Metropersoneel gewaarschuwd Binnenland NU'91 akkoord met excuses Westerlaken CNV bereid loon te ruilen voor meer werk Behandeling verzet Luitjens uitgesteld Waslij ntje fietsen Woedende boeren blokkeren Den Bosch Gorbatsjov is populairder dan Lubbers Mannelijke asielzoeker ook seksueel misbruikt WOENSDAG 1 JUL11992 3 Algemeen Nederland? Pt GPD Gemeenschappe»t|ke Per?d*n?t Ruding ontkent EMI-kandidatuur new Vork» De Nederlandse oud-minister van financiën, dr. On- no Ruding nu vice-president van de grootste Amerikaanse bank Citicorp ontkent berichten in de Amerikaanse pers dat hij mogelijk kandidaat is voor het voorzitterschap van het in 1994 op te richten Europees Monetaire Instituut (EMI), de voor ganger van de Europese Centrale Bank. De Europese Centrale Bank en het EMI zouden in Bonn komen. Nederland, die ook kandidaat voor de vestigingsplaats was, zou de eerste president leveren. Nederlander in Iran vrijgelaten den haag In Teheran is gisteren de Nederlander j. van der Duim (46) na een gevangenschap van ruim een jaar vrijgelaten. Hij werd in mei vorig jaar door de Iraanse kustwacht opgepakt toen hij tijdens een zeiltocht in noodweer was aangespoeld. Van der Duim werd gearresteerd op verdenking van spionage. Hij zou geavanceerde communicatieapparatuur aan boord hebben ge had. De Iraanse rechtbank veroordeelde hem tot drie jaar gevan genisstraf. De man is inmiddels vertrokken naar zijn woonplaats Dubai. Stormachtige groei aantal huishoudens den haag In het jaar 2010 zal het aantal huishoudens in Neder land met 1,2 miljoen zijn gegroeid tot een totaal van 7,2 miljoen. Het aantal niet-gehuwde paren neemt toe van 400 tot 600.000. Ook het aantal éénpersoonshuishoudens groeit sterk: van 1,7 naar 2,6 miljoen. Terwijl nu één op de vier huishoudens uit één persoon bestaat, zal dat over twintig jaar één op de drie zijn. Het gemiddelde huishouden zal in 2010 uit 2,27 personen bestaan, tegen 2,45 in 1990. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren bekend gemaakt. Ambtenaren krijgen alternatief vlees den haag Ambtenaren van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij krijgen sinds gisteren in de bedrijfskanti ne biologisch-dynamisch vlees voorgeschoteld. Als het experi ment bevalt, kunnen ook ambtenaren op andere departementen het biologisch-dynamische vlees eten. De werknemers op het VROM mochten dat genoegen al eerder smaken. Vluchten uit 'Joegoslavië' mogen toch den haag De chartervluchten van Joegoslavische en Bulgaarse maatschappijen op vliegveld Beek mogen doorgaan. De vergun ning van de vier maatschappijen die op 1 juli afliep, is verlengd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat zal de invoering van een visumplicht per 1 juli voor de inwoners van de voormalige Joegoslavische republieken au tomatisch leiden tot een teruggang in de vluchtelingenstroom. Begin vorige week werden de vluchten tijdelijk verboden omdat er zoveel mensen uit het door oorlog geteisterde land kwamen. Paspoort misschien teruggegeven den haag Minister Dales van binnenlandse zaken overweegt oude paspoorten ongeldig te maken en desgewenst terug te ge ven aan de bezitters. Veel mensen blijken dat graag te willen. Vroeger kon dat, maar sinds de invoering van de nieuwe pas- poortwet, die dit jaar van kracht werd, was dat niet meer moge lijk. Vrouw sticht brand: 3 kinderen dood breda» Een 33-jarige vrouw uit Breda heeft gistermiddag haar slaapkamer in brand gestoken. Daarbij kwamen haar drie