Huurhuizen op losse schroeven Kapotte kousen voor een bolletje met jam Regio Leiden Sfeervolle start Warmondse Kaagweek Project met speciaal onderwijs opgeschort MAANDAG 29 JUNI 1992 Voorschoten dreigt contingent te verspelen Het contingent van 60 woningen in de sociale huursector dat Voorschoten van het rijk in 1992 mag bouwen, staat op losse schroeven. De gemeente moet vóór 1 september bij het ministerie van vrom de bouwplannen indienen, anders vervalt de toewijzing en gaan de huizen aan de neus van Voorschoten voorbij. voorschoten wilfred simons De tijdnood is ontstaan nadat de Christelijke Woningbouw vereniging Voorschoten onhaal bare bouwplannen presenteer de, die bovendien de begroting ver te boven gingen. Het college van burgemeester en wethou ders wil nu niet meer met de woningbouwvereniging samen werken en heeft het architec tenbureau Treffers en Polgar ge vraagd zo spoedig mogelijk, maar in ieder geval vóór 1 sep tember, een haalbaar plan te maken. Wethouder J. van de Poel van openbare werken erkent dat de termijn van twee maanden heel kort is om een sluitend bouw plan te presenteren. Bovendien komt de vakantieperiode eraan, wat tot gevolg heeft dat hele ambtelijke afdelingen lam wor den gelegd. Zelf kan Van de Poel nauwelijks daadkrachtig optreden, omdat ook hij bin nenkort op vakantie gaat. Het is dus de vraag of het contingent behouden kan blijven. Het wordt hoe dan ook een race te gen de klok. Opdrachtgever De gemeente kreeg het contin gent aan het begin van het jaar. Op 10 februari vroeg het college de Woningbouwvereniging om de plannen te maken en ze vóór 15 april aan het college te pre senteren. Toen tijdens die bij eenkomst bleek dat deze plan- Zwaar letsel by ongeval leiderdorp* Een 14-jarige jongen uit Leiden is gisteravond zwaar gewond geraakt bij een ongeval op de kruising van de provinciale wegen 5 en 6 in Leiderdorp. Hij zat als passagier in een auto van een 24-jarige man, eveneens afkomstig uit Leiden, die bij het afslaan geen voorrang verleende aan een 34-jarige au tomobilist uit Den Haag. Beide auto's klapten op elkaar. De 14- jarige Leidenaar moest uit het wrak worden gezaagd en werd met zwaar inwendig letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Zijn toestand is volgens een woordvoerder van de politie momenteel stabiel. Automobilist klapt op paal zoeterwoude De paal waarmee op de brug voor Het Watertje in Zoeterwoude een wegversmalling wordt aangegeven, vormde gisternacht voor een 26-jarige automobilist uit het dorp een niet te nemen hindernis. Vermoedelijk doordat hij met te hoge snel heid op de Noordbuurtseweg richting het dorp reed, klapte de man bovenop het obstakel. Zijn voertuig werd volledig vernield en de automobilist moest ter observatie worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. nen absoluut onbetaalbaar zou den zijn, vroeg het college de corporatie om een aangepast ontwerp. Op 18 en 21 mei kwam de corporatie terug, maar met precies hetzelfde plan. Dat wezen B en W af, waarna een periode van stilte volgde. Uit eindelijk besloot het college de corporatie niet meer aan te merken als opdrachtgever voor de sociale woningbouw in 1992. Aan het architectenbureau Treffers en Polgar is nu ge vraagd om geen totaal nieuw plan te maken, maar uit be staande projecten een haalbaar voorstel te destilleren. Dit heeft onder meer tot gevolg dat op het beoogde terrein geen 60 flatwoningen worden gebouwd, maar slechts 49 eensgezinswo ningen. Van de Poel zegt hier over: „We kunnen eensgezins woningen goedkoper bouwen dan flats. Goedkoop is in dit ge val belangrijk. Daar staat tegen over dat eensgezinswoningen een groter beslag leggen op het terrein. Dus moeten we in elk geval elf huizen inleveren." Leidenaar overlijdt na val van fiets leiden/nieuw-vennep Een 63-jarige Leidenaar is gis termiddag in Nieuw-Vennep zwaar gewond geraakt nadat hij met zijn racefiets over de kop was geslagen. Enkele uren later overleed de man in het VU-zie- kenhuis in Amsterdam. De Leidenaar werd rond half één door de politie aangetroffen ter hoogte van het kruispunt Hoofdweg-Westzijde en Landei. Aanvankelijk dacht de politie aan een aanrijding, maar on