Leiden Regio Gemeente roept hulp in hij lastige schoonmaak Uitzicht' Kennis van Arabisch nutteloos Motoragent arresteert tasjesrovers Recreatief winkelen als magische term Bureau Opvang Nieuwkomers dreigt 'in rook op te gaan' MOTS MAANDAG 29 JUN11992 5 Huurhuizen 6 De bouw van zestig huurhuizen in de socia le sector dreigt aan de neus van de gemeente Voorschoten voorbij te gaan r (CHEF) wim wegman Kater 7 De voetbal kater van Oranje werd tot in de Verenigde Staten gevoeld. Dooreen oud-Leiderdor per, die z'n sport mist Verwijderen ver\>uilde grond Gerrit Doustraat moet even wachten Het verwijderen van een stuk vervuilde grond in de Gerrit Doustraat is zo ingewikkeld en duur dat de gemeente Leiden hiervoor hulp van de provincie heeft ingeroepen. Afgraven van de met olie verontreinigde bodem kost naar schatting meer dan een miljoen gulden. De gemeente hoopt dat de provincie 90 procent van de kosten op zich wil nemen, waardoor Leiden zelf ongeveer een ton moet bijdragen. ging oplopen. Maar we ver wachten een dezer dagen ant woord van de provincie." Lei den heeft bij de provincie het verzoek ingediend om een sub sidie te krijgen die is vastgelegd in de Interimwet Bodemsane ring. leiden erna straatsma De gemeente was in eerste in stantie van plan nog voor de zo mer met de schoonmaak te be ginnen. .Omdat we de hulp van de provincie hebben ingeroe pen zal de operatie enige vertra- Leiden wilde de sanering aan vankelijk helemaal zelf betalen. De gemeente is al jaren op de hoogte van de vervuiling op de plek waar vroeger een automo bielbedrijf was gevestigd. De vervuiling werd ruim een jaar geleden door kabelleggers van de PTT 'herontdekt' toen de voormalige eigenaar van de tv- firma Van der Greft het pand wilde verkopen. De gemeente nam de schuld op zich en zegde toe de afgraving zelf te bekosti gen. Gemeentelijk milieu-ambte naar G. in 't Veld zegt dat een sanering van de bodem in de Gerrit Doustraat 'heel proble matisch' is. „De wijze van aan pak is bijzonder moeilijk en dus duur." Zo moeten onder meer enkele damwanden worden ge slagen onder huizen omdat ver zakking te voorkomen tijdens de afgraving, want de woningen zijn niet onderheid. Niet alleen de afgraving op zich is moeilijk; de grond is bo vendien heel lastig bereikbaar nu een gedeelte onder een bin nenplaats ligt. Vermoedelijk wordt een deel van de voorgevel van nummer 4 verwijderd om de benodigde apparatuur op de binnenplaats te krijgen. Pannekoekenwalm lokt inbreker-s leiden De pret van een pannekoeken maaltijd in een woning aan de Hoge Rijndijk is zaterdagavond bedorven door een uitge kookte insluiper. De vrouw des huizes zette tijdens het bakken verschillende deuren open. Een oplettende dief zag zijn kans schoon en stal twee portemonnees met onbekende inhoud. Van hem ontbreekt elk spoor. Ook aan de Lange Mare deed zich zon dagavond zoiets voor. Een 25-jarige vrouw en haar evenoude ka mergenoot waren druk in de weer met waterslangen, emmers en poetsdoeken om hun auto te wassen. Daarbij lieten zij de voor deur open staan. De kamergenoot trof op een gegeven moment in de woonkamer een insluiper aan die net het pand weer wilde verlaten met een tas. De huisgenoot pakte de tas af en belde de politie. De dief rukte zich echter los en ging er vandoor. Met een sleutelbos, een paspoort en een agenda. Voorbijgangster rooft tas leiden Een 81-jarige vrouw is gisteravond bestolen van de handtas die ze tussen haar voeten had staart. De Leidse zat bui ten voor de deur van een woning aan de Musschenbroekstraat. Zij was daar op bezoek. De tas werd gestolen door een een meis je van ongeveer 18 jaar, dat rond zeven uur de weg naar het sta tion vroeg. Ze bleek echter meer in de tas dan in de route geïnte resseerd. Met haat buit rende ze in de richting van de Groen- oordstraat. In de tas zaten twee portemonnees met enkele tien tjes, drie strippenkaarten, een 65+-pas en wat sleutels. Peek blijft op Breestraat leiden «Het Leidse filiaal van Peek Cloppenburg blijft geves tigd aan de Breestraat. Dat deelde