EG mindert vaart Tentenkamp tegen Milosevic Solo-actie Mitterrand verrast vriend en vijand Nederland verliest EG-melkruzie Italië: oude wijn in nieuwè zakken Californië vreest nieuwe beving Buitenland OAE-topman wil Afrika behoeden voor ondergang Macedonië mag geen naam hebben MAANDAG 29 JUN11992 Stoelendans EG loopt weer vast Rijke landen willen hulp aan arme lidstaten niet opschroeven LISSABON PETER Pt VRIES De regeringsleiders van de HG zijn er vrijdagavond opnieuw niet in geslaagd een doorbraak te forceren in de al elf jaar sle pende impasse over de zetels van de Europese instellingen. Een compromisvoorstel dat de Portugese voorzitter Cavaco Sil- va voorlegde aan de halfjaarlijk se top in Lissabon sneuvelde op verzet van onder meer Neder land, Engeland en België. Nederland zou in het Por tugese plan in 1994 de eerste r leveren van de Euro pees Monetair Instituut, de voorzitter van de centrale bank die de economische en mone taire samenwerking van de 12 EG-landen moet gaan bewaken. Het hoofdkantoor van de Euro bank wordt dan in Bonn geves tigd. Maar Engeland en Neder land blijven proberen de bank in eigen land te krijgen. België verzette zich tegen het Portuge se voorstel Straatsburg aan te wijzen als officiële zetel van het Europese Parlement. Patiënt krijgt lever van baviaan Pittsburgh Voor de eerste keer in de geschiedenis heeft giste ren een mens een lever van een baviaan ingeplant gekregen. Chirurgen van de universiteitskliniek in de Amerikaanse stad Pittsburgh stonden elf uur lang aan de operatietafel om de lever te plaatsen. De patiënt, een 35-jarige aan hepatitus B lijdende man, verkeert in kritieke toestand. Besloten werd tot het tran- planteren van de lever van een baviaan omdat het niet mogelijk was een menselijke lever in tè planten wegens de aard van de ziekte; het virus tast onmiddelijk menselijke organen aan. Vol gens de artsen biedt de lever van een baviaan meer weerstand. Londen betaalt Maxwell-pensioenen londen De Britse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat zij de duizenden gepensioneerden van het Maxwell-concern te hulp komt. De levens van de gepensioneerden werden geruï neerd toen bleek dat mediamagnaat Robert Maxwell, die in no vember onder mysterieuze omstandigheden overleed, het pen sioenfonds van zijn bedrijf heeft geplunderd. Om te voorkomen dat zijn imperium failliet ging, verduisterde de krantenmagnaat meer dan 1,4 miljard gulden. Het geld voor de ruim 4000 gedu peerden komt uit een noodfonds dat de regering begin juni in stelde. Lijk ontvoerde Exxon-directeur gevonden newark De Amerikaanse federale recherche FBI heeft gisteren bevestigd dat een stoffelijk overschot dat in New Jersey werd ge vonden, het lijk is van de ontvoerde president van Exxon Inter national, Sidney Reso. Reso (57) werd op 29 april ontvoerd. Don derdag werden een vroegere veiligheidsfunctionaris van de fir ma en zijn vrouw officieel in staat van beschuldiging gesteld we gens ontvoering met het doel Exxon geld af te persen. Geheime kernproef in Oekraïnse mijn moskou Sovjet-geleerden hebben in 1979 een kemproef in een kolenmijn in de Oekraïne gehouden. Vervolgens stuurden zij duizenden mijnwerkers de mijn in zonder hen van het experi ment op de hoogte te stellen. De inwoners van het nabijgelegen dorpje joenokommoerarks werden geëvacueerd onder het mom van een zogenaamde oefening ter bescherming van de bevol king. Dit is zaterdag bekend gemaakt door de Russische krant Izvestia. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) wil dat de Veilig heidsraad van de VN een onder zoek instelt naar het geweld in Zuid-Afrika. Dat staat in een ontwerp-resolutie waarin de moorden in Boipatong worden veroordeeld. De OAE wil ook dat het Codesa-overleg tussen blank en zwart in Zuid-Afrika snel wordt hervat. Met zulke uitspraken pro beert de OAE de crisis in eigen gelederen te verdoezelen. De organisatie zoekt een nieuwe identiteit om Afrika door de ja ren negentig te loodsen en te zorgen dat het door geweld ge teisterde continent niet uiteen valt. Waarnemers menen dat dat de grootste uitdaging is waarvoor Afrika's staatshoofden de komende dagen staan in de Senegalese hoofdstad Dakar, waarvan vandaag de jaarlijkse OAE-top begint. VN bepleiten grotere rol staat in economie NEW YORK Rtr Er is te veel aandacht voor de werking van het marktmecha nisme en te weinig voor de rol van de staat. Dat is schadelijk voor de economische ontwik keling. Tot die conclusie ko men de Verenigde Naties in een gisteren gepubliceerd rap port over de wereldeconomie. Door de ineenstorting van het communisme en het falen van de centraal geleide economie- en zijn bemoeienissen van de overheid met de economie on der vuur komen te liggen. De VN pleiten voor een actief beleid ter bevordering van de economische groei. Regerin gen hebben volgens de VN veel te veel aandacht voor het be teugelen van de inflatie en het beperken van hun begrotings tekort. Pas als er weer voldoende economische groei is kan de wereld de vruchten plukken van de ontspanning tussen Oost en West, zo staat in het rapport. PETER DE VRIES De rijke lidstaten van de Europese Gemeenschap zijn niet bereid hun contributie fors op te schroeven en de hulp aan de arme zuidelijke landen te verdubbelen. De regeringen van de EG-landen eisen juist dat 'Brussel' rus tiger aandoet bij het uitschrijven van allerlei nieuwe richtlijnen. en het Verdrag van Maastricht moet zijn geratificeerd. De Britse premier Major, die woensdag het voorzitterschap van de EG voor een half jaar op zich neemt, wil desondanks al dit najaar om de tafel gaan zit ten met de kandidaat-leden. De Franse socialist Jacques Delors werd in Lissabon door de regeringsleiders voor nog eens twee jaar benoemd als voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG. Van de door Delors uitgestippelde marsroute voor de EG lijkt echter weinig terecht te komen. Delors geldt als één van de architecten van het vorig jaar afgesloten Verdrag van Maastricht over nauwere politieke en economische sa menwerking. CORRESPONDENT EG Dat zijn de twee belangrijkste uitkomsten van het halfjaarlijk se topberaad van regeringslei ders van de EG-landen, dat af gelopen weekeinde in Lissabon werd gehouden. De regeringsleiders hebben in Lissabon officieel de deur ge opend naar uitbreiding van de twaalf landen tellende gemeen schap met Oostenrijk, Zwitser land, Zweden, Finland en wel licht later Noorwegen. De on derhandelingen met die landen kunnen echter pas beginnen zodra de EG intern orde op za ken heeft gesteld. Er moet over eenstemming zijn over de be groting voor de komende jaren De afgelopen maanden pre senteerde hij ambitieuze plan nen om de in Maastricht ge maakte afspraken gestalte te ge ven. Delors wilde vooral de eco nomische steun aan de vier ar me landen (Portugal, Grieken land, Spanje en Ierland) verho gen, om die landen aansluiting te laten vinden bij de economi sche unie. Daarnaast kondigde hij ingrijpende veranderingen aan in de Brusselse werkwijze, om een sterk uitgebreide EG be stuurbaar te houden. De regeringsleiders hebben zaterdag in Lissabon echter dui delijk gemaakt dat zij niet zo hard van stapel willen lopen. De 'rekening van Maastricht' een verhoging van de EG-be- groting met 50 miljard gulden in vijf jaar vinden vooral de rijke landen te hoog. Pogingen van Delors om de rekening uit te smeren over zeven jaar, en wel alvast af te spreken dat de hulp aan de arme landen wordt verdubbeld, strandden in Lissa bon op verzet van de acht rijke landen. Wereld prijst moed; Bolkestein noemt Fransen 'achterbaks' CORRESPONDENT GPD De Franse president Francois Mitterrand heeft het afgelopen weekeinde vriend en vijand ver rast met zijn spectaculaire poging het al maanden