Vrije tijd 'Tuinbouw' met beton Lokvoertjes staan altijd in de belangstelling Vluggertje Eens iets anders Met het koppie ffiMf iVr-* <>$- MAANDAG 29 JUNI 1992 19 REDACTIE HENRIETTEV DOE HET ZELF Bij het aanleggen van een tuin kunnen ni veauverschillen wonderen doen. Wil je zo'n verhoogd of verlaagd niveau kunnen betre den. moetje wel een trap bouwen. Vaak wordt daarbij gebruik gemaakt van flagsto nes. Maar in moderne, strak aangelegde tuinen kan er beter gebruik worden ge maakt van baksteen of beton. Beton (een samenstelling van 1 volumedeel cement, 2 zand, 3 grind en water) kun je zelf ter plaatse aanmaken en storten, maar bij het timmeren van de noodzakelijke be kisting kun je in sommige gevallen toch voor problemen komen te staan. Geprefa briceerde trapelementen, bij de bouwmate- rialenhandel te koop, kunnen in zo'n geval uitkomst bieden. Trap van U-elementen. tekening gpd Nog gemakkelijker werk je met betonnen U-elementen, ook bij de bouwmaterialen- handel of tuincentra te koop. Dergelijke ele menten zijn heel geschikt orrt er op allerlei speelse manieren een tuintrap of een keer- muurtje mee samen te stellen. Ze kunnen op hun kop of op hun zijkant, enkel, maar ook met een aantal naast elkaar worden toegepast. Met de open kant naar voren ge plaatst ziet zo'n elemententrap er heel luchtig uit. Naar beton heb je geen omkijken, maar soms maakt het door massiviteit en strakke belijning een nogal strenge, dominerende indruk. Door het beton met speciale beton- verf een kleurtje te geven kan die dominan tie enigszins 'weggeschilderd' worden. Ook tuinpaden kunnen van beton worden gemaakt. In dit geval zelfs zonder al te veel moeite. Nadat op de grond tijdelijke lu kis- tingsplanken waterpas aangebracht zijn (op hun plaats gehouden door piketpaaltjes) kan tussen de planken een laag beton wor den gestort. Maar eerst moet de grond tot op een diepte van ongeveer 20 cm ontgraven worden. In de sleuf wordt een laag puin of oude stenen als 'fundering' aangebracht. Het beton wordt met een rechte lat over de bekistings planken afgestreken. Het is verstandig om het pad naar één kant afwaterend te maken, zodat er geen regen water op kan blijven staan. Door een van de bekistingsplanken ongeveer 1 a 2 cm lager te plaatsen kan dit afschot eenvoudig wor den gemaakt. Bij heel lange paden is het gewenst om op elke 3 meter lengte een zogeheten dilatatie- voeg aan te brengen. Dit doe je door dwars tussen de bekistingsplanken een plankje van 1 cm dik rechtop te plaatsen. Na ver hardingvan het beton kan dit plankje, gelijk met de bekisting worden verwijderd en ont staat er een over de breedte en hoogte dooorlopende voeg, die het betonpad de gelegenheid geeft naar believen te krimpen of uit te zetten, zodat het breukgevaar sterk afneemt. Voor een betonfundering van lichte bouw werkjes (schuurtjes, gemetselde afscheidin gen, keermuren voor zitkuilen, en dergelij ke) geldt ongeveer dezelfde werkwijze als bij een betonpad. Ook in deze gevallen wordt gebruik gemaakt van bekistingsplan ken, alleen moet zo'n fundering op een diepte van zeker 60 cm worden aangelegd, om zetting of verzakking te voorkomen. Je zult dus een sleuf moeten graven. Verder moet het beton met ijzeren betonstaven of een op maat geknipt 'krimpnet' gewapend worden. Deze wapening wordt altijd op 2 cm van de onderkant in het beton gelegd. Voor het aanmaken van flinke hoeveelhe den beton is een betonmolen eigenlijk on misbaar. Zo'n 'mixer' bespaart veel licha melijke inspanning en mengt de bestand delen van het beton veel beter dan als het met de hand gebeurt. Als er veel gebouwd en gemetseld wordt is de aanschaf van zo'n elektrische betonmolen zeker aan te raden. Voor een incidenteel