kinde ren om het leven. De vrouw is zelf ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis. De kinderen waren zeven, zes en een half jaar oud. De vader van de kinderen was niet thuis. UTRECHT ANP CNV-voorzitter A. Westerlaken trekt zijn negatieve uitlatingen over de verplegersvakbond NU'91 niet in. In een korte ver klaring zei hij gisteren slechts „niet de bedoeling te hebben gehad NU'91 en haar leden te kwetsen en te beledigen". NU'91 neemt daarmee genoe gen. Westerlaken kwalificeerde kleine vakbonden voor een be paalde beroepsgroep eerder als „bloedzuigers met een vam piersmentaliteit", omdat zij slechts oog zouden hebben voor het belang van de eigen UTRECHT GPD-ANP Westerlaken wil weer centraal overleg CNV zal daarbij niet inzetten op collectieve arbeidstijdverkor ting, maar op het creëren van meer vrije tijd voor oudere werknemers, bevordering van deeltijdarbeid, uitbreiding van scholingsmogelijkheden en handhaving en uitbreiding van VUT-regelingen. Om succesvol afspraken te maken over loonmatiging en bevordering van de werkgele genheid is nieuw centraal over leg tussen overheid, werkgevers en vakbeweging noodzakelijk, aldus Westerlaken. Hij pleitte in dat kader voor de totstandko ming van zogenoemde 'super- CAO's': centrale afspraken tus sen werkgeversorganisaties en vakbeweging die een basis vor men voor CAO's in bedrijven en bedrijfstakken. Van de politiek eist de chris telijke vakcentrale het vertrou wen dat werkgevers en werkne mers in staat zijn sluitende af spraken met elkaar te maken. Een „kostenopjagend beleid" van het kabinet, bijvoorbeeld door belasting- of premieverho gingen, is uit den boze, aldus Westerlaken. Als de werkgevers bereid zijn af spraken te maken over bevorde ring van de werkgelegenheid en betere arbeidsomstandigheden, dan zal het CNV tijdens de CAO-onderhandelingen voor volgend jaar genoegen nemen met koopkrachtbehoud. Dat heeft de nieuwe voorzit ter van de vakcentrale CNV, A. Westerlaken, gisteren gezegd bij de presentatie van de discussie nota arbeidsvoorwaardenbeleid 1993 van de vakcentrale. Eerder liet FNV-voorzitter Stekelen burg al weten dat loonmatiging 'bespreekbaar' is. Westerlaken waarschuwde echter: „Blokkades van werkge vers, uitvluchten van het kabi net: de CNV-bonden zullen de rekening presenteren. Als niets wordt afgesproken over partici patie en kwaliteit van de arbeid, dan kost dat geld. Een opdrij vende, opgejaagde loonontwik keling is het resultaat." Het bevorderen van de werk gelegenheid is voor de vakcen trale „één van de belangrijkste speerpunten voor 1993Het De behandeling van het verzet van oorlogsmisdadiger Jacob Luitjens (73) tegen zijn veroor deling op 1 september 1948 is uitgesteld tot 22 september. Dat heeft de Assense rechtbank gis teren beslist. De zaak werd uit gesteld, omdat niet duidelijk was of de in Canada wonende oorlogsmisdadiger officieel op de hoogte was van de datum van de behandeling. Luitjens werd in 1948 wegens collaboratie met de Duitsers bij verstek tot levenslang veroor deeld. Nadat Nederland begin dit jaar om de uitlevering van 'de Schrik van Roden' vroeg, te kende Luitjens verzet aan tegen het ruim veertig jaar oude von nis. Luitjens moet op 6 juli ook in Canada voor de rechter ver schijnen. Dan wordt gesproken over zijn uitzetting. Luitjens is statenloos sinds een federale rechter in Canada vorig jaar be paalde dat hij door te liegen het Canadese staatsburgerschap had verworven. Volgens Luitjens' raadsman