Leidsch Dagblad Franse autoroute lijdensweg Uw meubeltoer begint bij Baalbergen Kwallenplaag in Katwijk en Noordwijk Brand verwoest dorpshuis Milieugroepen eisen verbod landbouwgif Tour-koorts Anorexiapatiëntje mag niet doodhongeren WOENSDAG 1 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39891 LOSSE NUMMERS 1,50 Oorlog moet doorgaan Ronnie Tober 3 Ronnie Tiber krijgt zes weken voorwaardelijk omdat hij tegin dit jaar het beste. Dan is het des te agenten bedreigde met de sneller voorbij. ziekte AIDS. 2 Het Joegoslavische bloedbad is gruwelijk, maar toch is doorvechten abbenes. Dorpshuis 't Praatpunt in Abbenes is gistermiddag door brand verwoest. Vermoedelijk is het vuur veroorzaakt door kortslui ting. Een buurvrouw aan de Hoofdweg Oostzijde zag rond half drie rook en vlammen uit het dak komen en waarschuwde de beheerder die op dat moment nog in het pand aan het werk was. Toen de brandweer ter plaatse was, stond het gebouw al in lichtelaaie. Het korps van Nieuw-Vennep, dat bijstand kreeg van korpsen uit Lis- serbroek en Lisse, kon niet voorkomen dat het gebouw nagenoeg afbrandde. Door de brand zijn vele verenigingen die gebruik maken van het gebouw dakloos geworden. Eigenaar van het pand is de Stichting Culturele Accommodaties Haarlemmermeer. De woord voerder van die stichting, H. Stiva, schat de schade op ongeveer een half miljoen gulden. foto hielco kuipers Rijnland dreigt provincie met bon voor impregneren palen Als de provincie niet snel de ge ïmpregneerde palen verwijdert die zij bij de reconstructie van de Aardamseweg in Ter Aar ge bruikt, maakt het Hoogheem raadschap van Rijnland een proces-verbaal op van de ge constateerde verontreiniging. Nu al zou het water zijn ver kleurd, hetgeen volgens het Hoogheemraadschap wijst op In Leidse woningen Blikseminslag verwoest apparatuur leiden wim koevoet Bewoners van ten minste vijf tien huizen aan de Hoge Rijn dijk in Leiden moeten het de komende tijd zonder video, tv, computer en audio-apparatuur stellen. Door een blikseminslag in een schoorsteen van een van de huizen, gisteravond om acht uur, is al deze apparatuur ver nield. De politie houdt er reke ning mee dat in de loop van de dag nog meer bewoners schade aanmelden. Vanmorgen waren alleen nog maar de meldingen binnen van njensen die gister avond thuis waren. De bliksem is volgens de poli tie via de schoorsteen doorge slagen naar een kabelkast en had daarna vrij spel in huizen in de omgeving. De brandweer had na de blikseminslag de handen vol aan het verwijderen van de schoorsteen en losse dakpannen. de aanwezigheid van giftige PAKS (poly-cyclische koolwater stoffen). Twee jaar geleden be sloot Rijnland om vanaf 1993 geen gëimpregneerd hout te ge bruiken en er tot die tijd voor zichtig mee te zijn. Volgens de organisatie geven alle gemeen ten hieraan gehoor. Ter Aar trok ook direct aan de bel toen vanuit het gemeentehuis was te zien dat de provincie milieu-on vriendelijke palen in een leegge zogen slootje sloeg. (advertentie; MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk. een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790,- voor 895,-. Praktische eiken t v /stereokasten van 398,- voor 199,-. Originele eiken toog- kasten van 2390- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken, Chesterfield model, van 1195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen, 3+2- zits van 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen. 3+2-zitsbank kompleet van 4199 - voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Rel jer, Kievitsweg 124, Ridderkerk (Bolnes)- Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur Vrijdags koop avond Ruime parkeergelegen heid. Toch op walvisjacht Tennissen 5 Japanners lusten geen walsvisvlees, maar dat is geen reden voor Japan om met de jacht op dit be schermde dier te stoppen. A C Smog over Neder- I J land, maartennis sen tot je erbij neervalt en adviezen om rustig aan te doen in de wind slaan 'Kolfclub' /I Q In Engeland wordt I -/ een schilderij ge veild waarop vermoedelijk een Leidse 'kolfclub' is af gebeeld. Last van heimwee Zwemster Linda Z I Moes mijdt de Olympische Spelen in Bar celona. De reden: ze is bang voor heimwee. Blokkades door beroepschauffeurs en boeren duren zeker tot maandag De rit naar de vakantiebestemming is voor toeristen op de Franse autowegen veran derd in een bloedhete lijdensweg. Vanmorgen waren de grote doorgaande wegen op zeker honderd plaatsen geblokkeerd door boze vrachtwagenchauffeurs, die daarmee in elk geval nog tot maandag