'Misschien is een McBike beter' Inwoners merken niets van verlies watermaatschappij Zuidhollands Landschap wil Berbice graag hebben Regio Leiden Heemskerk trekt aan 't langste eind 'Van Alphenplein geschikt voor bouw senioren woningen' WOENSDAG 1 JUL11992 Buitenlandse munten voor Tanzania De laatste Franse centimes, de Deense ore's met het gaatje in het midden of een Amerikaanse dimes. Het laatste kleingeld is na de vakantie vaak, moeilijk in j te wisselen. Leiderdorpse schoolkinderen verzamelen de muntjes in september voor de stichting Ontwikkelings Samen- werking Leiderdorp (SOL). Die wil met de actie een graanmo lenproject in Tanzania steunen. De SOL werkt samen met de Novib aan een dorpsontwikke lingsproject in het zuiden van Tanzania. Landbouw is daar het belangrijkste middel van be staan. maar een groot gedeelte van de oogst gaat verloren om dat de Tanzianen de maïs, gierst, bonen en rijst niet kun nen verwerken. Het project moet geld opbrengen voor de aanschaf van een graanmolen. Die kost ongeveer 10.000 gul den. Tien Leiderdorpse basisscho len werken mee aan de muntjesactie. Ook in de biblio theek en het gemeentehuis staan muntjespotten. De SOL hield al eerder een muntjesac tie, waarbij 9000 gulden werd ingezameld. Omdat dit keer meer schoolkinderen langs de Leiderdorpse deuren gaan om de buitenlandse muntjes op te halen, verwacht de SOL de graanmolen te kunnen kopen. VAN OVERBEEKE warmond Het team van Johan Heemskerk won gisteravond in Warmond de eerste prijs bij de traditionele touwtrekwedstrijd in park Groot Leerust. Bij de dames won het team van de Warmondse IJsclub (WUC). Het touw trekken was het laatste onderdeel van de jaarlijkse 'droge' Kaagweek. Het heiedorp liep gisteravond uit voor dit onderdeel van c festiviteiten. Dames- en herenteams van mi nimaal zes mensen streden onder luid ge schreeuw om de eerste plaats. Na afloop kon den de dorpelingen in het park nog nagenie ten met muziek van de Billentoeters. regio paul v hoeven niet te bloeden voor de tien miljoen verlies die Watermaatschappij Zuid-Holland oost (WZHO) vo rig jaar heeft geleden. Het tekort wordt uit de reserves gedekt; een extra tariefsverhoging is niet nodig. Dit bleek gister avond tijdens de bespreking van het jaarverslag door de aan deelhouders, de gemeenten in het verspreidingsgebied van de WZHO. Tot dat gebied behoren onder meer Leiderdorp. Zoeter- woude en Alkemade. De gemeenten gingen er zon der mokken mee akkoord dat er door het verlies geen dividend inzit: geld dat naar de gemeen tekas toevloeit en door gemeen tebesturen ingezet kan worden om andere tarieven te drukken. Het verlies is vooral ontstaan door tegenvallers bij de bouw van koolfiltergebouwen in Lek- kerkerk en Bergambacht. Bij Bergambacht bleek vlak voor de opening dat sloop noodzakelijk was omdat geconstateerde ge breken niet meer te verhelpen waren. Bij Lekkerkerk kon nog wel wat worden bijgestuurd bij de bouw, maar ook dat kostte handen vol geld. De tegenvaller van 7,6 mil joen leidde het afgelopen jaar tot veel kritiek van de aandeel- houdende gemeenten. Ook werd een arbitragecommissie in het leven geroepen die moet proberen om een zo hoog mo gelijke schadevergoeding bin nen te slepen. Of dat wat ople vert, bleef gisteravond onduide lijk. De gemeenten die er naar vroegen, moesten nog even ge duld te hebben. Ook dienen ze nog even te wachten op het werk van een tweede commissie die bestu deert of het bedrijf de komende zeven jaar nu echt zoveel (300 miljoen) moet investeren en hoe groot het eigen vermogen moet zijn. In een brief bij het jaarverslag laat de directie we ten tiat geld lenen moeilijker wordt en meer kost als het ei gen vermogen, zoals nu, een magere zes procent van het to tale vermogen uitmaakt. Ook pleit ze voor tarieven die de kosten dekken, gecombineerd met de klacht dat het de laatste jaren daarjuist aan schortte. Vorig jaar remden de aan deelhouders de tariefstijging af van 38 tot 30 cent. dit jaar kwam de stijging twaalf cent la ger uit dan de 42 cent waar de directie op aanstuurde. Volgens de brief bij het jaarverslag droeg die acht cent fors bij aan het matige resultaat. De Leider dorpse wethouder mevrouw C. Huigen was het daar niet mee eens. Ze wees de gestegen ren telasten aan als hoofdschuldige, naast de ellende bij de koolfil- terstations in Lekkerkerk en Bergambacht. Investeringen Los van de