Reizen door 'n decor van Marklintreintjes Meer actie globetrotters Toerisme Cuba in snelle scheervlucht toch niet onaardig ZATERDAG 27 JUNI 1992 N DOBBELSTEEN REISBERICHTEN Orgeltocht Het begint onderhand een oeroude zomertraditie te worden: de Toer-in-orgeltochten door. Noord-Holland. Stukje rijden (even tueel met de auto, maar beter nog met de fiets), uurtje luisteren naar een van die unieke Hollandse orgels en weer een stukje rij den. Dit jaar zijn er voor de orgeltochten acht zaterdagen gere serveerd: 11,18 en 25 juli en 1, 8, 15, 22 en 29 augustus. Organis ten zijn onder meer Hans van Nieuwkoop, Haite van der Schaaf, Willem Poot en Jan Jongepier en naast de van oudsher bekende Noordhollandse orgels zijn dit jaar ook Utrechtse en Zuidhol landse instrumenten in het circuit opgenomen. Programma-in formatie: alle WV-kantoren in Noord-Holland. I Russen in Flevohof Russen in de Flevohof. foto pr Op het nippertje van een faillissement gered: de Flevohof in Dronten. Voltooid is de reanimatie echter nog geenszins, want daarvoor zijn aanmerkelijk meer bezoekers nodig. Maar dat kan komen. Zeker nu er in totaal zeven nieuwe attracties zijn ge opend. Bovendien presenteert de Flevohof dit jaar de hele zo mer een Russische show. Een van het staatscircus van Moskou afgeleid spektakel met jongleurs, koorddansers en dierentem mers. Er komen beren in de ring, maar ook apen, een Deense dog en (vanaf medio juli) zelfs drie Nederlandse koeien. De Fle vohof is tot en met 13 september dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Gratis slapen Voor jongeren onder de 26 jaar nog mogelijk tot 5 juli: gratis sla pen op 48 plaatsen (jeugdherbergen, scholen en clubhuizen) in Denemarken. De accommodaties zijn geopend van 18.00 tot 10.00 uur en het is niet toegestaan alcohol of drugs mee te ne men. Voor meer informatie Dan Rail, telefoon (alleen tussen 10.00 en 15.00 uur) 09 - 45 85 98 02 65. Een lijst met adressen van de slaapplaatsen is verkrijgbaar bij het Deens Verkeersbu reau, Piet Heinstraat 3 in Den Haag, telefoon 070 - 346 27 13. Fietsen in de Ardennen Terreinfïetsen Qp zogenaamde mountainbikes wordt meer en ïeer omstreden. Ook in de Ardennen regent het klachten van •andelaars die door ridders van het stalen ros van de sokken zijn gereden. Ook veroorzaken de fietsers veel schade aan het milieu. De Dienst voor Toerisme in de Oostkantons heeft daar in brochure uitgegeven waarin 600 kilometer 'milieuvrien delijke mountainbike-kilometers' zijn aangegeven. Een topogra fische kaart (schaal 1 50.000) dient ter extra oriëntatie. Het Bike-Book verschaft bovendien een overzicht van 62 verschillen de routes. Een lijst met fietsverhuurders kan apart worden aan gevraagd. Info: Dienst voor Toerisme van de Oostkantons, Muhlenbachstrasse 2, B-4780 St. Vith, telefoon (vanuit Neder land): 09-32 80 22 76 64. Wandelen in Simmental Een van de mooiste van de vele mooie dalen in Zwitserland is zonder enige twijfel het Simmental (Bemer Oberland). Door dit dal zijn twee nieuwe themawandelwegen aangelegd langs de fraaiste houten chalets van de streek. Eeuwenoude juweeltjes timmermanskunst liggen langs de route die van Wimmis via Oey en Erlenbach naar Weissenburg loopt (4 uur) of van Erlen- bach naar Boltigen (572 uur). Beide trajecten zijn met speciale bruine wegwijzers op de bekende oerdegelijke Zwitserse wijze gemarkeerd en een folder die bij alle stations en de VW's van het Simmental verkrijgbaar is, biedt verdere informatie. door uw ad vertentie op déze speciale pagina te plaatsen. Bel onze advertentie- rUUf afdeling. In