Triomf Van den Burgh Bianca Vermond: ster bij NK jeugd Jeugd Die Leythe naar Zwitserland Bataven op dreef Sport MAANDAG 29 JUN11992 Roeiers blinken uit in Amsterdam foto loek zuyderduin Soepeitjes uit de sloot, op de wal. Casper van den Burgh was niet te stuiten tijdens de kwart-triathlon van de LPSV. Nauwelijks concurrentie iii kwart-triathlon LPSV De kwart-triathlon die de Leidse Politie Sport Vereniging jaarlijks organiseert, is er een voor het volk. De organisa toren stellen geen prijzen beschikbaar en het ronselen van top-triatleten is al helemaal niet aan de orde. Kwan titeit boven kwaliteit, zo luidt het credo. amsterdam harm gusman roeimedewerker De roeiers Victor Vissers, Aegir Brands, Imre Zevenhuizen (al len Die Leythe) en Michiel Verbeek (Alphen) worden in de ongestuurde vier uitgezon den naar de landenwedstrijd voor junioren, de Coup de la Jeunesse, 17 en 18 juli in Bern (Zwitserland). De ploeg wordt gecoacht door Wout van der Loo (Alphen). Sjoerd Kruijff (Die Leythe) zal Nederland op deze wed strijden in de dubbeltwee ver tegenwoordigen met Jeroen Kooy (Gouda). Coach van de ploeg is Theo Noordman (Die Leythe). De boordvier met junioren van Die Leythe en Alphen liet de coachraad long Oranje af gelopen weekeinde weinig keuze bij hun beslissing welke boordploeg Nederland moest vertegenwoordigen op de lan denwedstrijd, over drie weken in Bern. Tijdens de Koninklijke Roei- wedètrijden waren ze zowel met als zonder stuurman an dermaal de snelste. Het feit dat hun tegenstanders uit Hil versum en Alkmaar hun res pectievelijke ploegen aanzien lijk hadden versterkt kon daar niets aan veranderen. In de gestuurde vier, met stuurman Tristan Kramers, roeide het viertal van begin af aan op kop. Gisteren, in de onge stuurde vier liep de ploeg op de eerste duizend meter een achterstand op, die verderop echter ruimschoots kon wor den goedgemaakt. Ruim Sjoerd Kruijff van Die Leythe moest in de dubbeltwee met Jeroen Kooy (Gouda) alleen de Noorse ploeg ruim voor zich dulden. Zowel Kruijff als Kooy zijn vorige week afgevallen bij de selectie van de WK-dubbel- vier. Als troostprijs besloten ook zij zich te richten op uit zending naar de landenwed strijd, de 'Coup de la Jeunes se'. Bij de senioren stonden de wedstrijden van dit weekeinde in het teken van de voorberei ding op de Olympische Spe len. Geteisterd door ziektes en blessures presteerde de equipe met wisselend succes. Gebrek aan tegenstand zorgde voor verdere moeilijkheden bij het beoordelen van de resultaten. De mannen dubbelvier van coach Jan Klerks verscheen za terdag niet aan de start we gens het niet fit zijn van slagroeier Rutger Arisz. Giste ren roeide de ploeg wel, on danks een snotterige Koos Maasdijk. In een degelijk geva ren race werd de winst binnen gehaald, drie seconden voor de Australiërs. Twee weken ge leden in Luzern won die ploeg net voor de Nederlanders de kleine finale. Skiffeuze Irene Eijs (Njord) zag haar aspiraties in de skif stranden. Omdat vrouwen dubbelvier roeister Pentenga leiden jan daan van oosten honkbalmedewerker Na de nederlaag tegen Laak kwartier, ging Adegeest gisteren in Uithoorn opnieuw onderuit. Degradatiekanditaat Thamen 2 profiteerde van fouten en on enigheid in de Voorschotense ploeg: 9-7. Keytown Hkters wacht nog steeds op de eerste overwinning. Ook Kinheim 2 liet de Hitters met lege handen achter: 8-15. Adegeest kreeg tegen Tha men in de eerste twee innings alle hoeken van het veld te zien. Twee fouten op het derde honk van de Voorschotenaren en een ijzersterke pitcher op de Uit- hoornse heuvel zorgden voor een 8-0 achterstand in de twee de inning. In de zesde inning scoorde Adegeest het eerste punt via Daan Lobel na een honkslag van Richard Spraakman. Deze score werd echter overscha duwd door ordinaire ruzies in de Voorschotense dug-out. Maurice Coribel weigerde aan slag plaats