Horeca is bang voor ontslagen hetOmbacht Kantorenmarkt trekt weer aan Stand van Zaken Kantoren ziekenfonds verzekeringswinkels Cursussen Kamer van Koophandel WOENSDAG 1 JULI 1992 18 Belastingdienst van start met actie dienblad Teruglopende bedrijfsresultaten, ontslagen en zelfs fail lissementen en prijsstijgingen. Dat alles zal volgens Leid- se horeca-ondernemers het resultaat zijn van de nieuw ste actie van de belastingdienst. De belastingen zijn in opdracht van het ministerie van financiën deze maand een landelijke reeks controles, met als codenaam 'dien blad' begonnen tegen zwart werk in de horeca. gelijke actie 'schuimkraag' van een aantal jaren geleden", aldus Thoolen. In geen bedrijfstak is grijs werken (wel op de loonlijst staan maar voor een beperkt aantal uren) zo ingeburgerd als in de horeca. Het wordt onder meer in de hand gewerkt door de onregelmatige werktijden, waardoor weinig personeel te vinden is en ruime toeslagen voor moeten worden betaald door de werkgever. Ook door seizoensverschillen (de zomer- drukte in de kustplaatsen) en onvoorziene omstandigheden als plotselinge topdrukte, grij pen de ondernemers naar 'zwart werk', waardoor ook nog eens een hoop administratieve rompslomp wordt omzeild. De horeca-exploitanten kregen begin deze maand een brief, waarin stond dat vanaf 12 juni medewerkers van een speciaal geformeerd belastingteam bij de cafés en restaurants langs zullen gaan om de loonbelas tingverklaringen in te kijken. Zo openlijk als de Leidse ho reca-ondernemers klagen over de sluitingstijden, zo anoniem willen ze blijven met hun reac ties op 'dienblad': „Ze maken de horeca kapot. Niets dan be tuttelende maatregelen. Ik zou in het weekeinde graag langer open blijven. Dat mag niet van de gemeente en door 'dienblad' heb ik daar nu het personeel niet meer voor", aldus de eige naar van een Leids eetcafé. Schuimkraag Woordvoerster G. Thoolen van het ministerie van financiën weigert van razzia-achtige prak tijken te spreken: „Het is echt niet zo dat ambtenaren met de kraag omhoog in een zaak gaan zitten om personeel te turven. Het gaat om een langdurige ac tie waarbij consequent de pa pieren worden gecontroleerd. Dit in tegenstelling tot de soort- Verschijnsel De Horecabond FNV wil best toegeven dat grijs werk bij de horeca hoort als schimmel op Franse kaas en waarschijnlijk nooit voor 100 procent valt uit te bannen. „Het is een typisch horecaverschijnsel. Maar ook die bedrijfstak moet zich beter aan de regels houden. Als ieder een dat netjes zou doen, kun nen de premies die ze moeten afdragen ook omlaag", aldus woordvoerder P. Abraas, die overigens wel prijsstijgingen verwacht door de actie. Jarenlang had een controle van de belastingen op zwart werk in de horeca 'niet de hoog ste prioriteit', zoals ambtenaren een gedoogbeleid omschrijven. Hierdoor hebben alleen al in Leiden tientallen jongeren, voornamelijk studenten een grijs bijbaantje in kroeg of res taurant bemachtigd. Met name serveersters, afwas- en keuken hulpjes, schoonmakers, tweede barkeepers en invalkrachten ko men zelden voor de volle werk tijd op de loonlijsten voor. Zweedse taferelen De Koninklijke Horeca Neder land (KHN) in Woerden, de be langenorganisatie van horeca ondernemers, neemt het in de ze zaak niet voor de leden op. Zwart werken, hoe begrijpelijk ook, mag volgens KHN gewoon niet. „Als een zaak niet zonder kan, dan is er wat fout met het management", aldus een woordvoerder kortaf. „De kosten in de horeca zijn hoger dan veel mensen denken. Je kan als eigenaar goed verdie nen maar echte rijk wordt bijna niemand ervan. Als de 'actie dienblad' een succes wordt, krijg je in Leiden uiteindelijk een soort Zweedse taferelen. Er blijven maar tien zaken over en daar betaal je een tientje voor een biertje", voorspelt de be drijfsleider van een eetcafé. De eigenaar van een derde