karwei kun je er bij een gereedschappenverhuurbedrijf eentje huren. DINGEN MICI It A/C rrv'C Bijdragen: Jan Rijsdam* Ken Vos iNIEUVVt j Willem Schrama Paul Korenhof VISSPORT ring kan opbrengen dan Mahlers tijdgenoten. Men kan over arrangementen denken hoe men wil, maar een feit is dat Ma hler zijn werk met kenne lijk grote toewijding heeft verricht en ook dat deze cd zijn werk alle eer aan doet. Zonder aan de af werking te kort te doen hebben de uitvoeringen een ruwe bolster - blanke- pitmentaliteit die precies past bij deze mahleriaan- se versies voor strijorkest en hun een aparte plaats gunnen naast de toch iets grotere subtiliteit van de oorspronkelijke versies. (PK) JAZZ TanaReid 'Passing Thoughts' (Concord Jazz Munich Records) TanaReid is de band van drummer Akira Tana en bassist Rufus Reid, musici die elk een reputatie heb ben op te houden als smaakvolle begeleiders. Voor hun tweede cd zijn twee nog onbekende saxofonisten in het kwin tet opgenomen, altist Craig Bailey die bij Ray Charles speelde en de 22- jarige Dan Faulk op so praan- en tenorsax. Voor al Bailey maakt veel in- druk door zijn vermogen om bop-fraseringen te combineren met een rhy thm blues-toon: een muzikaal ambacht dat na de dood van Cannonball Adderley maar al te vaak vergeten leek. De andere opvallende so list is coleider Reid die on der meer in 'City Slicker' aspirerende bassisten voordoet wat intoneren is. Jammer is het dat zijn ge streken werk wat minder tot de verbeelding spreekt. De technische competen tie van alle musici ken merkt naast de ritmische perfectie deze evenwichti ge main- stream-cd (KV) Mike Clark Paul Jackson 'The Funk Stops Here' (Enja/Tiptoe Dureco) Een heel aangename ver rassing voor retro-funkers is deze cd geleid door de drummer en basgitarist, die in het midden van de jaren zeventig met Herbie Hancock de lp "Thrust" maakten. Beide heren hebben in de tussenlig gende jaren ook geheel andere muziek gemaakt, maar ze zijn terug met hetzelfde basisrecept: het met griezelige precisie ge speelde pizzicati van Jack son gekoppeld aan mes scherp bekken- en tom- tomspel van Clark vormen de ondergrond voor elk stuk van deze bijna ar chaïsch klinkende cd. Het meeste solowerk is voor rekening van saxofo nist Kenny Garrett, die soms moeite heeft iets te maken van nummers die in enkele gevallen slechts uit loopjes te zijn opge bouwd. Niet iets voor hen die houden van melodi sche muziek, aangeraden voor beoefenaars en lief hebbers van de onvervals te funk. POP/POPULAIR Mathilde Santing - The Best of Mathilde Santing/So Far So Good (Arcade/lndisc) Nederlands trots Mathilde Santjng bracht de afgelo pen jaren zes cd's uit die stuk voor stuk hun weg naar een groeiende schare liefhebbers hebben ge vonden. Voor degenen die nog niet tot de aanschaf van een of meerdere cd's zijn overgegaan is er nu een mooi aanbod. Een verzamel-cd, door La San ting zelf samengesteld, met haar allerbeste num mers. Naast werk van eer der verschenen cd's bevat het schijfje ook enkele nummers die tot dusver alleen op cd-single zijn verschenen: het prachtige A Hazy Shade Of Winter en de soundtrack van Be auty of the Ritual. Deze aanvulling maakt de cd ook interessant voor hen die het andere werk al hebben. Dat Mathilde Santing over een bijzonder vocaal ta lent beschikt wisten we al. Dat ze als geen ander is staat is om composities van anderen in een voor treffelijk nieuw jasje te steken was ook bekend. Maar daarnaast blijkt San ting ook nog eens over een fijne neus te beschik ken om een uitstekende, goed afgewogen compila tie te maken van haar vo rige werk. Zelden bevat een verzamel-cd zo'n fraaie selectie liedjes dat het totaal bijna weer als nieuw in de oren klinkt. De