wethouder J. Walenkamp mee bij de opening van een nieuwe lunchroom van V&D. De 'buur man' van het warenhuis is op zoek geweest naar een alternatie ve lokatie in Leiden maar is hier op teruggekomen. In plaats daarvan wordt de zaak aan de Breestraat opgeknapt. Walen kamp hoopt dat de vernieuwingen bij zowel V&D als P&C een stimulans geven aan de plannen voor het Sleutelhof-project, een nieuw winkelcomplex tussen Aalmarkt en Breestraat. LEIDEN Een motorsurveillant van de po litie heeft zaterdagochtend twee jongens aangehouden die be trokken waren bij een poging tot tasjesroof. Later op de dag is de derde verdachte aangehou den. Deze 16-jarige Leidse jon geman is de belangrijkste ver dachte. De politieman zag het drietal op het Noordeinde achter een 43-jarige vrouw aanlopen. Plot seling verhoogden de drie kna pen hun snelheid om de Leidse in te halen. Een van de drie, de 16-jarige, deed eerst een graai in de tas. Dat leverde hem niets op, waarna hij aan de tas begon te trekken. De vrouw liet haar bezit echter niet los en begon hard te roepen. De drie namen vervolgens de benen en verdwe nen in de Valkensteeg. De motorsurveillant reed ze achterna, verloor ze even uit het oog maar ontdekte in tweede instantie twee van de drie kna pen in de bosjes. Het betrof een L5-jarige jongen uit Roeio- farendsveen en een 17-jarige jongen uit Rijswijk. De drie zijn strafrechtelijk minderjarigen. Zij zijn gehoord en laat in de middag weer in vrijheid gesteld. V&D opent lunchcafé In de strijd om van de Leidse binnenstad opnieuw het win kelhart van de regio te maken, boekte wethouder Joop Walen kamp (CDA/economische za ken) een succesje. Vroom Dreesmann opende afgelopen zaterdag een lunchcafé aan de Aalmarkt en het warenhuis gaat volgens manager F. van der Kraan 'nog heviger investeren' om de Leidse vestiging te mo derniseren. Gewoonlijk staan er op zaterdag hordes fietsen gestald tegen de grote etalegeruiten op de hoek van de Aalmarkt- en de Maars- mansteeg. Maar door de komst van Le Café, zoals de nieuwe lunchroom heet, is dat verleden tijd. In een van de voormalige etalages is een nieuwe ingang gemaakt en op de stoep is een terrasje ingericht. Al direct na de opening zat de zaak bomvol. „We zijn hier blij mee", zei Walenkamp. Hij ziet in het zogeheten recreatieve winkelen een belangrijk ele ment als het erom gaat meer bezoekers uit de regio te trek ken. De wethouder reikte V&D- filiaalchef J. van den Berg een nieuwe wisselbeker uit. Op het gegraveerde plaatje staat 'wis seltrofee voor de innoverende ondernemers in de Leidse bin nenstad'. Van den Berg voor spelde dat V&D in de toekomst nog vaker zal winnen. Half au gustus opent het warenhuis ook een nieuw restaurant, La Place geheten, op de bovenste verdie ping. Een deel van het dak zal worden opengewerkt waardoor vanuit het restaurant de stad te zien zal zijn. De opening staat rond 3 oktober op het program- Ook verdwijnt binnenkort de dagmarkt uit de kelder van V&D naar de Lange Mare. Van den Berg was van plan de leeggeko men ruimte voor opslag van goederen te gebruiken. Een'ter plekke bedacht voorstel van Walenkamp om er een fietsen stalling van te maken, vond ge hoor bij Van der Kraan en Van der Berg. Zij gaan onderzoeken of de ruimte zich daarvoor leent. Leerkracht Tchiche wil OETC afschaffen Onzin, grote onzin vindt hij het. Op Neder landse basisscholen moet je kinderen van Marokkaanse komaf geen Arabisch leren. „Want", zegt de Leidse leerkracht Nordin Tchiche, „ten eerste wordt er in Marokko geen Arabbisch gesproken. Ten tweede zie ik de leerlingen niet naar Marokko terugke ren." Waarom het Onderwijs in de Eigen Taal en Cultuur (OETC) op veel scholen dan toch is ingeroosterd? „De directeuren zijn bang dat ze voor racist worden uitgemaakt, als ze niet doen." Een tegendraads geluid uit Marokkaanse hoek. Basisscholen zijn niet verplicht OETC op hun programma maximaal tweeëneen half uur per week te zetten. Maar als een school veel buitenlandse leerlingen heeft, krijgt ze er extra middelen voor. Binnen OETC