Minder bezoekers op Holland Festival Gratis Brilledoekje VoorOp Het Strand. Pearle Cultuur&Kunst K&O Noordwijk helpt publiek de winter door Jubilate presteert beneden niveau Theo van Gogh begint met opnamen film 'Vals Licht' Bijna 8.000 bezoekers op Feministische Boekenbeurs Meesterclub uit Leiden? Muziek op zijn mooist door jonge musici Nat maar perfect optreden WOENSDAG 1 JUL11992 19 redactie cees v SASKIASTOEUNGA Promotieconcert UNI katwijk De Christelijke Muziekvereniging UNI geeft donderdag 2 juli een promotieconcert. Dat gebeurt bij goed weer buiten voor het Katwijks Museum om 19.30 uur. Nuclear Assault in Scum katwijk» De in 1984 opgerichte formatie Nuclear Assault doet op zijn Europese tournee Katwijk aan. In Scum treedt het Newyork- se kwartet vrijdag 3 juli op. Van de band verschenen albums als 'Game Over', 'The Plague', 'Survive', een album dat het zo goed deed dat er een kleine toer aan werd vastgeknoopt, waarbij eveneens een bezoek aan Scum werd gebracht. In het voorpro gramma staat de Nederlandse formatie Donor. Aanvang 20.00 Keramiek in Rijnstaete alphen Margo Luken maakt keramiek en Eka Kunst ontwerpt li tho's, zeefdrukken en etsen. Werk van deze twee kunstenaressen is vanaf 3 juli tot en met 21 augustus te zien in gebouw Rijnstae te aan de Prins Bemhardlaan in Alphen aar\den Rijn. Orgelconcert Jaap Zwart lisse In de serie orgelconcerten op het Adema-orgel in de St. Agathakerk, is donderdag 2 juli de beurt aan jaap Zwart. Hij speelt vanaf kwart over acht werken van Andriessen, Saint Saëns, Liszt, Franck en Alain. Fotowerk in 'Blauwe Gang leiden Henny Dullaart fotografeert. Foto's zonder titel, waarin compositie, structuren, contrasten, lijnenspel, diepte en per spectief de elementen zijn. Begin dit jaar had zij haar eerste ex positie bij galerie Fenix in Leiden, tot 18 juli is haar werk in de Blauwe Gang van Holiday Inn te zien. Oude bekenden en een enkel nieuw gezicht: het nieuwe sei zoensprogramma van K&O Noordwijk heeft als motto 'Dicht bij huis de winter door'. Toneel, cabaret, literatuur, klas sieke muziek en amusement, het publiek kan alle kanten op. Nieuwe, maar voor sommi gen al bekende namen als Peter Lusse, bekend van 'Vrienden voor het leven', en 'Basily', een 'jazzy' zigeunerorkest, zullen het komende seizoen het podi um van De Rank betreden. Maar ook veel bekenden als "The Deep River Quartet', caba retgroep Purper met de reprise van '...En dat is negen', Jules Deelder en Drs. P. recensie udy van der spek Concert door het Katwijkse Mannenkoor Jubilate o.l.v. Sander van Marjon met me- Pieter C. van den Bos - declamatie En semble de Résidence en de Noordwijkse balletstudio Gehoord op 30 juni in Cleijn Duin te Katwijk. De naderende vakantie, nóch de tropische warme dag konden een gigantische hoeveelheid mensen weerhouden om giste ren in het broeierige Cleijn Duin te komen genieten van het aloude en vertrouwde Jubilate onder leiding van hun aller San der van Marion. Ook deze keer deed een keur van artiesten mee. Het pro gramma was verdeeld in een populair wereldlijk en een po pulair geestelijk repertoire. Eén ding moet mij zeer van het hart: waarom moet tegenwoordig al les zo vreselijk versterkt wor den? Werkelijk erbarmelijk kwam hierdoor de Intrada over het zwoel gekleurde voetlicht, het orkest klonk schel en blikke rig, met name de klank van de fluit had het zwaar te verduren. Lisette Emminks stem vervorm de onherkenbaar en soms was niet uit te maken waar het ge- De twee vakdagen op woensdag en donderdag werden bezocht door 1800 uitgevers, auteurs, boekhandelaren en literaire agenten it de hele wereld. De drie publieksdagen trokken 6000 belangstel- ndcn. Met name de Indiase schrijfster Rama Jha boekte een goed lenden. Met name ue muwsc aeiuijioici resultaat met de verkoop van de rechten sitie van vrouwen in de Indiase media aan uitgevers Nederland. i haar boek de po- Frankrijk en utrecht cpd Amanda Ooms en Ellik Bargai, hoofdrolspelers in 'Vals Licht' van Theo van Gogh. Theo van Gogh is deze week gestart met de opnamen voor "Vals Licht', een verfilming van Joost Zwagermans gelijknamige roman. Het betreft een 