Wöltgens weg bij groot verlies PvdA 'Kunstriffen in Noordzee onnodig' Binnenland 8oze binnenschippers "buigen niet voor rechter 'Zeel flauwtes, maar herder rustige TT Assen Knuffel-picknick Justitie wil af van 'poppenmethode' Veilig vrijen op Roze Zaterdag Overlevingskans voor hartpatiënt stijgt sterk Leraren delen niet mee in meevaller van Ritzen MAANDAG 29 JUN11992 Lichte paniek op afdrijvende pont akersloot Een veerpontje over het Noordhollandsch Kanaal bij Akersloot is zaterdag met een tiental passagiers aan boord op drift geraakt. De staalkabels waarlangs de pont heen en weer pendelt, werden stukgevaren door een passerend schip. Daarop dreef het veer af in het door drukbevaren kanaal en ontstond er lichte paniek onder de opvarenden. De rijkspolitie te water en d< brandweer van Alkmaar schoten te hulp en wisten de pont aan de kant te brengen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet Man redt drietal van verdrinking assendelft* Een inwoner van Assendelft heeft zaterdag drie plaatsgenoten van de verdrinkingsdood gered. De bestuurster van een auto raakte de macht over het stuur kwijt toen één vai de wielen in de berm raakte. Het voertuig belandde daarop on dersteboven in de een naast de weg gelegen sloot. De inzitten den slaagden er niet in de portieren te openen. De redder pas seerde in een vrachtwagen de plek des onheils. Hij haakte ogen blikkelijk een sleeplijn aan de te water geraakte auto en trok die op het droge. Prins Bernhard wordt vandaag 81 jaar soestdijk* Prins Bernhard viert van daag zijn 81ste ver jaardag op paleis Soestdijk. foto capital press Nauwere banden Suriname en Antillen Willemstad Suriname, de Nederlandse Antillen en Aruba willen de onderlinge banden steviger aanhalen. De betrekkingen staan sinds de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 op een laag pitje. Het gaat vooral om nauwere economische samenwerking. Dat staat in de slotverklaring die de drie parlementsvoorzitters zaterdag op Curasao ondertekenden, na het twee weken duren de bezoek van een Surinaamse delegatie aan de eilanden. Enke le concrete voorstellen behelzen de vestiging van een cementfa briek in Suriname, die grondstoffen uit de Antillen en Aruba ge bruikt en het instellen van een scheepvaartverbinding tussen de eilanden en Suriname. Feike Salverda gaat waar RTL4 Hilversum* Feike Salverda wordt in september eindredacteur in formatieve programma's bij RTL4. Salverda zal onder meer een aantal nieuwe programma's opzetten bij RTL4, waar hij het voorbije seizoen al eindredacteur was van Studio Rembrandt. Salverda ex Het Vrije Volk, VARA, Vrij Nederland en VPRO was onlangs korte tijd programma-directeur bij de Amsterdamse zender AT5. ie ties bij Willemstad gaan door dtterdam GPD ie binnenschippers die bij Wil- imstad aan het Hollands Diep ctie voeren tegen het vervoe- )rd?n van ladingen buiten de eurs om, zullen een eventueel gerechtelijk verbod om verder ;aftie te voeren aan hun laars te Happen. Dat heeft voorzitter ,at jibbers van de Vereniging reiperbeurt Noord-Zuid afgelo- j |^n weekeinde gezegd. a.flDe president van de Bredase 3n ichtbank doet morgen een uit geraak in een kort geding dat r(J/ee bevrachtingskantoren uit elgië hebben aangespannen dingen de Vereniging Toerbeurt ,t fjoord-Zuid. Die eisen dat de ad^reniging, die de schippersrei- der'n naar Frankrijk en België bij ng lerbeurt verdeelt, onmiddellijk pin einde maakt aan de actie. De vereniging en de actievoer- dende schippers zeggen echter dat de acties pas worden opge schort als alle vrachten die bui ten de beurs om zijn geregeld, zijn 'teruggegeven'. Aanvankelijk wilde het be stuur de actie bij Willemstad af blazen tijdens een openbare schippersvergadering in Rotter dam, afgelopen zaterdag. Nadat vrijdag bekend werd dat twee Belgische schippersbonden steun betuigden door ook in ac tie te komen, werd echter beslo ten door te gaan. „We vinden dat we de Belgische collega's nu niet in de steek kunnen laten. Twee weken geleden hebben we ze op de openbare schippersvergadering in Wil lemstad zelf gevraagd onze actie te steunen", aldus Lubbers van Noord-Zuid. 