Rabin positief over Palestijnse kwestie Buitenland Kwallen teisteren Franse kust 'Ik ben een vluchteling in mijn eigen stad' Politiechef: Koevoet niet betrokken bij Boipatong Chileense verkiezingen test voor beleid Aylwin Yemen laat Somalische bootvluchtelingen toe ZATERDAG 27 JUN11992 Meerderheid Denen voor EG kopenhagen Van de Denen is 83 procent tegen een uittreden van het land uit de Europese Gemeenschap, Slechts 10 procent is daar voorstander van. Dat blijkt uit de gisteren gepubliceerde uitslag van een opiniepeiling die de krant B.T. onder 1.176 men sen heeft gehouden. Agenten aangeklaagd wegens moord manila» Vijf politieagenten uit de noordelijke Filipijnse stad San Fernando zijn gisteren aangehouden op beschuldiging van moord op drie tienermeisjes die zij op verdenking van winkel diefstal hadden gearresteerd. De agenten werden aangehouden op aanwijzing van een vierde meisje dat de ontvoering heeft overleefd. De agenten hadden de meisjes na hun aanhouding op de markt van San Fernando naar een afgelegen plek buiten de stad gereden, waar ze werden geslagen, neergestoken en een ra vijn in werden gegooid. Verdachten aanslagen Rome opgepakt rome» In Rome zijn elf Italiaanse jongeren opgepakt die wor den verdacht van de bomaanslagen gistermorgen tegen Spaanse vestigingen in de Italiaanse hoofdstad. Zij zijn lid van de radicale linkse beweging 'Autonomie'. Bij de aanslagen moesten het Spaans Bureau voor Landbouw en Voeding, het kantoor van de militaire attaché van de Spaanse ambassade in Rome en galerie met Spaanse kunst het ontgelden! Vijf mensen raakten licht ge wond. Spoorwegstaking VS ten einde Washington In de VS is gisteren een einde gekomen aan een tweedaagse spoorwegstaking nadat president Bush zijn handte kening zette onder een wetsvoorstel van het Congres. De wet be oogt een „afkoelingsperiode" van 35 dagen, waarin de werkge vers en vakbonden zelf hun geschillen kunnen regelen. De wet gebiedt verder dat het personeel weer aan het werk moet. De staking begon woensdag toen machinisten het werk neerlegden uit onvrede over lonen en arbeidsomstandigheden. Chinese drugshandelaren geëxecuteerd peking In het kader van de internationale anti-drugsdag zijn in China gisteren opnieuw drugscriminelen tijdens massaproces sen ter dood veroordeeld. Het totale aantal executies op de anti- drugsdag van dit jaar is nog niet bekend. Op 26 juni in 1990 en 1991 werden in totaal 88 drugssmokkelaars geëxecuteerd. 'Binnen een jaar akkoord over autonomie' De toekomstige premier van Israël, Yitzhak Rabin, voor ziet dat binnen een jaar een akkoord zal zijn gesloten over autonomie voor de Palestijnen. Hij wilde niet vertel len wat hij de Palestijnen precies zal voorstellen. Hij hoopt wel dat de Palestijnen op de bezette Westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook algemene verkiezingen kunnen houden om hun eigen vertegenwoordigers in een bestuur te kiezen. tel aviv AFP/RtrHij beloofde verder „de be vriezing" van de bouw van „po- Volgens Rabin „zal autonomie litieke nederzettingen" in dicht- de Palestijnen toestaan alle za- bevolkte Arabische gebieden die ken te beheren die hen aan- geen militair doel dienen. Een gaan, behalve defensie en bui- aantal vestigingen rond Jeruza- tenlandse zaken". In Rabins lem, de Jordaanvallei en de Go- voorstel voor autonomie, die lanhoogte wordt door Rabin wel vijf jaar zal moeten duren tot beschouwd als van vitaal belang een definitieve regeling rond is, voor Israël, maar hij noemde controleert Israël ook de joodse geen namen, nederzettingen in de bezette ge- Hoewel Rabin tegen een on- bieden en de toegang van de afhankelijke Palestijnse staat is, westelijke Jordaanoever en de vindt hij in tegenstelling tot Gazastrook tot de omringende Shamir niet dat al het land de Arabische landen. joden toebehoort. Hij wil rond Rabin zei ook dat er een einde Jeruzalem wel een uitgestrekt zal komen aan de subsidies gebied behouden, evenals