'erotische thriller' over de hopeloze liefde van een student voor een hoertje dat door twee onderwereldfiguren wordt belaagd. In de hoofdrol maakt de 20-jarige Ellik Bargai zijn filmdebuut. Zijn voornaamste tegenspeelster is Amanda Ooms. Deze Zweeds- Nederlandse actrice (Nederlandse vader, Zweedse moeder) is een beroemdheid in Scandinavië en speelde sinds 1984 in een achttal Zweedse, Noorse en Duitse films, waaronder Women On The Roof, een film van Carl-Gustav Nykvist. In Busters Bedroom had Amanda Ooms Donald Sutherland als tegenspeler en onlangs speelde ze, onder regie van Terry Jones, mee in The Young Indy Chronicles, de aan Indiana Jones ontleende Amerikaanse tv-serie. Een belangrijke rol in Vals Licht wordt gespeeld door Thorn Hoff man, die elf jaar geleden debuteerde in Lüger, de geruchtmakende eerste film van Theo van Gogh die nadien jarenlang in woord en geschrift een vete heeft uitgevochten met zijn vroegere vriend. Vals Licht vormt het bewijs van hun klaarblijkelijke verzoening. Intus sen regisseerde Theo van Gogh de films Een Dagje Naar Het Strand, Charly, Terug Naar Oegstgeest en Loos. Tom Jansen, Marijke Veugelers, Cas Enklaar en Dick Boutkan spelen eveneens mee. De film wordt geproduceerd door Matthijs van Heijningen en Guurtje Buddenberg. Op de schrijversavonden ko men Yvonne Kroonenberg en Carolijn Visser een uiteenzet ting over hun werk geven en de Jeugdkomedie Amsterdam komt met een nieuwe musical: 'Bekijk het maar'. Uit Vlaande ren is het met 'De Kikkerkoning' present. Voor klassieke muziek wijkt K &0 opnieuw uit naar hofstede De Cleyburgh, waar de Poolse solisten Anna en Witold Blas- zyck een concert geven, alsme de het Iona Quartet, Henk Vos en Sarah Strumphler en Alwin Bar. Het klassieke programma wordt volgend jaar afgesloten met een avondvullend pro gramma rondom Franz Schu bert in de Grote Kerk. luid vandaan kwam. Om de een of andere reden leed het timbre van de bariton/bas Math Dirks het minst onder dit geweld, de klank bleef warm en constant. Ook het koor was soms wat te schreeuwerig zoals in het Sanc- tus van Gounod. Ik zou zeggen: ophouden of dimmen met die versterking! Na de pauze tapte Jubilate uit een geheel ander vaatje: Van Marion liet zijn koor met be hulp van lichtbeelden ronddar- ren in Disneyland, een heraut (Pieter van den Bos) breidde de songs met sonore stem in kleine verhaaltjes aan elkaar en een balletgroep voerde een verma kelijke dans uit. Hoeveel tijd en energie er ook in deze muzikale collage gestoken is, ik vond de uitvoering toch meer passen bij het plaatselijke kinderkoor. En was er nu sprake van een wer velende show, dan had het toch nog een leuke avond kunnen zijn. Maar het bleef allemaal wat statisch en stijf. Natuurlijk waren er aardige momenten, zoals bij het swin gend gezongen Heigh Ho en het romantische duet van Emmink met haar Prins. Toch vond ik deze avond onder het niveau van wat Jubilate meestal te bie den heeft. Rotterdam Geen droge Kuip gisteravond voor Michael Jack son, maar toch een perfecte sfeer rond zijn eerste supersonische Dangerous Show. Opgewarmd door Criss Cross Rozalla en ruim een uur lang Beatle-klassiekers, waren de 45.000 natgeregende fans a{ helemaal in de juiste stemming toen de King of Pop om tien voor half tien onder de gezwollen bandmuziek van Carl Orff's Carmina Burana het im mense podium betrad. Anders dan bij de toumeestart afgelopen zaterdag in het Mün- chener Olympia-stadion werd het met talloze special effects doorspekte spektakel, niet gehin derd door technische haperingen, het Amerikaanse popfenomeen zelf bleek ook beter bij stem, deels vanwege een soepeler ge bruik van zijn hoofdmicrofoon. Wel moest de voortdurend opti maal benutte dansvloer regelma tig worden drooggepoetst. Inhoudelijk waren er geen ver anderingen meer aangebracht, waardoor zijn jongste album Dangerous ook in Rotterdam mager vertegenwoordigd bleef en het titelnummer, toch de co denaam voor zijn anderhalf jaar durende concertreis, zelfs afwe zig. Daar tegenover staat een rijk aanbod van zijn vorige succesal bums Thriller en Bad. Na afloop kreeg hij een platina-versie van Dangerous uitgereikt