9 Van Langen redt Hengelo O'Brien faalt als beginneling n Sport wie m zei dat We MAANDAG 29 JUN11992 17 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD V Ellen van Langen heeft met haar indrukwekkende eind sprint op de 800 meter enthousiasme veroorzaakt bij de Adriaan Paulen Memorial. Tot dat moment hadden de 15.000 toeschouwers gisteren wat plichtmatig zitten kij ken in het warme Fanny Blankers-Koen stadion in Hen gelo. Ellen van Langen keerde nooit eerder zo snel terug bij haar trainer Frans Thuys (rechts). Haar tijd op de 800 meter (1.56,66) betekent een nieuw Nederlands record. foto anp De 26-jarige Amsterdamse won de in de breedte beste 800 me ter voor vrouwen van de laatste jaren niet alleen in een nieuw nationaal record van 1.56,66 maar nestelde zich met die tijd ook aan de kop van de wereld- seizoenranglijst. Van Langen is in Barcelona, waarvoor zij zich reeds eerder plaatste, voor Ne derland niet als enige op de 800 meter uitkomen. Ook Stella Jongmans, de 22-jarige Haagse voldeed met 1.58,61 ruim schoots aan de olympische eis (1.59,50). Op hetzelfde onderdeel bij de mannen is Nederland in de Ca talaanse hoofdstad eveneens •met twee deelnemers vertegen woordigd. Marco Koers, het 19- jarige talent uit Molenhoek, en Robin van Helden verzekerden zich eveneens van een olym pisch startbewijs. Koers liep 1.45,27, Van Helden haalde met 1*45,90 precies de limiet. Het aantal Nederlandse atleten dat zeker is van Barcelona kwam daarmee op zestien. ,,Ik kan het kennelijk nog", sprak Van Langen na afloop. De atlete, die haar studie economie op een laag pitje heeft gezet, verwees naar de blessureproble men, waarmee zij het laatste anderhalf jaar heeft geworsteld. De van oorsprong Twentse, die in 1990 bij het EK in Split ver raste met de vierde plaats en een Nederlands record van 1.57,57, werd vorig jaar augus tus bij het WK in Tokyo roem loos uitgeschakeld in de eerste ronde. Na een lange herstelpe riode, waarin veel in het water werd getraind, waagde zij zich op 30 mei weer aan haar eerste wedstrijd. In Kerkrade liep zij met 2.00,55 een uitstekende tijd. Het was echter belangrijker dat zij weer over haar eindsprint beschikte. Daarna ging het steeds beter via 2.00,42 bij de Westathletic in Brussel kwam zij uit op 1.58,89 in Dreux. „Ik wist dat het hier in Hen gelo een keiharde wedstrijd zou worden in een hoog tempo. De ze tijd had ik nog niet voor mo gelijk gehouden. Ik kan het ei genlijk nog niet geloven." Van Langen weet dat zij door haar Hengelose prestatie onmiddel lijk tot olympisch favoriete zal worden gebombardeerd. In Hengelo trof ze niet de zwak- sten. Zij versloeg wereldkam pioene Lilia Noeroetdinova (GOS), de zeer hoog aange schreven Roemeensen Ella Ko- vacs en Doina Melinte alsmede Laetitia Vriesde, die haar in Dreux als haas had geholpen. Noeroetdinova (1.56,83), Vriesde (1.57,96, Surinaams re cord) en Jongmans (1.58,61) no teerden allen persoonlijk beste prestaties. Jongmans, die volle dig kapot over de eindstreep kwam, zei na afloop totaal geen benul te hebben gehad van haar tijd. „Ik had bewust de gedachte aan de limiet van mij afgezet. Ik droomde er alleen van ooit eens onder de twee minuten te lo pen." Met Koers heeft Nederland de opvolger van Rob Druppers. De aan de Universiteit van Illinois in Champaign studerende atleet heeft dezelfde bouw. Koers, die zijn doorbraak te danken zegt te hebben