is Bonn te duur. Minister Rifkind van defensie verklaarde dat hij met de twee overgebleven partners, Italië en Spanje, nu wil onderzoeken of het nieuwe vliegtuig, in Duits land bekend als 'Jager 90', toch kan worden gebouwd. Het Duitse plan om een goedkopere versie te ontwikkelen, om schreef hij als „extravagante on zin". Ook Labour verklaarde met „bittere gevoelens van spijt" van het Duitse besluit te heb ben kennisgenomen. De Libe raal-Democraten meenden dat de Duitse eenmansactie „een ernstige klap" is voor toekom stige samenwerkingsprojecten in Europa. „De wereld is veranderd", zei de Duitse minister van defensie Volker Rühe voor de BBC-ca- Zesde Vloot VS naar Sarajevo De commandant van de VN-troepen in Sarajevo, gene raal Mackenzie, heeft het vliegveld van de Bosnische hoofdstad vanochtend opnieuw gesloten in verband met gevechten in de omgeving. Tegen de afspraken in heb ben Servische milities zich bij de luchthaven hergroe- peerd. Sarajevo/Washington gpd-ap met hulpgoederen uit Frankrijk. Hoewel in Sarajevo werd ge schoten, zijn de eerste levens middelen onder de bewoners verdeeld. Dat verliep Intussen zijn duizend Canadese militairen vanuit Kroatië op weg naar het vliegveld, maar hun komst wordt vertraagd door der incidenten. Een Bosnische Servische milities. De Canade zen moeten de luchthaven be veiligen. In het Canadese kon vooi reizen 11 Nederlandse mi litairen mee, die zorgen voor de verbindingen. Voorts zijn 120 Franse soldaten onderweg. Voor de sluiting van het vlieg veld konden gisteren en eergis teren vijf vliegtuigen landen hulpverlener kwam tweede raakte gewond toen ze met enkele gewapende mannen ruzie kregen over de hulpgoe deren. Voor de bevolking van Sarajevo was de verdeling niet zonder gevaar, omdat her en der sluipschutters op de loer la gen. De distributie moest na en kele uren worden gestaakt, om dat de gevechten weer fel op laaiden. Maar vanochtend was het weer rustig in de stad en een VN-woordvoerder had de hoop dat er vandaag weer goe deren verdeeld konden worden. De Verenigde Staten zijn in tussen bereid vliegtuigen van hun luchtmacht en marine in te zetten boven Bosnië-Hercegovi- na om internationale hulpkon vooien te beschermen. Om de waarschuwing kracht bij te zet ten heeft het Pentagon een deel van de Amerikaanse Zesde Vloot met 2.200 mariniers sa mengetrokken in de Adriatische Zee. Het gaat om een kruiser, een onderzeebootjager en vier grote landingsvaartuigen. Deze laatste zijn uitgerust met 20 ge vechtshelikopters. Het vliegdek- schip USS Saratoga ligt op de rede van het Franse Cannes. Margaret Thatcher heeft gisteren mag nu door het leven gaan als de eed afgelegd in het Britse Ho- barones Thatcher van Kevesten, gerhuis, de Britse Eerste Kamer, de naam van het gebied rond die uitsluitend wordt bevolkt haar geboorteplaats. Om te door adellijken. De IJzeren Dame voorkomen dat Thatchers zoon Mark met de titel aan de haal gaat, is speciaal voor de ex-pre- mier de 'niet overdraagbare adellijke titel' in het leven geroe pen. Inwoners van de Vietnamese hoofdstad Hanoi passeren een door de tyfoon Chuck ontwortelde boom. Chuck raasde maandagnacht over Vietnam en richtte daar aanzienlijke schade aan. foto afp moskou DPA-ANP-Rtr De roebel heeft vanaf vandaag een vaste wisselkoers. De cen trale bank van Rusland heeft in eerste instantie een marktkoers van 125,26 roebel per dollar J vastgesteld, wat betekent dat de Russische munt fors in waarde daalt. De wisselkoers van de roebel is decennia lang vastgesteld door Sovjet-regeringen. Ze han teerden een marktkoers voor toeristen, maar bijvoorbeeld ook een speciale zakenkoers voor buitenlandse bedrijven en een voor buitenlandse overhe den. De vaste wisselkoers moet de Russische economie meer sta biliteit en buitenlands kapitaal opleveren. Overigens betekent Levenslang voor Oosttimorees Een Indonesische rechtbank in Oost-Timor heeft vandaag een Oosttimorees tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het organiseren van de anti-Indonesische demonstratie in Dili die in november vorig jaar door militairen met geweld werd neergeslagen. De 29-jarige Gregorio da Cunha Saldanha werd door de rechtbank schuldig bevonden aan staatsondermijning. Bij het politiegeweld tegen de betoging in Dili vielen naar schatting bij na 200 doden. mera. „Hoe kun je een revolu tionaire verandering in Europa hebben en gewoon doorgaan met dit vliegtuig? En wij zijn niet het enige arme land in Eu ropa. Als jullie naar je eigen fi nanciën kijken, zullen jullie het moeilijk vinden dit dure vlieg tuig te rechtvaardigen." De Britse regering