café-restaurant heeft al maatre gelen genomen en al het 'grijze' personeel de laan uitgestuurd. De overgebleven werknemers maken nu massa's Het wordt steeds moeilijker om goed personeel te vinden in de horeca-sector. de winstmarge loopt terug: „Het zijn de horecabonden die heb ben aangedrongen op deze ac tie. Maar vergeet niet dat ge kwalificeerd horeca-personeel veel te duur. En daarbij komt nog dat de werkloze perso neelsleden, de mensen van wie de namen dus in de 'bakken' van het arbeidsbureau staan, niet echt willen werken of niet geschikt zijn. De actie schiet aan het doel voorbij en levert dus geen nieuwe banen op", al dus de exploitant. „De smaak van boerenkaas verschilt per boerderij. Het onderscheid wordt alleen al heel sterk bepaald door de melk. Wij gebruiken alleen de melk van onze eigen 90 koeien omdat ik zeker weet dat die het goede voer krijgen. Geen koolsoorten, spruiten of uien, om maar eens wat te noemen, want daarmee tast je de smaak van de kaas aan. Onze dieren krijgen hoofdzake lijk gras, 's zomers van het weiland en 's winters kuil- gras. Heb je geen goede melk, dan kun je het wel verge- De smaak van onze kaas wordt voor een belangrijk deel ook bepaald door het zuursel. Dat maken we zelf. De meeste andere boeren zijn daarmee gestopt omdat het heel moeilijk is de juiste samenstelling te krijgen. Zij nemen nu een concentraat dat door een fabriek wordt geleverd. Zuursel is een soort joghurt, opge bouwd uit melkzuurbacteriën. Door het eigen maaksel kan je iets karakteristieks aan je kaas toevoegen. Het grote verschil tussen boerenkaas en fabriekskaas is dat in de fabriek wordt gewerkt met gepasteuriseerde melk. Bij het pasteurizeren dood je de verkeerde, maar ook de goede bacteriën. Wij proberen die verkeerde bacteriën te onderdrukken en de goede te activeren. Hygiëne is daarbij van enorm belang. Dat begint al bij hét melken. De melkleiding moet bijvoorbeeld brand schoon zijn en hetzelfde geldt natuurlijk voor de andere Sommige mensen denken dat ze door mecha nisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daar over vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag A.W. Paardekooper (Anton) (60), boer, maar voor al kaasmaker aan de Laan van Oud Raadwijk in Zoeterwoude. Dagelijks voert hij zijn ge vecht tegen de goede en de slechte bacteriën: „Denk nooit: ik weet het, want je weet het nooit." machines. Als je met de hygiëne de hand licht, krijgen de verkeerde bacteriën de overhand. En als het dan ver keerd gaat, gaat het gelijk ook goed verkeerd. De sa menstelling van onze produkten wordt wekelijks ge analyseerd door een controlestation. Aan de hand van die gegevens kun je in de gaten houden of je goed bezig bent en eventueel dingen bijstellen. Kaasmaken doen we al 28 jaar lang, zeven dagen in de week. En geen dag met tegenzin. Op vakantie gaan we niet. De kroon op ons werk was wel het behalen van het Nederlands kampioenschap, in 1991. Dat wonnen we vooral dank zij de smaak van onze kaas. Bij de tech nische beoordeling stonden we nog op een vijfde plaats, maar van de jury die de kaas moest proeven kre gen we enorm veel punten. Dit jaar werden we twaalf de. Waar dat aan ligt? Dat weet je nooit met een na- tuurprodukt. Het is trouwens nog niet slecht hoor, twaalfde, als je bedenkt dat er 640 kaasboeren in de voorrondes meedoen. We krijgen op onze boerderij veel bezoekers die ko men kijken hoe we hier werken. Vooral buitenlanders, tot uit Japan toe. De laatste maanden komen er veel groepen uit het oostblok. Ik vind het belangrijk om het bedrijf hiervoor open te stellen. In de fabriek zien de mensen niets meer, alles is geautomatiseerd. Bij ons bedrijf hebben we een kleine winkel, waar we zo'n vijftien procent van onze kaas verkopen. De rest is bestemd voor de export naar Duitsland. Eigenlijk is dat jammer. Zo'n goed produkt zou in