'Als ik er een zie, gaat-ie naar de Chinees' 'Ik heb er nooit een gevangen met een oude haak in zijn bek' Tiplijn Het Gesprek van de Zomerdag 'Een halve beker vlierbessen, daar krijg je lucht van' WOENSDAG 1 JUL11992 15 de dobber. De vangst: acht i schelp. Vissen op de Braassem Er ligt een leeg blikje in de boot. „Halfzware privilege tabak", staat erop. De visser gebruikt ït om het kleine laagje water t de roeiboot te scheppen. Het blik is eigenlijk bedoeld om in e plassen, vertelt hij. „Het is zo lastig als je het overboord doet, door al het geschommel wor den je broekspijpen nat." Maar ook als je gewoon rustig blijft zitten, wiebelt de boot nogal eens, vlak achter de vaar geul in de Braassemermeer. Ge regeld varen grote kerosine- schepen voorbij, indrukwekken de jachten en kleine zeilbootjes. Soms zijn de golven zo hoog dat wee palen waaraan de boot vastligt, losschieten. Sportvissen lijkt door al het gehobbel dan srop paardrijden. „Daarom ga ik altijd zo vroeg, dan varen er nog niet zoveel bo ten", vertelt de visser. Deze ochtend pakt hij om half zeven een groene roeiboot weg bij ca fé De Haven bij het sluisje in Roelofarendsveen. Het is stil, de zon schijnt op het water. In de verte zijn de silhouetten te zien twee andere sportvissers in hun bootjes. Ze liggen vlak voor de bosjes, tussen de vaargeul en het Hem, uit de wind. „Hèt wa- is hier glad, dan kunnen we de dobbers goed zien." Het duurt nog wel even voordat het zo ver is. Er moet eerst wat worden geschoven met loodjes i het tuig, want het haakje moet precies op de bodem lig gen. „Daar zit de meeste vis." Er gaat een stukje bruin brood aan de haak. Na een kwartier is het deegrolletje verdwenen, maar er is geen vis gesignaleerd. Het brood kan er ook gewoon zijn s de eenvoudige verklaring van de visser. Daar om vist hij ook liever met ma den. Maar het doosje heeft hij al leeggekieperd. De maden ble ken dood. „Je moet ze eigenlijk in de koelkast bewaren." Dat wil zijn vrouw niet, dat vindt ze vies. Vandaar. Er is niemand. Alleen de visser. Eenden zwemmen voorbij, vo gels tsjilpen, een fuut schiet het water in. Het is stil. „De natuur is 's ochtends vroeg het mooist." De tijden zijn voorbij dat hele volksstammen er vis send van genoten. Er wordt op de Braassemermeer niet zoveel meer gevist, weet C. de Konink van De Haven te vertellen. Voorheen, tot een jaar of zes ge leden, had het café achttien roeiboten in de verhuur. Nu zijn het er nog maar vijf. En alleen in het weekeinde gebeurt het nog weieens dat ze allemaal weg zijn. „Mensen hebben te genwoordig zoveel andere din gen te doen. Bovendien is het hier nogal druk met al die bo ten. In de polder is het rustiger. We hebben nu meer zeilboten, dat loopt veel beter." De visser gooit een paar ballen voer bij de dobber. Lokvoer. Een mengsel van havermout en zand en stroop en paneermeel. Het helpt. Om half acht vangt hij de eerste vis. Een voorn gaat het leefnet in. „Meestal laat ik ze meteen weer zwemmen." Het klinkt als een verontschul diging. Welnee, het is helemaal niet erg, die vissen voelen er niets van, beweert hij. Hij haalt met een grote haak het kleine haakje uit de bek van een brasem. Het dier houdt zich koest, maar kijkt met grote ogen rond. Het wordt nog erger als de visser er eentje 'kwijtraakt'. Weg vis, maar ook: weg haak. Ook dat is niet erg, meent hij. „Dat haakje verteert vanzelf. Ik heb nog nooit een vis gevangen met een oude haak in zijn bek." De mooiste vangst is vandaag een schelp. Van mosselen, denkt de visser. Zitten die hier dan? Hij weet ook