te maken voor Lrik van der Burg. Na een handge meen met enkele ploeggenoten pakte Coribel woedend zijn bie zen. Raymond Kok volgde Cori- nog licht geblesseerd was, werd Eijs opgeroepen om dit weekeinde haar plaats in te nemen. Dat betekende dat de Leidse daardoor gisteren niet deel kon nemen aan strijd om de Ladies Trophy. Op zaterdag verscheen de Eijs wel aan de start in de skif. Na een goed gevaren voorwedstrijd moest ze wegens ziekte de finale la ten lopen. Gisteren in de dub belvier kon Eijs haar voldoe ning halen: Vóór de Deense en de Franse ploeg werd de zege behaald. De werkelijke con currenten, de Duitsers en de Russinnen, ontmoet de ploeg pas weer in Barcelona. Van de overige Olympische ploegen won de mannen twee-zonder (Van Iwaarden- /Compagner) gisteren dank zij een sterke laatste 500 meter. De mannen vier-zonder deed het gisteren goed met een tweede plaats, achter de Ame rikanen, maar vóór de ge vreesde Australiërs. De indruk die zaterdag ontstond dat de ploeg met wind tegen niet goed uit de voeten kan, werd daarmee teniet gedaan. De mannen dubbeltwee (Rienks/Zwolle) vond de wed strijden niet in de trainingsop- bouw voor Barcelona passen en verloor daardoor niet ge heel onverwacht van de Australiërs en de Denen. Ook Koningin Beatrix, die in de ko ninklijke sloep achter deze ra ce aanvoer, kon hieraan niets veranderen. Ook skiffeur Frans Göbel kwam de wedstrijd niet zo goed uit, maar hij besloot toch aan de start te verschijnen. In de voorwedstijd voor de Hol land Beker liet hij een verbe terde eindsprint zien. In de fi nale werd hij derde en snelste Nederlander, achter de Deen se lichtgewicht Mohr en de oppermachtige Vaclav Chalu- pa, die met de eer streek. Om dat het de 100ste strijd om de Holland Beker betrof mocht de Tsjech de trofee ontvangen uit handen van onze koningin. Herkansing Elzard Schipper (Njord) mocht dit weekeinde nogmaals pro beren in de dubbelvier uitzen ding naar de lichte-WK in Montreal te verdienen. Nadat de ploeg oorspronkelijk na Lu zern was afgewezen, kregen ze uiteindelijk een herkansing aangeboden. Dat liet de ploeg zich geen tweemaal zeggen. Zaterdag werden de Belgen, als enige tegenstander, op 15 seconden gezet. Gisteren stap te de ploeg samen met Skadi in de acht en won het num mer lichte acht. Uiteindelijk werd alsnog besloten dat de ploeg niet wordt uitgezonden. In de aanloop naar de Match de Seniors behaalde de ongestuurde twee van Njord, met Boeder en Scholten, in hun veld de tweede plaats achter de Austarliërs, maar voor de Zwitsers. Gisteren wis ten ze in het SA-veld de finale net niet te halen. bels voorbeeld toen coach Rob Stok ook hem uit de ploeg haal de nadat Kok, tegen de raad van de coaches in, tevergeefs een honk had geprobeerd te stelen. „Wij hadden de punten hard nodig. Coribel ging te vaak met drie-slag uit, en de onbesuisde actie van Kok was onbegrijpelijk en op dat moment onvergeef lijk", aldus coach Stok. Nadat de gemoederen waren gesust ging Adegeest eindelijk over tot honkballen. In de acht ste inning kwam Adegeest sterk terug tot 9-7, via onder andere twee homeruns van Van der Burg en Rik van Soest. In de laatste inning gaf Thamen de voorsprong echter niet meer prijs. Keytown Keytown Hitters wist Kinheim 2 tot de derde inning, met een 3-3 stand, nog bij te houden. Daar na liepen de Haarlemmers snel uit naar 3-7. In de vijfde inning kon pitcher Faassen het niet meer bolwerken. Bij een 4-12 stand werd hij vervangen door Swalef. In de resterende vier in nings scoorden de gasten nog slechts drie maal, waardoor de Hitters de schade tot 8-15 kon den beperken. leiden jan brouwer de koning Zaterdag was het allemaal even anders. Stonden in het recente verleden nog meer dan 200 atle ten te trappelen om in het water te springen, zaterdag meldden amper 100 sportievelingen zich in Leiden. Een tegenvaller der halve voor