van voor joodse kolonisten in de be- de heuvels die de Jordaan-vallei zette gebieden. Dit is eveneens en de Golanhoogte domineren, een wijziging ten opzichte van Hij is echter bereid om hiervan zijn voorganger Yitzhak Shamir, stukjes af te staan. De belofte die de nederzettingenpolitiek dat de Golan-hoogte behouden juist stimuleerde om terugtrek- blijft, „betekent nog niet dat we king van Israël uit de bezette moeten blijven vasthouden aan gebieden te bemoeilijken. Rabin elke centimeter", aldus Rabin, noemde de subsidies een enor- die eraan toevoegde dat „Jeru- me verspilling van Jeruzalems zalem onze eeuwige hoofdstad middelen die nodig zijn voor in- blijft". vesteringen in Israël zelf. Palestijnse leiders hebben gis teren opgeroepen tot spoedige vredesbesprekingen met de nieuwe regering van Israël. Als argument voeren zij aan dat vooruitgang in het vredesproces nog meer golven van geweld in de bezette gebieden kan voor komen. Hanan Ashrawi, woord voerster van de Palestijnse on derhandelingsdelegatie, is er van overtuigd dat spoedige ge sprekken de gewelddadigheden in, de bezette gebieden zullen doen afnemen. „De geweldsui tingen zijn natuurlijke reacties op een bepaalde situatie. Het is eigenlijk een heel logisch ge volg. Als de wrede maatregelen worden opgeheven, zullen mensen gaan inzien dat er een oprecht proces'aan de gang is. Dan zal geweld vanzelf afne men", aldus Ashrawi. Bij de ernstigste ongeregeld heden sinds een maand kwa men donderdag zes mensen op de bezette westelijke jordaan oever en de Gazastrook om het leven. Ashrawi verwacht echter dat de zesde ronde in het Mid- den-Oosten-overleg in de derde week van juli van start kan gaan. Dat de Israëlische kiezers premier Shamir naar huis heb ben gestuurd, verklaarde zij met: het Israëlische publiek is tot het inzicht gekomen dat de ijzeren vuist-politiek van Likud niet werkt. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De strandexploitanten in de buurt van de mon ding van de Loire houden hun hart vast. Vlak voor het begin van het vakantieseizoen worden de stranden langs de Atlantische kust in de buurt van St. Nazaire geteisterd door een kwal- Ienplaag van ongekende omvang. Het ergst getroffen is de ten zuiden van de Loire-monding gelegen gemeente Saint-Brévin. Sinds half juni probeert een 'commando' van enkele tientallenmensen het acht kilometer lan ge gemeentelijk strand kwallenvrij te krijgen. Tot nu toe is het dweilen met de kraan open. Dagelijks wordt zo'n 600 kubieke meter aange- poelde kwallen afgevoerd, maar na iedere vloedperiode is het strand opnieuw volledig be dekt met de slijmerige dieren. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het normaal dat er vlak voor het begin van het zomerseizoen kwallen op het strand belanden, maar zo erg als dit jaar is het nog nooit geweest. Deskundigen schrijven de enorme scholen kwallen toe aan de ongunstige metereologische omstandigheden. Het zeewater in de buurt van Saint-Brévin is relatief warm en er staat al en kele weken een tamelijk constante oostenwind. Omstandigheden die de voortplanting van de dieren blijkbaar buitengewoon stimuleren. Zo dra de wind draait is het probleem voorbij, zo menen de deskundigen. Zowel de strandexploi tanten als de gemeente wachten met ongeduld op westenwind. De kwallenplaag is namelijk niet alleen erg hinderlijk, maar jaagt de ge meente ook flink op kosten. De permanente schoonmaakactie kost ruim 7000 gulden per sarajevo phil davison THE INDEPENDENT „De bommen kunnen me niet schelen, het mortiervuur kan me niet schelen. Zolang ik maar niet de woorden 'zijn hier nog islamieten?' hoor." Tegen de achtergrond van de geluiden van de oorlog beschrijft Esad, een 31-jarige is lamitische boekhouder, de angst die hij had toen hij zich vorige week verborgen hield vqor de Bosnisch-Servische onge regelde troepen. Dat,was voordat hij en zijn vrouw werden gedwongen hun huis in de buurt van het vliegveld