mr. A. Orie is die zitting één van de redenen dat de man niet in Nederland kan zijn. Maar offi cier van justitie mr. A. Marquart Scholtz denkt dat Luitjens giste ren niet verscheen uit angst om te worden gearresteerd. „Ik kan u verzekeren dat hij wordt gear resteerd zodra hij een voet op Nederlandse bodem zet", zei de officier. Volgens Marquart Scholtz is de veroordeling onherroepelijk. Het openbaar ministerie heeft aanwijzingen dat Luitjens al in 1983 wist van zijn veroordeling. Luitjens had toen binnen twee weken nadat hij het vonnis van de speciale officier voor de ver volging van oorlogsmisdadigers P. Brilman kreeg, in verzet moe ten gaan. Amsterdam Een geintje van een woonbootbewoner of alternatieve kunst boven de grachten van Amsterdam? foto dijkstra Directie wil geen 'razzia-achtige praktijken' tegen junks meer De ongeveer dertig personeelsleden van het Amsterdam se Gemeente Vervoerbedrijf (GVB) die maandag in een wilde actie junks uit de hoofdstedelijke metrostations verdreven, kunnen bij herhaling op disciplinaire maatre gelen rekenen. Dat heeft de GVB-directie de groep te ver staan gegeven. AMSTERDAM GPD-ANP den getolereerd", aldus een GVB-woordvoerder. Volgens Hoewel de directie begrip heeft hem is het personeel bevoegd voor de ergernis onder het per- mensen die overlast veroorza- soneel, „zullen aan razzia's ken weg te sturen, „maar het is grenzende praktijken niet wor- geen beleid om dat met z'n der tigen te doen". Als de contro leurs de problemen niet aan kunnen, moeten ze de groep Ondersteunende Taken inscha kelen. Die heeft veel verder gaande bevoegdheden dan de gewone controleurs. De GVB'ers verjoegen maan dagavond in een 'spontane' ac tie iedereen uit de ondergrond se stations die er volgens hen niet thuis hoorde. Daarbij werd geen geweld gebruikt, zoals door de mariniers die vorige week in Rotterdam Perron Nul schoon wilden vegen. De actie was echter wel geïnspireerd door de actie in Rotterdam, al dus de GVB'ers. Bovendien vin den ze dat de directie te traag reageert op een rapport over de overlast van verslaafden. Een GVB-woordvoerder wijst die beschuldiging van de hand. Drie jaar geleden hield het GVB al eens de actie 'Paashaas'. Toen werd er extra gecontro leerd bij de toegangen van de stations, werden bloembakken geplaatst en werden delen van achterban. Hij noemde NU'91 met name. „Inmiddels is mij duidelijk geworden dat door de ze woordkeuze bij NU'91 aan gesloten leden zich gekwestst en beledigd voelen", zei de CNV-voorzitter gisteren. „Dat is niet mijn bedoeling geweest." Aan de verklaring van Wester laken is de nodige juridische touwtrekkerij vooraf gegaan. NU'91 had al een kort geding aangespannen, dat gisteren ge diend zou hebben. Afgelopen vrijdag ging de bond evenwel al akkoord met de inhoud van Westerlakens verklaring van gis teren. Aan een kort geding had NU'91 geen behoefte meer. De demonstrerende boeren en hun trekkers zorgden voor een complete chaos rond het provinciehuis. foto nieuw anefo rob bogaertz Meer dan 2.000 Brabantse boeren hebben gisteren met hun trekkers in Den Bosch luidruchtig geprotesteerd tegen het ont- werp-streekplan van de provincie. De ma nifestatie voor het Provinciehuis leidde tot fikse verkeersopstoppingen in de stad en op de snelweg Utrecht-Den Bosch. In het streekplan is onder meer vastge legd welke gebieden zijn bedoeld voor agra risch gebruik. De boeren vinden dat in het plan de nadruk te veel ligt op het milieu en de natuur. Ze