willen doorgaan. Daar komen de blokkades van ontstemde Franse boeren nog bovenop. Vele duizenden Nederlandse toeristen en vrachtwagen chauffeurs zijn de afgelopen dagen in de hitte gestrand op de Franse wegen. parijs-luxemburg gpd-a De belangrijkste Franse auto wegen, de Al (Lille-Parijs) en de Autoroute du Soleil (A6 en A7) zijn vrijwel volledig onberijd baar. Ook veel alternatieve rou tes naar het zuiden, zoals de N20, zijn op een aantal plaatsen geblokkeerd. De ANWB advi seert Nederlanders die naar Zuid-Europa willen Om Frank rijk zoveel mogelijk te mijden. De meeste blokkades zijn op geworpen door Franse beroeps chauffeurs die protesteren te gen de invoering van het "pun- tenrijbewijs'. Dat moet de vei ligheid op de weg vergroten. Ie dere Franse automobilist heeft vanaf vandaag een 'tegoed' van zes punten. Wie een ernstige verkeersovertreding maakt, raakt een, twee of drie punten kwijt. Wie binnen drie jaar alle zes punten verspeelt, moet het rijbewijs inleveren. Veel beroepschauffeurs voe len zich daardoor bedreigd. Be roepschauffeurs maken immers veel meer kilometers dan parti culieren en lopen dus ook veel meer risico's. Een-chauffeur die zijn rijbewijs kwijt raakt, zit au tomatisch zonder werk. De re gering wil echter niet toegeven, jaarlijks vallen bijna 10.000 do den en 200.000 gewonden op de Franse wegen. Behalve de beroepschauffeurs zijn ook de Franse boeren woe dend. Zij blokkeren al enige tijd wegen als protest tegen de voorgenomen verlaging van subsidies. Die maatregel hangt samen met het Europese land bouwbeleid. Daarover bereikten de EG-ministers vannacht defi nitief overeenstemming. Het akkoord draait vooral om een lagere graanprijs, braaklegging van stukken grond en een ande- boen Op het strand van Katwijk en Noordwijk zijn de afgelopen da gen veel badgasten het slachtof fer geworden van kwallen. Door de onderstroom bij oostenwind zijn grote scholen van de blauwkwal en de bruingele kwal strandwaarts gedreven. Bij de Katwijkse EHBO-post meldden zich afgelopen maandag 56 mensen met kwallebeten. Giste ren werden ruim 30 gevallen ge registreerd. Bij de post van de Noordwijkse Reddingsbrigade was hel exacte aantal niet be kend, maar ook daar was een duidelijke piek te constateren. W. Star, voorzitter van de NRB: ,,De mensen komen soms met tweeën tegelijk binnen. Er staat nu al een paar dagen landwind en dan is het prijs." Vooral de blauwkwal is vol gens de Katwijkse EHBO-ster A. Koekebakker een gemenerik. Maar ook de bruingele kwal met lange slierten kan flink veel on gemak veroorzaken. Koekebak ker: „We kregen gisteren een klein jongetje binnen dat een grote bruingele kwal vol op zijn borst had gekregen. Gelukkig zijn de meeste gevallen te ver helpen met azijnzuur of Prik- weg, een soort zalf. Maar men sen met een allergie voor kwal len moeten wel hun huisarts raadplegen." De Leiderdorpse huisarts R. van Velzen ken schetst de kwallenplaag als een „zomers ongerief'. „De kwallen veroorzaken kwaddels, kleine puistjes die heftig jeuken. Ook zie je wel rode striemen. Met al lergieën ligt het moeilijk: men sen zijn soms allergisch voor bepaalde stoffen, maar dat be tekent niet dat ze dan ook meteen allergisch zijn voor kwallebeten. Dat moet je bekij ken. Ik denk dat het allemaal nogal meevalt. Mijn advies is: de blik op oneindig en gewoon doorzwemmen." attractie bij: kwal len verzamelen met strandschep- pen. foto dick hocewoninc duin- en bollenstreek Zes milieugroepen eisen on middellijk een algeheel verbod op het gebruik van drie land- bouwbestrijdingsmiddelen. De middelen parathion, dichloor- vos en maneb veroorzaken vol gens de organisaties onaan vaardbaar grote schade aan het grond-, regen- en oppervlakte water. Bovendien zijn milieu vriendelijke alternatieven be schikbaar. De Zuidhollandse Milieufede ratie, de Noordhollandse Milieufederatie, de stichting Natuur en Milieu, Greenpeace Nederland, de Vereniging Milieudefensie en de stichting Reinwater menen dat de drie middelen moeten worden ver boden op grond van de Bestrij dingsmiddelenwet. Ze hebben procedures aangespannen bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven en bij de Raad van State tegen het voornemen van de ministers om de middelen slechts voor sommige toepas singen te verbieden. Het bestrij dingsmiddel maneb wordt op dit moment in de bollenteelt gebruikt om de schimmelziekte vuur te bestrijden. Beide andere stoffen worden in de glastuin bouw gebruikt tegen onder an dere luizen, spint en witte vlie gen. „Deze middelen zijn dermate schadelijk