kilometers afstand verandert er uiteraard niets, maar toch komt Denemarken steeds dichterbij. In tijd. Dank zij de betere wegen. Vanuit vrijwel elke plaats in Nederland is het land in een niet al te inspannende dagrit te bereiken. Eenmaal op de snelweg hoeft u er vóór Jutland niet meer af. En eenmaal over de Duits- Deense grens kan het relaxen beginnen. Wie duur wil doen, kan trouwens te genwoordig van Schiphol behalve naar Kopenhagen ook rechtstreeks, in een ruim uurtje, naar Billund (Legoland) vliegen. Reisboeken i den Dobbelsteen Cuba in 140 pagina's van het formaat bankbiljet. Daar mag je als toerist natuurlijk niet al te veel van verwachten. Zonder al te veel poespas raast het boekje in razendsnelle scheervlucht óver het land van Fidel Castro. Maar toch blijkt het in het ge bruik niet onaardig. Net zo min als al die andere piepkleine deeltjes die Allert de Lange in de serie 'Reisinformatie van A tot Z' heeft uitgegeven. Je stopt ze gemakkelijk in je binnenzak of jé tasje, ze zijn zo ingedeeld dat je binnen enkele tellen hebt gevonden wat je wilt weten (busverbindingen, autover huuradressen, openingstijden van musea en meer van dat soort praktische informatie) en je mag je alleen afvragen hoe lang de gegevens correct blij ven. Maar dat schijnt te worden opgelost door de boekjes in een niet al te grote oplage te maken zodat ze aangepast aan de ac tualiteit snel kunnen worden herdrukt. De zojuist uitgeko men tweede druk van het deel tje Dominicaanse Republiek is daarvan een mooi voorbeeld. In de serie Reisinformatie van A tot Z van uitgeverij Allert de Lan ge verschenen zojuist vijf nieuwe deeltjes: Cuba, Gomera/Hierro, Lesbos/Chios, Nieuw-Zeeland en Oost-Canada. De boekjes Califor- nië, Dominicaanse Republiek en Portugal beleefden respectievelijk een derde, tweede en vierde druk. Prijs per titel: 14,95. In de tientallen reisboeken die inspelen op de bij het publiek nog altijd sterk stijgende inte resse voor korte stedenvakan- ties, neemt de serie 'Neem Nou' een aparte plaats in. De (met grijze foto's slecht geïllu streerde) deeltjes zijn in de meeste gevallen geschreven door Nederlandstalige journa listen die in de betreffende stad werken en wijken bijna altijd sterk af van de gebaande pa den. Bovendien - en dat is mis schien nog wel de meest aan trekkelijke kant van de boekjes - hebben ze in de meeste geval len een hoogstpersoonlijke stijl. Met andpre woorden: de au teurs schromen niet hun sym pathie of antipathie op papier Joost Schipper, schrijver van 'Neem nou Praag' heeft zich voortreffelijk aan die traditie gehouden. Het Westen mocht dan hosanna roepen over de wijze waarop de ijzeren knoet van het communistische regi me plaats heeft moeten plaats maken voor de zachtmoedig heid en de fantasie van de kun stenaars (Havel), in Tsjechoslo- wakije zelf - aldus Schipper - weet men al lang dat er nog een hele weg is te gaan. 'Op het ideologische vlak staan de eer ste nachtmerries al te trappelen in de vorm van een groeiend nationalisme.' Ofte wel: de toe rist moet niet denken dat in Praag pu alles meteen botertje umpje o De kathedraal van Havana. Daar zouden de resten van Columbus een eeuw lang zijn on dergebracht tot de boom is Niettemin schetst Schipper Praag ondanks al z'n feilen nog wel zodanig dat het de eer krijgt die het toekomt: het is en blijft een magische stad. Jawel, de rondborstige Boheemse keuken is verdwenen, constateert de auteur met spijt en in de Praag se restaurants wordt op het ogenblik op weinig geïnspireer de manier gekookt. Maar ten eerste legt hij uit waarom dat