aan de ideale combina tie van studie en sport in de Verenigde Staten, had de afge lopen maanden zijn mogelijk heden al aangegeven. Bij wed strijden in Minneapolis (23 mei) won hij een 800 meter in 1.46,33, pa een uitstekend in- doorseizoen. Drie weken gele den keerde hij terug naar Ne derland. „Ik heb hem sinds zijn terug komst bewust rustig aan laten doen", aldus zijn trainer Theo Joosten. „Hij heeft het ideaal. Hij is een heel evenwichtige en zeer complete atleet, van wie ik verwacht dat zijn grootste mo gelijkheden op de 1500 meter liggen. Buiten een wedstrijd is hij de rust zelve maar in een ra ce kan hij heel agressief zijn. Daarom hadden wij ook afge sproken dat hij zich hier zou in houden en op het laatste stuk zou komen." Koers kwam in derdaad in die laatste 200 me ter. De voor hem lopende Keny- aan Nixon Kiprotich (1.44,29) kon hij echter niet meer berei ken. In het spoor van Koers kwam Van Helden mee. Ook hij heeft een Amerikaanse achtergrond. Van Helden wist afgelopen week toen hij in het Duitse Menden 1.46,17 liep dat Bar celona voor hem geen illusie behoefde te blijven. Ondanks gevoelige achillespezen, waar mee hij reeds lang kampt, dwong hij zijn kwalificatie af. Leidenaar Han Kulker dook op ded 1500 meter voor het eerst dit seizoen onder de 3.40, maar bleef met 3.38,47 nog een se conde verwijderd van de olym pische limiet. 'Hengelo' leverde nog een olympische limiet op voor Christien Toonstra. De Noord hollandse noteerde op de 3000 meter met 8.45,96 de tweede tijd ooit door een Nederlandse gelopen. Toonstra start bij de Spelen echter op de tien kilo meter. Een combinatie van de drie en tien kilometer is Bar celona niet mogelijk in tegen stelling tot de koppeling van de 800 en 1500 meter, die Van Lan gen voor ogen staat. Pfeiffer Erik de Bruin, reeds lang zeker van Barcelona, wierp 62,46 me ter met de discus, waarmee hij ruim twee meter achterbleef op de Roemeen Grasu. De Bruin verklaarde gisteren echter te lij den aan de ziekte van Pfeiffer. In welk mate de ziekte heeft toegeslagen wist hij nog niet. Jacqueline Goormachtigh, die zaterdag in de landenwedstrijd tegen Zwitserland niet verder kwam dan 56,16 meter, kon daaraan een dag later slechts twee centimeter toevoegen. Barcelona lijkt voor haar verder dan ooit. Dat geldt ook voor de verspringers Frans Maas en Emiel Mellaard. Maas is gebles seerd en Mellaard zag gisteren vlak voor de wedstrijd wegens een lichte aandoening aan de knie af van deelneming. Sergej Boekba, die twee jaar geleden in Hengelo drie keer zijn aanvangshoogte miste, leek in herhaling te vervallen. De Oekraïner sprong de 5,70 meter tweemaal af, slaagde toen en liet nadat broer Vassili op 5,85 uit de strijd was verdwenen, 5,90 meter opleggen. De hoogte haalde hij in zijn eerste poging. Op zes meter sprong de wereld recordhouder (6,11 m) twee maal en zag vervolgens wegens achillespees-problemen van zijn laatste sprong af. Van internationaal voortreffe lijk gehalte was de 2,03 meter waarmee Heike Henkei het hoogspringen won en de 3.34,18 van haar Duitse landge noot Dieter Baumann op de 1500 meter. De Italiaan Alessan- dro Lambruschini won de 3000 meter steeple chase in 8.15,88. Hoog spel van Van Schuppen HENGELO Maralhonloopster Anne van Schuppen blijft actie voeren tegen haar afwijzing van het Nederlands Olympisch Comité voor Bar celona. Gisteren cirkelde boven het Fanny