zijn bang dat daardoor hun bedrijfsvoering in gevaar komt. Daarnaast menen ze dat het plan voorbij gaat aan de milieumaatregelen die de boeren al hebben getroffen. De boosheid van de boeren is vooral ge richt op de CDA-gedeputeerde Jacobs. Zij is verantwoordelijk voor het plan. In het verle den trad het CDA steeds op belangenbehar tiger van de Brabantse boeren, zo stellen ze. Nu is duidelijk dat de CDA-fractie instemt met het ontwerp-streekplan. Tijdens de manifestatie werd Jacobs be- De voormalige Sovjet-president Gorbatsjov is -onder Nederlan ders de meest populaire politi cus. Op de tweede plaats komt premier Lubbers en op de derde ANC-leider Mandela. Dit blijkt uit een enquête die het bureau lagendijk gisteren heeft gepu bliceerd. De enquête werd in juni ge houden onder ruim 1.000 Ne derlanders van achttien jaar en ouder. Gorbatsjov scoorde in 1990 ook het hoogst. Toenter tijd kwam de Amerikaanse pre sident Bush op de tweede plaats. Die is inmiddels van die plaats verdrongen door Lubbers en gezakt naar vier. Daarmee geniet hij nog altijd het vertrou wen van tweederde van de Ne derlandse bevolking. Van de leiders van drie grote Westeuropese landen scoort de Britse premier Major het hoogst (61 procent oordeeh gunstig). Daarna komen de Duitse bondskanselier Kohl (56 pro cent) en de Franse president Mitterrand (52 procent). De Poolse president Walesa is op de vijfde plaats geëindigd, op de voet gevolgd door de Tsjechoslowaakse president Ha- vel. De Russische president Jelt- sin heeft minder aanhang in Nederland: 47 procent oordeelt gunstig over hem. De Zuidafri- kaanse president De Klerk doet het beter bij de Nederlanders: 54 procent is enthousiast over hem. ar veel verslaafden zaten met hekken afgesloten. Burgemeester Van Thijn ziet geen aanleiding zich met de kwestie te bemoeien, omdat het „een intem probleem van het GVB" zou betreffen. „Er is geen sprake van geweld geweest. Er is bovendien niets gebeurd wat niet dagelijks op de metroper rons gebeurt, zij het dan op kleinere schaal aldus Van Thijns woordvoerster. kogeld met eieren en tomaten. Ze brak haar toespraak tot de boze agrariërs daarop af en vluchtte het Provinciehuis in. Eén van de boerenleiders haastte zich te stellen dat het nooit de bedoeling was geweest om de ma nifestatie zo te beëindigen. Later zegde Jacobs toe opnieuw overleg te zullen voeren met de boeren. Die hebben de provincie tot 14 juli de tijd gegeven con cessies te doen. Komen die er niet, dan staan hardere acties op het programma. Het ontwerp-streekplan wordü op 17 juli door Provinciale Staten besproken. 'Consument profiteert niet van lage BTW' DEN HAAG ANP De verlaging van het hoge BTW-tarief van 18,5 tot 17,5 procent per 1 oktober, zal niet in alle bedrijfstakken worden doorberekend aan de consu ment in de vorm van lagere prijzen. Dat vreest Konsumen- tenKontakt (KK). Een woordvoerder verwijst desgevraagd naar „bittere erva ringen" eind 1988 toen het hoge tarief van 20 naar 18,5 procent werd verlaagd. Begin 1989 re gende het volgens hem telefo nische klachten bij KK van con sumenten die geen enkel voor deel boekten van de verlaging. De nood bleek zelfs zo hoog dat besloten werd tot het ope nen van een speciale klachten lijn. Het klachtendossier werd vervolgens bij de fracties in de Tweede Kamer gedeponeerd. „Het effect daarvan was mi niem", aldus de woordvoerder. Volgens Economische Zaken kan de overheid ook niet ingrij pen als een winkelier of fabri kant op