discussie over de ta rieven, dreigt het kabinet een kwartje te leggen op iedere ge wonnen kubieke meter water. WZHO-directeur H.E.J. Boon liet weten dat de overkoepelen de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland 'ten stelligste gepro testeerd' heeft tegen deze 'ordi naire belastingverhoging'. Hij heeft echter weinig hoop dat het wal uithaalt. En dat zou dan betekenen dat zijn bedrijf het kwartje moet doorberekenen aan de burger, die dan tegen de twee gulden per 'kuub' moet gaan betalen. Een groot deel van de nieuwe investeringen van het waterbe drijf, zo'n 130 miljoen gulden, gaan de komende periode naar de aanleg van transportleidin gen tussen het noordelijke en zuidelijke deel van het WZHO- gebied. Uit dat zuidelijke gebied haalt de maatschappij steeds meer water, mede omdat ze bij Hazerswoude en Alphen voor 1995 pompstations moet sluiten waar te vies water boven komt. Gistermiddag is met dat werk begonnen, maar de aandeel houders maakten er 's avonds geen woorden aan vuil. Verkeersdrukte struikelblok voor progressieve partijen bij vestiging McDrive De vestiging van een McDrive aan de Leiderdorpse Persant Snoepweg is nog onzeker. Naar verwachting krijgt het fastfood-restaurant net niet voldoende steun in de gemeenteraad. Het parkeerplaats-restaurant zou op het terrein van het AC-restaurant moeten komen. Tot het plan behoren ook een AC-hotel met 65 kamers, een kan torencomplex en een concentratie van de Kamsteeg-ga rages die nu nog elders in Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten zijn gevestigd. leiderdorp liesbeth buitink Het CDA en de WD spraken zich in de commissie ruimtelij ke ordening gisteravond op nieuw uit voor deze invulling van het terrein bij de rijksweg A4. De twee collegepartijen hebben samen echter een meerderheid van maar één zetel in de gemeenteraad en bij de behandeling van het plan in het najaar is CDA-wethouder C. Kerner met zwangerschapsver lof. Daardoor zouden de stem men over het plan staken. Wan neer ook bij een tweede behan deling de stemverhouding gelijk is, wordt het plan verworpen. D66, PvdA en Groen Links zijn tegen het plan. Het struikel blok voor de partijen is de Mc Drive, die veel verkeer aantrekt. Naar verwachting komen weke lijks 5000 auto's op het hambur gerrestaurant af, waarvan de helft in het weekeinde. De com binatie van McDrive en Meu belplein zou daardoor grote ver keersopstoppingen kunnen ver oorzaken. „Het is van de gekke dat we een drive-in restaurant de gele genheid geven om zich te vesti gen in een tijd dat we proberen de verbreding van de rijksweg A4 tegen te houden en het ver keer terug te dringen", vatte J. Janssen (Groen Links) de argu menten van de drie partijen sa- Koppelen PvdA'er V. Molkenboer vroeg zich af of de McDrive en het toe. AC-motel samen op het terrein moeten komen. „Zijn die twee per se gekoppeld? Want de Mc Drive is voor ons onaanvaard baar." Wethouder H. Veldstra (ruimtelijke ordening) wil de McDrive echter nog niet uit het plan halen. Uit de stemming in de gemeenteraad moet eerst maar blijken of het hamburger restaurant door een meerder heid van de raad wordt afgewe- Vestiging van de McDrive zou een groei van de werkgelegen heid in Leiderdorp betekenen. Eigenaar McDonalds zegt 50 tot 75 arbeidsplaatsen te garande ren. De McDrive biedt zo'n 200 zitplaatsen en een autoloket. Met de vestiging van een AC- motel neemt het aantal AC-per- soneelsleden met circa twintig Groen Links deed gisteravond een wel heel alternatief voorstel voor het hamburgerrestaurant. Volgens Janssen zou Leiderdorp in plaats van de McDrive een 'McBike' moeten oprichten. „In Leiderdorp zou de eerste vesti ging van een landelijke keten kunnen komen. Door gekleurde tasjes aan te bieden kunnen de wielrijders kiezen uit verschil lende menu's. De maaltijd kan fietsend geconsumeerd worden: lekker eten en afslanken tege lijk. Afrekenen kan automatisch door een streepjescode op de fiets", spotte Janssen. Naar verwachting behandelt de gemeenteraad het plan voor het terrein tussen de rijksweg en de Persant Snoepweg op 24 augustus. Verkeerschaos op Rijksstraatweg wassenaar Een aanrijding tussen twee vrachtwagens zorgde gistermorgen omstreeks 11.00 uur voor een verkeerschaos op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Een deel van een lading rioolslib belandde vanuit een aanhanger op het wegdek en de