'Minister bevordert beunhazerij' Kozyrevs waarschuwing voor staatsgreep te laat Stug doorvechten, dat is het allerbeste Feiten &Meningen Grotere zeggenschap voor de Krim WOENSDAG 1 JUL11992 2 Leden van het ultra-rechtse, van antisemitisme doortrokken Nationaal Patriottisch Front Pamjat demonstreer den deze week in Moskou. De vrouw heeft een foto van de laatste tsaar op schoot. foto reuter peter andrews MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Andrej Kozyrev, de Russische minister van buitenlandse za ken, is een beminnelijk mens. Altijd een vriendelijke lach op het jongensachtige gezicht. Maar nu wordt het zelfs deze 40-jarige intellectueel te gortig. „Er dreigt een anti-democrati sche staatsgreep", zei hij giste ren tegen het dagblad Izvestia. Kozyrev noemt geen namen. Maar zijn ongezouten uitspra ken in Izvestia spreken voor zich. Onder het mom van het bieden van bescherming aan de 25 miljoen Russen die in de voormalige Sovjet-republieken wonen, proberen 'patriotten' en 'bolsjewieken' de macht te grij pen. Dit sabelgekle'tter zal er al leen maar toe leiden dat anti- Russische gevoelens in de nieu we onafhankelijke republieken worden versterkt, waarschuwt hij. Vice-president Roetskoi en de fensieminister Gratsjev hebben zich opgeworpen als pleitbezor gers voor de 'buitenlandse' Rus sen. Hun credo is dat Rusland militair ingrijpen niet zal schu wen als de rechten van Russen worden geschonden, hun le vens in gevaar zijn, of dat nu in de Baltische republieken, Mold ova of Georgië gebeurt. „De partij van neo-bolsjewie- ken, van oorlogszuchtigen, steekt de kop op", aldus Ko zyrev. Hij wil diplomatieke op lossingen voor de etnische con flicten waarbij Russische min derheden in het geding zijn. Ge weld produceert slechts tegen geweld, is zijn redenering. En voor wie nog niet begrepen mocht hebben wie hij met zijn waarschuwing op het oog heeft, voegt Kozyrev eraan toe, dat de oorlog in Afghanistan het faillis sement van de geweldspolitiek heeft aangetoond. „We schoten tien keer terug als er een kogel op ons werd afgevuurd. En wat heeft dit machtsvertoon ons op geleverd?" Die herinnering aan de pijnlijke nederlaag in Afghanistan wordt Kozyrev niet in dank afgeno men. Roetskoi is een Afghanis- tan-veteraan. Net als Gratsjev. Net als vier van de zes ondermi nisters van defensie die door president Jeltsin op voordracht van diezelfde Gratsjev recente lijk zijn benoemd. Al deze heren stonden in augustus op de bar ricades bij het Witte Huis om Russisch president Jeltsin en de democratie te verdedigen tegen een 'communistische machts overname'. Echt moeite kostte dat niet, want het was een ope rette-staatsgreep, slecht voorbe reid en slecht uitgevoerd. Maar die operette was wel vol doende om de door veel Afgha- nistan-veteranen gehate Sovjet leider Gorbatsjov van het poli tieke toneel te vegen. Gor batsjov was immers de man die het Sovjet-rijk uiteen liet vallen, de man ook die het militaire avontuur in Afghanistan beëin digde. Eind 1990 waarschuwde ook een minister van buitenlandse zaken voor een staatsgreep. Dat was Eduard Sjevardnadze. Hij luidde de noodklok acht maan den te vroeg. Kozyrev doet het waarschijnlijk te laat. Een staatsgreep is niet echt meer nodig. De afgelopen weken heeft Jeltsin de regering-Gaidar uitgebreid met vice-premiers die nauwe banden hebben met het militair-industriële com plex. Datzelfde geldt voor vice- president Roetskoi, die dè scha kel is naar de Afghanistan-vete- ranen in de defensietop. De cirkel is rond nu Gratsjev zijn club onderministers heeft uitgebreid met Boris Gromov. Deze houwdegen was de rech terhand van Sovjet-minister van buitenlandse zaken Pugo, de sa menzweerder die na het mis lukken van de staatsgreep vorig jaar zelfmoord pleegde. Wat al deze figuren gemeen hebben, is een zeer uitgespro ken voorkeur voor de harde hand. Zij staan er zich op voor het klappen van de zweep (een geliefkoosde uitdrukking trou wens van Roetskoi) te hebben geleerd in de harde praktijk van fabriek of kazerne. Voor intellectuelen als Kozyrev en de op een zijspoor geran geerde Jeltsin-adviseur Sjachrai zijn deze mensen het ergste kwaad. Niet de communisten, die hun verloren gegane rijk trachten te