Nederland moeten blijven." FOTO HIELCO KUIPERS Dertien procent opslag voor operatie assistenten AZL De operatie- het Academisch Ziekenhuis Leiden krijgen een loonsver hoging van dertien procent. De verhoging, die nu nog voorlopig is, krijgt in 1993 een definitief karakter. De as sistenten in het AZL verdie nen dan hetzelfde salaris als hun collega's in andere zie kenhuizen. De Raad van Bestuur denkt met het verhogen van het sa laris te kunnen voorkomen dat de assistenten naar ande re ziekenhuizen vertrekken. Bovendien hoopt de RvB nu gemakkelijker nieuwe opera tie-assistenten te kunnen aantrekken. De problemen in de opera tiekamers van het acade misch ziekenhuis zijn niet van vandaag of gisteren. Ze kennen een lange voorge schiedenis. Het onderwerp staat al sinds 1989 op de agenda van de medezeggen schapsraad. De lagere belo ning, in vergelijking met an dere ziekenhuizen, was toen ook al gesprekspunt. De Raad van Bestuur gaat de operatiekamers bedrijfs matiger opzetten. Hiermee wordt het advies gevolgd van bureau A en O om de werk wijze in de ok's te verande ren. De studie van A en O was het tweede onderzoek om na te gaan of de organi satie van de operatiekamers anders moest. De verwach ting is dat in oktober duide lijk is hoe er in het vervolg op de ok's wordt gewerkt. Nauwelijks leegstand in Leiden WETERINGS De kantorenmarkt in Neder land is helemaal niet inge stort, alle sombere berichten ten spijt. In de Leidse regio staan weinig bedrijfspanden leeg en ook landelijk lijken er weinig problemen. De vereni ging van makelaars NVM con stateert dat de markt zich heeft hersteld na een somber begin van het jaar. Recentelijk richtten de Raad voor Uniuerende Zaken (ROZ) en de Vereniging van Neder landse Projectontwikkeling Maatschappijen (Neprom) zich in een brandbrief tot de ministeries van vrom, verkeer en waterstaat en economische zaken. De centra van de grote steden in de Randstad stro men leeg als de overheid haar beleid niet duidelijk wijzigt, zo luidde de klacht. Te veel onduidelijke regels voor bouwers, kopers en huurders van kantoorpanden, te weinig parkeergelegenheid, te weinig belastingvoordelen, en onvoldoende openbaar vervoer in de steden. Dat wa ren de klachten van ROZ en Neprom. Overdreven De Leidse makelaar in be- drijfsonroerend goed M. Smit- sloo constateert echter dat de sombere berichten van het af gelopen half jaar overdreven zijn. „Goed onroerend goed. dat op eén goede manier op de markt is gezet, wordt altijd verhuurd. Wat is er in Le"iden nou voor leegstand? Alleen het gebouw van De Raadt aan de Schipholweg en de kantoren bij de Haagse Schouw staan Volgens Smitsloo zijn wel problemen ontstaan toen in de afgelopen jaren Zweedse investeerders op de markt kwamen. „Toen zijn te dure gebouwen neergezet waar voor een hoge huurprijs moest worden betaald." Andere makelaars in de Leidse regio onderschrijven dat, maar zeggen er direct bij dat ze eigenlijk weinig aan Smitsloo's woorden kunnen toevoegen. „Hij heeft de markt voor bedrijfsonroerend goed in de regio grotendeels in handen. Voor de rest blijft het kruimelwerk over." Nieuwbouw Aan het begin van het jaar liet de NVM weten een terugval in de kantorenmarkt te verwach ten, maar deze zou vooral de nieuwbouw treffen. Ameri kaanse toestanden met groot schalige leegstand, gepaard gaande met een grote prijs- val', zouden niet aan de orde zijn, zo schreef het hoofd pr van de makelaars nog opti mistisch in januari. Volgens Smitsloo heeft de pers deze geluiden conse quent verkeerd geïnterpre teerd. In een publikatie van zijn makelaarskantoor schreef hij: 'Men telt nieuw en be staand onroerend goed in vierkante meters bij elkaar op en spreek dan van overpro duce. Vergeten wordt dat al les een beperkte levenscyclus heeft; dat eerst het slechtste afsterft of bij geschikheid daartoe wordt herbestemd.' De NVM liet in april van dit jaar een ander geluid horen. 