Sport Zilver voor één keer goud waard Peloton verslikt zich in Tristan Hoffman Selinger blijft kritisch ondanks dubbele zege op VS V^an Kreukelen houdt 3 ran je voor gezien AAN DAG 29 JUNI 1992 LAAF spreekt Krabbe vrij londen De arbitragecommissie van de Internationale Amateur Atletiek Federatie heeft gisteravond de Duitse atletes Katrin krabbe, Silke Möller en Grit Breuer vrijgesproken van doping- fraude tijdens een trainingskamp in januari in het Zuidafrikaan- Stellenbosch. t was op 5 april reeds eerder gebeurd door de strafcommissie n het Duitse atletielwerbond. Dit betekent dat de drie atletes kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen in Barcelona, in dien zij door hun nationale olympisch comité worden geselec teerd. Ook Voller kondigt afscheid aan iÓTEBORG Rudi Voller heeft na de verloren finale tegen Dene marken zijn afscheid van de nationale ploeg aangekondigd. De 32-jarige aanvaller van AS Roma zal op 14 oktober in de vriend- bappelijke wedstrijd tegen Mexico voor de laatste keer deel uitmaken van de Duitse selectie. Voller brak bij het EK in de openingswedstrijd tegen de GOS-ploegzijn onderarm, waarna lij niet meer in actie kwam. Sinds zijn debuut in 1982 speelde Völler 84 interlands, waarin hij 43 keer scoorde. Patrick Rasch mogelijk naar Casba weerssen De kans is groot dat Patrick Rasch volgend jaar voor le ploeg van Swift/Casba rijdt. De renner uit Uitgeest komt mo- nenteel nog uit voor de leidende ploeg in de topcomptitie, Ko- raar ziet een overstap naar de wielerformatie van zijn jon- broer Mark wel zitten. In een gesprek met ploegleider Cor Üoosterman gaf hij in principe al zijn ja-woord. Swift/Casba, de ge nummer vier in de topcompetitie voor amateurs, wil /oor het volgende seizoen aanzienlijk versterken. ans van Breukelen heeft de cht op het record van Ruud rol gestaakt. De sluitpost van 3V heeft besloten een punt te itten achter zijn interlandcar- ke. Hij heeft de nieuwe jndscoach Dick Advocaat in- iddels van zijn beslissing op hoogte gebracht. Van Breu- ilen denkt niet meer de moti- itie op te kunnen brengen zich mderd procent voor zowel 5V als Oranje in te zetten. Hij :eft 73 keer bij het Nederlands ^jtal onder de lat gestaan. Op t eeuwige Oranje-ranglijst jemt hij daarmee de tweede jaats in. Ruud Krol staat met I interlands fier en onbedreigd Hans van Breukelen (35) is na iri van Tiggelen het tweede lid t de selectie dat Rinus Michels ee naar het EK in Zweden im, die afscheid van Oranje |eft genomen. De gedreven leper, inmiddels vakantie vie- nd op een Zuideuropees rand, maakte op 11 oktober 80 zijn debuut in het Neder- rids elftal. Hij deed dat in ndhoven in een oefenwed- rijd tegen West-Duftsland (1- In dienst van Oranje moest in Breukelen,, lange tijd ten irechte omstreden als eerste lelman van Nederland, in to- al 53 maal de trieste gang naar |t net maken. Vorige week aandag overkwam hem dat in :t Ullevi-stadion van Göteborg or het laatst. o Beenhakker heeft met een perd afscheid genomen als idtrainer van Real Madrid, •or 70.000 toeschouwers in t eigen Bemabeu-stadion tspeelde Real, nadat het en- le weken geleden op Tenerife landstitel uit handen gaf ten 'eure van FC Barcelona, nu k de Spaanse beker. Ondanks t voordeel via loting in t eigen stadion te mogen op- den, verloor Real met 2-0 van idgenoot Atletico, dat ook vo- seizoen de beker won. rourdebuut Eddy Bouwmans laarten den Bakker en Eddy Bouwmans maken dit jaar hun de- uut in de Tour de France. Abbenbroeker Den Bakker (23) is een an de vier Nederlanders bij PDM, Oostbrabander Bouwmans is e enige Nederlander bij Panasonic. In totaal hebben sinds gisteren zestien Nederlanders zeker- eid over een Tourstart, komende zaterdag in het Spaanse San bbastian. Daar kunnen er nog een