Blankers-Koen sta dion in Hengelo een reclamevliegtuigje met de tekst: Loorbach: NOC-leugens, Anne. De atlete liep op 10tmei in Utrecht de marathon in 2 uur 33 minuten en 40 seconden. Ze bleef daarmee twintig seconden binnen de gestelde limiet voor de Olympische Spelen. Van Schuppen volbracht haar prestatie echter buiten de door het NOC, in overleg met de KNAU, vastgestelde kwalificatieperiode. NEW ORLEANS FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Vier trainers, acht sponsors en een promotiecampagne van liefst dertig miljoen dollar zijn nog geen garantie voor deelna me aan de Spelen. Sportschoe nengigant Reebok profileerde tienkamper Dan O'Brien de af gelopen zes maanden nadruk kelijk op de Amerikaanse televi sie als de superman van de ja ren negentig. De nieuwe Hercu les zou het gaan maken in Bar celona. Hij zou het wereldre cord uitdagen. Zaterdag moes ten de commercials in allerijl van de buis worden gehaald. O'Brien ging tijdens de trials knock-out met de polsstok. De 25-jarige wereldkampioen wierp de dwarsligger op een aanvangshoogte van 4.80 meter driemaal af en verspeelde daarmee een zekere plaats in het olym pische team. De tra gedie van tv-be- roemdheid O'Brien was het gesprek van de dag. Zelfs de su- pertijd van Danny Everett op de 400 meter viel erbij in het niet. Over de 43.81 seconden, de tweede tijd ooit Zelfs de tijd van Everett viel erbij in het niet flopte ik moeiteloos over 4.90 meter. 4.80 meter in de wed strijd leek me daarom safe ge noeg". Een strategische blunder, zo bleek achteraf. De geadopteerde zoon van een Finse moeder en een Amerikaans/Afrikaanse va der faalde om onverklaarbare redenen. „Het leek een stoute droom. Ik had het niet op de laatste aanloop moeten laten aankomen. Je werkt maanden lang, dag-in dag-uit aan een project. En dan val je opeens van de ladder. Dan is het moei lijk om weer de eerste stap te zetten." O'Brien revancheerde zich met een persoonlijk speerre cord en werd na 4.46.53 minu ten op de 1500 me ter verlost uit zijn lijden: tiende met 7856 punten. O'Brien, die de Spe len van 1988 miste door een ham stringblessure, is vastberaden om te rug te vechten. „Ik concentreer me nu op de meeting 'in het Franse Tallence in september en at taqueer daar het wereldrecord." lopen, werd niet meer gerept, meter-loper Danny Everett had Evenmin over de tegenvallende het al aangekondigd. „Het pu- vijfde plaats van de recalcitrante bliek zal dit jaar van me gaan Butch Reynolds, de eliminatie houden, de tegenstanders zul- van Jacky Joyner (100 horden) len me gaan haten." De be en de seizoentopper van tien- dachtzame indoor wereldre- kamper Dave Johnson (8649 cordhouder noteerde dit sei- punten). zoen toptijden aan de lopende band. Van de hemel in de hel. Het Hij had het meeste kruit ech- fenomeen Dan O'Brien, een ter bewaard voor de 400 meter voormalige alcoholist, had het finale van de trials. Met een ver- punten record van Daley bluffende laatste 100 meter Thompson zo goed als zeker in (10.8 seconden) zette hij de zijn achterzak. Met zijn ont- kroon op een supersnelle sta- spannen 1.88 meter lange en 82 dionronde: 43.81 seconden, kilo zware lichaam sprintte, Olympisch kampioen Steve Le- sprong en wierp hij na de eerste wis (44.08) en de veelbelovende dag soeverein 4698 punten bij Quinci Watts (44.22) hadden elkaar. Een wereldrecord. Het het nakijken. Butch Reynolds tweede