van Saraje vo te verlaten. Het echtpaar kreeg later bevel in een hagel van kogels en door mijnvelden de frontlinie in Sarajevo over te vluchten. Zij zijn slechts twee van de tiendui zenden Bosnische islamitische en Kroatische slachtoffers van wat de Bosnische Serviërs het 'schoonmaken van grondgebied' noemen het verja gen van niet-Serviërs uit gebieden die door de Serviërs worden beheerst of waar ze aanspraak op maken. De Bosnisch-Servische leider, Radovan Ka- radjic, heeft gezegd een 'Groene Linie' voor te staan in Bosnië net zoals de linie die op Cyprus de etnische Turken en Grieken verdeelt. Ook veel Serviërs zouden het slachtoffer worden van dit plan, omdat zij hun huizen hebben ont vlucht in voornamelijk islamitische ge bieden en zich nu realiseren dat ze mis schien nooit meer kunnen terugkeren. Van een groep van veertig voorname lijk islamitische en Kroatische vrouwen die afgelopen vrijdag samen met Esad en zijn 25-jarige vrouw Snjezana tot de ze nachtmerrieachtige tocht waren ge dwongen, zijn er veertien nooit achter de islamitische linie van de stad aange komen. Het echtpaar heeft drie mensen zien vallen terwijl zij renden. Zij denken dat de Servische militie die het bevel gaf om over de frontlinie te lopen, zelf op hen heeft geschoten. Esad en Snjezana, lerares in oplei ding, hadden een huurflat in Aerodrom, genoemd naar het vliegveld waar deze wijk op uitkijkt. „Wij hebben twee maanden in onze kelder gewoond, ter wijl in de stad de, oorlog woedde. Wij zaten middenin het front", aldus Snjen- aza. „Toen, vorige week dinsdag, be gonnen de Servische strijdkrachten naar islamieten te zoeken. 'Zijn er hier nog islamieten?', vroegen ze dan. Ik ben half-Servisch, dus dat was in orde. Esad verstopte zich." Op vrijdag, toen de Ser viërs hun 'schoonmaak'-operatie op voerden, werd Esad gevonden. Maar plaatselijke Servische militiemannen die hem kenden, haalden de ongeregelde troepen over hem samen met de vrou wen de frontlinie over te laten gaan. Om overtuigender te lijken, veinsde Esad epilepsie. „We waren doodsbang", zegt Snjena- za, „Toen ze begonnen te vuren doken we in een greppel maar zagen dat daar mijnen in lagen. Wij kropen naar de an dere kant en toen verder. Toen we over de lijken van twee soldaten moesten kruipen ik denk dat het Serviërs wa ren moesten een paar van de vrou wen overgeven. Het duurde een uur voor we 450 meter verder waren." Een andere islamiet, Mohamed Kaltak (46), werd onlangs door de Serviërs vrij gelaten nadat hij uit zijn huis in de wijk Dobrinja, in de buurt van het vliegveld, was opgepikt en negen dagen was vast gehouden. Hij en twintig anderen kre gen te horen dat ze de frontlinie over de Vrbanja-brug moesten oversteken naar de islamitische kant. De brug ligt vol mijnen. „Wij werden hard geslagen. Een man is daarbij zijn tanden kwijtgeraakt", zegt Kaltak, een administrateur in de houtin dustrie. „Wij hadden geen toiletten, zo dat we onze behoeften deden in onze schoenen, om de kamer schoon te hou den. Soms haalden ze groepen van tien mensen op en kwamen dan terug met bloed aan hun handen om ons de in druk te geven dat ze ze hadden geëxe cuteerd." „Voordat ze ons het bevel gaven de brug over te lopen, sloegen ze ons met hun geweren. Zij zeiden dat we moes ten lopen en dat ze ons zouden ver moorden als iemand zou gaan rennen. Terwijl we liepen, schoten ze over onze hoofden. Ik was bang dat anderen in de groep zouden gaan rennen, maar dat deden ze niet. Toen we eindelijk de an dere kant van de brug bereikten, stort ten velen van ons in", aldus Kaltak. „Ik ben eigenlijk een vluchteling in mijn ei gen stad." VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Referendum over immigranten in Frans stadje LILI.E Rtr Het Franse Hautmont, een voormalige staalstad met 17.000 inwoners, houdt morgen een referendum over de vraag of er zich nog meer buitenlanders mogen vestigen. De regering en organisaties tegen racisme heb