paar bijkomen, omdat som- tige ploegleiders de namen van hun achtste en negende renner 3rg og moeten invullen. Vorig jaar namen achttien Nederlandse nd ïnners aan de Tour deel. BUCKLER: 5 Nederlanders - Rooks. De Vries, Maassen, Ni)dam. Solleveld; Edwig van Hooy- io deClercq (Bel), Segers (Bel). F Zhdanov (GOS). e plaatse Een tweede plaats telt niet, is een bekende uitdrukking in de sport. Die evenwel voor de verandering nu eens niet opging. Want de zilveren medaille die Petra Grimbergen zaterdag tijdens het NK wielrennen veroverde achter haar ploeggenote Leontien van Moorsel bleek dit keer 'goud' waard. Op grond van de ijzersterke prestatie die de Rijnsburgse in Limburg leverde, mag ze, net als plaatsgenoot Jan Siemerink, namelijk straks deelnemen aan de Olympische Spelen. Moed wordt soms nog be loond. Leontien van Moorsel lacht haar tanden bloot en steekt haar handen in de lucht de titel bij de ad van kaam De uitschakeling door de late re Europese kampioen, hoe te leurstellend ook, vormde voor Van Breukelen niet de grootste deceptie in zijn interland-loop baan. Die bezorgde Rinus Mi chels hem aan de vooravond van het EK-kwalificatieduel in Rotterdam tegen Hongarije op 29 april 1987. Op gezag van de toenmalige bondscoach moest Van Breukelen die dag het veld ruimen ten faveure van Joop Hiele. Volgens Michels was de nummer een van Nederland destijds geestelijk onvoldoende in evenwicht na het 'polletjes- incident' in de competitiewed strijd tegen Feyenoord enkele dagen eerder in de Kuip. Enkele weken voor het EK-be- gin in Zweden vroeg Dick Advo caat aan Van Breukelen zich nog twee jaar voor het Neder lands elftal beschikbaar te hou den en na het WK in Amerika een punt achter zijn interland loopbaan te zetten. De trotse doelman heeft het verzoek als eervol en strelend voor zijn ego ervaren, zonder dat het hem van zijn besluit te stoppen af kon brengen. Stanley Menzo, op het EK re- serve-dóelman van het Neder lands elftal, zei 'verrast' te zijn van Van Breukelens beslissing. „Hans heeft er in Zweden niet met me over gesproken", aldus de Ajacied, op dit moment de meest voor de hand liggende opvolger van Van Breukelen, al ligt ook de Feyenoorder Ed de Goey op de loer. Voordat bondscoach Piet Hoek stra die bevrijdende mededeling deed zat de frêle renster van Swift/Casba en de nationale Amev-selectie nog wel ruim an derhalf uur in spanning. Twee waren er, al voorafgaande aan dit NK, zeker van Barcelona: re gerend olympische kampioene Monique Knol en huidig we reldkampioene Leontien van Moorsel. Op het derde ticket stond geen naam. Dat moest, gekoppeld aan dit kampioen schap, nog worden ingevuld. „Vanochtend", begon Hoek stra op de drukbezochte pers conferentie in het stadhuis van Meerssen zijn betoog, „had ik op grond van haar prestaties in het voorseizoen een lichte voor keur voor Lenie Dijkstra. Maar wat ik vandaag heb gezien, heeft de balans doen doorslaan in het voordeel van Petra Grim bergen. Terwijl Lenie bleef zit ten, koos Petra direct voor de aanval. Ze kon haar solo van 70 kilometer net niet bekronen met een tweede titel, maar haar mentaliteit spreekt me aan. Ik houd van aanvallend wielren nen. Dat is, zo bewees de koers van vandaag, ook winnend trouwens." Bij het horen van die woorden slaakte de in de perszaal aanwe zige Grimbergen een zucht van verlichting. Ze wist nog van niets, bekende ze later, kon op dat moment alleen maar hopen. Dijkstra was klaarblijkelijk wèl voordien door Hoekstra inge seind. Met betraande ogen liep zij zich buiten, waar de ama teurs intussen aan hun koers waren begonnen, te verbijten. „Ik denk", vervolgde de bondscoach, „dat ik met dit trio voor de Spelen een uitgebalan ceerde ploeg heb. Knol kan uit stekend aankomen, Van Moor sel is een