zo is en ten tweede maakt hij dui delijk dat de buitenlanders niet hoeven te piepen. Zij kunnen terecht in de klasse-I-restau- rants, zoals dat van Stéphane Aver. Enerzijds - anderzijds dus, en zo hoort het. Van een geheel andere orde zijn de Dominicus-deeltjes over Barcelona en Lissabon. Er is al zo dikwijls geschreven dat de Dominicusboekjes oubollig zijn, dat het onderhand een cli ché is geworden. Maar dat neemt niet weg dat ze overborrelen van informatie. Drie honderd dichtbe drukte pagina's Bar celona en tweehon derdtwintig dicht bedrukte pagina's Lissabon: geloof maar niet dat de au teurs (Jo Dominicus zelve is al lang dood) een fresco, een historisch ge veltje of een muse- het hoofd hebben gezien. Stoplappen als: „de Por tugese keuken is goed, maar eenvoudig", moet je dan maar voor lief nemen. Bij dezelfde uitgever (Gottmer) verschijnt sinds enige jaren ook de reeks Compacte Reisgidsen (met Berlijn en Praag als nieuwste boekjes). De naam dekt de lading. Het zijn kleine, dunne, uit het Engels vertaalde deeltjes met een overzichtelijke lay-out. De stijl doet het plom- beersel uit je kiezen schieten („Wie kinderen meeneemt naar Tsjechoslowakije zal geen on gewone problemen krijgen") - de informatie is ter zake doen de: de foto's ondanks hun pia- durodamformaat opvallend de Dat laatste geldt ook geheel in zwartwit gedrukte Stedenwijzers. Qua pure infor matie misschien wel het beste wat er op dit gebied is te krij gen. No- nonsense in optima forma. Hier en daar een kort opstelletje van de schrijvers en schrijfsters, maar vooral veel adressen, veel telefoonnum mers, veel openingstijden en - daaraan ontlenen de boekjes waarschijnlijk hun grootste kracht - onnoemelijk veel ho tels, musea en winkels waarbij men wel zo is geweest prijzen en dergelijke achterwege te la ten. Stedenwijzers hebben ook oog voor - zoals de Duitsers dat zo mooi noemen - Geheimtips en dat maakt de boekjes extra aantrekkelijk. Gekke eettentjes, gave winkels, maffe nacht clubs... ze worden kort en hel der beschreven. Heel practisch, merkte ik kort geleden nog met de Stedenwijzer van Parijs in mijn hand, zijn de toevoegin gen waarin wordt aangegeven op welke wijze winkel, muse um, hotels of wat dan ook per openbaar vervoer te bereiken valt. Zojuist verschenen de deeltjes New York en Boeda pest. 'Neem nou Praag' uit de serie Neem Nou. Uitgeverij A.W. Bru- na, prijs 25,—. Lissabon en'Barcelona uit de Do- mincus-serie. Uitgeverij Gottmer, prijs 29,90. Praag en Berlijn uit de serie Com pacte Reisgids. Uitgeverij Gotm- mer, prijs 15,90. New York en Boedapest uit de se rie Stedenwijzer. Uitgeverij Gott mer, prijs 29,90. Topjaar voor reisbranche Hoewel het de afgelopen weken bijzonder stil was in de reiswin- het Europees kampioenschap voetballen), ziet het er nog steeds naar uit dat 1992 voor de toeristische branche een topjaar zal worden. Eind mei waren er ten opzichte van 1990 7 procent meer vliegreizen geboekt en ten opzichte van 1991 (Golfoorlog) zelfs 32 procent. De sterkste groeiers in vergelijking met vo rig jaar zijn Egypte (+235 pro cent). Turkije 218) en Cyprus 157). Ook voor verre reizen (en dan in het bijzonder voor Amerika) stijgt de belangstelling nog steeds flink (34 procent). Op het gebied van busreizen is eveneens sprake van een forse groei: 10 procent (in vergelijking met 1991) en 5 procent (1990). Oost-Europa is procentueel de sterkste groeier (109 procent ten opzichte van 1991), maar qua aantallen valt de belangstelling nog altijd tegen. De interesse voor pendelbusreizen (en dan speciaal die naar Spanje) loopt