voor de verkoop van meer dan 100.000 exemplaren (in werkelijkheid al bijna 200.000 stuks). amsterdam cpd Het Holland Festival heeft dit jaar vijf procent minder bezoe kers getrokken dan tijdens de vorige aflevering. Festival-direc teur Jan van Vlijmen verklaarde dit verschil door de afwezigheid van de Nederlandse Opera en het RAI-concert in het program ma van dit jaar. Volgend jaar zijn deze wel in het programma opgenomen. Van Vlijmen deelde mee nog steeds geen oplossing te zien voor het probleem van de pro grammatische samenwerking met de Nederlandse Opera. De opera bracht de afgelopen we ken buiten het kader van het festival een succesvolle reprise van Mozarts Don Giovanni on der leiding van Harnoncourt, maar Van Vlijmens uitgangs punt is nu eenmaal dat zijn fes tival niet is bedoeld voor herha lingen. De programmatische strijdbijl tussen het Holland Festival en Het Nationale Ballet lijkt inmid dels begraven. Dansprogram- meur Mare Jonkers kondigde „na jarenlang knokken" voor volgend jaar een bijzondere co- produktie aan. In de Stads schouwburg zullen vier jonge in Nederland werkende choreo grafen nieuw werk presenteren, waarbij de artistieke coöordina- tie in handen is van Wayne Eag- ling en Jonkers. Het succesvolle Van Manen- programma van dit jaar (met 91 procent het best bezochte on derdeel van het festival) krijgt een vervolg met een program ma rond de Belgische choreo grafe Anna Teresa de Keersmae- ker. Het festival wil ook daarna voortborduren op de geslaagde formule van een centrale cho reograaf. Een andere opmerke lijke dansbijdrage van 1993 wordt de terugkeer van Koert Stuyf. Stuyf beschikt eindelijk weer over een studio en gaat daar drie solo's voor Ellen Edinof voorbereiden. De terugkeer van John Eliot Gardiner met dit keer Mozarts Figaro is nog steeds onzeker. „Ik heb dit jaar maandenlange onderhandelingen gevoerd over de 'Cosi' omdat ik Gardiner's vraagprijs in vergelijking met internationale normen echt te hoog vond. Het is gelukt daar wat van af te krijgen, maar ik weet niet of dat volgend jaar weer lukt", aldus Van Vlijmen. De Nederlandse Opera brengt in mei 1993 een 'Figaro' onder Harnoncourt, maar de festival directeur vindt een nieuwe uit voering in juni geen bezwaar „Het zal juist interessant zijn de visies van beiden te vergelij ken." Het muziektheaterprogram ma staat al wel vast. 'The Gave' van Steve Reich wordt uitge voerd in de Beurs van Berlage, waar in elk geval de akoestiek en geluidsisolatie worden ver beterd. Voor 'Antigone' van Ton de Leeuw is het zuiveringsge bouw van de gasfabriek uitge zocht. In het theaterprogramma staat regisseur Thomas Langhof van het Deutsches Theater Ber lin centraal, volgens Van Vlij men het belangrijkste Duitse gezelschap van dit moment. Verder komen het Piccolo Teatro uit Milaan en het Natio naal Theater Craiova uit Boeka rest. Van Vlijmen toonde zich op nieuw bezorgd over het drei gende verlies aan banen bij de drie omroeporkesten door een bezuinigingsplan van tien mil joen gulden. Van Vlijmen: „De NOS was bij voorbeeld co-pro- ducent voor Nono's 'Prometeo'. Zonder die financiële inbreng en de beschikbaarheid van het Radio Filharmonisch Orkest was dat project niet mogelijk geweest." Door de hoge programme- ringskosten wordt voor de toe komst overwogen het festival met een week in te krimpen. amsterdam cpd De Internationale Feministische Boekenbeurs in de Beurs van Ber lage in Amsterdam heeft 7800 bezoekers getrokken. „Het streefge tal van 8000 bezoekers is daarmee bijna gehaald en financieel springen we eruit", zo maakte beurswoordvoerster Umtul Kiekens bekend. „De uitgevers waren in het algemeen tevreden over de resulta ten. Het centrale verkooppunt boekhandel Xantippe heeft een enorme omzet gedraaid", aldus Kiekens. Tijdens internationaal overleg is afgesproken dat de volgende beurs in 1996 wordt gehou den in de Braziliaanse hoofdstad Sao Paülo. Amsterdam Wat heeft dit 'Portret van een jonge Kolfspeler" van de hand van de Hollandse meester Jan Anthonisz van Ravesteyn uit 1626 met Leiden te maken? De 'dub' die het meisje in haar hand houdt is vermoedelijk in Leiden of omgeving