echte alleskunner en Grimbergen vult dat perfect aan met haar vechtmentaliteit. Het parcours in Barcelona lijkt een beetje op dit rondje in Meers sen en de temperatuur daar zal net als vandaag ongetwijfeld hoog zijn. Ik heb derhalve goe de verwachtingen, want het ni veau tijdens dit NK lag hoog. Heel hoog zelfs." En dat lag niet in het minst aan Petra Grimbergen die, zoals dat in wielerjargon heet, de koers openbrak en vervolgens ook helemaal maakte. De on verwachte winnares van vorig jaar ging, indachtig de woorden van Hoekstra dat blijven zitten niets zou opleveren, al in de tweede van de in totaal negen ronden aan de haal. „De af spraak was dat ik een gaatje zou slaan en later als springplank zou fungeren voor iemand van mijn Amev-ploeg. Het had ui teraard geen zin om Monique Knol naar de finish te brengen, want in een sprint zijn wij dan kansloos." En dan glimlachend: .Alleen, ik bleef wat lang weg." Dat kan je wel stellen, ja. Grim bergen houdt van warm weer, kan venijnige bultjes als de Kruisberg en de Lange Raarberg gemakkelijk aan en mist het pe loton niet als ze dan toch een maal besloten heeft om het al leen te doen. Zo ontwierp de Rijnsburgse eigenhandig het scenario van vorig jaar en zo leek ze zaterdag regelrecht op een herhaling daarvan aan te sturen. Per ronde liep het ver schil met haar drie achtervol gers Knol, Van Moorsel en, ja wel, Lenie Dijkstra op. En toen ze met nog twee omlopen te gaan een maximale voorsprong van 1 minuut en 54 seconden had bewerkstelligd, kon het haast niet meer mis. Prolonga tie van haar titel lag in het ver schiet. Want Knol, de concurrente uit de Jamin-ploeg zat er door en bovendien lag het niet in de lijn van de verwachting dat Van Moorsel en Dijkstra achter een eigen ploegmaatje zouden aan jagen. Normaal gesproken hou den die de benen dan stil. Al leen, zo steekt Leontien van Moorsel blijkbaar dus niet in el kaar. Indachtig het feit dat het hier een individueel kampioenschap betrof en gegeven de deplora bele staat waarin concurrente Monique Knol op dat moment verkeerde, besloot de wereld kampioene alsnog voor haar ei gen kans te rijden. „Daar is niets vreemd aan, dat mag", vond Grimbergen later. ,,Op dit niveau worden namelijk geen cadeautjes weggegeven. De sterkste moet winnen." Dat bleek uiteindeijk Van Moorsel te zijn, want binnen een ronde had ze het verschil met koploopster Grimbergen teruggebracht van bijna twee minuten tot nog geen dertig se conden. „Bij de bel voor de laatste ronde wist ik het al", sprak de geenszins uit het veld geslagen Rijnsburgse nader hand. „Ik hoorde haar komen en op dat moment kreeg ik lood in mijn benen." Tien seconden bedroeg uit eindelijk het verschil tussen de nieuwe kampioene en de in middels gewezen titelhoudster Die in eerste instantie absoluut ontkende teleurgesteld te zijn dat ze in de allerlaatste fase van de strijd was geklopt door haar eigen ploegmaatje. „Nogmaals, deze tweede plaats is voor mij net zo mooi als de eerste van vorig jaar." En wat later: „Okay dan, ik ben een klein beetje te leurgesteld. Ik was er opeens weer erg dicht bij. Maar eerlijk is eerlijk: Leontien was de bes- leal mist ook Spaanse beker iDrid» anpAl in de zesde minuut trof de Duitser Bernd Schuster doel met één van zijn vermaarde vrije schoppen. Tweeëntwintig minuten later was de Portugees Futre niet alleen verdediger Chendo te snel af, maar ook doelman Buyo. Real Madrid, dat middenvelder Hagi gebles seerd zag uitvallen, kwam na rust niet verder dan een door Michel gemiste strafschop. Beenhakker herhaalde, dat hij zijn contract bij Real (als mana ger) tot 1994 wil uitdienen. „De rest kun je beter aan voorzitter Mendoza vragen. Tristan Hoffman hijgt uit n burg alle cracks voor. peter ouwerkerk gpd-verslaggver