terug. Autoreizen blijven popu lair, maar de geweldige groei van de laatste jaren is enigszins tot stilstand gekomen. De voor uitgang in vergelijking met vorig jaar bedraagt slechts 4 procent. Treinreizen scoren nog een pro cent minder. Bredere caravans in Zwitserland Het toelatingsbeleid voor cara vans in Zwitserland is behoor lijk versoepeld. Mochten cara vans in bepaalde streken van het land tot nu toe niet breder zijn dan 220 centimeter: vanaf heden is dat 230 centimeter. Nieuw is dat deze maximumaf meting ook geldt voor aanhang wagens. Overigens moet voor caravans en aanhangwagens die breder zijn dan 210 centimeter bij de douane nog wel steeds een speciale vergunning wor den gekocht (Zw. frs. 20,00). Limburg heeft meeste gasten Het aantal toeristen dat in Lim burg een vakantie doorbrengt is in 1991 gestegen naar 1,8 mil joen. Dat is, volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) 200.000 meer dan in het jaar daarvoor. Vooral het aantal korte vakan ties zat in de lift. Limburg is met deze cijfers de drukst bezochte provincie van Nederland; het marktaandeel steeg met 1,4% tot 12,4%. Opmerkelijk was dat de groei vooral ten goede kwam aan de hotelsector. Topless nog niet overal toegestaan -7^ De Duitse Automobilisten Club (ADAC) heeft dezer dagen een brochure uitgegeven waarin een overzicht wordt verstrekt van landen waar wel of niet topless ('Oben Ohne') mag worden ge zond. Daaruit blijkt dat het al leen in Tsjechoslowakije, Grie kenland, Croot-Brittannië, Hongarije, Luxemburg, Roeme nië. Ierland, Turkije en Cyprus officieel is verboden op strand het bovenstukje uit te laten. In de laatst genoemde drie landen wordt het hier en daar echter wel oogluikend toegestaan. jutland i DENEMARKEN DUITSLAND De grote aantrekkingskracht van het Dene marken waar u in Zuid-Jutland mee ken nismaakt, is de rust en de lieflijkheid. Het zachtglooiende land roept associaties op met het decor van Marklintreintjes. Gele koolzaadvelden in het voorjaar, goudgeel graan in de zomer. De jachtige, mondaine wereld lijkt er ver weg. Verlaat de (enige) autosnelweg en u kunt volop toeren of fiet sen over aangenaam rustige wegen door een vriendelijk landschap. Mondain ver maak moet u met een lantaarntje zoeken en dan is het nog de vraag of u wat van uw gading vindt. Vrienden die exotische be stemmingen verkiezen, zullen het na de va kantie altijd sterker weten te vertellen dan m Rust en ruimte, dat is het voornaamste dat Denemarken Mondain te bieden heeft. Want met het weer bij voorbeeld is het net vermaak in zo'n,tr?f als in eigen land, al wordt de zonkans in het ooste- Denemarken uik deel van het eilandenrijk een tikkeltje groter. De prijsver- met schillen met Nederland zijn sinds de Deense toetreding tot lantaarntje de EG drastisch geslonken, zelfs J alcohol is niet meer zo extreem tC ZOCkcn duur. Voedsel en logiesprijzen kunnen de vergelijking heel goed doorstaan: dienstverlening is, door het hoge welvaartsniveau, nogal duur. Een paar algemene tips: voor gezinnen zijn er tegen redelijke prijzen huisjes te huur. De Deense jeugdherbergen beschik ken over gezinskamers en men kan er des gewenst zelf koken. De kampeergelegen heid is riant. Over betaalbare hotels kan men zich het best tevoren laten informeren. Het verkeer is merkbaar minder agressief dan in Nederland, maar de boetes op snelheidsovertre dingen zijn dan ook buitengewoon pittig. Over dag rijdt men er overigens met dimlicht en benzi ne verschilt niet veel in prijs, maar autogas is veel duurder. Uitstapjes Of u nu kiest voor één verblijfplaats of