ben bezwaar aangetekend tegen de volksraadpleging. De kiezers krijgen de volgen de cryptische vraag voorgelegd: 'Uw burgemeester heeft on langs de aandacht van de auto riteiten gevestigd op de proble men in Hautmont. Bent u het eens met deze beslissing?' Burgemeester Wilmotte, die wegens zijn uitgesproken op vattingen uit de regerende Soci alistische Partij werd gezet, ver duidelijkte in een aparte nieuwsbrief aan de bevolking dat het referendum gaat over de „de komst van een buitenland se bevolking in deze stad". Hij wees er op dat 18 procent van de bewoners van Haumont nu al Noordafrikaan is en dat er door gezinshereniging nog meer bij zullen komen. De plaatselijke vertegenwoor diger van de regering in Parijs heeft getracht de volksraadple ging tegen te houden door een rechtbank te vragen deze ongel dig te verklaren, maar de recht bank doet pas volgende maand uitspraak. Amnesty: Politie LA schendt mensenrechten los angeles ap Politie en hulpsheriffs in Los Angeles gaan zich geregeld te buiten aan excessief vertoon van macht, door te schieten op personen die niet of nauwelijks een bedreiging vormen, of hen te mishandelen. Dat heeft Am nesty International gisteren ge zegd. in het rapport stelt de inter nationale mensenrechtenorga nisatie dat politie en hulpshe riffs jarenlang ongehinderd hun gang konden gaan. „Functiona rissen konden hun gang gaan zonder bang te hoeven zijn voor disciplinaire maatregelen of vervolging", aldus het rapport. De voorzitter van Amnesty In ternational, lan Martin, sprak van „een mensenrechtenschan- daal, dat de geloofwaardigheid van de Verenigde Staten als promotor van de naleving van de mensenrechten door andere landen ondermijnt". Vooral Latijns-Amerikanen en zwarten moeten het ontgelden volgens het 62 pagina's tellende rapport, dat is gebaseerd op zo'n zestig rechtszaken waarin het ging om dood door schuld of buitensporig gebruik van ge weld. Getuige komt terug op verklaring PRETORIA PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De commandant van de Zuid- afrikaanse politie, commissaris Van der Merwe, heeft gisteren verklaard dat leden van de be ruchte anti-guerrilla-eenheid Koevoet niet betrokken zijn ge weest bij het bloedbad in het zwarte woonoord Boipatong. Op een persconferentie in Pre toria zei Van der Merwe dat uit Tien doden bij Kurdische aanval moskee ANKARA AP/Rtr/AFP Kurdische strijders zijn in het zuidoosten van Turkije, in de provincie Diyarbakir, een mos kee binnengevallen en hebben daar tien mensen doodgescho ten. Volgens het Turkse persbu reau Anatolia deed het voorval zich donderdag voor in het dorp Yolac. Bij de actie waren onge veer dertig rebellen met auto matische geweren betrokken, vermoedelijk leden van de ver boden Kurdische Arbeidersparr- tij (PKK) die streeft naar een zelfstandige Kurdische staat. Het dorp Yolac, dat duizend inwoners telt, staat bekend om zijn sympathie voor de Kurdi sche Hezbollah organisatie, die streeft naar een islamitische Kurdische staat in Turkije. Het Turkse parlement heeft gisteren de noodtoestand in het zuidoosten van Turkije, die al vijf jaar van kracht is, met vier maanden verlengd. onderzoek is gebleken dat twee tot driehonderd Zulu's uit een nabijgelegen logement voor trekarbeiders, de slachting heb ben aangericht. De beschuldigingen tegen Koevoet waren gebaseerd op de verklaring van een lid, die tegen een bewaker van een goudmijn in Oost-Transvaal, waar Koe voet is gelegerd, zou hebben ge zegd dat zijn eenheid had deel genomen aan de slachtpartij. Tijdens zijn verhoor ontkende het Koevoetlid het hele verhaal. Volgens Van der Merwe was de slachting in Boipatong een wraakactie voor de moord op een lid van de Zulu-beweging Inkatha. Daarbij waren alleen bewoners van het KwaMadala- logement betrokken, een er kend Inkatha-bolwerk. In een gisteren vrijgegeven rapport zegt de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (ZARK) dat het logement 'een centrum