niet hoe het zit. Acht vissen in vijf uur. Het zit niet mee. Ook op de stukjes aardappel komen de brasems en voorns vandaag niet af. „Vo rige week vingen we er met z'n tweeën wel honderd op een ochtend. Nee, dat was niet hier. Dat was in de Aarlanderveense Wetering." Er mogen dan kennelijk niet zo veel vissers meer zijn, vissersla tijn bestaat gelukkig nog wel. JANET VAN PUK» Hebben de mariniers in Rot terdam nu juist gehandeld of niet? Ergert u zich misschien aan het sluipverkeer door de wijk, geluidsoverlast van de buren of lokale politiek? Of heeft u misschien gewoon een opmerkelijke tip. U kunt daarvoor terrecht bij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw reactie op de pagina 'Het zomergesprek van de dag'. Ons telefoonnummer is 071 - 161440 en ons faxnummer is 071 -161488. Het leven op een smog-dag Het is kwart over vijf als de man het park op loopt. Hij heeft een handdoek en een racket onder zijn arm, draagt een witte ten- nisbroek. Het kan niet missen: deze man gaat tennissen. On danks het advies van het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) om aan het einde van de middag en aan het begin van de avond vooral geen grote inspanningen te verrichten. Vanwege de smog. „Ik zag het net in de krant staan, ja. Maar ik heb de hele dag al in de smog gezeten van andere mensen. Ik ben namelijk tandarts." Hij, H.C. Teune, weet niet goed wat hij met het advies van het instituut aan moet. „Moet ik dan thuis blijven zitten met de deuren dicht?" Nou, okay, zegt hij dan, alsof hij de mensen die bij het RIVM wer ken een pleziertje wil doen: „Misschien tennissen we van daag wat korter." Zijn tennispartnerA. Matthijsen wacht binnen op hem, in de kantine van de Leidse tennis club Roomburg. Hij wijst op zijn sigaret: „Er komt toch altijd al wat binnen." Ook voor hem vormt de smog geen spelbreker. Als de zon nog zo fel had ge schenen dan was ik niet gaan spelen. Mij te heet." Op baan 1 spelen G. Lucassen en H. Saïdi een zinderende par tij. Lucassen wint, maar moet alles uit de kast halen. „Hij liep zich helemaal gek", zegt hij over Saïdi. Die weet dan ook niets van smog, en wat niet weet wat niet deen. Lucassen heeft wel gehoord dat het RIVM heeft geadviseerd het rustig aan te doen. Hij heeft daar een heel klein momentje over nagedacht en bedacht toen: „Ach, het zal zo'n vaart wel niet lopen." De meeste mensen denken er ken nelijk zo over, want de twee jongens die bardienst draaien vertellen dat het niet uitzonder lijk rustig is op de banen van Roomburg. „Rond deze tijd is het nooit zo druk." Wie denkt dat het leven er op een 'smog-dag' wél anders uit ziet in een bejaardencentrum, die heeft het mis. De bewoners van Munnekewey in Noordwij- kerhout gedragen zich zoals ze zich altijd gedragen. Mevrouw Heemskerk maakt bij voorbeeld gewoon haar twee wandelingen om 'het huis'. Ze gelooft niet dat ze erg veel hin der zal ondervinden van de luchtvervuiling. Noord wijker- hout ligt immers dicht bij zee. Een mede-bewoonster gaat het ook niet wat rustiger aan doen. „Want ik bén heel rustig en ik moet toch veel rusten want ik heb een grote operatie gehad." Last van de warmte heeft ze trouwens ook niet. Voor bezoeker Ooms is het alle maal wat lastiger. Hij is name lijk 'bronchitus-achtig'. Maar ook hij maakt zich geen zorgen over de smog. Hij heeft name lijk een uitstekend medicijn te gen benauwdheid. „Ik heb vlier bessen geplukt en gekookt en elke dag neem ik een halve be ker met vlierbessen. Daar krijg ik lucht van." Discussie over hond op strand laait weer op in