geldt het Arabisch als wettelijk ver plichte taal. Nordin Tchiche houdt stellig vol dat het OETC, zoals dat gegeven wordt, zijn doel voorbij schiet. „Het eerste doel is leerlingen hun basistaal te laten beheersen. Als de leerling die taal kent, zo wordt gedacht, helpt dat bij het leren van Nederlands en daar ben ik het mee eens. Maar Arabisch is niet de eigen spreektaal van de Marokkaan se leerling. Dat is Marokkaans-Arabisch, een sterk afwijkend dialect. Arabisch is in Marokko de officiële taal van de media, de boeken, maar daar hebben jonge leerlingen als ze hier komen nog geen kennis mee ge maakt." Een tweede doel van OETC is om door middel van het onderwijs de band met de ouders te versterken. Maar ook zij spre ken het Arabisch thuis niet; wel Marok kaans-Arabisch of Berbers. „Als OETC een plaats moet krijgen, dan alleen in de laagste klassen", vindt Tchiche, die in Leiden aan de Teldersschool en de Dr. van Voorthuysenschool verbonden is. „OETC moet dan in het Marokkaans-Ara- bisch worden gegeven, de spreektaal waar op het Nederlands wordt aangeleerd. Maar als de leerlingen op een bepaald moment Nederlands beter spreken dan Marokkaans moet je in het Nederlands verder gaan." In de bovenbouw zouden meer uren aan taal en rekenen kunnen worden besteed. Hoogste berg Ook de wijze waarop het onderdeel cultuur binnen OETC wordt gegeven, zint Tchiche niet. „Wij vertellen bij voorbeeld wat de hoogste berg van Marokko is, maar we kun nen veel beter vertellen in het Marok kaans wat het hoogste punt in Nederland is", aldus Tchiche. Het zijn de ouders die bepalen of hun kinderen OETC-onderwij^ moeten volgen. „Maar", zegt Tchiche, „zij weten vaak niet wat het vak inhoudt." Ouders kiezen fr vaak voor, omdat zij willen dat de kinderen kennis van de islam wordt bijgebracht. Dat gaat nauw samen met kennis van de Arabi sche taal. „Daarom is de moskee in Leiden de plaats om het Arabisch aan te leren. Daar zijn goede leraren." Tchiche vindt het ook een bezwaar dat OETC ten koste gaat van andere vakken. „Het wordt binnen de gewone schooluren gegeven. De leerlingen die niet meedoen krijgen rekenen en taal. Daardoor wordt de achterstand van de buitenlandse leerling groter, die voelt zich ook apart gezet. Ik heb op een vroegere school wel eens verzocht om tijdens OETC-uren geen rekenen of taal te geven. Ik ben wei voor inter-cultureel on derwijs aan de hele klas." Tchiche (29) is sinds 1984 in Nederland. Hij volgde de PABO en studeert in deeltijd pedagogiek. Temidden van andere Marok kaanse leerkrachten neemt hij een speciale plaats in, met zijn vaak van hen afwijkende mening. Hij wil discussie uitlokken met zijn stelling. Als Tchiche gelijk heeft, is het dan niet vreemd dat OETC zo vaak op het pro gramma wordt gezet? „De ouders willen het en de schoolleiding zet het dan op het pro gramma. Ze zijn vaak bang voor racist te worden uitgemaakt als ze het niet doen." Verkeersproblemen hebben er toe geleid dat de inrichting van de Herenstraat de af gelopen jaren regelmatig is veranderd. In 1982 werd de straat omgetoverd in een 'winkelerfmaar de chaos op het wegdek werd er niet minder door. Inmiddels heeft de gemeente de verderop gelegen Konin- ginnelaan gedeeltelijk afgesloten om sluip- verkeer door de Herenstraat te beperken. Bewoonster E. Bavelaar merkt er weinig van. „Ik sta vaak voor het raam te kijken naar de opstoppingen. Leuk hoor, vooral als er vrachtwagens staan uit te laden. Dan staat alles vast. Automobilisten hebben meestal weinig geduld. Het gebeurt regelmatig dat mensen bekvechtend op straat staan." ,,'s Avonds zie je niet veel bijzonders, dan is het heel rustig. Er zijn wel wat snackbars, shoarmatenten en cafés die langer open blijven en natuurlijk de seksclub op num mer 7. Toen die hier open ging, ik denk zo'n zeven jaar geleden, dachten de bewoners wel: 'moet dat nou hier, in de Herenstraat'. Maar ik moet zeggen dat we er weinig last van hebben. Je hoort en ziet er eigenlijk „De straat is in de 23 jaar dat ik hier woon wel achteruit gegaan. Veel meer