eigen houtje besluit de consument niet te laten delen in de BTW-verlaging. Pas als een hele bedrijfstak besluit de verlaging niet of nauwelijks in de prijzen te vertalen, kan het ministerie aan de bel trekken. Vanaf 1 januari volgend jaar zijn dergelijke 'horizontale' afspra ken namelijk verboden. De detailhandelsorganisatie KNOV wijst er op dat in sommi ge branches een btw-verlaging wel direct wordt doorberekend. De rekening van de garagehou der bijvoorbeeld bevat al een aparte specificatie van de btw, omdat zakelijke rijders die weer met de fiscus kunnen verreke- Ronnie Tober krijgt zes weken voorwaardelijk ZUTPHEN GPD-ANP Zanger Ronnie Tober heeft van de Zutphense politierechter een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken met een proeftijd van twee jaar gekregen, omdat hij begin dit jaar agenten met AIDS heeft bedreigd. Tober en zijn partner, tevens manager, kwamen terug van een optreden toen agenten ze bij Twello wilden aanhouden voor een blaastest. Dat lukte niet. Pas een eind verder hield Tobers vriend stil. Hij weigerde een blaasproef en verzette zich hevig toen hij mee moest naar het bureau. Op het hulpgeroep van zijn partner stapte Tober uit, waar na hij volgens de agenten zeer agressief werd. Hij deelde een klap uit, wilde nogmaals slaan, maar miste en raakt een muur. Met zijn bloedende vuist zwaai de hij naar de agenten en schreeuwde: „Ik heb AIDS en nu krijgen jullie het ook." De dienders kregen bloedspetters in het gezicht. Tober zei tijdens de zitting dat hij zich niet kon voorstellen dat hij dat had gedaan, mede omdat hij veel vrienden aan de ziekte heeft verloren en AIDS- patiënten helpt. De volgende dag meldde de artiest zich bij de politie en liet zich op AJDS testen. Hij bleek niet besmet Nederland gokt massaal op sportuitslagen LEIDEN LOMAN LEEFMANS Nederland is een nieuw, suc cesvol gokspel rijker. Na lot to, toto en de staatsloterij blijkt ook 'winners-tip' een schot in de roos. Binnen een maand na de introductie van het spel door de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) bedraagt de weekom- zet meer dan 160.000 gulden. Wie winners-tip speelt, gokt op uitslagen van sport evenementen. Niet alleen op voetbaluitslagen, zoals in de toto, maar ook op wie Wim bledon of de Tour de France wint. Voor de verwerking van de wedbriefjes, zijn bij onge veer 2.000 sigarenzaken computers geïnstalleerd. Deze week introduceert de SNS nog een nieuw spel, 'lot to 4/5'. Het is een vereen voudiging van het bestaande lottospel met lagere prijzen maar hogere winstkansen. mannelijke vluchtelingen die tijdens verhoren in het land van herkomst werden geconfron teerd met seksueel geweld. De arts vindt dat een hoog aantal. Van Tienhoven onderscheidt lichamelijk seksueel geweld zoals anale verkrachtingen, fy siek seksueel geweld, zoals het toedienen van elektrische stroom op de geslachtsdelen en psychologisch seksueel geweld, waarbij vluchtelingen bij voor beeld moeten toezien hoe hun vrouw wordt verkracht. Niet alleen vrouwelijke maar ook mannelijke asielzoekers hebben tijdens martelingen in het land van herkomst „vrij vaak" te maken gehad met seksueel geweld. Dat schrijft A. van Tienhoven van de Dim tie Gezondheidszorg Vluchtelingen van het ministerie van WVC de ze week in Medisch Contact. Uit zijn onderzoek blijkt dat in anderhalf jaar tijd (van janu ari 1990 tot juli 1991) zo n 130 meldingen binnen kwamen van

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3