'De verwachte stagnering in de kantorenmarkt heeft zich in het eerste kwartaal van 1992 inderdaad zeer fors inge zet.' De bij de NVM aangeslo ten makelaars zouden zelfs 25 procent minder kantoorruim te verkocht en verhuurd heb ben. Oorzaak daarvan zou niet alleen het einde van de inhaalvraag van de afgelopen jaren zijn, maar ook de forse toename van het aanbod. Kortstondiger Smitsloo stelt daar in zijn be drijfsblad tegenover dat be drijfsgebouwen tegenwoordig sneller worden afgebroken dan vroeger. 'Zeker in deze in noverende tijd moeten we dus ook van gebouwen accepteren dat ze voor kortstondiger ge bruik bestemd zijn.' Dat lijkt weer aan te sluiten bij het voorzichtige optimis me van een NVM-woordvoer- der. Hij wijt de slechte cijfers van het eerste kwartaal vooral aan een zeer slechte start van 1992. In de loop van het jaar zou de markt steeds verder zijn aangetrokken. Ook ver wacht de NVM nog een verde re groei van het aanbod, ge zien de voorraad nieuwbouw die nog moet worden opgele verd. Over Leiden en omstre ken kan hij geen cijfers geven. De kantoren van het zieken fonds Zorg en Zekerheid in Lei den, Noordwijk, Katwijk, Alp hen en Amstelveen worden om gedoopt in verzekeringswinkels. De sluitingstijd wordt praktisch dezelfde als die van de winkels van de middenstand. Dat bete kent een openstelling om negen uur, om zes uur sluiten en op koopavonden geopend zijn. Zorg en Zekerheid gaat na of de verzekeringswinkels in 1993 ook op zaterdag open kunnen zijn. Helemaal nieuw is deze ontwik keling niet voor het zieken fonds. In mei 1990 werd in Hoofddorp de eerste verzeke ringswinkel geopend, deze week de tweede in het winkelcentrum 'Lisser Passage'. De andere vijf vestigingen volgen snel. Het hoofdkantoor aan de Kanaal- weg in Leiden blijft werken zoals het nu doet. De sluitings tijd van de informatiebalie blijft gewoon vier uur. In de winkel kan men in prin cipe voor alle verzekeringen te recht. In eerste instantie, zo licht Kitty Kuipers (hoofd pr en voorlichting) de plannen van Z en Z toe, voor ziektekosten en reisverzekeringen. De zorgver zekeraar bemiddelt in alle ande re verzekeringen. Zorg en Zekerheid heeft plan nen klaar liggen om in de wijk Stevenshof in Leiden, De Ronde Venen (Mijdrecht, Vinkeveen, Wilnis) en in Leidschendam nieuwe verzekeringswinkels te openen. In de loop van het vol gend jaar moeten ze gestalte krijgen. Op dit moment zoekt Z en Z naar enkele geschikte pan den. De Kamer van Koophandel voor Rijnland organiseert dit najaar praktijkgerichte cursussen voor het bedrijfsleven. In samenwer king met het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf worden de volgende onderwerpen aan de orde gesteld: 'eenmanszaak of bv?', 'financieel beheer in produktiebedrijven' en 'samen voor één zaak'. In de eendaagse cursus 'een manszaak of bv' komen onder meer juridische aspecten van de bedrijfsvorm aan de orde, de sociale positie van de onderne mer en zijn echtgeno(o)t(e) en de opbouw van de oudedagsre- serve. De dag is bestemd voor ondernemers met een een manszaak of vof en meewer kende gezinsleden. Op de themadag 'financieel beheer in produktiebedrijven' wordt gekeken hoe onderne mers hun rendement kunnen verbeteren en op welke manier ze een heldere financiële analy se kunnen maken. Ook wordt gekeken naar debiteurenbeheer en kostencalculaties. In de cursus 'samen voor één zaak' staat de partner van de ondernemer centraal. Tijdens deze cursus worden onderwer pen aangesneden als c ceren in de praktijk, sering en commerciële aspecten van het bedrijf en de gevolgen, daarvan voor de meewerkende partner. Inlichtingen en aanmeldings formulieren zijn te krijgen bij de afdeling handelsvoorlichting van de Kamer van Koophandel voor Rijnland (tel. 071-250500).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18