herwinnen met drei gementen van ondergronds ver zet of woeste demonstraties bij de nationale tv-zender. Kozyrev en Sjachrai hebben de huidige situatie in Rusland ver geleken met die in de Weimar- republiek. In 1935 kon Hitier aan de macht komen dankzij 'democraten' die het nationaal- socialisme omarmden als red middel tegen anarchie en eco nomische rampspoed. Jeltsin, de populist, zwijgt voor alsnog. Hij laat Gaidar, voor het Westen de garantie van markthervormingen, aanmod deren met een nieuw econo misch programma, dat zeer waarschijnlijk niet door het par lement komt. Net als Gor batsjov probeert hij de machts strijd in het Kremlin onder con trole te houden met nu eens een concessie naar de ene en dan naar de andere partij. Kozyrevs vertwijfelde oproep tot steun aan Jeltsin, „het enige bolwerk tegen de rood-bruine stroom", is als de voortekenen niet bedriegen, aan dovemans oren gericht. Jeltsin heeft Roet skoi c.s. een vinger gegeven en ze hebben de hele arm geno men. Kiev apgisteren dat de Krim niet zonder toestemming van Oekraïne en de Krim zelfbij een ander land kan worden gevoegd. Dat geldt als een waarschu wing aan het adres van Rusland. Rusland betwijfelt namelijk of Chroesjtsjov wel rechtmatig handelde, terwijl de Russen op de Krim zeggen dat ze worden gediscrimineerd door de Oekraïense regering. De Krim is de thuishaven van de Zwarte-Zeevloot, die Rusland en Oekraïne van de Sovjetunie erfden, maar waarvan de ver deling tot grote spanningen heeft geleid. De Krim krijgt meer autonomie van het Oekraïen se parlement. Oekraïne komt daarmee voor een deel tegemoet aan de Russische meerderhei/d op de Krim, die naar zelfstandigheid van het schier eiland streeft. De Krim was tot 1954 Russisch. Toen gaf Sovjet leider Chroesjtsjov het gebied echter aan Oekraï ne gaf om 300 jaar Oekraïens-Russische vriend schap te vieren. Het parlement in Kiev bepaalde Voorstel schrapt tal van eisen voor beginnende ondernemers De ondernemers staan op hun achterste benen. Als mi nister Andriessen (economische zaken) zijn zin krijgt, kan iedere Nederlander zich straks uitgeven voor behan ger of stoffeerder. Zonder diploma. Andriessen lanceerde gisteren een wetsvoorstel om de vestigingseisen voor aanstaande ondernemers sterk te versoepelen. In 80 van de 127 onderzochte branches zijn voortaan geen diplo ma's of andere papieren meer nodig. De diverse bran ches verzuchten dat dat beunhazerij alleen maar in de hand werkt. den haag saskia van westrheenen Het is dan ook op uitdrukkelijk verzoek van deze economische branches dat bepaalde vesti gingseisen nog wèl blijven be staan. Dat geldt vooral voor on dernemingen waar specifieke vakbekwaamheid een rol speelt, zoals bij slagers en opticiens. Politici en ondernemers hebben jarenlang gevochten, voordal vorig jaar een compromis werd bereikt waarvan gisteren de uit werking verscheen. Politici wil den fors kappen in het woud van regelingen, de ondernemers vrezen concurrentie van aller hande beunhazen. En hoewel de Algemene Neder landse Kappers Organisatie (ANKO) zich ér altijd fel tegen heeft verzet, stelt Andriessen toch voor de vestigingseisen voor kappers van tafel te vegen. De ANKO vindt dat vakbe kwaamheid een wettelijke eis moet blijven voor vestiging. De ze organisatie is bang voor „een onbeheerste toeloop" van men sen die straks hun geluk gaan beproeven in de kappersbran che. „Nu al gaan er vele ar beidsplaatsen verloren door het grijze circuit," aldus de ANKO. Een ander beroep dat iedereen straks, als de Tweede Kamer met de plannen instemt, zonder diploma kan uitoefenen, is dat van begrafenisondernemer. „Een erg onverstandig voor stel", drukt secretaris R. van Aalderen van de overkoepelen de organisatie zich voorzichtig uit. „Juist in deze branche kun je heel veel schade aanrichten door als een olifant door de por seleinkast te denderen. Het is van het grootste belang beunhazerij te voorkomen. En om personeel zitten we niet ver legen, dus daar hoeft de minis ter het ook niet voor te doen." De ondernemersorganisaties KNOV, NCOV, NCW en VNO wilden gisteren nog niet reage ren op de voorstellen van mi nister Andriessen. Vorig jaar hebben ze hun handtekening al gezet onder het ontwerp-voor- stel. Alle