Leidsch Dagblad voor Serviërs houden Franse hulp voor Sarajevo tegen nooit doel van Shamir Vrede met Palestijnen OOIT EEN POSTER 'N ECHTE BUCKLER ZIEN TAPPEN? Brandnetelsalade voor dappere Francois Nordholt niet boos op mariniers Langste koffietafel ter wereld Katwijkers na zoekactie uit zee gered Commissaris Rotterdam keurt actie tegen verslaafden wel af De Amsterdamse hoofdcom missaris van politie, Nordholt, keurt het eigenmachtige optre den van mariniers tegen ver slaafden vorige week in Rotter dam, niet af. „Mariniers zijn in telligente mensen. Hun actie is een teken dat een aantal zaken echt niet langer kan. Het is een symptoom dat politiek en be stuur steeds verder van de bur ger verwijderd raken", aldus Nordholt gisteren in het NOS- programma Het Capitool. „Als de politiek en het be stuur de problematiek zo laten sloffen, dan gaan mensen hun eigen richting kiezen. Mensen doen dat niet zomaar, daar is ontzettend veel voor nodig." De hoofdcommissaris pleitte voor strengere straffen voor crimine le verslaafden. Zijn collega Hes- sing van de Rotterdamse politie wil veroordeelde drugsverslaaf den via „een vorm van dwang verpleging" van hun verslaving afhelpen. Hij keurt de actie van de mariniers overigens af. De Rotterdamse Van Ghent- kazerne, waar de betrokken ma riniers vandaan komen, is het afgelopen weekeinde over spoeld met sympathie-betuigin gen. Een woordvoerder spreekt over „enkele honderden tele foontjes". Het meest opvallend waren de aanbiedingen van ad- vocatenkatoren, die de mari niers belangeloos willen verde digen. Eerste winst voor geprivatiseerde Staatsdrukkerij DEN HAAG ANP De privatisering van de Staats drukkerij lijkt succesvol. De drukkerij die in 1988 werd ge privatiseerd en sindsdien als NV SDU door het leven gaat, zal vermoedelijk dit jaar voor het eerst winst maken, na een ver lies vorig jaar van zo'n 10 mil joen gulden. Dat heeft een woordvoerder van de SDU van daag meegedeeld. De drukkerij is wel ingrijpend gereorgani seerd, er verdwenen 150 ar beidsplaatsen. Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DCL! 071 - 161353 NOORDWUKStijf tegen elkaar geklemd genoten ongeveer 3.500 mensen zaterdag in Noordwijk van de koffie. In een poging de langste koffietafel ter wereld in de recordboeken te krijgen, was de Koningin Wilhelminaboulevard omgetoverd tot één groot restaurant. Vanaf de vuurtoren tot aan het Gat van Pala ce was de kilometerlange tafel gedekt met duizenden broodjes, potjes jam en kilo's vleeswaren. De deel nemers aan de recordpoging genoten zichtbaar van de maaltijd. Dat de gasten elkaar, door gebrek aan ruimte, met de ellebogen in de zij porden, werd op de koop toegenomen. foto dick hogewoning wanhopige inwoners van Sarajevo was dat lang genoeg. „Mitterrand, Mitter rand, Bosnië, Bosnië", scandeerden ze terwijl de Franse president door de stra ten liep waarop de plaatselijke bevolking zich anders alleen bij uiterste noodzaak waagt. Het leek een beetje misplaatst, zoals Francois Mitterrand daar paradeerde in zijn keurige blauwe pak, maar hij werd verwelkomd als een heiland. Hij had alle veiligheidsadviezen in de wind geslagen en liep dwars door het veelvuldig be schoten hart van de stad over de door granaatvuur gehavende Tito Avenue, waar duizenden inwoners van Sarajevo de kleine bleke man uit het Elysée toe juichten. Cynici hebben het bliksembezoek be stempeld als briljante publiciteitsstunt, maar