van ge weld' is. De ZARK documen teert de beschulding met een uitvoerige lijst van incidenten en een getuigeverklaring van een KwaMadale-bewoner. Deze vertelt dat alle zes tot zeven honderd bewoners militair zijn getraind. Het bloedbad in het zwarte woonoord was voor het ANC re den het overleg met de regering in Pretoria over de toekomst van Zuid-Afrika af te breken. Thabo Mbeki, binnen het ANC belast met buitenlandse betrek kingen, heeft gisteren ontkend dat Mandela een bezoek zal brengen aan het Nigeriaanse Abuja en daar zal praten met de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Bo tha. Hij weersprak daarmee uit latingen van de Nigeriaanse president Aikhomu. Santiago»ap steunen. Zij vinden dat Aylwin moet wachten totdat hij een meerderheid in het parlement heeft. Naar schatting gaan morgen 7,8 miljoen kiesgerechtigden naar de stembus om 2.082 bur gemeesters en raadslieden in 334 steden in het hele land te kiezen in de eerste directe ge meentelijke verkiezingen in Chili sinds 21 jaar. Onder Pino chet werden gemeentefunctio narissen altijd door de centrale regering benoemd. Volgens opiniepeilingen ste vent Aylwins christen-democra tische partij af op een ruime overwinning. Aylwin volgde in 1990 Pinochet op die sinds 1973 nadat de socialistische presi dent Allende was afgezet en ver moord aan de macht was. Pi nochet bleef wel hoofd van het De gemeentelijke verkiezingen die morgen in Chili worden ge houden, moeten uitwijzen of de plannen van de regering van president Aylwin om de nieuwe democratie in Chili te verster ken, worden gesteund door de bevolking. Een van die rege ringsvoorstellen behelst een wijziging van de door de mili taire dictatuur van generaal Pi nochet opgestelde grondwet die het de regering-Aylwin mogelijk moet maken Pinochet uit zijn functie van legerleider te ont slaan. De regering hoopt dat uit de verkiezingsuitslag zal blijken dat er veel steun is voor de voorstel len. Oppositieleiders hebben al aangekondigd dat zij, ongeacht de verkiezingsuitslag, de her vormingsplannen niet zullen De regering van Yemen heeft gisteren onder toenemende internationale druk verklaard de duizenden Somalische bootvluchtelingen die nu in miserabele omstandigheden op het strand van Ye men verblijven, in het land toe te zullen laten. Voorwaarde is dat het Floge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) voor een geschikt opvangkamp zorgt en ook buurlanden bereid zijn ontheemden op te nemen. Het Unhcr en de medische hulporga nisatie Artsen zonder Grenzen doen hun uiterste best om de ruim driedui zend Somaliërs die van hun gestrande schip naar het strand bij Aden zijn ge bracht van voedsel en medische verzor ging te voorzien. Toch moesten de hulpverleners gisteren opnieuw toezien hoe tientallen vluchtelingen bezweken door uitputting, uitdroging en cholera. De VN heeft de wereld dringend ver zocht om meer voedsel, medicijnen en tenten te sturen. Zeventig van de duizenden Somali sche vluchtelingen die begin deze week per boot hun land trachtten te ont vluchten zijn door een gewapende ben de in koelen bloede gedood. Dat heeft het hoofd van de Yemenitische veilig- heidsheidsdienst in de havenstad Aden gisteren tegenover journalisten ver klaard. Volgens de man, Qassem Muq- bel Qassum, zijn de overvallers inmid dels door de autoriteiten van Yemen gearresteerd. De slachtoffers zijn voor het merendeel vrouwen en kinderen. Een woordvoerder van de VN in Ge- nève zei dat ongeveer 150 vluchtelin gen om het leven zijn gekomen, nadat het schip waarop zij zaten maandag voor de kust van Yemen aan de grond liep. Het schip had toen al meer dan twee weken zonder voedsel, water en medicijnen rondgedobberd in de Golf Somalische vluchtelingen op het strand bij Aden. Op de achtergrond het vastgelopen schip. De kwallen worden dagelijks door een speciaal team met behulp van bulldozers weggehaald. FOTO'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6