derzoek wees uit dat het onge luk waarschijnlijk het gevolg is geweest van een technisch mankement. De remklauw was losgeschoten en vermoedelijk tussen het voorwiel van de fiets terecht gekomen. De fietser is vervolgens over de kop gesla gen. Organisatie streeft naar vaste datum voor 'drogeactiviteiten WARMOND MIEP DE GRAAFF De 'droge' Kaagweek in War mond, die afgelopen vrijdag avond begon, verloopt tot nu toe boven verwachting. Be stuurslid F. Vergeer van de or ganiserende Vereniging tot Vie ring van Warmonds Feesten weet te melden dat hij 'een dergelijke gezelligheid en sfeer nog niet zo heeft meegemaakt'. „Het weer zit ons natuurlijk ook heel erg mee." Vergeer weet het nu zeker: de 'droge' Kaagweek zal, ongeacht wanneer het 'natte' wedstrijd gedeelte op de Kaag ook wordt gehouden, zich voortaan elk jaar in het laatste weekeinde van juni afspelen. „Het voor deel daarvan is dat de basis scholen dan nog geen vakantie hebben en het hele dorp nog thuis is. En we doen het echt voor de Warmonders én de oud-Warmonders, dat blijkt nu ook weer." Het vuurwerk vrijdagavond was waarschijnlijk als gevolg van het voetbal op televisie iets minder druk bezocht dan in voorgaande jaren, maar niet minder spectaculair. De kin- dermarkt in park Groot Leerust telde zaterdagmiddag 76 jeug dige Warmonders. Kooplusti gen stonden ruim van tevoren in de rij om het park in te kun- Het eiergooien hield zater dagavond honderden toe schouwers drie uur lang in de ban. Net als vorig jaar wonnen vader en dochter Noordzij de wedstrijd. De strijd was des te spannender omdat in de eerste ronde een ander koppel het re cord met twee meter wist te breken. Maar in de tweede ron de haalden de titelhouders de 19 meter en de concurrentie kwam met het kakelverse ei niet verder dan 13 meter zon der het te breken. Rondvaart De ringrijderij kende gister middag het record-aantal van 30 deelnemers. De authentieke rijtuigen moesten het dit keer echter zonder bloemen doen. Daar was het gewoon te warm voor. De aangename tempera tuur lokte juist extra veel War monders naar de fietspuzzel- tocht. Doorgaans melden zich zo'n 100 deelnemers voor de 30 kilometer lange tocht aan. Dit keer waren dat er 325. Mevrouw Van Hulst van de gelijknamige rederij is blij dat de bewoners van de Warmond se bejaarden- en verpleegte huizen zaterdag mee de Kaag op konden. Zelfs rolstoelers kunnen tegenwoordig dank zij een lift plaatsnemen in de boot. Alleen vindt ze het pijn lijk dat de organisatie haar niet had gewaarschuwd dat het 'natte' en 'droge' deel van de Kaagweek gescheiden waren. „Ik ben nu met mijn adverten ties de mist ingegaan. Daarin stond dat de passagiers van de zeilwedstrijden konden genie- 'Voorschoten moet afval beter scheiden' voorschoten wilfred simons Voorschoten is goed op wet met haar milieubeleid, maar he kan nog beter. Zo moet het ge meentebestuur de burgers gaai voorlichten over de hoeveelheij opgehaald huisvüil en over hfl aandeel dat groente-, fruit- ei tuinafval (gft) daarin inneemt Ook moeten de burgers stickeij krijgen die zij op hun brieven bussen kunnen plakken om on geadresseerd reclamedrukwen te kunnen weren. Daamaas wordt het tijd dat in Voorschq ten oud textiel wordt opge haald. Het zijn enkele aanbevelinget die het CDA in Voorschotel doet aan het college van B ei W. De christendemocraten wil len hun milieuplannen ond^ de aandacht van de burgeit brengen op de Voorschotens) gemeentedag, die op 19 sep tember wordt gehouden. Sinds 1991 kent Voorschotel een zogeheten Gemeentelijl Milieubeleidsplan (GMV). He CDA constateert dat er het afge lopen jaar op milieugebied zl veel is gebeurd, dat het GMV ni al op sommige punten is aclj terhaald. Het laatste jaar is 4 landelijk veel aandacht geweej voor het voorkómen dat afval stromen ontstaan en is nage dacht over manieren om het al val voor hergebruik geschikt t maken. Tijdens de gemeentedag wl het CDA de bezoekers een vra genlijst geven, waarop zij kun nen invullen welke milieumaai regelen de gemeente kan ne men. De partij doet zelf alvas enkele suggesties: bijvoorbeelj het maken van een 'afvalthei mometer', aan de hand waai van kan worden uitgelegd hoe veel de