Leiden Regio Oppositie krijgt klok niet vooruit OOIT DE HOOFDROL GESPEELD IN'N BUCKLER POSTER? OPRUIMING Lachen op het schoolplein Provincie ook tegen Bibliotheek: kiosk 'Jorispleintje' minder uitleen Ouderenwerk wil overleg over woningen Haarlemse rommel drijft naar Leiden Financiering nieuw museum nog niet rond Extra bezuinigingen 'Schutterspoort niet veilen' I WOENSDAG 1 JUL11992 Nieuwe zenders m Merenwijk leiden Merenwijkers hebben er vanaf vandaag zes nieuwe tv- zenders bij. Het kabelnet, dat het afgelopen jaar uitgebreid en vernieuwd is, geeft nu voortaan ook de nieuwszender CNN, Sportnet, de muziekzender MTV, DL3, TV5 en het Turkse station TRT door. Na 6 juli verschijnen ook de amusementszender RTL- plus en zogeheten digitale radio op de kabel. i De stichting die het net in.de Merenwijk beheert, de SKM, ziet zich overigens wel genoodzaakt om enkele van de bestaande zenders van plaats te laten verwisselen: Zo verhuizen onder meer BBC 1 en 2, RTL4, enkele Duitse zenders en Eurosport naar éeh ander kanaal Abonnees die er niet in slagen die stations weer op hun scherm te krijgen, kunnen contact opnemen met de onderhoudsdienst van de SKm: tel. 071-232718. Parkeermeters gekraakt leiden Enkele honderden guldens rijkeris de kraker van de par keermeters aan de Doezastraat. Hij heeft er 28 opengebroken tussen 28 juni en 30 juni. De gemeente heeft inmiddels aangifte gedaan. In deizelfde periode is de dubbele parkeermeter aan het Noordeinde vernield. Het was de dader hierbij om het uurwerk te doen. Niet bekend is hoe groot de schade is. Samenwerking verloopt stroef Mannenmode, van alle bekende merken, is er nu voor u, voor zeer aantrekkelijke pri jzen! f/3e^J^L TARTAN SHOP Mrvctnmt 152-15*. 2311 CX Uidcn Brcowraat 150.2811 CX Lelden Wlnkelhnf 312353 TS Leiderdorp leiden» Dolle pret gisteren op het schoolplein van de Eerste Leidse Schoolvereniging aan de P.C. Hooftlaan. Het cursusjaar 1991-1992 werd extra feestelijk afgesloten in verband met het 70-jarig bestaan. Behalve de schoolbevolking kwam ook onderwijswethouder mevrouw H. Koek (PvdA) een kijkje nemen. Vandaag staan er een poppentheater, een ballonnenwedstrijd en Chinees dagvuurwerk op het programma. FOTO HENK BOUWMAN Hond j- De hond op het I J strand staat ter dis cussie in het Gesprek van de Zomerdag Berbice A -7 De stichting Het I Zuidhollands Land schap wil de buitenplaats Berbice in Voorschoten graag aan haar bezittingen toevoegen meer leden, Ouderen in de Professoren- en Burgemees- terswijk krijgen geen voorrang bij de nieuw te bouwen ouderenwoningen aan de Beij- erincklaan. Maar de stichting Ouderenwerk hoopt toch dat de er op z'n minst wordt overlegd met de zogeheten 'werkers uit de eerste lijn' in de wijk, die precies weten wel ke ouderen figuurlijk in de knel zitten. Dat sclyijft de stichting in een brief aan wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisves ting). Het Ouderenwerk is teleurgesteld dat Van Rij geen gehoor heeft kunnen geven aan het verzoek om ouderen in de wijk voor te laten bij de woningtoewijzing. „Gezien het feit dat in deze wijk een zeer gering aan tal voor ouderen geschikte woningen aan wezig is en veel ouderen al enige jaren uit zien naar een dergelijke woning, verzoeken wij u uw voornemen in heroverweging te nemen", vraagt directeur A. Verlaan alsnog in de brief. Tussen de Beijerincklaan en de Van de San- de Bakhuyzenlaan komen in totaal 66 hui zen en appartementen te staan verdeeld over een woontoren, een laag, banaanvor- mig gebouw en een complex van vier hoog. Opdrachtgever is woningbouwvereniging Ons Doel. Omwonenden hebben zich voor al tegen de komst van de toren verzet. Van Rij bleef echter aan de plannen vasthouden en heeft ook laten weten aan het verzoek van de ouderen geen gehoor te kunnen ge- Evenals de winkeliers in de buurt heeft ook de provincie be zwaren tegen de komst van een glazen kiosk op de brede stoep van de St. Jorissteeg. De glazen kiosk zou het uitzicht op histo rische panden ontnemen. De provincie moet, evenals de ge meente, haar goedkeuring aan de plannen voor de kiosk geven. De gemeente is wèl voorstander van een nieuw theehuisje op het 'Jorispleintje'. Op particulier initiatief van ei genaar Laksmi van een kopieer winkel, zouden oorspronkelijk twee kiosken van 75.000 gulden per stuk op