begrijpt echter niets van deze redene ring. Het gevechtsvliegtuig moet het Europese antwoord zijn op de Russische MiG-29 en Suk- hoi-27, zo betoogde zij. En hoe wel van Rusland niet meer de zelfde dreiging uitgaat als vroe ger, worden de MiG's en Suk- hois naar alle uithoeken van de wereld uitgevoerd. Het consortium dat het Eu ropese gevechtsvliegtuig moet bouwen, is eigendom van Bri tish Aerospace (33 procent), Daimler-Benz (33 procent), het Italiaanse Alenia (21 procent) en CASA uit Spanje (13 pro cent). Het besluit van de Duitse regering betekent een verlies van 20.000 arbeidsplaatsen in de Beierse vliegtuigindustrie. Mocht het hele project worden afgeblazen, dan gaan in Enge land 40.000 arbeidsplaatsen verloren. Behalve de moordenaar heeft nog een tweede man maandag op de Algerijnse president Bou diaf geschoten. Ooggetuigen hebben dat gisteren gezegd. Hun verklaring verleent geloof waardigheid aan de theorie dat de aanslag het resultaat was van een samenzwering. Nacer Boudiaf, de zoon van de gedode president, zei dat de moord „van tevoren is opgedra gen en beraamd". Hij riep de autoriteiten op „het Algerijnse volk te verklaren waarom hij is vermoord en wie daartoe op dracht heeft gegeven". „De waarheid moet aan het licht ko men", aldus Boudiaf junior. De zoon van de gevangen zit tende fundamentalistische FIS- leider Madani heeft ontkend dat het verboden FIS iets met de moord te maken zou hebben. Volgens.het Iraanse persbureau IRNA, dat Madani junior opbel de in Duitsland, zei deze dat de partij „een vreedzame weg zoekt om het land te redden". In Algerije wordt gespecu leerd dat de aanslag mogelijk is beraamd in kringen van het FIS, in het leger of door de „politiek- financiële mafia". Met die laatste groep bedoelt men in vloedrijke figuren bij de over heid die er alom van worden verdacht zich een deel van de inkomsten uit olie toe te eige nen. Volgens de Franse tv-zen der TF1 is Boudiaf mogelijk zelfs door zijn eigen lijfwacht omgebracht. Boudiaf wordt vandaag be graven. Vanmiddag werd ver wacht dat de Hoge Staatsraad pas over enkele dagen een nieu we president aanwijst, mogelijk minister van defensie Nezzar. de maatregel niet dat de roebel meteen ook vrij inwisselbaar wordt. Dat zal niet voor de herfst gebeuren. Polen is intussen van plan binnen twaalf maanden een nieuwe zloty te introduceren, nu de inflatie (geldontwaarding) zich heeft gestabiliseerd rond de 40 procent. Volgens de presi dent van de Poolse centrale bank wordt de grootste bankbil jet er een van 100 zloty. De woekerende inflatie die het land de laatste vier jaar teisterde, heeft ertoe geleid dat de Polen nu (nog) beschikken over biljet ten van 1 miljoen zloty. Liefst 13.600 zloty is momenteel gelijk aan één dollar, ongeveer 1,70 gulden. Waarschijnlijk geen gevangenen VS in Rusland WASHINGTON DPA-Rtr Het is niet erg waarschijnlijk dat er in Rusland nog Amerikaanse krijgsgevangenen in leven zijn die daar werden vastgehouden sinds de oorlog in Vietnam, Ko rea of sinds het begin van de Koude Oorlog. Dit verklaarde de voormalige Amerikaanse am bassadeur in Moskou, Malcolm Toon, gisteren. Toon bezocht vorige week Rusland, nadat de Russische president Jeltsin eer der deze maand tijdens een be zoek aan Washington had ge zegd dat er misschien nog Ame rikaanse krijgsgevangenen in werkkampen zaten. BERLUN» ADRIAN BRIDGE THE INDEPENDENT De poging van Berlijn in het jaar 2000 de Olympische Spelen te huisvesten, lijkt gisteren op de klippen te zijn gelopen. De stad is er van beschuldigd in het geheim dossiers te hebben ver zameld over leden van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC), dat volgend jaar septem ber een beslissing zal nemen over de plaats waar de Spelen zullen worden gehouden. In de dossiers stonden ook bijzonder heden over de seksuele voor keur van de leden van het comi té. De beschuldigingen zijn ge daan in een televisiedocumen taire en zijn slechts voor een deel ontkend door woordvoer ders van de Berlijnse Senaat en het bedrijf dat de gooi naar de Spelen voor de stad coördi- Volgens het tv-verslag heeft het bedrijf dat de Spelen naar Berlijn moet halen, gebruik ge maakt van een onderzoeksbu reau om 'intieme' en 'indiscre te' gegevens te verkrijgen over alle 94 IOC-leden, met de be doeling hun stem voor Berlijn te kopen. In documenten die in het programma werden ge toond, worden veel van de IOC- vertegenwoordigers uit Oost- Europa, Zuid-Amerika, Azië en Afrika beschreven als 'te koop'. Slechts zeven leden van het IOC, onder wie de Britse prinses Anne, prins Albert van Monaco en prins Faysal van