durende beleg van Sarajevo per soonlijk te breken. Het plan voor de riskante reis ontstond na een verzoek dat de Bosnische president Alija Izetbegovic op 18 juni aan Mit terrand deed, zo maakte Parijs gisteren be kend. Voor zijn vertrek uit Lissabon, zaterdag avond na afloop van de EG-top, lichtte Mitter rand alleen de Portugese president Mario Soa- res in. De andere Europese leiders vernamen pas achteraf van het inititiatief. Een woord voerder van de Britse regering noemde Mitrer- ïands bliksembezoek aan Sarajevo gisteren 'een zeer belangrijke en dappere actie van een oude president'. De Duitse regering toonde zich gisteren echter 'uiterst verbaasd'. Het solo-optreden van Mitterrand heeft in Bonn de nodige wrevel gewekt omdat het strijdig wordt geacht met de pogingen om tot een gezamenlijk Europees buitenlands beleid te komen. De Nederlandse oppositieleider Frits Bolke stein (WD) deelde die ergernis. „Erg achter baks", aldus Bolkestein gisteravond voor de KRO-televisie. „Ze (de Fransen) hebben twee dagen met de Europese collega's in Portugal om de tafel gezeten en nauwelijks is die confe rentie afgelopen of Mitterrand gaat op eigen houtje naar Joegoslavië. Dat kan natuurlijk niet. De Nederlands,e regering moet een dui delijk protest laten horen. Want op zo'n wijze komen we natuurlijk nooit in de buurt van een gemeenschappelijke Europese buitenlandse politiek." Het ministerie van buitenlandse zaken was echter positief over het initiatief van Mitter rand. Ook andere EG-landen prezen de moed van de Franse president. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties sprak van een „zeer belangrijk gebaar". Het bliksembezoek van Mitterrand aan Sa rajevo is niet de eerste gewaagde actie van de Franse president. In oktober 1983 vloog hij naar Bayrut, daags na twee spectaculaire aan slagen die aan bijna 300 Amerikaanse en Fran se militairen het leven kostten. Enkele jaren geleden vloog hij naar Colombia terwijl daar de drugsoorlog in volle hevigheid woedde. Volgens veiligheidsdeskundigen was het be zoek dat Mitterrand gisteren aan Sarajevo bracht echter vele malen riskanter. Kroonprins Aleksandr Karadjordjevic terug in Servië Het continent wemelt van de bloedige conflicten, maar de OAE kijkt de andere kant op. Naar conflicten elders bijvoor beeld, waar Afrikaanse militai ren heen worden gestuurd als lid van internationale vredes machten. Als het om eigen con flicten gaat, beroepen de Afri kaanse staatshoofden zich op de passage uit het OAE-hand- vest die inmenging in eikaars interne aangelegenheden ver biedt. OAE-secretaris-generaal Sa- lim Ahmed Salim vindt dat ver bod echter achterhaald en zal in Dakar aandringen op de oprich ting van een Afrikaanse veilig heidsraad en een Panafrikaanse vredesmacht. Evenals dertig jaar geleden, toen Ghana's Kwa- me Nkrumah met soortgelijke ideeën kwam, is er ook nu weer veel verzet. Hoopgevend is ech ter dat giganten als Nigeria en Egypte zich al achter Salim heb ben geschaard. LISSABON PETER DE VRIES Alle luidkeelse Nederlandse protesten over "melkfraude" ten spijt, lijkt Italië toch een ver hoging van zijn melkquotum in de wacht te slepen. De rege ringsleiders van de EG hebben zaterdag in Lissabon geweigerd de Nederlandse eis in te willi gen dat Italië aan den lijve de gevolgen moet ondervinden van het acht jaar lang niet toepassen van de superheffing op teveel geproduceerde melk. De kwestie is door de rege ringsleiders wijselijk terugver wezen naar de landbouwminis ters, met de opdracht een „evenwichtige oplossing" te vinden. De landbouwministers hebben van hun bazen op dracht gekregen koste wat kost te voorkomen dat de melkruzie een gevaar gaat vormen voor de hervorming van het Europese landbouwbeleid. Morgen wor den daarover de laatste knopen doorgehakt, maar de Portugese EG-voorzitter wil niet dat de melkruzie dan al aan de orde komt. Aangenomen