de 300.000 burgers die in Sarajevo in de fuik zitten, zijn veel te hongerig en moe voor cynisme. Mitterrand was als enige gekomen, alleen hij had zijn leven gewaagd. En daarvoor konden ze alleen maar waardering hebben. Het Franse staatshoofd gaf hun het gevoel dat de wereld hen niet was vergeten. Om 10.30 uur landde Mitterrands heli kopter gisteren op het zwaar gehavende vliegveld. De commandant van de VN- troepen in Sarajevo, generaal MacKen- zie, noemde de situatie „nauwelijks vei lig". „Maar ik heb bewondering voor Mitterrands moed. Het is een heldhaftig gebaar", aldus MacKenzie. Vlak bij de luchthaven barstte machinegeweervuur los, gevolgd door een oorverdovende knal. De voortekenen waren niet goed. Mit terrand was gekomen op een dag waar op vele historische gebeurtenissen had den plaatsgevonden. Het was Vidovdan, de Servische feestdag van Sint Vitus, waarop volgens de legende 'de rivieren rond middernacht bloedrood zullen kleuren'. Het was ook de verjaardag van de Slag om Kosovo (1389) waarin de 'lurken de Serviërs verpletterden. En als klap op de vuurpijl arriveerde Mitterrand op enkele minuten na precies 78 jaar na dat de jonge Serviër Gavrilo Princip in Sarajevo aartshertog Franz-Ferdinand doodschoot, waardoor de Eerste Wereld oorlog uitbrak. Maar Mitterrand kwam er - zonder kleerscheuren af. Hij had een onderhoud met de Bosnische president, AJija Izetbe- govic, en bezocht slachtoffers van de oorlog in het ziekenhuis. Tijdens de lunch kreeg de Fransman brandnetelsa lade, tegenwoordig voor veel burgers van Sarajevo het hoofdvoedsel. 8 712141 400053 MAANDAG 29 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39889 LOSSE NUMMERS f 1.50 SERVICE om met militaire middelen een eind te maken aan het nu al bij na drie maanden durende beleg van Sarajevo. Volgens de Franse president had zijn missie vooral een hu manitair doel. De twee toestel len vol hulpgoederen die gister middag koers zetten naar Sara jevo, moesten hun vlucht echter in Split onderbreken. Vandaag worden nog drie toestellen met enkele tonnen aan levensmid delen en andere hulpgoederen uit Frankrijk verwacht. De eerste hulpgoederen zul len pas in Sarajevo aankomen als de VN daarvoor vandaag het groene licht geven, aldus woordvoerder Fred Eckhard van de VN-vredestroepen. Voor waarde is dat de situatie rond het vliegveld kalm is en de ge vechten in de omgeving worden Sarajevo lag afgelopen nacht wederom onder vuur van Ser viërs, die de diverse oproepen tot een staakt-het-vuren blijven negeren. In het noorden en oos ten van Bosnië-Hercegovina woedden zware gevechten tus sen Serviërs en eenheden van Kroaten en moslims. De stad Modrica, 120 kilometer ten noorden van Sarajevo, moest door de Kroaten en moslims worden ontruimd voor de op rukkende Servische troepen. Honderden burgers vluchtten met de troepen uit de zwaar verwoeste stad. Pagina 2: Mitterrand ^was het geteut zat. Pagina 4: Wereld prijst moed; Bolkestein noemt Fransen 'ach terbaks'. ZANDVOORT BRAM STUNEN MEDEWERKER De Zandvoortse Reddingsmaat schappij heeft vannacht na uren zoeken twee Katwijkers uit zee gered. Zij waren in moeilijkhe den gekomen toen hun vissers bootje Klasina motorstoring kreeg. Rond half twaalf vertrok de reddingsboot Dr. ir. S.L. Louwes om op de opgegeven plaats, ter hoogte van Bloemendaal, te zoeken. De boot was daar niet te vinden. Uit gesprekken via de marifoon konden de redders