van die vreettentjes en veel meer studentjes, waar de andere bewoners weinig of geen contact mee hebben. Ze komen en ze gaan." „Het uitzicht is niet echt mooi. Kijk, aan de overkant wordt het net opgeknapt, maar het was tijdenlang en zooitje. Maar het is hier vyel gezellig. Verder is het heel makke lijk al die verschillende winkels zo bij de hand. Op de hoek aan de overkant zit sinds een paar maanden een soort naaiatelier. Kom ik vaak; je kunt er ook je kleren laten stomen. Als ik boodschappen doe bij de su permarkt rijd ik zo met mijn volle karretje naar huis. Dan heb ik in een keer alles bin- Inwoners van Leiden die net uit Marokko of Turkije komen, blijken nauwelijks belangstel ling te hebben voor de intro ductiecursussen van het Bu reau Opvang Nieuwkomers. Voor het bureau, dat eind maart van start ging en jaar lijks 75 nieuwkomers kan op vangen, meldden zich maar een handvol deelnemers aan. Wethouder De la Mér (socia le zaken) zei deze week dat rjiemand met dwang een cur sus hoeft te volgen. Ook heeft volgens hem niet iedere Leide- naar van Turkse of Marok kaanse komaf een introductie cursus nodig. Voor de gratis cursussen werden alle Turken en Marok kanen aangeschreven, die zich sinds vorig jaar zomer in Lei den hebben gevestigd. Per jaar zijn dat er zo'n 200 die veelal in het kader van gezinshereni ging naar Nederland komen. Van de aangeschreven groep reageerden twintig mensen voor een gesprek. Daarvan ging een kwart daadwerkelijk de twaalfweekse cursus volgen. Ze krijgen les in de Nederland se taal en worden wegwijs ge maakt in de Nederlandse sa menleving. Ook wordt hun eventueel begeleiding geboden bij het volgen van een oplei ding en het vinden van werk. Het Bureau functioneert op dit moment ook niet, omdat er nog een een aantal vacatures moeten worden vervuld. We gens ziekte en verandering van baan zijn de Turkse en Marok kaanse consulenten niet meer werkzaam op het Bureau. Voor hen worden op dit moment andere kandidaten gezocht. Adjunct-directeur A. Vermeulen van de Sociale Dienst, waaronder het Bureau Opvang Nieuwkomers valt, vindt het echter te vroeg om van een mislukking te spreken. „Ik vind dat je nu nog geen conclusies kan trekken, je moet het een jaar aanzien. Voor de tegenvallende belang stelling heb ik nog geen verkla ring. We zijn uitgegaan van prognoses." Opvalllend is dat er met na me vanuit Turkse hoek bijna geen belangstelling is. Volgens Vermeulen kan dat ook bete kenen dat nieuwkomers direct goed in de Turkse gemeen schap van Leiden worden op gevangen. „Door bij voorbeeld familieleden die hier al wonen. Dat is natuurlijk alleen maar goed. Als er geen behoefte is, moet je die behoefte niet kwe ken, we gaan niet dwangmatig een aanbod opleggen." Het Studiehuis heeft met de gemeente een contract geslo ten om twee keer de cursus van twaalf weken te verzorgen. De tweede cursus moet in sep tember van start gaan. De ge meente betaalde de extra kos ten vanuit de sociale vernieu wing, zodat het niet ten koste gaat van het gewone budget voor het Studiehuis dat met wachtlijsten kampt. De tweede cursus moet in september be ginnen. Studiehuis-directeur S. Gresnigt: „We hebben natuur lijk een aantal kosten gemaakt, mensen aangenomen om de cursussen te geven. Dat geeft verplichtingen." Een deel van de middelen is nu aangewend om een aantal Koerdische vluchtelingen in het Studiehuis te begeleiden. „Daar zal nie mand bezwaar tegen maken." Ook zijn een aantal mensen die nog niet in de basiseduca tie konden, even in de korte cursus geplaatst. „Maar nu de belangstelling van nieuwko mers er niet is, kunnen we de korte cursus niet doen opgaan in onze gewone basiseducatie, want de cursussen daarvoor duren veel langer." Gresnigt vindt ook dat het Bureau Op vang eerst zelf weer goed moet gaan functioneren. „Op deze manier dreigt het in rook op te gaan." Nordin Tchiche: „De schooldirecteuren zijn bang dat ze voor racist worden uitgemaakt, als ze geen onderwijs in eigen taal laten geven. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5