Katwijk van de verordening, nog over de schreef gaan. Voor de rest is al les onder controle. Asociaal Een korte surveillance onzer zijds op het Katwijkse strand voorbij Willy Zuid levert zo'n vijftiental honden op. M.C. van Beelen kijkt naar zijn Tervuren- se herder die wat in zee speelt. Hij kan zich voorstellen dat badgasten liever geen honden op het strand zien. „Maar ik ben altijd bij hem en zorg ervoor dat hij zijn behoefte al ergens an ders heeft gedaan." Ook mevrouw Sijpesteyn uit Leiden laat haar hondje elders uit. Naast haar, in de schaduw, ligt het beestje te dromen van vrijere tijden. „Ik neem altijd een servetje mee, voor het geval dat...Ik vind dat hondebezitters andere mensen geen overlast moeten aandoen. Ik heb ken nissen, dat zijn keurige mensen, helemaal niet asociaal. Maar als het op hun hond aankomt wel. Dat begrijp ik niet." De families Beurskens en Falen- tijn uit Leiden denken er net zo over, al vindt mevrouw Falen- tijn dat de mensen ook weer niet te moeilijk moeten doen: Als ze helemaal niks kunnen velen, moeten ze maar in een hutje op de hei gaan zitten. Ik erger me ook wel eens hier: aan blèrende kinderen bij voor beeld." Het lijkt wel alsof er in Neder land alleen maar nette 'baasjes' zijn. Mevrouw en meneer Koornstra uit Oegstgeest die sa men met hun boxer het strand betreden, hebben eerst een gro te boswandeling gemaakt. „De baas blijft altijd verantwoorde lijk", zegt meneer Koornstra vanonderzijn zonneklep. „Een hond gaat niet in zijn eentje naar het strand." En mevrouw Koornstra voegt daar aan toe: „We zorgen er voor dat onze hond zijn behoefte heeft gedaan voordat we hier komen. Maar er kan natuurlijk altijd wat gebeu ren. Heel erg vind ik dat. Dan roep ik altijd hard naar mijn man: 'Zeg...weet jij van wie die vieze hond is?"' Godsdienst, Oranje en politiek - drie onderwerpen waarover je in Nederland ruzie kunt krijgen. Er is een vierde onderwerp bij gekomen: de hond. En dan in het bijzonder de hond op het strand.Als ik er hier een tegen kom, breng ik hem meteen naar de Chinees", zegt een Katwijkse badgast. „Zo, bén jij zo'n flinke jongen?' zegt een ander. „Dat moet je dan bij mijn hond maar eens proberen." Tussen 9 uur 's morgens en 7 uur 's avonds zijn de stranden in Katwijk en Noordwijk verbo den terrein voor honden. Op de stille stukken worden ze echter gedoogd. De strandtent Willy Zuid in Katwijk ligt net op de grens tussen het 'drukke' strand en het 'stille'. Afgelopen zater dag werd daar het loslopende hondje van Leidenaar H. Joustra en zijn vrouw gearresteerd en overgebracht naar een kennel op het politiebureau. Joustra spreekt van een „ont voering", een „waanzinnige ac tie". „Mijn vrouw en ik lagen bij Willy Zuid op het terras. We hielden ons hondje goed in de gaten maar op een gegeven mo ment rende hij achter kennissen aan die in zee gingen. Toen we wat later gingen zoeken, bleek hij te zijn meegenomen in een politiejeep. Wij naar het politie bureau in Katwijk. En jawel hoor, daar zat-ie, in een kennel. Ik werd bloedlink, waarop een agent zei: 'Ik zou nu maar gauw naar huis gaan anders geef ik u nog een proces-verbaal ook'. Toen we weggingen riep-ie ons na: 'Wij zeggen hier altijd: be dankt voor het oppassen'. Ik vind dit een waanzinnig machtsspelletje. Er liepen daar veel meer honden los. Maar een Labrador of een Duitse herder durven ze niet te arresteren, die lafaards." Politie J. Klinkenberg, wachtcomman dant bij de politiestrandpost aan de Katwijkse boulevard, herinnert zich het geval, al was hij niet zelfbij de 