uiteindelijk opmaken waar de boot zich moest bevinden. Die lag vele mijlen uit de kust, ter hoogte van Langevelderslag bij Noordwijk. Na anderhalf uur werd de Klasina op sleeptouw genomen en naar IJmuiden gebracht. Vol gens de reddingsmaatschappij hadden de Katwijkers geen ken nis van navigatie. De radarre flector waarmee ze sneller had den kunnen worden opge spoord, bevond zich beneden- deks. De actie duurde vijfen- eenhalf uur. HET WOORD IS AAN Wood row Wilson Velen klagen over de zonloosheid van hun bestaan die over hun ei gen blindheid moesten klagen. VANDAAG Cultuur 9 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 19 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zeer warm Perioden met zon. In de loop van de dag van het zuidwesten uit en kele regen of onweersbuien. Mini mumtemperatuur 15 graden. Mid- dagtemperatuur van 25 graden in het noordwesten tot 30 graden in het binnenland. Zwakke tot mati ge wind uit zuidelijke richtingen Woedende man gooit fiets op geparkeerde auto Een 27-jarige Lissenaar heeft zaterdagavond in zijn woon plaats de nodige schade aange richt aan een auto toen hij zijn frustraties botvierde op zijn ka potte fiets. De man baalde er zo van dat voor de zoveelste keer de ketting van het tandwiel was gelopen dat hij zijn tweewieler op de Westerdreef in een heg smeet. De man had echter geen rekening met zijn krachten ge houden. De fiets verdween na melijk dwars door de haag op een daar geparkeerd staande auto. De wagen liep deuken en krassen op. Hoe groot het scha debedrag is, is niet bekend. Jj. iknw« Ma mtrotfucli»- QQ •boniiEinwt tn ontvang tf« krant Mint tw«« wek«n gralii Mi|n abonnement betaal ik daarr Per maand (f 27.80) via autom tische betaling* Per kwartaal 80,10) via accej tel aviv ad bloemendaal correspondent Binnen de Likud-partij is ge schokt gereageerd op de verkla ring van premier Jitschak Sha mir dat hij nooit vooruitgang heeft willen boeken in het vre desproces. In een openhartig vraaggesprek met het dagblad Ma'ariv bevestigt Shamir dat hij nooit geïnteresseerd is geweest in een regeling met de Palestij- nen. „Gematigdheid kan soms taktisch verstandig zijn, maar je kunt er nooit je doel mee berei ken", aldus de grote verliezer van de parlementsverkiezingen. In het interview met Ma'ariv, gepubliceerd in het afgelopen weekeinde, zegt Shamir dat hij van plan was de besprekingen eindeloos te vertragen. „Ik zou tien jaar lang hebben onder handeld over autonomie en in die tussentijd zouden zich een half miljoen mensen hebben gevestigd in Judea en Samaria op de westelijke Jordaanoever." Volgens Shamir zou dan geen sprake meer kunnen zijn van het opgeven van dat gebied. Het Israëlische volk, zegt hij, zou zijn standpunten misschien aanvankelijk niet steunen, maar ze later aanvaarden als een „historische wending' Gevraagd wat hem het meest spijt, nu hij de verkiezingen heeft verloren, antwoordt Sha mir: „Het doet me pijn dat ik in de komende vier jaar de neder zettingen in Judea en Samaria niet kan uitbreiden en de de mografische revolutie in het Land Israël niet kan afmaken. Ik weet dat er nu verzet tegen komt. Zonder een demografi sche revolutie heeft het geen zin te praten over autonomie, om dat dan het gevaar bestaat dat een Palestijnse staat zal ont staan." Voor westerse waarnemers is de inhoud van Shamirs verkla ringen geen verrassing. Sinds de openingsconferentie in Madrid, in oktober 1991, heeft