twintig nummers be vestigen weer eens dat Mathilde Santing, hoewel nog steeds een groei doormakend, het belang rijkste talent van Neder land is. Het bewijs staat nu op één cd. Een aanra der. GR) KLASSIEK Hoboconcert in C Trompet concert in Es Klavierconcert in D. Solisten, The Eng lish Concert o.l.v. Trevor Pinnock. (Archiv). Een leuke aanvulling op de Haydndiscografie en een leuke keuze als NKV- aanbieding. Pinnock en zijn English Consort com bineren het bekende trompetconcert met het iets minder bekende 'pia noconcert' (hier natuurlijk 'authentiek' als clavecim- belconcèrt) en het vrijwel onbekende hoboconcert. Vooral het laatste (het eer ste op de cd) verrast door een frisse, sprankelende sfeer, maar daaraan heeft het spel een wezenlijke bijdrage geleverd. Pin nock zelf speelt een ver rukkelijke clavecimbel- partij, terwijl Paul Good win op onnavolgbare wij ze de hobosolo voor zijn rekening neemt. Alleen het trompetspel van Mark Bennett is soms even te nen knijpen voor wie de vrijere klank van een mo dern instrument niet ver geten kan. (PK) Schubert (arr. Mahler): Strijkkwartet in d, D 810. Beethoven (arr. Mahler): Strijkkwartet in f, op. 95. Moscow Soloists o.l.v. Yuri Bashmet.(RCA) Voor de snelle beslissers is er nog deze cd voor de maand juni met twee be kende strijkkwartetten in arrangementen voor strijkorkest van Gustav Mahler, waarvoor de he dendaagse muziekwereld overigens meer waarde- Saté of Hongaarse spiezen roosteren doe je heel snel en schoon op deze home grill van Moulinex. Stekker in het stopcontact en gril len maar: zonder houts kool en overmatige rook ontwikkeling. Het hoge vermogen en de constan te, goede temperatuur zor gen voor een perfect resul taat. Meer informatie: 01820-2 30 33. Geheime lokaasrecepten heb ben sinds jaar en dag de ongeli miteerde belangstelling van het nationale hengelaarsgilde. Zelfs de meest doorgewinterde sport visser spits zijn oren wanneer geur-, lok-, kleur- en smaakstof fen ter sprake komen of wan neer een nieuw wondervang- middel wordt aangeprezen. Er zijn er zelfs waarvan het schuurtje of de zolderverdie ping een treffende gelijkenis vertoont met een laboratorium van een alchemist. Tientallen flesjes en potjes met poedertjes en vloeistoffen in de meest uiteenlopende kleuren staan er uitgestald als een orrtveerlegbaar bewijs dat hier op uitgebreide schaal wordt geëxperimenteerd met een vleugje van dit, een paar druppeltjes van dat of een thee lepeltje van weer wat anders. De commercie speelt er handig op in. Bekende vooral Britse hengelaars brengen zonder schroom hun eigen merk lok- stoffen op de markt en laten niet na de fabelachtige werking er van breed uit te meten in hun boekwerken. In ons land woe kerde het lokvirus tot dusver op bescheiden schaal maar daarin lijkt verandering te komen nu bij voorbeeld karperspecialist Rini Groothuis zijn naam en faam heeft verbondesi aan een hele reeks karperprodukten waarin de lokgeurtjes niet ont breken. Het gebruik van eetlustop- wekkende stoffen is geen nieuw fenomeen. Al in het kort na de eeuwwisseling verschenen boek 'De zoetwatervisschen van Ne derland' rept de auteur H. Aal- derink over 'ontkiemde hen nepkorrels ingewreven met pot- terbakkersklei, een weing koe mest, gestooten everwortel en honing'. Omdat in die jaren de schei ding tussen de beroeps- en sportvisserij nog niet zo groot was wordt in het werk zelfs ge adviseerd in een fuik iets blin kends als een kleine tuinspiegel te leggen om de vis naderbij te lokken. Kennelijk werd er toen van uitgegaan dat de geschubde waterbewoners enige ijdelheid niet vreemd is. Met hetzelfde recht zou je kunnen adviseren om een handvol afgedankte fondsbril- len niet aan de derde wereld te