'j'feljt minder motoren gestolen ikaSEN GPD-ANP geen zee in de vlurt. De kelen droog van na- weJrst, de voeten moe in 't zand. pijëch was de sfeer onder de naar in jiatting 125.000 'coureurs' die angelopen weekeinde de TT in verben bezochten, niet kapot te ou ij gen. Geen vechtpartij of ir rdnklank, of het moest zijn dat darvanwege de hitte meer men- Deh flauwvielen dan normaal, e b£r bezoekers kregen een hart ig alarct. De^erder werden dit jaar bijna aij J\ helft minder motoren gesto- dert dan voorgaande jaren. Ver- grdenen vorig jaar nog 58 moto- verif dit jaar ging het om 32 mo- naa'en uit (vooral) de duurdere varissen. De politie heeft zeven ia ninnen uit Heerlen en Amster- dirtfri aangehouden die op grote ereöaal motordiefstallen plegen, lorln totaal werden 52 motoren he »beslag genomen door de po- igvp. De voertuigen werden na ucB betalen van boetes weer te- g. ggegeven. De hoogste boete (drieduizend gulden) was voor een Duitser die met te veel drank op een aanrijding veroor zaakte. Ook de 'Nacht van Assen', die traditioneel voorafgaat aan de jaarlijkse TT-races, is volgens de politie rustig en plezierig verlo pen. In de nacht van vrijdag op zaterdag waren naar schatting 60.000 tot 70.000 mensen op straat, die feestvierend de nacht hebben doorgebracht. Pas tegen de ochtend werd het iets rusti ger op straat. In totaal zijn 41 aanhoudin gen verricht. Het enige ernstige incident deed zich in Witten bij Assen voor, toen politiemensen twee mannen wilden arresteren die bezig waren een taxi te ver nielen. De agenten werden zo massaal bedreigd dat ze enkele waarschuwingsschoten losten. Nadat ze assistentie van colle ga's hadden gekregen, werden de twee mannen gearresteerd, evenals vier anderen die de po litie zouden hebben bedreigd. 'Alles op alles zetten om halvering te voorkomen PvdA-fractievoorzitter Wöltgens vertrekt als de de sastreuze resultaten voor zijn partij in de opiniepeilingen bij verkiezingen worden bewaarheid. Al bijna een jaar lang voorspellen de opiniepeilers een halvering van het aantal zetels voor de PvdA. Wöltgens: „Als fractievoorzit ter ben ik daar mede-schuldig aan. Als de voorspellingen uitkomen, zal ik daaruit mijn conclusies trekken." fractievoorzitter om zich te pro fileren is daardoor afgenomen, constateert Wöltgens. Terug blikkend op het parlementaire jaar stelde Wöltgens niet onte vreden te zijn. Het financie ringstekort daalt volgens sche ma, waardoor Nederland straks het enige land in de EG is dat aan de strenge toelatingseisen voor de Europese Monetaire Unie voldoet. Daarnaast wees Wöltgens er op dat er sinds het aantreden van het kabinet meer dan 300.000 mensen een baan heb ben gevonden. „Een gigantische prestatie", aldus Wöltgens. Hij gaat ervan uit dat staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) zijn plannen voor de stelselher ziening kan afmaken. Als de Ka- Wöltgens zei zaterdag voor de VARA-radio „alles op alles" te zullen zetten om een dergelijk desastreus zetelverlies voor zijn partij te voorkomen. Hij heeft daarin volgens eigen zeggen het volledige vertrouwen van zijn fractie. De fractievoorzitter