'arrestatie' aanwezig. „Mijn collega's zagen dat hondje daar loslopen. Om dat we al eerder verzoeken van het publiek hadden gekregen om de boel wat strenger in de M.C. van Beelen aan het Katwijkse strand met zijn Tervurense herder. foto dick hogewoning gaten te houden, probeerden ze het hondje te vangen. Badgas ten hebben daarbij nog gehol pen. Bij elkaar heeft dat zeker zo'n tien minuten geduurd. Een eigenaar was nergens te beken nen. Kijk, dan hou je je hond natuurlijk niet goed in de gaten. Deze actie past in de project matige aanpak die we nu heb ben. In het verleden pakten we dan dit, dan dat, aan. Nu ne men we per dag één project: de ene dag de surfers, de andere dag de vergunningen en weer een andere dag de honden. Dat laatste is dus zaterdag gebeurd. We hebben ook een aantal pro cessen-verbaal uitgeschreven." De Noordwijkse politie kent het hondenprobleem ook. Maar het zijn volgens brigadier strand- commandant Van de Meent al leen de Duitsers die, onwetend Omwonenden Coupepolder Alles staat schots en scheefin het Plantsoen eisen bevolkingsonderzoek Het Plantsoen. Bij de oude bomen komen bordjes met wetenswaardigheden. foto wim dijkman ALPHEN AAN DEN RUN AAD RIETVELD Een bevolkingsonderzoek naar mogelijke gevolgen van het gif in de Coupépolder voor de ge zondheid van omwonenden. Dat is toch wel het minste wat gemeente en GGD kunnen doen, zei een aantal Alphenaren gisteren op de informatie avond in gebouw De Bron over de Coupépolder. De onrust over de gifbelt is met alle beheers maatregelen niet weggenomen. Wethouder A. Hommes (WD- /volksgezondheid) en milieuk undige W. Zwart Voorspuy van de GGD wezen het plan met klem van de hand. „We moeten de onrust niet aanwakkeren", vond de wethouder. Zo'n 150 Alphenaren. onder wie een groot aantal raadsleden en ambtenaren, kwamen gister avond naar de Troubadourweg om met deskundigen van ge dachten te wisselen over de be heersmaatregelen in de Cou pépolder. Het politieke geharre war rond het rapport van de commissie-Engwirda, wat ook op de agenda stond, interes seerde de meesten geen zier. Daar werden nauwelijks vragen over gesteld. Het is de gezondheid waar over de bezoekers, ondanks ge ruststellende woorden van de wethouders Hommes en W. de jong (PvdA/milieu) en de des kundigen van de GGD, zich on gerust maken. Zij haalden het onlangs gehouden gezond heidsonderzoek in het Belgische Mellery aan, waaruit blijkt dat omwonenden van een gifbelt daar een verhoogd risico op kanker lopen. Gedeputeerde H. van der Vlist (PvdA/milieu) werd bijna boos van die verge lijking. „Dat fs niet te vergelij ken. Daar ligt het vuil gewoon aan de oppervlakte. Daar is sprake van directe blootstelling. Van zoiets is in de Coupépolder geen sprake." Maar de insprekers achter de microfoon bleven bij hun wens, dat er een bevolkingsonderzoek in de wijken rond de Alpheuse belt zou worden gehouden. „Wat in Mellery gebeurt kan on ze kinderen ook overkomen", zei een bezorgde vrouw. „U zegt: slaap maar rustig, er is niks aan de hand. Ik geloof daar niks van", zei een ander. Wethouder Hommes was echter bijzonder resoluut in haar afwijzing. „De GGD is een uitermate betrouwbare instan tie. Die heeft een voorlopig on derzoek gedaan. Daaruit bleek dat er geen reden was voor on gerustheid." LEIDEN LOMAN LEEFMANS Omwonenden van het Plant soen denken dat ze bij de ge meente Leiden niet weten waar het zuiden ligt. Een beeld van Jan Wolkers dat in het park staat, is verkeerd teruggezet en vrijwel alle banken zijn precies zo opgesteld dat het zonlicht er net aan voorbijgaat. De