Hij komt pas kijken in het prof peloton, en kent nog lang niet alle wielerwetten van buiten. Toen ploegmaat Jan Siemons op zeker moment riep: „We moeten die kopgroep even gaan uitdunnen, Tristan", kroop hij onmiddellijk in het wiel bij de andere TVM-er voorin. „Je moet een gaatje laten val len, joh..." beet Siemons hem toe. „Oh...", klonk het bedeesd en schuldbewust uit zijn mond. „Nou, toen ben ik de tweede keer zelf maar gegaan." Tristan Hoffman, een nieuw jaarskind van 1970, Achterhoe ker, Groenloër om precies te zijn, begonnen met fietsen toen een vriend een racekarretje kocht voor de triathlon. „Doe mij er dan ook maar een," zei hij tegen de fietsen boer. Hij was zeventien. Deed een paar triathlons, reed wat koersjes, en pakte links en rechts een pre miesprintje mee. Het was het begin van een wielercarrière, die tot nu toe van toevalligheden aan elkaar hing. Hoffman won de militaire wegtitel, reed een Ronde van Mexico, waar hij werd 'ontdekt' door good-old Piet Libregts, won een koers of tien bij de amateurs (o.a. de Telefiec Tour) en draaide dit jaar zijn eerste ki lometers bij de professionals. Na pakweg 1600 meter op zijn eerste NK bij de profs pikte Hoffman in bij een vluchtgroep. Hij werd nerveus toen er einde lijk achtervolgers dreigden te naderen, liet metgezel Menno Vink ter plekke, ging soleren, werd tegen een aandringende Breukink keurig beschermd door Jan Siemons, en mocht zich na bijna 230 km kopwerk tot zijn eigen en ieders verbazing kronen tot de nieuwe Nederlandse kampioen bij de beroepsrenners. Piet Libregts heeft altijd al hoog opgegeven van de jonge Hofffnan. Die een gat kon dichtrijden, een sprint durfde aan te gaan, aardig heuvelop meekon, kortom een allrounder in de dop was. Maar dan zó maar ineens de opvolger van Steven Rooks worden, en dat na zes uur lang in de vuurlinie te hebben gereden!? „Je moet ook een beetje geluk hebben," relativeerde Hoffman zijn niettemin atletische top prestatie. Het NK voor profs leek dit jaar op een NK voor ju nioren. Vooraf was er nog door o.a. bondscoach Gerrie Knete- mann gefilosofeerd over het nut van een traditioneel even lange als slaapverwekkende aanloop: „We kunnen beter eerst Lim burg ingaan, en alleen de laatste 80 kilometer als plaatselijke rondjes afwerken: dat is voor het publiek ook veel leuker." Maar zie, het kan ook anders: het was ditmaal een demarre ren van jewelste op en over de Lange Raarberg. Niet vreemd eigenlijk, gelet op de crisis, die het Nederland se profpeloton bedreigt. Spon sors haken af, ploegen verdwij- n de WW op zich afkomen. Het gonsde voor de start van de onrust. „Ik ben bang dat er een groep wegrijdt die de rest op een ronde zet," voorspelde Frans Maassen, een van de kanshebbers. Zo ver kwam het niet. Maar van het septet Hoffman, Sie mons, Vink, Verhoeven, Zuij- derwijk, Mulders en Meijs ble ven de eerste drie toch glorieus overeind. Hoffman zelfs tot de laatste (vreugde)snik. „Toen ik hoorde dat Breukink er aan kwam, dacht ik: nou moet ik wegwezen van die Vink." Via de speakers vernam hij dat Jan Siemons zich als een magneet aan Breukink had vastgeklonken. „Dus dat zat wel goed." Tristan Hoffman heeft een royaal programma gereden tij dens zijn eerste jaar bij TVM Een stuk of zeven korte etappe koersen, met af en toe een aar dige sprint tegen kanonnen als Cipollini, Ludwig en Museeuw. Afgelopen donderdag kwam hij uit Apulië, de week ervoor zat hij zaterdags nog op een terras met Rob Compas, ook in de Ronde van Zweden, als ama teur, en na zaterdag eveneens in het roodwitblauw, bij de 'lief hebbers.' „Toen hebben we nog een stevig glas gedronken," biecht Hoffman spontaan op. Zoals hij ook open is over zijn 'verleden'. Lekker drinken en de beuk erin. „Maar dat zal nu wel minder