de organisatie, die echter deels werd goedgemaakt door de klinkende namen van de winnaars: Casper van den Burgh en Tonkie Collee. Beiden zijn in staat op natio naal niveau een aardig partijtje mee te blazen. Van den Burgh pikt regelmatig zijn puntjes mee tijdens wedstrijden in het kader van het superprestige circuit, Collee slaat regelmatig in aller lei vormen van triathlons en Run-Bike-Run-wedstrijden haar slag. Van den Burgh, die deze Leid se triathlon nog op zijn palma res miste, had eigenlijk maar een concurrent te duchten: Mart Moraal. De pas 19-jarige Van den Burgh riep vooraf in een als kleedkamer dienst doend lokaal van de Mondri- aan-school dat hij absoluut niet tot op de bodem zou gaan. Hij voelde zich de laatste tijd niet goed, dacht dat zijn li chaam een gebrek aan ijzer had, en zag de triathlon als een idea le training. „Wacht maar af tot je op kop ligt, dan praat je wel anders", was het antwoord van Moraal. Van den Burgh hoefde niet lang te wachten op die situatie, want al bij het eerste onderdeel, één kilometer zwemmen, kon nie mand hem bijhouden. De rij wielhersteller klauterde na een klein kwartier via een ladder de kade op, en had toen al een aar dig gat met Moraal geslagen. Voor de ogen van enkele hon derden toeschouwers kwam Chris Pronk als derde uit het Korte Vlietkanaal. Moraal zette op de fiets de achtervolging in en naderde Van den Burgh tot op 45 seconden. Laatstgenoem de, gezeten op een zeer geavan ceerde fiets, liet het niet verder komen. In de Vlietlanden liep hij weer uit en na 45 kilometer arriveerde hij met een voor sprong van twee minuten op Moraal in Leiden. Ook tijdens de laatste klus, 10 kilometer hardlopen, kon Moraal Van den Burgh niet bedreigen. „We lie pen drie rondjes om de Korte Vliet, dus kon ik Mart goed in de gaten houden. Ik had al snel door dat hij niet veel dichterbij kwam, zodat ik relatief eenvou dig kon winnen. Ik heb het ge lukkig rustig aan kunnen doen", aldus Van den Burgh, die een tijd van 2 uur en drie minuten neerzette. Mart Moraal eindigde ruim twee minuten na zijn ri vaal ?ls tweede, maar was abso luut niet teleurgesteld. „Ik heb Casper laten winnen, anders raakt-ie nog dieper in de put' grapte de Oegstgeestenaar. Der de werd de jonge Rinse van de Ouweelen. Collee Tonkie Collee was de opval lendste verschijning bij de vrou wen. De goedlachse Leidse was toevallig een weekeinde thuis en zag de triathlon als een wel kome conditie-test. Collee had slechts af te rekenen met Gem ma van Nijnanten, en deed dat tijdens het fietsen en lopen. De atlete van AV-HoIland is tegen woordig als ATB-instructeur werkzaam in Luxemburg en on derhoud op deze manier haar conditie. Haar grote doel dit sei zoen is een plaats in de natio nale langlaufselectie. Collee heeft deze vorm van winter sport ontdekt, en kan uitste kend op de lange latten uit de voeten. Verder hoopt ze vol doende tijd over te houden om te trainen voor het nationaal kampioenschap wintertriathlon, waarin ze zichzelf podiumkan sen toedicht. Ook onder de mindere goden bekende gezichten. Jan Karts- tens bijvoorbeeld, bekend als (mede-)organisator van de Leidse Marathon. Hij kreeg tij dens het zwemmen kramp, waardoor twee duikers van de uitstekende organisatie hem naar de kant moesten loodsen. Na vijf minuten rust mocht Kar stens zijn fiets opklimmen om zijn zesde kwart triathlon van de Leidse politie te voltooien. „Ook die fietskilometers waren loodzwaar. Gelukkig kreeg ik nog hulp van een toerist, die met een kilometer of 50 langs me heen kwam suizen. 