van de kleinste regeringspartij meent dat het kabinet „in rusti ger vaarwater" is gekomen. „Men beseft dat de ruzieachtige sfeer die er hing, het niet goed deed. Het is beter de oppositie de oppositie te laten voeren", aldus Wöltgens. Hij wijt de rust in het kabinet ook aan Lubbers' aanwijzing van Brinkman als diens opvol ger. De behoefte van de CDA- mer daar in september over praat, verwacht Wöltgens de steun van het CDA. Vorige week kondigde Simons zijn aftreden aan als het CDA die steun ont houdt. Wöltgens is fel tegen een in komenseis voor buitenlanders die hun gezin naar Nederland halen, zoals het CDA die wil stellen. Hij verbaast zich erover dat juist een „gezinspartij als het CDA" dit idee heeft geop perd. De PvdA wil buitenlanders zo snel mogelijk integreren in Ne derland. De wijze waarop WD- fractievoorzitter Bolkestein de minderhedendiscussie heeft aangezwengeld, noemt Wölt gens bedenkelijk. „De discussie zoals die nu over de islam wordt gevoerd, is vooral een inspelen op angstgevoelens." Dat is vol gens de IVdA'er in strijd met af spraken die tussen de politieke partijen zijn gemaakt. De PvdA wil de discussie meer toespitsen op gelijke rechten en plichten voor buitenlanders. Amsterdam Grote beren, kleine beren, zwarte beren, gele beren, eigenaren; iedereen was aanwezig tijdens de jaarlijkse picknick voor teddyberen in het Amsterdamse bos, gisteren. foto anp marcel antonisse De poppenmethode, waarbij kinderen worden geconfron teerd met 'anatomisch correcte' poppen, kwam eind 1988 in het nieuws. Het Vlaardingse dag verblijf De Bolderkar conclu deerde toen na gebruikmaking van de poppen dat kleuters wa ren misbruikt. hilversum ANP De omstreden poppenmethode moet niet meer worden ge bruikt als bewijsmiddel seksuele kindermishandeling Dat staat in een rapport van een werkgroep van het openbaa ministerie. Voorzitter Hulsen beck van de werkgroep zei dat gisteren voor de KRO-televisie. Hulsenbeck is voorstander van het verhoren van kinderen in een 'kindvriendelijke' studio. Het verhoor moet worden op genomen en met toestemming van de ouders als bewijs wor den gebruikt. Het aantal sterfgevallen in zie kenhuizen als gevolg van hart infarcten is de laatste kwart eeuw op spectaculaire wijze ge daald. Stierf in 1967 nog 35 pro cent van de opgenomen acute hartpatiënten, nu is dat nog slechts vijf procent. Voor chro nische hartpatiënten dient zich echter een aantal nieuwe pro blemen aan. Zo stijgt het aantal patiënten dat buiten het zieken huis overlijdt sterk. Het hoofd van de afdeling cardiologie van het Academisch Ziekenhuis Maastricht (AZM), H. Wellens, zei dit zaterdag in Heerlen bij de viering van tien jaar Belangenvereniging Hart en Vaatpatiënten. In het werk gebied van het AZM komen buiten het ziekenhuis meer dan 250 sterfgevallen onder hartpa tiënten per jaar voor. Een groot aantal van hen zou bij deskundige hulp van de om geving nog jaren hebben kun nen leven, aldus Wellens. Hij wijt hun te vroege dood aan het feit dat tachtig procent van de omstanders niet wist hoe hulp te bieden. In de meeste gevallen was er sprake van een kleine stoornis die door reanimatie snel had kunnen worden ver holpen, maar nog zeer weinigen weten hoe zij moeten reanime ren. Ook meent Wellens dat er meer ziekenhuisbedden nodig zijn. Hij noemde het 'afschuwe lijk' dat patiënten die na maan denlang wachten eindelijk op genomen kunnen worden, toch naar huis worden gestuurd, om dat hun bed aan een acute hart patiënt moet worden afgestaan. In het AZM is dit de afgelopen twee weken vijftien keer ge beurd. zoetermeer Veilig vrijen was dit kers trok. De