etmaal begon met een zat voorovergebogen in de cool- uitstekende hindernisloop en ing-down-ruimte. Hij won een een persoonlijk discusrecord, juridisch oorlog, maar verloor Alles verliep volgens plan voor de sportieve wedloop in de are- O'Brien, die geen stap kon zet- na. Vijfde op de 400 meter ten zonder camerateam in zijn (44.65). Genoeg voor een ticket slipstream. „Tijdens de war- naar Barcelona, maar alleen op ming-up voor het polshoog de estafette 4 x 400 meter. ommentator van de ARD, nadat Dene- y marken in de EK-fi- nale een voorsprong van 2-0 heeft genomen tegen Duits land: „Verriickt, unglaüblich... un- glaub-lich. Idem, na het eindsignaal: „Zoals ze hier afgelopen maan dag om de Hollanders hebben gelachen, zo lachen ze nu om ons, de Duitsers!!!" Commentaar in de Volkskrant, over de manier waarop de Amerikanen het EK voetbal hebben be leefd: „De rellen met Engel se en Duitse suppor ters leverden span nende beelden op, hoewel de meeste kij kers het maar raar vonden dat er geen revolvers aan te pas kwamen. Atietiekcoach Bob Kersee in de Volks krant: „Niemand bij ons geeft om geld. Ik zit hiér nu in het Hyatt-hotel, maar voor mijn part slaap ik in de achterbuurt in een kamer met kakkerlakken. Ik zou arm dood kunnen gaan, omdat ik rijk ben door wat ik heb meegemaakt. Roeier Nico Rienks in de Volks krant: „Als je een roeier in de winter laat kiezen tussen zijn studie en zijn sport zullen de meesten toch de voorkeur geven aan hun stu die. Ik begrijp het ook niet als mensen buiten de roeisport mij als eerste vraag dellen hoe het met mijn roeien gaat. Alsof ik al leen daarover zou kunnen den ken en praten. Barry Hughes in Voetbal Inter national, over Haarlem: „Het is vreselijk dat het bestuur de club naar de kloten heeft ge holpen. Waar ik met andere mensen heel hard voor heb ge werkt is door enkele personen verwoest. Die kwal van een Van Meel (penningmeester) is een verschrikking. Toen hij bij Haar lem kwam vertelde hij heel trots dat hij bestuurservaring had op gedaan bij de tennisclub. Ik dacht: Fuckin' heil, bij de tennis club. Ruud Gullit, voorafgaande aan de halve finale tegen Denemar ken in VI: „Er is in deze groep ongelooflijk veel discipline en saamhorig heid, en da 's nog nooit zo ge weest. Zelfs in '88 niet. We kun nen allemaal omgaan met de rol van favoriet, terwijl er in deze ploeg bovendien geen absolute uitblinkers meer lopen. Iedereen doetz'n werken knokten vecht. Dat merk je aan alles. Ik ben zelf ook heel tevreden. Ajax-coach Louis van Gaal over de Franse bonds coach Michel Pla- tini in VI: „Hij vindt tactiek niet belangrijk en nu riep-ie weer dat tackles afgeschaft moeten worden. Het trainersvak houdt veel meer in dan hij uitspreekt. Zoals hij het voet bat benadert, dat vind ik een schande voor het vak. Plati- ni is het voorbeeld van een ex-speler die dacht dat het als trainer wel even ging. Petr Krajicek, de vader van Ri chard, in HP/DeTijd: „Bij die prachtige wedstrijd in Melbourne tegen Stich, toch de Wimbledonkampioen, zat ik midden in de nacht in een Duits wegrestaurant naar het tv-ver slag te kijken, als enige. Ik zat op het puntje van mijn stoel en zag en hoorde niets om me heen. Maar in de vroege ochtend wa ren er zonder dat ik het gemerkt had wat Duitsers binnengedrup peld. Ik was natuurlijk de enige die zat te juichen wanneer Ri chard zijn tegenstander weer eens passeerde. Bij de laatste