het pleintje worden gebouwd. Hij had daarvoor de steun van stedebouwkundige C. van der Wardt en geen tegen werking van de buurtvereni ging. Maar de winkeliers maak ten bezwaar. Het uitzicht op de etaleges zou worden ontnomen en het ontwerp zou het plein ontsieren. De gemeente kwam met een compromis. Er zou maar één kiosk komen op de hoek van het plein nabij de Hogewoerd. De winkeliers waren nog steeds te gen en kregen onverwacht steun van de provincie. Die is ook van mening dat de kiosk er niet moet komen maar heeft andere bezwaren. Het uitzicht op de gerestaureerde panden aan de Watersteeg en het begin van de Hogewoerd wordt ont nomen. Aanstaande vrijdag is een hoorzitting over de kiosk op het Haagse provinciehuis waar alle partijen hun standpunt kunnen verdedigen. Meer leden, minder bezoeken en minder uitleningen. Die ogenschijnlijke tegenstellingen verbazen ook de bibliotheek in Leiden zelf. De boekenuitleen kondigt in het jaarverslag over 1991 dan ook een onderzoek aan naar de achtergronden van de daling van uitleningen op al le filialen. Overigens lijkt het tij al weer te keren: in het eerste kwartaal van dit jaar zijn is zeven procent meer uitgeleend dan in dezelfde periode van 1991. Alleen op de Centrale bleef het aantal uitle ningen op peil. Volgens de op stellers van het jaarverslag heeft dat echter alles te maken met de uitleen van cd's waarmee in 1991 een begin is gemaakt. Verbazing over nieuwe poging horecatijden te verruimen In een laatste poging de sluitingstijd van cafés op zater dag van twee naar drie uur te verschuiven hebben de op positiepartijen D66 en WD gisteravond bakzeil gehaald. Andere partijen willen de huidige situatie voorlopig handhaven. De politie moet bovendien veel strenger op treden tegen ondernemers die de regels overtreden. De enige die tijdens een raads vergadering het voorstel van WD/D66 steunde was PvdA- wethouder T. van Rij. Samen met de oppositiepartijen is hij er een voorstander van om de sluitingstijd op zaterdag bij wij ze van proef te verruimen. Café- bezitters zouden dan een uur langer open mogen blijven on der voorwaarde dat zij na twee uur geen bezoekers meer bin nenlaten en de muziek uitzet ten om half drie. Het was nage noeg hetzelfde voorstel dat het college van burgemeester en wethouders onlangs terugtrok omdat veel bewoners uit de Sta- tionsbuurt hier bezwaar tegen maakten. De andere partijen waren verbaasd over het voor stel van D66/WD. Ze zagen geen enkele reden om op de 'Kampioen inspraak negeert uitslag referendum eerder genomen beslissing te rug te komen. „Een verstandig besluit", aldus PvdA'er R. Hille- brand. Voor de PvdA is na de heftige stroom reacties uit de Stationsbuurt voorlopig 'geen enkele vorm van verruiming van de sluitingstijden' be spreekbaar. Dat D66 en WD aan de uit slag van de inspraakronde over de verruiming van sluitingstij den voorbij wilde gaan noemde CDA'er P. Kluck 'ronduit stui tend'. SP'cr C. Vergeer merkte op dat D66, 'de kampioen van de inspraak', de uitslag van het gehouden referendum over dit onderwerp hiermee de nek om draaide. Een strengere aanpak van alle overtreders van de sluitingstij den is volgens alle partijen hard nodig. WD/D66 denken dat dat makkelijker gaat bij een unifor me sluitingstijd van drie uur: de andere partijen denken dat dat ook in de huidige situatie moet lukken (sommige cafés mogen op zaterdag tot twee uur, ande re tot drie uur open blijven). Be gin volgend jaar wil het college praten over een eventuele aan passingvan de huidige regeling. Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft de laatste dagen herhaaldelijk klachten gehad over het groene water in de Leidse grachten. De Leidenaars dachten dat er carboleum of groene verf was geloosd. Maar dat is niet het geval, licht een woordvoerder van Rijnland toe. De groene kleur van het water wordt veroorzaakt door algen. Als gevolg van langdurig aan houdende wind uit noordelijke richting zijn grote hoeveelhe den algen (aanmerkelijk meer dan voorgaande jaren) uit de Braassemermeer en Kagerplas- sen naar de grachten in Leiden gestuwd. Vooral het water van het Rapenburg is zo groen als gras. Leiden is met algen opgeza deld die onder normale om standigheden in Haarlem te recht zouden zijn gekomen. Een gevolg daarvan is dat het boe zemwater in Haarlem