gemeente bespaart al de burgers hun huisvuil g^ scheiden aanbieden. Grote partij broeken gestolen warmond Uit een bedrijf aan de Veerpo der in Warmond zijn in nacht van vrijdag op zaterd; achttien dozen met pantalor gestolen. Om in-het pand te ko men werd de toegangsdeur de voorzijde van het geboui met een breekijzer opengebrt ken. De waarde van de broeke is 12.960 gulden. Zo'n 3500 koffieklanten vinden plekje aan 'langste koffietafel van de wereld' Gebrek aan tijd struikelblok basisscholen noordwuk peter van der hulst „Gerard, ben je nu al klaar met die vleeswaren? Schiet toch op joh." Een enigszins overspan nen stem schalt door de walkie- talkie. De stress past bij de laatste voorbereidingen voor de 'langste koffietafel ter wereld'. Een publiciteitsstunt van de on dernemers van de Koningin Wilhelminaboulevard in Noord- wijk die daarmee ook nog een vermelding in het Guinness Book of Records nastreven. Een half uur voordat de enke le duizenden 'koffieklanten' mogen aanschuiven, worden op de tot wandelpromenade omge toverde boulevard de laatste ta fels gedekt. Her en der is perso neel bezig de grote hoeveelhe den brood, kaas, jam en andere etenswaren te verspreiden. Zo ver het zicht rijkt, strekt zich vanaf de vuurtoren tot en met het Gat van Palace een langge rekt lint van tafels en stoelen uit over de duinwal. „Vanmorgen om vijf uur is begonnen met het klaarzetten en dekken van de 460 tafels. In totaal werken on geveer 150 personeelsleden van de hotels en restaurants aan de Wilhelminaboulevard mee", schalt een blijmoedige Marjolijn van der Jagt (pr-medewerkster Hotel Oranje) op de vroege och tend. Eén van de serveersters is Aryan van Steyn. „We willen er nog een tafel tussenzetten om het sluitend te maken." Dat le vert meer problemen op dan gedacht. Op het moment dat Aryan en haar collega's maar even de rug keren om uit een aanhangwagen bestek en etens waren te halen, is de tafel weer uit de rij getrokken. Velen ge bruiken de enige doorgang in de kilometer lange tafel om even over te steken. Het be spaart namelijk een lange wan deling. Met de nodige pijn en moeite lukt het om de tafei. waarvan het kleed l De 'langste koffietafel van de wereld' trok zaterdag in Noordwijk zo'n 3500 belangstellenden. is, terug te zetten. Maar dan be gint de lol voor Aryan pas echt. Twee oude dametjes zijn net te ruggekeerd van het toilet en wil len terug naar hun plaats. Vriendelijk vragen ze of ze on der de tafel door mogen krui pen om aan de andere kant te komen. Moeizaam zakken de bejaarde vrouwen door de knie- en en beginnen ze aan hun avontuur onder tafel. De jurken •tropen boog op. terwijl de straatstenen ongetwijfeld voor de nodige ladders in de kousen zorgen. „Het ziet er echt niet uit'buldert de serveerster van de lach. Een tafereel dat zich geen halve minuut later zou herhalen. Bijgekomen van de lach richt Aryan zich weer serieus op haar werk. De broodschalen en be stek gctan op tafel. „Voor vier personen zetten wij een schaal met vier bolletjes, vier sneetjes bruin, acht sneetjes wit i sneetjes krentebrood Daarnaast krijgen de n jam, kaas. ham, boter, koffie melk en suiker." Trekpleister Terwijl Aryan en haar collega's nog de laatste hand aan de maaltijd leggen, hebben de meeste mensen al een plaatsje gezocht Deelneemster Ada lm- FOTO DICK HOGEWONING merzeel wacht rustig op het startsein, voor deze toch wat ongebruikelijke maaltijd. „Het is weer eens wat anders", legt ze in eenvoudige bewoordingen uit waarom ze gekomen is. Ze twijfelt er niet aan dat het eve nement zal bijdragen aan de naamsbekendheid van de bad plaats. „Er komen toch kranten op af. Het is voor Noordwijk wel zeker een trekpleister." De 460 tafels moeten onge veer 3500 zitplaatsen herbergen wil Noordwijk in de buurt ko men van het record. Vlak voor het begin is het nog onduidelijk of dat aantal wordt gehaald. De kaartverkoop is namelijk maar langzaam op gang gekomen. Van der Jagt: „We hebben 1800 mensen die met bussen zijn ge komen. Vorig jaar al zijn we be gonnen reisorganisaties aan te schrijven. In Noordwijk liep het pas de laatste twee dagen storm. Ruim duizend kaarten werden nog verkocht, terwijl in de periode