Saudi-Ara - bië worden als 'onomkoopbaar' beoordeeld. TOKYO ELBRICH FENNEMA CORRESPONDENT „Als jullie voortaan geen koeievlees meer mochten eten omdat de koe in India een heilig beest is, dan zouden jullie toch ook protesteren?" De meeste Japanners vinden dit een afdoende argument om de walvis vangst te rechtvaardigen. Gemakshalve wordt eraan voorbij gegaan dat de koe geen bedreigde diersoort is. Ook dit jaar zal Japan weer het moratori um op de commerciële walvisvaart bevech ten tijdens de bijeenkomst van de Interna tionale Walvisvaart Commissie in Glasgow. Met name het Franse voorstel om het An- tarctictisch gebied geheel tot walvisreser vaat te bestempelen, stuit in Japan op heftig Toch zal Japan haar dreigement om uit de IWC te stappen ook dit jaar waarschijn lijk niet uitvoeren. Japan is namelijk vol gend jaar gastheer en wil die gelegenheid aangrijpen om meer begrip te kweken bij de deelnemers. Tegenstanders kunnen dan met eigen ogen de voormalige Japanse wal viscentra aanschouwen. Het wonderlijke is dat er bijna geen Ja panner is die graag het vettige, smakeloze walvisvlees eet. Bij de meesten wekt het herinneringen op aan de naoorlogse perio de van armoe. Tegelijkertijd zijn Japanners vrijwel unaniem voorstanders van het voor zetten van de walvisvangst. „Walvisvangst is in Japan een te beladen onderwerp gewor den om het nog objectief te kunnen bespre ken", zegt zoölogie-professor Hideo Obara. Hij is één van de weinige tegenstanders van Japans omstreden 'wetenschappelijke wal visvangst'. Een kleine vloot vangt jaarlijks zo'n 300 walvissen met als doel te bewijzen dat er voldoende walvissen in de Antarctische zeeën zijn om de commerciële walvisvangst te rechtvaardigen. Obara wordt steevast ge vraagd voor elke Japanse documentaire over walvisvangst. De lobby die er belang bij heeft de walvis vangst te behouden, heeft de publieke opi nie voor zich weten te winnen door de wal visvangst als 'traditioneel Japanse cultuur' te presenteren die door ongevoelige, domi nante westerlingen in gevaar wordt ge bracht. Dit sentiment heeft in een paar jaar tijd zo hardnekkig wortel geschoten, dat het ronduit onpatriotistisch is om een voor stander te zijn voor het afschaffen van de walvisvangst. Deze sentimentele houding maakt even tuele beëindiging van de walvisvangst on bespreekbaar. De Japanse vertegenwoordi gers in Glasgow kunnen daarom niet met goed fatsoen terugkeren met de boodschap dat het Antarctisch gebied een reservaat wordt waarin geen plaats is voor walvis vangst. De Japanse Walvisvangst Associatie wil graag de voormalige walviscentra Miya- gi en Wakayama tot walvisvaardersreserva ten bestempelen. Of ze de internationale publieke opinie voor hun karretje kan span nen, zal volgend jaar blijken. Twee lifters gaan over het verlaten PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Ellendig is het wel voor de vele Nederlandse toeristen die op de Franse wegen vastlopen, maar van paniek is onder de vakan tiegangers (nog) geen sprake. Dat blijkt uit de woorden van Frans Kamphues, chef van het ANWB-steunpunt in Lyon. „We hebben gisteren zo'n 170 tele foontjes van gestrande vakan tiegangers gehad. Mensen wil len vooral informatie over hoe ze de ergste files kunnen ver mijden. De meesten nemen het gelukkig allemaal kalm op." Volgens Kamphues valt de overlast eigenlijk nog mee. Veel vakantiegangers hebben de af gelopen dagen de nodige uren in de file gezeten, maar vrijwel niemand zit totaal vast. „De Franse politie probeert het ver keer om te leiden. We hebben gisteren één telefoontje gehad van een vrachtwagenchauffeur die ruim 24 uur vast heeft geze ten, maar dat is echt een uit- asfalt op zoek naar verkeer. foto afp zondering", aldus het hoofd van het ANWB-steunpunt. De ANWB zelf ondervindt ta melijk veel overlast van de ac ties van de Franse beroeps chauffeurs. In de regio Lyon de den zich gisteren de grootste problemen voor. „Een aantal van onze eigen auto's zit vast. Dat is vooral vervelend voor mensen die pech of een ongeval hebben gehad en die wachten op een vervangende auto. Maar over het algemeen toont ieder een gelukkig veel begrip", zegt Kamphues. Ook als de Franse beroeps chauffeurs tot maandag door gaan met hun acties, verwacht hij geen gigantische problemen. „De meeste Nederlanders gaan pas volgende week op vakantie en tegen die tijd is alles hopelijk weer normaal." Wie voor die tijd naar Zuid-Frankrijk gaat. doet er volgens Kamphues goed aan het nieuws op de voet te volgen en zoveel mogelijk de partement&ie wegen te nemen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5