worden, met die titel op zak. Nu begint het serieuze leven." ad heesbeen gpd-verslaggever In de jaren ('74 tot en met '84) dat hij in de Verenigde Staten werkte als bondscoach van de vrouwen-volleybal- ploeg, had hij er al grote waardering voor. Maar na de twee overwinningen op rij (3-0, 3-1) in de eerste play-off- dubbel van de World League tegen het USA-mannenteam kon Arie Selinger het niet laten de internationals uit zijn tweede vaderland als voorbeeld te stel len. „Hun vechtmentaliteit, dat is wat ik soms bij mijn team mis", gaf hij nader hand een schot voor de boeg. „Op dat vlak kunnen we nog veel van ze leren. Sterker nog, als mijn jongens zo'n in stelling zouden hebben, waren we een stuk beter dan we nu al zijn. In de jaren dat hij in het buitenland actief was, hoefde de Pool zich over dat soort zaken niet druk over te maken. Niet in Israël, waar hij na de Tweede Wereldoorlog opgroeide en zijn liefde voor de sport (atletiek, basketbal en la ter volleybal) ontwikkelde, noch in de Verenigde Staten, waar Selinger een ongekende sportcultuur aantrof. Zo goed als hij ook in Japan, bij zijn huidi ge werkgever Daiei Sports in Kobe, dergelijke mentale aspecten vanwege de bestaande oosterse discipline niet hoeft af te dwingen. Alleen in Neder land bleek het nodig met harde hand te regeren. Ondanks de wetenschap dat deze la- bielè mentale instelling er nauwelijks valt uit te timmeren, heeft Selinger al tijd de confrontatie gezocht om die psychologische vicieuze cirkel te door breken. Soms op een harde manier, bij andere gelegenheden in de vorm van praatsessies. Zoals vorige week maan dag na de dramatische uitschakeling van het Nederlands voetbalelftal tegen de latere Europese kampioen, Dene marken. De volleybalcoach had zich zo groen en geel zitten ergeren aan de hoogmoedige houding van de voetbal internationals, dat hij direct de volgen de dag zijn eigen keurkorps nog voor de start van de training om zich heen schaarde. In dat groepsgesprek liet hij niet na erop te wijzen dal het team met een soortgelijke mentaliteit het beste een olympische medaille zou kunnen vergeten. Dat soort uitspraken slaan door gaans flink aan bij de huidige groep, waarin nog een aantal idealisten zitten (Zwerver, Benne, Boudrie, Teffer, Avital Selinger), voor wie het heilige doel in Barcelona verwezenlijkt dient te wor den. „Gelukkig heeft het team tegen de Verenigde Staten signalen afgegeven, die er op wijzen dat ze ook terug kun nen knokken in moeilijke situaties," wees de bewindvoerder op de derde set van zaterdag (9-12 naar 15-12) en de vierde set van gisteren (14-15 naar 17-15). Komend weekeinde zullen meer van dat soort krachtsexplosies nodig zijn om zich op 4 en 5 september in Genua te kunnen melden voor de finale van het project. Ofschoon de overige con currenten, het GOS, Cuba, Brazilië en Italië in de laatste nabeurt van het ver lengstuk nog roet in het eten kunnen gooien, lijkt één overwinning of moge lijk zelfs een paar sets in Florence te gen het gastland en de wereldkam pioen voldoende om een plek bij de laatste veilig te stellen. „In dat opzicht was één verliespartij tegen de Verenig de Staten al fataal geweest", analyseer- se Selinger naderhand. Die druk rustte gisteren veel zwaar der op de schouders van het basis zestal (Zwerver, Benne, Held, Boudrie, Blangé en Zoodsma) dan zaterdag (15- 8, 15-4, 17-15) In hel (wrede dui-l klopte het zo onderstreepten de sta tistieken verdedigend veel minder. Hetgeen Selinger, die op de (nog) ge blesseerde Posthuma geen beroep kon doen, noopte vaker te wisselen dan hem lief was. Buiten De Reus kwam zodoende iedereen al dan niet voor langere tijd even binnen de lijnen: 15- 10,15-17,15-12, 17-15.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13