het vre desoverleg pas op de plaats ge maakt. The Jerusalem Post, het enige Israëlische dagblad dat zijn lezers openlijk adviseerde op de Likud te stemmen, citeert vandaag niet nader genoemde leden van de Israëlische onder handelingsdelegatie die zich door de premier „bedrogen" voelen. Ze zeggen nu dat ze nooit lid hadden willen zijn van de delegatie als ze hadden ge weten dat Shamir niet oprecht wilde onderhandelen. Petra Grimbergen naar Barcelona Petra Grimbergen tweede geworden bij het Neder" lands kampioenschap wielren nen voor vrouwen. In de slotfa se werd de Rijnsburgse geklopt door Leontien van Moorsel. Grimbergen kreeg voor haar in spanningen echter een onver wachte beloning: een ticket voor de Olympische Spelen. Tristan Hoffman verraste gis teren vriend en vijand bij de profs. De debutant in het prof peloton ging er vroeg in de koers, met een paar mede- vluchers, als een haas vandoor en bleef uiteindelijk als enige over. Martien Kokkelkoren uit Noordwijkerhout werd veer tiende. Van Breukelen Hans van Breukelen stopt met zijn interlandcarrière. Ondanks het verzoek van de technische staf om door te gaan met zijn Zeebodem O De milieu-organisaties en het ministerie van natuurbeheer zien niets in kunstmatige riffen op de Noordzee-bodem. De Tijd van Toen 7 In vele steden bestaat het Rapenburg als straatnaam. Hoe kwam deze belangrijke Leidse straat aan zijn naam? Nieuwe rubriek 7'Gesprek van de zo merdag' is de titel van een nieuwe vakantieru briek in deze krant die vandaag van start gaat. Michael Jackson 9 Michael Jackson, mor gen en woensdag in de Rotterdamse Kuip, speelt gevaarlijk spel tijdens zijn 'DangerousTour'. De TT in Assen trok zo'n 130.000 bezoekers. Zij zagen onder anderen de Italiaan Pierrfrancesco Chili de 250 cc-klasse winnen. foto»epa loopbaan onder de lat, gaf de den tijdens de Olympische Spe- voetballer van PSV het afgelo- len in Barcelona. De 26-jarige pen weekeinde te kennen met Twentse vestigde tijdens de Adriaan Paulen Memorial een Nederlands record op de 800 Oranje te willen stoppen. Ellen van Langen Ellen van Langen belooft een grote troef te worden voor Ne derland bij de atletiekwedstrij- meter. De 1.57,57 was tevens de beste wereldprestatie tot dusver dit jaar. Likud geschokt door uitspraken premier Vliegveld nog bezet Bosniërs juichen Mitterrand hartstochtelijk toe Servische troepen bevonden zich vanmorgen nog steeds op het vliegveld van Sarajevo. In Split wachten twee Franse vliegtuigen met hulpgoederen tot de vredesmacht van de Verenigde Naties het groene licht geeft voor een landing in de belegerde Bosnische hoofdstad. De toestellen onderbraken gisteren hun hulpvlucht, omdat direct na het vertrek van de Franse president Mitterrand de gevechten in Sarajevo weer losbraken. sarajevo/zagreb dpa-gpd-Rtr-upi baarde enorm opzien met zijn een ziekenhuis en wandelde hij spectaculaire bezoek aan Sara- door enkele zwaar getroffen Mitterrands vertrek was al op- jevo, waar hij hartstochtelijk straten, gehouden toen Serviërs het werd toegejuicht. Samen met Izetbegovic vroeg zijn Franse vliegveld opnieuw onder vuur de Bosnische president Alija ambtgenoot opnieuw druk uit namen. De Franse president Izetbegovic bezocht Mitterrand te oefenen op zijn bondgenoten I Kom dan donderdag naar de hoek Vrouwenkerkkoorstraat/ Haarlemmerstraat voor een rondje van Buckler!

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1