daarvoor maar zo'n vierhonderd kaarten over de toonbank gingen. De meeste mensen hebben denk ik toch het mooie weer afgewacht." Jury Na het startsein van burge meester J. van der Sluijs zoeken de laatste mensen een plaatsje. Dan blijkt toch dat de meeste stoelen bezet zijn. Alleen aan het begin en eindpunt zijn en kele gaten waar te nemen, ter wijl ter hoogte van de brasserie Bon Bon een tafel uit de rij is getrokken om mensen met ho ge nood toch maar door te la ten. Voor de late beslissers die op het laatste moment beslui ten nog een kaartje te kopen, worden bij de vuurtoren nog enkele tafels bijgeplaatst. Onzekerheid bestaat er dan nog over een vermelding in het Guinness Book of Records. „We hebben ons aangemeld en een bevestiging ontvangen. Als het goed is lopen ze hier nu rond." Rond twaalf uur heeft de orga nisatie echter nog steeds geen glimp van een mogelijke jury opgevangen. „We sturen nu maar een foto op met een handtekening van de organisa tie en de burgemeester", aldus Van der Jagt. De meeste van de 3500 bezoekers ("Maar enkele stoelen waren leeg") hebben de boulevard op dat moment ver laten. De vier openbare basisscholen in Oegstgeest weigeren mee te doen aan het project 'Weer sa men naar school'. Gebrek aan tijd en mogelijkheden zijn hier voor de belangrijkste redenen, aldus de schooldirecteuren. De samenwerking met scholen voor speciaal onderwijs wordt hierdoor op de lange baan ge schoven. 'Weer samen naar school' is een initiatief van de rijksover heid. Het project heeft als doel meer samenwerking tussen de scholen voor speciaal onderwijs waar moeilijk lerende kinde ren terecht kunnen en de 'gewone' basisscholen tot stand te brengen. Uiteindelijk zou die samenwerking moeten resulte ren in een vermindering van het aantal kinderen op speciale scholen. Deze moeilijk lerende kinderen zouden weer naar een gewone school moeten. Alle ba sisscholen kunnen in septem ber met het project beginnen. De vier openbare basisscho len in Oegstgeest Gevers- Deutz Terwee, Montessori, de Springplank en Oudenhof-Bok- kesprong zouden onder meer moeten gaan samenwerken met de speciale scholen De Twee Sleutels en de Dr. van Voort- huysenschool in Leiden. Per kind kan een school hiervoor subsidie krijgen van 28 gulden. Dat betekent ongeveer 30.000 gulden voor de vier scholen in Oegstgeest. Zorgplan Directeur F. Faassen van de Springplank stelt het project zelf niet ter discussie.: „Maar we hebben gewoonweg de tijd en de mogelijkheden niet om met het project te beginnen. Boven dien lopen er nog tal van andere zaken. Weer een taak erbij zou betekenen dat je alles maar hal doet. We zouden wel subsid» krijgen voor het project, ma| dat is zó weinig dat we daar niM mee opschieten. Het project 'Weer samen naa school' houdt concreet in da een aantal leerkrachten van 4 openbare basisscholen overleggen met de collega's de speciale scholen. Zij moetej dan samen een zogehete! 'zorgplan' opstellen dat in concreet moet leiden tot i der kinderen in het speciaal oij derwijs. Faassen: „In feite zouden door die samenwerking de keil nis van het speciaal onden ook op onze basischolen i ten krijgen, waardoor wi kinderen met leer- en opvod dingsproblemen zélf kunnel begeleiden. We staan wel acht^ het plan, maar hebben c kunnen voorbereiden. Aan andere kant zijn er in het verlfj den ook projecten geweest dij met veel heisa werden kondigd en waarip veel e is gestopt. Maar die zonder r sultaat bleven." De notitie is inmiddels i bezit van onderwijs-wethoudi A. Kohlbeck. Hij heeft begi voor de situatie: „Ik ben woordelijk voor het personej en de directie van de scholeii stress en overspannenheil komt het onderwijs ook niet ti goede. Ik heb geen zin scholen daarom overhaast i op te leggen. We zoeken naar een oplossing: bijvool beeld uitstel van ii Daarbij houden we ook rekj ning met de positie van de ad dere scholen in de regio waal samenwerkt* Na de zomervakantie praat raadscommissie onderwijs n de directeuren over de probl matiek. Ook het overleg m Kohlbeck krijgt dan een vervol Jeugdige kooplieden deden goede zaken op de kindermarkt in Park Groot Leerust. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6