schenken maar op de favoriete stek te dumpen zodat vooral de oudere en dus grotere vis sen die kunnen benutten om het aas beter waar te nemen. De samenstelling van goede lokvoertjes is meestal met een waas van geheimzinnigheid omgeven. Tijdens de topcon- coursen zijn concurrerende hengelaars er altijd op beducht dat de tegenstander op een on bewaakt moment even een monstertje van het voer uit de teil haalt om thuis via allerhan de proeven en onder de micro scoop te analyseren. Omzichtig wordt er daarom na afloop ge manoeuvreerd met voerrestan- ten omdat zoals dat heet de vijand altijd op de loer ligt. Soms zijn concoursvissers en karperspecialisten in een bui van uiterste spraakzaamheid (niet zelden gestimuleerd door enig alcoholgebruik) bereid een tipje van de sluier op te lichten. Zo vertelde een plaatselijke perde ui zodat de sterke en tra- nenverwekkende lucht daarvan goed kon doordringen in het meelmengsel. Op momenten dat de vis een totale apathie aan de dag legde en alle dobbers roerloos in het water bleven staan bracht hij zijn 'uiepoepie' in stelling. En als we de kam pioen op zijn woord mogen ge loven en waarom ook niet? wist hij daarmee zijn tegen strevers nogal eens af te troe- Zelf ben ik waarschijnlijk te nuchter om erg veel geloof te hechten aan extreme vang- kracht van bepaalde stoffen. Ik sluit zeker niet uit dat er bepaal de zaken zijn die een stimule rende invloed hebben op de bijtlust van de vis. Veel meer waarde hecht ik aan weersom standigheden als wind, lucht druk, temperatuur en dergelij ke. Maar evenmin als de zoe kende naar het enige echte, al tijd vangende aas kan ik er de bewijzen voor op tafel leggen. Gelukkig maar, voeg ik daar onmiddellijk aan toe. Want wat een eentonige bezigheid zou het vissen worden als we zou den weten dat tijdens een vis dag altijd veel en grote vis te vangen is. Ik maak me sterk dat er veel minder mensen met een hengel langs de waterkant te vinden zouden zijn dan nu het geval is. Overigens: als u denkt het ei van Columbus op voerge bied te hebben ontdekt? Ik be loof u als u dat geheim met mij deelt er nooit verdere rucht baarheid aan te geven. Want voor honderd procent zeker dat het niet bestaat ben ik toch ook niet. Als je vaak de neiging hebt iemand iets naar zijn hoofd te gooien, is Beanball het ideale spel voor je. Je kunt van dat woedende gebaar nu een leuk spel maken. Bij Beanball is het de bedoeling zo veel of zo weinig mogelijk punten te verzamelen, het is maar wat je af spreekt, doormiddel van een muts met cijfers en kleefstrippen en een zachte bal. Meer informatie: Otto Simon, telefoon 05470 - 3 77 77. Ook voor de jongsten Clipo, het bouwsysteem van Playskool is er nu ook voor peuters vanaf een jaar. Het heef Clipo Baby en bevat zestien wat grotere speelstukken, die gemakkelijk door kleine handjes in elkaar gezet kunnen worden. Alle speelstukken zijn voorzien van nopjes. De prijs van het baby-pakket is ƒ24,95. Meer informatie: Hasbro BV tel. 030 - 809609. Deuren: ze zijn meestal nogal saai. Maar Weru zorgt voor een beetje variatie, met name de ontwerpen in aluminium vallen op door hun vormgeving en kleurge bruik. Bij deze deur kan ook een afdak en een zijgedeel te worden geleverd. Meer informatie onder meer bij Jan van der Vlugt Zoon, IJmuiden telefoon 02550 - 3 06 24. De kat ligt rustig te wachten totdat de vangst binnen is. foto wim dijkman grootheid me eens in een zeer genereuze bui dat hij al menig maal een wedstrijd op zijn naam had geschreven met zijn vinding, het zogenaamde 'uie poepie'. Een klein deel van zijn zorg vuldig geprepareerde deeg voorzag hij daags voor een groot concours van fijn gesnip-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19