dat ze vijftien jaar ge leden al hadden moeten wor den verboden. Het duurt jaren en jaren voordat stoffen worden verboden en dat zijn we zat. Aanstaande zaterdag is het weer zover. Dan begint het grootste wielerspektakel van de wereld: de Tour de France. Tweeëntwintig ploegen van elk negen renners zullen in het Spaanse San Sebastian aan de start verschijnen. Drie weken later arriveert de karavaan zoals gebruikelijk op de Parijse Champs Elysées. Gisteren be vatte deze krant al een opwar mertje in dé vorm van een ex tra Tour-pagina. Vrijdag ver schijnen nog eens vier pagina's die volledig zijn gewijd aan La Grande Bouclé. In de krant van zaterdag ten slotte staat een overzicht van alle ploegen en deelnemers. londen mary b the independent Een 16-jarig Engels meisje dat lijdt, mag tegen haar wil worden gevoed. Een hof van beroep in Londen heeft dat gis teren bepaald. De uitspraak druist in tegen het recht van 16- en 17-jarigen om medi sche behandeling te weigeren. De recht bank kwam tot dit vonnis nadat haar was verteld dat het meisje, in de rechtszaal slechts aangeduid als 'J', nog maar 35 kilo weegt. Ze is 1.70 meter lang. Volgens de advocaat die optrad voor de plaatselijke autoriteiten die de verantwoor delijkheid dragen voor J, heeft zij sinds de cornflakes van negen dagen geleden niets meer gegeten en leeft zij op twaalf koppen thee per dag. De ouders van J stierven beiden voordat zij 10 jaar was. Zij had weinig geluk met plaatsingen in pleeggezinnen en vier maan den na de dood van haar geliefde grootva der in 1990 werd vastgesteld dat zij aan anorexia lijdt. Allan Levy, de advocaat van het meisje, voerde aan dat zij volgens de wet oud ge noeg om medische behandeling te weige ren en dat zij begrijpt wat de gevolgen zijn van wat zij vraagt. Zelfs dat dit de dood tot gevolg kan hebben. Oorspronkelijk waren de plaatselijke au toriteiten naar de rechter gestapt. Volgens de Britse wet is de gemeente waarin een wees woont verantwoordelijk voor de voog dij. De bestuurders wilden opheldering over hun positie, nadat J met een infuus door de neus moest worden gevoed en haar armen óók in de opruiming Uw bezoek meer dan waard! Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DEL, 071 161353 i financieel Eind mei was er al een princi pe-akkoord, maar er moesten nog puntjes op de i worden ge zet en dat is nu gebeurd. Het belangrijkste probleem is echter naar de toekomst verschoven: het Italiaanse melkquotum. Ro me eiste het recht meer melk te produceren in ruil voor de be- iofte dat boeren die in overtre ding zijn nu eindelijk worden aangepakt. Aan Italië is toege zegd dat er iets zal gebeuren, maar concrete afspraken zijn gisteren nog niet gemaakt. Pagina 5: Toeristen blijven kalm. HET WOORD IS AAN Nederlands spreekwoord Is de eerste juli regenachtig, ge heel de maand juli wordt twijfel achtig. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI TOT morgenavond Nu en dan zon Eerst overwegend bewolkt en kans op wat regen. In de loop van de ochtend vanuit het noorden nu en dan zon en droog. Minimumtem peratuur 14, middagtemperatuur 20 graden. Wind zwak tot matig draaiend naar noord. OPRUIMING kortingen tot 70% OP OP CU 295,- kova) Molsteeg 12. hk Spuistraat. Amsterdam Willem van 11, Gelderland pi 020 - iden C Haarlemmerstr 127509 Vlaerdmgen-C iMg^Oenneweg Calhan|ne). 010 - 4346267 Den Dagverhuur bestelbusjes t*. Vandaar dat we nu bij twee rechters procedures hebben aangespannen. We hopen dat de zaak half augustus kan wor den behandeld", aldus H. Mui lerman van de Zuidhollandse Milieufederatie. Volgens hem is deze kwestie de eerste van een reeks procedures die de milieu organisaties aanspannen tegen de verantwoordelijke ministers van landbouw, milieu, sociale zaken en volksgezondheid. J was eerder in beroep gegaan tegen een uitspraak van een hoger gerechtshof waarin haar overplaatsing werd goedgekeurd van de psychiatrische afdeling van een kinder ziekenhuis naar een centrum voor mensen met eetstoornissen. Het meisje wilde blij ven waar ze was en werd daarbij gesteund door haar raadgever. In afwachting van de uitspraak werd de overplaatsing opge schort. Na een korte schorsing kwamen de rech ters tot het oordeel dat de mening van J" geen 'gewicht in de schaal' legt. Vandaag horen zij medische deskundigen. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? betaal il Per maand (f 27.80) v tische betaling" Per kwartaal (f 80.10) via accept - n envelop, zonder Leidsch Dagblad ier 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1