organisaties, ook de vertegenwoordigers van de branches, hebben tot 1 oktober de tijd om te reageren op de uit eindelijke plannen. Volgens een woordvoerder van het ministe rie zal het wetsontwerp begin volgend jaar in de Tweede Ka mer worden behandeld. Erg'geschrokken van de tegen stand van de ondernemers zal Andriessen niet zijn, denkt de woordvoerder. „Het was te ver wachten. Iedereen is voor een soepeler wetgeving, zolang het zijn eigen branche maar niet aantast. De minister gelooft hei lig in een stukje marktwerking. Als een kapper twee keer fout knipt komt de klant niet meer terug. Dat is het principe waar om het draait." Het ministerie van economi sche zaken heeft de afgelopen jaren alle 107 branches doorge licht waarvoor een diploma of ander vestigingsbesluit nodig is. Bij tachtig van die branches wil Andriessen de eisen schrappen. Het gaat dan bijvoorbeeld om begrafenisondernemers, riet dekkers, behangers, dameskap pers, hoveniers, meubelstoffeer ders, hondentoiletteerders en eigenaars van een sauna. Voor een tweede groep bran ches worden maar heel minie me vestigingseisen gesteld: 'al gemene ondernemersvaardig heden'. Te denken valt aan het opzetten en bijhouden van een boekhouding, en de manier waarop een ondernemer met zijn personeel moet omgaan. In het voorstel worden op dit punt vijftien branches genoemd waaronder bakkers, slagers, kas teleins en zilversmeden. Voor een derde groep worden niet alleen eisen gesteld aan al gemene ondernemerskennis, maar ook specifiekere kennis als calculatie, planning en wet telijke regelingen. Onder deze laatste groep vallen twaalf bran ches, zoals auto-, loodgieters-, of slopersbedrijven. De reden voor de 'modernise ring' van de Vestigingswet is volgens Andriessen de hoge drempel die de wet nu nog op werpt voor een beginnend on dernemer. Bovendien wil An driessen dat ondernemers voortaan zonder al te veel pro blemen kunnen overstappen naar een andere branche. Ten slotte moet Nederland door de wetsaanpassing beter in de pas gaan lopen met de rest van de Europese Gemeenschap. Bijkomend voordeel van de nieuwe wet is een forse werk- vermindering voor de Economi sche Controle Dienst. De dienst liet onlangs al weten dat zij als gevolg van bezuinigingen (198 in plaats van 220 personeelsle den) andere prioriteiten moet gaan stellen. De dienst wil in de toekomst de nadruk leggen op de bestrijding van ernstige eco nomische criminaliteit, zoals beleggings- en faillissements fraude. Reportages over desillusie en zinloos geweld gebundeld Bij gebrek aan een mooie toe komst kijken de inwoners van de voormalige socialistische (Oostblok-)staten liefst terug op een roemrijk nationaal verle den. Een verleden dat tot nu toe soms alleen een mythisch be staan in verstofte hersens heeft geleid. Een verleden, dat nu als nog bevochten moet worden. Als verslaggever van NRC-Han- delsblad reist Raymond van den Boogaard van de ene brand haard naar de andere in Mid den- en Oost-Europa. Hij houdt zich, sinds zijn vertrek als cor respondent te Moskou, bezig met het beschrijven van 'De kwade kansen na de val van het wereldsocialisme'. Dat is dan ook de ondertitel van zijn boek 'Gewijde grond', waarin een deel van zijn reportages uit het voormalige Oost-Duitsland (een jaar na de omwenteling) en vooral zijn oorlogsreportages uit Joegoslavië zijn gebundeld. Temidden van bombardemen ten, beschietingen en aanvallen werd afgelopen najaar in het hotel van de Europese waarne mers in Zagreb bijna dagelijks onderhandeld over nieuwe be standen tussen Serviërs, het Joegoslavische leger en Kroaten. Bij de landerig in de hal afwach tende pers leefde doorgaans het idep, dat de gesprekken zich al leen nog voortsleepten omdat men in elk geval iets als resul taat te melden wilde hebben. Met lege handen vertrekken zou betekenen, dat nieuwe ge spreksronden volkomen zinloos zouden zijn. Dus kwam laat op de avond maar weer een vol gend bestand; een overbodig, door velen ondertekend papier, met enkele voor alle partijen onmogelijke voorwaarden. Het acntste of dertiende nutte loze bestand in Zagreb ondokte .Van den Boogaard in oktober een niet in het boek vermel de verzuchting die de waan zin perfect schetst van dat al maar