slag, toen Richard had gewon nen, sprong ik juichend op tafel. Totdat ik die kwaaie en verbaas de gezichten van die Duitsers om me heen zag. Prachtig. Eerst is er gerinkel van theeglazen. Dan zet ten de cricketers van Ajax Leiden en VOC 3 het plot seling op een lopen. Reden voor die opmerkelijke activiteit is de theepauze. Op een tijdstip dat een doorsnee voetbalwedstrijd al ruimschoots is afgelopen, ne men de cricket-elftallen deze zonnige zondagmiddag al voor de derde maal rust. Als de thee en de cake, speculaas en lange vingers zijn gezakt, begeven de in het wat gehulde spelers zich nog één keer naar de Oegst- geester grasmat. Het gaat weer goed met Ajax. De honderd jaar oude vereni ging heeft enkele magere jaren achter de rug, maar ziet in het jubileumjaar volop perspectief. Sportief gezien heeft het eerste elftal in de tweede klasse A zijn draai gevonden. Door de over winning op het Rotterdamse VOC (Ajax 231 all out, VOC 145 all out) neemt de Leidse ploeg uit Oegstgeest met tien punten uit negen wedstrijden een rian te middenmootpositie in. Routinier Paul Haighton heeft een belangrijk aandeel gehad in de sportieve wederopbouw van Ajax. De Haagse veertiger, bezig aan zijn elfde jaar bij Ajax, wordt nu omringd door jonge spelers van wie hij er enkelen zelfheeft opgeleid. De mixture van oud en nieuw blijkt te wer ken, al kan Haighton nog niet worden gemist. Omgekeerd wil hij zo lang mogelijk voor Ajax 1 blijven uitkomen. „Voor het ve- teranenteam voel ik nog niets", zegt Haighton. „Daarvoor ben ik nog te prestatiegericht." Tegen VOC 3 hanteert de Hage naar het slaghout zo goed, dat Ajax vooral dank zij zijn inbreng (37 runs) doorschiet naar 231 punten (all out). Een leek snapt niet wat die cijfers en termen precies betekenen. Haighton, die vóór zijn Ajax-periode in Den Haag op een hoger niveau cricket speelde, houdt het sim pel door te stellen dat de tegen stander aan bat (aan slag) meer dan 231 punten moet maken om de wedstrijd te winnen. In theorie kan een elftal in 55 overs zo'n 2000 punten halen, maar in de praktijk is Ajax al heel blij met een score boven de 200. Verre klappen die zes of vier punten opleveren zijn namelijk schaars. En ook een slag die één of twee runs van de twee batters oplevert zien de dertig belang stellenden in Oegstgeest niet om de haverklap. Wat nog wel eens voorkomt is' een ongeldige worp van de bowler (werper): wide. Dat le vert de batter automatisch een punt op en kost hem geen slag op. De reden voor het opvallend hoge aantal wides zoekt de thuisclub in het feit dat de um piresmet onpartijdig zijn. Op het niveau van Ajax moet de partij die bat tevens twee scheidsrechters leveren, te her kennen aan de lange witte jas sen die zij dragen. Rick Verhaar windt zich on danks die wetenschap toch eventjes op. „Die man was wel degelijk uit", roept hij naar de kant als een speler van VOC ten onrechte de hand boven het hoofd wordt gehouden. Een soortgelijk voorval, waarbij hij zelf wellicht ten onrechte in werd gegeven is Verhaar blijk baar al weer vergeten. Of zit er meer achter? Verhaar, goed voor 33 runs en vier vangballen: „Je moet het spelletje meespe len, ze een beetje op hun zenu wen werken." Voor de fijnproevers staat cricket bol van de technische en tactische foefjes. Eldert Frank, die de bal aan bat vrijwel meteen in de handen van de bowler slaat en dus uit is, kan honderduit