wordt dat Nederland dit najaar morrend zal moeten instemmen met een verhoging van het Italiaanse melkquotum met 900.000 ton. Italië weigerde de afgelopen acht jaar, samen met Spanje en Griekenland, de superheffing toe te passen die moest leiden tot beperking van de melkpro- duktie. Vooral minister Bukman wond zich op toen Italië boven dien eiste dat zijn melkquotum eerst met nog eens 900.000 ton wordt verhoogd. Kabinet Amato kopie van oude coalitie Zwaaiend met een portret van de Joegoslavische kroonprins Aleksandr na de Servische president Milosevic. BELGRADQ/VATiNRtr-AFP-DPA-AP de kampeerders, naar schatting 5.000 mensen. De politie tracht te te verhinderen dat tenten werden opgezet, maar slaagde daar niet in. Eerder op de dag zei de leider van de grootste oppositiepartij, Vuk Draskovic, dat „dit regime het volk in de oorlog en de grootste ellende stort". Drasko vic zei dat Milosevic „Servië be stuurt als zijn privé-eigendom". Andere sprekers stelden Milose vic verantwoordelijk voor het internationale isolement van Servië en het door hem geleide romp-Joegoslavië. De Servische oppositie eist Duizenden aanhangers van de Servische oppositie hebben af gelopen nacht hun tenten opge slagen voor het parlementsge bouw in Belgrado. Ze eisen het aftreden van de Servische presi dent Slobodan Milosevic. Giste ren betoogden al rond 100.000 mensen in de Servische hoofd stad voor het vertrek van de president. Het was het grootste anti-regeringsprotest in de afge lopen decennia. „We zullen pas vertrekken als Milosevic opstapt", zei een spreker onder luid gejuich van naast het vertrek van Milosevic ook verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering en een „regering van nationale redding" waarin alle krachten vertegenwoordigd zijn. De Ser- visch-orthodoxe kerk steunde de betogers. De Servische troonpretendent Aleksandr Karadjordjevic, die de demonstratie bijwoonde, werd door de betogers luid toege- juich. Karadjordjevic was zater dag bij de grensovergang Vatin op emotionele wijze ingehaald. Honderden mensen zwaaiden met Servische koninklijke vlag gen en juichten de prins toe, CORRESPONDENT De inwoners van Californië vre zen vandaag een nieuwe krach tige aardbeving. Bij twee zawre schokken in het zuiden van de Amerikaanse staat vielen giste ren ten minste één dode en tientallen gewonden. De mate riele schade is aanzienlijk. Seis mologen voorspellen voor van middag plaatselijke tijd (laat in de avond Nederlandse, tijd) een derde schok. Veel Amerikanen zijn bang dat het deze keer zou kunnen gaan om de sinds lang gevrees de Big One, een buitengewoon krachtige aardbeving langs de San Andreas breuklijn, die dwars door het verstedelijkte gebied van zuid-Californië loopt. Volgens een rapport dat de Amerikaanse Seismologische Dienst in 1988 uitgaf, is er een kans van zeker 60 procent dat het zuiden van Californië in de komende 30 jaar door een aard beving wordt getroffen van 7,5 tot 8 op de schaal van Richter. De eerste beving vond even vóór vijf uur 's ochtends plaats en had als epicentrum een afge- De bevingen van gisteren zorgden voor grote schade aan wegen en waterleiding-systemen in californië. legen gedeelte van de Mojave woestijn. Deze schok had een kracht van 7,4 op de schaal van Richter, en was daarmee de krachtigste in zuid-Califomië in 40 jaar. De tweede aardbeving vond drie uur later plaats in de San Bernardino bergen, op ongeveer 30 kilometer afstand van de eer ste beving. Deze schok regi streerde 6,5 tot 7 op de schaal van Richter. Beide bevingen werden door krachtige na schokken gevolgd. Rampendeskundigen noem den het gisteren een geluk dat de aardbevingen zich in een FOTO AFP spaarzaam bewoond gedeelte van Zuid-Califomië hadden af gespeeld. De persoonlijke en materiele schade zou aanzien lijk groter zijn geweest, als het epicentrum dichter bij het 120 kilometer verderop