dag van en voor ho- 'safe service condoom' in ont- jaar het motto tijdens 'Roze Zater- moseksueel Nederland werd be- vangst mocht nemen en daarmee dag', die dit jaar in Zoetermeer zocht door onder anderen minister het startsein gaf voor de landelijke plaatsvond en ruim 15.000 bezoe- d'Ancona van WVC, die het eerste safe service campagne van het COC, de vereniging voor homo seksuelen. foto nieuw anefo rob. c. croes ruswuk theo „Nederland heeft in de Noordzee een unie ke onderwaterwereld, die al vijfduizend jaar bestaat. Waarom moet je daar nou aan knutselen? Wij hebben nu eenmaal geen rotsachtige bodem. Die is er genoeg bij En geland en Frankrijk." De milieu-organisa ties en het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij zien niets in het plan kunstriffen aan te leggen in de Noordzee: „Je kunt de natuur ook zijn gang laten gaan in je achtertuin." Het plan van de Directie Noordzee van Rijkwaterstaat om een viertal kunstriffen aan te leggen, is ingegeven door het rijke natuurleven dat zich ontwikkelde in de buurt van de vijftigduizend scheeps- en vliegtuigwrakken op de bodem van de Noordzee. Ze raken begroeid met algen en wieren en trekken talloze dieren aan, zoals schelpdieren, garnalen en kreeftjes. Die ge dijen in de luwte van de stroming en dienen op hun beurt weer als voer voor tal van vis soorten. „Het idee om met die kennis wat te doen, bestaat allang", aldus ir. F. Hallie, project manager hydrofysica van de directie Noordzee. Hij noemt de zeebodem met al zijn zand „erg saai". De riffen „hopen stenen met een basis van tien meter" zouden de onder-waterwoestijn verlevendi gen. Hele nieuwe leefgemeenschappen kunnen er ontstaan, met vissoorten die zich nu op de kale zeebodem niet thuis voelen, zo betoogt Hallie. Het is de bedoeling dat duikers regelma tig naar beneden gaan om de riffen te in specteren en te registreren hoe de leefge meenschappen zich ontwikkelen. Mogelijk zijn de nieuwe 'eco-systemen' aantrekkelijk voor sportvissers en duikers. Hallie sluit zelfs niet uit dat ze ook voor de commercië le visserij op den duur interessant zijn. Het ministerie van landbouw, natuurbe heer en visserij betwijfelt dat. „Op zijn minst moet de vistechniek dan worden aangepast. De branche zit op zoiets niet te wachten", aldus een woordvoerder. Des kundigen van de Landbouwuniversiteit Wa- geningen vragen zich af of een rif werkelijk meer vis oplevert. En de milieu-organisaties vinden het onzin daarnaar te streven. „Er wordt nu al meer dan genoeg vis gevangen. Ze maken er zelfs kattevoer van." „Het is allemaal vrij theoretisch", erkent Hallie „maar juist daarom is het zo'n leuk experiment." Een speciaal doel is met de proef niet gediend en het is dan ook geen wonder dat de organisatie die zich door gaans bezighoudt met 'stoere klussen' als het openhouden van de vaarroutes en het beschermen van de kust, het beschouwt als „iets ludieks". De biologen van de Landbouwuniversi teit zijn niet gelukkig met het experiment waarbij vijftien vrachtwagenladingen steen in zee worden gegooid. „Als dadelijk blijkt dat er nadelen aanzitten, is er niemand die al die stenen er weer uithaalt." De bezwaren van de natuurbeschermers spreken Hallie niet aan. „Ook op het land grijpen we in in het natuurlijke systeem. En denk eens aan de vistrappen die worden gebouwd naast stuwen. Dat is toch ook niet natuurlijk en iedereen is er blij mee." Het is de bedoeling de riffen in het najaar aan te leggen op een diepte van vijftien me ter. Ze komen enkele honderden meters uit elkaar op een proefveld, tien kilometer uit de kust bij Noordwijk, even ten zuiden van het