'In mijn wiel', riep-hij, net als mijn broer vroeger altijd deed." Karstens voltooide de race in 2 uur en drie kwartier. Een ander kopstuk op Leids grondgebied was profwielren ner Rob Harmeling. Een week voor de Tour-start in Spanje kwam de 27-jarige broodrenner in de sleutelstad zijn vorm aan scherpen (zie opvallend aanwe zig). Of het aan de inspannin gen tijdens deze triathlon lag is de vraag, feit is dat Harmeling gisteren tijdens de strijd om het Nederlands Kampioenschap wielrennen vroegtijdig de pijp aan Maarten moest geven. breda wilmar kortleever atletiekmedewerker Bianca Vermond en Saskia En gels waren met een zilveren en een bronzen medaille de Leidse sterren bij de Nederlandse ju niorenkampioenschappen in Breda. Met 57,26 en 2.16,55 wa ren ze respectievelijk succesvol op de 400 en de 800 meter meisjes A. Edwin Kortekaas greep bij de junioren B het zil ver bij het discuswerpen. De dit jaar uitstekende Ne derlandse juniorenkampioen schappen werden juist op de nummers van de succesvolle Leidse atletes licht gedeva lueerd door een bovenmatig aantal afzeggingen. Toch liegen de prestaties van Vermond en Engels er niet om. Beiden toonden al in de voor rondes hun macht en noteer den sterke tijden. De eerste Leidse medaille ging zaterdag naar de Bataafse Engels. Achter de ongenaakbare Sylvia Kruyer en Daniëlle van Cadsand bleef Engels koel in de achtervolging. „Het ging goed. Even leek het erop dat ik nog tweede kon worden, maar Daniëlle hoorde me aankomen", aldus de tevre den Engels. Nog een trede hoger op het podium eindigde de strijdvaar dige Bianca Vermond één dag later op de 400 meter. Vermond ging ze voor het goud, maar Marianne de Vries van het noordelijke Start '78 bleek in een dik nieuw persoonlijk re cord te sterk. „De eerste drie honderd meter gingen echt lek ker, ik was dit keer hard wegge gaan en kwam nog dichtbij. Al leen de laatste honderd meter waren heel zwaar.'v Vermond had in het snikhete Breda een zeer legitiem excuus voor deze instorting. „De dokter daar zei dat ik door mijn bronchitis meer last van de omstandighe den daar had." De 57,26 blijft echter een uit stekende tijd. Voor de halve fi nales voor de 200 meter (nó de 400 te verlopen) trok Vermond zich terug. In de series liep de Leidse een tijd van 26,20. Edwin Kortekaas zorgde voor de derde regionale medaille. De B-junior van De Spartaan maakte via een tweede plaats zijn naam waar bij het discuswerpen. In de vijf- amsterdam» In Amsterdam kwamen de mid den-afstandslopers van De Ba taven bijzonder goed voor de dag. Vijf Bataven liepen een uit stekende 800 meter. Joost la Lau toonde zich grotendeels her steld hij was overtraind en was de snelste in 1.51,5. Michel Versteegen deed echter met een zeer ruim persoonlijk record van 1.52,4 weinig voor hem on der. Ook Arnold van Atten en Fred Sluys waren met 1.53,7 en 1.54,3 veel sneller dan ooit. Hans Wesseling completeerde met een persoonlijk record van 1.56,1. Huub Pragt noteerde 8.37,6 over de drie kilometer. Yvonne van Dorp was zater dag één van de'meest opvallen de aüetes tijdens de interland Nederland-Zwitserland - Bayem Leverkusen die in Hengelo werd gehouden. De atlete van AV Holland liep de 400 meter in 53,73, een tijd die de de Leidse twee seizoenen geleden voor het laatst noteerde. „Het is een opsteker met het oog op de NK senioren volgende week", meldde een opgetogen Van Dorp. „Ik versloeg nu onder an dere Monique Steennis en ik leiden Een ronde voor het einde kan Leon Konings de Leidse schaak titel nauwelijks meer ontgaan. De 35-jarige LSG-speler stelde tijdens de zesde ronde verder orde op zaken met een over winning op de verrassende Oegstgeestenaar Ed Wagemans en bewerkstelligde daarmee een overtuigende score van zes uit zes. De met zwart spelende Wa gemans gaf zich na een onnodig stukoffer van Konings niet zon der slag of stoot gewonnen, maar zag zich in tijdnood toch in een verloren eindspel belan den. Na deze zege resteert Ko nings in de persoon van zijn bij na al even verrassende clubge noot Raoul van Ketel nog één laatste rivaal. Van Ketel klopte de en voorlaatste poging zwiep te hij de schijf naar 43,32 slechts achttien centimeter te weinig voor