brandweer had ruim twee uur nodig om de troep op te ruimen. Gedurende die tijd was slechts één rijstrook richting Den Haag voor het ver keer berijdbaar. Het ongeval ontstond doordat een 27-jarige vrachtwagenchauffeur uit Leiden inreed op de file voor de ver keerslichten ter hoogte van het voormalige dierenpark. Hij klap te bovenop een wachtende vrachtwagen. Bij de botsing raakte niemand gewond. Viertal verdacht van inbraken zoeterwoude De politie van Zoeterwoude is op zoek naar een groep van drie mannen en één vrouw die wordt verdacht van twee woninginbraken. Een getuige heeft gezien dat het viertal zich gisteren met grof geweld toegang verschafte tot een flatwo ning aan de Burgemeester Wapstraat, waar sieraden werden ontvreemd. De groep was door diezelfde getuige eergisteren ook gezien in de omgeving van de Burgemeester Van Outerenstraat, waar eveneens in een huis werd ingebroken. Voorafgaand aan de inbraken gingen de drie mannen en de vrouw de huizen langs om te vragen of er nog scharen of messen moesten wor den geslepen. Bij de twee huizen waar werd ingebroken waren de bewoners niet thuis. Bedrijfsongeval in Oegstgeest oegstgeest Bij een val van een zolderetage van een huis aan de Dirk van Swietenlaan in Oegstgeest is gistermiddag een 16-jarige bouwvakker uit Leiden gewond geraakt. Hij viel door een luik op de betonnen vloer van een benedenverdieping. Het slachtoffer is met verwondingen aan de nek, de rug en een hersenschudding overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Bij het transport van de zolderetage moest de brandweer te hulp wor den geroepen. Een agente van de Oegstgeester politie raakte bij de 'reddingsactie' gewond. Ze viel over het bouwmateriaal en liep een gekneusde heup en een gebroken vinger op. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in. Motorrijder gewond bij ongeval wassenaar/oegstgeest Een 28-jarige motorrijder uit Den Haag is gistermorgen omstreeks 07.00 uur gewond geraakt bij een onge val op de Landscheidingsweg in Wassenaar. Hij werd aangere den door een 28-jarige automobilist uit 's-Gravensande toen hij bij de verkeerslichten linksaf wilde slaan. De motorrijder ver klaarde dat hij door groen reed, maar de politie zoekt nog naar getuigen van de exacte toedracht van het ongeval. De Hagenaar werd met verwondingen aan het gezicht en enkele kneuzingen overgebracht naar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag, maar kon na behandeling weer naar huis. Beroepscommissie Leiderdorp wijst bezwaren omwonenden af leiderdorp uesbeth buitink De omwonenden van het Leiderdorpse Van Alphenplein hebben de eerste slag tegen het bouwplan voor 77 seniorenwoningen verloren. Hun ldachten zijn door de plaatselijke commis sie beroep- en bezwaarschriften ongegrond ver klaard. De commissie vindt het Van Alphen plein juist zeer geschikt voor de bouw van de woningen. Het plan is niet te grootschalig of te hoog. zoals de omwonenden vinden, meent de commissie in haar oordeel. Bovendien wordt de privacy van de bewoners van de omliggende huizen door de komst van het complex niet geschaad. ,Het Van Alphenplein is een prima plaats voor ouderenhuisvesting. Er zijn voldoende voorzie ningen in de onmiddellijke nabijheid, zoals een winkelcentrum met het postkantoor en een ge zondheidscentrum. Het is tevens goed bereik baar met het openbaar vervoer", aldus de com missie in haar advies aan burgemeester en wet houders van Leiderdorp. Het plan past volgens de commissie ook goed in de stedebouwkundige opzet van de wijk Bin nenhof. „De hoogte van het bouwplan en de parkeerbehoefte betekenen geen achteruitgang voor de omwonenden. Het visuele aspect hoeft ook geen verandering te betekenen", aldus het advies van de commissie. Het oorspronkelijke plan is veranderd om het complex minder mas sief te laten lijken. Het aantal parkeerplaatsen is het enige punt waarop de commissie de omwonenden wel ge lijk geeft. Dat zijn er te weinig. „De parkeerbe hoefte is door het college onderschat. Die be zwaren van de omwonenden zijn te lichtvaardig afgewezen. De commissie gaat ervan uit dat het college nog eens bekijkt of de parkeerplaatsen niet elders kunnen worden aangelegd." Deson danks verklaart de commissie de bezwaren on gegrond. 