voor ver plaatsingen, Zuid-Jutland biedt, ook al door de niet overdreven grote afstanden,balloze mogelijk heden voor uitstapjes. Enkele voorbeelden: Vlak over de grens liggen Tonder en Mogeltonder; het eerste is een stadje met prachtige straatjes, een bijzondere kerk en aardige variatie aan winkels. Het tweede is voornamelijk een idyllische dorps straat in pure staat, met aan het einde een fraai slot, waar een Deense prins zich binnenkort als hereboer wil vestigen. Slaat u na de Deens-Duitse grens rechtsaf, dan is Sonderborg een aanrader. Het kasteel is de moeite waard, in het bijzonder de slotkapel in Oudhollandse renaissancestijl. Er is een interes sante geschiedenis verbonden aan dit kasteel, waarin de door zijn onderdanen niet gepruimde liefde van de progressieve koning Christian II voor de jonge Nederlandse schone Dyveke (Duif je) centraal staat. Het verhaal is te lang om hier te vertellën, maar u kunt er alles o zelfs in Nederlandse vertaling. Bent u geïnteresseerd in geschiedenis, dan komt u in het uitstekend opgezette museum in het slot volop aan uw trekken. Alleen als u over matig bent geïnteresseerd in historie, zou u ver volgens ook nog naar het nabijgelegen Dybbol kunnen gaan, waar de Denen een oogverstuikend museumpje hebben opgericht om hun grootste militaire nederlaag in 1864 tegen de Pruisen te etaleren. Maar pas op: het gebouw, waaraan niets 'gewoon' is, en omliggend terrein wordt beheerd door een man die zich gedraagt als een oud-strij der die er een tic aan over heeft gehouden. Andersen Overal in Denemarken zijn oude kastelen, burch ten, kapitale buitenverblijven en monumentale hofsteden rijkelijk aanwezig. Niet ver van Sonder borg bij voorbeeld ligt Grasten Slot, het zomerver blijf van het Deense koningspaar, waar u niet in kunt, behalve in de barokke kerk, maar waar u wel in het park mag rondwandelen als de majes teit er niet is. Vraag naar de boom waaronder Hans Christian Andersen op een fraaie zomerdag zijn beroemde sprookje 'Het meisje met de zwa velstokjes' heeft geschreven. Schuiven we wat verder op naar het noorden, dan verdient AJienra* een rondwandeling. Meer bijzonder evenwel is het kleine Christiansfeld, tot in alle hoeken bewandelbaar. Het plaatsje is in Mogeltonder: een dorpsstraat in pu re staat, foto pr 1773 gesticht door Hernhut ters en draagt nog alle ken merken van de sobere bouwstijl van deze solidaire broedergemeente. Vooral de begraafplaats verbeeldt hun opvattingen van ne derigheid en gelijkwaardigheid. Zuid-Jutland leent zich heel goed voor korte va kanties of als pleisterplaats op een wat langere rondreis. Voor vissers bieden zalm en zeeforel, rij kelijk aanwezig in beken en langs de on-Neder- lands ogende oostkust, ongekende uitdagingen. Strandliefhebbers kunnen bij goed weer ook te recht aan de Noordzeekust, waar bij voorbeeld het Waddeneiland Romo via een dijk met de auto te bereiken is en waar de auto ook het onwaar schijnlijk brede strand op mag. Afwisselender en on-Nederlands verrassend echter zijn de kusten, met smalle zand- of keienstrandjes, maar zonder merkbare eb en vloed, aan de Oostzeekant. Legoland in Billund ten slotte is ongetwijfeld een van de kind-vriendelijkste vermaaksparken van het continent, in opzet vergelijkbaar, maar qua schaal en geliktheid de tegenpool van het al ler aandacht trekkende Euro-Disney. Ook daar kenmerkt zich de aard van land en bevolking: ge woontjes, gemoedelijk en gezellig, maar ook goed doordacht en met een eigen, onmiskenbaar pro vinciaals karakter.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7