gemaakt. Het kolfspel, dat als de voorloper van het nu zo populaire golfspel wordt be schouwd, was vooral in Nederland van de 13de tot de 17de eeuw geliefd. En Leiden was de stad waar meesterclubmakers in 1660 een gilde oprichtten. Dit doek wordt op 13 juli geveild in de golfstreek bij uitstek: Noord-Engeland. In Musselburough (Edinburough) wordt elk jaar een veiling van kunstvoorwerpen die met golf te maken hebben gehouden. Het doek moet ruim 650.000 gulden opbrengen. fotó anp utrecht» rob v Het begon min of meer als noodzaak, zoals de Utrechtse conservatoriumleider Ton Hart suiker eens verklaarde. De in ternationale meesterklas van Viktor Liberman werd in de zo mer van 1983 opgezet als een soort van vangnet om jonge aankomende violisten, die (nog) niet de stap naar een vakoplei ding hadden gemaakt, kansen te bieden om het eigen talent te laten toetsen en slijpen door de beroemde Russisch-Nederland- se vioolpedagoog. Ook afge- stuurden afkomstig van buiten landse conservatoria wilden bij Liberman, die een prominente vertegenwoordiger is van de Russische vioolschool, de mees terproef ondergaan. Het Utrechts Conservatori um, waaraan de concertmeester van het Koninklijk Concertge bouworkest al jarenlang is ver bonden als hoofdvakdocent, werd sinds zijn aanstelling over stroomd met verzoeken in deze richting. Aangezien deze Sticht- se instelling meer internationale erkende muziekpedagogen telt, op wie regelmatig een soortge lijk appèl wordt gedaan, is Libe- rmans meesterklas dit jaar voor het eerst uitgebreid tot een groot opgezette zomeracade- mie. Het Gebouw voor Kunsten Wetenschappen aan de Utrechtse Mariaplaats, Neder landse oudste burger-concert- zaal, is tot en met maandag 6 juli plaats van handeling. De docenten van de eerste In ternationale Zomeracademie van het Utrechts Conservatori um zijn behalve Viktor Liber man, de Frans-duitse zanger Udo Reinemann, het Orpheus kwartet uit DëldorQ en pianist Herman Uhlhorn. Gastdocent is de Amerikaanse pianist Noëe, een specialist op het gebied van liedbegeleiding. De internationale zomeraca demie van het Utrechts Conser vatorium is opgebouwd uit twee delen: lessen overdag, door de docenten en hun studenten die zelfs uit China en uit Australië afkomstig zijn, en de concerten 's avonds. Bariton Reinemann en pianist Lee beten vrijdag de spits af van deze serie, met lie deren van Schumann en Brahms. Zaterdag trad het Orp heus kwartet aan met werken van Haydn en Schubert. Het Utrechts Vocaal Ensemble (alle studenten van Udo Reinemann) traden zondagavond op met Schumanns cyclus Der Rose Pil- gerfahrt. Drie slotconcerten door academiestudenten staan genoteerd voor vanavond (zang/piano), 3 juli (strijkkwar tet/piano) en 6 juli (viool). De concerten beginnen om 20.15 uur. Toegang voor meesterklas sen en concerten: 12,50 gulden per gebeurtenis. Telefonisch reserveren is mo gelijk: 030-316.730 (werkdagen 13-15 uur). cpd Rechtszaak dreigt over ontslag gesprekken gevoerd. Regisseur Carl Ridders heeft het besluit al genomen een procedure tegen de in Arnhem gevestigde to neelvoorziening aan te spannen naar aanleiding van het schrap pen van zijn project 'Paradise'. Vorige week liet het bestuur van Theater van het Oosten alle medewerkers via een brief we ten, dat twee van de vijf voor eizoen geplande zullen worden De Kunstenbond van de FNV overweegt juridische stappen te nemen tegen zakelijk leider Helga van Bemmel van Theater van het Oosten naar aanleiding van het ontslaan van drie naaste medewerkers van artistiek lei der Agaath Witteman. Met de betrokkenen, de dramaturgen Ronald Ockhuizen en Kirsten van der Plas en de educatief medewerkster Marjolijn Mercx, worden hierover door de bond het komende produkties ni< uitgebracht. complete tx< of een pa» co tactterven. krjgt u t*dek|k een uniek badlaken cade a (Bij Aankoop Bril Een Badlaken Cadeau.) txeOng is gettg bi afc Pearle en Pearle Ejm vwnMs «i Nederland Pearle Is Kijkplezier. Da» vffdt u ook de Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t o C&A) I pirtpn Haarlemmerstraat 107 (t o. C&A) I \r

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19