voormalige Rem-eiland. Het gebied, dat wordt voorzien van boeien om de scheep vaart te beschermen, ligt een fors eind van de drukke vaarroutes. De kans op ongeluk ken is gering. Helemaal uniek is de proef niet. Ten be hoeve van sportvissers zijn in Amerika, Ja pan en aan de Britse zuidkust veel kunst matige riffen aangelegd. Complete treinstel len, autowrakken en constructies met auto banden zijn daar in zee gedumpt. „Maar dat is zeker niet onze bedoeling", bena drukt Hallie. „Het wordt geen vuilnisbelt." De vier experimentele riffen worden ge bouwd met brokken natuursteen. De bruik baarheid van bouwafval en puin wordt nog onderzocht. „We willen niet dat bijvoor beeld uit betori vervuilende stoffen vrijko men." DEN HAAG ANP De 300 miljoen gulden die mi nister Ritzen van onderwijs dit jaar overhoudt van zijn begro ting, kan niet worden gebruikt om de lerarensalarissen te ver hogen, zoals de PvdA wil. De bewindsman moet het geld ge bruiken om gaten in zijn begro ting te dekken. Dat is de uit komst van overleg dit weekein de tussen Ritzen en minister Kok van financiën. Morgen be gint het kabinet aan de begro tingsbesprekingen voor 1993. PvdA-kamerlid Melkert lan ceerde vorige week het plan om 'Kosto noemde te hoog aantal Joegoslaven' Staatssecretaris Kosto van justi tie heeft vorige week ten on rechte gezegd dat tenminste 10.000 Joegoslavische vluchte lingen via vliegveld Beek naar Nederland zijn gekomen en hier zijn gebleven. Volgens directeur W. Jense van vliegveld Beek zouden minder dan 1.000 Joe goslaven daadwerkelijk in Ne derland zijn gebleven. Jense zei dit gistermorgen voor de IKON-radio. De cijfers van de luchthaven laten zien dat sinds 1 januari 23.265 Joe goslaven naar Beek zijn gereisd. Van hen werden er 10.236 meteen teruggestuurd. Van de resterende 13.000 Joegoslaven is zeker 90 procent doorgereisd naar familie en bekenden in Duitsland, aldus Jense. Hij baseert zijn gegevens op het aantal bussen met Duits kenteken dat bij elke aankomst uit Joegoslavië op Beek klaar staat. Van de 10 procent die niet naar Duitsland is vertrokken, zou volgens Jense een deel naar België zijn gereisd. de meevallers van Ritzen te ge bruiken om de lerarensalarissen te verhogen. Na de toezegging van Kok dat hij deze suggestie serieus zou bekijken, conclu deerde Melkert optimistisch dat 'het sein op groen stond'. De kwestie van de lerarensa larissen leidde eerder dit jaar tot een conflict in het kabinet. Rit zen en zijn staatssecretaris Wal lage dreigden toen met aftreden als ze geen extra geld zouden krijgen om de lerarensalarissen op te trekken. Zij werden ver volgens wat ontzien bij een be zuinigingsronde. Tweetal laat stervende man in auto achter HOOGEVEEN GPD De politie van Hoogeveen heeft zaterdag twee mannen aange houden, die een derde inzitten de van hun auto na een ongeval aan zijn lot hebben overgelaten. De 32-jarige inwoner van Hol- landscheveld overleed ter plek ke aan zijn verwondingen. De man reed als passagier mee in een auto met aanhan ger, die werd bestuurd door een 30-jarige man uit Hoogeveen. De auto raakte door nog onbe kende oorzaak van de weg en botste tegen een boom. De be stuurder en de andere inzitten de, een 39 jarige man uit Hol- landscheveld, gingen er direct na het ongeluk vandoor en lie ten hun stervende medepassa gier achter. Het duo werd later door de politie met een speurhond uit een bosperceel gehaald. De be stuurder moest een blaastest ondergaan. Tegen beide man nen wordt proces-verbaal opge maakt wegens het 'in hulpeloze toestand achterlaten van een hulpbehoevende'.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3