gelegen Los Angeles was geweest. terwijl hij per auto de grens overstak. Hij was eerder met een vliegtuig van Genève naar de Roemeense plaats Timisoara gevlogen. Vanwege VN-sancties is het Servische luchtruim voor buitenlandse vliegtuigen geslo ten. De 46-jarige Karadjordjevic is een voormalig officier van de Britse marine en een zaken man. Hij woont in Londen en heeft zijn hele leven buiten Joe goslavië doorgebracht. Zijn voorvader Kara Djordje (Zwarte George) Petrovic leidde in 1804 de eerste Servische opstand te gen de Ottomaanse Turken. LISSABON/SKOPJE GPD-AFP De EG heeft zaterdag voor een uniek feit in de internationale politiek gezorgd door de bevol king van de voormalige Joego slavische republiek Macedonië te verbieden hun land te noe men zoals zij dat zelf willen. Als de jonge republiek zich Mace donië blijft noemen, kan van normale betrekkingen geen sprake zijn. De regering van Macedonië liet gisteren weten te weigeren de naam van de re publiek te veranderen. Volgens minister Van den Broek van buitenlandse zaken is voor het standpunt van EG- partner Griekenland gekozen vanwege de moeilijke binnen landse situatie die de naams- kwestie daar oplevert. Hoewel de EG ontkent koehandel te drijven, heeft Athene zaterdag beloofd de gesprekken die de EG wil voeren met haar aartsvij and Turkije over nauwere sa menwerking niet meer te zullen tegenhouden. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Italië heeft een nieuwe rege ring. De socialistische premier formateur Giuliano Amato presenteerde gisteren, bijna 3 maanden na de verkiezingen, de lijst met ministers. Het nieuwe schuilt in het aantal ministers (25 in plaats van 33), de benoeming van een achttal 'technici' (minder partijgebon den personen) en de afwezig heid van Giulio Andreotti. Ver der is de regering Amato een kopie van de alliantie die op 5 april zwaar verloor. De regering bestaat uit 13 christendemocraten, 6 socialis ten 2 liberalen, 2 sociaaldemo craten en 2 'partijlozen'. Minis ters die in de voorgaande kabinetten ernstig faalden of betrokken waren bij schandalen zijn vervangen door personen van hogere kwaliteit. De politie ke formule is echter nog steeds die van de oude vier-partijenco- alitie, die, in verschillende vari anten, maar altijd met de chris tendemocratische DC in het centrum, al 45 jaar het land re geert. De nieuwe ploeg stelt zich ten doel de overheidsfinanciën te saneren, de georganiseerde misdaad aan te pakken, institu tionele en electorale hervormin gen voor te bereiden en de cor ruptie terug te dringen. Het de finitieve regeringsprogramma zal later deze week worden ge presenteerd, maar de scepsis over het slagen van de onderne ming is zeer groot. Samen hebben de vier partij en een meerderheid in het par lement van 15 zetels. Een uiterst wankele basis voor het doorvoe ren van ingrijpende en vaak im populaire maatregelen. De DC herbergt tal van stromingen die de meerderheid makkelijk kun nen saboteren. Een voorproefje hiervan was te zien tijdens de presidentsverkiezingen, toen de oude coalitie geen gemeen schappelijke kandidaat wist te vinden. Het is premier Amato niet ge lukt de coalitie uit te breiden met de republikeinse partij (PRI) en de voormalige commu nisten van de PDS. Beide vin den dat er te weinig nieuws on der de zon is en dat er bij de vier partijen niet echt de wil be staat om de zo broodnodig ge achte omwenteling in Italië te weeg te brengen. „De coalitie is afgestraft en de protestpartijen rukken steeds verder op, maar de oude partijen lijken niets deze les te hebben PDS-leider Occhetto. De nieuwe Italiaanse premier, Giuliano Amato (met bril), verlaat samen met president Scalfaro het presidentiële paleis nadat hij de succesvolle beëindiging van de kabinetsformatie officieel heeft bekendgemaakt. FOTO Rtr DOMENICO STINELL1S

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4