dezelfde handtekeningen Inwoners van het industriestadje Karlovac in Kroatië leefden in oktober vorig jaar, tijdens een langdurige mortier- en raketbeschieting op hun hui zen, dagen achtereen in de vochtige kelders. Hun enige contact met de buitenwereld was een krakerige transistorradio. foto pietarp verzamelen: „Wat? Alweer een bestand? Laat ze toch doorvech ten, dit gedoe houdt alleen maar op". Niemand kon hem ongelijk geven. Het conflict tus sen de bikkelharde nationalis ten viel op dat moment simpel weg niet met mooie woorden uit te praten. De wil ontbrak to taal, bij alle gewapende deelne mers aan het conflict. Er zou stug worden doorgeknokt tot of de Serviërs of de Kroaten alle wapens uit handen zouden zijn geslagen. Dat vechten duurt nog altijd voort, maar nu vooral in Bosnië, waar ook de moslim-bevol kingsgroep in de strijd is ge sleurd. Waarmee de islamieten het zoveelste slachtoffer werden van het zwaar overtrokken na tionalisme bij de politici en mi litante groeperingen. Uit zijn dagelijkse berichtgeving over de oorlog in Kroatië koos Van den Boogaard voor de bun del vooral de artikelen die gaan over gewone mensen. Degenen die vermalen dreigen te worden De schuilkelder voor Journalisten in hun Zagrebse hotel was heel comfortabel. Het werk kon tijdens dreigen de luchtaanvallen gewoon doorgaan aan de ontruimde roulettetafel. foto piet arp in het nationalistische geweld. Zijn verhalen gaan over gewone soldaten, geïnterviewd vlak voordat ze werden gedood. Over vluchtelingen met nare verhalen zoals we ze in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer hebben gehoord. Maandenlang reisde en reist Van den Boogaard langs alle kanten van het versnipperde front. 'Gewijde grond' geeft daar een al even versnipperd en bij elkaar geharkt beeld van. Aanvankelijk nog wat lacherig en meewarig beschrijft hij de al bijna vergeten en schijnbaar onbetekenende schermutselin gen in Slovenië. Dat land maak te zich een jaar geleden los van Joegoslavië. Tegelijkertijd echter laaide een veel grimmiger en bloediger gevecht op in Kroatië, waar de grote Servische bevol kingsgroep zich bedreigd voelde door ae onafhankelijkheids- drang van die inmiddels zelf standige republiek. Van het Hemingway-gevoel bij het verslaan van deze oorlog bleef al snel weinig meer over, schrijft Van den Boogaard. Het was onmogelijk om veel sympa thie voor een van de strijdende partijen te voelen. De sympa thie bleef gereserveerd voor de gewone Serviërs en Kroaten, die met dat hele gedoe het vech ten om het vechten liefst niets te maken wilden hebben. Mensen die.desondanks in de strijd werden meegesleurd om dat ze, op de akkers die ze aan het bewerken waren, zomaar krijgsgevangen werden ge maakt. Of omdat ze uit hun huis, hun dorp en hun landstreek werden verdreven, of omdat ze juist besloten niet zonder slag of stoot huis en haard te verlaten. De talloze papieren bestanden maakten.van de grootste opti mist de meest-zwartgallige cy nicus. De oorlog was eenvoudig uitzichtloos, want er vielen aan beide kanten bloed-en-bodem- waarden van steeds hoger na tionalistisch gehalte te verdedi gen. Wraak en weerwraak volg den elkaar voortdurend op. Joe- goslaven ontpopten zich eerst tot enthousiast Kroaat of Ser viër, die hun pas-gesneuvelde wapenbroeders moesten wre ken. Uiteindelijk voerden zij als rechtvaardiging voor hun houwdegenmentaliteitzelfs aan, dat ook hun in de Tweede Wereldoorlog gedode grootou ders dringend gewroken moes ten worden. Die waren elkaar destijds in de haren gevlogen om nog weer oudere nationalis tische sentimenten. Een groot deel van 'Gewijde grond' bestaat uit artikelen die Van den Boogaard een jaar na de val van de Muur in het oos telijke deel van Duitsland schreef. Deze serie uit 1990 vaak verkeerd gedateerd, waar door Van den Boogaard in 1991 nogal eens op twee plaatsen te gelijk lijkt te zijn contrasteert sterk met zijn reportages over de Joegoslavische burgeroorlog. Wat wèl in beide delen overeen stemt is de grote desillusie, die vólgt na het wakker worden uit al te mooie dromen. Raymond van den Boogaard: Gewijde grond, Uitg. Meulen- hoff, 1992. ISBN 90 290 3513 7. Prijs f29,50.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2