vertellen over zijn specialiteit: bowlen. „Ik moet het hebben van de spin (het ef fect, red.)", zegt de 19-jarige Oegstgeestenaar. „Dit warme weer is ideaal voor een bowler zoals ik." Haighton („Alleen mijn naam is Engels, dat dateert van twee eeuwen terug") legt uit waarom. „Zo'n bal bestaat uit kurk, geperst paardenhaar en rubber. Groot is hij niet, maar wel keihard. En glad, vooral als bowlers hem van te voren goed opwrijven. Dan wordt het moeilijk om die bal goed te raken." Slaagt de batter, die in eerste in stantie zijn wicket moet verde digen, er desondanks in de bal goed te raken, dan is de veld- partij aan zet. Statische mannen in lange broeken gooien plotse ling hun pet af en rennen om het hardst naar de plek waar het rode balletje neerploft. Of van gen de bal, in het gunstigste ge val. Dat laatste betekent dan het (figuurlijke) einde van de onfor tuinlijke batter, die minstens een week moet wachten op een herkansing. Daar gaat dan je weekend, want een cricketwedstrijd vult on danks enkele aanpassingen nog een volledige dag. Vandaar ook de zorg voor de inwendige mens. Behalve de thee aan het eind van de middag wordt om een uur of één een sandwich geserveerd. Het sociale aspect viert tijdens de lunch hoogtij: de tegenstanders van daarnet blij ken opeens disgenoten. „Behalve als we tegen Shaneen spelen", flapt Leendert Herke- mij (42 runs) eruit. „Dan gaan wij apart zitten. Die lui zijn zo fanatiek, dat ze alleen maar aan de wedstrijd denken. Als wij hen bezoeken, kunnen we nauwe lijks een kop koffie van ze krij gen. Dat het een team van Pakistani is, heeft volgens mij weinig met hun bizarre gedrag te maken. Bij ons speelt ook een jongen van Pakistaanse afkomt, en hij is juist een heel aardige vent." Naam: Rob Har- meling (Wester- ling) Leeftijd: 27 jaar Beroep: profwiel renner Ploeg: TVM nu wel of niet? Speaker Teun de Reede van de Leidse kwarttriat lon, afgelopen zaterdag door de Leidse Politie Sportvereniging georganiseerd, noemde hem Rob Westerling, op zijn sporttas prijkte echter in koeieletters de naam Rob Harmeling. Een raadsel, dat werd opgelost toen de man in kwestie in een TVM- shirt op de fiets stapte. Dus toch Rob Harmeling de profrenner, die volgende week in San Sebastian van start gaat in de Ronde van Frankrijk? „Inderdaad." Waarom schrijf je je dan in als Rob Westerling? Omdat mijn ploegleider Cees Priem een triatlon uit den boze vindt voor wielrenners. Hij is bang dat ik geblesseerd raak. Met name het lopen is slecht voor wielrenners, dat weet ie dereen." Jij dus ook. Waarom kom je, een dag voor het NK en een week voor de Tour start, naar leiden voor deze wedstrijd? „Ik wilde nog even wat kracht opdoen. Ik heb voluit gefietst, maar dat ging moeilijk op dit parcours. En hardlopen is met name nuttig voor de bergetap pes. Vergis je niet, die zijn vre selijk zwaar." Wat zijn je verwachtingen voor de Tour? „Het beter doen dan vorig jaar, toen ik laatste werd. Nee, zon der gekheid, voor mij geldt maar één ding: uitrijden. Voor de zege tip ik Indurain, Breu- kink en Bugno. Theunisse? Nee, die mag blij ziin als die bij de eerste tien rijdt. Maar als je het niet erg vind ga ik er nu van - door, ik moet me vanavond nog in Limburg melden." Terwijl de wedstrijd Ajax - VOC 3 nog maar net op gang gekomen is, wordt de lunch alvast bereid. FOTO LOEKZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17