buurt bewoners maakten dat gister avond lacherig bekend tijdens een vergadering van de project groep Hogewoerd. De bijeenkomst begon nog serieus met de plannen van de buurtbewoners om bij oudste bomen in het Plantsoen bordjes te plaatsen. Daarop komen ge gevens van de bomen, zoals soortnaam en de leeftijd. Die vandalismebestendige bordjes komen er. Ze worden gemaakt door medewerkers van de Hor tus. Tot zover het goede nieuws. Frequente bezoekers van het park merkten vervolgens op dat het beeld -van Jan Wolkers, 'Moeder met Kind' verkeerd staat. „Het is laatst van de sok kel gehaald voor een schoon maakbeurt. Maar toen het is te ruggezet bleek het een kwarts lag te zijn gedraaid. Het beeld kijkt nu niet meer het park in. maar naar de huizen *en dat kan nooit de bedoeling zijn", aldus een opmerkzame wandelaar. Dat was niet het enige "sche ve' aan het Plantsoen. Uit een onderzoekje van een wijkbe- woonster blijkt dat van de twin tig banken in het park er negen tien geen zon kunnen vangen: „Ze staan of onder een boom of de verkeerde kant op." G. Schramm van de gemeente hoorde de verhalen met onge loof aan. Zij zou het met haar collega's doornemen. Het enige wat zij wist is dat er een extra wip-kip voor kinderen in het park bijkomt. De bewoners vroegen of daar ook nog niet een paar picknicktafels bijkon den. AGENDA WOENSDAG 1 JULI Katwijk Zomeravondzang mmv Pmêldames- koor in de Oude Kerk, Boulevard, sa menzang 19.50 uur. aanvang 20.00 Leiden Natuurwandeling olv IVN-natuurgids in Polderpark Cronesteyn, start bi| de waterspeelplaats over de spoorbrug, om 19.30 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Optreden van de Engelse band Music on the Move. Vuurtorenplem, aan vang 19.00 uur. Woensdagavondzang mmv Groot Rijnstreekkoor uit Katwijk, Hervorm de Kerk, Hoofdstraat 96, aanvang 20.30 uur Oegstgeest 8ridge-drive in Hotel het Witte Huis. aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 2 JULI Katwijk Openluchtconcert van muziekvereni ging UNI voor het Katwijks Museum aan de Voorstraat, aanvang 19.30 Noordwijk Strand loop over 4 of 8 km, start bij de politiepost op het strand om 19 30 uur Zomeravondconcert door de Noord wijkse organist Jaco van Leeuwen. Grote Kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 uur Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut m zwembad Poelmeer. Lange Voort 273, van 14 30tot 15.30uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vhetzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. Rover: bussen moeten ook naar Coebel rijden LEIDEN/REGIO ERIC JAN WETEWINGS Rover, de Vereniging Reizi gers Openbaar vervoer, heeft drie bezwaarschriften inge diend tegen de dienstrege ling van het stads- en streek vervoer in de Leidse regio. Het gaat om lijnen in en naar Leiden, Alphen aan den Rijn en de Duin- en Bollenstreek. Bij de Leidse gemeenteraad maakt Rover bezwaar tegen het feit dat de nieuwe wijk De Coebel nog niet op het busnet is aangesloten. Een deel van de wijk ligt nu op meer dan 500 meter van de dichtstbijzijnde NZH-bushal- te. Ook de gewijzigde dienst regeling van NZH-lijnen 60/61 (leiden Meerburg - Noordwijkcrhout Sancta Ma ria) zint de vereniging niet. Doordat de rijtijden van de bussen naar Noordwijker- hout vier minuten zijn opge schoven krijgen veel reizigers slechtere overstaptijden naar andere lijnen. Bij de minister van verkeer en waterstaat maakt Rover bezwaar tegen het vervallen van drie avondritten op NZH-lijn 92 (Haarlem - Lisse - Noordwijk).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15