'Wij kunnen het landgoed zó kopen voorschoten wilfred simons De stichting Het Zuidhollands Landschap wil de buitenplaats Berbice graag aan haar bezittin gen toevoegen. Ook voor Beres- teijn bestaat belangstelling, maar de natuurbeschermings organisatie heeft over deze bui tenplaats geen gegevens. Het standpunt van de stich ting is in tegenspraak met wat één van de eigenaren van Berbi ce, R. Begeer, onlangs beweerde tijdens een vergadering van de Voorschotense commissie fi nanciën. Zij meende dat Het Zuidhollands Landschap en Na- tuumonumenten hun neus zouden ophalen voor Berbice. De buitenplaats zou te klein zijn en volgens Begeer na een even tuele overdracht niet langer be woond mogen worden. Zij vreesde dat het monumentale bouwwerk dan ten prooi zou vallen aan verwaarlozing en vandalisme. Volgens Het Zuidhollands Landschap zijn er echter goede mogelijkheden om de buiten plaats in de toekomst voor ver val te behoeden en de aanwezi ge natuurwaarden te versterken. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten houdt zich op de vlakte, maar ontkent ook impliciet de uitspraken van ei genares Begeer. De buitenplaats Berbice is opgedeeld in een aantal perce len, die verschillende eigenaren hebben. Zij zijn echter op leef tijd en zoeken naar manieren om de toekomst van het bos te waarborgen. Eén van hen, K.V. Antal, opperde tijdens de verga dering de mogelijkheid om en kele open plekken van het bos te bebouwen en het onderhoud van de buitenplaats als 'service kosten' door te berekenen aan de bewoners. De wethouder van financiën, F. ten Have, toonde Het landgoed Berbice in Voorschoten staat op het verlanglijstje van de Stichting Zuidhollands Landschap. FOTO H DIJKMAN zich niet gelukkig met dit voor stel en ook de Voorschotense politieke partijen waren niet en thousiast. Alleen de WD meen de dat er over het voorstel van Antal wel te pratqn viel. De gemeente Voorschoten beraadt zich nu op een nieuw bestemmingsplan voor het ge bied. waarbij woningbouw zo veel mogelijk wordt uitgesloten. Daarmee houdt de bemoeienis van de politiek op. Het beheer blijft in handen van de indivi duele eigenaren. Tijdens de commissievergadering meen den de politieke partijen echter wel. dat een eventuele over dracht aan Natuurmonumen ten of aan Het Zuidhollands Landschap nader onderzoek verdient. Het C. van der Burcht van de af deling grondverwerving va Zuidhollands l-andschap kent beide uitspraken van K Begeer. „Allemaal kletskoek" stelt hij nuchter vast. „De bui tenplaats Berbice meet 8,3 hec tare; wij hebben zelfs van maar twee hectare bezit. Het gaat ons om tuurwaarden en wij zijn overtuigd dat Berbice die in rui me mate bezit. De omvang van het terrein is voor ons niet van belang." Ook de uitspraak dat de bui tenplaats na een eventuele overdracht niet meer bewoond mag worden, bestrijdt hij uit drukkelijk. „Wij hebben onlangs de buitenplaats Wassergeest bij Lisse verworven en dat laten wij ook niet leeg staan. Wij verhu ren het huis en onderhouden het op normale wijze. Zo'n op lossing zouden wij ook voor Berbice zoeken", zegt Van der Burcht. Het Zuidhollands Landschap stelt haar bezit open voor het publiek. Dit brengt natuurlijk het risico van vandalisme met zich mee. „Als de terreinen groot genoeg zijn, geven beheer aan e I zegt Van der Burcht. „Berbice is daarvoor te klein. Het beheer zou in dit geval verzorgd wor den door een opzichter, die ook andere tereinen in de gaten houdt." Het blijft dus mogelijk dat vandalen bomen in de bui tenplaats met graffiti bespuiten, zoals onlangs nog gebeurde. Van der Burcht-erkent dat dit ri sico blijft bestaan, maar stelt dat geen enkele vorm van toe zicht vandalisme totaal kan voorkomen. Volgens Van der Burcht kun nen andere natuurbescher mingsinstanties in de regio Ber bice niet overnemen. „Wij heb ben een afspraak met de pro vincie Zuid-Holland over de verdeling van de natuurterrei nen en Voorschoten valt binnen ons aankoopgebied. Natuurmo numenten of Staatsbosbeheer kunnen Berbice dus niet ver werven." Natuurmonumenten bestrijdt dit; volgens een woord voerder bepaalt de eigenaar aan wie hij verkoopt. Als de eigena ren van Berbice hun land liever aan Natuurmonumenten willen verkopen, zou dat zonder meer mogelijk zijn. Van der Burcht benadrukt dat hij belangstelling heeft: „Wij kunnen het landgoed met steun van het rijk zó kopen. Als de ei genaars er nu niet van af willen, dan wachten we net zo lang tot zij wel belangstelling hebben."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17