het goud. Twee Leidse polsstokspringers grepen net naast eremetaal. Remy Ze venhuizen (vierde) ging in eer zinderende jongens B-wedstrijc over 3,80. Hiermee sprong hi net zo hoog als de nummer; één en twee, maar een fout sprong meer kostte hem d< plak. Paul van der Lely (zesde zou bij de jongens A met df 4,40 van vorige week tot brom hebben gereikt. Onder mee door de tegenwind bleef hij ste ken op 4,20. Marijn van der Ploeg heeft di jaar op de Havo zijn succes be haald. De tijd die de studie kost te, ging ten kostte van de atle tiek. Met deze keuze is de Spar taan echter nog steeds tevre den. Een zesde plaats op de dri< kilometer steeple chase bete kent daarom een bonus, hoewe een medaille onder gewoni omstandigheden tot de moge lijkheden zou hebben behoord. Een finaleplaats was er verde voor Van der Ploegs clubgenoo Michael Kaptein. Vrijdagavoni al haalde hij de eindstrijd op di 400 meter horden in 58.5C maar hij had toen wel zijn krui verschoten (zesde in 59,57) Gerben Vermeer sprong 1,8 hoog. Bij de B-meisjes bleef het be oogde gevecht tussen Marlie Koster en Elsemieke Roksnoe uit. Koster werd in de zaterdag se series op de 100 meter uitge schakeld (13,33), Roksnoer on danks een uitstekende 12,80 i de halve finales ook. Op de 10 meter horden leek Koster o een uitstekend resultaat te koer sen. In de halve finales viel ech ter door een val alles in duigei Roksnoer realiseerde in dez halve finale 15,12, waarmee z drie honderdsten van een se conde te kort kwam voor de f nale. Voorschotense Nienke Eygen raam (AV Randstad Sport) dub belde 100 en 300 meter horde in 15,41 en 48,01. Stefan de Harder (De Spartaan) reikte vei rassend tot de halve finales o de 400 meter jongens B (52,41 Rens Bouman behaalde in 15,( de halve eindstrijd 110 met< horden jongens A. denk oók niet dat ik volgent week kansloos ben tegen Esthi Goossens (de huidige ranglijs aanvoerdster, red) Harry van der Velde eindigt dit weekeinde als tweede bij et Zaandamse meerkamp. M 5852 punten vestigde hij daarb een officieus Bataven-clubri cord. Zoals het een echte mee kamper betaamt ving hij zij ietwat tegenvallende spron nummers (Van der Vel< sprong dit jaar al verder d; 6,09 en hoger dan 1,86) af m degelijke tijden en afstanden t de andere nummers (bijvoo beeld 16,2 op de 110 meter ho den en 44,36 met de speer). Willem Ravensbergen bezorgi zichzelf dit jaar het beste ve jaardagscadeau. Afgelopen Vr dag combineerde de bijzond taaie Bataaf zijn 63-jarige g boortedag met de Europese v teranentitel op tien kilomett In Noorwegen noteerde Ravei sbergen een tijd van 35,5 Hiermee bleef de Leidenaar zi directe tegenstander bij de vet ranen 60+ ruim twintig seco den voor. Vandaag komt Rave sbergen ook nog in actie op i halve afstand. na een verbeten duel Erik v der Marei en kwam uit op e totaal van vijf punten. Met de witte stukken m Van Ketel in de laatste ron een ultieme poging wagen c op gelijke hoogte met Konii te komen. Bij verlies zal er vc de favoriete Konings nog ge man overboord zijn, want d wacht hem nog altijd een besl singsmatch over twee partij tegen Van Ketel. Daarin zal op basis van het hoogste aan weerstandspunten aan een lijkspel voldoende hebben alsnog op de titel beslag te li gen. Achter Van Ketel ligg spelers als Arno Sprinkhuizi Peter Passenier, Dick van Berg, Theun Stelling, Henk Putten met 47; punt op de li voor de tweede plaats. leiden Het bestuur van Excelsior ontving zaterdag tijdens de receptie vele gasten. De 90-jarige gymnastiekvereniging uit Leiden sloot de jubi leumdag af met een spetterend slotfeest in de kantine van hockeyclub Roomburg en gaat nu in de richting van het eeuwfeest. Midden op de fo to staat voorzitter Harm Laarhoven, achter hem secretaris Jan Guldemond. foto loek zuyderduin 'Ik heb het gelukkig rustig aan kunnen doen'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16