een stuk schoner is dan dat in de boe zems van Leiden. En ook dat is normaal gesproken net anders om. Het hoogheemraadschap houdt er rekening mee dat de algen nog voor overlast zorgen. Zodra het weer omslaat gaan de algen dood en veroorzaken stank. Erger is dat hierdoor het zuurstofgehalte in het water daalt waardoor vissterfte kan optreden. De vissen komen ze ker in ademnood te verkeren, vertelt de woordvoerder van Rijnland. Het hoogheemraadschap kan weinig aan die situatie doen. „De brandweer kan het water wat zuurstofrijker maken door het te verpompen. Zelf hebben we een compressor waarmee we zuurstof aan het water kun nen toedienen. Veel meer mo gelijkheden hebhen we niet. De algen uit de grachten halen is praktisch onmogelijk", meent de woordvoerder. Met het geld had het vorig jaar al goed moeten zitten. Maar de financiering van het nieuwe Na tionaal Natuurhistorisch Muse um is nog niet rond. De betrok kenen, waaronder de rijksge bouwendienst (rgb), de ge meente, de Zweedse belegger Arconada en projectontwikke laar Mabon, gaan eind juli op nieuw bekijken of ze het eens kunnen worden. Door het uit stel zal de geplande opening van het museum in 1995 waar schijnlijk ook later vallen. Bij de aanvang van de grote dinosauriërs-tentoonstelling, twee jaar geleden, kwam de or ganisatie met het nieuws dat er een Nationaal Natuurhistorisch Museum wordt gebouwd op de plek van het huidige Pesthuis. De Leidse architect Verheijen maakte een ontwerp en de kos ten werden geschat rond de 80 miljoen gulden. Omdat het be nodigde geld zowel van de over heid (rgb) als van particulieren (Arconada) zou komen, werd gesproken van de unieke zoge heten publiek-private samen werking. De plannen ondervonden echter niet alleen veel tegen stand van de bewoners van de huizen rond het Pesthuis, die door het nieuwe museum ver dreven zouden worden, maar ook de publiek-private samen werking verliep stroef. Vrijwel maandelijks werd bij de rgb ge meld dat de ondertekening niet lang meer op zich zou laten wachten, waarna eveneens maandelijks werd gemeld dat die actie moest worden uitge steld. Als het museum in 1995 moet worden geopend, moet nog dit jaar de eerste paal worden ge slagen. Dat dit gebeurt is zeer onwaarschijnlijk. Wethouder S. de Vreeze (finan ciën) wil meer bezuinigeri dan strikt noodzakelijk is. Niet voor vijf, maar voor acht miljoen gul den wil de CDA-bestuurder dit jaar schrappen in de begroting. Dat is volgens hem de enige manier om de volgende jaren uit de rode cijfers te komen. In haar voorjaarsnota kondig de de gemeente onlangs flinke bezuinigingen aan. Die plannen moeten weer worden bijgesteld omdat het rijk in zijn zogeheten 'juni-circulaire' een extra kor ting van één miljoen gulden in het vooruitzicht heeft gesteld. De Vreeze verwacht dat er de komende maanden meer van dit soort tegenvallers zullen vol gen. De wethouder denkt dat de gemeentekas de komende jaren structureel vijf miljoen gulden tekort komt. „Ik denk dat de be zuiniging eerder boven dan on der de acht miljoen uitkomen", zei hij gisteren tijdens de raads vergadering. Extra bezuinigin gen zouden verder noodzakelijk zijn om financiële ruimte te maken voor nieuw beleid. Waar de klappen zullen vallen is nog niet bekend. De politieke partijen zullen zich over de keu ze van bezuinigingen na de zo mervakantie beraden. De bewindvoerder in de surséance van Aanne mingsbedrijf Erica wil voorkomen dat het presti gieuze kantoor Schutterspoort aan de Schiphol- weg wordt geveild. De bank Pierson, Heldring Pierson is van plan het pand op 22 en 29 juli in het openbaar te verkopen omdat Erica zijn ver plichtingen niet nakomt. Bewindvoerder Udink denkt dat het gebouw dan veel meer oplevert dan wanneer het wordt geveild. „De verwachting is dat het kantoor bin nenkort volledig wordt verhuurd. Dan moet het een goede prijs kunnen opbrengen", aldus Udink. Schutterspoort is eigendom van Erica Beheer, dat niet in surseance verkeert, maar wel financiële problemen heeft. Het aannemingsbedrijf heeft een enorme vordering op Erica Beheer. De be windvoerder vreest dat wanneer de bank tot vei ling overgaat, de schuldeisers helemaal niets van hun vordering zullen terugzien. De in aanbouw zijnde ouderenwoningen aan de Beijerincklaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13